STAD S Alkmaar, 7 Jan. KANTOORBOEKEN ALKMAA R IN FEESTTOOI JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR RECHTHOUDERS ZIEKENFONDSLEVERANCIER w x v. PUTTEN OORTMEIJER PAYGLOP DONDERDAG 7 JANUARI 1937 rs= AGENDA Film Gem. Radio-diatributie UIT DEN OMTREK AKERSLOOT Kamer van Koophandel BERGEN NOORD-SCHARWOUDE BROEK OP LANGENDIJK WARMENHUIZEN OUDORP EGMOND-BINNEN SCHOORL In de kerken LIMMEN RIJKSTELEFOOND1ENST TUITJENHORN LANGENDIJK De feeatmorgen ft h< zi< h< hc 1 v het tigc doo non met In wor ugr „joi dwi Mr. OFFERS VERTREKT NAAR ROTTERDAM De Middenatand en de diatributie van levenamiddelen onder werkloozen i Apothekeranachtdienat Wat Uw snelheidsmeter f U niet vertelt* Nieuwe telefoonaansluitingen in de maand December Jaarvergadering Bond voor Groote Gezinnen Rede van Meegeren i IWI Woningbouwver. het VRIJDAG 8 JANUARI Helloo 22.50—23.20 j baar. zo zo nc ro a de deugden en ondeugden ven zyn be- «e geen aangegeven geen vrou- (1193) In be- d. Bluys, schilder, Snaarmans- luwtenmorcwn met. hHidarhao «•1 fai ei ee vc w <ll en der 17 20—19.06 1935—20.50 pe Kolven. De derde klasse korps- en perso- neele kolver* speelden Zondag hun voorlaatsteu vnn ■'or- len- Ate uw snelheid verdubbelt, wordt de remweg (afstand, waarbinnen u stopt) viermaal *po groot; die wetenschap Is méér waard dan het besef, dat 40 of 70 km per uur rijdtDenkt daar sens aan voor u den snelheidsmeter 41 te hoog laat oploopen! We hi kunn archi renm aan 1 Het genoe welke elden gebou vestei Holla in zijl lem legde Wille naam van 1 8e VI ni D Het dom verft* genot in 161 aan, i fit. N groot* thans archlt „Priiu nerin, mnedt Hoe in de gezien Het schaal II aai gegevi te bes Volf zou hi vertoo van si plein kroom tens, i echter halver smalle belcor een, i den Is chlnge ontem in ont de twi zljvleu then als th vieuge hek vi Is het vorm hield geboui Lange De i laatste Zoo tot zei westzU brugge ..Prins dc hel stallen Konln zaat daan Er werd Woensdagavond In sommige gelegen heden oa in ..Gulden Vlies en „Wapen v. Heemskerk'' al braaf feest gevierd. De goede stemming was er in. Dat belooft wat voor heden! Besloten werd de gevraagde medewerking te verleenen. Nadat de ultgegane stukken nog waren handeld. werd de vergadering gesloten. Mr. P. A. Offers, agent van de Nederlandsche Bank alhier Is benoemd tot directeur van het bijkantoor Rotterdam van genoemde Bank. Mi. Offers, die sinds 1906 ir Alkmaar woon achtig Is, oefende aanvankelijk de advocaten- practUk uit. In 1925 volgde h|) mr. Cohen Stuart op als agent der Nederlandsche Bank. Mr. Offers bekleedde daarnsast nog vele open bare functies. Zoo was hy o.m. curator van het gymnasium en bestuurslid van de Ambachts school Twee Jaar lang was hij ook lid van den gemeenteraad. W|j wenschen mr. Offers met deze promotie van harte .geluk. teur. Akersiaan 10. 6379 C de Vries. Tiktak* koffie- en thee handel. Kanaalkade 43a. 4380 Mej M J. v. Vclaen. Westerweg 104. 4381 G. C. Wleringa, WlUlbrordusweg H 136 2038 F. J. J. Ouwena. autotransport, Oude- gracht 299. 2154 C. W laan E 97. 2773 R. Kier», drukkerij, cartonnage-inr.. pa pierhandel. Koningstraat 14. 4259 J. M. van t Sant. Rlpplngstraat 38. 4327 Mej H W. M de Waal leerares Han- delsschool. Cabeliaustra»» 1’ Hollandia-nieuws. De R K 8. V. Hol land^ hield een bllsondere vergadering- Na Loop der bevolking over 1938 Bevolking op 1 Januari 1938 1150 m, 1134 v.. totaal 2284. In 1936 geboren, behoorende tot de werkelijke bevolking 28 m., 22 v. In 1936 gevestigd, behoorende tot de werke lijke bevolking 57 m, 81 v. In 1936 overleden, behoord hebbende tot de werkelijke bevolking 6 m.. 13 v. In 1936 vertrokken, behoord hebbende tot de werkelijke bevolking 30 m.. 54 v. Bevolking op 31 December 1936 1199 m„ 1170 vr., totaal 2369. Vermeerdering in 1936 49 m.. 36 vr.. totaal 85. Burg. Stand December GebOren: Dirk, v. K Wagenaar en J. Snlppe. Una, d. van B. P Meima en R. V. Zutfen. Overleden: Arte Glas, 73 jaar. echtg, van A Jonker. Jacob Pik, 39 Jaar. echtg. van R. Wever. Krtfn Bak, 52 jaar, echtg. van L. Kommer. Aan den vooravond van den huwelijksdag werden in de kerken der verschillende kerkge nootschappen diensten gehouden. Als onderwerp had deze spreker gekoaen: „Staat, Party en gezin". Spr vangt zyn rede aan met te zeggen dat hy zou moeten begin nen met Gezin, omdat het gezin het voornaam ste is. De maatschappy is opgebouwd uit het gezin. Het gezin Is ouder dan de staat en daar om heeft het gesin de oudste rechten. De staat behoort een dienend karakter te hebben ten opzichte van het gesin. Aan de ontwikkeling van het gezin mag niets in den weg staan. Het kan en het is gebeurd dat ten koste van de vryhefd van het gezin maatregelen worden ge nomen, die het gesin ten goede komen. Het Inboeten van de gezinsvryheld is gedaan om beter goed te verkrijgen. Spr. wijst in verband hiermede op den 8-urlgen werkdag, op de leer plichtwet. Er bestaat een nauw verband tus- schen gezin en staat. En daarom Is het ook logisch, dat wanneer het bederf het gezin In treedt het ook met den staat is gedaan. Als voorbeeld, van niet het gesin in eere houden. w|jst spr. op het Romeinsche en het Grieksche rijk en op het huidige Frankrijk. Het gesin moet De nachtdienst‘Wordt deze week waargeno men door de apotheek van Mevr, de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11. LUn 1: Hilversum I. LAin 2: Hilversum n. I4Jn 3: 8—10.10 Keulen; 10.10—1035 Deutrch- landsender; 103511.05 Luxemburg; 11.05—12.05 4335 Beltangelspaplerfabr van Rath en Doode- hesfver N V, Koningsweg 16. 4337 E. van der Laan. Kennemerstraatweg 141. 4338 J. de Boer Psn timmerman en aanne mer, Prins Hendrikstraat 12. 433» Th v. Tiggelen t weedehandsverkoop- lokaal Luttik Oudorp 48. 4360 G W. Bosch, Langestraat 41a. 4369 G H w. ter Hoeven, red. Alkm. Crt., Lyceumstraat 6 4370 Bestuur der Arbeiders Rochdale. Bleekerskade 87. 4371 Jac. Narold, schilder, behanger, decora- straatversierlngen. is er aan vele winkelhuizen en particuliere woningen heel wat moois te bewonderen, wy durven het niet aan ze selfs maar op te sommen, want wy zouden altijd wat vergeten. Behalve, wat wy In den 1430 Brussel Vlaamsch. burg; Keulen Weenen; 2030—21.20 London Reg'- 21.2021.40 Droitwich; 2140—22.50 Weenen;’- Berlijn; 23 20—24 00 Luxemburg. Lyn 4 8.00930 Brussel Vlaamsch De feesten Zaterdag 9 Jan. wordt in Ber gen het Oranjefeest gevierd. Voor deze gelegen heid zyn de zalen van de .Rustende Jager” feesteiyk versierd. De Band van Slem Spruit verzorgt de balmuzlek, zoowel des middags als des avonds. De burgemeester heeft gewenscht dat er goed feest wordt gevierd en daartoe aan de amusementslnrlchtlngen gelegenheid gegeven heel den nacht open te biyven. Het«schynt In Bergen zeer gezellig te worden, terwijl de Rustende Jagen wel een der middel punten van de gezelligheid zal zyn. Er bestaat gelegenheid gratis plaatsen te reserveeren. Echter worden deze plaatsen niet langer gere serveerd dan tot negen uur. Woensdagmiddag vergaderde in het Stadhuis van Alkmaar de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier Af wezig waren de heeren Grondsma, Klultn^n en Ringers. Na een welkomstgroet tot de leden hield de voorzitter, de heer S. W. Arntz, zyn Nleuwjaars- rede. Van deze rede gaven we gisteren reeds een samenvatting. De heer Kolster bracht den voorzitter In een korte toespraak dank voor diens uitvoerige -ede. waarby spr. de hoop uitte. dat de toekomst na al die zorgvolle jaren verbetering in den toe stand zou brengen en dat Gods beste segen op het district zou mogen rusten (Instemming). Tot voorzitter der Kariler werd de heer 8. W. Arntz herkozen, tot voorzitter van het Groot bedrijf de heer Kolster en tot voorzitter van het Klein-bedrijf de heer Schmals. De diverse commissies werden in hun oude samenstelling gehandhaafd. Op voorstel van den heer ttndel werd be sloten aan H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bemhard ter gelegenheid van hun huwe- wedstryd in de kolfbaan van den heer P. Kra mer. De uitslag luidde: „Gezellig Samensyn”, Zuid-Schar woude: Joh. Engeringh 136 p.; Jac. Zijp 130 p.; J, van tier Ham 108 p.; samen 374 p. „Ons Genoegen". Noord-ScharwoudeH. Aarts 126 p.; C. Hopman 121 p.; D. Bakker 119 p.; samen 366 p. „Op Maat”, Zuid-Scharwoude: J. Kramer 132 p.; P. Glas 126 p.; P. Langedyk 103 p.; samen •360 p. „Volharding", Oudkarspel: J. Deutekom 118 p.; 8. Ton 100 p.; O. Plakman 106 p.; samen 333 p. „Vriendenkring", Noord-Scharwoude: C. Lan- gedijk Csn. 128 p.; O. Ens 99 p.; H. Kuiper 52 p samen 279 p. Personeele kolvers: 6. Timmerman 131 p.; R Dekker 72 p.; C. Blokker 107 p.; Th. de Lange 90 p; W. Kuln 87 p.; P. Bergen 78 p.; N. Rijper 133 p.; J. Rijper 106 p.; en J. Strybls 84 p. sonnetje schuchter te voorschijn hebben zien komen. Het weer is vergeleken met gister zeer behooriyk. Er Is wel wat wind, maar die doet de vlaggen des te vrooiyker wapperen. Van vlaggen gesproken, het Is heusch geen gemeen plaats. wanneer wM verklaren, dat vandaag vj-y- wel geen huis zonder de natl<wale kleuren is. Om hall negen begonnen alle klokken te iuiden Wat klinkt dat plechtig over de Zon- dag-stille stad. Daai klinkt muziek. Soil Is op weg naar het stadhuis. Even later arriveert daar een kleine ruiterstoet: de heer G. Grondsma met 2 pa^es. in rlddercostuum, gevolgd door een aantal leden der Kennemer rysoclëteit. Op het stadhuisbordes staat de burgemeester familie, te midden van het hoofdcomlté Lyn 4 8.00930 Brussel Vlaamsch; 9.20 1035 Normandie; 103518.20 Droitwich; 18.20 18.45 Luxemburg; 18.4521.20 Droitwich: 21.2022.45 Luxemburg; 22.4524.00 London Reg. loop der laatste dagen reeds noemden, merao- reeren wy hier alleen; de brandweerkazerne, het poortje van het landbouwhuis, het Honge Huys de Nutsspaarbank, het kantoor van het Provlnc. Waterleidingbedrijf In bet Kennemer- park en niet te vergeten den Waagtoren, dlc, verlicht door kolossale schijnwerpers, het stads beeld hier geheel beheerscht. Dat Alkmaar ilch by de Vorstelyke huwe- lyksleesten niet onbetuigd zou laten, was tc voorzien. Onze goede stad immers heeft een goeden naam op het gebied van straatversie- ringen en ieder jaar in de Octobermaand ge nieten duizenden en nog eens duizenden van liet ongemeen fraaie schouwspel dat de feeste- Wk versierde en verlichte oude veste biedt. Het is te begrypen, dat dezer dagen, nu het een extra feest &eldt. dat betrekkelyk zoo kort volgt op den 8sten October, het aantal versierde straten iets kleiner is. Mhar wat in hoeveelheid Is verloren, wordt door de kwaliteit zeker vergoed Er Is door de bewoners der deelnemende buurten iets tot stand gebracht, dat de vergeiyking met de veel geprezen hoofdsteden zeker doorstaan kan. Uiteraard heeft men het in dit. seizoen vooral in de verlichting gezocht, al is ook de ver- _slerlng met groen en oranje dfkwyis zeer mooi. Wij hebben heden Woensdag avond een rondgang gemaakt door de versierde stadsge deelten. Het weer Is nog niet Ideaal, al is het gelukkig stukken beter dan vanmorgen Het is al aardig druk in de binnenstad, voor al in de buurt van het Stadhuis. In waar heid is dit dan ook het middelpunt van alle versiering. Wekenlang is men bezig geweest om de duizenden electrische lampjes aan te bren gen; de brandweer met de beide Magiruslad- ders moest In actie komen, maar het resultaat is al deze moeite waard. Schitterend steken de fraaie lynen van het oude gebouw en het toren tje af tegen den donkeren hemel. Met dennen groen en oranje is een smaakvolle versiering aangebracht, terwyi de vorstelyke kleuren uit alle hooge vensters wapperen. Het treft bijzonder, dat de Langestraat zich zoo keurig by de stadhuisversiering aan sluit. Beurtelings guirlandes van groen en van gekleurde lichtbollen Wanneer men aan een der uiteinden van de straat staat en het geheel overziet, is de aanblik overweldigend. Choorstraat en Rltsevoort zyn eveneens in feestkleed gestoken. Met wimpels In de vaderlandsche kleuren, en een menigte lampjes maakt deze versiering een uitsteken den indruk. Mooi als altyd is de Stationswe g-Z u 1 d. waar de lichtjes in hun oranje kleedje een fees- teiyk effect maken. Vergeten mag ook niet worden de Doelen straat, een onzer kleinere straten, die ech ter, als het op smaakvol versieren aankonit. zich met leder kan meten. En zouden wy ons Hofplein vergeten? t Is wakr, het is er eenvoudiger dan anders, een fraaie boom met oranje-ballons, maar het mag gezien worden. Onze Hofpleln-menschen heb ben zeker krachten gespaard voor den optocht! Het Nassaukwartier doet ook mee. oranje ballons in de bootnen, het is altyd een fraai gezicht. De Hulgbrouwerstraat. Payglop. Schouten straat en Hoogstraat zyn wel niet voorzien van een eigeniyke versiering, maar de bewoners van deze straten hebben toch niet geheel achter Willen biyven en allen zoon bogende eenhelds- vlag pltgestoken De straten nebben hierdoor een fleurig en feesteiyk aanzien gekregen, voor al overdag, hoewel ook by avond, wanneer de winkels de lichten ontstoken hebben, het effect van deze aardige vlaggery niet geheel verloren gaat. :c"'' Ben van de mootsta versieringen van de stad vindt men voorzeker op de Oudegracht. Met betrekkelyk eenvoudige middelen heeft men hier zeer veel weten te bereiken. Van de Choorstraat tot aan de Hofstraat slingeren zich dwars over het water sieriyke guirlandes van electrische, oranje-kleurige lichtjes, hetgeen om een veel gebruikten, maar toch karakteris tieken term te gebruiken een sprookjesach- tigen aanbllk oplevert Tusschen de Ridderstraat en de Brilles’eeg dryft midden in de gracht een groot, versierd vlot, waarop de door schynwerpers fel ver lichte portretten van het vorsteiyk bruidspaar Voorwaar een versiering, die er mag wezen. Een eenvoudige, maar toch vrooiyke versie ring hebben de hun straat aangei schitterende elect) dat de straat 'n oi blik oplevert. In M met der feestviering. De heer Grondsma beklimt de trappen vanaf het bordes, kondigt hy, als heraut gemeente Alkmaar, met zyn heerlyk, machtig stemgeluid, het Vorsteiyk huwelyk aan. Wilhelmus en andere liederen worden ge speeld, en als de fanfares na de proclamatie verklonken zyn. heft'" het publiek nog eens spontaan het Wilhelmus aan. Dan zet de stoet zich weer in beweging, om op andere plaatsen,, o.a Steenenbrug en Ken- nemer singel hoek Wllhelmlnalaan dezelfde plechtigheid te herhalen. Na 10 uur wordt het héél stil in de stad; ieder luistert by de radio naar het verslag der Haagsche plechtigheden. Alleen de organisatoren van den mlddag- optocht hebben daar geen gelegenheid voor. Zö zyn al druk in de weer op het Doelenveld, om straks oen.2 uur alles vlot te doen verloopen. Op dezen optocht en wat verder gebeurde, komen wy morgen nader terug. het Patronaatsgebouw de jaariyksche vergadering. De voorzitter heette welkom den heer van Mee geren. den geesteiyken adviseur en den burge meester, H. Nolet en verder alle andere aan wezigen. De secretaris, de heer C. Beemsterboer, las hierna de notulen van de vorige vergadering, welke onder dankzegging werden vastgesteld. Als waarn. penningmeester las de heer Kauw het financieel verslag voor. Ook hiervoor werd door den voorzitter dank gebracht. Volgens het jaarverslag uitgebracht door den secretaris, den heer C. Beemsterboer be droeg het aantal leden op 1 Jan. 1936: 183 en op 31 Dec. j.l.: 162. Dus een achteruitgang van 31 leden. Gememoreerd werd het geleden ver lies, door het vertrek van het béstuuralld den heer J. Slippens. De klnderultzending werd In 1936 ter hand genomen; de kookcursus kon wegens niet genoegzame deelname dit jaar niet doorgaan. De verloting zal vermoedeiyk in het begin van Februari as. plaats hebben. De naal- krans heeft het mooie werk noodgedwongen moeten staken, daar den betrokken moeders geen werk werd opgedragen. Voor het uitgebreid jaarverslag werd den heer Beemsterboer dank gebracht. De voorzitter kwam er nog even op terug, dat dit jaar 21 leden hebben gemeend te moeten bedanken en het vorige jaar 53 leden. Voorzitter meende dat het geheel niet noodlg was als lid van deze afdeeling te bedanken. De contributie Is laag. Het bestuur is niet veeletschend. Deze afdeeling hebben wy hier meer dan ooit noodlg. Spr. wyst o.a. op de kinderultaendlngen. Vervolgens brengt de heer Beemsterboer ver- slag uit van de vergadering van den Bond in Juli 1936. De voorzitter deelt mede, dat als bestuur»- i leden zyn aangewezen Zuster van de Pol en de heer Jac. de Nys. Door de vergadering werden deze bestuursleden definitief by acclamatie ge- kosen. London Reg.; 12.05—13.05 Parys Radio; 13.05— -14.201435 Luxem- 1435—17.20 Parijs Radio; 19.0519.35 Luxemburg; Spoansche avond. Zondagavond sprak pe ter Domingo van Hout In den Burg over Spanje en de Spanjaarden. In het eerste deel van zyn rede wydde spr bysondere aandacht aan de schoonheid van het land en de deugden en ondeugden van zyn be wonend. In het tweede deel verhaalde spr speciaal vin de ontvettende gruwelen van de z.g roode revolutie, welke voor den verklealngsdag. 16 februari, tn stilte werd voorbereid en na dezen datum In haar volheid en afschuwelykheid werd uitgevoerd. Als oorzaak van de nederlaag der rechtschen by de verkiezingen noemde spr. ten eerste de tweedracht in het kamp der Oeda. Spr. spoorde hier allen aan om als één man te staan achter de R. K. Staatsparty om door eendrachtig samen werken het communisme het hoofd te kunnen bieden. Ten tweede: de kortzichtigheid der Spaansche grande», die de Oeda niet genoeg steunden met geld. Spr. spoorde allen aan de R. K. Staatsparty te steunen door het lidmaatschap. Ten derde: de kortsichtlgheid der Spaansctec bisschoppen, die Gods water over Gods akker lieten loopen. Spr. wees hier op de Nederlandsche bisschop- pen, die waakzame herders van hun kudden waren en steeds de geloovigen wezen op den weg welken se moesten volgen. R-K. Staatsparty Het bestuur der afdee ling heeft wedérom huisbezoek afgelegd voor het werven van nieuwe leden. Mocht het re sultaat bevredigend zyn het aantal nieuwe leden bedraagt ruim honderd het had toch beter kunnen zyn. Mogen de overigen spoedig volgen. In de volgende week zal de ledenverga dering gehouden worden, waarby de candldaat- Btelllng voor de Tweede Kamer zal plaats hebben. I, maar 1---- Hekelstraa t-bewoners In ■bracht Met wimpels en fel .rtSche lichtjes bereikte men. >pgewekten en levendlgen aan- Jet midden van de straat han gen op regelmatige afstanden uit een wapen versierde lampen Het Fnldsen heeft °°k al versierd, het geen men trouwens ook niet anders verwacht van een straat, welker bewoner» nimmer by eenlge feesteiykheld zyn achtergebleven De versiering bestaat uit slingers van den- negroen, die dwars over de smalle straat han gen en groote, kraanvormige figuren van hel dere electrische lampjes Wimpeltjes comple- teeren het aardige geheel. Een soortgeiyke versiering als In het Fnldsen hebben de bewoners van de Zaadmarkt (Luttik Oudorp heet het officieel, doch teyen den zin van de bewoners) boven het water van hun gracht aangebsacht. Ook hier groote, elte- trische kranen, die boven het In dezen tyd zoo levendige water een aardig effect maken Het is een versiering, die vooral by avond het goed doet. Behalve de Loop der bevolking Geboren 19 (25) jongens en 23 (27) meisjes, totaal 42 (52). Hiervan be- hooren tot de Oeref kerken 22 (26). Ned. Herv. kerken 9 (14), Chr Oeref. kerk 3 (3), geen Doopsgez. kerk Keen (geen), Bargeriyfce Stand over December. Geboren! Johannes Martlnus, z v. J. N. Stüifbergen en C. Res; Maria Anna Elizabeth d. v. H. 8 Rom mel en 8 M Twisk. Overleden: Tryntje Bakker echtg. v. G. Mooy oud 54 j.; Pieter Edens oud 68 J.; Cornells Smlers oud 73 J. Zooals bekend is Donderdagmorgen in de kerken een plechtige H. Mis opgedragen voer het vorsteiyk Bruidspaar. Zeer vele geloovigen waren tegenwoordig en ontvingen de H. Com- munte. In de Groote kerk werd ’s avonds te 8 uur e<n wydlngsdienst gehouden, waar spraken Ds. Baar, Ds. Warners en Ds. v. Dop. In de Doopsgezinde kerk werd een samen komst gehouden van doopsgezinden, evang lutherschen en remonstr. gereformeerden. Hier werd gesproken door De. Kuiper en Ds. Rap- pold. In de Israëlietische Synagoge werd een dank dienst gehouden, welke namens bet gemeente bestuur werd bygewoond door Wethouder Bon- sema. uurgeriyke stana, (December.) Geboren: Marla Johanna Paulina, dochter van Joseph Martlnus Simons en Marla Cornelia Antonia van Zyi; Jacob GUsbert, soon van GUsbert Schot en Guurtje Bak; Adriaan, zoon van Jo han Schot en van Grietje Kuln; Simon En- gelmundus, zoon van Engel Bypost en Agatha Marla Korver; Rudolf Simon Jan, soon vsn Simon Noom én Grietje Wltsen. Ondertrouwd: Aart Simon Vingerling, oud 32 jaar, wonende alhier en Rlnske Koene, oud 22 jaar, wonende te Amsterdam; Adrlanus Jo hannes Wagenmakei*. oud 25 Jaar, wonende al hier en Margaretha Baltus. oud 25 jaar, wo nende te Akersloot. Getrouwd: Karel Johannes Borsboom, oud 44 jaar, wonende alhier met Grietje van der Wal, oud 32 Jaar, wonende alhier; Aart Simon Vingerling, oud 32 jaar, wonende alhier met Rlnske Koene, oud 23 jaar. wonende te Am sterdam. Overleden: Marytje dé Wit, oud 69 jaar, echtgenoote van Arie Wester; Arie Wester, oud 71 jaar weduwnaar van Marytje de Wit; Cor nelia Verhaar, oud 18 Jaar (overl. te Alkmaar). Het programma voor den feestdag, ter eere van H. K. H. Prinses Juliana en Z D. H. Prins Bernhard, welke 1» vastgesteld op 9 Januari m„ luidt a)s volgt: 8.45 Lulden der kerkklokken. 9.00 Klaroengeschal van den toren. 9.15 Aubade by de Ruïne, door Bergens Har monie. 930 Zang van kinderen. 9.45 Rede van den weled. gestr. heer A. H. P. Blaauw. 10.15 In optocht naar het Van Reenenpork, waar op het plein een „herdénklngsboom” safl geplant worden door de kinderen van de la gere scholen. 3.00 Zanghulde onder leiding van den heer Jac. Jansen met begeleiding van Bergens Harmonie. 8.00 Lampion- en fakkeloptocht. Victoria Theater: „The Marx Brothers”, alia dagen 730 uur. Roxy: .Ringende Jugend”, alle dagen 7.45 u. Hjk een telegram van hulde té «énden. Aan de Orde was hierna het volgende voor stel van den heer M. Grünwakl uit Den Hel der: le. De Kamer besluite, zich te wenden tot den Minister van Sociale Zaken met het advies, dat ZE. onverwyid besluite aan de Gemeentebe sturen mede te deelen, dat dwingend worde voorgeschreven, dat de middenstand (grossiers en winkeliers) dienen te worden Ingeschakeld bij de distributie van levensmiddelen aan werkloozen. 2e De Kamer besluite, zich te wenden tot den Minister van Sociale Zaken la. de thans be schikbare winstmarge voor den handel voor de distributie van onvermengde margarine. Deze is thans ontoereikend om den handel een rede- lyke winstmarge te kunnen toestaan, terwijl toch zeker ook de middenstand het recht heeft op een btliyke vergoeding in dezen. De heer Grilnwald lichtte zyn voorstel nader toe Het was geen gunst wat men vroeg, dcch een recht en daarom moest men z'n uiterste best doen te verkrygen wat men wilde. Spr. laakte de belacheiyk lage winst, die den win keliers by den verkoop van onvermengde mar garine ten behoeve van werkloozen wordt ge laten. De heer Schmalz steunde het voorstel van den heer Grilnwald. De heer Bonnet vond, dat het ee/i recht den middenstand was. by de distributie te den Ingeschakeld en wel zoo, dat de mldde stand een redeiyke vergoeding daar voor krygt. Verscheidene andere leden betuigden Instem ming met het voorstel, dat met algemeene stemmen werd aangenomen. Besloten werd een deputatie af te vaardigen naar den Minister, bestaande uit de heeren Grilnwald en Kramer en den secretaris, den heer Scheffel. Voorts was ingekomen een verzoek van de Vereenlglng van importeurs van Landbouw werktuigen. om adhaesle te betuigen aan haar adres, gericht tot den Minister van Financiën, teneinde tot afschaffing of verlaging der in voerrechten op landbouwwerktuigen te geraken. De heer Nobel stelde voor «*n het verzoek te voldoen. De heer Kalkhof vreesde, dat de Nederlxnd- sche Industrie, door het goedkooper maken van den Invoer van bultenlandsche producten, schade sou ondervinden Hy was daarom tegen het betuigen van adhaesle. Na eenlge discussie werd besloten aan het verzoek te voldoen, met dien verstande, dat de Kamer van oordeel wsa, dat alleen ontheffing van invoerrecht diende te worden gevrangti voor werktuigsoorten, die niet in Nederland worden gemaakt. In de 8t Laurentlus- en 8t. Domlnlcuskcrk werd het Lof gecelebreerd, waarby een IV Deum werd gezongen. Dit Lof zal in de St. Josephkerk morgen worden gehouden. Tooneeluitvoering Zondag- en Maandag avond gaf de damestooneelclub, een afdeeling van de Graal, een uitvoering In het Vereenl- gingsgebouw. Opgevoerd werd het spel: „Elkerlyck” en als toegift de klucht: „Willy's Radio'. Het feit, dat wegens ziekte enkele speelsters moesten worden vervangen, werd zoo goed als niet opgemerkt. Hulde aan degenendie slch hierdoor verdlenstelyk maakten. Het daverend applaus bewees wel. dat het publiek tevreden was over het gebodene. Tenslotte was nog ingekomen een brief van de IJmuider Vtachhandelvereenlglng te IJmul- den, met verzoek, om medewerking tot ver spreiding van een circulaire betreffende de dis tributie van zeevlsch. De heer Kolster zei. dat het er om ging te voorkomen, dat de voor distributie onder werk loozen bestemde vlsch aan niet steun behoe venden wordt verkocht, wat schadelyk .is voor den gewonen vlschhandel. godsdienst 8 (8), R.K. geen (1). Overleden 13 (16) mannen en 9 (5)'vrouwen, totaal 23 (2_1). Levenloos (geen). Huweiyken 19 (34), echtscheidingen (geen), erkenningen geen (geen). Ingekomen 37 38) mannen en 31 (46) wen. totaal 58 74). Vertrokken 61 (49) mannen en 71 <59) vrouwen, totaal 132 (108). Op 1 Januari 1937 bestond de bevolking uit 1113 (1141) mannen en 1167 (1193) vrouwen, totaal 2280 2334) personen. De tusschen haakjes geplaatste cyfers hebben betrekking op het^vortge Jaar. Burgeriyke Stand Johannes Cornells, zoon van Cornells Baltus en Allda Zult, Petrus Gerardus, zoon van Johannes Gerardus Baltus en Margaretha Anna Wilhelmina Deen; Corne lls Johannes Henrlca, zoon van Cornells Adria, nus Beers en Cecilia Brigitte Punt; Hendrik Johannes, zoon van Hendrik Johannes van Elven en Grietje Mooy; Eva Maria, dochter van Dirk Leonard van dér Lans en Gesina Maria Kuys; Johannes Adelbertus, zoon van Johannes Adrianus Apeldoorn en Agatha Geertruida Lief ting; Jacobus Cornells Stephan us, zoon van Jacobus Berkhout en Catharina Bragltta Wittebrood; Elisabeth Maria, dochter van Pie ter Bras en Veronica Kraakman; Henricus Ni colas». zoon van Cornells Nyman en Johanna Marla Spaans (geboren te Alkmaar). Overleden: Nicolaas Bernardus Roozen. 63 laar; Petronella Maria Ruiter, 8 jaar (beiden overleden te Alkmaar). Burg. Stand Geboren: Albert, zoon v*n Arie Matthys Oosterbaan en Auguste. Wilhel mine Frische. Ondertrouwd: Hendrik de Boer, 36 Jaren. ma chinist ter koopvaardy en Theresia Frederika Hlemstra. 34 jaren, zonder beroep, belden wo nende te Schoorl. Pieter Huiberta, 22 jaren, groentenboer en Hendrlka Catharina Phaff, 21 jaren. zonder beroep, belden wonende te Schoorl. Overleden: Cornells Neefkes. 75 jaren. zonder beroep, wonende te Schoorl. Janke Veenstra. 74 Jaren, zonder beroep, wonende te Schoorl, echt genoote van Andries Pietersen. Cornells van Duin, wonende te Schoorl. Pieter Dekker. 88 ja ren. zonder beroep, wonende te Schoorl, echt genoote van Antonia Groentjes. opening deelde de voorzitter mede, dat HA V. te Helloo een sportdag organiseert, waarop o.a. een veldloop zal worden gehouden. Een pftar leden gaven zich daarna als deelnemer op. Volgt bestuursverkiezing wegens bedanken van den heer H. Tlebie, voorzitter, N. Mooy,' secre taris en wegens periodieke aftreding van dc heeren Jo Dekker, M. Burger en E. Karsten. Laatstgenoemde stelde zich niet meer herkies- Besloten werd om het aantal bestuur- deren van zeven terug te brengen op vUf. De uitslag van stemming was dat voortaan In het bestuur zitting zullen hebben de heeren Jo. Dekker, Ch. G. M Immens. M Burger, G. Bleeker en J. Tesselaar. Eerstgenoemde werd tot voorzitter verkozen. Tot leden van de elf talcommissie werden gekozen de heeren E. Karsten, K. Bleeker. M. Burger, Jo. Dekker en Mulder. Tot bellenconimissaris werd in de plaats van den heer Tiebe aangesteld de heer P. van Straaten. De scheidende voorzitter wyst er op, dat hy de functie van consul zal blyven waarnemen en hoopt dat Hollandia'onder leiding van den nieuwen voorzitter eén bloeitydperk tegemoet zal gaan. Ook de scheldende secretaris spreekt woor den van warmen dank voor den daadwerke- lyken steun en aangename samenwerking en wenscht Hollandia veel goeds. De penning meester vertelde In «yn financieel verslag, dat er nog 1 cent in kas is, roodst de hulp van allen wofjlt Ingeroepen om hierin verandering te brengen. de grondslag zyn voor den staat. De staat Is een samenvoeging van families. Spr. bestrydt dan de leuze Van de liberalen en zegt dat zJ. de staat ondergeschikt moet zyn aan het ge zin en niet andersom. Ook van het staats socialisme wil spreker niets weten. Een van de groote doelstellingen van den Bond voor Groote Gezinnen is het bevorderen van de ideëele be- langen van de katholieken in het huwelyk en wanneer die verwezeniykt zyn, komen vanzelf de materieele belangen. Spr. wyst op de gevolgen van de klnderlooee huweiyken of kleine huis gezinnen. Er ligt een vloek op Europa, dat zich zelf gaat uitmoorden. De gevolgen treden ook in Holland op. De wereld is totaal bezeten. Aan den eenen kant overproductie en aan den anderen kant de angst voor te korte voeding en.... ge boortebeperking Dit is het beeld van de huidige wereld. Men moet uit het gezin de kracht en den groei put ten. Er zal geen gezonde maatschappy komen als er geen gezonde gezinnen zyn. Thans is het nog zoo. dat de groote gezinnen het voorwerp zyn van spot of extra belasting. De rechten van het gezin worden nog maar al te vaak be twist. Thans vindt men het gewoon, dat een vader van een groot gezin des Zaterdags even veel naar huis brengt als een vrygezel. Ook met de crisismaatregelen worden de groote ge zinnen nog het meeste getroffen. De indirecte belastingen worden hoofdzakelyk opgebracht door de groote gezinnen. Het was dringend noodlg geweest daartegen tijdig maat- -i regelen te nemen. De Bond voor de groote ge zinnen komt tegen deze ongerechtigheden op, doch ook de katholieken behooren dit te doen. De RK Staatsparty neemt ook den strijd voor verbetering van de groote gezinnen op zich. De regeering dient In dit opzicht positief werk te doen en niet zooals het is voorgekomen, nega tief werk. Het is voorgekomen, dat een arme Drentsche gemeente door het rijk geholpen zou worden op voorwaarde, dat de kindertoeslag niet zooals het was vanaf het 5e kind, doch vanaf het 7e kind zou werken. En als dank voor de moeite van den bond voor groote gezinnen, om dien eisch ongedaan te maken, heeft minister SUngenberg den liberalen moed gehad den ge- heelen kindertoeslag in die gemeente te laten intrekken. Voorts heeft onze regeering In som mige gevallen bepaald dat, om voor eventueelen steun in aanmerking te komen, de gezinstarle- ven voor electriciteit enz. Ingetrokken moesten worden. Ook is het voorgekomen, dat ’t school geld verdubbeld moest worden. Komende aan het program van de R. K. Staatsparty geeft spr. ons een duidelyk Inzicht wat dit behelst ten opzichte van de groote ge zinnen. Spr. komt dan tot de conclusie, dat de huidige regeering vaak een lakse houding heeft aangenomen en zegt, dat minister Donner en ook de huidige minister van Justitie geen enkele poging heeft gedaan tot verbetering van de huweiykswetten. Scherp laakt spr. de houding van de ambte naren aan de Departementen, die een in de Tweede Kamer genomen besluit gewoonweg saboteeren In de Tweede Kamer is een besluit genomen, dat alle gehuwde onderwijzeressen met Ingang van 1 Jan. 1937 in totaal 700 van haar functies ontheven moesten worden. Dit besluit was niet naar den zin en het gevolg is dat er een zoo groot aantal uitzonderingen zyn gemaakt, dat er slechts 200 gehuwde onder- wyzereasen ontslag moeten nemen. Het is voor onze Staatsparty zeer moeliyk om de katho lieke beginselen doorgevoerd te krygen. Men moet niet vergeten, dat men niet meer dan een derde gedeelte van de zetels bezet. Onze Bond voor groote gezinnen heeft in samenwerking met de Staatsparty toch wel en soms belangryke successen kunnen boeken. Op het program van de Staatsparty staat thans o», de gemeenten te verplichten de kindertoe slagen op de loonen toe te passen. De kinder toeslagen voor alle bedryven in Nederland ver plichtend te stellen. De vrygezellenbelastlng In te voeren. Speciaal vroeg spr. de vergadering eens te denken aan de groote gezinnen van steuntrek kers. Het is vooral In deze huisgezinnen waar zeer veel armoede geleden wordt. Een schrij nend onrecht is het dat deze groote gezinnen door de regeering aan hun lot overgelaten wor den, omdat de regeering zegt geen geld daar voor te hebben, maar wel heeft men geld voor uitbreiding van militaire aangelegenheden. (Ap plaus). Aan het einde van dese zeer duideiyke rede spoorde spr. alle aanwezigen aan eensgezind in 1937 naar de stembus te gaan en allen hun katholieken plicht te doen en te stemmen op de R.K. Staatsparty. De voorzitter, dr. van Hesteren, dankte den spr. voor deze met alle aandacht gevolgde rede en gaf de vergadering gelegenheid vragen te stellen, waarvan eenlg gebruik werd gemaakt. Hierna volgde sluiting met den Chr. groet. Deze afdeeling hield JJ. Maandag in Een triest beeld van den Spaan schen burgeroorlog. Met het wei-” nige lijfgoed dat zij nog wisten te redden, verlaten vluchtelingen te Talavera hun verwoeste hui zen na een luchtbombardement

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 2