H r I Het Koninklijk paleis in de residentie Haarlem in de vorige eeuw Lente in Januari Winkeldieveggen staan terecht Zegeldiefstal uit registratiekantoor EEN NATIONAAL MONUMENT DONDERDAG 7 JANUARI 1937 ▼an Voorheen en thans De stationsklok Moeder zette dochters tot stelen aan Beleedigend artikel VRAGENBUS d**n heeft voor de uitbreiding en verfraaiing. Japonnen uit modehuis gestolen Honderden artikelen stalen zy, vooral uit warenhuizen Laakbare houding advocaat Secretaris R. K. Steent abrieke- arbeidersbond staat terecht De versierde marinestad verwacht veel bezoekers Drie hetere van de zegels voor de rechtbank Miniet er Deckere opent de groote jubileumtentoonstelling te Aalsmeer ALS Hr. Ms. „DE RUYTER” VERTREKT De paleizen der Koninklijke Familie in Den Haag tijdens de regeering van Ho ning Willem II; aan de overzijde van het Oude Hof ziet men de door Willem II gebouwde paleizen, waar de prinsen Alexander en Hendrik woonden; van dit -gebouwencomplex is thans bijna niets meer, over. Interessante herinneringen van den horlogemaker C.J ten Boom by het 100-jarig bestaan van de zaak Meisjes voor de rechtbank Bartel jorisstraat zïrii de der vorstelijke verblijven, aan de overzijde van ge- stond Rechtbank Utrechtsche 1 n dikwijls: elschte spr. S clementie en pleitte mr. nationaal enthousiasme. te Vraag: Hoe is het privé-adres van Sir Henri ons van het paleis heeft ook In de Het koninklijk paleis aan het Noordeinde te Den Haag oftewel het Oude Hof in den aanvang der achttiende eeuw Het Binnenhof te Den Haag, zooals het er uitzag in IStd, toen Willem de Zwifger het korten tijd vóór zijn gewclddaitgen dood betrok; het Stadhouderlijk kwartier bevindt zich ter weerszijde van den toen nog lagen hoektoren; langs den Vijver ziet men de Jdaria-Capelle’’op den Vijver een vroolijk watersteekspel zijn hoe Z. Exc. roemde den werklust en den Ijver van dc Aalsmeersche kweekers, die in dezen tijd niet bij de pakken neer bleven zitten, doch het hoofd fier omhoog hielden. toen „Paleis in het Noordeinde” geheeten een nieuw paleis bouwen, waarin de prinsen Alexander en Hendrik zouden wonen, en waar achter in 1842 een zeer „antiek” gebouw naar het model eener Oothlsche Kapel te Oxford werd opgericht; van dit gebouwencomplex is thans bijna niets meer staande gebleven ten profyte van het hedendaagsche publiek, dat daardoor meer ruimte gekregen heeft om zich bijeen te scharen en een glimpje van den ko ninklijken luister op te 'vangen. ■et Katholicisme kan zijn goddelijke sending in deze wereld niet vol- ledig ontplooien zonder Unlversi- telten. Het Is daarom plicht van lederen katholiek zijn eigen Unlversitelt naar ver mogen te steunen. Mogen mijn opvolgers steeds doorgaan, be sluit de heer ten Boom, met het allerbeste van den tijd te leveren, zooals mijn vader en ik dat steeds getracht hebben. WIJ willen daarbij voe gen: moge de beer ten Boom nog vele Jaren zien, dat zijn zaak in goede handen UI van j te „Herinneringen van een heeft de heer O. ten boekje geschreven ter gelegenheid sn (e uurwerkzaak. Barteljorlsstraat te Den Helder staat in feesttooi. Als men met den trein in de Marinestad aan komt, behoeft men maar uit het raampje te kijken om het te aanschouwen: de Spoorstraat, een der groote winkelstraten van de bekende K S.K.-city vertoont zich het eerst aan de rei zigers als een proeve van de feestversiering in de stad. Behalve tal van openbare gebouwen, die ver sierd en des avonds feestelijk verlicht zijn, zijn er niet minder dan 45 straten en buurten, die door Ijverige handen in de voorbije weken m feestdos zijn gestoken met dundoek en denne- groen. De Oranjevereenlgingen gaven een 24 blad- Wèl hebben er zich reeds vroeg leden van het Huls van Oranje in het gebouw geves tigd: in 1590 werd het huls van Brandtwyk door de staten van Holland in huur ge nomen, om er „de Princesse van Oranje met het jongen Heerken, haeren zoon,” die in Zeeland niet goed kon aarden, in te doen wonen; die „Princesse” was Louise de Co- Lgny, weduwe van den Zwijger, en dat „jongen Heerken” sou eenmaal de Steden dwinger, Frederik Hendrik, worden! Spr. ging achtereenvolgens de ontwikkeling na van de visachery en den land- en tuinbouw, waarin de bevolking van Aalsmeer een bestaan heeft gevonden. Met betrekking tot de moeilijke toestanden in den tuinbouw merkte de minister op, dat men de Internationale crisis tenslotte niet kan opheffen met den nationalen regeeringssteun. Spr. spoorde de kweekers aan met moed en volharding door te blijven gaan, dan aal men zeker, met de hulp der regeering en achter de leiders van het bedrijf, door de duisternis in het licht komen. De minister verklaarde vervolger» de ten toonstelling geopend.'*’”"”'""' - Het bestuur van de Centrale Aaismeersche Veiling te Aalsmeer stelt zich voor op Maan dag 11 Januari ai. des n.m. van 3 tot 5 uur receptie te houden in bet gebouw der vereeni- ging. DeterdlngT Antwoord: Zijn adres in Duitschland te nog niet bekend. Als u adresseert: London W I 40 Park Lane wordt de brief door de posterijen wel doorgezonden naar het huidige adres. Het groote gebouw werd in 1609 het eigen dom van Frederik Hendrik, deze deed het veel verfraaien en uitbreiden, en om zijn moeder het genot van frtesche lucht te gunnen, kocht hij in 1609 een aan het gebouw grenzend welland aan, dat adh het achter het Stadhuis staande 61. Nicolaas-ggsthute toebehoorde, om er een grooten tuin op te doen aanleggen, welke tuin thans nog een der rijkste Juweelen van tuin architectuur te; de hof behield den naam van .JTinsessentuln” en bewaarde aldus in herin nering de liefde, door Frederik Hendrik zyn moeder toegedragen Hoe heel anders dan tegenwoordig moet er In de omgeving van het paleis toen alles uit gezien hebben! Het Noordeinde was nog betrekkelyk schaarsch bebouwd; eerst in 1561 had Philips II aan de Inwoners van Dén Haag vergunning gegeven, het Noordeinde met „cassy-steenen” te bestraten! Volgens den Haagachen historicus A Ising zou het Oude Hof omstreeks het jaar 1646 zich vertoond hebben als een onregelmatige massa van steile gebouwen, met een vóór- en binnen plein en met twee, door hooge windwijzers be kroonde, daktorens; in 1716 verdwenen die to rens, en allengs nam het gebouw zijn tegen- echter eerst nog met kleine ruiten bezet en halverwege van luiken voorzien; de trap was smaller en hooger dan tegenwoordig en het balcon boven den Ingang het bal een, vanwaar af de koninklijke Familie in den laatsten tijd zoo vaak de spontane toejui chingen van een in haar Oranje-enthousiasme ontembare, dicht opeengepakte menschenmassa in ontvangst heeft te nemen ontbrak geheel: de twee nissen aan den straatkant in de beide zijvleugels prijkten met beeldhouwwerk en tus- ehen die nissen vond men geen doorgang zoo als thans, maar wel een raam, terwjjl de zy- vleugels zelf vereenlgd werden door een hoog hek van Ijzer en steen; tusschen 4815 en 1821 is het paleis meer definitief in zijn huldigen vorm tot stand gekomen; tijdens de verbouwing hield Koning Willem I residentie in het mooie gebouw der Koninklijke Bibliotheek aan het lange Voorhout. De omgeving van het paleis heeft ook in de laatste eeuw nog menige wijziging ondergaan. Zoo kwam er een eind aan den toestand, dat tot zelfs nog in de 19de eeuw de huiaen aan de westzijde van het Noordeinde met een bruggetje over een sloot toegang hadden tot den Menscben, dia zóóveel haast hebben, dat hun de tijd ontbreekt om veilig te rijden, krijgen vaak maanden cadeau In hospitaal of huis van bewaring Prinsessentenuln", waaraan in 1876 ongeveer dc helft ontnomen werd om er de koninklijke stallen en koetshuizen te bouwen; zoo list Koning Willem II, die evenals zijn voor zaat Frederik Hendrik ontzaglijk veel ge- zjjden groot feestprogramma uit, waarin de verschillende gebeurtenissen van deze week zijn vermeld. Het carillon op het Monument voor het Ned. Reddingwezen wordt bijna eiken dag driemaal bespeeld; de marlne-stafmuziek hield gisterenavond een taptoe en de vier andere plaatseiyke muziekcorpsen zullen zich in den loop der week meermalen op meerdere punten van de stad doen hooren. - n t r Maar als deze feestweek voorbij *A «al versiering nog niet direct verdwijnen. Den Hel der verwacht veel en groot bezoek als de volgen de week Dinsdag de nieuwe kruiser Hr. Ms. „De Ruyter” de haven van Nleuwediep zal gaan ver laten voor zijn groote reis naar Indië. Het te niet de eerste en ook niet de laatste maal, dat er een oorlogsschip van Holland naar de tropen vertrekt, doch waar de laatste jaren meer eten voorheen naar voren komt, dat Ne derland en Indië één zijn, te het toch de Ma rine, die als trait d'union het vaderland aan zijn koloniën bindt. Reeds heeft onze nieuwe kruiser 'n triomf tocht gemaakt langs de steden van ons land, die het schip een plaatsje in de havqn konden aanbieden en vele honderden, duizenden heb ben daar de nieuwe aanwinst van onze Marine gezien en bewonderd. Maar als straks. Dinsdag 12 Januari, de De Rujjter de haven van Nleuwediep zal verlaten, zullen daar niet alleen de Nleuwediepers staan om dit stukje vaderlandschen bodem te zien ver trekken; Den Helder verwacht nog vele honder den uit het land, die belang stellen in het wel en wee van de Marine, die dit feit als een na tionale gebeurtenis zien. De Amsterdammers, de Rotterdammers en de Hagenaars, de oud-Marlne-menschen uit zoovele andere plaatsen, zjj worden In de versierde Ma rinestad verwacht: zij zullen daar komen too- nen, dat zy begrijpen de groote taak van onze Marine. De leden van Onze Vloot, van het NJ.V., de Prlncevlag, de Burgerwacht, de reserve-offlcle- het Koordeinde, tegenover het 'Oude Hof ren, de oud-gedlenden by de Marine, zij allen moesten ditmaal naar Den Helder komen, om daar hun gezond Nationalisme te demonstree- ren en te bewijzen, dat Holland zijn helden als een de Ruyter niet vergeet. Requisitoir nemend elschte de officier van Justitie tegen de moeder een jaar gevangenis straf met aftrek van de preventieve hechtenis. Tegen elk der belde dochters elschte de offi cier tien maanden gevangenisstraf met aftrek. By de opening van de bloemententoonstelling Lente in Januari te Aalsmeer heeft de minister van Landbouw en Vteschery, mr. dr. L. N. Deckers, allereerst bet bestuur der C-A.v. gecomplimenteerd met het 25-jarig bestaan en vervolgens schetste hy de beteeke- nis van de veiling voor het bedrijfsleven en voor de kweekers. Méér dan ooit staat in deze dagen van vaderlandsche vreugde het Ko ninklijk Paleis aa# het Noordeinde te Den Haag in het middelpunt van de enthousiaste belangstelling der heeie bevolking van Nederland. Met blij ontzag en met eerbied voor het leven van intiem liefdesgeluk, dat zich binnen de blanke muren van deze Koninklijke woonstede vóórt- weeft, schrijden tien-, ja honderd duizenden, straks misschien meer dan een millioen Oranje-feestgenooten vóórt en schouwen zjj op naar het zoowel by dag als by avond thans zoo betooverende, ontroerend-échoo- ne nationale monument als een tem pel. waarin zich ons nationaal isaro- hoorigheidsgevoel - ons nationaal geluk zoo treffend symboliseert. Laten zij, die van verre en dichtbij rondom dit thans bij uitstek nationale monument het geluk der Koninklijke familie medevieren, even de stem der geschiedenis beluisteren. Weinig heeft de bouwheer vaq het Oude Hof het huidige Paleis aan het Noordeinde kunnen vermoeden, dat zich in en rondom zyn architecturale schepping in het jaar 1936-1937 eenmaal zulke overweldigende testynen, waar aan heel het volk deelneemt, zouden afspelen. Het Oude Hof toch waarschyniyk aldus genoemd in tegenstelling tot de vele lustsloten, welke Frederik Hendrik na zyn vestiging alhier elders in het land deed ven-yzen werd niet gebouwd om een Koninklyke Familie te huis vesten; het was de thesaurier-generaal van Holland, de heelemaal niet adellijke, maar wél in zyn naam en zyn functie kenmerkende Wil lem Ooudt. die er in 1532 de grondslagen van legde en het bewoonde als „de woning van Willem Ooudt”; na 1566 heette het, naar den naam van den nieuwen eigenaar, „de huyslnge van Brandtwyk”. Vraag: Wat te de mooiste en kortste weg van H. H. Waard naar Heythulzen (Limburg) per fiets? Antwoord: Heer Hugowaard. Alkmaar, Heiloo. I immen. Krommenie. Wormerveer. Koog a d. Zaan, Zaandam. Hembrug, Amsterdam.. Ab coude. Loenen. Breukelen. Maarssen. Utrecht, Houten, Schalkwyk. Culemborg, Oeldermalsen, Zaltbonunel. Hedel, Den Boecb. Berlicum. Din ner. Veghel. Erp. Oemert. Deume, Wesel. Mejjel. Roggel, Heythuizen. 225 KM. ongeveer. Onder een stortvloed van tranen tische wyze over de onschuld van den inbre- Rechtbank. Niet altyd ook hebben de Oranjes dit paleis bewoond; zoo verviel het Oude Hof na den dood van Stadhouder Willem III in erfenis ten deel aan den eersten Koning van Pruisen, Frederik den Eersten, die er meermalen eenigen tyd in doorbracht; eerst in Januari 1754 kwam het Oude Hof weer in het bezit van Oranje, toen de weduwe van Willem IV het van Koning Frederik den Grooten terugkocht; na de omwen teling van 1795 kreeg het gebouw, tot lands- domein verklaard, verschillende bestemmingen, totdat de souvereine Vorst het in 1813 als zyn paleis zou aanvaarden. Intusschen heeft dit paleis door de eeuwen heen een Internationale hoveiyke reputatie ge kregen, doordat zoo talryk vele bultenlandsche vorsten en vorstinnen er langeren of korteren tyd verbleven: vele gekroonde hoofden hebben zich binnen deze historische muren te slapen gelegd: de Winterkoning, Frederik van Bo- hemen; Maria de Medicte, weduwe van Hendrik IV en Koningin-Moeder van Frankrijk; haar dochter Henrietta Maria, gemalin van Karei den Eersten, Koning van Engeland; de Aarts hertog van Oostenryk, later Keizer Karel VI; de belde eerste Konlngen van. Pruisen; de groote Frederik, die als erfprins eenigen tyd in Den Haag doorbracht; de koning van Enge land, Oeorge I, en diens -zoon, de Prins van Wales; niet te vergeten ook de Keizer aller Russen, Nlcolaas I, die zyn zwager, Koning Willem II in Den Haag kwam bezoeken. Al deze bezoeken waren, Internationaal ge sproken, natuuriyk zeer belangrijk en interes sant. maar wat het paleis aan het Koordeinde voor Nederland zyn groote beteekenls geschon ken heeft, dat is zyn bewoning door onze Oranje-vorsten en -vorstinnen van Koning Wil lem I tot Koningin Wilhelmina; tot op den dag. waarop Prins Bernhard onder den glim lach van onze geliefde Vorstinne met zyn ko ninklyke verloofde, Prinses Juliana, vóór het paleis arriveerde in zyn two-seatertje, tot op den dag van heden, nu het paleis aan het Koordeinde voortdurend opnieuw inspireert tot Het Oude Hof en het Paleis in het Noord einde hebben binnen hun muren heel veel historie beleefd: bruiloften zyn er gevierd, doopmalen zyn er gehouden en huweiyken gesloten; maar vaak ook heeft een som bere stoet van déArult den langen tocht naar Delft ondernomen. gevangenisstraf. De naar voor dezen tyd Mr. Flleringa Emmelot eveneens. Uitspraak over 14 dagen. De secretaris van den R.K. Steenfabrieks- arbeidersbond had eenigen tyd geleden in „De Volkskrant” een artikel geplaatst betreffende den toestand by de werkverschaffing In den Achterhoek, welke uitgevoerd wordt door de Ned. Heide Maatschappy. Dit artikel bevatte byna geheel een brief van een arbeider, waarin deze ernstige klachten geuit had over een voor werker van de Ned. Helde My. Deze nu voelde zich beleedlgd door deze publicatie er. diende een klacht in by de justitie wegens smaad, ter zake waarvan de secretaris zich voor de Utrecht sche rechtbank had te verantwoorden. Tot zyn verdediging voerde verd. aan. dat hy door die publicatie de aandacht van de over heid wilde vestigen op de onhoudbare toestan den by de werkverschaffing aldaar. „Maar daar zyn toch wel andere wegen, om dat te doen” merkte de president der rechtbank op. „U had die feiten moeten kenbaar maken by de inspectie, of aan de Heide My. kunnen doorzenden”. Mr. Hogenbrug, de verdediger, wees er op. dat tegen den bedoelden ploegbaas reeds her- haaldeiyk klachten zyn tngediend. Dc baas werd als getuige gehoord en ontkende de juistheid van het artikel en zeide zich be leedlgd te gevoelen. Requisitoir nemend achtte de Officier v Justitie smaad bewezen. Zonder informaties nemen te verdachte tot publicatie overgegaan Spr. elschte ƒ25 boete subs, tien dagen hech tenis. Uitspraak over 14 dagen. dan nu. In verschlllétedi pompen; vóór H Waterleiding ook 1 het duinwater in de hulzen bracht, was de gezondheidstoestand in onze stad niet gunstig, daar het pompwater door de veelvuldig aange legde beerputten meestal verontreinigd was. De doktoren schreven ellenlange recepten, aderlaten en pappen waren aan de orde van den dag. De rytulgen zonder ginunibanden veroor zaakten natuuriyk over de hobbelige straat steenen het noodlge lawaai. In 1852 reden er vier treinen van en naar Amsterdam. De spoorwegen naar Rotterdam, Den Helder, etc. kwamen eerst later. Er heersohte in Haarlem een zekere gemoedelykheid maar ook verveling. Byna elk huis had zyn eigen stoep met een bank, waarop men des zomers placht te zitten. Het peil der conversatie stond niet hoog, er ge beurde tot 1870 niet veel. Er waren In die dagen veel kroegen en veel meer dronken men- schen. Een bewys hoe primitief de toestand in onze stad was, te wel, dat er in 1852 nog gebrek aan meel was. omdat de windmolens door ge brek aan wind niet konden werken. In 1873 kwam de paardentram en in 1882 ver toonden zich de eerste wielryders in de stad. Een buitenlander, die In hotel Funckler logeerde bracht met het merkwaardige vehikel de geheele stad in beroering. Uitvoerig ga* de schryver dan In op de parades die. in die dagen op de Groote Markt, op het drilveld (Frans Halsplein) en Pavlljoens- laan gehouden werden. Alle avonden gingen de torenwachters naar den toren der Groote Kerk en bleven daar tot aan den morgen. Elk half uur deden ze de ronde en bliezen op hun trompet enkele tonen. Zagen zy b.v. brand, dan moesten zy de brand klok luiden en een lantaarn uithangen in de richting waar de brand woedde. Dan gingen ook de tamboers der schuttery met roffelende trommen door de straten. Was het vuur ge- bluscht dan klonken weer zegevierend de Dami aatjes. Eenigen tlid geleden' werd te Utrecht in het gebouw van de Registratie Ingebroken en een groote party plakzegels gestolen. De da der werd spoedig gearresteerd en te inmiddels door de Rechtbank veroordeeld. Een vriend van den inbreker, een monteur, had aan een pensionhoudster geld geleend om hem te doen verdedigen. Dit deed hy in de hoop, dat hy het geld naderhand sou terug krygen. Waar hy hierover echter geen ze kerheid kreeg, ging hy naar de pensionhoud ster toe en vroeg in plaats van geld een deel van de gevonden zegels, zy .bewaarde een ge deelte van de zegels, om dat deel eventueel later aan de politie te toemen, als zynde ge- vondéh op be kamer van den inbreker. De monteur begaf zich met de zegels naar Den Haag. Daar verkocht hy voor enkele gul dens aan zegels en werd byna terstond ge arresteerd. Ook een monteur uit ’s-Gravenhage verkocht een gedeelte van de zegels en ook hy werd ge arresteerd. De pensionhoudster uit Utrecht vond de zegels en vroeg aan den verdediger van den inbreker wat zy er mee moest doen. Deze antwoordde: „Als u ze aan de politie geeft, kan Ik niets van myn verdediging ma ken.” Terzake van heling moesten deze drie ver dachten Dinsdag voor de Utrechtsche Recht bank verschynen. De twee monteurs bleken gedetineerd te zyn In het Huls van Bewaring. Daar ultte de president, mr. D. Kaars Seype- steln zyn verontwaardiging over 't feit, dat de verdediger van den Inbreker, mr. v T H. 8t. gezegd zou hebben, de zegels achter te houden. Mr. Flleringa, de verdediger van de pension houdster, was hierover ten zeerste ontstemd en stelde den Utrechtschen monteur eenlge vra gen Uit dit vraaggesprek bleek, dat deze ver dachte telkens weer een ander verhaal deed, waarop de verdediger telde: ,Jk heb deaen verdachte niets meer te vragen, zoo te het hope loos licht in deze zaak te brengen.” De pensionhoudster ontkende zegels te heb ben achter gehouden, om de politie te mialei- den. Dan werd verklaringen Onder den titel ouden horlogemaker” Boom een ‘J van het 100-jarig bestaan van die door zyn vader in de 1 Haarlem werd gesticht. In dit merkwaardig boekje staan tal- ryke Interessante en historische bijzonder heden over gebeurtenissen, die In Haarlem In de laatste eeuw zyn gebeurd. Zoo vertelt de heer ten Boom, dat 100 jaar geleden In alle opzichten te Haarlem malaise en crisis heerschten. Door de regeering van Napo leon was de welvaart In Haarlem sterk terugge- loopen en met geheele wyken verlieten de Inwo ners de hulzen. In 1815 was het aantal Inwoners tot 17000 geslonken, de armoede was zoo groot, dat een derde deel der Haarlemmers door de bedeellng In het leven moest worden gehouden. Na den qpstand van België ging het weer beter en in 1837 had Haarlem alweer ruim 24000 bur gers. In dat jaar werden de eerste gaslantaarns Ingevoerd. De orde en de rust werden gehand haafd door acht agenten, die dienders of „Stokoomes” (zy liepen met een dikken stok) genoemd werden. In den nacht was Haarlem toevertrouwd aan den .Klepperman”. Over de kleedlng in die dagen schryft de heer ten Boom (uit overlevering van zyn vader) dat de arbeiders er over het algemeen slordig uit zagen. Zy droegen z.g. „polka” haar en pruim den hevig. Het standsverschil was veel grooter strpteiF' bevondeJF*zich toen de Amsterdamsche Haarlem buizen le£de en hulzen dochters waarschuwde niet meer te stelen. „Dat te niet waar, moeder,” zei een der doch ters, een 22-jarig meisje, „u zeide breng nog eens wat kousen mee!” Het was een heeie lijst, die de president der Rechtbank, mr. D. Kaars Sypestein. voorlas. En al die artikelen werden by huiszoeking ge vonden. toen een der dochters gearresteerd werd In den winkel van C. A. De uitgebrachte rapporten bleken vol te staan van uitlatingen als: de moeder is slor dig. lui en onverschillig. Zy heeft herliaaldelyk ruzie met haar beide dochters, om een kwar tier later met ze uit wandelen te gaan. De oudste dochter (’t 22-jarige meisje) werd gekwalificeerd als: „een furie, die zich dikwyis gedraagt als een dronken bootwerker. Zy slaat haar moeder en tiranniseert het heeie gezin”. Het rapport omtrent de andere dochter (een meisje van 19 jaar) was in iets minder bonte termen gesteld, doch kwam qua Inhoud vrywel overeen met dat over haar zuster. Vraag: 1. Komt iemand, woonachtig In Hil versum, die voorheen een eigen zaak had welke door tydsomstandlgheden te te niet ge-’ gaan en die geen vaste goederen of anderszins bezit, in aanmerking voor gemeentelyken steun? -. Hoeveel bedraagt deze steun te Hilversum? Man te gehuwd en heeft vrouw en 3 minder jarige kinderen. KM.'voord. Indien iemand In behoeftige om standigheden verkeert, wordt door de gemeen- teiyke overheid hulp verleend. Hoeveel steun in geld bedraagt is tevoren niet te gen en hangt af van verschillende factoren. Het zal waarschyniyk liggen tusschen de 10 en 14 per week. Voor de - Dinsdag een moeder met haar belde dochters terecht, wegen diefstallen meermalen gepleegd uit warenhuizen, t.w. O. A., Hema. V. D. en Gal. Mod. Gezamenlijk hebben zy talrtjke artikelen gestolen, zooate klokjes en horloges, handtasschen. muziekinstrumenten, sieraden, galanterieën, paraplules, etui’s met diverse gar nituren, dassen, hoeden, handschoenen, kousen, zakdoeken, sokken, japonnen, parfum, llppen- stlften enz. enz. Ook op de markt ontvreemd den zy artikelen. 1 Maandagmiddag behandelde de Utrechtsche Politierechter twee gevallen van diefstal van japonnen uit het Modehuis C. en A. Reeds eenigen tyd geleden had de 18-jarige M. M. S. uit Maarssen voor dit feit terecht ge staan. doch aangezien de Politierechter nadere inlichtingen omtrent haar wilde inwinnen, werd nu eerst de zaak verder behanoeld. Dit geschiedde by verstek, omdat de verdachte niet ter rechtszitting verschenen was. De vertegenwoordigster der R. K. Reclassee- rlngsvereeniglng, die als getuige moest optre den, was ziek, doch de getuige had een aan vullend rapport ingestuurd, hetwelk gunstig luidde en waarin get. tot de slotsom kwam dat reclasseerlng by deze verdachte succes ten ge volge zou hebben. Requisitoir nemend elschte de Officier van Justitie drie maanden Politierechter veroordeelde voorwaardeiyk met een proeftyd van drie Jaar onder toezicht van de R. K. Reclasseeringsver- eenlging. Ook de volgende verdachte, de 18-jartge Cl. v. E. te Westbroek, werd wegens diefstal van een japon by C. en A. berecht en ook deze zaak was uitgesteld, doch thans in verband met het feit, dat het meisje een totaal andere lezing van het geval had gegeven dan zy voor de politie had afgelegd. zy vertelde het verhaal nogmaals en nu gaf zy weer een andere voorstelling van raken. Haar zuster, als getuige optredend, deed weer een ander verhaal, dat niet klopte met het proces-verbaal noch met haar eigen verklaring al eerder afgelegd, noch met die van haar zus ter, de verdachte. Zy verklaarde dat haar zuster In de paskamer de japon In de tasch deed. Intusschen bleek vast te staan, dat de verdachte na het stelen van de Japon- nog een van deze japonnen aan paste en die kocht. Deze Jurk betaalde zy wel, doch de eerste niet. Die had baar zuster (nu de getuige) inmiddels In de tasch medegeno men Daar by C. en A. het verdwynen van een japon onmiddeliyk wordt opgemerkt, werd het meisje In den winkel reeds aangehouden. De Officier van Justitie achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en elschte drie maanden gevangenisstraf. Mr. Schuurmans-Stekhoven pleitte vryspraak; ae Politierechter zal de volgende week schrif- teiyk vonnis wijzen. In myn vroege jeugd, aldus de heer ten Boom, waren er slechts weinige winkels in de Barteljorlsstraat. Het huls van myn vader had heelemaal niet het uiteriyk van een winkel: achter een smal voorraam hingen de horloges aan koperen roetjes en des avonds werden ze veilig opgeborgen. Met weemoed constateerde de schryver, dat In de Barteljorlsstraat geen tuin meer, zooals vroeger, te bekennen Is.... alles werd volge bouwd. Als straatgenooten noemt de schryver verder: een inbrengster van de Stadsbank van Leerüng. een boekhandelaar, een schermleeraar, een garenwlnkeHer, een kleermaker, de bekende firma Haan, een tabakswinkel, etc. De horlogemakerswinkels waren in de jeugd van den heer ten Boom nog zeer sober. Het waren meer werkplaatsen en de patroon was „Meester”. De uurwerken in den kerktoren hadden nog maar alleen een uurwyzer, wie meer wilde weten, moest maar naar het station gaan. De horloges, die door de burgery gedragen werden, waren hoofdzakeiyk z.g. spllhorloges uit Engeland en Zwitserland. Omstreeks 1870 werden er eerst remontolr-horloges verkocht. Een der bronnen van bestaan voor den toen ma llgen horlogemaker was het opwinden der uurwerken in en buiten, de stad. De schryver zet dan in zyn interessant boekje de ontwikkeling van het uurwerk uit een en schetst zyn loopbaan op aantrekkeiyke wyze. Wat machines in zijn vak beteekenen be- wyst hy door de mededeellng, dat hy in Zwit serland een machine zag, waar men door Uchtprojectle kon constateeren of een tand van en rad een zeshonderdste millimeter verschilde. Mr. Maria en mr. Ter Laan, de verdedigers, wezen er beiden op, dat het totaal onbegry- peiyk is, dat de Voogdyraad hier niet is op getreden. De desolate toestand In dit gezin be staat al veertien jaren en nooit heeft de Voogdyraad iets gedaan. En de politie wist toch reeds alles af van dit gezin. Dat is toch wel gebleken uit de drie uitgebrachte rapporten. Uit het feit dat een der meisjes rond uit gezegd heeft: wy willen geen reclasseerlng. want als we uit de gevangenis komen, we weer vry, daaruit spreekt voldoende ver het met hen al Is. Belde pleiters zelden, er van overtuigd zyn, dat alle drie de verdachten geen voor- waardeiyke straf verdienen, maar het zou beter zyn, toch een gecombineerde straf op te leg gen, daar zulks een beveiligende maatregel zou zyn voor de maatschappy. Uitspraak over veertien dagen. een rechercheur gehoord, die aflegde omtrent de arrestatie van den Inbreker. Waarna de Inbreker als getuige werd gehoord. Hy zit thans zyn straf uit (2 jaar). die zal waarschyniyk liggen tusschen de 10 Requisitoir nemend achtte de Officier van Justitie, jhr. mr. Twiss Quarles van Ufford, het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen. taog laakte spr. het gedrag van den verde- dlger van den inbreker, die op de meest pathe- ker heeft staan oreeren voor de terwyi hy zelf den raad gegeven had. de zegels achter te houden. Hy wist dus, dat V. gestolen had en hielp dus zelfs mede die daad te ver bergen. Tenslotte elschte de OÉficler van Justitie 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve techtenis. Tegen de pensionhoudster maanden gevangenisstraf met aftrek.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 3