HET HUWELIJKSFEEST IN DE RESIDENTIE I Het hoogste geluk van de menschen De plechtigheden ten stadhuize en in de St. Jacobskerk DE HEILIGE BAND GÉLEGD i /I HET WEER HIELD ZICH UITSTEKEND EEN INDRUKWEKKEND OOGENBLIK TOESPRAAK VAN DEN BURGEMEESTER Hm - -w DONDERDAG 7 JANUARI 1937 De eerste officieele gelukwensch Ten at ad huize De groote rondrit De militairen rukken aan Begin der afzetting L Aankomst der tienduizenden De Rijksveldwacht, welke de Haagsche pol itie bij de afzettingen assisteerde, rukt aan t r J I -4 j Feestelijke tocht door de stad in allerlei houdingen, weggedoken in plaids en dekens, zat of stond men achter de afzettingen a i l De liefde van het volk is verdiend door den inzet van de geheele persoonlijkheid Een weelde van schitterende toi letten in de teerste kleuren Kerkelijke inzegening ‘Onder de hooge gewelven der historische St. Jacobskerk volgt nu te ongeveer half twaalf de schoone en indrukwekkende plechtigheid der huwelijksinzegening. Bruidsmeisjes begeleiden het Prlnselijk Paar naar de Consistoriekamer der kerk, gevolgd door H. M. de Koningin en de verdere familieleden en bruidsgasten. Zij worden ontvangen door den Groot Kamerheer en een delegatie van de Nederduitsch Hervorm de Kerk. Inmiddels hebben alle genoodlgden, die niet bij de burgerlijke huwelijksvoltrekking tegenwoordig zijn geweest, hun plaatsen in de kerk ingenomen. O l S gs Burgemeester de Monchy Koninklijke Hoogheden. Majesteit. Koninklijke Hoogheden. Jonge Echtgenooten. Ie zorgen I te Het was duidelijk, dat een groot aantal be- 1 zoekers van buiten gekomen was, met de bedoe ling den nacht in de stad te passeeren. Vooral jongelui trokken in opgewekte stemming langs de afzetting der straten. Met kennelijk genoe gen aan het betreden van het terrein, dat over enkele uren onverbiddelijk taboe zou zijn. Een aantal café's en enkele bioscopen bleven ten gerieve van deze nachtelijke omznegangers geopend; de bioscoopfauteuil kon worden be nut als zit- of slaapplaats. Door de donkere uitgestorven buitenwij ken klonk onophoudelijk de regelmatige ca dans der marcheerende soldatenlaarzen. In Woensdag brachten de vorstelijke gasten van H.M. de Koningin een kort bezoek aan Schiphol. Met veel belangstelling neemt Prins Bernhard in loods B een kleine tentoonstelling in oogenschouw rd Ük ►4 dd Bij het bordes van het stadhuis, tijdelijk her schapen in een fraai gedecoreerd glasportaal, wachten onder den purperen baldakijn de bur gemeester der stad, Mr. 8. R. de Monchy en de grootmeester der Prinses, alsmede eenige bruidsmeisjes en bruidsjonkers. Zij lelden het Prlnselijk Paar naar de burgemeesterskamer, waar het verblijft tot familieleden en gasten binnen het stadhuis zijn. HU stelt t ver- ,4 Het zij mjj vergund, ook Uwe Majesteit mijn eerbiedigen gelukwensch aan te bie den, nu Zij het geluk mag smaken, met Haar volle instemming Haar eenig kind verbonden te zien aan den man, naar wien de keuze van haar hart uitging. Elk van u heeft het geluk gekend van een zonnige jeugd, omringd als gij waart door de liefde van die u het naaste stonden. Wat de toekomst u brengen zal, niemand kan het u zeggen. Maar vaat staat, dat de band, dien gij heden gelegd hebt, u sterk zal maken in de smart, omdat gij elkanders troost zult hebben, u de vreugde dubbel zal doen ge nieten, nu gjj immers het geluk van den an der als eigen geluk zult ervaren. Reeds voor deze afzetting waren eerste geestdriftige kijkers. Op de punten hebben zij soms reeds in den voor avond plaats genomen, maar na het mid- dernachteljjk uur groeide snel hun aantal. Al die vroege nieuwsgierigen hebben zich op een killen nacht voorbereid. De meesten zaten op stoeltjes, velen hadden zich in dekens en plaids gewikkeld en dommelden zoowat in het schaarsche licht der lantaarns Kleumend ineengedoken in de meest zonder linge houdingen vormden deze groepen de merkwaardigste schouwspelen. er de mooiste In de Consistoriekamer neemt vervolgens het bruidspaar de gelukwenschen van familie en getuigen in ontvangst. H. M. de Koningin is de eerste die Haar dochter en schoonzoon om helst. Wanneer het bruidspaar tusschen een dubbele haag van hofdlgnitarissen de kerk betreedt, zet het orgel in en vult de ruimte met gewijde klanken. Het Prinselijk Paar neemt plaats binnen het doophek, recht tegenover den kansel. Achter hen scharen zich het bruidsgevolg en leden van de Hofhouding. H. M. de Koningin, de fa milieleden, getuigen en genoodlgden nemen rondom hun plaatsen in. De Haarlemsche Motét- en Madrigaalvereeni- ging en de Kon. Zangvereeniging Excelsior zijn In het koor der'kerk opgesteld. het licht der lantaarns blonken helmen en sabels, tromgeroffel en hoornslgnalen wier pen hunne echo's naar alle zijden. De Ma riniers trokken op, achter hun pijpers, die de ijle klanken van hun instrument lieten orgelen in de stilte. Voor het ontbijt der escorte-troepen was voor eiken man een portie van drie en een half ons krentenbrood gereserveerd. Verder voor hart versterking tijdens het wachten een flinke koek en tenslotte tegen kou en dorst een stuk kandij. Onder het uitgespannen dennegroen, het diep- kleurig oranje, de wuivende vlaggen en uit waaiende wimpels passeert .de stoet met zijn goud-glanzende hartde wuudskoets, waar achter het blinkende glas bruid en bruidegom de geestdriftige begroeting beantwoorden. Het stadhuis is dan bereikt. Hier scheiden de berlines, waarin de bruidsmeisjes en bruids jonkers gezeten 'zijn, zich van den stoet af en' rijden door naar de- kerk. Deze dames en hee- ren begeven zich in de consistoriekamer, in af wachting van bruid en bruidegom. Het is mij een buitengewoon voorrecht de eerste te mogen zijn, die U oprecht gelukwensght met Uw besluit, dat ik sno even in naatn der wet mocht bekrachtigen. Auch erlaube ich mir der Mutter und dem Bruder seiner Könlglichen Hoheit des Prinzen Bemhard, sowle den verehrten weiteren Verwandten des Hohen Ehepaares, meine aufrichtlgen OltlckwUnsche anzu- bleten. Dan begeven zij zich naar de Trouwzaal, voorafgegaan door de eeredames en eerejon- kers en gevolgd door de Koningin, Prinses Armgard, familieleden, getuigen en genoodig- den. Terwijl de Chef van Militaire Huls en de Gouverneur der Residentie in de burge meesterskamer blijven, vormen buiten de offi cieren van het Militaire Huis een eeregelid van Stadhuis naar kerk. Vanuit de Consistoriekamer begeven bruid en bruidegom zich in een plechtlgen stoet naar de kerk. Zij zijn thans omstuwd door al hun bruidsmeisjes, bruidsjonkers en pages, één weelde van schitterende toiletten in de teerste kleuren. Achter hen sluiten familieleden en de verdere bruidsgasten den stoet. Om zes uur maakte de politie een begin met de afzetting van het verboden „gebied” langs de route. Auto- en tramverkeer werd omgeleid. Tot negen uur hield het publiek vrije circulatie, al nam de politie tijdig maatregelen om opstopping te voorkomen. De drukte bleek aanvankelijk mede te val len. Tot elf uur eindelijk mochten houden van plaatskaatten zich naar hun tribunes begeven. In de vroege morgenuren groeide snel de menigte langs den nog in het duister gehulden bruidsweg. Toch waren er omstreeks zes tot zeven uur nog heel wat goede plaatsen in te nemen voor wie een paar uren geduld wilde oefenen. Er kwam trouwens afleiding genoeg. Het puik der vaderlandsche kooplieden liet zich deze schoone kans niet ontglippen en spoedig trok een bonte stoet van handelaars met alle denkbare artikelen langs de rijen der wachten den. Tribuneplaatsen waren er tot het laatste oogenblik nog in overvloed te krijgen. Ondanks dat, had men op verschillende punten nog dwarsstraten met stellages van bulzenconstruc- ties afgesloten. Nog in den vroegen morgen gingen heel wat kaarten van de hand, maar de hiaten bleven er vele. Daarentegen vulde zich overal de ruimte tusschen afzetting en rooilijn, geleidelijk op. De menschen stonden of zaten hier schouder aan schouder. De voorzorgsmaatregelen van tal van winke liers om hun étalages te beveiligen, bleken niet ongegrond. gen die groote aanhankelijkheid verdiend. Zoo jong gij nog zfjt, hebt gij toch reeds jaren geleden uw persoon ingezet tot leniging van. nood. Gij hebt in crisistijd den stoot gegeven tot de oprichting van een instelling, die licht bracht in de duisternis, welke in vele gezinnen beerschte en gij zijt die instelling door uwen bijna dageijjkschen arbeid blijven steunen. En toen gij werd aangezocht om de opperste lei ding op u te nemen van den omvangrijken arbeid van het Nederlandsche Roode Kruis, waart gjj ook daartoe aanstonds bereid. Dat gij, Prins Bemhard, u onmiddellijk ge zet hebt aan de bestudeering van ons econo misch leven door bezoeken aan belangrijke centra in alle deelen van ons land, door uwen arbeid ook aan de instelling, die het geestes kind was van den eersten Konlng, het heeft groote waardeerlng gewekt bij de Nederlanders, wier hart u reeds geopend was, omdat gjj hun geliefde Prinses deed stralen van geluk, die Nederlanders, wier taal gij al dadelijk zoo goed bleekt te beheerschen, wier aard zich tot uwen eenvoud aangetrokken gevoelde. Aldus hebt gij beiden aan ons volk de hand gereikt en het heeft die met graagte gegrepen. Na hetgeen gij beiden reeds deedt, behoef - ik u niet te vragen: trekt die hand niet terug. Komende van de plaats, waarop gij staat, kan 17 een enkel woord, een enkele daad van u zoo vaak tot zegen zijn. Een vgoord van bemoedi ging door u gesproken, uw blik waaruit deel neming spreekt, geven kracht in droefenis. Uw waardeerend woord wordt door hem, wien het gold, zijn leven lang niet vergeten. De hofprediker. Prof. Obbink, gaat den plechtlgen huweljjksdienst voor. Na den zang -Dankt, dankt nu allen God” en gebed spreekt prof. Obbink. Juliana en Bernhard knielen dan Het is wel het grootste geluk, dat ons menschen beschoren kan zijn, wanneer een man en een vrouw el kander in oprechtheid verklaard hebben, dat het hun liefste wensch is om voortaan samen hun leven te leiden, schouder aan schouder te staan om samen te dragen wat ieder aan zorgen en verdriet te torsen krijgt, maar ook om de vreugde en de heerlijkheid van het leven teza men te genieten. Nog nimmer beleefde de Residentie zulk een 'roes van enthousiasme en ontroering, welke tel kens en telkens weer zich uitte in geestdriftige tooneelen. De terugrit naar het Paleis Noordelnde zal allen, die er getuige van waren als een onver gefelijke herinnering bijblijven. neer. Hun hoofden ndigen tot elkan der. In de volkomen stilte, die al de honderden aanwezigen bevangt, hoort men de zachte stem van den prediker, die den zegen des Allerhoogsten af smeekt over het heilig verbond, dat twee jonge tnenschen zoo juist zijn Aangegaan. Ontroerd zien allen toe. elk der aanwezigen ondergaat de diepe emotie van dit plechtig oogen blik. Een krachtige bries van over de zee heeft in den nacht de Haagsche stra ten droog geveegd. Enkele plassen hier en daar herinneren nog aan den re genval van daags tevoren, welke heel wat illusies dreigden te verstoren. Maar nu is de wind gekomen en heeft de buien weg gevaagd. De hemel is donker blauw met fon kelende sterren en een lichtende ma- nesikkel, waarlangs nog een enkele grijze wolk strijkt. Zoo heeft de Hollandsche bries, die dezen nacht breed en vol gerucht bo ven de huizen stond, den weg bereid voor een stralenden winterdag, het heerlijke bruidsfeest waardig. Tusschen half negen en half elf uur rukten de verschillende afdeelingen in totaal ruim tien duizend man, met tromgeroffel en hoornge schal, op naar hun standplaatsen langs den weg. Hier zouden zij het eere-front betrekken tot na afloop der plechtigheden, om dan, in het vooruitzicht van een portie dampende snert weer naar hun lijdelijke kwartieren terug keeren. Het oogenblik is dan aangebroken voor den grooten rondrit door de stad. Achter den bruids stoet sluiten thans de rijtuigen met alle gasten van H. M de KoningiiT aan. Zoo gaat 't langs de feestelijke straten en wegen, langs de hon derdduizenden die het Prinselijk Paar een on onderbroken ovatie brengen. Slechts korte afstand scheidt het Paleis van het Raadhuis, maar reeds hier krijgt de in matig tempo voortgaande bruidsstoet een trlom- feerend karakter. De klanken der muziek, het schetteren der signalen, de korte commando’s, die de posten en eerefronten in de houding brengen, worden overstemd door het juichen en jubelen van de menigte, die langs de straat, In de huizen en op de daken is saamgepakt en op ondubbelzinnige wijze haar gevoelens tot uiting brengt. Wanneer de jonggehuwden weer hun plaatsen hebben Ingenomen, verwisselt prof. Obbink de ringen. Allen verheffen zich nu en zingen staande: U zegen»,God. De voorganger reikt het jonge paar den Bijbel over, waarna met dankgebed, het lied Hallelu ja, eeugig dank en eer en een koorzang de dienst wordt gesloten. Een peloton cavalerie, een detachement be reden artillerie en een detachement bereden politie sluiten den stoet, welke den weg neemt door de straten der oude binnenstad naar het stadhuis. Telkens langs de route geven hoorn blazers. opgesteld op den rechtervleugel van elk bataljon, fungeerend als eereposten, bij de nadering van den bruidsstoet tot op *n afstand van ongeveer 50 Meter, het signaal „Wilhelmus", als eerbetoon aan de leden van het Koninklijk Huis. Een diep ontroerend oogenblik is het, wanneer de hoogbejaarde oud-hofprediker ds. Welter, in wiens handen Prinses Juliana op Haar achttiende jaar de geloofsbelijdenis aflegde, den kansel beklimt. Bruidspaar de gebruikelijke vragen, bonden aan het huwelijksformulier. Met duidelijke stem antwoorden Prins en Prinses. Het hart van Den Haag is dezen nacht niet tot rust gekomen. Toen de feestverlichting in het zeer late uur geleidelijk doofde en de me nigte uit de straten der binnenstad zich lang zaam terugtrok, bleef langs de route, die de bruidsstoet nemen zal, een ononderbroken be drijvigheid. Gemeente-werklieden brachten tou wen en latten aan en begonnen de paaltjes der afzetting, welke reeds eenigen tijd geleden wa ren aangebracht, te verbinden. Zoo mede te leven met ons volk, het kost gij hebt het reeds ervaren groote inspanning en zelfverloochening, maar dui zendvoudig vindt gij die beloond in da liefde en de aanhankelijkheid van dank baar Nederland, dat in deze dagen tailooze beden omhoog zendt voor uw beider geluk. Neemt gij u voor in het leven, dat gjj thans samen beginnen gaat, allereerst el kander te dienen in trouwe toewijding, aan uwe Moeder uwe kinderlijke liefde te blijven schenken en om u heen, in het volk te midden waarvan gij leeft, den zegen te verspreiden van uw medeleven en uwe be langstelling, dan zult gij stellig de daad, die gij heden hebt verricht, als de beste, de mooiste van uw leven blijven beschou wen. Naar menschelijke berekening zal u. Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana, eenmaal - moge het tijd stip nog heel verre zijn - de kroon der Nederlanden te dragen worden gegeven. Op den hoogen en daar door noodwendig eenzamen post, dien gij dan zult innemen, zal het Xpor u een heerlijkheid zijn, naast u een man te hebben, aan wien gij al uwe zorgen en moeilijkheden zult kunnen toevertrouwen, een man, die u kent en begrijpt, voor wien gij uw hart kunt uitstorten en die als geen ander deelen zal in uwe blijdschap en voldoening, wanneer de uit komst de juistheid van moeilijke be slissingen aantoont. Dan zal voor u beiden het eenvoudige woord uit het burgerlijk wetboek, waarvan gij zoo- even de naleving hebt beloofd: „de echtgenooten zijn elkander weder- keerig getrouwheid, hulp en bijstand verschuldigd eerst recht een hooge beteekenis verkrijgen en zal het u. Prins Bernhard, een genot kunnen zijn om uwe echtgenoote in zoo me nig opzicht dien bijstand te verlee- nen, die haar de vervulling van hare hooge taak lichter zal maken. Op dit oogenblik lacht echter gelukkig nog een blijde, zorgelpoze toekomst u beiden tegen. Hartelijk verheugen zich uwe moeders en uw broeder in uw jong geluk en het zal u goed gedaan hebben te zien, hoe het Nederlandsche volk, dat u. Prinses, van uwe geboorte af op de handen heeft gedragen, in deze maanden met u heeft medegeleefd, gelijk het in deze uren bij honderdduizenden op en langs de stra ten van deze stad, bij mlllioenen aan de radio toestellen over vier werelddeelen verspreid, u zoo nabij tracht te zijn als slechts mogelijk is. Gjj hebt het zij mij vergund dit te «eg- Nadat de sluiting van het huwe lijk op h^t stadhuis had plaats gehad en bruid en bruidegom weer op hun zetels hadden plaats genomen, hield de burgemeester van Den Haag een toespraak Toen de burgemeester van Den Haag had uitgesproken verzocht hij den assisteerenden ambtenaar, den heer P. C. Wesseling, referen daris ter gemeente-secretarie en chef van da afdeellng bevolking, verkiezingen en burgerlij ken stand, de huwelijksacte voor te lezen, wel ke als volgt luidt: Heden den zevenden Januari negentienhon derd zeven en dertig zijn voor mij. ambtenaar van den burgerlijken stand der gemeente ’s-Gravenhage. Salomon Jean René de Mon chy, burgemeester van s-Gravenhage, in het openbaar, in het huls der gemeente versche nen, ten einde een huwelijk aan te gaan: Zijne Doorluchtige Hoogheid Prins Bemhard Leopold Frederik Everhard JUIius Coert Karei Godfried Pieter van Lippe-Biesterfeld. oud vijf en twintig jaren. geboren te Jena, wonen de alhier, meerderjarige zoon van wijlen Zijne Doorluchtige Hoogheid Prins Bemhard Kasi mir Friedrich Gustav Heinrich Wilhelm Eduard zur Lippe en van Hare Doorluchtige Hoogheid Prinses Armgard Kunlgunde Al bania Agnes Oda zur Lippe-Biesterfeld. oud drie en vijftig jaren. wonende te Reckenwalde. Kreis Bomst, en Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Julia na Louise Emma Marie Wilhelmina der Ne derlanden, Prinses van Oranje-Nassau. Her togin van Mecklenburg, enzoovoorts. enzoo voorts. oud zeven en twintig jaren, geboren te ■s-Gravenhage, wonende alhier, meerderjarige dochter van wijlen Zijne Koninklijke Hoog heid Hendrik Wladimir Albrecht Ernst, Prins der Nederlanden. Hertog van Mecklenburg, Vorst van Wenden, Schwerin en Ratzeburg, Graaf van Schwerin, Heer van de landenfx Rostock en Stargard, enzoovoorts. enzoovoorts, en van Hare Majesteit Wilhelmina Helena Pauline Maria, bij de gratie Gods Koningin der Nederlanden. Prinses van Oranje-Nassau, Hertogin van Mecklenburg, enzoovoorts, enzoo voorts, oud zes en vijftig jaren. wonende alhier. De afkondiging van dit huwelijk is zonder stuiting afgeloopen en had alhier plaats op den negentienden December negentienhonderd zes en dertig. Hare Doorluchtige Hoogheid voomoemd, moeder van den bruidegom en Hare Majesteit mede voomoemd. moeder van de bruid, alhier tegenwoordig, hebben verklaard, dat zij hoogst- derzelver toestemming geven tot het aangaan van dit huwelijk. Bruidegom en Bruid hebben mij overgelegd de bij de wet voorgeschreven akten en be- In den nacht kafemen ook de troepen van bulten Den Haag, die deel zouden uitmaken van het eere-cordon In de residentie aan. Gedeeltelijk werden zij ondergebracht in ka zernes. andere afdeelingen in een dertigtal daartoe beschikbaar gestelde scholen, waar men zich met wat rust en een uWmen kop koffie kon verkwikken. -w -J- eerlands groote jubeldag is aangebroken, de dag, waarop onze geliefde Kroonprinses zich met den uitverkoren prins van haar hart voor God en we» in den echt verbonden heelt. Maandenlang hebben land en volk in een aldoor stijgende feeststemming medegeleeld met het jonge geluk in ons oude Vorstenhuis, met de vreugde van de Koninklijke Moeder over het geluk van Haar eenige Dochter, met de zonnige liefde van het prlnselijk paar. Al zijn er slechts enkele maanden sinds het heuglijk bericht van de verloving van H. K. H. Prinses Juliana met Z. D. H. Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld verloopen, toch heelt ons volk met blij ongeduld op dezen dag gewacht. Was alle feestelijkheid en opgetogenheid slechts voorbereiding win den naderenden huwelijksdag, thans wordt die dag zelf gevierd met een waarlijk Indrukwekkende nationale eensgezind heid en geestdrift, welke ervan getuigen, hoe zeer ons volk verbonden is met het wel en wee van de Oranje-dynastie en hoezeer ons volk de beteekenis van dezen dag beseft en doorvoelt. H. M. de Koningin wenscht het huwelijksfeest van Haar Dochter als een familiefeest beschouwd te zien en daarom werden slechts familie leden, vrienden en bekenden ter vorstelijke bruiloft genoodigd, en inderdaad, dit feest is een familiefeest, een^ familiefeest echter, waaraan heel het Nederlandsche volk deel heeft en deelneemt, niet alleen omdat ons volk in een eeuwenlange historie en traditie zijn belang verankerd weet in het lot en de belangen van het Huis van Oranje, maar ook omdat het de leden van het Oranje-huis heeft lesras liefhebben met een trouwe, oprechte en hechte, alle wisselingen der tijden en omstandigheden overheerschende liefde. De bloei van het huis van Oranje biedt de besten waarborg voor den bloei van ons volleen land. nze Troonopvolgster gn Prins Bernhard, die van de eerste stonde al aan bewezen heeft alle eigenschappen te bezitten om met het hart ook de gezindheid en de eigengeaardheid van ons wolk te begrijpen en te veroveren, zijn thans: man en vrouw voor heel hun verder leven. God heeft hen vereenigd en gezegend, de zorgelooze verlovingstijd is ten einde, de volheid van het leven met zijn zorgen en plichten, die het geluk zoo schoon kunnen verdiepen en verinnigen, is thans hun deel. Zij dragen een groote verantwoordelijkheid, niet het minst door het voorbeeld, dat zij geven en waarnaar heel het Rijk opziet, een verantwoordelijk heid, welke nog zal groeien met het klimmen der jaren. Mogen zij ten allen tijde en onder alle omstandigheden uit de immer wellende bron van wederkeerige liefde de kracht putten om die verantwoordelijkheid fier en blij te dragen in de wetenschap dat zij zelven weer gesteund en gedragen worden door de liefde van ons volk voor hen. Dat het dezen dag zoo schoon gesloten en geheiligd verbond, dat de in Gods hand afgelegde eed van deze twee jonge menschen de aanvang moge worden van een lange en rijk gezegende toekomst van^ëurzaam geluk zoowel voor bruid en bruidegom als voor geheel het Koninkrijk dér Nederlanden en de volkeren, die het bewonen in Oost en West Dat wenschen en bidden wij op dezen luisterrijken nationalen feestdag. Burgemeester de Monchy voltrekt het burgerlijk huwelijk. Hij lee^ de wetsartikelen voor en als het bruids paar de voorgeschreven formaliteiten heeft vervuld, spreekt hij Prinses en Prins toe. Tegen half twaalf is deze plechtigheid beëindigd. Allen nemen weer plaats in de rijtuigen, waarna de stoet den korten afstand aflegt van het stadhuis naar den ingang der St. Jacobskerk aan de Riviervischmarkt.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5