ONSBLAD Het In met Duitsche vlag en volkslied Een communiqué over ’s Pausen ziekte Frankrijk gekozen voor „incident” r*' Het nieuws van heden een aan R r waardige nota geeft onze regeering Duitschland een uiteenzetting Prins Bernhard en Lippe-Detmoldlied voor DE BAROMETER Het huwelijk is volgens wensch der Koningin een familie-gebeurtenis Komt dit jaar in Frankrijk Wintersporten Halve gratie Tsjang Soe Liang HET ACCOORD TUSSCHEN ENGELAND EN ITALIË JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR RfSXof. Wereld- Sk i-katnpioenschappen Chamonix-Mt. Blanc an VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG S JANUARI 1937 DERTIGSTE JAARGANG No. 80 De Nederlandsche regeering heeft in dit verband de Duit TEN de vlag van o woningen van Aan Nederland gewyd geweest met hetgeen aanzien volkslie- van van Bandjir op Sumatra Staking bij Maggi BRAND IN EEN LEERLOOIERIJ c HUB Luchtdrama boven België De hoogste toren in ons land, de Domtoren Utrecht, in Jeestelijken lichttoai Geen wijziging in den algemeenen toestand Het huwelijk van den hertog van Windsor Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Een extra-nummer van de „Daily Telegraph** DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN Inlichtingen bij alle Reis- bureaux en Services Nationaux de Tour isme Willems kade 15a, R 'dam Da Rrina heeft verzocht, het lied niet te spelen by officieele gebeurtenissen ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c 11 tot 18 Februari 1937 rry eveneens geldt ten het spelen deren. vlagvertoon plaats vond, naast de Neder- De fraai verlichte ambtswoning van den Commissaris der Koningin in Gelderland, aan de Grogte Markt te Arnhem Een samengaan met de Vlaamsch- Nationalisten af gesprongen? De actie der Vlaamsch- Katholieken den vertoond, dat voor het uit- De H. Vader lydt aan aderver- balking, welke onregelmatigen hartslag veroorzaakt het voormalige Vorsten dom Lippe-Detmold, doch de kleuren van ’t geslacht van den Vrouw en drie kinderen gedood derhalve geenerlei aanleiding bestond, maar Por kwartaal voor Alkmaar t 12.— Voor buiten Alkmaar f 2.50 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger °P van Prins officieel Een ontspanning in den inter nationalen toestand, meent men in Duitschland steken van de Duitsche Rjjk«- De straf kwijtgescholden, maar niet het verlies van burger rechten landsche nationale vlag met Oranjewimpel niet Het A. N. geen enkele Bernhard karakter. vlag van Nederlandsche offi cieele gebouwen of van privé- Nederlanders eenigbaar zou zijn het karakter /omtïte-gebeurtenis, •che regeering er op gewezen, dat, voor zoover VATICAANSTAD. 4 Jan. (Havas). Hedenmiddag is een communiqué ge publiceerd over den gezondheidstoe stand van Z. H. den Paus. Hierin wordt medegedeeld, dat de Heilige Vader lijdt aan aderverkalking, wel ke een onregelmatigheid van den hartslag veroorzaakt In de laatste dagen is een verbetering ingetreden in den toestand. dit zelf* onver- gemaal der Prinse* wer- Een internationaal gezelschap in Spanje. Een Belg, een Engelschman, een Franschman en twee Russen verpoozen zich na den hejtigen strijd der laatste dagen bij Madrid van een S ES «Lr •U aB f i NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Rtotlaa- rdlngen. BriUch Tl. itle. te an. B.< een on- en na e en llllaa»- I publiceert het an- I s J R’dam Jan. 10 la. over hou- De Osservatore Romano volgende officieele bulletin: Bovendien wordt Tsjang Soe Liang geplaatst onder toezicht van een militaire commissie. Het is dus weinig waarschijnlijk, dat hij zijn offi cieele functies zal hervatten. PARIJS, 4 Jan. (Havas). Naar de Intransl- geant meldt, is de hertog van Windsor voor nemens in Mei van dit jaar te Weenen in het huwelijk te treden. Hij heeft den wensch te kennen gegeven, dat de plechtigheid niet open baar zal zijn en slechts door enkele vrienden van het bruidspaar zal worden bUgewoond. Havas meldt uit Rome: De Engelsch-Italiaansche verklaring is, al vorens te worden gepubliceerd, ter kennis ge bracht van de regeeringen van alle Mlddel- landsche Zee-mogendheden. PARUS. 4 Jan. (Havas) Het personeel van de fabriek van melkproducten Maggi is in sta king gegaan en heeft de werkplaatsen beset. Te Rubnek nabij Kattowltz is brand uitge broken in een leerlooierij. De schade wordt op een mlllioen zloty geraamd. In de bladen komt een stemming ten gun ste van het sluiten van een Franach-Ita- liaansch accoord. gelijk aast het tusschen Londen en Rome geslotene, tot uiting. Bandjir op Sumatra eiacht vier dooden. Een der daders van den roofoverval te Wieringen door het slachtoffer herkend. het aato-ongetak m. «vee. erwacht. ■rburg. den Prins Stand op Dtaodag war tju: 7«*J Vorige stand: 7M.4 i. i. 1 L I. PALEMBANG, 4 Jan. (Aneta) Tijdens een bandjir van de Batang-Kapas (rivier op Su matra’s Westkust) ontwortelde een boom, waar door een vrouw en drie barer kinderen werden gedood. Tanks van de Shell en van de Socony staan onder water. De rivier steeg tot 70 c.M. boven het normale peil. psche- Haag, rocus- lement Jhteraf over- Mnbo. burg, inghae. Ira. unburg. ur. Btl. in. *er 1036. v. d. olland 1 - Hol» Lim- m 24, enten. Totaal m. fall- Tik. a Fé. S Jan. rre v.o. mouth. ryne. De Lavoro Fascists schrijft: Uiteraard sluit het Itallaansch-Brltsche accoord niet uit, dat later onder gunstige politieke omstandigheden zou kunnen worden overgegaan tot het sluiten van andere bilaterale accoorden met andere Mlddeliandscbe Zee-mogendheden. 4 Jan. King. 4 Jan. »n. Hol- ubuttal- NOTA VAN ONZE REGEERING AAN DIE VAN DUITSCHLAND OVER HET „INCI DENT" MET DUITSCHE VLAG EN VOLKS LIED. Een communiqué over den toestand van Z. H. den Pans; geen wijziging in de ziekteverschijn selen. bewljzen voldoende, dat de ge- omtrent een verslechtering m De Berliner Boersenzeltung schrijft, dat Italië thans kan verwachten, dat de ontwikkeling van zijn rijk in beginsel niet behoeft te geschieden in een sfeer van tegenstelling tot Engeland, ter wijl Engeland niet langer gedwongen is zijn belangrijke besluiten onder den druk van het oogenblik te nemen. Verder wordt medegedeeld, dat nog geen of flcieele bulletins over den gezondheidstoestand van Z. H. den Paus zijn gepubliceerd en dat professor Milan! nooit nauwkeurige aanduidin gen omtrent de ziekte van Z. H. aan de pers beeft verstrekt. ten der gewonden van Oegstgeest overleden. In het schaaktonrnoM te Hastings heeft Fine de Iriding weten te behouden. miliegebeurtenls zou dragen, een wensch. ook door de Nederlandsche regeering en het Neder landsche volk nauwgezet geëerbiedigd. I De Frank is nu GOEDKOOPER geworden. SJANGHAI, 4 Jan. (Havas). UH Nanking wordt vernomen, dat eerst na levendige dis cussies gratie is verleend aan Tsjang Soe Liang. Soeng heeft den etech van maar schalk Tsjang Kai SJek krachtig gesteund. Men is niet teruggekomen op de tweede ver- oordeeling, nX het ontzeggen voor een van vjjf jaar van de burgerrechten aan Tsjang Soe Liang. BRUSSEL. 4 Jan. (Reuter). Twee minuten vóór het vertrek van het vliegtuig op de lijn KeulenBrussel arriveerde per taxi een pas sagier, Wenner genaamd, die van Engelsche nationaliteit zou zijn. Tusschen Hasselt en Meuve. toen het vliegtuig zich op een hoogte van duizend meter bevond, is deze passagier uit bet toestel gesprongen. tihem; ek L. •g-Ur- De overeenkomst moet, volgens het blad, ook worden bezien in het licht van de communisti sche onderneming in Spanje Een Spanje, waar van het bolsjewisme geheel of gedeeltelijk bezit zou kunnen nemen, zou een groote verandering in den bestaanden toestand kunnen brengen. Frankrijk heeft aan de verzoening in de Mlddel landsche Zee medegewerkt in de hoop, dat dit ten goede zou komen aan het front van Stresa. De houding van Italië heeft die ontwikkeling verhinderd en den weg opengelaten voor vrije onderhandehngen «ver een vreedzame regeling in West-Europa. De Germania schrijft: Langer dan twee maan den hebben Londen en Rome onderhandeld. Dit feit alleen geeft reeds de beteekenis van het geteekende accoord aan. De teekening is een mijlpaal op den weg naar de bevestiging van den Europeeschen vrede. Duitschland kan niets meer wenschen dan een verzoening tusschen twee landen met welke het in vriendschappe lijke betrekking wil leven. De Deutsche Allgemelne Zeitung gelooft, dat thans een der hinderpalen voor de deelneming van Italië aan de regeling van de West-Euro- peesche veiligheid verwijderd is, aan een herstel van het front van Stresa konden nog slechts eenige linksgerichte kringen in Frankrijk den ken Niemand wil Frankrijk buitensluiten. Het staat aan Frankrijk, de Europeesche samen werking te bevorderen of te belemmeren door steun aan de rooden BRUSSEL, 4 Jan. (Havaaj. Volgens po litieke kringen heeft de partij der Vlaam- sche katholieken, die sedert verscheidene weken gestreefd heeft naar een coalitie en fusie in één partij met de Vlaamsche natio nalisten, van dit plan afgezien. Stettin, l Jan. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS, In de Duitsche pers zyn, zooals ge meld, de laatste dagen eenige be schouwingen verschenen, welke deels overdreven, deels geheel juist beeld gaven van enkele ge beurlijkheden hier te lande tijdens de prinseljjke bruidsdagen. In aanmerking nemende de haar bekende verhouding tusschen de Duitsche overheid en de Duitsche pers heeft de Nederlandsche regee ring hierin aanleiding gevonden, door den tijdelüken zaakgelastigde te Ber lijn stappen bij de regeering aldaar te doen ondernemen. Wegens misverstanden, welke ten gevolge van het communiqué van het Algemeen Nederlandsch Pers bureau van Zaterdag 2 Januari in de Duitsche pers zijn ontstaan, ziet Z. D. H. Prins Bernhard zich genood zaakt, persoonlijk het volgende verklaren: Prins Bernhard wenschte slechts het in Duitschland publiceeren van sommige voorvallen elk misver stand voor de toekomst te vermjjden heeft mitsdien verzocht het spelen van het Lippe-Detmoldlied na te la ten bij officieele gebeurtenissen, waarbij het Wilhelmus pleegt ge speeld te worden. Dit geschiedde uit sluitend. omdat hü den indruk wil vermijden, ‘dat hij het Lippe-Det moldlied als volkslied te zijner eere beschouwt. Aan het uiten van was niet verbonden De Nederlandsche regeering neemt aan, dat door deze uiteenzetting elke - misvatting bij de Duitsche regeering geheel zal zijn weggenomen en spreekt ten slotte de verwachting uit, dat de Duitsche regeering, mocht zij zich in de toekomst op een of dere wijze gegriefd gevoelen I een vermeende onwelwillende I ding van Nederlandsche zijde, haar standpunt eerst bepalen zal. na dat zij door navraag bij de Neder landsche regeering omtrent de juiste toedracht der feiten zich een oor- Zleel heeft kunnen vormen. In den namiddag werd nog door Havas geseind, dat in den gezondheidstoe stand van den H. Vader niet de minste wijziging is gekomen. De audiënties, die Z. H. aan kardinalen en religieuze personen, die van het buitenland naar Rome komen, verleent, ruchten omtrent een ‘s Pausen toestand volkomen uit de lucht gegrepen zijn. BERLIJN, 4 Jan. (D.NB). De Duitsche bladen zUh van meening, dat de overeen komst tusschen Engeland en Italië eenige ontspanning in den internationalen toe stand brengt. Wanhopige gevechten te land en in de lacht nabij de Spaanache hoofdstad; 4«M man Itah- aansche troepen te Cadis ontscheept; Britech protest bu de regeering te Burgoo. Tsjang Soe Liang alleen zijn gevangenisstraf kwijtgescholden. Blijkens den tekst van de overeenkomst tns- whrn Engeland en Italië zal de statos qao in de Mlddellandsche Zee gehandhaafd blij.ven. Italië erkent de integriteit van Spanje. De heer W. F. F. van Deventer, directeur van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer, to plotseling overleden. Plannen tot stichting ran een fonds, om'jonge lieden in staat te stellen het militaire vlieg brevet te behalen. Prinses Juliana begiftigd met de hoogste Belgi sche onderscheiding. De Hertog van Kent wordt heden op het vlieg veld Y pen burg verwacht. De Duitsche meening over het tuaechen Enge land en Italië gesloten Mlddellandsche Zee- aceoord. Nadat de ziekte van Z. H. den Paus ge durende een maand is behandeld, kan de gezondheidstoestand van Z. H. als volgt worden samengevat: De .oorzaak van de ziekte ligt in aderverkalking, welke vooral de hartspier heeft aangetast, zoodat het rhythme van den hartslag onregelmatig werd. Begin December veroorzaakte een toe name van deze onregelmatigheid een on voldoenden bloedsomloop, waardoor de Zieke gedwongen werd het bed te houden. Dank zij de rust en de goede verzorging- nam* deze hartzwakte langzaam af. Z.H. de Paus kreeg thans evenwel meer pijn in het lin kerbeen, terwijl ook het rechterbeen pijn ging doen, gepaard aan voedingsstoornissen van nerveuzen oorsprong. Er is reden om aan te nemen, dat dit ge leidelijk aan beter zal worden en zelfs kan het geheel verdwijnen. De toestand van het hart is echter aanleiding tot een zekere voorzichtigheid, terwijl men ook rekening moet houden met den leeftijd van den Zieke. De „Daily Telegraph" heeft naar aanleiding van het as. huwelijk tusschen prinses Juliana en prins Bernhard bu zijn nummer van Maandag 4 Januari een supplement uitgege ven. dat geheel aan Nederland gewijd is. Op de voorpagina van het interessante num mer drukt het blad de portretten af van ko ningin Wilhelmina en het bruidspaar en richt in enkele woorden een gelukwenach asm de vorstelijke familie. Talrijke Nederlandsche autoriteiten heb ben in het supplement artikelen geschreven. WIJ noemen o. a. een artikel van minister-pre sident Dr. H. Colljn „Holland looks forward with confidence to a prosperous future"; ver der artikelen van de ministers Jhr. A. C. D. De Graeff, prof. Gelissen en van Lldt de Jeu- de, Jhr. R. de Marees van Swinderen, Neder- landsch gezsmt te Londen. Mr. Trip, president van de Nederlandsche Bank en talrijke an deren. Een groot aantal foto’s van bezienswaardig heden in Nederland en koloniën verluchten den tekst. De Regeeringspersdienst is ge machtigd het volgende mede te dee- len: De regeering heeft generaal Wang Tsjoe Tsjang. vroeger onder da bevelen staande van Tsjang Soe Liang naar Sianfoe gezonden met het oog op de eventueele benoeming van een commissaris voor de pacificatie van Sjensl, P.-bericht berustte opdracht droeg geen dezen wensch eer/ verzoek om voor hem slechts het Wilhelmus te doen hooren en andere volksliede ren niet. Prins Bernhard Is zeer verwonderd geweest over de interpretatie, welke aan het A. N. P.- bericht is gegeven. Hjj wil thans voorkomen, dat in Duitschland de mare wordt verbreid, als sou hij het Lippe-Detmoldlied beschouwen als voor hem het Duitsche volkslied te vervangen. (Het Lippe-Detmoldlied to trouwens nog nimmer na het Wilhelmus ten gehoore gebracht). Het spseekt overigens vanzelf, dat Prins Bernhard nimmer verzocht heeft bet Duitsche volkslied niet te spelen. De Nederlandsche regeering toch achtte de zaak van groot belang, ook omdat de in Duitschland Ingezette jierscampagne ook den persoon van den aanstaanden gemaal van de Prinses der Nederlanden in de polemiek heeft betrokken, o. m. door hem te verwijten, dat hjj zijn vroegere vaderland zou hebben verloochend en deze campagne er verder zelfs toe geleid heeft, dat aan het vertrek naar Nederland van eenige Duitsche gasten van H. M. de Koningin aanvankelijk moeilijkheden werden in den weg gelegd. Het is haar bekend, dat Z. D. H. Prins Bern- hard spontaan in een persoonlijk schrijven aan het Duitsche staatshoofd op de geïncrimineer de feiten het juiste licht heeft doen vallen en de medewerking van den rljkskanselier heeft ingeroepen om aan die den Prins persoonlijk zooveel ergernis gevende campagne een einde te maken. Verder heeft de Nederlandsche re geering kennis genomen van een tot haar door de Duitsche regeering gericht beroep om het mogelijke te doen, verdere uitlnglh hier te lande, welke zouden kunnen worden uitgelegd als geringschatting van de Duitsche rljksvlag en van het Duitsche volkslied, te voorkomen. Met waardeering voor de goede bedoeling acht de Nederlandsche regeering zich daardoor toch bezwaard, omdat die mededeelingen haar aan leiding vonden in incidenten, waaromtrent de Duitsche regeering slechts eenzijdig was inge licht en omdat zjj blijk gaven van een volkomen misvatting van het karakter, dat de viering van bet aanstaande vorstelijk huwelijk draagt. Van den aanvang af was het toch de uitdruk kelijke wensch van de Koningin geweest, dat dis viering in elk opzicht het karakter van een fa- Voor het ten gehoore brengen, naast het Wilhelmus van Nassouwe, van het Dultschland- lled, ter eere van een voormalig onderdaan van het Duitsche rijk, bestond evenmin eenige aan leiding. Wel werd, als hulde voor zjjn geslacht, ter eere van Prins Bernhard, hier meermalen een Lipplsch lied gespeeld dat men hier te lande, mogelljk ten onrechte, doch in leder ge val volkomen te goeder trouw, heeft beschouwd als te zijn het Hjflied van de Llpptsche vorste lijke familie. Zulks geschiedde intusschen nim mer op officieele feesten, doch uitsluitend door particulieren, in café’s enz. j II oz o «5

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 9