Het nationale geschenk 1 Te veel critiek? Eerbetoon van de Weermacht DE BOUW VAN HET PRINSELIJK JACHT Het vorstelijk echtpaar met de bruidskinderen De residentie niet meer verlicht Naar de Cineac Afschriften geluk-telegrammen Hoog bezoek te Aalsmeer het van Gelukwensch van Canada Feest te Bordeaux Te overwinnen moeilijkheden Ond er scheid ing Proeven te Wageningen Medeleven in Japan Een schip voor het Prinselyk Paar stelt zyn speciale eischen De huzaar H. in hoogste instantie veroordeeld VERZET TEGEN OFFICIER IN BURGER De Hertog van Kent vertrokken G elukwensch feestcomité H.M. de Koningin heeft Haar groote tevredenheid betuigd Na het huwelijk van de Prinses Dagorder van generaal Röell (Foto F. Ziegler, 's-Gravenhage) Restaurant DORRIUS N. Z. Voorburgwal h. h. Spul, Amsterdams SLATS OU JOUR SN A LA CAST! AARDIGE ATTENTIE VAN HET BRUIDSPAAR Lunch van gasten ZATERDAG 9 JANUARI 1937 gemuil- 4» LEVE H. M. DE KONINGIN. LEVE H. K. H. PRINSES JULIANA. do de Hertogenbosch der Nu de (Ongecorrigeerd.) 1 de waar s Zooals bekend, betreft het hier het geval van den huzaar H, die geweigerd heeft een officier in burger te gehoorzamen, door wien hem was gelast de houding aan te nemen en zijn naam op te geven. Zon op S.M - onder 1«.«7 - Licht op 18.37 Maan op 5.32 onder 13.11 12 Januari N. M. Pontificaal „Te Deum” te Den Bosch H.M. de Koningin heeft aan den heer H O. Rotteveel, kamerdienaar van H. K. H. Prinses Juliana, het zilveren kruis van verdienste in de Huisorde van Oranje toegekend. Ter gelegenheid van het huwelijk van Prin ses Juliana met Prins Bernhard van Lappe- Biesterfeld, hebben de Keizer en de Keizerin van Japan aan H. M. Koningin Wilhelmina telegrafisch hun gelukwenschen aangeboden. De tenue en kleeding, de houding, het toe brengen van de eerbewijzen, het marehee- ren door de stad en optreden tegenover het publiek, hebben niets te wenschen overge laten, zoadat ook uit dien hoofde de onver gefelijke eer, die alle deelnemenden in het eerbetoon van de Weermacht hebben geno ten, een btjaonderen indruk heeft gemaakt op het Nederlandsche volk van zijn Weer macht. I ze- een ri de Waddenzee. des Jn IS Het comité voor de luisterrijke viering te 's-Gravenhage van het vorstelijk huwelijk heeft aan het Prinselyk Paar het volgende telegram gericht: „Wij bieden het Prinselijk Paar onze eebiedige en hartelijke gelukwenschen aan en spreken daarbij den oprechten wensch uit voor een langdurig, zonnig huwelijksgeluk". Het telegram was onderteekend door den heer J C. Wagner, voorzitter en L. P. van der Heij den, secretaris van het comité. LEVE Z. K. H. PRINS BERNHARD DHR NEDERLANDEN. en de bevelen Deze afschriften worden alle op het tele graafkantoor te "sGravenhage vervaardigd, dat. hoewel aldaar met een aanmerkelijk versterkt personeel wordt gewerkt, thans overbelast is. Zi), die dus hun afschrift of afschriften er zijn afzenders, die 100 afschriften van hun te legram hebben gevraagd nog niet hebben ontvangen, worden verzocht nog wat geduld te oefenen. In elk geval zullen in he; begin van de volgende week alle afschriften zijn verzon den. plaatsge- aan Hiermede is natuurlijk niet alle criticasterij goedgepraat, maar wij kunnen ons toch ook niét vereenlgen met lieden, die zouden begee- ren, dat in ons katholieke leven alles koekkoek- één-zang zou worden en dat die ééne zang dan ook nog een voortdurend lofgezang zou zijn! Het smoren van kritiek achten wij een domme onrechtvaardigheid, waarvan niets goeds, te wachten is. Wij zouden dit misschien niet ter sprake heb ben gebratht, indien er niet een eigenaardige aanleiding toe was in een feit, dat ons dezer dagen ter oore kwam, en dat wij willen mede- deelen. U De heer H. W. de Voogt bracht het resultaat aller overwegingen in teekenlng. Zoo ontstaat in goede samenwerking en met veel onderling overleg en harmonisch geheel. Wanneer de thans in bewerking zijnde plannen gereed zul len zijn, wordt van het ontwerp een model ge maakt, dat beproefd zal worden te Wageningen in het Scheepsbouwkundig Proefstation. Enkele wijzigingen in het onderwaterschip kunnen dan met het oog op de snelheid van het schip, het gedrag in ondiep water enz. noodzakelijk blij ken. Eerst dan zullen de maten van het schip bepaald zijn en zal met den bouw een aanvang kunnen worden gemaakt. De Nederlandsche kolonie te Bordeaux, heeft Donderdag ten huize van den consul, den heer A. F. E. Maehler, ter gelegenheid van het Prinselijk huwelijk een feestelijke bijeenkomst gehouden. De prefect van de Gironde. die commandeur Is in de orde van Oranje Nassau, bood den heer Maehler zijn hartelijke gelukwenschen aan. De dochter van Mangkoe Negoro den venden heeft van het vorstelijk bruidspaar fraai portret gevat in een zilveren lijst ten geschenke gekregen, voorzien van een auto graphic luidende: Aan Raden Adjeng Slti, In dank voor haar schoone hulde, tijdens onze bruidsdagen. Juliana en Bernhard. VERWACHTING: Zwakke tot matigen Zuidelijke tot Zuid-Oosteljjken wind, ne velig tot licht bewolkt, weinig of geen neerslag, lichte vorst des nachts, overdag temperatuur om het vriespunt. heeft om spoedig to eerstellen, zijn een paar Mjjnhardts Poeders Per stuk 8 cent; doos 45 cent. Bjj Uw Drogist. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den gewoon dienstplichtig huzaar G. L. H., die door den krijgsraad voor de landmacht te ’s Hertogen- bosch wegens opzettelijke ongehoorzaamheid was veroordeeld tot veertien dagen gevangenis straf. Het Hof heeft het vonnis van den krijgsraad bevestigd. Als gouverneur der residentie waarby ik mij, voor zoover het den troepen van het veld leger aangaat, ook als commandant van het veldleger uitspreek is het mij een zeer bij zondere eer zulks ter kennis te brengen mijn ingenomenheid uit te spreken over wijze, waarop de mijnerzijds gegeven door alle op 7 Januari onder my gestelde dee- len en personen der Weermacht, hetzij in den Koninklijken bruidsstoet, hetzij hy de eere- wachton, eerefronten en eereposten, hetzij bij de vele nevendiensten voor geneeskundige en andere verpleging, zoowel als by die van mili- tair-polltioneelen aard uitgevoerd zijn. De eerste minister van Canada, Mackenzie King, heeft den Britschen gezant te Den Haag telegrafisch verzocht aan H. M. de Koningin en aan Prinses Juliana de beste wenschen van de regeering en de bevolking van Canada aan te bieden by gelegenheid van het Prinselijk huwelijk. In verband met de van verschillende zij den gedane vragen wordt medegedeeld, dat de gemeentq^jke feestverlichting te Den Haag niet meer zal branden. Het spreekt vanzelf, dat in dez^ met wenschen der toekomstige eigenaren, met na me van H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard, rekening moet worden gehou den. Teneinde het formuleeren dezer wen schen gemakkeiyker te maken, werd Z. K. H. voorgelicht door eenige leden van een inmid dels in het leven geroepen technische commis sie en bezocht de Prins enkele jachten en jachtwerven. Genoemde commissie, bestaande uit experts op het gebied van scheepsbouw en jachtbouw, is belast met dep bouw van het prinselyk jacht. Prinses Armgard en hertogin Adolf Friedrich von Mecklenburg hebben Vrijdagmiddag, in ge zelschap van enkele bruidsmeisjes en bruids jonkers by het prinselyk huwelijk, een bezcek in de Cineac op bet Buitenhof te Den Haag gebracht. Prins Aschwin en een aantal leden van de Koninkiyke hofhouding hebben Vrydagavond de filmvoorstelling in het Metropole-theater te Den Haag bygewoond. In een Roomsche krant had n.l. een artikel gestaan over moderne parochiezorg. De onder- teekenaar van dit artikel was een priester, die reeds meer had geschreven over parochiewerk, over catechismus-onderricht, over liturgische actie, over huweiyksopvattlngen enz. enz. zyn artikel werd geplaatst door een hoofdredacteur, die veertig jaar aan het katholieke^ dagblad- wezen verbonden is en die binnenkort zyn zil veren jubileum als hoofdredacteur zal kunnen vieren. Zoo’n man weet toch waarachtig wel wat hy doet! En de priester, die het artikel opzond, na reeds veel gepubliceerd te hebben, weet toch waarachtig ook wel, wat hy schrijft! Niemand had dan ook eenlgen aanstoot ge nomen aan het bedoelde artikel, toen er by den bedoelden hoofdredacteur een brief kwam, ge schreven door een kapelaan, en naar diens verzekering de meening weergevende van nog vier andere kapelaans en van twee leeraren op een kleln-semlnarie. zy vonden het artikel van dien priester ongepast en maakten den bedoelden hoofdredacteur op nogal hoogen toon een standje, omdat hy zoo iets geplaatst had! Een dagblad, zoo méénden zy, is aller minst geschikt om zulke vraagstukken te be handelen. In het algemeen zyn kapelaans en leeraren aan kleln-semlnaries niet zoo erg oud, wat niemand hun kwaïyk neemt. Maar als zy zoo veel eerbied vragen voor de geestoiykheid, dat er zelfs niet over geschreven mag worden door een priester in een katholiek dagblad, waarom leggen ze dan zelf zoo weinig eerbied aan den dag jegens de ervaring van een hoofdredacteur, die in zyn vak óók», geen kind meer is? Ze vinden de kritiek hoe gematigd ook ver keerd, zoodra die kritiek het parochiewerk be treft, maar de scherpste, ja de meest onbe houwen woorden achten ze geoorloofd om hun kritiek uit te brengen op het redactie-werk. Ziet, dit te een verkeerde verhouding, die veel kwaad kan stichten. Natuuriyk moeten wy, katholieken, geen zure kankeraars worden, die nergens genoegen mee In het hoogkoor hadden plaats genomei, Jhr. Mr. Dr. B. van Ryckevorsel, Commissaris der Koningin in Noord.Brabant; Mr. F. J. van Lanechot, burgemeester der stad; leden vai» Ged. Staten, wethouders en leden van den ge meenteraad, de geesteiykheld der stad, de mi litaire overheid, de rechtoriyke macht en tai De graaf en gravin van Athlone hebben Vrijdagmiddag in restaurant Anjema te Der. Haag met Prins %n Prinses Julius zur Llppe de lunch gebruikt. Nadat de piloot, captain* Fielden, de motoren van de roodblauwe De Havilland-Dragon Rapide even had laten draaien, nam de hertog van allen, die hem uitgeleide deden, afscheid. Ook de hofchauffeur, die den hertog gedu rende zyn kort verbiyf in de residentie gereden heeft, kreeg een handdruk. De hertog dankte hem voor de bewezen diensten en schonk hem als herinnering een gouden dasspeld, waarin een G te aangebracht en de spreuk: Honnl soit qul mal y pense. I De Prinses en de prins wenschen een motor jacht geen zeiljacht aan boord waarvan zy met eenige gasten kunnen verbiyven en waarmede zy weekendtochten en langere tochten kunnen maken, waar zy van zon, wa ter en buitenlucht kunnen genieten en waar mede zy zich kunnen bewegen langs vele schil derachtige plekken, die ons land aan de wa- terzyde zoo talryk biedt. Een zeer gelukkige omstandigheid te, dat ons prinselyk paar niet de begeerte heeft de Noordzee te gaan beva ren. Voor een gebruik zoowel in Nederland als buitengaats behoeft het schip dus niet te In de Kathedrale Basiliek te 's-Hertogen bosch werd Vrijdagavond te acht uur een Pon tificaal „Te Deum'* gezongen ter gelegenheid van het Prinselyk huweiyk. De afzenders van de geluk telegrammen aan bet Konlnkiyk Huls, die door bybetaling van 10 cent zich de toezending na 7 Januari van een afschrift van hun telegram hebben verze kerd, zullen voor een deel eenlg geduld moeten oefenen. Ik breng, in de wetenschap hiervan, myn dank aan alle autoriteiten, in de eerste plaats aan hen, wier troepen niet organiek onder myn bevelen staan als commandant van het veld leger, voor de wyze, waarop hunnerzyds en door hunne ondergeschikten de naar de aan- wyzlngen van H. M. de Koningin gegeven or ders zyn ten uitvoer gelegd. '<s Het Weer IIIIIIIIIIUIHIIIIIIIIHIIUIIIIIHIIIIIIIIIIIIIHIL^ E* Hoogste barometerstand: 7S1.5 te Frankfort. Laagste barometerstand: 7322 te Janmayen. en laatsten tyd hoort men nog al eens I 1 verkondigen, dat er in katholieke kringen ■l-' veel te veel kritiek wordt uitgebracht op" het eigen Roomsche leven, speciaal op de leiding. In gezelschappen worden de geestelyken er zelfs wel eens doorgehaald, en wat dan 'verteld wordt, kan niet altyd door den beugel. Alles wat Roomsch is, hoort men in sommige kringen af schilderen als middelmatig of minderwaardig. Niet slechte het vermogen tot geestdriftige be wondering, maar ook de eenvoudige tevreden heid schynt geweken. Men voelt zich pas be- haagiyk. Indien men kankeren en afbreken kan. Zoo wordt het voorgesteld, en die voorstelling Is zeker sterk overdreven, want er leeft In het katholieke Nederlandsche volk een groote tra- djtioneele eerbied voor gewyde instellingen en personen, welke het duidelijkst tot uitdrukking komt in de hartolyke aanhankeiykheld en voor beeldige gehoorzaamheid ten opzichte van het doorluchtig Episcopaat. Toch neemt dit geenszins weg. dat er in die overdreven voorstelling heel veel waarheid steekt. Er wordt onder katholie ken en door katholieken, vooral particulieren vaak zeer scherpe kritiek uitgebracht en uit die kritiek biykt een groote, onmiskenbare onbevre digdheid, welke verder strekt dan eenige per soonlijke bezwaart jes van parochianen tegen hun pastoor of diens kapelaans. Men heeft kritiek op de parochiezorg in het algemeen, op de wyze van preeken, op het optreden van priesters, op allerhande onderdeden van het katholieke maat schappelijke leven. Die kritiek wordt ook wel eens openbaar gemaakt, doch het scherpst en het vrijmoedigst komt ze tot uitdrukking in de gesprekken binnenshuis, onder vrienden. Ze is niet het elgendommeiyke kenmerk van de jon geren, noch van een of anderen stand. Wie zich een beetje beweegt, hoort haar overal. Zelfs geestelyken brengen haar uit of stemmen er mee in. Is dit zoo verschrikkeiyk als het wordt voor gesteld? wy meenen, dat het heelemaal niet zoo verschrikkeiyk is. wy zouden het in elk ge val veel verschrikkeiyker vinden. Indien er heelemaal geen kritiek werd gehoord, en Indien er een soort angst-psychose heerschte, zooals in Nazi-Dultschland of in Sovjet-Rusland, waar niemand een mond durft opendoen en waar de eeriyke meening aan bandéh gelegd i« door staatsdwang. Het feit, dat wy, katho lieken van Nederland, zoo vrümoedig en zoo ronduit spreken over onze leiders en over onze geestelyken, bewyst allereerst, dat wy in deze leiders en deze priesters geen dwingelanden en geen tyrannen behoeven te zien, die ons het leven onmpgeiyk maken, zoodra wy eeriyk zyn. Het bewyst vervolgens, dat onder de katho lieke leeken, dank zy de emancipatie, een groot zelfstandlgheldsgevoel is ontwaakt en dit kan alleen maar winst beteekenen, wanneer zulk zelfstandlgheldsgevoel de grondslag wordt tot een ontwikkeld verantwoordelykheldsbesef. De Katholieke Kerk is de gemeenschap der geloo- vigen en hiertoe behooren ook de leeken. Ze hebben, hoewel geen leergezag, toch medever antwoordelijkheid voor het geheele geesteiyke leven van het mystieke lichaam van Christus en het is toe te juichen, Indien zy zich van die verantwoordelykheid bewust zyn, en hier de consequenties uit trekken. Ze mogen dus ver langen, dat de katholieke geloofsbeleving vurig en schoon en zuiver zal zyn en dat degenen, die geroepen werden om deze geloofsbeleving tc bewaken en aan te wakkeren, ook Inderdaad alles zullen doen om er voor te zorgen, dat het niet verflauwt. Dit is normaal. Het zou ver keerd zyn, als het anders was. De graaf van Athlone. de gravin van Ath lone, majoor Henry Abel Smith en lady May Abel Smith zyn Vrijdagavond, na liet diner by den Engelschen gezant te hebben ge bruikt, tegen acht uur per auto uit Den Haag naar Hoek van Holland vertrokken, ter aan vaarding van hun terugreis naar Engeland. Met derf trein van 18.51 uur naar Altona zyn Vrydagavond de Mecklenburgsche gasten, die by het huweiyk van Prinses Juliana aanwezig zyn geweest, uit de residentie vertrokken. Het waren hertog Adolf Friedrich, de broe der van wylen Prins Hendrik, met zyn vrouw en zyn dochter Thyra die een van de bruids meisjes was, voorts de erf groothertog van Meck lenburg, de groothertog en de groothertogin Behalve de dames en heeren van de eere- dlenston, die aan de vorsteiyke gasten waren toegevoegd, waren ten afscheid nog aanwezig Prins Aschwin en luit.-generaal jhr. W. Röell. gouverneur der residentie. Des middags waren nog vertrokken oe vorst en vorstin van BenthelmStelnfurt, terwyi met den trein van 1927 uur de Prinses van Saksen-Meiningen afreisde, echter niet reeds naar het buitenland. H.H. begaf zich per trein naar Utrecht, vanwaar -zy verder naar Doorn zal doorreizen om een bezoek te brengen aan ex-keizer Wilhelm. De Nederlandsche kolonie van Osaka en Kobe, welke een 350-tal leden telt, heeft ter gelegenheid van het huweiyk een feest georga niseerd, dat werd gepresideerd door den Neder- landschen consul-generaal. nemen, doch, wy behoeven ook niet korfd rond te loopen als nazi’s of Sovjetrussen. Een verantwoorde meening mogen wy vry naar voren brengen, zelfs al klinkt ze wat vrymoe- oig. Dit zal heusch niet schaden aan den eer bied! Wy moeten ons namelyk niet ontveinzen in wat voor een tyd wy leven. De wereld is woe liger dan ooit, en uit die woelingen ontstaan nieuwe geestelyke nooden, ook zuiver religieuze nooden, die overal in en bulten de katholieke kerk worden gevoeld. Onze tyd is een over- gangstyd tusschen twee cultuurperioden, waar van de eene nog niet geheel overleefd en de andere nog niet geheel aangebroken is. Hoe de wereld er over een eeuw zal uitzien, weet geen sterveling. Deze tyd is volmaakt ongewis. Alles kan niet biyven, zooals het was. Ook het katholieke leven zal groote uitwendige veran deringen ondergaan. Het voorgevoel hiervan wekt onrust en onbevredigdheid, die In de vaak te felle, maar vaak ook diep eeriyke kritiek hun uitdrukking vinden en waarvoor men vooral de ooren niet moet sluiten. Was er geen kritiek, doch ongehoorzaamheid of onverschil ligheid, het zou veel erger zyn. Was er geen kritiek uit slaafschen angst voor dwingelandy, het zou nog veel erger zyn. Wy kunnen niet Jammeren over al die kritiek (al achten wy haar niet altyd strikt rechtvaardig), want'deze kritiek maakt aan den goeden verstaander de nooden van de ziel bekend, en het komt er op aan, die nooden te kennen, voor het parochie werk, voor het redactiewerk en voor alle ander werk, dat goed werk wil zyn. Laat de kritiek eens wat te scherp zyn, dan nog Is vergevens gezindheid beter dan lichtgeraaktheid, en men- schen, die aan veel kritiek blootstonden, zyn er als ze karakter hadden nooit slechter van geworden! Z. D. H. de Erfgroothertog van Mecklenburg- Schwerin heeft Vrydagmorgen een bezoek ge bracht aan de tentoonstelling „Lente In Ja nuari” te Aalsmeer. De Erfgroothertog werd rondgeleid door den directeur van de Centrale Aalsmeersche Vei ling, den heer J. Bekker en den voorzitter van het bestuur, den heer W. Maarse J.Bzn. Vrijdagmiddag heeft de Groothertog van Mecklenburg-SChwerin, vergezeld van de Groot hertogin en de leden van den hun toegewezen eeredienst, met een hofauto een bezoek aan de tentoonstelling gebracht. Het gezelschap werd door den burgemeester van Aalsmeer, den heer J. Kastelein, en vier leden van het dage- lyksch bestuur van de tentoonstelling ontvan gen en rondgeleid. Ook de gezanten van Japan en Zuld-Afrika hebben Vrijdagmiddag de tentoonstelling be zocht. Met het privé-vllegtuig van zyn broer den Hertog van Windsor is de Hertog van Kent uit de residentie naar Engeland teruggekeerd. Aangezien de verwachting bestond, dat Engelsche prins reeds tegen 10 uur zou vertrek ken, stonden reeds toen verscheidene belang stellenden voor hotel Paulez te wachten, en dit aantal groeide snel aan toen tegen K'wart voor elf eenige hofauto's voorreden. Eenige politie mannen moesten toen zelfs zorgen, dat het trottoir voor den hotelingang en de ryweg vry bleven. Pas te ongeveer kwart over elf werd het ge duld der wachtenden beloond. Uit het hotel kwam schout-by-nacht jhr. J. C. T. von MUh- len, adjudant i. b. d. van H. M. de Koningin, die den hertog van Kent was toegevoegd ty- dens diens verbiyf hier te lande, en onmid- deliyk daarna verscheen de hertog zelf, die zich biykbaar in een groote populariteit In ons lend mag verheugen, want evenals by vorige gele genheden, wanneer hij hier In het publiek ver scheen. ging er een luid gejuich op, waarvoor de hooge gast vriendeiyk met een handgebaar dankte. Vervolgens nam hy afscheid van luitenant- van andere autoriteiten, ook van buiten stad. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen. Bisschop van werd met gebrulkelyk ker. keiyk ceremonieel aan den hoofdingang der kerk door een stoet van geestelyken afgehaald, terwyi de priesters afwisselend met de Schola Cantorum een psalm zongen. Mgr Diepen intoneerde het ,.Te Deum”, dat werd ten gehoore gebracht door de gezamen- lyke kerkkoren der stad. Na het „Te Deum" zong het koor „Domine salvam fac Reginam Nostram” van Gieeen. Na de zeer indrukwekkende plechtigheid, waarby de meeste autoriteiten het ambtsge waad droegen en die mede werd bygewoond door honderden geloovigen. alsook door niet, katholieken, werd van den toren der kathe drale basiliek het* beiaardconcert met begelei ding van koper door ’s-Hertogenbosch’ Muziek, corps plechtig Ingezet. Er biyven evenwel voor de technische com missie genoeg moeliykheden ter overweging. Het ligt voor de hand dat een klein schip met weinig diepgang een uitgebreider vaarterreln vindt dan een grooter met meer diepgang. Maar een dergeiyk klein schip biedt niet dg.,benoo- digde ruimte, noch het comfort, dat in een jacht voor prinsgiyke eigenaren bestenui. wordt geëlscht. De verlangde ruimte bepaalt de mi- nimummaten van het schip, terwyi de afme tingen van bruggen en sluizen en de diepten der vaarwegen de maxlmuniafmetlngen voor- schryven. Een voldoende machinecapaciteit moet ter beschikking Staan, wil het schip be vrediging aan de eigenaren geven. Voor vaart in Zeeland en op Waal en Ryn, krachtige stroomen voorkomen, zyn sterke mo toren noodig, die hun gewicht meebrengen en ruimte verlangen. Er moet gedacht worden aan een voldoende mate van geschiktheid voor het bevaren der Zuiderzee, van de Wadden en breede zeegaten in Zeeland en in het Noor den. Nlemaid zou eenige concessie aan dezen eischen dulden. Ook de kwestie der stabiliteit is zeer belangrijk, waar het ook hier gaat om de vellylgheid der opvarenden. Het schip mag De gouverneur der residentie, luit.- generaal jhr. W. Röell, heeft de vol gende dagorder uitgevaardigd: Het heeft H. M. de Koningin be haagd, my Hoogstderzelver groote tevredenheid te doen betuigen over de houding en verdere verrichtingen van alle deeleft der Weermacht, wel ke by de plechtigheid van 7 Januari j.L militaire eerediensten hebben verricht. worden Ingericht. Was die elsch wel ontstaan, dan was een tweeslachtig schip ontstaan, een schip, dat eigeniyk ongeschikt zou zyn voor beide doeleinden. Immers tot heden is men er nog nooit in geslaagd een schip te construeeren dat goed en betrouwbaar bleek in zee en tegeiyk een geringen diepgang het meerendeel binnenwateren kon bevaren, waarvan er vele slechts een geringen diepgang toe laten. wordt gedacht aan het bevaren der Zeeuwsche en Zuld-Hollandsche stroomen, de groote vieren, desnoods den Ryn stroomopwaarts, Zuiderzee een deel, een deel der de voornaamste kanalen in het Zuiden lands en in Zuid- en Noord-Holland Overijsel en de groote vaarwegen en meren van Friesland en Groningen. niet te weinig diepgang hebben en daarby een te hoogen bouw, wil het niet by zydelingschen wind dwars weggeblazen worden en onregeer baar biyken. Bovendien zou een te hooge op bouw voeren tot een minder sleriyk geheel. Dan dient gelet op den onderllngen samenhang der scheepsafmetlngen, waar het geheel een zeker gewicht en dus een zekere waterverplaatslng heeft, is er verband tusschen lertgte, breedte en diepte. Met het oog op de niet te overschrijden maxlmumlengte, beteekent een vermindering vgn diepgang een vergrooting der breedte. Een uitbreiding van het vaarterreln zou gekocht moeten worden met een breeder schip dat met meer moeite en verhoogd risico bruggen en sluizen en tegenkomende vaartuigen passeert. Dan zyn er aesthetische eischen, die een zeer belangryk woord meespreken. In dit labyrinth van eischen en beperkingen moest de technische commissie een weg zoeken en een compromis tot stand brengen, waarby in zooveel mogelyk opzichten evenwicht wordt gebracht. Dat tenslotte hier en daar beperkin gen biyven bestaan is duldeiyk. Een gevolg is b.v. doat dit schip enkele wateren niet zal kun nen bevaren, die een ander Ingevolge andere verlangens gebouwd schip, wel zou kunnen be zoeken. Maar ernstig is dit bezwaar niet, want hqt Jacht zal een flinke motorboot meevoeren, die het Prinselyk Paar op die punten zal kun nen brengen, waar het groote schip niet kan komen. Aldus zal geen hoekje in ons mooi en schilderachtig waterland voor het Prinselyk Paar verborgen behoeven te biyven. generaal Jhr. W. Röell, die uit het hotel naar buiten was gekomen, en onder het gejuich der wachtenden reed de auto, waarin prins George met Jhr. von Mtihlen had plaats genomen, weg in de richting van het vliegveld Ypenburg. Om half twaalf is de hertog van Kent van het vliegveld Ypenburg vertrokken naar Hen don. J Nu de officieele aanbieding van het na tionaal huweiyksgeschenk heeft vonden en op symbolische wyze aan ons Prinselyk Paar het motorjacht en de ver betering van bet paleis te Soestdyk zyn* aangeboden, ryst alom belangstelling voor de vraag: hoe komen de plannen voor dit jacht tot stand? Aanstonds zal ook ge vraagd worden: hoe zal het worden ge bouwd, hoe zal bet worden ingericht? r t i 9 b I a B i o, et

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 15