Raad van State De lof der buitenlandsche pers o Prinses van Lippe- Biesterfeld Prins der Nederlanden VOOR ONS KONINGSHUIS Het Amerikaansch embargo DR. TH. LEGGE'S STRAF VERMINDERD Einde der staking te Rjjssel DONDERDAG 7 JANUARI 1937 afschrift zal worden verzon- Gravenhage, den 6den Januari 1937. WILHELMINA. De minister van Justitie: De buitengewone Staatscou- VAN SCHAIK. rant van 7 Januari bevat het den van Hare Ko- De minister van Justitie: ninklyke Hoogheid Prinses Ju liana der Nederlanden wordt verleend de titel van Prinses «au, enz., enz., enz., Zijne Doorluchtige Hoogheid Verschenen is de staatscourant staan beminde dochter aan onze Zijne waarbij 1), Prinses Juliana der Nederlan- aan no. den na Een warme dronk voor de duizenden soldaten, die het eere-cordon vormden Bernhard van Prins der Nederlanden verleenen den titel van Prinses Medeleven in Zuid-Afrika ninklijke Hoogheid. met van Bij Koninklijk Besluit van 7 lenburg. sau, enz., enz., enz., gelet op Onze minister van Justitie is 7 Januari 1937, heeft het Hare artikel 65 der Grondwet: hebben goedgevonden en ver- Het werk wordt 11 Januari hervat staan: blad en in de Staatscourant zal Onze welijk van fried Pieter, Prins der Neder- dochter Prinses Juliana der landen, Prins Nederlanden met Zijne Door- De Amerikaansche staking feld Jhr. VAN KARNEBEEK De wet eerst morgen van kracht van SLEEPBOOT OVERVAREN De tekst der resolutie BUITENLANDSCH OVERZICHT aan den Raad van State. Spoorwegen vernield WILHELMINA. De minister van Justitie: Voor ons land en volk VAN SCHAIK. J Ook Indië viert feest Zout wordt goedkooper Wij Wilhelmina, bij de gratie Gods Koningin der Nederlan den, met het praedicaat Koninklijke Hoogheid. na de voltrekking van het hu- beminde Vit den verlovingstijd: Onze Kroonprinses met haar Prinselijken verloofde op de trappen van slot Reckenwalde Uitgegeven den zevenden Januari 1937. OFFICIEELE MEDEDEELING VAN HET HUWELIJK GELUKWENSCHEN UIT ENGELAND Uitgegeven den zevenden Januari 1937. Z.K.H. Prins Bernhard by Koninklyk Besluit tot lid benoemd In verband met concurrentie uit het buitenland Bandjirs richten verwoestingen aan in Djocja Koninklijk besluit der benoeming van Prins Bernhard ’s-Gravenhage, den 6den Januari 1937. Buitengewone Staatscourant verschenen Lippe-Biesterfeld, dien verstande, dat zy dien zal voeren na den naam Meck- Hartelijke woorden bij het Prinselijk huwelijk De twaalf opvarfnden verdronken re luchtige Hoogheid Prins Bern- hard Leopold Frederik Ever- hard Julius Coert Karei God- koninkljjk besluit 6den Januari 1937 (Staatsblad Doorluchtige Hoogheid Prins Lippe-Biester feld wordt verleend de titel I De minister van Justitie: VAN SCHRIK. met het praedicaat van Ko- Nog een fabriek werd stilgezet belast met de uitvoering van dit besluit, dat in het Staats- Koninklijk Besluit 6den Januari 1937 (Staatsbl. Geldboete, waartoe de bisschap van Meissen werd veroor deeld, kwijtgescholden Vreugde in Batavia over het huwe lyk van Prinses en Prins vmi den Grootkruis van de Huisorde van Oranje Uit vroolijke vacantiedagen. Prinses Juliana in gezelschap van haar vader, wijlen Prins Hendrik, op een uitstapje in het buitenland van 7 Januari, bevattende het worden geplaatst en waarvan afschrift zal worden gezonden Januari 1937, no. 3, ingaande hebben goedgevonden en ver- worden geplaatst en waarvan den aan den Raad van State. no. 2), waarbjj aan van Lippe-Bies terfeld, zitting te verleenen in den Raad van State. den Vorst van Lippe gesloten familieverdrag, Nieuwe titel voor Prinses Juliana na haar huwelijk Onze minister van Justitie is de voltrekking van haar huwelijk met Zijne Door luchtige Hoogheid Prins Bern- hard van Lippe-Biesterfeld te Gelet op art. 65 der Grondwet, Gezien het tusschen Ons en Wjj Wilhelmina, bij de gratie Gods, Koningin der NéÓerian- den, Prinses van Oranje-Nas- belast met de uitvoering van dit besluit, dat in het Staats blad en in de Staatscourant zal den, Prinses van Oranje-Nas- Majesteit behaagd aan Zyne Koninklijke Hoogheid Bern- hard Leopold Frederik Ever- hard Julius Coert Karei God- van Lippe-Biesterfeld. fried Pieter van Lippe-Biester- aan Zijne Doorluchtige Hoogheid te verleenen den titel van Prins der Nederlan- k 1 VAN SCHAIK. l W- l 4: I de een 4 f ff in de Hitler een gedeelte van de opgelegde straf kwijt gescholden. heeft Groote Elndigen wij met te constateeren. dat eender vsrblUdendste feiten bij het huwelijk van het prlnsel(jk paar Is geweest de gebleken waardee- rtng voor ons land In en door de buitenlandsche Pera LONDEN, 7 Jan. (Reuter) Lloyds meldt uit Gljon, dat het uitgaande Brttache stoom schip „Stanhill" in botsing is gekomen met de Spaansche sleepboot ..San Antonio”, welke kort daarop zonk. Twaalf opvarenden zijn verdron ken. DETROIT, 7 Jan. (D. N. B.) Een tot nog toe door de staking niet getroffen fabriek der „General Motors" in Detroit heeft zich Woens dag bjj de staking aangesloten. Daarmee is het getal der slakenden tot 53.000 gestegen. ai vs Wl st dl ee lei te ge BATA^A, 7 Jan. Aneta) Plechtig klok gebeier luidde In de hoofdstad van Ned.- Indlë het langverbeide feest van den hu welijksdag van onze geliefde Prinses met Prins Bernhard in. Reeds te 6 uur was de geheele stad inr volle leven, mede door de muzikale reveille, welke werd gehouden door de mirtWr van bet eerste regiment in- huweljjk in de morgens had met Naar we vernemen, heeft de Zout-conventie de aoutprljzen verlaagd in verband met de steeds toenemende concurrentie van buitenlandsch soul op de Nederlandsche markt De ..Morning Post" schrijft: „Wjj juichen dit huwelijk toe met een belangstelling en een vol doening. alsof de Bruid een kind van ons eigen Koninklijk Huis was. De banden, die ons aan Nederland binden, zijn dicht geweven door onze geschiedenis. Onze vriendschappelijke naijver verduistert niet de levendige belangstelling, die wij gezamenlijk koesteren als vrije, democrati sche landen, wier levenskracht geput wordt In den overzeeschen handel en wier waakzaamheid aan belde zjjden van eenzelfde .gracht" staat. De Duitsche pers heeft in dit concert een wanklank gevormd. WIJ zullen er niet meer over spreken. L'incident est doe, het geval is voor bij. Na de gelijkgeschakelde aanvallen op ons land hebben gisteren de Duitsche bladen alle een eensluidend artikel gepubliceerd, getiteld „Jubel in Holland”, waarin met begrip over ons land en volk wordt geschreven en waaruit groote waardeerlng blijkt voor ons Vorstenhuis. Om een humoristisch einde te maken aan dit artikeltje, dat alleen maar een feesttoast vol dank wil zijn aan het adres van de buitenland sche pers, en om te laten zien, hoe een bulten- landsch correspondent ons leuk-crltisch kan be zien, citeeren wjj uit een artikel, opgenomen in het prachtige supplement, dat de Daily Tele graph aan ons land wijdde, de volgende zin sneden: RIJSSEL, 7 Jan. (Havas) Een arbitrale ‘b uitspraak is gedaan, welke practisch een einde maakt aan de staking in de metaal industrie. De stakingsposten werden met ingang van hedennacht opgeheven en op 11 Januari zal het werk hervat worden. De .Dally Telegraph" te Londen schrijft, dat de klank van de huweljjksklokken in Nederland een sympathieke echo vindt in Engeland, dat een tradltioneele vriendschap met ons land on derhoudt. De wereldgebeurtenissen hebben aan Neder land een sterken nationalen zin gegeven cn een bijna jaloersch verlangen om zijn onafhankelijk heid te bewaren, die haar centraal punt vindt in het Huls van Oranje. In haar jeugd heeft Prinses Juliana getoond eigenschappen te bezitten, die er een waarborg van geven, dat met deze traditie niet gebroken zal worden. De geheele wereld bood gelukwen- schen aan het Jonge paar aan, in de over tuiging. dat zij te zamen een jonge kracht zullen geven aan den troon en zich de loyale medeJ werking van het geheele Nederlandsche volk zullen verzekeren. Met deze gelukwenschen stemt het Brltsche volk van harte in. H. M. de Koningin heeft benoemd tot Grootkruis in de Huisorde van Oranje: den Minister van Staat, Jhr. mr. dr. H. A. van Kamebeek, commissaris der Koningin in Zuld-Holland. voor de vrijheden en rechten van het Neder landsche volk wordt beoordeeld en met welk diep besef wordt gevoeld, hoe groot de invloed der Oranjevorsten. Juist door de bescherming der volksvrijheden, op de verlichte Westelijke landen van ons werelddeel is geweest. Dit alles is van groot belang voor ons land, ook omdat al die vertegenwoordigers der buitenlandsche pers de gelegenheid gretig aangrijpen om In hun bladen artikelen te schrijven over ons volkshuishouden, onze staatkunde en ons zoo rijk ontwikkeld koloniaal gebied. Hier en daar „klinkt wel in deze artikelen een toon van ove rigens volkomen onschuldige jaloezie. Men be nijdt ons, omdat wjj buiten den. wereldoorlog zjjn gebleven, men benijdt ons, omdat ons land als het ware een oase van vrede Ls. men be nijdt ons, omdat wjj (maar hier speelt de alge- meene feeststemming onzen buitenlandschen collega's parten f) zoo rustlg-wVlvarend zijn. Tot in de uithoeken van Europa zingt de pers den lof van ons land en van ons Koningshuis. Ook In de pers der andere werelddeelen, vooral in die van Amerika, staan wjj door het prin selijk huwelijk in het middelpunt der belang stelling. Het behoeft geen betoog, dat deze al- gerfneene waardeerlng ons vaderland slechts ten goede kan komen. Nederland is op het tooneel van de wereld in het kader gezet van zijn roem rijke historie en van zijn nog zoo onverzwakt krachtig heden. De geldboete van Mgr. Peter Legge is ge schrapt. De straf van vijf jaar tuchthuis, waar toe dr. Th. Legge was veroordeeld is veran derd in een jaar gevangenisstraf, terwijl ook het vonnis van vijf Jaar verlies van burgerrechten is opgeheven. men rechtbank te blsschop van DJOCJA, 6 Januari (Aneta). Bandjirs sloegen den spoordijk van de N. I. S. en 8. S. tusschen Klaten en Prambanan op drie plaatsen weg. Ernstige schade werd aangericht bij Srowot waar de N. I. 8.-baan over een gedeelte van 40 meters is weggespoeld. De grond is onder de 8. 8.-baan geheel weg geslagen, de rails zweefden over een afstand van 50 meter vier meter in de lucht. Hedenavond zal de N. I. 8.-baan in zooverre gereed zijn, dat de nacht-expresse daarover ge leld kan worden. Het herstel van de 8. 8.-baan vordert langen tjjd. Lorentz is uit Pretoria aangekomen, om deel te nemen aan den dienst In de groote kerk. De kerk was geheel gevuld voor den specialen dienst, welke naar aanleiding van het huwelijk is gehouden. WASHINGTON, 7 Januari (Havas) Het embargo op wapens, welke bestemd xjjn voor Spanje, zal niet voor Vrijdag ingkan. Senaat en Kamer komen pas Vrjjdag bij een, zoodat de wet voor dien dag niet van kracht zal kunnen worden verklaard. fanterie voor de woning van den dlvlsie- commandant. den commandant van de zee macht en van den gouverneur van West- Java. Op burgerlijke wijze hield de muziek van de brandweer reveille voor de woning van den burgemeester van Batavia. Den 23en November 1935 heeft, zooals zich wellicht nog herinnert, de Berjjn, Mgr. Dr. Peter Legge, Meissen, zoogenaamd wegens het toelaten van vergrijpen tegen de deviezenverordeningen ver oordeeld tot een boete van 100.000 mark. De broeder van den bisschop. Dr. Theodor Legge werd eveneens wegens inbreuken op de devie zenverordeningen veroordeeld en wel tot 5 Jaar tuchthuis, 5 jaar verlies van burgerrechten en 70.000 mark boete. De Nederlandsche kolonie te Kaapstad viert feest ter gelegenheid van het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana met Z. D. H. Prins Bernhard. Generaal Smuts heeft in een bijeenkomst van het Al* Ned. Verbond gezegd, dat het volk van Zuid-Afrika zich één gevoelt met het volk van Nederland. -j—-y e politiek moge heden zwijgen, nu I 1 schier alle kolommen van ons blad hoogtijdag van het prinselijk paar wordt gevierd. De overzichtschrijver acht zich, oljj- vend op zijn eigen terrein, verplicht, een eere- saluut te brengen aan de buitenlandsche pers en haar vertegenwoordigers uit alle landen. De groote Eurojieesche pers, vooral die van Enge land en Frankrijk, ‘heeft al weken lang eiken dag een even uitgebreid als keurig fotomate riaal gepubliceerd van ons land en van ons Koningshuis. En thans hebben alle Europeesche bladen van beteekenis hun correspondenten naar Den Haag gezonden en in de sfeer van de bruldsstad is hun geschreven woord gewor den tot haast lyrische poëzie. Zij schrijven met een warmte en enthousiasme over het Neder landsche land en volk, die weldadig aandoet en voor het wederzijdsch begrijpen en waardeeren slechts allergelukkigste gevolgen kan hebben. Goed doet het te bemerken, met welken eerbied in de buitenlandsche pers het door eeuwen heen reeds roemruchtige Huis van Oranje wordt bejegend, met »Vlk een voornaam begrip de waarde van dit aloude vorstenhuis van Europa Heden heeft ten stadhulze te 's-Gravenha- ge de voltrekking plaats gevonden van het hooge huwelijk van Hare Koninklijke Hoog heid Prinses Juliana Louise Emma Marie Wilhelmina der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, Hertogin van Mecklenburg, enz. enz. met Zijne Doorluchtige Hoogheid Prins Bernhard Leopold Frederik Everhard Julius Coert Karei Godfried Pieter van Lip pe-Biesterfeld. De inzegening van het daarna plaats gevonden Kerk aldaar. Naar de „Telegraaf" thans verneemt, is aan Mgr. Peter Legge en zjjn broeder dr. Theodor Legge door persoonlijke tusschenkomst vso Heden ls verschenen een buitengewone Ne derlandsche Staatscourant, waarin ls opgeno men de volgende bekendmaking: Om 7 uur begon het défilé van de garnizoe nen van Weltevreden en Meester-Cornelis met een compagnie van de Koninklijke Maririe voor het paleis van den Gouverneur-Generaal. On der de tonen van de muziek marcheerden troepen kranig langs het paleis onder leiding van den divlsie-commandant generaal-majoor Bakker. Ter zelfder tijd had een godsdienstoefening plaats in de R. K. kerken, waar voor het heil van het jonge Paar werd gebeden. Ofschoon aanvankelijk de regen nog uit den hemel viel klaarde tot ieders vreugde in den loop van den morgen hft weer op. hetgeen na tuurlijk tot de feestvreugde niet weinig bij droeg. De kinder-aubade, welke des moeten plaats hebben, werd, in verband den regen afgelast. Op verschillende terreinen waren volksspelen georganiseerd, met de typische spelen welke aan Indië eigen zjjn en op het Generaal Staal- pleln te Meester-Cornelis gaven Amboneesche en Menadoneesche militairen van de garnizoe nen te Weltevreden en Meester-Cornelis een tjakalélé (Molukschen krijgsdans). Tegen het middaguur verplaatste de vreugde zich zooals dat met de toenemende warmte en feilen zonné&chjjn de gewoonte is naar de verschillende hotels en andere centra van amu sement. waar strijkjes en muziekkorpsen met vaderlandsche liederen, die door allen op en thousiaste wjjze werden meegezongen, de oranjestemming ej duchtig Inhielden. De tekst van de door het Congrês aangenomen resolutie luidt: Zoolang de staat van burgeroorlog, welke thans In Spanje heerscht, zal voortduren, zal t onwettig zijn wapens, munitie en oorlogsultrus- tlngen uit de Vereenlgde Staten of zjjn bezit tingen uit te voeren naar Spanje of naar vreemde landen, met het doel dit materiaal naar Spanje te re-expedleeren. Alle voor den uitvoer naar Spanje van wapens, munitie en oorlogsuitrustlngen verleende ver gunningen zijn Ipso facto geannuleerd. Een boete van ten hoogste 10.000 dollars staat op de over treding, evenals een gevangenisstraf Van ten hoogste een jaar. De president zal het oogen- blik aangeven, waarop de omstandigheden, welke tot'deze resolutie hebben geleid, zullen hebben opgehouden te bestaan. „De Hollanders hebben hun voortreffelijkhe den en hun tekortkomingen, maar In leder ge val schijnt 't dat zij de kunst verstaan die Rembrandt zoo meesterlijk in z'n kleuren te pas brachtzij weten hoe zij de dingen moeten mengen, aanmaken, In evenwicht houden Dat feit treft den bezoeker ook in T dage- Hjksch leven. Zjj mengen hun sigaren zorg vuldig met precies de goede verhouding van Havanna, Braziel en Sumatra tabak. Hun koffie is de Juiste menging van Java, Bra-. ziel en Arabische kgffie. Hun likeuren stree- len 1 verhemelte door haar uitgelezen aro ma's. Geen diamantslijper ter wereld kan be ter de honderden facetten zoo schikken dat de hemelsche vonk noch te hard, noch te zacht voortgebracht wordt.” k, My"*-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 12