We luisteren naar 1 -i van Het geschenk de jeugd Bescherm de Kinderen in den Influenza tijd De moord op den kleinen Mattson I 1 DE MOORD TE UTRECHT 3 -7- „Herstel” DONDERDAG 14 JANUARI 1937 f ir 6y Aef publiek Matroos verdronken BILJARTEN Café uitgebrand Dader zal 26 Januari terecht staan DE VAN DER WUCK-RAMP VOETBAL I BIJNA 102 JAAR GEWORDEN Door de afsluitboomen gereden Vrijdag 15 Januari RIJNVAART-CENTRALE Kanunnik dr. F. Féron VERLAAGD DOOR DUISTERNIS MISLEID Aan z<jn verwondingen bezweken Conversieleening I Bijfrankeering door de post Dollarleening van de Koninklijke OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE MOLEN IN ASCH GELEGD STRANDING TE WIJTEN AAN ZORGELOOSHEID R.K. ZIEKENVERPLEGING TE HILVERSUM OEFENWEDSTRIJD NED. ELFTAL e 30 F Teelt van aardappelen, suiker bieten en vlas SCHOENENDIEF IN ARREST Honderden maken jacht op den moordenaar DISCONTO JAVASCHE BANK -e J i- Regeling hypotheekvraagstuk gcwenscht WERELDKAMPIOENSCHAP CADRE 45/1 Dommering wint van Sweering Inzameling had succes (Ingezonden Mededeelingj 1 v n stellen Wük, in In en zee Vlam sloeg in van 1 Southend United de tegenpartij Een bloedspoor-verried hem v I N B B 41 8 30 en 13 35 4 Hierna M 28 32 Ook de aanleg van het sportterrein zal bekostigd worden Uit het medisch onderzoek bleek, dat het kind op beestachtige wyze is gefolterd Amersfoort* oudste inwoonster overleden lading cokes te water geraakt Pleidooi in nieuw goudclausule- proces op 20 Februari Auto door trein vernield; beide inzittenden ongedeerd Kapitein gestraft, stuurman kreeg berisping Het duikonderzoek tot medio Maart gestaakt RADIO-OMROEP-WEDSTRIJD OVER OOSTENRIJK PETROLEUMVENTER DOOR AUTO GEGREPEN Aangrenzend stoomgemaal gespaard gebleven Oude heer in het Boterdiep verdronken Het voor de opsporing van den moordenaar uitgetrokken bedrag beloopt reeds In totaal elf duizend 'dollar. De politie in Britsch Columbia heeft gisteren dicht bü de grens van Washing ton twee mannen aangehouden, die het lijk van een derden vervoerden. Zij worden voorlooplg ter beschikking gehouden voor een verzoek tot uitlevering, omdat zij mogelijk betrokken kun nen zijn bij den moord op het kind. daarna het schip van de Engelsche Sedert eenlgen tijd heeft P. T. T. bü wijze van proef een maatregel toegepast, welke blijkt bi, het publiek in den smaak te vallen. Prinseiyk Paar bij de aanbieding oorkonde mededeeling gedaan is. Dinsdag 26 Januari zal de Meervoudige Kamer der Utrechtsche Rechtbank de moordzaak van H. behandelen. BATAVIA, 14 Jan. (Aneta). De Javaache Bank heeft, met ingang van heden, het dis conto tot drie procent verlaagd. Het stoffelijk overschot van den 10-jarigen Charles Mattson is Woensdag ter aarde be steld. Uit alle deelen van het land waren bloe men en rouwbetuigingen gezonden. •o In den ouderdom van 101 jaar is Woensdag in de stichting Zon en Schild overleden Amers- foorts oudste Inwoonster, mevr, de wed. Wisse van Leunen. Juist as. Zaterdag. 16 Januari, zou zij den leeftijd van 102 jaar bereikt hebben. - I H I - I - i P H I h I H Albert (Frankrijk) Cote (Frankrijk) Dommering S weering Gabriels (BeJgig) Baudart (BelgiC) Cabra (Spanje) Sorge (Did.) 300 247 300 164 300 310 300 170 300 158 28 38 31 31 33 32 28 28 36 36 25 25 72 38 48 34 10.71 6.07 937 539 9 34 9.37 al B 8< W W De Nederlandsche particuliere RUnvaartoen- trale, waarbij de schippersbonden aangesloten zijn, hield te Rotterdam haar eerste uitgebreide bestuursvergadering, die bezocht was door een zestigtal bestuurders en afgevaardigden. Na bespreking der loopende zaken werd met klem de noodzakelijkheid betoogd om te geraken tot een reveling van het hypotheekvraagstuk De vergadering werd bügewoond door den contact-commissaris. den oud-mlnister mr. dr. T. J. Verschuur. 390 300 52 46 10.71 8.82 WC dit sts al w b. 1 i Oli ho pn 8. Gabriëls Sorge Cabra Sweering 57 32 ho pc De ve: sti cki lei Cl 8< A D b Pi dl re m ei le xl K rt d< te re te w< w< br de tu kc ut ge nc ko Jir is ba be de en ro ko H VI h< ie K a z MC Aj V Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. H. O. Lemmens, bisschop van Roermond, heeft benoemd tot kanunnik van het kathedraal kapittel den Hoogeerw. Heer dr. F. Féron, president van het Groot-Semlnarle. i- i - - - r f8- fr 12 63Ï 83? 533 r b 11 W aard eerin g Morgenavond bekendmaking van den uitslag Hoe kleiner den hoek naar links maakt. hoe grooter het ongeluk, dot erin post('tb veel minder djdroovend om In alle bochten altijd rechts te houden). Woensdagmorgen is de 44-jarlge ongehuwde petroleumventer W. Veiling op den Paterswold- scheweg te Groningen door een personen-auto aangereden. Ernstig gewond werd het slacht offer naar het dlakonessenhuis te Groningen overgebracht, waar hij in don loop van den dag Algemeen weekblad der Katho lieke arbeidersbeweging Na overleg nset den architect, belast met de uitvoering van de restarrratiewerken van het paleis te Soeetdyk, is besloten uit het geld van dit comité ook den aanleg van het sportterrein te bekostigen, waarvan aan bet van de BATAVIA. 13 Jan. (Aneta). Het duik onderzoek naar de Van der Wijck zal tot medio Kfkart worden gestaakt in afwachting van beter weer. De stukken van onderzoek zullen binnenkort door den hoofdinspecteur van scheepvaart aan den raad van scheepvaart ter bestudeerlng wor den toegezonden. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de openbare behandeling eerst zal geschieden, nadat het rapport van het volledig duikonderzoek zal zijn ontvangen. De Raad heeft tenslotte den kapitein gestraü door hem de bevoegdheid te ontnemen om als kapitein te voeren op een schip, als bedoeld bü art. 2 der Schepenwet, voor den tijd van twee maanden en den stuurman door het uitspreken van een berisping. Het medisch onderzoek van het Hikje heeft intusschen uitgewezen, dat het kind, alvorens te sterven, op beestachtige wuze gefolterd moet zijn. Woensdag heeft in dupliek gediend het nieu we goudclausule-proces tegen de Koninklijke voor den Amsterdamschen kantonrechter, ter gelegenheid waarvan tevens het pleidooi werd vastgesteld op 20 Februari aa. Het betreft hier het proces, waarbij gevraagd wordt betaling bij den coupon der 4 pet. goud- dollars van het verschil tusschen ƒ2950 en de waarde in Nederlandsch courant op den dag van betaling van 29 gouden dollars der Ver- eenigde Staten naar den standaard en het ge halte op 1 April 1930 en wel tot een maximum van ƒ50. Gisternacht trok te 's-Gravenhage C. V. er op uit om in te breken in een schoenenwinkel aan- het Westeinde. Hü sloeg de winkelruit stuk, waarbij V. een vrij ernstige snijwond op liep. Met een bult van negen paar schoenen maakte hu "zich uit de voeten Om zes uur viel het eenigen voorbijgangers op, dat de winkel ruit stuk was geslagen. ZU waarschuwden de politie. De twee rechercheurs, met het onderzoek belast, hadden weinig moeite den dief in te rekenen. V. liet een bloedspoor op straat ach ter, dat van de plaats van de inbraak naar zijn woning, op slechts korten afstand van den win kel gelegen, leidde. Daar aangeland arresteer den de rechercheurs V., die bekende en daarna op het hoofdbureau van politie in arrest werd gesteld. De gestolen schoenen stonden onder de tafel in V.’s kamer. Namens het Comité van de Nederlandsche schooljeugd wordt het volgende medege deeld: De inzameling is een overweldigend suc ces geworden. Reeds kwam een bedrag van meer dan 39 000 binnen en nog telkens blUkt het, dat er scholen zUn, die „nalezin gen” houden. Veertig rechercheurs van de politie van den staat Washington en honderden vrijwil- Mgers speuren th%ns naar den ontvoerder en moordenaar van den kleinen Charles Mattson. Sinds de ontvoering van bet kind je van Lindbergh heeft geen misdaad in de Ver. Staten meer de aigemeeme veront- waudiging van het publiek opgewekt dan de laffe moord op het tienjarig jongetje. Woensdagavond om tien uur is de 70-jarige gehuwde heer Aalfs te Ellerhulzen onder Bedum door de duisternis misleid in het Boterdiep ge raakt en verdronken. Het lijk la eenlgen tijd later opgehaald. 1 Let‘zelfs op de kleinste kou als een waar schuwing en ga die op 2 manieren tegelijk tegen - Woensdagavond om elf uur is brand uitgebro ken in den molen van den heer Van den Berg te St. Oedenrode. Het geheele gebouw stond spoedig Jn lichter laaie. Daar de molen gele gen was op den weg 8t. Oedenrode-Best. duur de het geruimen tijd voor de brandweer aan wezig was. De molen is geheel uitgebrand. Een aangebouwd gedeelte, waarin een stoomgemaal stond, kon echter behouden blijven Dit gebouw kreeg echter groote schade. De schade, welke groot is, wordt door ver zekering gedekt. Naar wü vernemen zal het voorlooplg Nede>- landsch elftal Woensdag 20 Januari as. op het Spartaterrein te Rotterdam een oefenwedstrijd spelen tegen de Engelsche derde klas profclub Southend United. Het is niet mogelük een sterkere Bigelsche club als tegenpartij te nemen, daar er Zater dag 16 Januari cupwedstrijden worden gehou den en de reglementen bovendien voorschre ven, dat voor de competitie inhaalwedstrijden dienen te worden gespeeld. Met een Met goedkeuring van Z. H Exc. den Aarts- Maschop van Utrecht heeft de Stichting ,De R. K. Ziekenverpleging te Hilversum" besloten tot de uitgifte van een conversieleening .groot 500.000.— 4 pcL obligation, in stukken van u overleden. KECLF.N. 456 M. 8 0q Orkestconcert. 11.30 Weetdultsch Kamerorkest 1.35 Oe ver. oonoert 3 30 Ut er air-Muzikaal pro gramma 5.30 H. Putsch' orkest en so listen. 6.30 Oever, concert 0.5011.30 O. Dobrindt's orkest. Dinsdagavond laat is brand ontstaan in café De Blauwe Hand te Daarle, gemeente Hellen doorn. eigendom van den heer F. Slot. De brand ontstond, doordat een vlam in een pan met vet sloeg; het personeel trachtte met een emmer water het vuur te blusschen. De brand nam «chter weldra zulk een omvang aan. dat slechts een gedeelte van den Inboedel gered kon wor den. Men tastte het vuur aan met stengen óp de brandkraan der drinkwaterleiding. Het vee kon met moeite gered worden. Het geheele café ging verloren. De schade wordt door verzekering gedekt. Ofschoon de griepsoort van dit jaar niet zoo ‘kwaadaardig is als in 1918 raden de medische autoriteiten toch iedereen aan om de kleinste verkoudheid bü den aanvang te behandelen, omdat verkoudheden het weerstandsvermogen - verlagen en het lichaam een gemakkelüke prooi voor bronchitis maken. Te veel „Innemen', vooral door kinderen, brengt de spijsvertering nog meer in den war en moet liefst vermeden worden, tenzü op voor schrift van den dokter. Vicks Vapo Rub. dat alleen maar uitwendig Ingewreven wordt, werkt op 2 manieren tegelük om de kou tegen te gaan en ernstige complica ties te voorkomen: (1) door de huid ais een ouderwetsche pap of pleister en (2) door de genezende dampen, die door de lichaamswarmte vrij komen en direct naar de luchtwegen Inge ademd worden. Groote Pot (dubbele hoeveelheid) UjdeliJk 90 cents (inplaats 1.25). Ultsl. verkrügb. bU Apothekers en Drogisten. Als algemeene regel In het internationaal postverkeer geldt, dat alle stukken volledig moeten zün gefrankeerd. Ongefrankeerde of ontoereikend gefrankeerd^ brieven en brief kaarten voor of van het buitenland worden derhalve met port belast en wel tot een be drag, gelük aan tweemaal het ontbrekende, hetgeen bovendien vertraging in de uitreiking kan mede brengen. In de meeste zoo niet alle gevallen zal het echter wel niet de bedoeling van de af zenders zün om den geadresseerden kosten en ongerief te bezorgen. Uitgaande van die gedachte plakt het post kantoor van afzending op voor het buiten land bestemde correspondentie eventueel het ontbrekende port zelf bU en zendt aan den af zender een dienstkaart met verzoek deze aan het postkantoor terug te zenden, na daarop het ontbrekend port in postzegels te hebben ver antwoord. Bü dezen maatregel wordt dus op de recht schapenheid van het publiek vertrouwd en hier in is men niet beschaamd. In één maand is wegens onvoldoende gefran keerde stukken door den postdienst voor een bedrag van 178.90 bügefrankeerd. waarvan weer terug ontvangen werd 178. terwül het totaal aantal stukken en dus ook het aantal uitgezonden dienstkaarten 2766 beliep. In één maand dus büna 3.000 gevallen van onvoldoende frankeering van buitenlandsche correspondentie. Deze omvang van de slordigheid is op zich zelf minder fraai, maar de oprechte dank van de delinquenten, in de vriendelükste termen, en de over het algemeen prompte terugbetaling maken weer veel goed. En ten slotte, wie zou niet gaarne voor het luttele verlies van 90 cent (dat bovendien ook nog wel terecht zal komen) een lange serie loftuitingen ontvangen, waarvan wü er slechts enkele als voorbeeld laten volgen: Hartelük dank, tante Post. Stel uw attentie zeer op prüs. Hartelijk dank, münheer, voor uw reuze ac- curatlgheid. Met beleefden dank voor coulante behande ling van dit verzuim. Met beleefden dank voor uw welwillende hulp. Met vriendelüken dank voor zoon keurige behandeling. Zeer büzonder bedankt. WU zeggen u hartelük dank voor uw buiten gewone vriendelükheid. om het te weinig ge frankeerde even voor te schieten. Kleine diensten onderhouden de vriendschap. Morgenavond te 2140 Amsterdamscben tüd zal Radio Wien aan de buitenlandsche luisteraars van den Oostenrükschen omroep de namen der prüswinnaars en hunne bekroonde inzendingen In de groote pcijsvraag der RAVAG „Winter in Oostenrük" bekend maken. De voorwaarden tot deelname aan deze prüs- vraag. die in alle landen van Europa groote be langstelling heeft gewekt, werden in de laatst* week van November 1936 in de Engelsche. Fran- sche, Italiaansche, Nederlandsche, Zweedsche, Poolsche en Tschechlsche talep bekend gemaaK Aan de drie beste inzendingen in ieder der bovengenoemde talen, te zamen dus 24 inzen dingen. werden mooie prijzen toegekend en wel: 8 eerste prijzen vrij reizen le klasse heen en terug op de Oostenrüksche Bondsspoorwegen van en tot een Oostenrüksch grensstation, en 8 dagen verbluf in een le klasse hotel met vol ledige verzorging. 8 tweede prüzen: vrü reizen le klasse als bo ven tn 8 dagen verblüf in een goed burgerlük hotel met volledige verzorging. 8 derde prüzen: rondreis le klasse met D-trein In Oostenrük van grens tot grens. HKI HHEI.. 32’ rn 484 M. 322 M.: 12.30 Oram pl 12.50 Klelnorkeet. 13q Omroep- danaorkeat. 1.503.30 Oram.pl. 5 30 Fud Cendrlx' danaorkeet 6.30 Zang. 8 30 Die Vielgellebte, operette. 10.35 Sport- reportage. 10.501130 Omroepdansorkeet. 484 M.: 13 30 Oram.pl. 12.50 Omroep- danaorkeet. 1.30 Omroepklelnorkeet. 3.00 3.30 Oram.pl. 5 30 Omroeporkeet. 6.35 Oram.pl. 6.50 Pianorecital. 7.35 Zang. 8 20 Omroeporkeet en zang. 10.30 Oram. pl. 10 45—1120 Oram pl. DBUT8CHLAND8ENDEK. 1571 M. 730 Volksmuziek. 9.20 Berichten. 9 501130 O. Dobrindt's orkeet. een pan met vet Tenslotte brengt het comité langs dezen weg den dank van Prinses en Prins over aan alle leerlingen, die aan dit geschenk hebben büge- dragen, terwül het comité zün groote erkente- lükheid uitspreekt voor de medewerking bü de inzameling ondervonden van de züde van allen, die op de Nederlandsche onderwüslnrlchtlngeni dit initiatief van de schooljeugd gesteund heb ben. De Raad voor de Scheepvaart deed uitspraak Iflzake het aan den grond loopen van het mo torschip „Karanan". De .Karanan" is op de Engelsche kust nabij Blakeney gestrand. doordien op dit vaartuig niet met eenlge nauwkeurigheid was bepaald welke koers gedurende de reis over de Noord zee van het lichtschip „Terschellingerbatik naar Kings Lynn was gevolgd en in verband daarmede het licht van de boel van Blakeney Overfalls ten onrechte is gehouden voor dat van het lichtschip „Inner Dowsing”. Het getuigt van een groote mate van zorge loosheid van betrokkenen, dat zü llchtvaardlg- lük hebben aangenomen het licht van bedoeld lichtschip te zien en, vertrouwende op de juist heid van die waarneming, volle kracht in de richting kust hebben doen varen. Dat het schip moellük bestuurbaar was. het Stuurkompas slecht werkte en het observatle- horloge stilstond, kan bezwaarlük tot verlich ting van schuld strekken. Woensdag is te Marseille een aanvang ge maakt met het tournooi om het wereldkam pioenschap cadre 45/1. Van Nederlandsche züde wordt hieraan deel genomen door J. Dommering en J. Sweering Voor den openingsdag bestond reeds een vri. groote belangstelling. Na de offlcieele opening door den secretaris van den U.I.FA.B den heer Avee. kwamen als eerste partüen die tusschen den Spanjaard Cabra en den Duitscher Sorge en tusschen onze landgenooten Dommering en Sweering. De Arn hemmer speelde een zeer goede party en hü won dan ook met groot verschil van den Am sterdammer Sweering. die er thans geheel en al uil schünt te zün. Laatstgenoemde had ook tegen Cabra niet veel in te brengen soodat deze eerste dag niet büzonder goed voor hem Inzette Het materiaal waarop gespeeld wordt, is goed. De resultaten van den eersten dag waren: 11.20 Grem.pl. BBC-Dan»- 2.30 BBC 3 20 Het zan*. 430 BBC - Mid- De Canadeesche polltie, die eveneens actief deelneemt aan het opsporingswerk, is van mee- ning, dat de moordenaar zich in de bosschcn van het Frazer-dal in Britsch-Columbia op houdt. Zü is bezig deze te onderzoeken. De polltie van Tacoma concentreert al haar aandacht op een misdadiger, die bekend staat onder den naam van „Tim” en die kort voor de ontvoering in een hotel te Tacoma heeft ge logeerd. HU sou daar met twee mannen gespro ken hebben over „een groote zaak die hü bezig was op touw te zetten. De opgewonden bevolking van Tacoma ver drong zich gisteravond in dichte groepen voor het politiebureau, met het vaste voornemen, sich met geweld van den dader meester te ma ken, indien hü gevangen zou worden genomen. Lynchen, zoo hoort men algemeen, zou nog een veel te kleine straf zün, de daders moesten levend verbrand worden. Dezer dagen werden de aanvraagformulieren voor de teelt van aardappelen, suikerbieten en vlas door de Landbouw-Crlsls-Organisatles toe gezonden aan de haar bekende telers van die producten. Telers, die op 18 Januari a s nog geen formulieren mochten hebben ontvangen, wordt aangeraden zich onmiddellük na dien datum te wenden tot de provinciale landbouw- crisls-organlsatie, waaronder zü ressorteeren, teneinde alsnog een aanvraagformulier te kun nen verkrügen. Alle aanvragen moeten ulterlük 30 Januari a s. in het bezit der landbouw-crisis-organisaties zün. 's-Qravenhage, 11 Januari 1937. land-orkeat, viool en plano. 5.35 Concert de Alphes. 6 45 Orgelspel. 7.2q Muzikale causerie. 7.40 BBC-orkest en solisten. 8 30 L. Levy's Fllmorkest en solisten. 830 Vocaal Trio en lult. 9.20 Berich ten. 10.00 Radlotooneel met muziek. 11.15 Bram Martin en zün Band. 11.5012.30 Danamuzlek (Oram.pl.). -KAD1O PARIS. 1648 M. Oram.pl. 135 Zang. 1.50 Orampl 3.35 dito. 4 30 Kwartetconcert. 5 50 Oram pl. 6 06 Pianorecital. 6.50 Oram pl 8.30 Pia norecital 9.05 Voordracht met muziek. 11.201.06 Orkeotconcert. Woensdagavond ruim half elf is een aui< bestuurd door den heer v. H. uit Hazerswoude met volle vaart tegen de afsluitboomen gereden bü den spooiwegovergang HeerenstraatZoe- terwoudscheweg te Leiden, juist op het oogen- blik. dat de laatste trein, die om 10 u. 27 van Leiden was vertrokken In de richting Utrecht, passeerde. De schok was zoo hevig, dat de afsluitboomen geheel werden verbogen De auto reed tot de spoorlün en kwam juist tot staan toen de trein voorbükwam die krachtig remde. De auto kwam toch tegen den trein aan en werd totaal vernield. Noch de bestuurder, noch de passagier wer den gewond. Beiden zetten het op een loopen. doch na een kwartier kwam de heer v. H. bü zün vernielden auto terug. Hü beweerde door den mist niet te hebben gezien dat de boomen gesloten waren. De trein naar Utrecht had ongeveer een kwartier vertraging. De auto is in beslag geno men. Op het in de Waalhaven gelegen Dultsche ss. ..Boltenhof’’, dat een lading cokes Inhield. Is Woensdagmiddag plotseling het hekwerk aan bakboordzüde gebroken, waardoor een hoeveel heid van ongeveer 50 ton cokes over boord stortte. Het schip helde daarna naar stuur boord over, met het gevolg, dat ook aan deze züde het hekwerk het begaf. Ook aan deze züde verdween een hoeveelheid cokes in de diepte. De 26-jarige Dultsche matroos B. Zegke werd door de vallende massa meegesleurd is verdronken. De rivierpolitie heeft met dreggen naar het slachtoffer gezocht, doch tot nu toe zonder re sultaat. Men zal zich herinneren, dat in den zomer het vorig jaar in het Merwedekanaal het ontzielde lichaam van een Utrechtschen inge zetene werd gevonden. Het onderzoek wees uit. dat deze persoon om het leven was gebracht. Verdacht van dezen moord werd door de re cherche de Utrechtsche koopman H. 8. aan gehouden, die tenslotte bekende, het mlsdrüf te hebben gepleegd. De moordenaar zal worden verdedigd door Mr. Muller Massis uit Amsterdam. Het o.M. zal worden waargenomen door den subst. officier van Justitie, Mr. Camphuis. Deze tragische geschiedenis heeft zich, vol gens de verklaringen van den verd., destüds als volgt afgespeeld: v. H. bezocht op een Vrüdag den Verdachte en sprak met hem af, des avonds een auto tochtje te gaan maken. S. huurde daarvoor een wagen en toen de ander tegen 9 uur aan zün woning arriveerde, stond de auto reeds klaar. Tusschen beide jongemannen is toen plotseling twist ontstaan over een oude geldkwestie, waar- bü, volgens de verklaringen ven den dader, v. H. handtastelük werd. S. zou zich hierbü zóó hebben opgewonden, dat hü den ander met een mes te lüf ging Daarna heeft hü een bü* genomen en zün tegenstander daarmee eenlge slagen toegebracht. In een jutezak heeft hü den verslagene daarop met den huurauto naat het Merwedekam.al gereden en daar het li chaam in het water doen verdwünen. 9 30 NCRV-orkest ANP). 11.00—11.30 Schriftlezing. DHOITWICH. 1500 M. 12 06 Orgelconcert 12.50 orkeet. 135 Strükkwlntet. Weleh Septet. 2 50 Graqi pl Colomfto-octet en De inhoud van het vernieuwde blad is veel- züdig geschakeerdin de eerste plaats een kro niek van de voornaamste ielten van de week en een buitenlandsch overzicht van de hand van den heer -Henri Hermans, een kort heiligen leven, een beknopte boekbespreking, een ru briek voor huisvlijt, waarin men kan lezen hoe men een duiventil moet bouwen, en een taal rubriek van pater Gerlach Royen OJ.M., die belooft zün lezers iedere week llNtele oogen- blikken over ditjes en datjes ui# de taalkunde te zullen onderhouden. De geleerde schrijver zal in zun volgende beschouwingen „zo maar wat kriskras over het taalgebied heenlopen en alvast zo hier en daar de aandacht op kleinig heidjes vestigen”, doch waarschuwt thans reeds dringend tegen „kwakzalvers, dilettanten en liefhebberende prutsers' op taalgebied, Dan is er een artikel van Ad Bevers over de regie van het llefhebberljtooneel, een rubriek die om onbegrijpelüke redenen geplaatst wordt zonder titel onder een reeks fascimilés var. postzegels 'ook opmaken is een kunst die men leeren moet), een sonnet van pater Jac Schreurs M S C. en nog veel meer. Minder ge schikt vinden we in dit verband het artikel „Anton spreekt", zijnde een wel zéér late be schouwing van de N.S.B.-vergadering van 12 December 1936. Ofschoon deze beweging zelf allerminst steeds waardige methoden toepast bü haar propaganda, mag dit toch geen reden zün om bü haar bestrüdlng de waardigheid uit het oog te verliezen, en dat doet men wel een beetje, wanneer men haar leider bü den voor naam gaat noemen. Kan men het anders den redacteuren van „Vova" kwUlük nemen, dat zü ’n volgend maal het blad „Herstel” aankondigen onder den titel .Plet schrüft"? De verwildering der persmanieren moge steeds het monopolie blüven van die organen die daarmee begonnen zün. Met dit al houdt „Herstel”, een belofte in voor de toekomst. Een weekbj^d voor de Ka th. arbeidersbeweging heeft alle réden van bestaan en alle kans van slagen. En dit eerste nummer houdt genoeg beloften in om te verwachten dat „Herstel” ook slagen zal. Dierenbeul Hij is altijd een minderwaardig individu. Qeloof maar niet, dat hü goed voor menschen is. In kwellen heeft hij plezier. Hij schopt geniepig zijn hond, die weerloos onder de kar gebonden staat; hl) denkt er niet aan het dier goed aan te spannen, zoodat het geen pijn heeft; hij geeft zijn beesten nauwelijks te eten; hij spot met de aansporing, om de dieren met. zachtheid te behandelen en. dc vogels te sparen. Hij vindt dat dwaas heid, gekheid, malle sentimentaliteit. Hij is zoo niet. Hij is hij verzekert het u met een knoop er over heen een man. géén vrouw. Er mankeert nog maar aan. dat hij zich voor een held houdt! Hij heeft maling aan de dierenbescherming en zal zijn hond, zijn kat, zijn paard of wat hij heeft, behandelen, zooals hij wü en zooals het hem goed dunkt, wat in de practijk altijd neerkomt op een harde en wreede behandeling. Hij ziet er zelfs niet tegen op een vogeltje de oogen uit te branden, omdat het dier tje dan, volgens een leugenachtig kletspraatje, beter zingen zou. Mijd zulk een individu, tenzij gij hem eens flink de waarheid wüt zeg gen, al zal het u wel niet veel hel pen. Hoe zou de heilige van Assisiè over hem hebben geoordeeld! En nog eens, geloof nóóit, dat hij, meedoa- genloos voor dieren, goed voor men schen is. >7 1000 en 500 aan toonder, aflosbaar in ulter lük 27 jaren De koers van uitgifte is 100 pet terwül de coupons vervallen op 1 Febr en 1 Aug Deze uitgifte geschiedt ter aflossing respèc- tievelük conversie van de 5 pet. Obligatleleening; oorspronkelük groot 500.000.Uitgegeven 13 Mei 1932. .welke obllgatieleening per 1 Mei 1937 aflosbaar is gesteld. Aan houders van niet uitgelote obligation der per 1 Mei 1937 aflosbaar gestelde 5 pet. lee- ning 1932. per resto groot 490 000 wordt"bü <fc inschrüving op de 4 pet. Conversieleening 1937 recht van voorkeur verleend De inschrüving zal op Woensdag 20 Jan S3, van 9 uur 's morgens tot 4 uur 's middags zün opengesteld te Amsterdam ten kantore.van de firma Theodoor Gilissen, te 's-Gravenhage ten kantore van de N V. Commisslelank Holland- Indlë en te Rotterdam ten kantore van de N.V. Rotterdamsch Effectenkantoor De offlcieele noteering voor deze leening ter beurze van Amsterdam zal worden aangevraagd Verschenen is het eerste numfher van het weekblad „Herstel”, uitgave van het R K. Werkliedenverbond in Nederland, dal zich aandient als den achttienden Jaargang van het oude „Verbondsblad Uitgebreld zoowel wat formaat als aantal bladzüden betreft wil dit tüdschrift, onder hoofdre dactie van drs. Piet Kasteel, parlementair redacteur van „De Maasbode", thans een algemeen weekblad zün. een echt gezlns- O blad, zooals de verbondsvoorzitter A. C. de Bruyn schrüft: „een van de meest doeltref fende middelen bü bet vervullen van de taak onzer kath. arbeidersbeweging: de godsdlenstlg-zcdelüke, cultureeie en maat schappelijke verheffing van ons Nederland- sche werkeravolk Het comité zou het op prüs stellen thans eventueel voor dit doel büeengebrachte bedra gen zoo spoedig mogelük op de postrekening van den penningmeester te mogen ontvangen. (Dr W van dor Wük, 's Gravenhage, giro 18942). Op 29 December is aan Prinses en Prins een oorkonde aangeboden van den volgenden Inhoud „Op de 15e December van het Jaar 1936 heeft de Nederlandse schooljeugd des morgens om 10 uur. een van zin en een van daad, een feest gave geschonken ter gelegenheid van het aan staand huwelük van H. K. H. Juliana Louise Emma Marie Wilhelmina Prinses van Oranje Nassau en Z D. H Bernhard Leopold Friedrich Eberhard Julius Kurt Karl Gottfried Peter Prins van Lippe-Blesterfeld Ter herinnering aan dit heuglük feit en als bewü3 van haar toewüdlng, aanhankelükheid en hartelüke genegenheid zal de Nederlandse schooljeugd uit het op deze wüze büeen ge brachte bedrag de bibliotheek doen inrichten van het paleis te Soestdük, waarbü zü de wens uitspreekt, dat ook dit geschenk moge büdragen tot het geluk van het Prinselük Paar tot lengte van dagen." Deze oorkonde was geteekend door mevr, C StrasserBerlage en werd aangeboden een fraaie, lederen map, bewerkt door mej. Hilde Schröder. HII.VERHI’m II. 301 M. (Algemeen program ma. venorxd door de NCRV). 8.00 Schriftlezing 8 15930 Orampl. 1030 Morgendienst. 11.0012.00 Cello en pia no. 13.15 Gram.pl. 12.30 Ensemble van der Horst. 1.15 Gram.pl. 1.45 Vervolg concert. 3 30 Chr. Lectuur. 3.003.45 Orgelspel. 4.00 Zang en plano. 5.00 De clamatie en grem.pl 6 30 Voor tulnllet- hebbers 7.00 Berichten 7 15 Literair halfuur 7 45 Reportage. 8 00 Berichten ANP. 8 15 Orgelconcert 900 Reportage (Om 1000 Berichten Gram.pl. Hll VERHl‘M I. 1875 M. (8.00 VARA. I’.OO AVRO. 4.00 VARA. 0.00 VARA). 8 00 Gram pl. 10 40 Gram.pl 1120 Oram pl 12 00 Kovacs La Joe en Gram.pl. 1.30 J Kroon's ensemble. 3 00 Gram.pl. 3 15 AVRO-Dansorkest 4.00 Orgelspel. 430 Melody Circle 5 3<) De Flierefluiters, zang en gram pl 8 50 Gram.pl. 7 20 Gram pl. 9.00 VARA-orkeet en harp. 10.00 De Ramblers 1030 Berichten ANP 1100 Jazzconcert (Qram.pl.1130 12 Oo Gram.pl

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 14