Onze Oost heeft hartelijk meegeleefd De verbetering van ’s Pausen toestand ONS BLAD II w Het nieuws van heden van H.M. DE KONINGIN ZEER VERMOEID De radiorede Degrelle JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR PLATVOETZOLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER w De huwelijksstoet passeert Radio-óntvangst was uitstekend Plechtige kerkdienst Zware regenbui 'bracht ontijdig einde De houding der Italiaanse he regeering onvriendelijk geacht Op het moment van de huwelijks voltrekking donderden in geheel IndiH de voor geschreven saluutschoten DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Onmiddellijk benut de H. Vader deze gunstige wending om intensiever te arbeiden Binnenkort eenigen tijd naar het buitenland na de plechtigheden het Plein 1813. De foto geeft een prachtig overzicht van het escorte om de Gouden Koets en de eerewacht, welke langs de geheele route in dubbele rij stond opgesteld VRIJDAG 8 JANUARI 1937 DERTIGSTE JAARGANG No. 83 I ADVERTENTIEPRIJZEN: I Per lossen regel 2Ó c, ingez. med. 40 a p. regel; idem op pag. één 55 c. p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroeper: zie de rubriek. Telefoonnummer 433C HET GOEDE KANTOORBOEK 1 aan de in •ad - landsadvocaat te Den en O O Mr. J. H. Telden, Haag overleden. Nieuwe moeilijkheden zonden zijn ontstaan in Sjensi, reeds gevechten b(j Sianfoe. zorg droeg. Ook voor Haar is dit een dag van heerlijkheid. Nog twee daders van den roofoverval op Wle- rtngen gearresteerd. De verbetering In den toestand van Z. H. den Pans hoadt aan. 1 i 1 Jammer was hét, dat een plotselinge, zware regenbui, nadat het bijna den geheelen dag goed weer was geweest, een ontijdig einde maakte aan de viering buitenshuis. Ook elders leefde men het geheele verloop van het huwelijksfeest in de residentie mede, waarbij uiteraard de huwelijksvoltrekking ten stadhulze en de kerkelijke plechtigheid een zeer diepen indruk maakten. De feestelijkheden te Batavia worden voort gezet met voiksonsi«weten. De Japansche ingezetenen hielden een feë- rieken optocht voor den Gouverneur-Generaal. Te Semarang werd de „Gysbreght van Aem- stel” met zeer veel succes opgevoerd. In Medan gaf men het openluchtspel „Van Juliana tot Juliana”. Des avonds is een fakkel optocht gehouden voor den resident, waarbij de sultan van Dell in den stoet liep. De dienst in de Portugeesche buitenkerk was een offlcleele feestdienst, die een bjj- zonder feestelijk doch stemmig karakter De H. Vader klaagt er het meest over, dat HU tijdens de ernstige dagen van Zijn ziekte niet z«5ó heeft kunnen werken, als Hjj dat verlangde te doen en zooals Hij dat tot Zijn ziekte steefls had kunnen doen. Kardinaal Pacelll bleef hedenmorgen dan ook langer dan gewoonlijk bij den H. Vader. Als een opmerkelijke bijzonderheid vermeldt Stefani nog, dat Z. H. de Paus sedert het begin van Z(jn ziekte een speciale aandacht toonde voor het leven van de beroemdste Pausen der H. Kerk en zich daarover voortdurend liet voor lezen, os. de biografieën van Paus Nlcolaas V, Gregorius XV en Clemens VIII. De VlngUème Siècle (katholiek zegt, dat ..de regeering van Rome door een Belgisch politicus, die een binnenlandsche politieke campagne wil voeren, voor de radio te ontvangen, een onvrien delijke daad begaat jegens ons land. Het is onduldbaar, dat men meent zich in onze bin nenlandsche politiek te moeten mengen.*' ti Te Batavia werd dit eerbewijs gebracht door een batterij van de gemotoriseerde veldartil lerie, welke op het Koningsplein was opgesteld, terwijl in Tandjong-Priok waar alle schepen gepavoteeerd waren Hr. Ms. .Java" door de en en en Je Alle aanwezigen zongen het Volkslied uit volle borst mede, onder het aangeven van melodie en zang door de Bataviasche Oratoriumvereeni- »ing. Ds. De Vreede hield een rede, waarin hij er op wees, hoezeer deze «lag in de eerste plaats is een heerlijke dag, een hoogtij van Prinses en Prins en hoeseer thans een nieuw leven ons uit de portretten van Prinses en Prins tegen- bllkt, waarvan de weerschijn ook bij onze ge liefde Koningin valt te ontwaren, die opleeft in het geluk van haar kind en persoonlijk alle zorgen aan den dag legde, de versieringen van het paleis ontwierp en bij de voorbereidingen voor het feest tot in kleinigheden voor alles ui 18 >n 19 ?r n n zou in is Wa- nog vor- ma- eeft ling met Zij ige- de erd nd- ge beft ler- ge- van led. len rbij rre aar ht- net vd. *et. Tij bij en la- zü n- Hoe kan die heerlijkheid bewaard blijven? Het eenige wat bruid en bruidegom kunnen doen om zeker te zijn van een blijvend geluk is: dit geluk bergen bij God. Wij zijn hier allen tezamen voor het vorstelijk bruidspaar. Doch dit is niet enkel hun feest, doch ook ons feest, een feest van het Nederlandsche volk, waarbij het groote allesbeheerschende op den voorgrond treedt en waarop het heele volk als één man reageert. ROME, 7’Jan. (Havas). De Belgische zaak gelastigde graaf du Chktel heeft gisteren reeds in den loop van den dag een bezoek gebracht aan het Palazzo Chlgl, waar hij het standpunt van de Belgische regeering uiteenzette ten aan zien van de rede, die Degrelle voor Itallaansche zenders gisteravond zou uitspreken. Sindsdien is geen nieuwe stap gedaan. Z. H. de Paus, deelt Stefani mede, ver heugt Zich ten zeerste over de verbetering van Zijn toestand. „Het is de schoonste gave", zeide de H. Vader, „welke de Wijze Konlngen konden schenken ter gelegenheid van het Driekoningenfeest." BATAVIA, 7 Jan. (Aneta). De ontvangst ran de iJhto-sitaending uit Holland was uitstekend. Overal waren luidsprekers op gesteld, In de hotels, restaurants en sociëtei ten, waar men In grooten getale met de grootache gebeurtenis meeleefde. In Batavia waren bovendien op hei ter rein van den Pasar Gambir krachtige luid sprekers opgesteld, waardoor practiach ieder een in de gelegenheid was mee ie luisteren, waarvan natuurlijk een zeer «Iruk gebruik werd gemaakt. In Belgische kringen wordt de houding der Ita- liaansche regeering. Inzake het toestaan van een radio-uitzending van een rede door den rexist Degrelle, onvriendelijk geaeht. De Osservatore Romano deelt mede: De toe stand van den H. Vader verbetert steeds, zij het ook zeer langzaam, ondanks de pijnen, die nu en dan nog hevig zijn. Deze verbetering ver oorlooft den H. Vader nochtans toe te geven aan zijn grootste en voortdurend verlangen. Zich meer te kunnen wijden aan Zijn arbeid met die groote activiteit en die verwonderlijke vasthou dendheid, welke tot de beste eigenschappen van den Opperherder behooren. vuurmonden de heuglijke gebeurtenis daverend afkondigde. Ih alle gewestelijke hoofdplaatsen in geheel Indië ontvingen de bestuurshoofden In open baar gehoor, dan wel namen op andere wjze de gelukwenschen van alle bevolkingsgroepen in ontvangst. Geheel Indië heeft met de nationale gebeurtenis mee geleefd. De greep om Madrid wordt steeds nauwer; ver schillende dorpen om de hoofdstad veroverd; de Madrileensche bladen publiceeren een oproep de stad te verlaten. Politieke kringen te Brussel en de Belgi sche bladen betreuren, dat de Itallaansche regeering heeft gemeend de radio ter be schikking te moeten stellen van den rexist Degrelle. Men acht dit gebaar des te oq- vriéndelijker, daar Brussel eenige weken, Be leden te Rome heeft laten weten, dat, daar Degrelle niet tot de Belgische radlo-zenders werd toegelaten, het onaangenaam zou aan doen hem uit Italië te hooren spreken. Ben socialistisch senator zal vanmiddag aan de regeering de vraag stellen, wat zü denkt te doen tegenover deze „fascistische uitdaging”. Op het moment, waarop in de residentie het huwelijk werd voltrokken, donderden in geheel Indië de voorgeschreven saluut schoten. Een arbitrale uitspraak maakt een staking t« RjjzseL VATICAANSTAD, 7 Jan. (Stefani). De verbetering in den gezondheidstoestand van Z. H. den Paas houdt aan. Na deze toespraak, welke diepen Indruk maak te op de aanwezigen en die door de radio over geheel Indië werd verspreid, werd besloten met den zang „Wo du hingehst, da will auch ich hingehen" en daarna geëindigd met gebed. Hiermede was een van de vele plechtigheden van deze feestdagen tan einde. Duitschland antwoordt op de Britaeh-Fraasehe voorstellen en stelt voorwaarden; ook Italië heeft thans zijn antwoord overhandigd. Klokslag half tien kondigde klokkengelui de komst van den Gouverneur-Generaal aan, waarop op het orgel het „Wilhelmus" werd ingezet, waarbij de orgelmuziek ge steund werd door bazuinen. Hedenochtend heeft de Paus wederom Kar- dlnaal-staatssecretaris Pacelll in audiëntie ontvangen en met hem de loopende kerkelijke zaken besproken. H. M. de Koningin gaat eenigen tjjd in het buitenland rust nemen. Hét interieur van de kerk was versierd met vlaggedoek, lauwerkransen en wapenschilden en leverde een scherp contrast met de, In het zwart gekleede, bezoekers. De gala-uniformen van vele autoriteiten en leden van het consu laire corps, alsmede de fraaie toiletten van de dames, verhoogden den feestelijken aanbllk. Het corps van hoofdambtenaren was vrijwel volledig aanwezig, evenals alle militaire autoriteiten en prominente figuren uit de handelswereld. De huwelijksreis van het Prinuetyjk Paar zal grootendeels per auto worden gemaakt; Prins Bernhard zal zelf sturen. Mb VOOR LAGE PRIJS zeer vermoeid van de feestdrukte der laat ste dagen. Na haar verblijf °P Het lx» zal sjj eenigen tijd In t buitenland rust nemen. Hst eere-escorte, dat den vorstelijken stoet op zijn tocht door de residentie begeleidde

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1