We luisteren naar I r Een amokmaker overmeesterd Wereldjamboree* De weerstoestand RIJKSDAG 30 JAN. VOOR HET LAA TST BIJEEN? Kerkelijk leven NEDERLAND EN INDIË ÉÉN DE NIEUWE SPAANSCHE ZAAKGELASTIGDE Rede van dr. Colijn Stemmen bij volmacht Vreeselijke ontdekking Dr. Colyn aan het woord Politie heeft het lykje gevonden AUTO-BOTS1NG TUINBOUWPRODUCTEN Indische gasten spreken Chinees doodgestoken Gewichtsgrenzen kalveren Indrukken van ons land Voor den kruiser De Ruyter Rector P. L. Dessen* Woensdag 13 Januari BRAND TE GOUDA 1 Verlaging bepleit De griep eischt dooden DIEFSTAL, ONTPLOFFING EN BRANDSTICHTING Minimumprijzen voorloopig vastgesteld MONOPOLIEHEFFING OP PEREN OFFIC1EELE CRISIS PUBLICATIE DOOR HOLLENDE PAARDEN VOORTGESLEURD 3 1 ZES MILLIOEN EIEREN NAAR DUITSCHLAND In hoogen ouderdom in het St. Elieabethgesticht overleden DE VORST KANSEN ZUNlETS TOEGENOMEN GESCHENK VAN MINISTER DECKERS Diep getroffen door de spontane feestvreugde der afgeloopen toeken RONSELAARS LOOPEN IN DE VAL De aanvraag kan in elke wille keurige gemeente geschieden De kleine Mattson op wreede wijze vermoord Javaansch cavalerist uit zei verdediging gehandeld? - Nadat hy een inheemse hen agent gedood en vier andere men schen verwond had Woorden van wederzydsche waar- deering gesproken aan diner in de Ridderzaal Landbouwersknecht ernstig gewond Gerucht, dat Goering Rykskanse- lier zou worden, opnieuw -/tegengesproken Rywielzaak en woning in de asch gelegd De Katholieke verkenners zullen in het bestuur der stichting zitting nemen Twee personen zwaar gewond Oude man na hartverlamming in brand geraakt Thans voor den verdachte vrij spraak gevraagd DINSDAG 12 JANUARI 1937 tig moment in ons 1 van l Itle- Pangeran ver- O o te Te Gemert zjjn to een week tijd vtjf men* Aangezien de redactie der wet te deren geen uitsluitsel geeft, is de minister geneigd in het belang van de kiezers de bepaling aldus te Interpreteeren, dat de termijn van vijf dagen begint te loopen vanaf den da tum van verzending van de oproeping. In het bijzonder voor het steeds weder opnieuw opduikende gerucht, dat Goering de functie van rtjkskanselier van den leider zou ovememen. 4 I 1 1 heel uit. verzekerd. Va.i de zes inzittenden van den personenauto werd mevrouw T. zwaar gewond. Nadat Dr. Nle- kerk uit Mulden haar de eerste hulp had ver leend, is zij naar een ziekenhuis vervoerd. De heer T en de vier kinderen, die alle kleinere snijwondjes opliepen, zijn met een anderen auto naiu Apeldoorn verder gereisd. i i i i i j Toen bij bracht. i i 7 4fi Arn- DJOCJA, 11 Januari. (Aneta). In bet voorge- deelte van den kraton is een Chinees, die den kraton trachtte binnen te dringen, door een Javaansch cavalerist met zijn lans doodgesto ken. Een onderzoek is gaande, ten einde vast te stellen, of hier sprake is van zelfverdediging. „Met vertatting ea eerbied teeb ta. aMro verklaarde de heer De Seespren, als ewer- telgd repwbükein veer het eerst neet eigen oogen aaawohewwd. dat sender een dwang vna belten uw voik blijk beer grensenëoone sympathie ka entert veer de leden der dynastie, en ik was diep getroffen deer de spontane fsestvrengde, waarmee nw voik ta vierde." delegatie had gemaakt. - Pangeran Arlo Praboe Soertodilogo sprak vervolgens namens Z. H. prins Pakoe Alam VIT. die zeide. dat het hem verheugde het Neder, landsche volk in eigen land te hebben kunnen ontmoeten en hebben leeren kennen. Het zoo als koel bekend staande volk heeft zich in deze dagen ontpopt als menschen met een warm kloppend hart. Namens de delegatie van Z H. den Sultan van Langkat bracht Tengkoe Kamil dank aan minister Colijn voor de vriendelijke woorden het 8t. Ellsabethgesticht, waar hij meer dan IK - - De Nederlandsche Veehouderljoentrale maakt bekend, dat de laagste gewlchtsgrens ten aan zien van de kalveren, waarvan het aanhouden door een Identiteitsbewijs gedekt dient te zijn, welke grens thans voor al of niet gecastreerde stierkalveren 130 K.G. en voor vaarskalveren 140 K.G. bedraagt, met Ingang van 1 Februari 1937 is gesteld op 100 K.O., voor vaarskalveren zoowel als voor al of niet gecastreerde stier kalveren. Mitsdien wordt den veehouders in hun eigen belang aangeraden, kalveren, welke op den ge noemden datum de aangegeven gewlchtsgrens zullen hebben bereikt, ten spoedigste ter schet sing aan te bieden (uitgezonderd de dieren welke als reservekalf mogen worden aangehouden), ’s Gravenhage. 11 Januari 1937. Het bestuur van De Katholieke Verkenners deelt mede: Het bestuur van de Katholieke heeft bij de moeilijkheden rond de wereld-jamboree zich ten houden van eentge inmenging treft de (Jaarby betrokken Met denzelfden tramtrein werd het slachtof fer meegevoerd tot den overweg aan de Lln- naeusstraat, waar de geneeskundige dienst den man overnam en naar het O. L. Vrouwegasthuis vervoerde. Hier heeft men den verbrijzelden art., geamputeerd. Maandagavond om negen uur la een vracht auto van een kolenhandelaar uit de Albeit Cuüpstraat te Amsterdam, wplke lp zeer snelle vaart dep Oosteljjken oprit van de Merwede- brug opreed, vermoedelijk ten gevolge van het verblindend licht van een tegenligger in botsing gekomen met dezen wagen, een personenauto van den heer T. uit Apeldoorn, waarin behalve de heer en mevrouw T. rier kinderen waren gezeten. Z. Exc. “Verzocht den dank der regeering ook over te brengen aan de vorsten, die delegaties naar Nederland hadden afgevaardgd, en sprak den wensch uit dat het verblijf der Indische gasten hun leve rd. Tenslotte stelde de minister een dronk in op de Indische gasten en de prosperitelt van In- dië, de parel aan de kroon van bet Koninkrijk. In 'het Westen en Noordwesten van Europa is nog steeds de actie van zeer diepe depressies groot. wy kunnen hiervan .iets merken door de voortdurende doch langzame daling van den barometer, die sedert de vorige week van 779 tot 771 mm. Is terug geloopen. Voorloopig kan dit nog geen kwaad. EVERETH. (Washington), 11 Jan. Het tienjarig zoontje van den mllllonnalr Mattson, dat den 27en December JJ. door een bandiet uit den tuin van het ouderlijk huis te Tacoma onde<- de oogen van zijn twaalfjarig zusje werd ontvoerd, blijkt thans op beestachtige wijze te zijn vermoord. De politie van Snohomlset heeft het lijkje gevonden. Het gezichtje was gezwol- Vrijdag jl gaf het D.N.B. een bericht, dat men In politieke kringen te Berlijn rekening hield met de mogelijkheid, dat de Rijksdag 30 Januari zou worden bijeengeroepen. Hitler zou op de bijeenkomst een rede houden in verband met den vierden verjaardag van zijn bewind. e> Sedert de laatste dagen van December be vindt zich in ons land de nieuwe zaakgelastigde van de Spaansche regeering. hierheen gezon den ter vervanging van den voormallgen Spaan- schen gezant te Den Haag, die eenige maanden geleden openlijk de verklaring aflegde, partij voor generaal Franco te hebben gekozen en derhalve als gezant der Madrileensche regee ring aftrad, zonder dat echter bet Spaansche gezantschapsgebouw op het Plein 1813 te Den Haag werd ontruimd. Met groote belangstelling beeft de beer De Semprun kennis gemaakt met Nederland, bet land, waar de opdracht zijner regeering hem onverwacht heenvoerde en waarover hy reeds zooveel had gelezen door zijn bestudeering van de Spaansche geschiedenis. blijdschap mocht hebben opge. len er. met bloed overdekt, het hoofdje toonde een gapende wond. De dood is wsanchyniyk veroorzaakt door een slag of een kogel en vermoedelrk is de daad elders gepleegd en het lichaampje daarna met een auto vervoerd. De verontwaardiging In geheel Amerika is zeer groot. Zooals men weet, had de ontvoerder een los prijs van 28000 dollar geëlscht, Langs allerlei wegen -trachtten de ouders zich in verbinding te stellen met den bandiet. Eenige dagen ge leden werd de lesprys door de ouders betaald. De ontvoerder heeft zijn woord echter niet ge houden en het kind op afschuwelijke wijze ver moord 2 als hij i— teruggetrokken. I - In bevoegde kringen te Berlijn wordt thans niet langer ontkend, dat men van plan is den' Rijksdag bijeen té roepen, aldus lezen we in de N. R C Uitdrukkelijk werden daarentegen alle ge ruchten aangaande wijzigingen in de samen stelling van het kabinet gedementeerd. Dit geldt Ook gjj. inheemsche landsgrooten van over- zeesch Nederland, hebt, door te komen getuigen van het hartelijk medeleven van uwe landge- nooten. vorsten, hoofden en volk. In de heug lijke nationale gebeurtenis dezer dagen, uwer zijds op treffende wijze uiting gegeven aan de rijkseenheldsgedachte, welke in de breede mas sa van zoovele millioenen levend is. Met ee° geweldigen, klap vlogen de wagens tegen elkaar. Beide auto's werden totaal ver nield De motorrijder H. M. uit Amsterdam, die vlak achter den kolenauto reed, kwam in de ruïne terecht en bezeerde eep knie. Ernstiger was het gesteld met den bestuurder van den kolenauto, den pl m. 23-jarigen O., wiens linker arm geheel werd verbrijzeld. De zwaarbloedendm man werd met een juist passeerende Gooiscw tram naar Diemen verboerd, waar Dr. Hartman een voorloopig verband legde Rector Dessens werd geboren op 3 Januari 1853 te Maasland. Na zijn voorbereidende stu diën op Hageveld en Warmond werd hij 15 Augustus 1878 te Haarlem priester gewijd. Na zijn kapelaansjaren werd hij benoemd tot pas toor te Zandvoort, waar hij jaarlijks gedu rende het badseizoen de zomergasten van de hoofdstad en van elders op bijzondere wijze door zijn predikaties wist te stichten en te zorgen voor de armen van zijn parochie. In 1911 werd hij benoemd tot Rector van De Amster(temerhe rnmmnnist J te. tewzsen met twee Duttschers. aan de Nederlandsch- Belgische grens bij Putte aangehouden. De bui tenlanders, waarvan er één als tank-soldaat 1* het Spaansche regeeringsleger had gevochten, waren „met onbepaald verlof" 3y hese ten geen geldige papieren en trachtten langs binnen wegen ons land in te gaan. 8aa nader onder zoek wees uit, dat men met gevaarlijke rense- aars had te doen. De Aasefrriteiaerhe oonwmt- nist werd op transport gesteld naar - Amster dam; de beide buitenlanders zette men over de grens Het drietal was in Parijs en Brussel van het noodlge geld vsnraten om menschee te ver wan war het taper der-zonde aapteste* Vóór het vertrek van Hr. Ms De Ruyter heeft de chef van den Marinestaf, schout-bjj-nacht J. Th. Fiirstner aan den commandant een authen tieke uitgave van het jaar 1701 van Het leven en bedrijf van den heere Michie! de Ruyter door Gerard Brandt overhandigd als geschenk van den oud-minister van Defensie, dr. L. N. Dec kers. aan het schip, dat gedurende zijn be- windsperiode op stapel is gezet. Het is waarschijnlijk dat de Duitsche Rijks dag in zijn tegenwoordigen vorm op 30 Januari voor de laatste maal zal vergaderen. Hij zou dan worden ontbonden en er zouden geen nieuwe verkiezingen volgen. Met dezen Rijksdag zouden de laatste overblijfselen van het parlementarisme en van hetgeen nog verder herinnert aan het tijdperk van Weimar, worden begraven. De Rijksdag zou in dit .geval plaats maken voor een ander lichaam, hetwelk in zijn samenstel ling ongeveer zou beantwoorden aan den groe ten fasclstischen raad In Italië; alleen leidende jiartQfunctlonnarissen fn hooge staatsambte- naren zouden er zitting in nepten. De beteekenis van een en ander te, dat het lichtvrlezend weer nog eenlgen tijd zal kunnen aanhouden. Er zijn geen aanwij zingen, dat de vorst spoedig sterk zal woe den. Tot dusverre vriest het ook nog bijna nergens in Europa sterk of streng. Zoodra de algemeene weersomstandigheden aan leiding geven te verwachten, dat de vorst sterk zal toenemen, zullen wij den weers toestand nader bekijken. (Nadruk verboden). Men vergete echter niet dat 39 Januari een Zaterdag is en dat de Zaterdag in het Derde Rijk steeds de dag der groote ver rassingen is geweest. Maandag is te Gouda brand uitgebroken in de werkplaats van den rijwielhersteller A. Nieuwenhulsen aan de Verloren Kost. De brand ontstond doordat een vonk uit een stofzuiger benzine deed vlam vatten. Het vuur breidde zich zoo snel uit, dat de werkplaats In korten tijd geheel uitbrandde. De winkel en de bovenverdieping brandden eveneens ge- De rijwielhersteller is slechts laag 25 jaar de zlelsbrg heeft waargenomen. Hier achtte men hem hoog als de minzaamheid zelf; hulpvaardig en zorgzaam voor de aan zijn leiding toevertrouwde menscheel Bescheiden als hij was, leefde hij de taaiste jaren aeer Te Llnschoten (by Woerden) Is Zondagmid dag een tragisen ongeluk gebeurd, aldus bericht het „U. D." Buren ontdekten dat er brand was ontstaan in de woning van den alleenwonen oen C. de L., een 71-jangen man. Zij waar schuwden den veldwachter, die, zlch met geweld toegang verschafte tot het huisje. Daar deed hij een verschrikkelijke ontdekking: de oude man zat geheel verbrand op zijn stoel bij het vuur. Toen het nog smeulende vuur w^s gebluscht. kon een ijlings geroepen geneesheer slechts den dood constateeren Het lijk Êleek grootendeels verkoold. Uit het onderzoek, daarna ingesteld, kwam vast te staan, dat de man een hartverlamming had gekregen, daardoor een ietsje van zijn stoel schoof en met zijn voet in de stoof terecht kwam. Hierdoor geraakten zijn kleeren aan het branden en binnen een paar minuten moet hij al verbrand zijn geweest. Tijdens de huiszoeking, die men verrichtte, deed men een merkwaardige ontdekking. Men vond In alle hoeken en gaten van de kamer los geld en briefjes van tien en twintig. Overal haalde men geld te voorschijn, achter Je kachel, in laden, uit de lampTotdat men tenslotte een hoop geld bij elkaar had ter waarde van j niet minder dan 491 gulden. Aan zilvergeld vond men er 109 gulden. Slechts het principieele punt van de or- ganisatie d*r jamboree en de medeverant woordelijkheid van de Katholieke verken ner» daarbij, beeft de houding van het be stuur bepaald en het overleg, dat met de jamboree-leiding te dien aanzien heeft plaats gevonden, heeft inmiddels tot over eenstemming geleid, waardoor de deelname van de Katholieke verkenners aan de Mm- boree zelf ei\ aan de voorbereidende werk zaamheden wederom is mogelijk geworden. De Katholieke Verkenners hebben zich o.m bereid vefklaard eenige leden voor te dragen als lid van het- bestuur der stichting wereld-jam boree 1937. bjj welk bestuur de verantwoorde lijke leiding der jamboree zal berusten, alsmeor van de te vormen financleele commissie. o De Regeering heeft thans de minimumprijzen vastgesteld voor een groot aantal tuinbouwpro ducten. Deze prijzen zijn echter slechts tot en met 30 Mei as. geldig verklaard. Naar het orgaan van het Centraal bureau der veilingen In Nederland mededeelt, is dit gedaan «xndat men wil zien, hoe de tuinbouw zich onder de huidige omstan digheden zal ontwikkelen. Tegen bet eind van Mei zal men iets meer weten over den export, waarna opnieuw de mi nimumprijzen vastgesteld kunnen worden. Voorzien van de laatste H H Ssteramen- ten is Maandagnacht in het St. Blsabeth- gesticht aan de Mauritskade te Amster dam overleden Rector P. L. Deasesw. RU bereikte den leeftijd van 94 jaar. Deze diepe depressies zijn niet geheel ronder gevaar, dat bij ons het vriezend weer Ujdelijk verstoord zal worden Bi) voortgezette daling van den barometer moet het hiertoe komen Het Is echter opvallend, dat de depressies van de nieuwe serie van waarschijnlijk rijf opeen volgende thans een koers volgen, die vrij ver in het Westen en Noordwesten ligt, zoodat wy bulten den Invloed van die depressies blijven. Op goede gronden mag worden aangenomen dat de volgende depressies niet zeer dicht by zullen komen. TANDJONG PRIOK, 11 Jan. (Aneta) Een man, die op 7 Januari gratis heeft gekregen, maakte amok te Tandjong Priok. Hy doodde een inheemsebén agent -en verwondde vier ari&ere p Hierop werd hij aangevallen en, na ern stige verwonding, overmeesterd Reeds dadelijk nadat hij zijn komst officieel had gemeld, ontvlpgen de heer en mevrouw De Semprun de voor het diplomatieke corps bestemde uitnoodlging tot bijwoning van de Nieuwjaarsreceptie ten hove en van' de vorste lijke huweiyksplech tig heden. Zoowel de per soonlijkheid van de Koningin als de huwelijks feesten hebben een diepen indruk op het Spaan- sche echtpaar gemaakt. In verschillende buitenlandsche hoofdsteden, waar een soortgelijke situatie was ontstaan en waarheen de Spaansche regeering een nieuwen vertegenwoordiger zond, hebben deze laatsten enkele malen moeilijkheden ondervonden bü hun pogingen, weer in het bezit van de legatle- gebouwen te komen. Te Den Haag, waar de af getreden gezant by aankomst van den nieuwen zaakgelastigde reeds uit het legatiegebouw was vertrokken, heeft het achtergebleven hulpper soneel zonder eenige moeilijkheid het gezant schap ter beschikking van Óei/ ófdel^tn rege ringsvertegenwoordiger gesteld, die vrijwel on opgemerkt zijn werkzaamheden Ig'jde residentie heeft aanvaard De nieuwe Spaansche zaakgelastigde te Den Haag, de heer José Maria de Semprun Gurrea, is 43 jaar oud en heeft vzlch tot voor kort vrij wel niet op politiek en diplomatiek gebied be wogen. Zyn sending naar ons land is zyn eerste diplomatieke missie. In wezen is en voelt hy zich in de eerste plaats jurist en filosoof. In de Spaansche juridische wereld nam hy een belangrijke plaats in en slechts korten tyd, van April tot November 1931, bekleedde hy 'n open bare functie als gouverneur van Toledo en San tander. Zyn belangstelling ging voornamelyk uit naar de filosofie van bet recht en naar historie en litteratuur, riy is dan ook lid van het „Instltut international de philosophic du drolt et de so ciologie jurldlque”. Als katholiek met vooruitstrevende denkbeel den op sociaal gebied stond hy bulten alle par tijen en was hy nauw bevriend met den Spaan- schen schrijver Oeaono, thans gezant der Spaansche regeering te Brussel, en met den schrijver José Bergamln, redacteur van het mede door den heer Semprun opgerichte litté rair -filosofische tydschrift „Crus y Raya". De minister vestigt de aandacht op de wet van 23 Mei 1935. tot wyzlglng en aan vulling van de kieswet, de provinciale wet en de gemeentewet Daarby is de mogelijk heid geopend dat de mededeellng, dat de kieaer van de gevraagde bevoegdheid om by volmacht te stemmen gebruik wenscht te maken, niet slechts kan geschieden ter se cretarie van de gemeente, op welker kiezer*- lyst hy moet voorkomen, doch ter secretarie van elke willekeurige gemeente, waar hy zich toevallig bevindt. De strafzaak van P. J. K.. melksiytersknecht te Nieuw-Gennep. ging een langen weg. Aan verdachte was ten laste gelegd, dat hy op 17 Dec. 1933 te Nieuw-Vennep een bedrag van J 300 heeft ontvreemd. Verdachte had. om den diefstal te verbergen, in het bewoonde perceel een ontploffing te weeg -gebracht en brand ge sticht Verdachte werd deswege door de rechtbank te Amsterdam veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf. In hooger beroep van zyn vonnis werd ver dachte door het gerechtshof te Amsterdam ver oordeeld tot een jaar en aes maarideft gevan genisstraf. Na herziening van bet vonnis verwees de Hooge Raad de saak naar het gerechtshof te Den Haag en*gelastte de Invrijheidstelling van verdachte. Het gerechtshof te Den Haag handhaafde het vonnis van het gerechtshof te Amsterdam. Na cassatie tegen dit arrest verwees de Hooge Raad de zaak naar het Bossche Hof. Na langdurig verhoor luidde thans de eisch van den advoca«t-generaal vrijspraak. BKI SNKL, 32Z en 484 M. 322 M. 12 20 Grim pl. 12.50 SalonorkMt 130 Otn- roepdansorkeat 1.509 30 Qram. pl. «20 Omroepdanèorkeat 7 20 Gram pl 8 20 Omroepaymphonlnorkaat. 9.30 Oram.pl. 935 Omroepaalonorkeat 10.30 Sportreportage 10.50—11.30 Gram.pl. 484 M.: 12.20 Gram pl. 1250 Omroep- danaorkeat. 1.30 Salonorkeet. 1503 30 Gram.pl. 536 Fud Candrlx' danaorkest. 6.35 Kamermuziek. 7.30 Zang. 8 30 Sa- lonorkeet 8.40 Radlotooneal. 9 30 Om- roepaymphonle-orkeat. 1030—1120 Gra- mof oonplaten DBUTSCHLANDSBNDgR 1571 M. 730 Gram.pl. 8.35 C. Woltschach s Blaaaor- kaet. 930 Berichten. 9.50 Solttteneon- cert. 10201120 O. Joost'a danaorkest. De plechtige Metten worden Donderdag avond zeven uur gezongen; de Lauden vangen Vrijdagmorgen negen uur aan, gevolgd door de plechtige Requiemmis. De begrafenis is be- I paald om U wr M bat prieetevgraf op 88. Men had speciaal voor deze gelegenheid de versiering van het Binnenhof intact en de feestverlichting brandende gelaten. De Ridderzaal bood een schitterenden aan blik. In het geheele vierkant van de groote ruimte was een tafel opgesteld, die met donker- roode bloemen was versierd. Op het open bin nenvlak was. op Perzische tapyten een ware tuin geschapen van donkerroode tulpen en groen By den aanvang van den maalt yd stelde mi nister dr. H. Colyn een dronk in op het 'Ko- nlnkiyk Huis. Later op den avond hield Z. Exc. een rede voering. waarin hy alle aanwezigen namens de regeering toesprak en In het byzonder Z. H. Pangeran Adlpati Arlo Mangkoe Negoro. „Gy hebt, aldus de minister, thans aan uw ioo lang reeds gekoesterden wensch gevolg runnen geven om, vergezeld van*tiwe gemalin en uw dochter, als hoofd van uw huis in per soon aan H. M. de Koningin hulde te betuigen. Maar In niet mindere mate geldt myn wel komstgroet u. leden der deputaties van Zyne Soesoehoenan Jok Jakarta, Deae dronk werd beantwoord door Z. H. den Mangkoe Negoro, die in enkele woorden uit drukking gaf aan de gevoelens van dankbaar heid en erkenteiykheid welke hem en zyn ge malin In deze dagen vervullen. Dankbaar voor de warme hartelijkheid en voor de zorg, welke hun van alle kanten zijn ten deel gevallen. Er. kenteiyk voor het thans beleefde begrip om trent de saamhoorigheid en de eenheid van allen, die leven en hier bezigde spr. een Ja vaansch zinnebeeld „In de boomschaduw" van het Kon. Huis van Oranje Nassau. Met een lang leve de Koningin, lang leve het vorsteiyke bruidspaar eindigde spr. zyn korte rede. Daarna voerde het Soerjohamidjojo, verkenners de leiding van eenenmale ont- voorzoover be- personen. woord Pangeran Arlo die namens den Soesoehoe nan van Soerakarta verzekerde, dat de eerende uitnodiging een diepen indruk op zyn De minister van Stbat. voorzitter van den ministerraad, heeft Maandagavond in de fraai versierde Ridderzaal te Den Haag een honderdtal genoodigden verzameld tot een maaltyd, mede ter eere van de delegaties der zelfbesturen uit Ned.-Indië. die In ver band met het vorsteiyk huwelyk hier te lande verblyven en die voltallig aanwezig wéren. De N V. International Fruit Company Rotterdam heeft “n schrijven gericht aan den Minister van Landbouw en Visschery. waarin zy haar verwondering te kennen geeft, dat de mo-1 seben, die aan griep lijdende waren, overleden. Voorts biykt verschil van opvatting te be staan met betrekking tot de Interpretatie van het vierde lid van art. 58 a der kieswet, met name nopens de vraag, of de In den derden volzin van dat lid bedoelde termyn van vyf da gen begint te loopen vanaf het tydstlp van aan- wyzing van den gemachtigde, dan wel vanaf den datum van de oproeping. Maandagmiddag is te Haarle (gemeente Hel lendoorn) een ernstig ongeval gebeurd, de landbouwersknecht M, In betrekking Wlggers, twee paarden naar de weide struikelde hy en viel terwyi de paarden op hol sloegen. Doordat M. het touw waaraan hy de paarden leidde, om het middel had gebonden, werd hy door de voorthollende dieren over den bevroren zandweg meegesleurd. Zwaar gewond werd M by Wlggers binnengedragen Een twee tal geneesheeren uit de omgeving, die spoedig aanwezig waren, achtten den toestand van het slachtoffer hopeloos. De vorige week is er in den algemeenen weerstoestand, zooals wy gezien hebben, een zoo groote ommekeer gekomen, dat de vooruit zichten, die voor dien tyd slechts gericht waren op storm en regen, geheel en al gewyzlgd rijn geworden. Er is reeds de vorige week op ge wezen, dat na enkele dagen waarschyniyk beter zou kunnen worden beoordeeld In welkin zin de weerstoestand zich verder zou ontwikkelen. Het Is er nu zoover mede, dat de vooruitzichten zich duldeiyker afteekenen. Het gebied van hoogen druk over Mldden- Europa heeft zyn plaats behouden, maar is iets zwakker geworden. Daarentegen heeft zich een gebied van hoogen druk over Finland verder ontwikkeld en ofschoon dit een weinig in Zuld- oosteiyke richting wordt verdrongen, wordt het van grootere beteekenis voor den weerstoestand in geheel Midden-Europa. Over het geheel schynt de hooge druk zich meer over N.O.- Europa uit te breiden en hiermede nemen de kansen op Oostelyken wind toe. En Oosteiyke winden beteekenen onder deze omstandigheden dat vriezend weer In het vooruitzicht blijft. Vorsteiyke Hoogheid den Soesoehoenan van Soerakarta. den sultan van Jok Jakarta, het hoofd van het Pakoe-Alamsche Huis en de sul tan van Langkat éh van den zelfbestuurder Koealoe-Ledong. Namens de regeering dank Ik u, aldus de minister, voor de door u betoonde, zoo byzon- dere belangstelling, welke getuigenis aflegt van uwe diep gevoelde loyauteit. Nauwelijks waren de laatste klan ken van den hooggestemden jubel om het blijde huwelijk van Prinses Ju- I liana met Prins Bernhard verklon ken, of over allen, die met hart en ziel het feest medegevierd hebben, is II een gevoel van weemoed gekomen. Het was allemaal zoo gaaf-mooi in zijn vooruitzicht, in zijn voorberei ding, in zijn wording, in zijn open baring van vreugde en geluk, niet al leen in de Koninklijke Familie, maar in héél het groote Nederlandsche ge zin! En onder den betoover enden glimlach van de tn deze dagen zoo zeldzaam schijnende zon heeft zich het altoos weer nieuwe mysterie aan de twee gelukkige menschenkinderen, waarop^ heel ons volk zijn hoop ge steld heeft, zoö onvergefelijk schoon voltrokken Het was allemaal zoo gaaf-mooi, en alles is nu weer voorbij; dat stemt een oogenblikje weemoedig, zooals de voorbijgang van iéder mach- Over dit oogenblikje weemoed be hoeven wij ons echter niet te scha men: het bewijst, dat het overweldi gende nationale feest ons diep heeft aangegrepen. dat wij ons nü reeds van bewust zijn, eeru grootsch, een nü al historisch gebeuren te heb ben mede beleefd, hetwelk een herin- nering zal zijn voor heel ons leven. nopolie-heffing voor het artikel peren met in gang van 1 Januari niet van 4 tot 2 cents per Kilo is verlaagd, hoewel er in het handelsver- drag tusschen het Koninkrijk der Nederlanden en de Ver. Staten van Amerika van 20 Decem ber 1935 ultdrukkelyk gestipuleerd Is: .Jndien in eenig seizoen de oogst in Ne derland schaarsch is. zal de periode, waarin de monopolieheffing van f 0.02 zal worden geheven, zich uitstrekken van 1 Februari tot 30 Juni voor appelen en van 1 Januari tot 30 Juni voor peren." Waar het thans wel vaststaat, dat de oogst voor appelen en peren hier te lande dit seizoen Inderdaad schaarsch Is. verzoekt de vennoot schap. dat deze clausule zoo spoedig mogelyk in toepassing zal worden gebracht. HILVEKhCM I. 1875 M. (VAKA-l’ltsea- dlng). 8.00 Gram pl. 9 30 Keukenpraatje. 1020 Melody Circle 12 00 De Fliere fluiter» 2.00 Viool en plano 530 VARA- orkest 7 00 Zang 800 BOS-ber 8 09 be richten ANP 8 15 VARA-orkeet en so list 9 15 Vervolg concert. 9 40 Reslden- tle-orke»t m.m.v. solist. 1030 Berich ten ANP. 10 35 De Rambler» 1130—12 00 Gr. pl. HH.VERMV.M II 301 M. (NCRV-Vit zen ding). 8 00 Schriftlezing 8 159 30 Gram.pl. 1030 Morgendienst. 11.0012.00 Harmonium en zang 13.00 Berichten 12.15 Gram pl. 1330 Orgelspel 1.30 Kwintetconcert. 230 -Causerie: Russi sche postzegels. 3 00—3 45 Vervolg con cert 4.00 Viool en plsno. 5.00 Klnder- uur 8 00 Landbouwhalfuur. 6 30 Onder- wyafonds v. d scheepvaart 7.00 Berich ten. 7.15 Chr. Frlesch halfuurtje Reportage. 8 00 Berichten ANP. 8.15 bemsche Orkeetvereen. m.m v. solist. 9.00 Ouderuurtje 930 Vervolg concert. 10.10 Berichten ANP 10.15 Schaakcursus. 1030 11.30 Gram pl. Hierna: Schriftlezing. DROITWK'H. 1500 M. 11.08 Orgelspel. 1135 BBC-Welsh-orkest m m v. solist. 123s Gram.pl. 120 Het Blrmlnghamsch Hlppodrome-orkaet. 2.20 Jazzmuziek (gr. pl.) 230 Het Northern Ireland Fanfare orkest m m.v. solist. 3 50 Plano-rseital. 5 10 Het John MacArthur kwintet. 535 Het BBC-Danaorkeet. 7 00 Orgelspel 720 Variété-programma. 8 06 Londensch Bymphonleorkeet m.m.v. solisten 9.20 Berichten. 1030 Het Bridgewater Harp kwintet 1120 Johnny Rosen en zyn Band. 11.501320 Dansmuziek (gr.pl. RADIO PARIS 1948 M. 830 Gram pl. 1335 Oram. pl. 1 35 Zang. 150 Gram, platen. 3.50 Orkestconcert 4.30 Zang 806 en 5.50 Gram pl. 6.06 Pianorecital. 8 20 Concert 9.06 Orkest Noyon-koor en solisten. 11201235 Andolft-danaork. BBVI.EN, 456 M. 8.00 Militair orkestoon- cert 1235 Polltlemuziekoorpe 1235 Stuttgarter Volksmuziek en militair or- a kest 135 Grampl. 3 50 Keulach Sym phonic-orkest. 5 30 Cello en piano. 8.06 Omroepklelnorkeet en solisten 930 Gram pl. 10301120 Omnoepklelnork door dezen tot de Indische delegaties gericht en voor de vele zorgen en moeite door de regee ring genomen om de delegaties met raad en daad by te staan. Na den maaltyd werd In de Rolzaal de kof fie (.“ebruikt, waar de gasten gerulmen tyd by- een bleven. Nadat Zaterdag twee mlllloen eieren de Duit sche grens zyn overgegaan, is Ir. dr. M. D. Dyt er. volgens de Telegraaf, In geslaagd ter uit voering van het plan-Deterdlng voor deze nieu we week reeds weer vier mlllloen eieren aan te koopen op de verschillende vrye markten en by exporteurs In alle deelen van ons land. De aangekochte hoeveelheden spek gaan heden over de g.ens. Woensdag volgen de var kens. Het aardappelmeel zal nog deze week naar Hamburg er Embden worden verscheept. De runderen en het andere vee volgen einde v»n deze week. De kaas Is reeds voor een be- langryk deel In Dultschland aangekomen. Voorloopig kaa Ir. Dyt nu nog ongeveer f 4 mlllioen voor den aankoop van producten hier te lande besteden. De minister van Blnnenlandsche Zaken heeft een schrijven gericht aan de gemeentebesturen, waarin hy o. m zegt, dat hem gebleken is. dat verschillende kiezers, die gebruik wenschen te maken van de, hun Ingevolge art. 7 der kieswet verleende bevoegdheid, om by volmacht te stemmen, moeliykheden ondervonden, doordat op sommige gemeente-secrctarieen niet vol doende rekening wordt'gehouden met de om standigheid. dat by de Jongste wijziging der kieswet in art 56 a dier wet veranderingen zyn aangebracht.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 14