ONS BLAD De Duitsche pers contra Frankrijk De Marokkaansche kwestie Aanval op Madrid hervat Het nieuws van heden OPROERIGE PAPOEA'S FELLE BESCHULDIGING DE BAROMETER Britsche kabinet Woensdag bijeen Fransche stappen te Tetoean De toestand van Z.H. den Paus Mgr. Groeber en de Gestapo DREIGENDE TOESTAND TE SIANFOE J JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BREUKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER r” tij VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 12 JANUARI 1937 tter. De staking te Rijssel Brit ache inlichtingen De evacuatie van Madrid Britache vrijwilligers Internationaal vlootvertoon Duistere mededeeling Hoe Prinses en Prins het Paleis verlieten Op bevel van hooger hand OLIELEIDING IN BRAND f Een list van het jonge paar, die volkomen gelukte Hitler geeft den Franachen ambas sadeur geruststellende verklaringen -- Ingenieura en meesterknechts aaboteeren de arbitrale uitapraak ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 a, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN NG onds om- nte- Volgena de linkse hen zou het offensief der nationalisten zyn af geslagen TWEE DOODEN, VIJFTIG GEWONDEN Zy namen een vijandige houding aan by het Astro-bivak aan de Bloemenrivier Een „coup de théatre” in voorbereiding? Berichten over een Fransche Sovjet-republiek en een aanval in Marokko MXWWWWtUIII IIU/f///////ZfJ% S JcdcsmZ r ii De ongerustheid ia weer minder geworden f DERTIGSTE JAARGANG No. 86 9 het van en AMBOINA, 11 Jan. de was in de de gepubll- het gowd- Stand op Dinsdag 16 uur vjn,: 7994 Vorige stand: 765 van van Twee mannen werden gedood en vijftig ge wond bij het uit de rails loopen van een tram wagen te Seattle in de Vereen. Staten. ifort ■aste aten raai, zoek In verband met den dreigenden toestand In Sianfoe zijn, met uitzondering van een enkelen persoon, die de belangen van zijn firma verder wil behartigen, alle Duitschers, die In Sian foe woonden, te Nanking aangekomen. Zal Duitschland thans onder voorwend sel van een overtreden van de niet-inmer.- glng door Frankrijk een expeditiecorps naar Spanje zenden, zooals Franco verlangt? en van te te dag evacueeren. Alleen de mannen tusschen 20 en 45 jaar zullen blijven. Ook de vreemdelingen zullen de stad moeten verlaten. Het hotel te Igls tn Oostenrijk, waar HM. de Koningin deze maand vermoedelljk eenigen tijd zal verblijven het Sir Dikke wolken rook dreven over Haifa tenge volge van een kleine breuk in de olieleiding van Irak, die opzettelijk In brand was gestoken. De bisschop deelt In het blad het volgende mede: .Wanneer dit Herderlijk schrijven ook beis uit Berchtesgaden terugkeerden, ceerd. De Duitsche berichten, waarin Frankrijk de bedoeling wordt toegeschreven Marokko te wil len annexeeren, worden te Londen beschouwd als zuivere propagandaberichten zonder waar heid. De Parjjsche „Matin’* publiceert een bericht uit Saint Raphael, waarin wordt verondersteld, dat minister-president Blum, die momenteel al daar vertoeft, eerder dan zijn plan was naar Parijs zal terugkeeren, aangezien de gebeurte nissen in de buitenlandsche politiek zijn aan wezigheid te Parijs noodzakelijk maken. Ter uitvoering van het plan van actie hebben de autoriteiten van den gedelegeerden raad van verdediging van Madrid nieuwe schikkingen ge troffen voor de evacuatie van de burgerbevol king uit de hoofdstad. De regeeringstroepen beschikken over vracht wagens tot aan Chinchon en Tembleque en kun nen vandaar gebruik maken van den spoorweg. De ongerustheid ever den geuondhefaistoeutand van Z.H. den Fans la aanmerkelijk minder ge worden. Deze een zijde ge- Een vertegenwoordiger van de „Export and credits guarantee dept” van de Britsche regee- nng, Kirkpatrick, is te Sjanghai aangekomen. Hjj verklaarde, dat het doel van zjjn bezoek is zich op de hoogte te stellen van den Juisten toestand, waarin de Chineesche industrieelen en handelslleden verkeeren, teneinde de cre- dlet-operaties te hunnen gunste te vergemak kelijken. Havas seint In dit verband, dat het offi cieuze Qultsche nieuwsbureau drie telegrammen uit Parijs publiceert, waarin het in het eerste zou kunnen bevestigen, dat uit betrouwbare uit Perpignan ontvangen inlichtingen blijkt, dat in Zuld-Frankrijk een Sovjet-republiek in voor bereiding zou zijn met de stad Perpignan als hoofdstad. BERLIJN, 11 Jan. De Duitsche pen valt Frankrjjk hevig aan betreffende de berich ten over een infiltratie van Spaansch-Ma- rokko. De Fransche pen op haar beurt houdt haar berichten vol en verdedigt zich tegen de aanvallen. Nedterland- sche Nieuw-Ouinea-Petroleum-Mlj. De Pa poea’s namen een vijandige houding aan. ZU verdwenen en keerden later, 600 man in getal, terug. Door tactisch optreden voor kwam men, dat tot daden werd overgegaan. Men hoopt in het Vaticaan, dat deze crisis geen invloed zal hebben op de verbetering, welke in den gezondheidstoestand van Z. H. den Paus was ingetreden. Den meesten last onder vindt Z. H. thans van het rechter been, dat later is aangetast dan het linker. ROME, 11 Jan. (Havas.) De ministerraad een bc- De Aartebischop van Freiburg, Mgr. Dr. Groeber, heeft ztfn kerkeljjk Ambtsblad in cyclostyle naar de geestelijkheid gezonden, daar hjj zijn blad niet onder de preventieve censuur der geheime Staatspolitie wenscht te plaatsen. Het lijdt geen twijfel of deze perscam- pagne is ontketend op bevel van den Fueh rer en overeenkomstig de instructies var den minister van Propaganda. J te bespreken. Een der leden deelde mede, dat zjj zich niet gebonden achten door het arbitrale vonnis, aangezien zjj geen scheidsrechter heb ben kunnen aanwijzen. De Belgische regeering heeft thans het ant woord* van de te Valencia gevestigde Spaansche regeering ontvangen op haar laatste verzoek, ten aanzien van den moord op baron De Borch- grave. Er -verluidt, dat het antwoord niet genoeg voldoening schenkt aan België, dat binnenkort pnleuw langs dlplomatteken weg er op zal aan dringen de geëlschte schadevergoeding te krij gen In den Kabinetsraad van hedenmiddag zou deze zaak behandeld “zijn. In het tweede telegram verklaart X nieuws bureau uit kringen der Fransche rechterzijde te hebben vernomen, dat de Fransche generale staf geheime plannen zou hebben uitgewerki voor de verovering en annexatie van Spaansch- Marokko. En in het. derde telegram, getiteld „Pantersprong van Léon Blum op Ceuta", wordt niet geaarzeld den Franschen minister president het gebaar toe te kennen, dat Wil helm II heeft gemaakt, toen hjj in 1911 den kruiser „Panther” naar Agadir heeft gezonden. MADRID, 11 Jan. (Havas). De verdedi- gingsraad van Madrid heeft het volgende communiqué gepubliceerd: -Na een betrek kelijk kalmen nacht aan alle fronten bjj de hoofdstad, hebben de nationalisten bij den aanvang van den dag in de sectoren van Aravaca en de universiteitswjjk nieuwe aan vallen ontketend. De regeeringstroepen heb ben den vijand afgeslagen en in den middag een tegenoffensief Ingezet in den sector Tena, ten Noordwesten van Madrid, nabij Aravaca. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD BERLIJN, 11 Jan. (Havas). Bij gele genheid van de diplomatieke ontvangst van hedenmorgen te Berlijn heeft Hitler den Franschen ambassadeur de verzekering gegeven, dat Duitschland de bedoeling niet had, en nooit gehad heeft, op welke wijze ook, te raken aan de integriteit van Spanje of de Spaan sche bezittingen. Van zijn kant heeft de Fransche ambassadeur uit naam zijner regeering de verzekering gege ven, dat Frankrijk vastbesloten was de integriteit van Spanje en het statuut van Spaansch Marokko binnen het ka der van de bestaande verdragen te eer biedigen. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar f2.— Voor buiten Alkmaarf 2.50 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Men verwacht dat belangrijke voorstellen zullen worden gedaan door Duff Cooper In zake de landsverdediging. Een dezer voorstel len zal betrekking hebben op de recruteering. Verder zal worden gesproken over de wensche- UJkheld, om Thomas Inskip die op X oogen biik licht ongesteld is een onderstaatsse cretaris te geven. Roemeensche deelnemers aan de viering van het jubileum der vereeniging voor Engelsche volksdansen vergasten het Londensche publiek op straat op èèn hunner dansen tn nationaal costuum Moet men echter nog verder gaan, meent Ha vas, en zich afvragen of de campagne een an der doel heeft? In de geschiedenis van het na- tionaal-socialistlsche regiem zijn reeds verschei dene campagnes ontketend en steeds liepen deze uit op een „coup de théitre” in de buiten landsche politiek. PARIJS, 11 Jan. (Havas.) De Fransche consul te Tetoean heeft bij den hoogen commissaris van Spanje te Tetoean, kolo nel Beigbader op verzoek van generaal No- tues, stappen ondernomen naar aanleiding RIJSSEL, 11 Jan. (Havas). De prefect heeft gisteravond aan de vertegenwoordigers van de arbeiders, meesterknechts en werkgevers, de ar bitrale uitspraak bekend gemaakt. Verklaard werd, dat de werklieden het werk in den och tend zouden hervatten. De leden van den bond van ingenieurs al niet gedrukt is, heeft het toch even goed recht op de bescherming, zooals die in artikel 4 van het Concordaat tot uitdrukking is ge bracht. daar het in druk geven van ons blad ons ónmogelijk werd gemaakt. Dit Herderlijk schrijven geldt evengoed als de nummers van het Ambtsblad en moet in het archief van Iedere parochie bewaard worden." Mgr. Groeber wijst in zijn brief op de groo te moeilijkheden, -die de nat socialisten de Kerk fa den weg leggen en stelt tenslotte de vraag: De „Paris Soir" publiceert het volgende te legram uit Tanger: „Gisterenmiddag hebben drie eenheden der Fransche marine manoeuvres gehouden aan de Atlantische kust van Spaansch Marokko, tusschen Arzila en Larache. Op het zelfde oogenbiik vloog een Britsch watervlieg tuig, van de basis te Gibraltar, over - dit ge deelte van de kust, terwijl verscheidene een heden der Engelsche marine kruisten in straat van Gibraltar, buiten Ceuta. Gisteren en eergisteren heeft men te Ceuta de aanwezigheid opgemerkt van een tiental Duit sche onderzeeërs. Naar eerst thans bekend wordt, is einde De cember 1936 te Hsinking een of- en defensief verbond gesloten tusschen de regeering Mandsjoekwo en de autonome regeering Oost-Hopel. Ook wordt bevestigd, dat fortificatiewerk- zaamheden ten uitvoer worden gelegd, op klei ne schaal, binnen Ceuta, met hulp van tech nische Duitsche raadslieden, maar volgens de Britsche inlichtingen strekken deze fortificaties zich niet buiten de stad Ceuta naar de omge ving, welke Spaansch Marokko vormt, uit. Een 25-tal leden van de onafhankelijke la bour-party is naar Spanje vertrokken, waar zij aan de zijde der regeeringstroepen willen strijden. Een der organisatoren van de expe ditie verklaarde, dat allen vrijwilligers zijn. ZU hebben geen familie, waarvoor zy moeten sor- gen en zy zullen geen soldij ontvangen Bom-, mlgen betalen zelfs persoonlijk hun reiskoeten De meesten hebben in den grooten oorlog ge streden. In een officieel communiqué vin de Basklsche regeering wordt verklaard, dat de artlfferle van de regeeringstroepen de stellingen der nationa listen in den sector El Orio hevig heeft gebom bardeerd. Aan de overige fronten is alles rustig. l Hedenochtend waren in vele metaalfa- brieken de ingenieurs en meesterknechts niet opgekomen, zoodat de directies de deu ren gesloten moesten houden. De werk lieden werden gewaarschuwd, dat het werk niet kon worden hervat. basing natuuriyk zeer groot was. Men waande hen al over de grenzen! Pas Vrydag in den laten namiddag reed de auto voor, die het Bruidspaar thans definitief op huweiyksrels zou brengen. Niemand lette nu nog by zonder op de Paleis-uitgangen en door de poort aan den Hoogewal verliet men onge merkt het Paleis en de stad, door niemand her kend. Nog dienzelfden avond zat men te Brussel in den expres Ostende-Boekarest. De groote reis was begonnen. VrU en onbespied, terwyi slechts enkele ingewyden van hun reisdoel af wisten, trokken Prins en Prinses door het nachteiyk Europa. Vorsten-romantiek anno 1937 Deze „berichten", seint Havas verder, zyn door alle Duitsche radiozenders voor binnen- en buitenland verspreid. Het officieuze Duitsche persagentschap heeft deze berichten te mid dernacht van den dag, dat de Fuehrer en Goeb- heeft Zaterdag in beginsel goedgekeurd „wetsontwerp, waarby de regeering de voegdheld wordt gegeven regels vast te stel len voor het gedrag in tyd van oorlog en over den staat van neutraliteit.” Ceen enkele toe lichting wordt op deze duistere mededeeling gegeven. Wei wordt verzekerd, dat de maat regel niets uitstaande heeft met den interna tionalen toestand. - „Moet heel het Duitsche volk wat God moge verhoeden zich voorbereiden op een van buiten opgedrongen oorlog met het We- reldbolsjewisme, doordat men Juist de godsdien. stlge levensrexidinp niet meer wezenlijk en on- veraoeniyk tegenover het Russisch atheïsme stelt, doch dat men veel meer benadert zelfs de hand reikt door de verafgoding mensch en volk, en de ontkenning van de on- sterfeiykheid der menschelyke ziel, hetgeen noodzakelijk tot een toenadering tot deze god- looze wereldbeschouwing moet leiden?" Verder wordt er door Havas op gewezen, dat de Duitsche regeering in het binnenland geen officieel dementi heeft gepubliceerd op de be richten uit Parijs en Londen over de aanwezig heid.vah Duitschers in Marokko, daar alle be richten pver de aanwezigheid van Duitsche vry- willfgers en Duitsch materieel in Spanje angst vallig verborgen werden gehouden voor de Duitsche openbare meening. LONDEN, 11 Jan. (Havas). Woensdag 14. aal de Britsche ministeiraad bijeenkomen. Behalve de Spaansche kwestie, welke een groot deel van de aandacht der ministers in beslag zal nemen, zullen de kwesties der landsverdediging, der noodlijdende gebieden, der steenkolenmijnen en fabrieken en der werkloosheid behandeld worden. Uit de verklaringen, bjj dit onderhoud door kolonel Beigbader afgelegd tegenover den ver tegenwoordiger van Frankryk, blijkt, dat de autoriteiten te Tetoean zich rekenschap geven van de ernstige internationale gevolgen, welke een ontscheping van contingenten vreemdelin gen op eenig punt in Marokko zou te Weeg brengen. De minister van defensie, Daladier, die be kend gemaakt had, dat hy voornemens zich naar Marokko te begeven, heeft thans den president-generaai er van in kennis gesteld, dat hy de voorgenomen reis op dit oogenbiik niet kan maken, zoodat deze moet worden uitge steld. de ontscheping van Duitschers in de Spaansche zone van Marokko. Kolonel Beigbader antwoordde, dat in Marokko geen enkele eenheid was gevormd, en geen enkel contingent van het vreemde lingenlegioen was gestationneerd, noch er werd verwacht. Na het eerste offensief der nationalisten ten Westen van Madrid kan men thans zeggen, dat dit met besliste successen werd bekroond. Men kan het aantal gewonden aan regeeringszyde aangeven met meer dan 4000. De troepen zyn opgerukt over een gebied van 20 K.M. lengte, waar de stellingen 20 tot 25 K M. werden vooruitgeschoven. MV»: ZZVSSS4A »<Mi UlgCUlCUJ 9 Cll meesterknechts zyn hedenochtend in een ver- kunnen acht tot tienduizend personen per gaderlng byeengeroepen, om den toestand (Aneta) Zestig Papoea’s vertoonden zich by een bivak van Astro-expedltie aan de Bloemenrivier, welke expeditie behoort tot de voorberei dende werkzaamheden van de De Britsche regeering is thans in* bezit van inlichtingen uit Britsche bron- pen over den toestand in Marokko. Inlichtingen bevestigen, dat er aanzieniyke activiteit van Duitsche kortelings in Spaansch Marokko is weest, maar geven geen bevestiging van het bericht omtrent ontscheping van Duit sche troepen. De arbeiders keerden naar huis terug; som migen lieten door deurwaarders constateeren, dat de fabrieken gesloten bleven. De staking der ingenieurs en meesterknechts, welke een algemeene hervatting der werkzaam heden heeft verhinderd in de metaalfabrie- ken, heeft ontevredenheid gewekt onder de arbeiders. De werkgevers verklaren, dat her opening der fabrieken zonder dit personeel ma terieel onmogeiyk is. De Ingenieurs en meester knechts schijnen voorlooplg hun staklngsbe- slult te handhaven. Pertlnax levert in de „Echo de Paris" com- meptaar op de ontscheping van Duitsche troe pen in Marokko. Het doel, dat de Fransche re geering zich voorstelt te bereiken, is te vermy- den, dat een sterk contingent Duitsche troepen zich in de Spaansche zone nestelt. Op het oogenbiik bevinden zich hier nog slechts zwak ke detachementen, hoewel men vermoedt, dat vele Duitschers rondloopen in de uniform van het vreemdelingenlegioen. Te Ceuta worden voorbereidende maatregelen getroffen, om een betrekkeiyk groot aantal troepen op te nemen. Op den dag, dat deze troepen aan land zouden worden gezet, zal de Fransche regeering zich genoodzaakt zien handelend op te treden. Se dert lang hebben de Algerynsche militaire auto riteiten de noodige' maatregelen genomen. Officieel weet men te Rome niets van aanwezigheid van Duitsche troepen in Spaansch Marokko of zelfs maar van voorbereidingen voor hun vertrek. Het raadsel van het onvindbare jong-gehuw- de Prinsenpaar van Nederland is dus eindelijk opgeloet. Prinses Juliana en Prins Bemhard bevinden zich in de Poolsche Karpathen, ont snapt. tydens hun reis, aan den speurzin van de geheele Internationale pers. Onopgemerkt het Konlnkiyk Paleis te ’s Gravenhage te verlaten wat het vaste voornemen der Jonggehuwden was leek aan- vankeiyk onmogeiyk. Aan alle uitgangen, aoo- wei op het Koordeinde als achter in de Molen straat en aan den Hoogen Wal. wachtte dien middag en avond het publiek, terwyi boven dien overal de speurende journalisten stemden opgesteld. Een krygsllst moest uitkomst brengen. En deze is. tot niet geringe vreugde van Prinses en Prins, volkomen gelukt. Niet alleen de wachtenden bulten, maar ook de eigen gasten moest men daartoe op een dwaalspoor brengen. Op het eind van het déjeuner, waaraan tweehonderd perso nen deelnamen en dat werd gebruikt in de groote eetzaal boven de rechter-pendoppo, maak te het Bruidspaar zich gereed voor het vertrek. Het was toen half vyf. Aan de achterzijde in den tuin, reed een auto voor. Uitgeleide gedaan door de gasten, namen Prinses en Prins in den auto plaats, welke langzaam in den duisteren tuin verdween, In de stalpoort aan de zyde van den Hoogewal hield de auto echter stil. De deuren naar de straat bleven gesloten. Juliana en Bemhard stapten uit en begaven zich in het gebouw van het stallen-departement, terwyi de auto zonder inzittenden in de garage werd geplaatst. Te voet begaven zich de jonggehuwden terug naar het Paleis, naar de kamers van den Prins, waar zy later op den avond samen het diner ge bruikten. Een vollen dag zouden zij hier ver blijven, alvorens de kust veilig werd geacht, om ongezien het Paleis in Den Haag te verlaten. Tegen middernacht echter, toen het bruiloftsbal op de eerste verdieping van het Paleis in vol len gang was, veranderden Prinses en Prins bravoureus van plan. Zfj begaven zich geheel onverwachts naar de danszaal en mengden zjch plotseling onder de paren, waar de ver- Met een vliegtuig zijn tien man van de veldpolitie uit Mimica naar de Bloemenrivier vervoerd. Thans is alles veilig. Het Astro-blvak wordt midden Januari wegens beëindiging van de werkzaamheden aldaar op. geheven. De Bloemenrivier ligt in ongepacificeerd ge bied, bewoond door wilde stammen, die vaak een inval doen in het bestuurd gebied. Felle beschuldigingen richten de Duitsche bla den aan het adres van Frankrijk. t Hitler wnekerde den Franschen ambamdewr, dat Duitschland niet aal raken aan de Integri teit van Spanje of de Spaansche beaittingeu. De nationalisten ontketenden een nieuwen aan val op Madrid, die volgens de linkachen werd af geslagen. De Britsche ministerraad komt Woensdag bü- een, ter bespreking o m. van de Spaansche kwesties en de Engelsche landsverdediging. De toestand In Sianfoe wordt dreigend. Men verwacht een ingrijpen van de regeering te Nanking. Frankrijk deed stappen te Tetoean, waar Meek, dat de autoriteisen den ernst van den Interna tionalen toestand inzien. Minister Daladier ml zijn voorgenomen reis naar Marokko niet maken. De ingenieurs en meesterknechts as Imiteren de arbitrale uitapraak. die een einde maakte aan het arbeidsconflict te Rtjesel. De fabrieken blij ven gesloten. Verschenen Is het voorlooplg verslag op wetsontwerp tot nietigverklaring van clausules. Danktelegram van de Prinses aan den G. O. van Ned.-Indlë. Betaling op goudbasis van de 4 pet dollarlee- ning van de Koninklijke. Rector P. L. Dessens op M-j«iigen leeftijd te Amsterdam overleden. C SJANGHAI, 11 Jan. (Havas). De toestand te Sianfoe J>Hjft verward. De actie ten gun ste van een eenheidsfront, waaraan ook door de communisten zou worden deelge nomen, is versterkt door de aanwezigheid van eenige roode Chineesche leiders. Dit doet verwachten, dat de troepen der regee ring van Nanking binnenkort zullen ingrij pen, tenzy de leider der opstandelingen, generaal Jang Hoe Tsjeng, bakzeil haalt, wat niet waarschyniyk is. In dit verband moet er aan herinnerd wor den, dat de stad Ceuta zelve tot Spanje be hoort, en een statuut heeft, dat verschilt van het Spaansch-Marokkaansche gebied, dat no minaal nog onder souverelnlteit staat van den Sultan van Marokko. In Britsche kringen wyst men er nog op, dat men den zeer emstigen toestand I Spaansch Marokko niet uit het oog verliest. VATICAANSTAD, 11 Jan. (Havas). De ongerustheid, welke hedenochtend bestond naar aanleiding van den gezondheidstoe stand van Z. H. den Paus, is verminderd. Bjj tusschenpoozen beeft Z. H. In den af- geloopen nacht nog gerust, en eerst heden ochtend werd de pijn in het been erger, zoodat de geneesheer werd gewaarschuwd. Dese gaf enkele injecties, en de Zieke werd kalmer. De H. Vader kon in den loop van den ochtend Kardinaal Pacelli en Mgr. Pizsardo, den onderstaatssecretaris van buitenlandsche Zaken, ontvangen. Hedenochtend heeft minister Eden op Foreign Office een onderhoud gehad met Samuel Hoare, den eersten lord, der admirali teit, en Sir Ernie Chatfield, den eersten zee- lord. De perscampagne, welke te Berlijn is ge opend aan den vooravond van een nieuwe Brit sche nota, tracht Frankryk en Engeland scheiden en Duitschland by voorbaat vrU pleiten van schuld. k ma 1* i /'d i

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 9