Bouw van 16 luchtkruisers voor ons land is m Het front bij Madrid dichten mist gehuld ONS BLAD De H. Vader verlaat Zijn ziekbed I 60 Het nieuws van heden Arrestatie van dr. Brouwer De Marokkaansche kwestie DE BAROMETER 1 ORDER AAN FOKKER FABRIEKEN SLECHTS AF EN TOE KANONGEBULDER JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR ENKELSTUKKEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER I «r. Professor Milani wordt gelukgewenscht en Italianen in Yemen gearresteerd De Rio Tinto-mynen «A r ort ste ten tal. >ek Alle verwachtingen overtroffen Een bombardement bij Valencia SINAASAPPELPLANTAGE VOOR EEN CONCERT DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Een uitnoodiging van Franco Oplevering binnen korten tijd ADVERTENTIEPRIJZEN «Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40 a p. regel; idem op pag. één 55 g p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers G ids De Duitache koloniale eiachen m- te- Ook de Britache officieren zullen het veelbeaproken gebied bezoeken De Nederlandache publidat te Valencia aangehouden weer vrygelaten Het vrywilligeravraagatuk Het type T S kenmerkt zich door hooge anelheidzware bewapening en grooten actieradiua Het Portugeeache antwoord op de jongate Britache nota, te Lon den overhandigd, achynt zeer bevredigend te zyn DONDERDAG 14 JANUARI lOS'T Engelach achip aangehouden Bedoeld ^X\\\\\\\l\UIIIIIII/f/Z/////ZZ^ De uit Duitschland uitgeweken schrijver Lion Feuchtwanger werd door den Sowjet-Russischen dictator Stalin in bijzondere audiëntie ontvangen Tot aller verraaaing bezocht Z. H. Zyn kapel en ontving eenige familieleden j een van vernemen, ij n de van O S o .1 i Het Portugeesche ant- Britsche voorstellen sou MADRID, 13 Jan. Naar thans bekend is geworden Is op 7 deser de Nederlandsche publicist dr. J. Brouwer op beschuldiging van spioraiage te Valencia gearresteerd en naar Madrid overgebracht. schers en vreemdelingen, van welke nationaliteit dan ook. De Dultsche kruiser Karlsruhe is vanmorgen te Tanger aangekomen. De Fransche minister van Marine, Gasnier du 4*arc. heeft hedenmorgen bezoeken gebracht aan de verschillende defensie-orgatien der marine in Algiers. Om half vier is hij aan boord van den kruiser Colbert naar Oran vertrokken. een vruchtbare samenwerking tusschen de auto riteiten der luchtvaartafdeeling en de Neder landsche Vliegtuigenfabriek en het is zeker als een nationaal belang te beschouwen, dat be doelde belangrijke opdracht, waardoor vele hon derden gedurende zeer geruimen tijd werk zul len vinden, hier te lande kon worden geplaatst. VATICAANSTAD, 13 Jan. (Havas). Heden ochtend was de gezondheidstoestand van Z H. den Paus bevredigend. Aangezien de pijnen in de beenen slechts van tijd tot tijd opkomen, is de H. Vader in staat enkele uren per dag te wijden aan de zaken der Kerk. Nadat hedenochtend prof. Milani een bezoek had gebracht, heeft Z. H. een onderhoud gehad met den Kardlnaal-Staatssecretarts, Pabelll, en Kardinaal Mariani, met wien Hij de admini stratie der Pauselijke goederen besprak van de regeering. Hieraan wordt toegevoegd, dat Franco de neutrale zóne zal blijven eerbie digen. De inzameling onder de schooljeugd voor het huwelijksgeschenk aan het Prinseljjk Paar ia een overweldigend succes geworden. Aangekondigd wordt een 3 pct. Ned.-Indische conversieleenlng, met garantie van Nederland. Radio-Sevilla heeft heden in een uitzending In de Fransche taal alle vreemdelingen op har telijke wjjze uitgenoodigd een bezoek te komen brengen aan de Spaansche zóne van Marokko, en zich rekenschap te geven van de onjuistheid der geruchten over het ontschepen van Duit- Nadar Mint onze Rom. correspondent dd. 13 Januari: Zonder dat iemand in of buiten het Vatl- caan zulks verwachten kon, heeft de H. Vader het ziekbed dat hem veertig dagen gekluisterd hield, kunnen verlaten. De expresseiyk geconstrueerde stoel, die den Patiënt de gemakkelijkste en gunstig ste, half zittende houding mogeljjk maakt, heeft dus eerder dienst kunnen doen dan wij gisteren verwachtten, toen wij schre ven dat het wel veertien dagen zou duren voor het zoover kwam. Dat de behandelende geneesheer zijn on geduldig wachtenden Patiënt toestemming gegeven heeft voor een grootare beweging, duidt wel op een herstel van krachten, dat inderdaad alle verwachtingen overtreft. De bemanning werd met drie sloepen van de .Koenlgsberg", welke op 300 M. uit de kust meerde, naar wal gebracht. De bemanning werd begeleid door eenige Dultsche officieren. MADRID, 13 Jan, (Havas.) De toestand rondom de hoofdstad is vandaag niet ge wijzigd. Het kanon heeft den gebeden mor gen gezwegen, terwijl opnieuw een dikke mist over het front is komen hangen. Tegen drie uur werd het kanongebulder weer hoor baar uit de richting van C'asa del C'ampo. Het kan echter zijn, dat het hier gaat on een waaksaamheidsactie zonder belangrijke troepenbewegingen. Ontwerp-ordonnantie bjj den Volksraad tnge- diend tot uitbreiding der regeeringsbevoegdheid in tjjden van spanning. Het Britache kabinet besprak o.m. de kwestie der financiering van de herbewapening. H. M. de Koningin brengt een bezoek aan het paleis Soestdtjk. Stand op Donderdag 1« uur v.m.: 7«34 Vorige stand: 7WJI !VeiL de VRAAGT DE FRAAI De toestand van Z. H. den Paus is zoo bevredi gend, dat HU eenige uren hel bed Mocht ver laten. Opdracht van het departement van Defensie aan de Fokker-fabrieken te Amsterdam tot den bouw van zestien luchtkruisers. Het Madrlleensche front is in mist gehuld, waardoor de vijandelijkheden tot eenige kanon- nades beperkt ble' sioord aangaande zeer gunstig zijn. De Duitschers vertrokken, nadat zjj den fas- cistischen groet hadden gebracht, terwijl de Spanjaarden met de gebalde vuist den groet beantwoordden. Bij onderzoek is aan de Spaansche regeering gebieken, dat deze gevangenneming is geschied op grond van valsche geruchten. De H. Vader ontving hier een aarjtal familie leden, die zeer verheugd waren hem te zien; zjj vreesden reeds, dat zij Hem nooit meer zouden zien. De autoriteiten te Salamanca hebber, geant woord op het Britache protest tegen net bom bardement van de Britache legatie te Madrid In dit antwoord wordt herhaald, dat dit bom bardement werd uitgevoerd door vliegtuigen Ben oorlogsschip der nationalisten heeft het strand van Nazareth by Valencia ge bombardeerd Er vielen tien gewonden. Het vuur werd beantwoord door een oorlogs schip der regeering. De Engelsche regeering heeft van haar ambassadeur te Lissabon een samenvatting ontvangen van het antwoord, dat door de Portugeesche regeering gegeven is ten aan zien van de niet-inmenglngs-problemen. LONDEN, 13 Jan. (Reuter) De plaatsver- vangende Hooge Commissaris voor Spaansch Marokko, kolonel Beigbeder, heeft thans de zelfde uitnoodiging gericht tot den Br.tschen consul te Tctoean, als gericht is tot Frank rijk. waardoor ook de Britsche autoriteiten in staat zullen worden gesteld in Spaansch Marokko een onderzoek in te stellen naar de activiteit der Duitschers. Toscanini, die het eerste concert van de nieu we Palestjjnsche Philharmonic heeft gedirigeerd, heeft van het gemeentebestuur van Tel Avlv een sinaasappelplantage in de nabijheid dezer stad ten geschenke gekregen. Toecaninl wenschte voor zijn leiding der con certen geen honorarium te ontvangen. De communisten rukken steeds meer op naar Sianfoe, waar de toestand hoogst ernstig is. Nanking overweegt de mogelijkheid om Tsjang Soe Liang naar Sianfoe te zenden. Aardschuivingen in Ooat-Java tengevolge van zware regens; vermoedelijk 21 dooden. Volgens nadere berichten, Is bij besluit van den oppersten verdedigingsraad van Madrid dr. Brouwer op transport gesteld naar Valencia, vanwaar hij op eigen ge legenheid naar het vaderland kan vertrek ken. Ook Britache officieren sullen een bezoek bren gen aan Marokko, om een ondersoek in te stellen. Dr. Brouwer is bij de katholieken o.m. bekend door zijn lezingen, welke hij in de laatste maan den voor „Geloof en Wetenschap” hield over Spanje. N 00 RD-HOLLA N DSC H DAGBLAD Geen verbindendverklaring van ondernemers- overeenkomaten in de bakkerij te Amsterdam er Rotterdam. Hoewel uiteraard uit overwegingen van landsbelang omtrent de te bouwen vliegtuigen geen details kunnen worden medegedeeld, staat vast, dat bedoeld vliegtuigtype zich kenmerkt door een zeer hooge snelheid, bijzondere zware bewapening en zeer grooten actieradius. Wij vernemen, dat de vliegtuigen leder zul len worden voorzien van twee Bristol Pegasus 30 motoren, elk ontwikkelende 925 P.K. Het vliegtuig is een middendekker en wordt natuurlijk voorzien van een intrekbaar lan dingsgestel. Deze order, die tot de belangrijkste militaire opdrachten moet worden gerekend, die sedert jaren door de Nederlandsche vliegtuigenin dustrie kon worden verkregen, is het gevolg van De Britsche regeering is thans bezig met het bestudeeren van de inlichtingen, die haar ver strekt zijn door twee Britsche mijnbouwmaat schappijen in Spanje. nJ. de Rio Tinto en de Tarsis zwavel- en kopermijnbouwmij Deze in lichtingen toonen aan, dat de opbrengst der mijnen gerequireerd Is door generaal Franco en verkocht is aan Dultschland. De maat schappijen vreezen, dat wanneer zjj de werk zaamheden staken, de mijnen onteigend zullen worden. Aan de successen, die de Nederlandsche Vliegtuigenfabriek in de laatste maanden mocht boeken met het te Parijs geëxposeerde ge vechtsvliegtuig type G 1 en het Jachtvliegtuig type D 21, is dus thans een nieuwe belangrijke opdracht toegevoegd, die voor de Nederland- sclte industrie in de naaste toekomst goede per spectieven belooft te openen. In den afgeloopen nacht is een hevig artil- lerie-gevecht geleverd aan het geheele front voor Madrid. De posities hebben hierdoor geen wijziging ondergaan. Van de andere fronten valt‘niets te melden. Ofschoon diplomatieke kringen geen nauwkeu rige aanwijzingen verstrekken over den inhoud, verklaarden zij toch thans reeds, dat dit ant woord zeer bevredigend is en nuttig moet bij dragen tot een succes van de loopende onder- handelingen. Men hoopt, dat de regeerlngen te Rome en Berlijn in denzelfden zin zullen ant woorden, maar uit deze belde hoofdsteden heeft men nog geen enkel bericht hierover ontvan gen. De Fransche Kamercommissie heeft beslo ten de behandeling van het wetsontwerp van Jean Desbonds uit te stellen, in afwachting van het regeerlngsontwerp, dat eveneens be trekking zal hebben op de kwestie van de vrij willige dienstneming In Spanje. Een lid van de socialistische partij in de V. S. heeft verklaard, dat in den loop van deze maand verscheidene honderden vrijwilligers naar Spanje zullen vertrekken, teneinde dienst te nemen bjj de Internationale brigade van de regeering te Valencia. De socialistische partij streeft er naar het cijfer 500 te bereiken en zal financieelen steun verleenen aan de vrij willigers. Het Engelsche ss. Blackhlll, dat onderweg was naar Barcelona met een lading verschillende goederen, Is door kleine oorlogsschepen der na tionalisten In den afgeloopen nacht In de Straat van Gibraltar aangehouden. Na een ondervra ging van den gezagvoerder stonden de natio nalisten hem toe zijn reis voort te zetten. Kor ten tijd later is de Blackhlll In Gibraltar bin- nengeloopen. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar f2.— Voor buiten Alkmaarf 2.50 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Naar we verder vernemen, zijn de voorbereidingen van constructieven aard in verband met deze opdracht reeds ver gevorderd en zal dan ook eerlang met den daadwerkeljjken bouw kunnen begonnen worden. Dank zij de grondige voorberei ding. die aan het geven van de op dracht voorafging, zal het mogelijk zjjn deze vliegtuigen binnen zeer korten tijd voor hun bestemming op te leveren. type werd na een zeer grondige studie door de Fokker-fa- briek in nauw overleg met de daar toe ingestelde commissie van des kundigen van de luchtvaartafdeeling te Soesterberg ontwikkeld. Het Is niet waarschijnlijk, dat Engeland In den eersten tijd tot een actie zal overgaan. De geheele toestand wordt „echter, nauwkeurig in het. oog gehouden. 1 Vanmiddag is de eerste lersche ambulance, die de troepen van generaal Franco zal verge zellen. via Liverpool vertrokken De ambulance Is georganiseerd door het lersche Christenfront Generaal O’Duffy. die kort geleden uit Spanje Is teruggekeerd, verklaarde aan de pers, dat be halve de Ieren geen enkel regiment buitenland- sche Infanterie aan de zijde van Franco strijdt. Daarnaast zijn echter twee andere overwegin gen beslissend'geweest en wel in de eerste plaats de gunstige Invloed, dien het bewustzijn van grooter werkvermogen op de stemming en de gesteldheid van den H. Vader uitoefende, en op de tweede plaats de voorzichtige waakzaam heid tegen de complicaties, die zich bfj lange bedlegerigheid zoowel bjj de zieke ledematen als by de andere organen voor kunnen doen en die van emstlgen aard kunnën worden. De H. Vader toonde zich hedenmorgen zeer verheugd en dankbaar voor dit herstel, dat Hij volgens Zijn uitlating dankt aan de Drie Ko- ningen en de gebedeh der geloovigen. Als eersten bezoeker wilde de H. Vader zijn neef, Graaf Franco Rattl, ontvangen, die niet weinig verrast was den H- Vader niet in Zijn ziekbed maar in de ontvangzaal aan te treffen. Vervolgens ontving de H. Vader de Kardina len Pacelli en Mariani. Het ligt In ’s Pausen bedoeling zoo spoedig mogelyk, in het gewone dageljjksche rhythme, de Kardinalen-audlëntles In dezelfde omstandig heden, nJ. in Zijn ligstoel, in de ontvangzaal van Zijn particuliere appartementen te verlee nen. In het Vaticaan heerschte hedenmorgen groo ts voldoening over het gunstige verloop, of schoon de meerdere beweging den H. Vader ook grootere vermoeienis zal brengen, zoodat men niet uit het oog mag verliezen, dat zich ook hlerby complicaties kunnen voordoen. Prof. Milani mocht dan ook heden vele ge- lukwenschen ontvangen met dit zichtbare re sultaat van zjjn voorzichtige behandeling. Uit GlJon wordt gemeld, dat in den ochtend van den twaalfden Januari de bemanning van het stoomschip Marta Junquera”, dat door den Dultschen kruiser „Koenigsberg” -op 3 Januari was in beslag genomen, gezond en wel aan de Spaansche autoriteiten van het kustplaatsje Lastres Is uitgeleverd. Des middags heeft Z. H. de Paos het bed •enige aren kunnen verlaten. Hij begaf zich eerst naar Zijn particuliere kapel en ver volgens naar de groote saai van Zijn ver trekken, waar in het vervolg de audiënties suilen worden gehouden. De Parjjschc correspondent van de .News Chronicle” verklaart te weten, dat Hitler ge neraal Faupel, die tegenover hem te kennen heeft gegeven, dat Franco 80.000 man noodig zou hebben, niet met ..neen” zou hebben geant woord. doch in tegendeel verklaard zou heb ben, dat „wij Spanje slechts zullen verlaten, wanneer wjj koloniën zullen hebben verkregen." (Wy laten dit bericht vanzelfsprekend geheel voor rekening van het Engelsche blad. Red.) In kringen, die in contact staan met net ministerie van Bultenlandsche Zaken te Tokio, wjjst men er In verband met de Dultsche elschen op, dat het toekennen van Koloniale voordeelen aan Dultschland door anoere mo gendheden een radicale wijziging tengevolge zou kunnen hebben van de bultenlandsche Japan- sche politiek, aangezien dit den eisch van Ja pan zou rechtvaardigen ten aanzien van een herverdeeling der koloniën als bronnen grondstoffen. Binnen enkele dagen zal de torpedojager Vanoc Gibraltar verlaten, om naar Manilla en Ceuta te gaan. Beide steden zullen worden be zocht. en vermoedeiyk zal een groep Britsche officieren per auto een reis door Marokko ma ken. Zjj zullen- hiervoor een vrijgeleide krijgen, zoodat zjj op geen enkele wjjze in hun bewegin gen worden gehinderd. JERUZALEM, 13 Jan. (DN.B.) De bladen melden, dat de regeering van Yemen de leden van een Itallaansche oudheidkundige expeditie in hechtenis heeft doen nemen. De Italianen worden er van beschuldigd, militaire landkaarten vervaardigd te hebben en politieken arbeid verricht te hebben, die de regeering niet aangenaam is. Naar wü vernemen, heeft het de partement van Defensie besloten, aan de N. V. Nederlandsche Vliegtui genfabriek Fokker, te Amsterdam, opdracht te verstrekken tot den bouw van 16 luchtkruisers vim het type T 5. L I w» b L Het verblijf van H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard te Krynica in Polen. Sen snapshot tijdens een uitstapje op de ski’s GEÏLLU s' 1 'FtELïLcDE BROCHURE „FRANSCHE SNEEUW" Wordt GRATIS verstrekt op aanvraag by Services Nationaux de Tourisme. Willemskade 15a, Rotterdam, of alle Relsbureaux

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 9