STAD S Man befaiffl on&: Alkmaar, 13 Jan Voor de Alkmaarsche Rechtbank F MEERVOUDIGE STRAF KAMER WOENSDAG 13 JANUARI 1937 AGENDA Ja ST. WILLIBRORDUSSTICHTING RAADSVERGADERING J. H. Oushoom Rijkspoatspaarbank Dt persen W eer bericht Apothekeranachtdienat 1 BRANDWEER BURGERLIJKE STAND 512 Januari 1937 VEILINGSOVERZ1CHTEN Geslaagd Gi Af< De bloembollenfirma SPELENDE MET HET LAM Verteeren zonder betalen 3 Wanorde bij de sierteelt* centrale a Openbare zittingen Hoofdstem- bureaux Meisjescongregatie der beide Dominicaner-patrochies INSCHRIJVINGEN HANDELS- REGISTER JONGELINGEN-CONGREGATIE ST. DOMINICUSKERK -- OFFIC1EELE MEDEDEEUNGEN Met zea man in een auto op stap en nergena betaald Muziekuitvoering Film Gem. Radio-programma Genootschap van den Stillen Omgang Ontslatg en benoemingen Ter-inzage-legging lijsten van caftdidaten ubten Een landkaartje, waarop duidelijk de ligging van Krynica in Polen is waar te nemen s boekjes uur. Donderdag 14 Jaowart 8.00—930; Triduum verzocht een zangboekje mee te en moet E Geboren: Cornells Lourens, LANGENDUK Alkmaar vterAe feest OVKB: HINDBKWBT K PASKWIL? broodbakkerij; ..Hinderwet", m Mindarwst" In Kalf, Middelweg bad er om n Hoogste barometerstand: 786.6 te Libaa. Laagste barometerstand: 713.3 te Isafjord. VI den. gehouden door de Vereenlglng van Leeraren in de Handelswetenschappen te Alkmaar. D wen ien< rone den. min arbc gen. 1 M< m< taj 111 4 a 1 V b ki b Voor het te Alkmaar gehouden examen ter den examen ter verkrijging van het diploma Boekhouden, vanwege de Vereenlglng van Leer aren in de Handelswetenschappen, slaagde oa. onze stadsgenoot de heer W M. Vogelpoel. Voor bet JJ. te Amsterdam gehouden Mercu- rius-examen slaagde voor Boekhouden de heer J. S. den Das te Schoorl. De heer A Broekstra. alhier, die met goed ge volg het Mercuriusexamen boekhouden af'.egdc, is eveneens geslaagd voor het examen boekhou- en Vrijdagavond na de oefenin de St. Franclaca Romana-kapel brulde. Alle uur. In het R K Brugman IX bede sc he blnn Zeke toegi ultgt Se cien in r man b« lekk I TsJ trol kix Ua bea d b d n r u d d Bij 11 tie fabrl den De He giste vier D ben vre< ZOOI Nai zijn van S «leb kan De Phy. de 1 de s Dr Wasl aoeki In ralit rtne en e van milt bou< 8e r telt Alkmaar. 13 Januari 1937. De voorzitters der hoofdstembureaux, F. H. VAN KINSCHOT. G VAN SLINGERLAND T. BON8EMA. Keulen Keulen 19.302120; Het is wel treurig.... Het gaat tegenwoordig ver met de jeugd Knikkers, springtouw, hoepel, het is hun alles boo gewoon. De blagen zoeken nieuwe objecten hun krachten aan te meten. Enniets is hun heilig. Een kapel in het woud. Zy ontdekken dat heiligdom en langs heime lijke wegen dringen ae door tot die heilige plaatsen heusch niet louter uit devotie. van Petrus Nl- oolaas Gerardus Buren en Theodora Wilhel mina Roskam. Getrouwd: Leenden Christiaan Biskanter en Catharina Alida Briefjes. Overleden: Guda Wagenaar, 1 jaar. Ujr. 1 Hilversum I Lyn 2 Hilversum II Ujn 3 Keulen Droitwlch 11.06—12 06; Brussel VL 13.06—14.30. Luxemburg 14 20—14 50 4 nnvr - - dagen tot en met Woensdag 720 r“ bljprogramma de huwelijksplechtigheden in Den Haag. Het ergste is wel. dat de Hemel zelf om al die deugnieterljen hartelijk moet lachen en stil meedoet. Zoo simpel, zoo gewoon verkeeren kinderen Alkmaar. 13 Januari 1937. De voorzitters der hoofdstembureaux, F. H. VAN KINSCHOT. G VAN SLINGERLAND. T. BONSEMA. Daar hedenavond de conferenties voor nlet- katholleken in onze kerk beginnen, kan eerst morgenavond. Donderdag 14 Januari, de eerste avondoefenlng plaatts hebben. Donderdag- en Vrijdagavond kwart over acht zijn, naar Ik ver wacht, alle jongens en jonge mannen van de beide Domlnicanerparochies aanwezig, om te luisteren naar de zeker Interessante en leerzame conferenties van Rector Boon. Men wordt brengen. Donderdag gen zijn aan kaarten verkrijgbaar voor de feestavonden op Maandag 18 en Dinsdag 19 Januari. In de zaal van het Jeugdgebouw Varnebroek. Dit beloven zeer Interessante avonden te worden. Maandag zooveel mogelijk voor de congreganlsten en Dinsdag voor ouders en familieleden. Verdere mededeellngen Donderdagavond. PATER H. RUBERG O. P. Directeur Parijs R. 23.20— 24.00. Lijn 4 Brussel VI. 8 00—920; Normandie 9 20—1036 Lood. Reg. 1025—1535. Droitwfch 15 35—ia-m’ Luxemburg 18 20—19.00; Droitwlch 19.00—2400 Ongeveer half November verscheen in de Alk maarsche kranten een oproep aan de verschil lende vereenigingen, om gezamenlijk onder lei ding van de beide Oranjeverenigingen te ver gaderen op het Stadhuw ter bespreking van plannen voor de -feestviering ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana. Ruim veertig vereenigingen gaven aan dezen oproep gehoor en na de bespreking op het Stad huis werd besloten, om gezamenlijk feest te vie ren. Onder meer werd toen gedacht aan een grooten optocht, zooals dat ook op het verlo vingsfeest van Prinses Juliana geschiedde, en verder aan een zanguitvoering door een groot koor, samen te stellen uit alle mogelijke ver eenigingen. De afgevaardigden der vereenigingen gingen toen naar huis met de gedachte, dat zij spoedig Voor het tet Alkmaar gehouden examen ter verkrijging van hef diploma Boekhouden van wege de Vereenlglng van Leeraren in de Han- delswetenschappen slaagden o. a. onze stad- genooten de heeren H M de Munk. C. Dekker. M. J Valentyn en J. de Beurs te Bakkum en L. KlUppel te Schoorl. Volgens diegenen, die van nabij bekend zlin met leven In gestichten en zenuwsanatonën is er voor een toonkunstenaar geen dankbaarder sociaal werk dan het geven van een muziekuit voering aan patiënten, die verpleegd worden in een inrichting voor zenuwlijders. Dit ondervond Dinsdagavond de Alkmaarsche toonkunstenaar J. H. Oushoom, toen hy voer de patiënten der 8t. Willlbrordusstlchtlng een muziekuitvoering kwam geven met medewer king van een dameskoor en mejuffrouw Netty Wyn als soliste. Gedirigeerd en tevens aan den vleugel begeleid door den heer Oushoom zon gen de dames: Lauda te Pueri van Mendelsohn, twee koorliederen van Brambach en lm Frtin- ling van W. Barglel. Het genot, dat zij den pa tiënten verschaft hebben en de gespannen aan dacht. waarmee zij luisterden werden in be langrijke mate verhoogd door eenige liederen voor sopraansolo, gezongen door mej. Wyn. uit stekend geaccompagneerd door den heer Ous hoom. Dat haar zang Insloeg bij haar dankbaar pu bliek werd bewezen door het spontane verzoek van eenige patiënten om het bekende lied. The Holy City van Adams, nog eens te willen her halen. De uitvoering werd voorts gecompleteerd door vioolspel van den beer Oushoom. die. op verdienstelijke wijze begeleid door Mevrouw Oushoom, *n tweetal eigen composities Album - blatt en Barcarolle) speelde en tot slot met groote vaardigheid de bekende Romance van Svendsen en Mazurka van Wienawski ten ge- hoore bracht. De rust en stilte in de zaal en het uitbundig applaus hebben wel bewezen hoezeer de uitvoe ring in den smaak viel. De geneesheer-directeur der stichting, Dr Bamhoom, bedankte namens de patiënte den heer Oushoom en zijn medewerksters voor de belangeloose toewijding waarmee zij een genot- vollen avond aan de bewoners van 8t. Wiill- brordus verschaft hebben. Wel erg bont maakte de opperman Herman Hermanns M uit Beverwijk het op den avond van 25 Juli van het vorige jaar. In gezelschap van vjjf vrienden was hy met een auto in Noord-Holland op stap geweest om verschillende café’s met een bezoek te vereeren. waarbij hij evenwel de gewoonte had het betalen van de diverse verteringen achterwege te laten. Zoo bracht hy met z’n vrienden een bezoek aan het café van den heer Kooliman te Zyper- sluls, gemeente Zijpe. waar de heeren voor 12 88 verdronken en veraten Herman had voordien reeds zeven biertjes op en In dit café dronk hij er nog eens zeven. Toen het op be talen aankwam waren de vrienden reeds de deur uit en In den auto gestapt, terwijl Herman zich nog onledig hield met het dan-en van een sten. Bij de buitendeur gekomen danste hjj over den gereikt. Nagenoeg alle telera kregen de ver gunningen pas op het einde van het teeltjaar. zoodat die menschen, die de bollen reeds in het najaar van 1935 moesten planten, allen door de schuld van de Sierteeltcentrale strafbaar werden. Deze practyk was wel zeer eigenaardig en vreemd was het daarom, dat door de Cen trale zoo rlgoreus tegen de betrokken firma was opgetreden. De directeur staat In geen enkel opzicht bekend als onwillig tegenover de sanee- ring. hij Is er zelfs voorstander van. De firma had reds voor 1933, het Jaar waarin de sanee- ring werd ingevoerd, zelf een teeltbeperklng van had reeds voor 1933. het Jaar waarlp de sanee- ring kwam moest zy nog eens 25 procent beper ken, zoodat meer dan de helft van haar teelt verloren ging. .Verzoeken om een clementere toepassing van de saneering in haar geval, had den geen succes. De firma was dus wel zwaar getroffen en had wel eenig recht op een wat soepeler optreden van de Centrale tegenover haar. De vergunning zou dan niet uitgereikt zijn, omdat de heffing niet was betaald. Dit niet betalen was echter niet het gevolg van on wil. maar van volkomen onmacht Het bank- credlet was overschreden en er liepen tal van vorderingen De crisls-accountantsdienst had dit bevestigd en de Centrale tot uitstel geadviseerd. De firma was te goeder trouw en meende, dat dit uitstel inderdaad tot na den oogst zou worden verleend. Toch werd de flrrfia vervolgd, alsof men een voorbeeld wilde stellen. Op deze manier zou men volgens den verdediger lederen kweeker kunnen vervolgen, omdat de Centrale door het niet op tyd afgeven van de vergunningen hen allen In een strafbare positie bracht Voorts voerde pleiter nog aan. dat de ver gunning slechts kan worden Ingehouden, wan neer een firma In gebreke Is gesteld. Dit was nu ook wel gebeurd, doch reeds In 1935, terwyi de bepaling daarover eerst In 1936 van kracht werd De In gebrekestelling was nu dus niet geldig. Pleiter vroeg tenslotte vrijspraak en teruggave van de in beslag genomen bollen, subsidiair geen oplegging van straf. Uitspraak op 19 Januari a.& De voorzitters van de hoofdstembureaux in de kieskringen I, II en m der gemeente Alkmaar maken bekend, dat de by hen op 13 Januari JJL Ingeleverde lijsten van candldaten. gesteld voor de verkiezing van de leden der Commissie, be doeld In art. 158 der Gemeentewet, ter ge meente-secretarie voor een ieder ter Inzage zijn nedergelegd. meer van het comité aouden hoeren en dat hun leden aouden meedoen aan de feestviering. Het comité liet echter niets van zich hooren en tot nog toe heeft geen enkele van deze ruim 40 vereenigingen eenig bericht gekregen over nadere plannen. a Eén der afgevaardigden, vol enthousQ^me, ging zelf *aan het werk en diende by het comité een plan in. waxrm verschillende ideeën werden geopperd. Hy hoorde er echter niets van en toen ook de andere afgevaardigden van mede deellngen van het comité verstoken bleven, ging dese afgevaardigde naar verschillende comité- leden Deze wisten van niets! Ook de secreta ris van het comité (de heer Bruin) wist van geen enkel plan, doch na twee dagen kon htf mededeelen, dat er voor de vereenigingen heele- maal niets te doen was! De oproep in de kranten diende dus tot niets en de vergadering van de meer dan 40 afgevaar digden van even zoovele vereenigingen diende ook tot niets. Alkmaar heeft feest gevierd, maar de optocht was zeer sober, de massa zang zeer matig en de Alkmaarsche jeugd heeft weinig gehad aan een feest, dat ook haar feest moest zyn. wy betreuren het dat de 8 Octobervereeni- ging niet mede in de leiding van het comité zat, ongetwyfeld was mede dank zy de routine van deze vereenlglng, de feestviering beter ge slaagd. M de R„ het spijt me dat vele vereenigingen door de vreemde werkwijze van het Comité niet in de gelegenheid zyn gesteld, om deel te ne men aan de feestviering. U dankend voor de opname. C M. DE WT. A.W.V. de Kaaskoppen en heiligen met elkaar, dat de laatsten niet eens als zoodanig herkend worden. Een enkel kind, bezig met de dingen van Hierboven, heeft het spoedig door, wordt daar om echter door de anderen In het ootje ge nomen. Totdat eindelyk de Hemel haar In het gelijk stelt Als een wilde hommel te midden van een «werm bjjtjes, komt een groote man hun spel verbrodden. Luxemburg 9 50—1136 Parijs R 12.C5—13.06; Het zou er tengevolge van de veie feesteiyk- heden der laatste weken byna op gaan lyken, dat er voor de meisjes geen Congregatie meer bestaat. Maar weest gerust, morgen (Donder dag) avond worden alle Congreganlsten weer op den gewonen tyd verwacht In de St Dominicus- kerk voor een belangryke bijeenkomst, waarop o.a. de Jaariyksche verloting van de Patroon heiligen zal plaats hebben. In verband met' den feestavond van den Vrouwenbond, zal de Congregatie aeer vroeg geëindigd zijn. Laat dus niemand afwezig blyven. Pater HELLING O P Directeur. Maar hoogere machten waken en weerhouden hem. Ik heb u „leta" willen vertellen; ik heb u niets verteld, aat der kinderen ongekunsteld spel spreken tot uw hart. Ge zult heengaan; een tikje beter. De gezangen? Tot mijn spyt moet Ik u mede deelen, dat geen der 14 liederen ooit de Kerke- lyke goedkeuring zullen ontvangen, maar Agnes is minder streng en bemint de vreugde. Die titel? Gaat dat zien, dit spel van kinderen, hun laatste woord geeft u antwoord op deze vraag 31 Januari, op Sint Agnesdag. speelt het Sint Agnes kinderkoor met medewerking van het Kenemer knapenkoor in het Gulden Vlies dit spel voor de leden der Sint Agnesvereenlging De 9de Januari, wederom 's avonds te 8 uur, voor niet-leden. Steunt dltt mooie werk dor uw daadwerkeiyke belangstelling (Ongecorrigeerd VERWACHTING: Meest matige Zuide lijke lot Zuid-Westelijken wind, aanvan kelijk betrokken tot zwaar bewolkt met lijdelijk regen, later opklarend met wel licht regen- of hagelbuien, aanvankelijk zachter, later kouder. Vooral heden in t Noord-Oosten en Oosten kans op gladde wegen door lichte Ijzel. Filmac: Filmjournaals. Oa. De huwelijks plechtigheden te Den Haag. Alle dagen van 11 uur tot 530 n m Zon op v.m. 8.86 onder n.m. A13 aar. Licht op n.m. 4.43. Maan op v.m. 8.15 onder n.m. 5.29. Eerste kwartier 19 Jan. Zondag te 3 uur n.m. zal In het gebouw der 8t. Josefsgezellen aan het Verdronkenoord een algemeene vergadering van bovengenoemd ge nootschap worden gehouden, ter bespreking van den u. Stillen Omgang te Amsterdkm. Het bestuur heeft besloten, ten gerieve van de deelnemers, in de regeling een algeheele verandering aan te brengen. Om deze reden is het van het hoogste belang dat niet alleen de geregelde deelnemers, maar ook zij dio voornemens zijn dit jaar voor het eerst den Omgang ééns mee te maken, op deze vergadering tegenwoordig zijn, om desge- wenscht hun stem ééns te laten hooren. en het voor en tegen van de regeling, te ramen met het bestuur te bespreken Dat de deelname uit Alkmaar met 3 groote parochies veel grooter kan zyn, zal wei nie mand tegenspreken. Vergeleken met andere plaatsen van ongeveer gelijke grootte, slaat Alk maar de laatste jaren in dit opzicht geen bijs ter goed figuur. Het bestuur verzoekt dan ook allen, die eeni ge interesse voor den Stillen Omgang gevoe len, (en welke Katholiek zou hier onverschil lig tegenover staan) op Zondag as. deze ver gadering by te wonen. gym- aan de Dinsdag hield de Meervoudige Strafkamer van de Arrondissementsrechtbank te Alkmaar de gewone wekeiyksche zitting. De president was ditmaal mr. Ubbens mr Ledeboer was ziek terwyi de rechters waren: mr. Fruln en mr Josephus Jltta. Als wij dit schrijven zjjn alle extra Zon- en feestdagen weer achter den rug. Voor den han del In de grove tuinbouwproducten, zyn deze feestdagen meestal niet bevorderiyk, niet alleen wat de afname betreft, maar ook voor het ver voer zijn er dan moeliykheden De laatste dagen Is het weer boel wat frisscher. Het vriest zoo goed als eiken nacht, ook al een factor, welke ter van eenige opleving niets te bespeuren. In het begin van de week was de neodekooi nog grager met al het slechte weer, dan tegen het einde van de week, toen het toch op wat ,.kool- weer~ begon te lyken We zullen hopen, dat de invloed van het koudere weer spoedig wordt gevoeld, want zooals het de laatste dagen Is ge gaan, kan het geen bevrediging geven. De prij zen zyn eer achter- dan vooruit gegaan. De roodekool bijvoorbeeld kon In het begin van de week sommige dagen tot 3.70 per 100 Kg. ma ken. Al was dit voor ultzonderiyk mooie par tijen, de andere dagen kwamen deze noteenn- gen toch maar niet voor! De meeste partijen goede kwaliteit van de meestgevraagde sortee- ring noteerden zoo ongeveer 2 en Iets hooger, tot 220 k 230 per 100 Kg. De grootere sor- teeringen werden betaald met prijzen vanaf 1.40, den minimumprijs, naar verhouding der grootte. De afwyhende kwaliteit, welke door den handel werd afgenomen betaalde men met f 1.40. een enkele maal eens een of twee dub beltjes per 100 Kg hooger. Ek ging naar ver houding meer voor de vernietiging, nu de nd- nlmumprtjs is gestegen. Van de gele kool werd slechts een klein ge deelte van den aanvoer afgenomen. De mini mumprijs van ƒ120 per 100 Kg. speelde hierbij'’ een voorname rol. De meeste partijen kunnen het niet verder brengen. Heele mooie schuiten kool werden afgemynd voor 130 en 1.40. Het leeuwendeel van dese koolsoort verdwijnt even wel in de maag van het vee. Deenache wittekool kan over het algemeen beter van de hand worden gedaan dan de gele kool. Beroentsgewyze draalt hiervan heel wat minder door. De pryzen zyn niettemin zeer vaat en aan den lagen kant. De mooiste denen kon den de afgeloopen week niet meer bedingen dan 120 per 100 Kg. De meesten noteerden den minimumprijs van /l. De groenekool wordt nog voortdurend aan de markt aangevoerd. De prijs voor de mooiste en zwaarste kool was deze week van ƒ3 tot /3.60 en 3.70 per 100 Kg., hetgeen vrijwel gelijk was aan de vorige week. De minder zware kooitjes verkocht men voor fOM en 130, al naar ge lang de grootte. Andijvie blijft eveneens nog steeds aan de markt. Men kan echter dagelijks zien, dat de kwaliteit en het gewicht der kroppen’ minder wordt. De lichtsten noteerden vanaf ƒ0 60. zwaardere tot 130 k 1.60 per 100 stuks. De uien gaven voor de middelsoort weinig verschil aan. De prijzen waren te Broek op Langendyk lets aangetrokken, terwijl ze te Noordacharwoude een weinig lager waren dan verleden week. De middelsoort noteerde hoora- zakeiyk 120 k 130. Mooie partijen liepen tot 1.40 en 130 per 100 Kg. De grove waren over bet algemeen genomen een of twee dub beltjes per 100 Kg. duurder dan de mlddelaoort. De noteertngen lagen tusschen 1201.50 per 100 Kg. Drielingen van uien maakten boofd- zakeiyk van ƒ220—3.70 per 100 Kg. Ze waren enkele dagen tot hoogstens ƒ230 en ƒ3 per 100 Kg. Daarentegen werden er ook verkocht voor ƒ1.60. Gele nep bracht van 4 tot ƒ5.70 op voer peen bestond deze week nogal belang stelling. De prijzen waren aan den hoogen kant. Meestal varieerden zy van ƒ120 k ƒ130 per 100 Kg. Ben enkele maal was bet iets minder, een andere maal gingen ze boven de hoogste genoemde noteering uit. Kleine peen bracht 030 k 0.70 op. Groote bieten liepen deae week nog voor 0.40 door. Kleinere brachten tot 130 k 130 per 100 Kg op De aanvoeren van aardappelen zijn te Broek op Langendyk zeer miniem. Zeo*n paar hon derd kilo per dag wordt daar verhandeld. Te Noordscharwoude weet men het nog eens tot enkele duizenden kilo’s te brengen. De blauwe eigenheimers werden deze week verhandeld voor ƒ220—2 60 per 100 Kg.. Bevelanders noteerden ƒ3. Schotsche muizen 190. blanke eigenhei mers /2.40 Bloemkool komt er nog steeds ran de markt. Soms zyn er flinke aanvoeren. De prijzen hiervan waren voor eerste soort meestal 51, een enkele maal tot 8 per 100. Parijs R 14.53—1520; Keulen 15.20—19 06- Luxemburg 19.06—1930; Keulen 19.30—2120’ Londen Feg. 2120K2130; Berlyn 21.&0—2320’ 'Door B en W u met Ingang van 1 Januari 1937. wegens het bereiken van de leeftijdsgrens, eervol ontslag verleend aan den brandmeester H. F. Buys en den brandweerman P. Obdam. Op verzoek ontslag verleend aan den brand weerman Jb. Badenhulzen, van de afdeellhg ..Laddercorps'’. Benoemd met Ingang van denzelfden datum tot brandmeester by het korps ..Kracht en Vlugheid’’ de adj.-brandmeester P. Way boer; tot adj.-brandmeester de brandweerman J. van Maarieveld. Aangesteld als brandweerman by het korps ..Kracht en Vlugheid” de heer C. D. van Reyen- dam; by het korps .Kwiek" de heer E. Th. J. van Latum en by het .Jjadderkorps” de heer J. J. Govera. De openbare zittingen van de hoofdstem- bureaux, waarin de beslissingen zullen woM® genomen over de geldigheid der Ingeleverde lijsten van candldaten voor het lidmaatschap der Commissie, bedoeld in art. 158 der Ge meentewet en over de handhaving van de op die lijsten voorkomende candldaten, zullen fn deze gemeente worden gehouden op Donderdag 14 Januari as, en wel: die van het hoofdstembureau in den eersten kieskring des namiddags 4 uur In de Beaogne- GaMen V*es: Jaarlyksche feestavond Vrouwenbond. Optreden van Bert r.__ met zyn marionettentheater Donderdagavond nog gerust van „enutlgen hinder*’ kan worden gesproken. Ik heb dan ook gemeend niet beter te kunnen doen dan mij in een uitvoerig achrHven. met nadere btyzonderheden. welke hier niets ter zake doen, tot-Oed. Staten te wenden met verzoek deze kwestie te willen onderzoeken Ik vertrouw, dat deze instantie méér objectiviteit zal bezitten dan ik van de plaatsel^ke in bet afgeloopen jaar heb ondervonden. Mochten onze geachte raadsleden zich voor dit geval intereseeeren, dan ben ik gaarne bereid hen te ontvangen, opdat ook zKJ zich van den on boud baren toestand kunnen overtuigen. FKLDMANN Kanaalkade, Alkmaar De nachtdienst wordt In de week van 10 tot en met 16 Januari waargenomen door de apo theek van Mevr. SchoutenOele, Choorstr. 47. Het ligt in de bedoeling van den burgemees ter tegen Donderdag 21 Januari aa. een Raads vergadering te beleggen. kamer van het Stadhuis; die van het hoofdstembureau in den tweeden kieskring des voormlddags 10 uur In het nastleklokaal der Nlc. Beetaschool Snaarmanslaan die van het hoofdstembureau In den derden kieskring des voormiddag» 11 uur in het gebouw aan de Oudegracht nr. 24 tegenover bet Wilde- manshof Je. drempel heen en vloog toen met een vaart naar den reeds in beweging zijnden auto. De caféhou der had het nakyken. Bovendien bleek Herman ook nog een Ivoren biljartbal te hebben meege pikt. welke bal een waarde van meer 10.ver tegenwoordigde. Het volgende station was de zaak van den heer Broeraen te Kalverdljk, gemeente Haren karspel. waar voor 3.85 werd verteerd. Ook hier wisten de heeren zonder betalen te ont snappen Ondertusschen hadden ze gebtfek ge kregen aan benzine voor hun auto, weshalve ze stil hielden voor de benzinepomp van den heer Mantel te Schoorldam. Ze lieten twintig liter benzine ter waarde van 2.40 in de tank tappen en vroegen, toen dit was geschied, om wat water voor de koeling. Toen de heer Mantel in zyn bereidwilligheid naar binnen ging, smeerden verdachte en zyn vrienden 'm. Tenslotte kwamen ze In Akersloot terecht, waar ze den caféhouder Tymls een paar fles- schen drank en wat glazen in den auto lieten brengen. Ze rammelden met geld, zoodat de heer Tymls niet anders dacht dan behooriyk voor de leverantie te zullen vangen. Instede daarvan stoof de auto met de vrienden plot seling weg. zoodat ook dit zoo vee 1ste slachtoffer naar zyn centen kon fluiten. De aanvoerder Herman M. erkende de hem ten laste gelegde feiten in alle opzichten, maar toonde toch nog bitter weinig berouw over deze serie wandaden. Dft hij den biljartbal opzette lijk had weggenomen, ontkende hy. Hy had die by het biljarten ..zonder erg" in z’n zak gesto ken en toen hy op „de vlucht bemerkte, dat hy den bal had meegenomen, had hy hem wegge gooid „om geen laat te krygen”. Nadat de diverse gedupeerden waren gehoord, kwam ook de twintigjarige chauffeur A W L uit IJmulden, thans gekleed in militaire uni form. nog het een en ander vertellen. Ook hy was by het gezelschap geweest, maar elgeniyk zeer tegen zyn zin. Hy mocht niet achter het stuur van den auto zitten, hoewel hij de eenigste was. die nuchter bleef. Een slechte beurt maakte de andere getuige P D. J. K.. smid te Beverwyk. die ook van de party was geweest en ook braaf had meegepro fiteerd op kosten van anderen. Hy kreeg van den president een stevig standje in ontvangst te nemen en ook van den officier Evenals tegen een paar anderen van het gezelschap was ook tegen hem aanvankelyk een vervolging Inge steld maar wegens gebrek aan bewijs was die niet doorgegaan De president vermaande deren getuige ernstig er toe mee te werken, dat de be rokkende schade sou worden vergoed. Of daar veel van zal komen, leek twyfel- achtig. gezien de onverschilligheid, waarmee de getuige over de zaak sprak. De officier trok scherp van leer tegen ver dachte en zyn „vrienden", met uitzondering van A W L. die tegen zyn zin was meegesleept Snr achtte die ..vrienden” moreel even schuldig als den verdachte. De wil tot betalen was noch by verdachte, noch by de anderen aanwezig geweest; se wilden „voor niks een vrooiyken avond heb ben". Ook den opzet tot diefstal van den kost baren biljartbal achte de oflfcier bewezen. Den verdachte moest maar eens gevoelig aan s*n verstand worden gebracht, dat een der~el"ke manier van optreden in geen enkel onxl'-ht d<xr '’en beu*el kon. Snr ei«chte tegen Herr-an een ---•*m»n|«strsf vckt den tijd van 4 maanden. Uitspraak over 8 dagen. In den loop der maand December 1936 werd aan het kantoor Alkmaar op spaarbankboekjes Ingelegd ƒ108 294 43 en terugbetaald ƒ119 855 81 Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 1156138. Het aantal nieuw uitgegeven droeg 96. In hooger beroep stond terecht de directeur van de N V. De Goede-Bros en Adam, de neer 8. de Goede, woonachtig te Beverwyk Deze was door den kantonrechter te Den Helder ver oordeeld tot f 50 boete of 25 dagen hechtenis, omdat de firma zonder de verelschte vergun ning op een bepaald stuk grond In Anna Pau- lowna bollen had geteeld. De bollen waren door de slerteelt-centrale in beslag genomen. De waarde er van was 600 ongeveer Het bleek, dat de firma de vergunning niet had gekregen. o.a. omdat de vrij hooge heffing voor het teeltjaar 19351936 nog niet was be taald Op den dag van in beslagname was door de bank van de firma die heffing voldaan, waarop de vergunning werd afgegeven De heer de G. zei. dat de firma niet in staat was geweest de heffing zoo spoedig te betalen. De bollen waren reeds In October In den grond gezet. In afwachting van de vergunning. Zyn firma was niet de eenigste. die bollen In den grond had staan zonder vergunning. Byna alle telers kregen de vergunningen veel te laat. De ambtenaar van de Sierteeltcentrale. de heer van Manen, was niet verschenen. Er werd evenwel geen acte van verleend. De officier achtte wel schuld by de firma aanwezig, terwyi hy de boete van 50.voor zoo’n groote firma niet hoog vond. Spr vroeg bevestiging van het «vonnis van den kanton rechter. De verdediger, mr. Prinsen Geerligs. hield een uitvoerig en wel gedocumenteerd pleidooi en sei, dat deze zaak elgeniyk geen strafzaak was maar een kwestie over een te late betaling van een schuld. Spr. schetste den toestand by de Sierteeltcentrale en vertelde, dat het teeltjaar loopt van 1 Augustus tot 31 Juli. In 1935 was aan niemand op 1 Augustus een vergunning uit ■en dezer dagen was bet d jaar geledendat de Karperton Kaasfsbriek. Kearaemakeregracht. in be drijf werd genomen en lever» 1 Jeer geleden, dat eenige omwonenden zéér ernstigen birder ven ge noemde fabriek begonnen te ondervinden. Men zal opmerken, dat daarvoor toch de Hin derwet Is! Juist de .Kinderwet", ik nou durven zeggen „Alkmaarsche Hinderwet" én de Instanties belast met de uitvoering daarvan, zyn oorzaak, dat der- geiyke toestanden In Alkmaar kunnen bestaan. Steeds heb Ik getracht deae kwestie met de verschillende Instanties ..in der minne" (hoewel het ..recht aan mijn zijde was en la) tot een oplossing te brengen, maar waar mij dat ónmo gelijk gemaakt Is. acht Ik thans bet oogenbllk gekomen aan deze onverkwikkelijke affaire (Iets aergeiyks kan eenieder overkomen) meerdere be kendheid te geven. Waarom was bet mogelUk deae kwestie méér dan 1 Jaar slepend te houden, aoodat men thans byna nog even ver is als Januari 1936?’ Ten eerste door misleiding! By één myner bezoeken aan de Secretarie, in verband met de Hinderwet, werd my door den met deze aideellng belasten ambtenaar SIn bet byzyn van twee personen, toegevoegd„Uw be swaren tegen die machine zyn geheel ondervan gen. daar aan den kant van uw perceel geen machines geplaatst worden Verder reclameeren bad derhalve geen doel, daar volgens dit gezegde aan myn bezwaren geheel en al was tegemoet gekomen, aoodat ik due’met ge rustheid de oprichting der fabriek kon afwach ten Toen op 2 Januari 1938 de fabriek begon te «erken, bleek tot myn grooten schrik, dat er on-, danka die toezegging toch machines tegen myn perceel stonden opgesteld, waarby een zg. «als of maalmacblne. waarin de stukken kaas «orden fijngemalen om tot smeerkaas set walkt te kunnen «orden. En om deae machine «elke aeer veel lavaal en dreunlng veroorzaakt, speelt zich nu reeds méér dan een Jaar de onverkvlkkeiyke geecblo- denla af. Op de secretarie, vaar ik direct tegen bet plaatsen van de machine protesteerde, ontving ik net lakoaileke antvoord. dat die toezegging alleen op de machine «aarover Ut gereclameerd Loten «e nu eens aannemen, dat dit waar (het tegendeel kan bewezen «ordent) boe komt bet dan, dat die bewuste machine tóch tegen mUn perceel staat opgeoteldll Misleiding? I Ten tweede door „objectiviteit!” 14 Januari 1930 veraocht If. aan 1. en W. In een uitvoerig sghryven. een onderzoek In verband met den zéér ernstlgen binder, welken ik van de fabriek ondervond, te trillen Instellen. Na twee maanden «as er van dat onderzoek nog niets gekomen, waarom or door my op 16 Maart nog eens krachtig op aangedrongen wart Als antwoord hierop ontving ik 26 Maart bet volgende schrijven: ..De door u bedoelde fabriek ie nog niet volledig In werking gesteld. Om de gevolgen van de alge heele Ingebruikneming te kunnen beoordedlen. moeten w|) derhalve onze definitieve beslissing nog eenlgen tyd uitstellen. Voorlooplg hebben «U niet tot het tronen van eenlgen maatregel aanleiding gevonden.” Ongeveer 3 maanden draalde de fabriek. Br wordt verkocht en afgeleverd en toch ..nog ciet volledig In werking"!!! Oh Jeeuvlteit? I Na aeer veel gewrijf kwam men ten slotte to* de conclusie, dat het lawaai .Kinder van ernstlgen aart was", maar om dat te constateeren bad men dan ook ongeveer 0 (aee) maanden noodlg! Er. thans moet nog oen oploeolng gevonden worden hoe den binder op te heffen. In overleg met een door my benoemden deo- kundlge en één van de Karpertonkaaofabrlek én met den directeur van Bouw- en Woningtoezicht werd ten slotte de volgende oploeolng gevonden: De meest afdoende oploeolng was een geluid dempende vulling tusschen den fabrleksmuur o» myn peroeel. waarvoor Ik myn volle medewerking toezegde; oen andere oplossing is het aanbrengen van ruwhuld-kamraderen aan de hinder veroor zakende machine. Tot dit laatste aou worden overgegaan. wMU> tegen de Karpertonkaasfabriek bezwaren Inbracht, daar men daar een andere, betere oplossing dacht te weten. Deae ..oplossing” bracht echter het tegendeel, daar de hinder juist ernstiger werd. Met dat al verliepen woei 2 maanden, waarna ten slotte op 7 October 1936 door B. en W. de voorwaarde van ruwhuidraderen werd opgelegd, met de bepaling dat hieraan binnen 2 maanden moest zijn voldaan. 8 December was derhalve de datum, waarop geconstateerd moest en kon worden of do voor waarde van B. en W was opgevolgd. By een myner bezoeken aan den dlr. van Bouw- en Wo ningtoezicht werd overeengekomen, dat deae. daar bet ondersoek nög niet had plaats gevonden, met mijn deskundige op 21 December een onder zoek zou instellen. Dit is niet gebeurd. Nadien heb ik hierover nog tweemaal getelefoneerd en de verwachting uitgesproken, dat het ondersoek alsnog nou plaats vinden, maar tevergeefs Bn het rssutlaat van deae geschiedenis? Het aanbrengen van enkele raderen la een kleine verbetering gebleken, maar het lawaai en de dreunlng zyn nog van dien aart gebleven, dat Nieuwe zaken: Alkmaar: E. van der Horst, Stationsweg 32, sigarenmagazyn en winkelier in wijnen. Wyziglngen 'Akersloot: Coöperatieve Zuivelfabriek „De Hoop”, Juliana weg 237; bestuurewyrigtnp Alkmaar, J*. van der Laan. Zeglls 28, fabrl. catie van beton waren; omgezet in een ven nootschap onder firma. Bakkum en Smit, Zegls 13. schildersbedrijf vennootschap ontbonden. Zaak wordt door belde vennooten, ieder voor eigen rekening, voortgezet H Eckmann, Oudegracht 285, fabriek van elastiekartlkelenomgezet in een vennootschap onder firma. P. Bijpost, Westerweg 20. övergeg.’aan aan J. N Keizer. J. F. M. Palearivan Giezen, Laat 144. win kel in kleln-yzerwarenovergegaan aan G. L. Paleari. Bergen: N. V. Maatschappy tot Exploitatie van onroerende goederen „De Dolfyn in Uq. getreden. Harenkarspel: H. Tlebie, Kerkebuurt’ A 6. kruidenierswinkelovergegaan aan J. J. Zut. Den Helder: Administratiekantoor voor On roerende Zaken „Den Helder en Omstreken’’ N. V.; bestuurswjjzlgWig. B. Vader „Vatax”, Laan 46, vrachtrljderij en taxl-ondernemlngovergegaan aan mevr. B VaderDoorn Oudkarspel, Wed. 8. Evers, Dorpsstraat A 88, broodbakkerij; overgegaan aan 8. Pranger. Schermerhorn: N. V. Veekoekenfabriek „De Leerhoeve”; bestuurswijziging Wteringerwaard: F. Zwaag. Tweewegen A 82, schildersbedrijf; overgegaan aan K. Rezelman Ophef fingen HeerhugowaardWed. B 87, tlnunerbedryf. Schermerhorn: D. Hop, Stompetoren C 45. winkelier In kruidenierswaren. ZUpe: P. Swarthof, St. Maartensbrug C 37, schilder.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 10