op Vreeselijk bombardement Malaga BRIW JEv - Jill Het nieuws heden De projectielen vanuit de lucht en van zee doodden 300personen, terwijl er meer dan duizend gewond werden S De toestand van den H. Vader van G.P.OE ARRESTEERT NEDERLANDERS DE BAROMETER De Marokkaansche kwestie MISLUKTE UITVALLEN VAN MADRID JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BUIKBANDEN ZIEKENFONDSLEV“__":“ whk Jl ,w’ VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DOTICSTE JAARGANG No. 87 Stationnair gebleven Tegenoffensief uit Madrid Poncet door minister Delbos ontvangen De staking in Rijssel Rusland vraagt actie tegen rechtsche schepen DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Sovjet-schip in beslag genomen ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c p. regel; idemop pag. één 55 c p. regel Een Italiaanse he campagne NDEN VERANC1ER WOENSDAG 13 JANUARI 1937 J - Pogingen om de stakende meester knechts te doen vervangen Bestuurswijziging ih' de Ver. Staten De troepen van generaal Franco Voor de hoofdstad trokken de Manzanares over, die zy gedeeltelijk in handen x hebben HeT GOEDE KANTOORBOEK VOOR LAGE PRIJS De Duitsche perscampagne Nieuwe Belgische nota De stryd in het Noorden Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 MO fie vorstelijke gehuwden in hun appartement in het hotelf atria” te Krgnica Ir J>oie» o op Deekerz zijn naar O O ver- Dr gezondheidstoestand van Z. H. den Paus ia stationnair gebleven. Stand op Woensdag 18 uur vun.: 760 Vorige stand: 7*3 Voor Santander Is een Sovjet-Russlsch schip, geladen met levensmiddelen, door de nationa listen in beslag genomen. De geruchten, dat Estepona door de recht schen is Ingenomen, zijn tegengesproken door de autoriteiten te Algeciras, die voorts verklaar den, dat het voor het oogenbllk geenszins in de bedoeling ligt, een aanval op Estepona te ont ketenen. Prinses en den Prins druk beoefend, en menige tocht wordt door de vorstelijke gehuwden in de fraaie omgeving onder nomen. Wij plaatsen deze en onderstaande foto alleen, omdat zij met toestemming van de fong-gehuwden zijn genomen Met een over vier kolommen gedrukt opschrift publiceert de officieuze „Glomale d'Italia" he denavond een hoofdartikel, waarin het Fransch- Russische offensief tegen Italië en Duitschland aan de kaak wordt gesteld. van de De atmosfeer rondom de Marokkaansche kwes tie heldert meer en meer op. Slechts de Ita liaansche pers ageert tegen Frankrijk. Wegens sabotage op de Britache marinewerven werden vijf arbeiders verwijderd en een aantal anderen ontslagen. I Op 30 Maart as. aal nog éénmaal een B. Mis worden gelesen in de schuilkerk O. L. Heer op Zolder te Amsterdam. 1 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD aan- het ad oo 50 !T» er Maisky heeft gewezen op den ernst van den toestand, welke is geschapen door het optreden van de oorlogsschepen der rechtschen. VATICAANSTAD, 12 Jan. (Havas). De ge zondheidstoestand van Z. H. den Paus blijft stationnair. Toen prof. Milanl Z. H. hedenoch tend bezocht, sliep de H. Vader, en de genees heer wekte hem niet. Te half negen heeft Z. H. de H. Communie ontvangen en de H. Mis gehoord. In den loop van den ochtend heeft Hij de Kardinalen Pacelli en Mercati ontvangen. Reuter meldt hieromtrent, dat Malaga uit de lucht en van zee is gebombardeerd met een felheid, als deze havenstad sedert het uitbre ken van den burgeroorlog nog niet heeft lee- ren kennen. De aangerichte schade is zienlijk en de eerste ramingen stelden aantal dooden op 300. Ook heden is het verloop niet onbevredigend geweest. Het herstel gaat echter zoo lang zaam, dat het wel tot het eind van deze maand zal duren, voor de H. Vader het bed met een ligstoel zal kunnen verwisselen. Van Duitsche zijde is geen communiqué ge publiceerd over de besprekingen tusschen den Fuehrer en den Franschen ambassadeur gisteravond inzake Spaansch Marokko en integriteit van Spanje. Eerst hedenochtend pu bliceerde het Duitsche Nieuwsbureau het be richt. reorganisatie op moet leveren, wordt op 30 millloen dollar ge schat. Bij de wijziging van het landsbestuur is sprake van ingrijpende veranderingen, die de centrale regeerlng meer bevoegdheden bedoelen te geven. Alle zelfstandige autoriteiten en commissies zul len volgens dit ontwerp worden ingelijfd bij de departementen. De regeeringstroepen zijn gisteren tweemaal tot den aanval overgegaan. Hun strijdmacht was beperkt, doch zij werd gesteund door een twaalftal tanks. De Belgische Kabinetsraad heeft gisteren zijn volledige goedkeuring gehecht aan de nieuwe nota, waarin algeheel herstel geëischt wordt voor den moord op baron de Borchgrave. De nota is gesteld in energieke termen, maar zou niet zoo ver gaan, dat de regeerlng te Va lencia bedreigd wordt met een verbreking der diplomatieke betrekkingen. De heftigste aanval had plaats in den och tend in de richting van Las Rosas. De artille rie van .de nationalisten vuurde een uur lang onafgebroken op de aanvallers, terwijl de rechtsche infanterie in haar stellingen bleef. Vier tanks werden buiten gevecht gesteld; ne gen slaagden erin de voorposten der witten te Inderdaad heeft het aderontsteking-proces. dat in het linkerbeen aanmerkelijk verbeterd was, in het rechterbeen een pijnlijker vorm aangenomen, zonder dat dit direct een ernstig verschijnsel kan worden genoemd. De H. Vader verdraagt deze pijnen met groo te zelfbeheersching. Dezer dagen vatte Hij-zelf Zijn gesteldheid samen in een Latjjnsche spreuk, die luidt: „Non recuso dolorem, peto laborem” d w z. „Ik wijs de pijnen niet af, maar ik verlang naar arbeid.” Nanking zond een ultimatum naar Sianfoe, waar een deel der opstandelingen zich terug trok. Japan acht den toestand ernstig. l»e communisten zijn Sianfoe op M K.M. genaderd. GIBRALTAR. 12 Jan. (Reuter) Uit de buurt van San Roque en Guadlaro heeft men hevig kanongebulder gehoord, waaruit men concludeert, dat het offensief der na tionalisten tegen Malaga voortduurt. De ministers Gelissen en Scandinavië vertrokken. Naar verluidt, heeft de Russische ambassa deur te 'Londen, Maisky, in het onderhoud, dat hjj gisteren met Eden heeft gehad, voorgesteld dat de Britsche marine zou deelnemen aan een internationale actie om een einde te maken aan de activiteit van de oorlogsbodems van generaal Franco In de Middellandsche Zee. ^fabrikanten o. blazer metz nv. r-qam| passeeren, doch slechts vijf konden weer te- rugkeeren. De tweede aanval was gericht tegen Maja da Honda. De strijd was kort doch bloedig, en bracht geen verandering in de frontlijnen Het commando van de rechtschen beschouwt deze aanvallen als een ..reactie zonder hoop alleen met het doel den strljdgeest wakker te hou den bij de regeeringstroepen. die gedemorali seerd zijn door de herhaalde nederlagen Linksche communiqué s maken melding van kleine successen. De belegering van Madrid door de nationa listen heeft volgens een linksch communiqué wederom een stilstand ervaren. De stekingen zijn weer gestabiliseerd, hetgeen veroorlooft balans op te maken. De voorposten der rechtschen zijn opgesteld in een cirkelboog van ongeveer 135 graden, welke loopt van de Zuidzijde van Madrid toe het Noorwesten. Teneinde hun positie ten Noordwesten, welke tot in het midden van de Unlversiteltawijk dringt, te verdedigen, zijn de troepen van generaal Franco de Manzanares overgetrokken, welken stroom zij over een lengte van eenige honderden meters in han den hebben. De hoofdstad heeft een omtrek van ongeveer 20 K.M. en over ongeveer 8 KM daarvan staat Madrid in contact met de recht sche troepen. In hun hart zijn de Madrilenen berustend. Eden heeft beloofd, deze kwestie met zijn collega's te bespreken. Hij wilde geen antwoord geven voor de kwestie nader zou zijn bestu deerd. Het beschuldigt Frankrijk een bezetting voor te bereiden van Spaansch Marokko. De Fran sche manoeuvre, aldus het genoemde blad, gaat onverbiddelijk voort met de symptomatische orienteering, die het voornemen verraadt niet alleen een ondubbelzinnigheid mogelijk te ma ken ten aanzien van de Duitsche politiek ten einde Groot-Brtttannlë te alarmeeren en zelfs Italië, maar ook de diplomatieke grondslagen te leggen, die een Fransche tegenbezetting van Spaansch Marokko kunnen wettigen. Aan de jongste arrestaties te Mos kou, waarbij zooals men weet vele buitenlanders betrokken waren, schijnt nog steeds geen einde te zjjn gekomen. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat te Moskou bekend is geworden, dat een dezer dagen wederom twee buitenlanders, van Nederlandsche nationaliteit, die als specialisten in de Sovjet Unie werkzaam waren, zijn gearresteerd. De commandant van het rechtsche vaartuig „Virgen del Carmen”, José Quiroga, en de machinist Candido Peroz, die wegens zeeroo- verij ter dood waren veroordeeld, zijn heden ochtend gefusilleerd. w De jonge Spanjaarden, die in October, No vember en December 1915 geboren zijn, worden onder de wapenen geroepen als lichting 1998, voorzoover zij niet worden afgekeurd.. Ook da uit dé ih hahden der* regeerlng zjjnde gebieden uitgeweken personen, die onder de» bepalin gen vallen, moeten zich aanmelden. RIJSSEL, 12 Jan. (Havas). Na de heden morgen gehouden algemeene vergadering van metaalarbeiders Is besloten de federatie van metalen te Parijs te verzoeken om een aantal technici, dat groot genoeg moet zijn om de technici van de 8. I. A. M die weigeren het werk te hervatten, te vervangen. Terzelfdertljd heeft een delegatie van de 8. I. A. M. geconfereerd met den prelect van het departement van het Noorden. Men verwacht, dat de meesterknechts zullen besluiten tot her vatting van het werk. De ingenieurs en meesterknechts der Rljs- selsche metaalindustrie hebben in een vergade ring, waar 450 personen aanwezig waren, met algemeene stemmen besloten bet werk te Rier- vatten, wanneer de regeerlng hun de verzeke ring geeft, dat hun eisch. strekkende tot benoe ming van een scheidsrechter, telkens, wanneer zij zullen zijn betrokken In *n arbeidsconflict, in gunstigen zin in overweging zal worden ge nomen. GIBRALTAR, 12 Jan. (Havas). Gisteren is Malaga gebombardeerd door twee kruisers en een aantal vliegtuigen van de nationalisten. B<j dit bombardement zjjn 300 dooden en meer dam 1000 gewonden geval len. De .Deutsche Allgemeine Zeitung” hoopt, dat de atmosfeer door de verklaringen van Hitler en Poncet werkelijk gezuiverd zal wor den. Hoe sneller het spook van Marokko dwljnt, des te beter voor ons allen. WASHINGTON, 12 Jan. (Reuter) President Roosevelt heeft thans zijn asngekondigde wij ziging van de bestuursmachine der Vereenlgde Staten bij het Congres ingediend. Deze wijzi ging behelst de Instelling van twee nieuwe mi nisteries en de benoeming van zes uitvoerende assistenten van den President. Deze moeten den President ontlasten van zijn détallwerk. De besparing welke deze De verdedingsraad der Baskische regeerlng d$elt mede, dat in de sectoren Marquina en El Gueta aan beide zijden een krachtig artil lerievuur werd onderhouden. Aan de zijde der regeeringstroepen zijn geen noemenswaardige verliezen geleden. Verder was het aan het front rustig. Het Deensche sa. Signe” en het Noor- sche .Saga", die langs de kade gemeerd lagen, toen zes vliegtuigen der nationalis ten ruim MO brandbommen over de gehee- te stad uitwierpen met een groote snel heid, terwijl tegelijkertijd twee reebtsebe kruisers uit zee 200 schoten op de stad losten, stoomden in allerijl, op naar Gi braltar, om daar de wijk te nemen. Een aantal leden der bemanningen heeft lichte verwondingen opgeloopen. Den Franschen militairen attaché te Ten ger, kapitein Luiset, is een vrijgeleide ver strekt, waarmede hij vrij door geheel Spaansch Marokko kan reizen. Het vrijgeleide is uitge geven door den plaatsvervangenden hooge-com- missaris van Spaansch Marokko. PARIJS, 12 Jan. (Havas). De ^Fransche ambassadeur te Berlijn, Francois Poncet, is hedenochtend te Parijs aangekomen. Kort na zijn aankomst Is hjj door den mi nister van Bultenlandsche Zaken, Delbos, ontvangen. De Portugeesche legatie te Parijs ontkent formeel de Juistheid van de berichten in de Fransche pers over een Infiltratie van Dult- schers op de Kaap-Verdische Eilanden en Ma deira. De legatie merkt op, dat de Kaap-Ver dische Eilanden een Portugeeschekolonie zijn, doch Madeira maakt deel uit van de Portu geesche republiek en is geen kolonie. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 12 Januari: De gezondheidstoestand van den H. Vader is ook de laatste dagen met de up en downs hetzelfde gebleven. Toen gisterenavond de arts den H. Vader wat eerder dan gewoonlijk bezocht, leidde de op elk teeken angstvallig lettende omgeving daaruit af. dat de toestand verslechterd zou zijn. De eenige verandering was echter, dat de H. Vader na een onrustigen nacht heftiger pijnen in het rechterbeen ondervond. Gisteren heeft de*H. Vader zijn gesprekken met Kardinaal Pacelli en Mgr. Pizzardo ver scheidene uren lang voortgezet. Zooals wU vroeger reeds opmerkten is de», zU het ook beperkte, opvatting der werkzaam heden het beste psychische opwekkingsmiddel, dat de H. Vader kan vinden. Overigens blijft 's Pausen toestand stationnair. De kleine wisselingen In den toestand van den H. Vader zijn vooral afhankelijk van de nachtrust. Is deze goed geweest, dan Is meest al het verloop overdag rustig en gunstig en minder pijnlijk. Is echter de nachtrust slechter geweest, of onvoldoende, dan is reeds het lichte dagwerk voor den hoogen Lijder vermoeiend en de nerveuze inspanning heeft een minder gun stigen Invloed op het hart. De diensten van het ministerie van Bulten landsche Zaken bestudeeren den toestand der betrekkingen van België met de regeering te Valencia, na den dood van baron de Borch grave. De regeering betreurt het, dat Valencia de geeischte schadeloosstelling van 1 millloen francs betwist. Men hoopt, dat een overeen stemming* tot stand zal komen tusschen de rechtsche kringen, die willen breken met Valen cia. en de linksche, die daartegen zijn. De minister van Bultenlandsche Zaken zou ook zekere moeilijkheden, die met de autori teiten van Burgos zijn ontstaan, bestudeeren. De onderhandelingen tusschen de vertegen woordigers der Fransche regeering en der Spaansche regeerlng van Valencia hebben ge leid tot het sluiten van een Fn handelsaccoord, dat blnnenki worden onderteekend. De sub-commlssie der non-interventie com missie is heden bijeengekomen om de rapporten der deskundigen over de technische kwesties inzake de contröle op het binnènkomen van vrijwilligers in Spanje te bespreken. De Duitsche bladen wisten derhalve niets van het persoonlijk onderhoud van HiUer met Francois Poncet en hedenochtend zetten zij dan ook de campagne tegen FrankrUk^jjoort. Vanmiddag gaf het „Zoelfuhrblatt” een spe ciale editie uit, waarin met groote letters stond „Klaarheid in de kwestie van Spaansch Marokko.” In hun middagedities wezen de Duitsrtie bladen op „de groote vredelievendheid van den Fuehrer”. .Deutsche Allgemeine Zeitung" - i’ si ’ll - I F* ‘«w F «O

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1