Duitsche troepen in Spaansch Marokko De zwaarste slag aan het front om de Spaansche hoofdstad g I U il I Vereenigde Staten heden Komt de Rijksdag bijeen? I k/ DE BAROMETER HET EUCHARISTISCH CONGRES TE MANILLA JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BRILLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Roosevelt dient de Het nieuws van I Het geschil over Alexandrette I II 1 Ij ZATERDAG 9 JANUARI 1937 be- begrooting in I Kanonnen dreunden zonder ophouden De toestand wordt te Madrid ernstig geacht De Palos-af faire Herstellende Spaensche strijders, genieten verpoozing achter het front erlert D»5 Engeland en Frankrijk plegen overleg Midden in Berlijn is in een étalage een luchtafweer kanon tentoongesteld Een kabinetszitting verwacht Reorganisatie van het bestuur moet 87 millioen dollar be sparing brengen DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Z.H. de Paus handhaaft zyn plan 7 Februari voor de radio te spreken De Fransche regeering' herinnert Burgos aan de verdrags bepalingen 2 nieuwe kruisers van elk 50 millioen dollar ADVERTENTIEPRIJZEN; Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55 a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 i Reeds 88.000 stakers bij de General Motors 52» -bet i L i De opperbevelhebber van 't Oostenrijksch Hongaarsche leger uit den wereldoorlog, Aartshertog Friedrich, is met militaire eer begraven. In den rouwstoet schreed o.m. ex-koning Alfonso van Spanje Het leven in de hoofdstad is er echter in het minst niet door verstoord. Nu is het bombar dement van de stad zelf ook sedert gisteren practlsch bijna geheel gestaakt. Hieruit zou men kunnen afleiden, dat generaal Franco zijn activiteit geheel samentrekt op strikt mili taire doeleinden. F *2 1 d l'J VOOR UW ZUIGELING GECONDENSEERDE KARNEMELK MET BLOEM IS HEI ZUIGELINGEN VOEDSEL, HETWELK SEDERT TAL VAN JAREN DOOR MEDICI MET SUCCES WORDT VOORGESCHREVEN NUTRICIA” - ZOETERMEER VRAAGT PROSPECTUS IN ALLE PLAATSEN VERTEGENWOORDIGD I In den nacht werd een hevige aanval over de geheele front linie ondernomen en af geslagen Hitler zal waarschijnlijk een rede houden over de afgeloopen vier jaren Amerika heeft geen bezwaar tegen blokkade I DERTIGSTE JAARGANG No. 84 NOORD-HOUANDSCH DAGBLAD i millloenen- ijjn dient Laffe overval te Twljzelerheide. O O lee -ƒ M 4 1M X3 U n n eischen, Het pand, waarin de Briteche ambassade te Madrid tot voor kort gevestigd was, is tijdens een luchtbombardement getroffen. Hierbij Min drie personen gewond. De gevechten van de laatste dagen zijn zeer verbitterd en de troepen van Franco lijden bij hun aanvalspogingen zware verhezen aan men- schenlevens. Als zy ei* op bepaalde punten in slagen voordeelen te behalen, wordt elders weer een krachtig verweer georganiseerd. Het kanonvuur werd in den namiddag ge ëindigd. Het is kalm in de hoofdstad. trachtte het Men wijst er overigens nadrukkelljk op, dat in de algemeene leiding en het bestuur van het Duitsche Rijk geen verandering zal komen. De begrooting voor leger en vloot is met 27 mlllioen gestegen tot 99.100.000 dollar, een record voor vredestijd. H. M. de Koningin heeft haar vertrek naar Het too eenige dagen uitgesteld. Stand op Zaterdag 9 vur va.: 779J Vorige stand: 770 lis ui Wat de Ertgelsche houding aangaat, zoo zegt men, die zou nog niet kunnen warden gedefi nieerd met het woord „angerustffeld", maar wel is het mogelijk te zeggen, dat men hier de ge beurtenissen in Marokko met de grootste aan dacht volgt. Havas seint uit Rabat: Volgens berichten uit goede bron wordt bevestigd, dat twee tot drie honderd Duitsche militairen de laatste dagen aan land zijn gegaan in havens van de Spaan sche zone van Marokko. Voorts wordt gemeld, dat de Ijzermijnen van Zeghanghan nabjj Me lilla op intensieve wijze geëxploiteerd worden door Duitsche werkkrachten, die eveneens in havens van de Spaansche zone van Marokko aan land zijn gezet. Omtrent dit overleg verzekeren offfeieeie kringen te Londen, zonder commentaar te leveren op de min of meer sensationeele persberichten, dat de Fransche regeering, far de mate, waarop zjj beschikt over geloof waardige inlichtingen omtrent de Duitsche activiteit, den toestand ernstig acht. ambassadeur Engelsche Zaken regeering Het is niet uitgesloten, dat Engeland van zijn goede betrekkingen met Frankrijk en Turkije gebruik zal maken om een vriend schappelijke oplossing te bevorderen. De huzaar H„ die geweigerd heeft een officier in burger te gehoorzamen, is in hoogste instan tie veroordeeld. t VATICAANSTAD, 8 Jan. (Havas) Het Eucha ristisch Congres te Manilla trekt in groote mat» de belangstelling van den Heiligen Vader, niet tegenstaande diens ziekte. Te Groningen is een paard aangekocht voor den Eugelschen kroningsstoet. Verschenen is het rapport der staatscommissie inzake concentratie van bijzondere scholen. Duitsche troepen zouden in Spaansch Marokko aan land zijn geset; Fransche stap bij de regee ring te Burgos; overleg tusschen Frankrijk en Engeland over den toestand. Een vriendschappelijk 1 over Alexandrette <6x niet uitgesloten geacht. ië ‘D kerke d7— Rel IcS— in LIT, en □P de op li et a- Hen een sop, dan leid iter iper als af» toe ze zoo ïide »ers tra dat de af- oeg de op de ce de -xn vee op op per eel de en t-g tig 1- 1- ’n I J. H. 0. r., vr. hr. j. Kort- (ler. L- M. »ngcn ees te Deu- Ibroek ëU te Joh. <H te i; W. ia te No- e; R. omas ricum i J. nh. j. oote- van Kla- eem- Een billijke regeling in het kader van den Volkenbond zou te Londen worden toegejuicht, doch men wenscht niet, dat een dergeltfke re geling zou berusten op de onafhankelijkheid van Alexandrette Engeland zou een tweede Danzig niet kunnen goedkeuren of, dat het verdrag van Lausanne gewijzigd zou worden, omdat dat het evenwicht in het geheele na burige Oosten zou verstoren. Wanneer het aan land zetten van oor logsmateriaal In de Spaansche zone al op zich zelf geen schending vormt van de Internationale accoorden bulten het nlet- inmenglngspact, zijn diplomatieke kringen toch van meening, dat een aan land zetten van vreemde troepen een geheel andere zaak zou zijn. Uit Washington seint Havas: Op het zelfde «ogenblik, waarop Roossvelt zijn handteekening plaatste onder de resolutie betreffende het wapen embargo voor Spanje, iaf men van gezaghebbende zijde te ken nen, dat de regeering der Vereenigde Staten zich niet zou verzetten tegen een blokkade van de Spaansche kusten, wanneer de Euro- peesche regeeringen hiertoe mochten bo sluiten. Aan het programma zal niets worden ver anderd en 7 Februari sal Z. H. de Paus voor de radio spreken om Zijn zegen te geven na ds sluitings-plechtlgheid van het Congres. Verder Is Roosevelt voornemens een uit gebreid plan tot reorganisatie van het be stuur in te dienen, waardoor naar hij hoopt een besparing van 87 millioen dollar op de begrooting van 1938 sal worden verkregen. Offlcieele kringen leggen in leder geval den nadruk op de nauwe samenwerking van de regeeringen te Londen en te Parijs in de Spaan sche crisis. Alle voorzorgsmaatregelen zouden worden ge nomen om te verhinderen, dat de aanwezig heid van Amerikaansche schepen In de dan geblokkeerde zone tot een bron zou kunnen worden van internationale Incidenten, daar de Amerikaansche regeering wenscht te vermijden, betrokken te worden in de Spaansche zaak. Spaansche het Voorts zjjn voorzieningen getroffen voor den bouw van 400 marinevUegtuigen, terwijl voor het leger plannen zijn opgesteld, die een mi nimum van 530 nieuwe vliegtuigen welke in 1938 gereed moeten zijn. MADRID, 8 Jan. (Havas). Sinds gistermiddag is het gedonder der kanonnen nog heviger geworden. Geen enkel nauwkeurig bericht is hier ontvangen over den strijd in den sector van het Noord-Westen van Madrid, waar de zwaarste slag schijnt geleverd te worden van den Spaan- schen burgeroorlog. Roosevelt Is voornemens op later datum aan het Congres voor te stellen credieten te openen ter bestrijding van de werkloosheid In 1938. Hjj hoopt, dat deze credieten niet meer dan 1.537.123.000 dollar zullen bedragen, deze hoop is gegrondvest op de veronderstelling, dat de industrie sal medewerken door aan een grooter aantal mannen en vrouwen werk te verschaf fen, dan het geval was in het afgaloopen jaar. I In zijn boodschap zegt Roosevelt os. dat de begrooting voor 1936 In evenwicht is en blijft, ook Indien hierbij nog supplementaire uitgaven worden toegevoegd tot. een maximum van 1.537.123.000 dollar ter bestrijding van de werk loosheid. Voorts wordt vernomen, dat Frankrijk en Groot-Brittannië elkander van tijd tot tijd ge raadpleegd hebben ten aanzien van den toe stand in Marokko. De voornaamste bespreking van dezen aard Is ongeveer drie weken geleden gehouden tijdens een onderhoud tusschen Eden en den Franschen ambassadeur Corbln. Groot-Brittannië bestudeert thans den toe stand in Marokko. De Fransche regeering heeft haar inlichtingen ter beschikking gesteld van de Britsche regeering en Groot-Brittannië wint nieuwe inlichtingen in door tusschenkomst van zijn eigen vertegenwoordigers. Gisteren konden de republikeinsche troe pen verschillende malen hun loopgraven verlaten om den vijand tot zijn punt van uitgang terug te drijven. De rechtschen trachten nog steeds In het Noorden een omsingelende beweging uit te voeren, maar Men verwacht, dat omstreeks 30 Januari de Rijksdag bjjeenge: nepen sal worden, waar Hitler sal spreken over de afgeloopen vier jaren. Ook een zitting van het Duitsche kabinet wordt ver- wacht. DETROIT, 8 Jan. (Reuter). In de automobiel industrie duurt de impasse voort en naar schatting zijn thans 88.580 man in staking. Do enorme organisatie der General Motors Corpo ration is vrijwel geheel verlamd. Te Flint (Michigan) hebben zich opnieuw incidenten tusschón politie en stakers voorge daan De arbeiders van verscheidene fabrieken hebben een antl-stakingsorganisatie in het leven geroepen. de indruk bestaat, dat zij daarmede geen succes kunnen hebben, zoolang zij de ver sterkingen in het Westen niet genomen hebben. In den afgeloopen nacht trachtte de rechtsche strijdmacht over het geheele front aan te vallen, doch zjj stiet op hef- tigen tegenstand. In offlcieele kringen wordt niet verheeld, dat de toestand ern stig is, maar hjj wordt verre van wanhopig genoemd. WASHINGTON, 8 Jan. (Reuter). Presi dent Roosevelt heeft de begrooting voor 1938, dwz. voor het boekjaar dat 39 Juni 1938 eindigt, bij het Congres ingediend. BERLIJN, 8 Jan. (D. N. B.) Officieel wordt door het Duitsche persbureau me degedeeld, dat, nu de roode regeering geen antwoord aan de Koenigsberg heeft gezon den, over de roode handelsschepen „Ara gon” en Marta Junquera” naar de aan- gekondlgde maatregelen zal vervoegd wor den. CASABLANCA, 8 Jan. (Havas-ANP). Vernomen wordt, dat sedert een tiental dagen groote contingenten Duitsche troepen alle gewapend en in uniform, te Melilla aan land gezet en in verscheidene wjjken der stad ondergebracht zijn. De gedelegeerde raad van verdediging der hoofdstad heeft een communiqué gepubliceerd, dat als volgt luidt: De opstandelingen hebben vanmorgen bij het aanbreken van den dag hun aanvallen In den sector van Pozuelo en Humera opnieuw Inge zet. Hier woedt sedert twee dagen ononder broken strijd. De regeerlngstroepen bieden dap per weerstand aan den druk der Duitsche en Marokkaansche troepen, die grooter in aantal zjjn. Drie opeenvolgende aanvalsgolven liepen dood op onze stellingen en de slag wordt met groote hevigheid in den sector voortgezet. Roosevelt verklaart, dat de uitgaven voor defensie dienen tot vermeerdering van de ef fectieven, welke door het Congres Is goedge keurd, alsmede tot het vervangen van oorlogs schepen. BUREAUX: HOF 6, ALKAAAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar t f2 Voor buiten Alkmaar Z f 2.50 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger LONDEN, 8 Jan. (Reuter). De ontwikke ling van het Fransch-Turksche geschil over Alexandrette wordt hier met aandacht gevolgd. Men gelooft, dat de bestaande een dracht tusschen Frankrijk en Engeland ge handhaafd sal blijven. Indien Turkije zich aan een daad van geweld zou wagen, het- geen voor het overige zeer wordt betwijfeld. BERLIJN, 8 Jan. (D. N. B.) In politieke kringen houdt men rekeqing met de moge lijkheid, dat de Rijksdag bijeengeroepen zal worden, waarop Hitler een rede sal houden over binnenlandsche aangele genheden, daar Hitler vier jaar geleden het woord gesproken heeft: „Geeft mij vier jn- ren den tjjd”. Bovendien houdt men een bijeenkomst van het kabinet op 38 Januari e. k. voor mogeljjk. De uitgaven worden in de begrooting ge raamd op 6.158 millioen dollar, waarbij inbe grepen de aflossing der schulden, doch zonder de uitgaven ter bestrijding van de werkloosheid, welke niet meer dan 1.537.123.000 dollar zullen bedragen, tegen 2215.000.000 dollar In 1937. niet 21. 23. e4x Jop. Voor het geval, dat de verbetering In zaken In het huidig tempo voortgaat, zal de begrooting voor 1939 geheel in evenwicht zijn, waarbij moet worden aangenomen, dat de aflossing der schulden gelijk blijft. President Roosevelt begrooting in. H. M. de Koningin heeft Haar groote tevreden- heid betuigd over de houding van alle deelen der Weermacht De officieren hebben maatregelen genomen, welke doen gelooven, dat op een verblijf van langen duur gerekend wordt. Drie Duitsche torpedojagers en verscheidene Duitsche onderzeebooten zjjn in de haven voor anker gegaan. Personen, die pas uit Cadix te Gibraltar zjjn aangekomen, verklaren, dat vrijwel dagelijks te Cadix door schepen zonder vlag of naam detachementen Duitschera en Italianen in uniform aan land worden gezet. De uitgaven voor 1937 worden geraamd op 8.480.804.000 dollar, waarvan Roosevelt binnen kort 790 millioen. dollgr aan het Congres zal vragen om de bestrijding der werkloosheid te vervolgen. Aan het front om de Spaansche hoofdstad wordt de zwaarste slag van den Spaanschen burgeroorlog geleverd; de toestand te Madrid ernstig, doch niet wanhopig geacht. logging van het geschil Britsche bemiddeling Het bruto deficit, waarbij inbegrepen de ver mindering van de schuld, zal vermoedelijk 2.652.653.000 bedragen. Hiervan zal naar ver wacht wordt 900 millioen worden gedekt door kasgeld. De openbare schuld zal naar raming einde van het loopende belastingjaar bruto 35.026 mlllioen dollar bedragen, hetgeen 1248 mll lioen meer is dan het voorgaande jaar. In 1936 bedroegen de Inkomsten 4.115256.615 dollar en de uitgaven 8.879.798258 dollar. De heeft het Engelsche ministerie tenlandsche Zaken vanmiddag deeld, dat zjjn regeering bereid vraag, of de lading van de Palos al of niet uit oorlogstuig bestond, aan de commissie voor de niet-inmenging te onderwerpen. Wanneer de commissie zal beslissen, dat niet van oorlogstuig gesproken kan worden, zal de Spaansche regeering volkomen bereid zjjn, de lading terug te geven. te Londen van Bui- meijege- te, de Het Noorsche stoomschip Ibis zou niet zijn vrijgegeven, en door gewapende trellers der rechtschen van Algeciras naar Ceuta zijn op gebracht. Volgens uit Algeciras ontvangen be richten zouden de rechtschen aan boord van het schip sporen, van contrabande hebben ontdekt. Zooals bekend loopt op 30 Januari de mach tigingswet voor de Rjjksregeerlng, die na het aan de macht komen der nat. socialisten voor vier jaar werd aangenomen af, en, een nieuwe zekerstelling van de Staats-politieke continuï teit is thans door wet Lelijke maatregelen ge- wenscht. PARIJS, 8 Jan. (Havas) Van avond is in officieele kringen kend gemaakt, dat de Fransche re geering, daar zij vernomen had, dat de de-facto-autorit*iten van de Spaansche zone van Marokko kazer nes in gereedheid lieten brengen om Duitsche troepen onder te brengen, de junta te Burgos heeft doen her inneren aan de bepalingen van het Fransch-Spaansche verdrag van 1912, waarin aan beide mogendheden ver boden wordt toe te staan, dat vreem de troepen op dit gebied worden toegelaten. De inkomsten worden geraamd op 7293.607.000 dollar, hetgeen een vermeerdering van 1.465.456.000 dollar beteekent, voornamelijk tengevolge van de meerdere ontvangsten uit de inkomsten-belasting door de verbe tering in zaken en tengevolge van de toepas sing van de flnancieele wetten van 1936. De op brengst der inkomstenbelasting wordt geraamd I op 992.400.000 dollar meer dan in 1937. Roosevelt beveelt verder aan de zoogenaamde „minder gewenschte belastingen" te hand haven op het huidige peil. Zonder rekening te houden met de uitgaven ter bestrijding van de werkloosheid, doch wel Inbegrepen de som noodlg voor aflossing, wordt de te hoog ge raamde schuld voer 1938 geschat op 135.608.000 dollar; afgezien van de amortisatie bedraagt de te hoog geraamde schuld 1237.123.000. Voor het loopende belastingjaar 1937 worden de Inkomsten, gebaseerd op de begrooting, zon der rekening te houden {net de wijzigingen, welke het gevolg kunnen4 zijn van de politiek der schatkist, tot sterilisatie van het goud, geraamd op 5.828.151.000 dollar. De nieuwe be lasting op de maatschappijen zal vermoedelljk de ontvangsten volgens de inkomstenbelasting met 946.325.000 dollar doen toenemen. In de begrooting van defensie z(jn fond sen opgenomen voor den aanvang van den boaw van twee nieawe kruisers van 35.000 ton, welke 50 millioen dollar elk zullen kosten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1