ONS BLAD en Frankrijk en de Spaansche vrijwilligers Kleine schermutselingen bij mistig Madrid Het heden nieuws van ESTEPONA GEVALLEN DE BAROMETER EEN WETSONTWERP VAN DELBOS Goering’s bezoek aan Rome Duitsch-F ransche besprekingen Nieuwe campagne tegen Frankrijk DE TOESTAND VAN DEN H. VADER JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR KNIEKOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Een rede van Herriot De ex-commandant van Burgos staat terecht DIT NUMMER BESTAAT UIT De Internationale Militaire opvoeding toestand Militaire vliegtuigen verongelukt Na een bespreking in den Minister raad, werd het plan by de Kamer ingediend Volgens Duitsche bladen zyn de Sovjets meester in Zuid-Frankryk Jeanneney senaatsvoorzitter VRIJDAG 15 JANUARI 1937 - Twee besprekingen met Mussolini, o.m. over het Spaansche vraagstuk Valencia protesteert tegen een eventueele bemoeiing met het Spaansche goud in het buitenland Het Spaansche goud Z. H. in een ligstoel naar den grooten salon in het Vatj- caan gedragen 207 gijzelaars terechtgesteld Hernot over de taak i van de Kamer Ter opheldering van de kwestie van het handelsverkeer Het ontwerp heden behandeld Aanval op Madrid hervat ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c. p. regel; idem op pag. één 55c pcregel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 TIEN BLADZIJDEN Ss» NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD DERTIGSTE JAARGANG No. 99 model mededeellng hoofd- Des avonds hebben Mussolini en Goering een tweede gesprek over staatkundige onder werpen gehad. Yvon Delbos, de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken Na een verklaring van Desbons constateerde de premier, dat deze anmiddeliyke behandt ilet vasthield aan een ig van aün wetsont werp betreffende de vrijwilligers, waarna de sit ting om kwart over vier verdaagd werd tot hedenmiddag 3 uur. Dan aal het wetsontwerp betreffende de vrijwilligers behandeld worden Octrooi is aangevraagd op nieuw masker. Batet had de revolutionnalre beweging van October 1934 In Barcelona doen mislukken. HU had geweigerd slch bij de beweging aan te slui ten en had zijn troepen tegen de nationalisten In het veld gebracht. De commissaris der regeering stelde als elsch de doodstraf wegens opstand en verraad. Het Spaansche stoomschip Mar Cantabrico, dat met oorlogstuig op weg Is naar Spanje, is uit New York te Vera Cruz aangekomen. ROME. 14 Jan. (Stefanl) Een militair vlieg tuig van de luchthaven Porto Rose (Italië) is In zee gestort. De bestuurder is om het leven ge komen. Een watervliegtuig van de Fransche Marine Is in het meer van Hourtln gevallen. Van de vier inzittenden weiden twee onderofficieren op slag gedood. De twee anderen werden licht gewond. tte Krynica in Polen. rd tijdens 'n ski-tocht tche wintersportplaats Italiaansche vraagstuk. In de wandelgangen van den Senaat werd be kend gemaakt, dat Jeanneney herkozen is tot Senaatsvoorzitter, met 241 van de 246 uitge brachte stemmen. De Journal Industrielle meent te weten, dat de minister van handel na een bespre king met den Franschen ambassadeur beslo ten zou zijn In een betrekkelijk naaste toe komst besprekingen met de Duitsche regee ring In te lelden om de kwestie van het handelsverkeer tusschen de belde landen op te helderen. Deze onderhandelingen zullen waarschijnlijk de volgende maand worden gehouden. Z. K. H. Prins Bernhard op de ski’s in de omgeving van Krynica, het ver blijf van het jeugdig vorstelijk echtpaar Estepona in het Zuiden van Spanje duur de nationalisten op de regeeringstroepen veroverd. In de sitting van hét Fransche Kabinet sette Delbos zyn plan, om de vrijwilligerskwestie op te lossen, uiteen. Een desbetreffend ontwerp ia by de Kamer ingediend. De graUeverieening omvat in Oost-Indië ver scheidene duizenden personen. Vonnissen van de Bossche rechtbank inuake du misdrijven onder Hedel. ROME. 14 Jan. (Havas). Hedenochtend heeft generaal Goering een bezoek gebracht aan het graf van den Onbekenden Soldaat en het altaar der Fascistische dooden. Ver volgens werd hij door den Koning ontvan gen en des middags had h(j een onderhoud met Mussolini. Dit laatste onderhoud, dat gehouden werd tusschen 1230 en 1330 uur, heeft langer ge duurd dan by een eenvoudig beleefdheids bezoek gebruikelijk is. De wereldkampioenschappen cadre 45/1 te Mar seille. o De Spaansche ambassade te Londen heeft de Brltsche regeering een nota overhandigd, waar in geprotesteerd wordt tegen het feit, dat de niet-inmenglngscommissie de kwestie van het door Spanje in het buitenland gedeponeerde goud besproken heeft. In Spaansche kringen verklaart men, dat deze nota uiteenzet. dat de regeering te Valencia niet kan toegeven, dat de commissie zich bezig houdt met dit probleem, dat bulten haar bevoegdheden ligt. De minister van Luchtvaart, Cot, legde pre sident Lebrun een zevental decreten tot ont eigening van vliegtuigfabrieken ter teekenlng Het blad zag gaarne, dat eens en vooral er kend werd, dat de gelijkheid der Duitsche en Italiaansche standpunten In het Spaansche vraagstuk niet voortkomt uit ‘n gemeenschap pelijke levensbeschouwing, maar uit een ge meenschappelijke politiek. Het blad ABC., dat te Sevilla verschijnt, deelt mede, dat generaal Batet voor den krijgs raad te Burgos is verschenen. De generaal voerde het bevel over de militaire afdeeling Burgos, teen de nationalistische op stand uitbrak. Volgens van rechtsche zijde medegedeelde lijs ten zouden in de gevangenissen van Bilbao na den dag van het bombardement van de stad floor de rechtsche luchtmacht 207 gijzelaars zijn terechtgesteld. Uit de weinige Italiaansche persartikelen over dit onderwerp blijkt, dat het onderhoud ten doel heeft gehad de bestudeering van een Duitsch- gedragslijn voor bet Spaansche Maurizio Maravlglia schrijft in de „Tribuna”: Italië en Duitschland kunnen de oogen niet sluiten voor de gebeurtenissen In Spanje, juist omdat zij vurig verlangen, dat de bestaande toestand op het Iberische schiereiland en in de Middellandsche Zee niet veranderd wordt. Zij hebben er belang bij, dat In Spanje geen regee ring ontstaat, die onder toezicht van de Sovjet- Republlek staat. Op voorstel van Cot teekende Lebrun boven dien nog een decreet, waarbij de voorwaarden, waaronder de Staat zal samenwerken met de fabrieken van oorlogsmaterleel, worden vastge steld. Het kapitaal van den Staat in deze be- dritven zal meer dan 2/3 van het totaal aandee- lenkapitaal moeten bedragen. Ten aanzien van de Marokkaansche kwestie zeide de minister van Buitenlandsche Zaken, dat deze kwestie is geregeld door het communiqué, cat werd gepubliceerd na het onderhoud van Hitler met Francois-Poncet. De „Deutsche Aljgemeine Zeilung" schrijft, dat de Fransche kust zich kan ontwikkelen tot een invoergebled voor bet roode Spanje. Men heeft den indruk aldus bet blad dat bet Fransche gezag daar niet meer bestaat. Zelfs zou gezegd kunnen worden, dat van een Fransch-Spaansche grens geen sprake meer is. Volgens de ..Berliner Boersenzeiung" heeft het offlcieele Frankrijk thans te kiezen: het kan met alle middelen trachten het smeulende vuur te blusschen, of het kan den gebeurtenissen haar loop laten, waardoor het land gevaar zou loopen op zijn beun door de roode vlammen verteerd te worden. Het Duitsche Nieuwsbureau heeft geen mel ding gemaakt van de tegenspraak van den burgemeester van Perpignan. De permanente deputatie van de Cortes is Donderdagmiddag in het raadhuis te gen zetel vormt van het parlement. Martinez Barrio, die als voorzitter fungeerde, verklaarde, dat het voorstel tot verlenging van den staat van alarm met een maand verlengd was. De Cortes aanvaardde het amnestle-voorstel, dat ingediend was door den minister van Justi tie. Henri de Francisco werd gekozen tot vlce- voorzitter van de deputatie, ter vervanging van Caballero. Besloten is de parlementaire onschendbaar heid op te heffen van den afgevaardigde Ariz- Het vorstelijk echtpaar gedurende het verblijf HXJf. Prinses Juliana en Z.KJf. Prins Bemha in de omgeving van de thans zoo bekende Pool Waarschijnlijk is deze campagne te wijten aan de verspreiding van een In de „Action Fran- calse'* verschenen artikel. De Duitsche bladen nemen de meest kenmerkende zinnen daaruit over en leveren beschouwingen naar aanleiding van de beweerde vesLging van Sovjets aan de Fransche Middellandsche Zee-kust. voor. Dese fabrieken zullen worden onderge bracht by de nationale maatschappijen, welke door minister Cot in het leven zyn geroepen. om 12 uur byeengekomen Valencia, dat den voorloopi- Minister Bedouce, de minister van Openbare Werken, besprak een ontwerp tot toepassing van een veertigurige werkweek by de spoo-wbgen Dit ontwerp van minister Bedouce zal in een speciale byeenkomst van de belanghebbende ministers Maandagochtend as worden bespro ken. .Minister Marx Dormoy sprak over de sociale conflicten en verklaarde, dat in het geheele land slechts 3000 stakers zUn, terwijl geen fabrieken meer door stakers zyn bezet. PARIJS, 14 Jan. (Havas) Hedenochtend is de Fransche ministerraad op het Elysée byeengekomen. De ministers bespraken de parlementaire werkzaamheden en de Inter pellaties, welke by de bureaux van Kamer en Senaat werden Ingediend. Delbos zette een ontwerp tot het verbieden van het aan werven en zenden van vrijwilligers naar Spanje uiteen, alsmede maatregelen, welke door andere staten moeten worden toege past. Dit ontwerp zal heden aan het parle ment worden voorgelegd. PARIJS, 14 Jan. (DJi.B.) De Fransche am bassadeur te Beriyn, Francols-Poncet. heeft, naar in goedingelichte kringen verluidt, met de beveegde Instanties te Parys besprekingen ge had over Du‘tsch-Fransche economische aan gelegenheden. By zyn onderhoud met den mi nister van Handel zou vooral de kwestie der clearing zUn besproken. BERLIJN, 14 Jan. (Havas.) De Berlijn- sche middagbladen zfjn verschenen met •ensntloneele koppen sooals „De Sovjets meester In Zuid-Frankryk", „Perpignan een gamisoenspteats voor het roode Spanje.” De pers heeft ongetwUfeld opdracht gekre gen, de anti.Fransche campagne te her vatten. Na de rede van Herriot kondigde minister president Blum aan, dat de regeering een wets ontwerp bij het bureau van de Kamer had inge diend, waarin aan de regeering machtiging wordt verleend alle maatregelen te neuten, noo- dlg voor het beletten van het vertrek van vry- willigers naar Spanje. (Langdurig applaus op alle banken, behalve by de communisten.) De Italiaansche Minister van Pers en Propaganda, Dino Alfieri (met den hoed in de hand) bracht ’n bezoek aan Parijs. In de avond-ultzending van half negen meld de de rechtsche zender Requetes, dat de natio nalisten den aanval in den 'ector Madrid her vat hebben. Zy brachten den vyand zware verliezen toe. MADRID, 14 Jan. (Havas) De verdedi- gingsraad van Madrid heeft een communi qué gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat de mist en de regen alle operaties aan het front voor Madrid belemmeren. By een vemosenden aanval op een afdeeling na- tionaBsien in de Universiteitswjjk werden vijf gevangenen gemaakt, terwijl by een te genaanval der regeeringstroepen Villa Nueva de PardiUo werd heroverd. 200 nationalisten zouden hierby krijgsgevangen zjjn gemaakt. VATICAANSTAD, 14 Jan. (Havas). De gezondheidstoestand van Z H den Paus blijft statlonnair. Z. H. heeft het bed ver laten en Is In een Ugsjoel naar den grooten salon van Zyn vertrekken gedragen. Z. H. wil in het vervolg hier de audiënties ver- leenen. By het innemen van zyn voorzit ter sze tel heeft Herriot in de Kamer een redevoering uitge sproken. waarin hy een overzicht gaf over de door de Kamer ten uitvoer gelegde aanzieniyke taak. Wanneer de procedures van arbitrage en verzoening haar Intrede doen in onze zeden, kunnen wy hopén, dien socialen vrede te be reiken. dien het geweld niet In het leven kan roepen en die slechts In rechtvaardigheid ge dacht kan worden. Herriot wees er op, dat een zoodanige politiek een onvoorwaardeiyke toewijding aan de wet elsch t. Frankryk heeft de hand toegestoken en steekt nog steeds de hand toe aan zyn tegenstanders in den stryd. Het weet, dat de hervatting van den bewapeningswedloop de volkeren meesleept op eep gevaariyke helling en ze blootstelt aan gevaren, die het door zyn verstand en zyn moed weigert als onontkoombaar te beschouwen. Frankryk houdt zich te allen tijde gereed voor redelijke overeenkomsten en eerbiedigt de bin- nenlandsche privileges der andere naties, zoo- als het ztfn eigen privileges wil verdedigen. zyn rede beëindigend stelde Herriot de diepe eenheid In het licht van het Fransche volk: „zoodra het om het vaderland gaat, is er slechts één Frankryk." •>e toestand van Z. H. den Paus bleef station- nair. Z. H. verliet opnieuw het sickbed. WEÈNEN, 14 Jan. (Stefanl) Men heeft be sloten de pre-milltalre opvoeding der jeugd op de Oostenryksche scholen uit te breiden. In het vervolg sa! onderricht worden gegeven in het gebruik van dé veldtelegraaf, het gasmasker en het geweer. Zoowel leerlingen als onderwyzers zullen speciale schletcursussen moeten volgen. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar f2.— Voor buiten Alkmaar f 2.50 Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Generaal Miaja, de commandant over de ver- dedlglngstroepen van Madrid, heeft verklaard, dat de linkschen in den sector van Moncloa en de universiteitswijk een huis bezet hebben nabij de hospltaalkilniek, waar de rechtscnen nog verschanst zyn. In dezen sector hebben de re geeringstroepen loopgraven bezet in de omge ving van het monument voor den held van Cuba Te Londen werd bericht ontvangen, dat de Engelsche torpedojager Achates van den Dult- schen kruiser Graf Spree de equipage van het in beslag genomen schip Aragon heeft overge nomen op verzoek van de Spaansche regeering. De verscheping had plaats bulten de territoriale wateren, waarna de equipage te Malaga aan land werd gezet. LONDEN, 14 Jan. (Havas) De ministers Eden en Baldwin hebben een onderhoud over den internationalen toestand gehad, waarna Baldwin met den minister van Marine, Sir Samuel Hoare, heeft gesproken. cun, die lid van de Acción Populair is. Voorts werd besloten de leden van de permanente de putatie, die niet deelnemen aan de werkzaam heden, te vervangen. Vier leden der Baskische regeering, Astigarra- bia, Aldasoro, Gracia en De la Torre, zyn, be last met een missie by de regeering te Valencia, per vliegtuig derwaarts vertrokken. Bil »yn bezoek aan Rome had Goering twee bu- sprekingen, waarbij bet' Spaansche vraagstuk Ier sprake kwam. De mist om Madrid verhinderde nog altijd krijgs operaties van eenig belang. De Engelsche ministers Eden en Baldwin be spraken den internationalen toestand. Binnenkort zouden Franseh-Duitsche onderhan- doiingen geopend worden ter bespreking van het handelsverkeer tusschen beide landen. Oud-mlntster Steenbergbe heeft bet voorzitter schap van den Baksteenbond neergelegd. Reuter heeft een offlcieele ontvanger; van het nationalistische kwartier te Algeciras, dat de rechtschen na een hevlgen aanval Estepona hebben Inge nomen. Aan beide zijden werden gevoelige verliezen geleden. (Estepona is een kustplaatsje. ongeveer 40 K.M. ten N.O. van Gibraltar. Red.).

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1