Hoe een oude dame van f 7000 beroofd werd Geen ordening in de steenindustrie Weer Griep? EEN DOM SCHOOL BESTUUR GRIEP VICKS WIJZIGING VAN WETTEN BENADEELDE IS ALLES ONTNOMEN VRIJDAG 15 JANUARI 1937 Het stemmen in een raadsvergadering Na het huwelijksfeest Geraffineerde trucs 1 Verdachte ontkent raadsleden leuwe Het plan van dr. Colijn Valsche rijwielplaatjes Als raadsleden wegloopen Nieuw model gasmasker Wijziging Kieswet Toestand HR. MS. DE RUYTER Boternoteering De Indische gasten in de Maasstad Gecompliceerde auto- botsingen Mr. Steenberghe legt zyn functie neer Zyn initiatief vindt gunstigen weerklank in België Maar wel tegen contant geld verkocht Verdachte had zyn klanten gewaarschuwd SLACHTOFFERS VAN EEN SCHEEPSRAMP KOEIEN GEKOCHT EN NIET BETAALD JONGETJE OVERREDEN EN GEDOOD Vrouw verbrand Droevig ongeval te Zwanenburg Als de gedupeerde dame geen geld meer gaf, konden haar zeer ern stige dingen overkomen! Ook een bezoek gebracht aan de fabriek van Van Nelle van den heer Stada ernstiger Lucht wordt met een handpompje ingeblazen De Prinses bedenkt zieke kinderen en ziekenhuizen Langdurige verkeersstagnatie op den Haarlemmerweg I Nieuwe voorstellen ingediend, o.a. betreffende het zitting nemen van raadsleden AANSLAG OP ZIJN MEISJE v VapoRub sulteeren. de Ged dat een over 14 dagen uitspraak een Taxegedeelte conaumpticmelk en Haag waar het kort na aankomst Is overleden. de x naar sui- In- ALS GRIEP DREIGTI presldeerd door tnr. H. Haga, t staan wegens oplichting, ten nau. een 67-Jarige dame uit BUthoven, in Den Haag woonachtig. Hr. Ms. De Ruyter is 13 Januari, ’s middags 15 uur, Dungeness gepasseerd. Alles weL Neem reeds WYBERT, al* Uw buurman griep heeft. WYBERT- TABLETTEN 50, 35 en 20 ct. WYBERT-SIROOP a f 1.50 on 90 ct. WYBERT Bestrijd verkoudheid zonder „innemen" I j- -- Rillerig, koortsig en onbehaaglijk? Stuit die Voordat Ge t weet is alle narigheid ver geten. Ze kosten slechts 52 cent per 12 stuks. Een veehandelaar heeft aan de gemeentepo litie te Zutfen medegedeeld, dat hij op de vee markt aldaar twee koeten voor f 240 had ge kocht, welke prijs naar zijn meenlng belangrijk beneden de waarde was. Men zal zich herinneren, dat ter gelegenheid van het Prinselijk huwelijk de Nederlandsche banketbakkersvereeniging n reusachtige bruids taart aan het bruidspaar heeft aangeboden, die zeer fraai versierd was met allerlei figuren en poppetjes. Deze bruidstaart is aan het huwe- ïijksdejeuner opgediend, maar een zeer groot gedeelte van dit reusachtige stuk is uiteraard overgebleven. Nederlandsche zulvelcentrale, 17 Januari tot en met 23 Januari 1937 consumptiemelk regee- rlngscontract. taxegedeelte 6.25 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met af dracht voor de kwaliteit, overmelk regeerings- niinlmumprijs 5.10 cent. Afdracht bij levering in consumptie van an dere dan taxemelk 2.50 cent. 1 en zelf een extra-ca- aan dat van de regeenng te toevoegen. Het kocht daartoe een tweehonderdtal exemplaren van het boekje: „Oranje door alle tijden” samen gesteld door A. Wildeman. In dit aar dige boekje zijn de coupletten van het „Wilhelmus” afgedrukt en boven ieder couplet staat een foto van één der figu ren uit het huis van Oranje met den tekst van een door hem gedane markante uitlating. Een zeer toepasselijk geschenk dus voor de schoolkinderen. Onder de opgenomen portretten komt óók dat van Prins Hendrik, den vader van Prinses Juliana voor en onder dit portret staat: Donderdagmorgen is een vreeselijk ongeluk gebeurd in de woning van den heer De Raadt aan de Marialaan te Zwanenburg. Door welke oorzaak is nog niet nauwkeurig komen vast te staan, doch vermoedelijk bij het aanmaken van een kachel, is de echtgenoote van den heer De Raadt, terwijl zij alleen in de kamer was, in brand geraakt Hoewel het geheele gezin thuis was, heeft niemand eenig hulpgeroep gehoord en toen de heer De Raadt na eenigen tijd In de kamer kwam, trof hy daar zyn vrouw in bewusteloozen toestand aan, terwijl het bovenlichaam nage noeg geheel was verbrand en met brandwonden overdekt. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp inge roepen, welke werd verleend door dr. M. Sepers te Zwanenburg. Deze oordeelde onverwijld overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelyk. waarna de vrouw mensch, tegen wie de maatschappij moet wor- in hopeloozen toestand per ziekenauto naar het Juliana-ziekenhuis te Amsterdam werd overge bracht, waar zij eenige uren later aan de be komen verwondingen is bezweken. Nader vernemen wij nog betreffende den ern stig gewonde: Op het rijwielpad med in de richting Half weg de 46-jaHge Jacob Gerritsen, woonachtig te Zwanenburg by Halfweg. Deze werd door een slingerenden auto gegrepen en met rywiel en al in de bermsloot geworpen. De man bleek bij onderzoek een arm te heb ben gebroken, terwyi hij voorts ernstig aan één der beénen was gewond en vermoedelyk ook nog een hersenschudding had bekomen. Na voorlooplg te zijn verbonden, werd hü in emstigen toestand per ziekenauto van den Ge- meenteiyken Geneeskundigen Dienst uit Am sterdam, die intusschen was gewaarschuwd, naar één der ziekenhuizen te Amsterdam overge bracht. noodzakelyk van zyn familie moest worden ge ïsoleerd en wiens naam Rudi Heringa was. Hij i en Omstreeks dien tijd reed op het rijwielpad een bewoner van buurtschap Zwanenburg te Half weg Plotseling werd hy door een auto,'die ver moedelyk slipte, aangereden. De man kreeg een armfractuur en werd door den G. G. en O. D. naar het Juliana-ziekenhuis te Amster dam overgebracht. De auto schoof door en kwam in de sloot terecht. Door de verwarring botste daarop nog een drietal wagens tegen el kaar, die alle dwars over den weg kwamen te staan en alle mln of fneer ernstig beschadigd werden. Geen der inzittenden kreeg eenig let sel. Daar het op dit oogenblik zeer druk was, vormde zich aan beide zyden een lange file voertuigen. Polltiehulp werd ingeroepen en een overvalauto kwam ter assistentie. Twee auto’s moesten door een kraanwagen worden wegge sleept en het duurde een uur voor het verkeer weer in behoorlijke banen was geleid. Na de weigering van den Minister van Handel. Nijverheid en Scheep vaart om de ontwerp-overeenkomsl tot productiebeperking in de bak steenindustrie algemeen verbindend te verklaren, heeft mr. M. P. L. Steenberghe het voorzitterschap van den Nederlandschen Baksteenbond neergelegd. dit een bij een iemand Verdachte, door den president ondervraagd, ontkende de feiten. Zy had nooit geld van ge tuige ontvangen, wel sieraden, welke deels ge ruild waren. Volgens verdachte had haar man connecties met getuige en zij deelde nog mede dat zy door armoede gedwongen was, de kaart te leggen. „Bezoek van den Prins op 26 Juni 1934 aan het klooster der Franciscanen te Woerden. Hij sprak o.a.: „Uw werken is ook een bevorderen van de waarheid. Ik hoop nu. dat u allen, die hier op aarde zoo de waarheid hebt gediend, een maal de waarheid moogt zien in het eeuwige licht". Hoezeer het bestuur van de Christelijk- Nationale School te Moerkapelle ook in het algemeen Ingenomen bleek met Wildeman'! boekje, een dergelijke wel willende uitlating aan het adres van katholieken en nog wel Franciscanen door niemand minder dan den Prins der Nederlanden' en gemaal van H. M de Koningin achtte het niet raadzaam den kleinen Moerkapelletjes onder de oogen te brengen en gedachtig het his torisch gebruik van de witkwast liet het dezen tekst met Oost-Indischen Inkt ver donkeremanen In de uit te deelen exem plaren. Dit karweitje werd onder leiding van het schoolhoofd door vijf kinderen van de hoogste klasse, die blijkbaar be stand geacht werden tegen een mogelijk kwaden Invloed van het „paepsche stou- tigheidje” van Prins Hendrik, opgeknapt. Beproefd middel bij Even daarna bleek, dat deze koeien kort te voren voor f 290 waren gekocht, doch niet be taald. Het Is de politie gebleken dat dit een flesschentrekkerstruc is, welke op ongeveer ge lijke wyze in Den Bosch en te Leeuwarden is toegepast. Volgens geruchten moet dit nog In tal van andere plaatsen in het land zyn gebeurd. De politie heeft in dit verband twee mannen. Van <l«r s. uit Bovenkerk en Ch. uit Waverveen Ml Vinkenveen, gearresteerd. lekeur vrij te pleiten eisch te stellen van in woning gedurende achttien maanden in het rijk of een jaar in de provincie of de ge meente. Worden als ingezetenen van rijk, provincie en gemeente aangemerkt zij. die op 1 Januari werkêllike woonplaats hebben onderscheidenlijk in het rük. provincie en de gemeente, zooals in het onderhavige ontwerp wordt voorgesteld, dan wordt een belangrijke vereenvoudiging ver kregen in het opmaken van de kiezerslijst. De wet treedt in werking met ingang van een door de Kroon te bepalen dag Donderdagmiddag is op den hoek van de Pluvierstraat en de Breezandstraat te Den Haag een vierjarig jongetje, K. van R., wonende in laatstgenoemde straat, door een vrachtauto, welke bestuurd werd door den 27-jarigen H. L. B. uit de Fultonstraat bij het achteruitrijden overreden. Het knaapje, dat zich onverwachts op den rijweg had begeven werd In deernlswek- kenden toestand opgenomen en door den G GD. naar het Roode Kruis-ziekenhui^ vervoerd, al- Donderdagavond omstreeks acht uur is op den ryksweg te Oegstgeest, ter hoogte van De Drie Witte Palen een ernstig ongeluk gebeurd. Dr. J. H. uit IJmuiden reed daar met zyn auto, toen plotseling de vyftien-jarige J. C. K. uit Oegstgeest den weg overstak. Volgens ooggetui gen zou de jongen tusschen twee auto's hebben willen oversteken. Hy werd gegrepen en met zulk een kracht tegen den weg gesmakt, dat hy met een schedelbreuk bleef liggen. In zeer en>- stigen toestand is het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht, waar hy kort na aankomst is overleden. De artikelen 230 en 231 der gemeentewet ver oorzaken aan de provinciale griffieën en aan de gemeente-secretarieën veel onnoodig werk. Voorgesteld wordt de in art. 231 bepaalde automatische goedkeuring van raadsbesluiten, voor het geval binnen dertig dagen geen be slissing en ook geen verdagingsbesluit is in gezonden, te vervangen door een van twee maanden, anderzyds bevoegdheid te geven, de zen termyn met ten hoogste een maand te verlengen. Een andere wyziging beoogt bulten twyfel te stellen, dat in één verordening meer dan één belasting geregeld mag worden. Het nemen van besluiten is in een ge meente by herhaling onmogeiyk gemaakt, doordat vóór de stemming een aantal le den zich verwyderde. Voorgesteld wordt, dat de stemming in zoodanig geval geldig is, ongeacht het aan tal leden, dat er aan heeft deelgenomen. Hetzelfde geldt voor een vergadering, waar in over een voorstel, ten aanzien waarvan in een vroegere vergadering een stemming nietig was, opnieuw wordt gestemd. Het plan van minister Colyn, die kort gele den een economische samenwerking bepleitte tusschen de Noordeiyke landen, Nederland. Bel gië en Zwitserland, had tot dusverre slechts weinig weerklank gewekt In België, aangezien dit land niet officieel hiervan op de hoogte was gesteld. Uit goeden kring wordt thans echter bekend, dat offlcieele Belgische kringen van meenlng zyn. dat dit Initiatief verdient gesteund en le vendig aangemoedigd te worden. België heeft inderdaad een uiterst groot be lang by een verlaging van de tarief muren. Het heeft zeer Actief deelgenomen aan de confe rentie van Oslo, die. zonder te slagen, trachtte de economische belangen der op deze confe rentie aanwezige landen nader tot elkander te brengen. De Belgische _J>laden bespreken het voorstel van minister Colyn thans ook zeër gunstig een bepaalden dag en uur bezoek van haar aanstaanden man zou krijgen. Zy moest voor het raam gaan zitten en op het gegeven signa lement letten. Inderdaad kwam de candidaat en wel in den persoon van.... den echtgenoot van verdachte, die by zyn eerste bezoek frlsch van wal stak en getuige maar aanstonds ten tuwelyk vroeg. De verdere mededeelingen welke de vriendeUjke bezoeker deed, waren niet erg bemoedigend. Er bestaat niet langer voldoende reden, aan hen,-die overigens aan de vereischten voor kies bevoegdheid voor Tweede Kamer, Staten en raad voldoen, den nog bovendien niet van wil- Aan de gewone gasmaskers, welke in geval van gasaanvallen de burgerbevolking moeten beschermen, zyn eenige bezwaren verbonden, welke het nut van deze beschermingsmiddelen voor sömmige categorieën van personen pro blematisch maken. De gewone maskers zyn een last voor den gebruiker, in het bUzonder voor ouden van dagen, en zyn slechts by zeer nauw- keurigen pasvorm betrouwbaar, waardoor het gevaar voor zeer jonge kinderen groot blyft. Een belangryke bydrage tot de veiligheid der burgerbevolking, ook van kinderen, wordt ge leverd door een uitvinding, waarop de firma Loos en Co. te Amsterdam octrooi heeft aan gevraagd. Deze firma vervaardigt sinds eenige weken een masker, dat berust op een systeem van overdruk. -j—at er op school veel domme klnde- I Iren zijn, is algemeen bekend, maar dat een schoolbestuur uit louter antl-paplsme domme dingen doet, verdient bijzondere vermelding. Het schoolbestuur, waarop wij hier doelen, ia dat van de Chrlsteiyk-Nationale school te Moerkapelle. Dit schoolbestuur meen de ter gelegenheid van het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana met Z. K. H. Prins Bernhard niet te mogen volstaan met het uitreiken van de weinig geluk kige rijmprent deautje moeten Donderdagavond omstreeks half zeven is het verkeer op den Haarlemmerweg naby het Kruit huis ruim een uur gestagneerd, doordat zich aldaar zeer gecompliceerde autobotsingea heb ben voorgedaan, waarby een gewonde valt te betreuren. Loop geen risico, wanneer griep heerscht. Beweeg U zooveel mogelyk In de buitenlucht, eet krachtig voedsel, drink melk en sinaasappel sap. om Uw levenskracht op peil te houden. Hebt U een kou gevat, behandel haar dan direct. Neem zoo noodlg een laxeermiddel, een beet bad en ga naar bed. Vicks VapoRub flink op keel en borst wryven en met warm flanel bedekken. Als een voorbehoedmiddel eenige malen per dag Vlcks m de neusgaten aanbrengen en goed op snuiven. De echte Vicks is uitsluitend by Apothekers en Drogisten verkrygbaar. Groote pot (dubbele hoeveelheid) tydelyk 90 ct. De 44-jarige juffrouw Van D., huisvrouw 8.. heeft voor de Haagsche rechtbank, ge- terecht ge- vadeele van vroeger Het gezelschap, de Mangkoe Negoro VII met zyn gemalin en dochter en de delegaties van den Soesoehoenan van Soerakarta. van den sultan van Djokjakarta, van prins Pakoe Alam, van den sultan van Langkat en van het zelf bestuur van Koela en Ledoeng, arriveerde per auto voor het stadhuis aan den Coolsingel. De hooge gasten werden in de kamer van den bur gemeester welkom geheeten, waarna zy de bur gerzaal en de kamers van B. en W. In oogen- schouw namen. Na het bezoek aan het stadhuis heeft het gezelschap zich naar de fabriek van de N V de Erven de Wed. van Nelle begeven, waar de voorname bezoekers ontvangen werden door de directeuren met hun echtgenooten. Daar werden bloemen aangebeden. Namens de directeuren sprak de heer A. H. te kan het algemeen niet geacht worden op te tegen daaraan verbonden arbeid Het Roode Kruis ziekenhuis in Den heeft zich reeds een dergelyke Installatie voor een ziekenzaal aangeschaft. Het toestel is uitgerust met het standaard filter van de artUlerie-lnrlchtlngen aan Hembrug. De commlssienotesring voor Nederlandsche boter is vastgesteld op 66 cent per kg. De Indische delegaties, die in verband met het huweiyk van Prinses Juliana in Nederland vertoeven, hebben Donderdag een bezoek ge bracht aan Rotterdam. Nog wist getuige mede te deelen, huwelykscandidaat een reisje naar moest ondernemen, waar hy een fakir zou con- Naar wy vememen_heeft de Prinses nu voor haar vertrek opdracht gegeven de overblyfselen van deze taart te.verdeden onder de zieke kin deren in een vyftal ziekenhuizen te Den Haag. Menig ziek kind heeft daardoor een gedeelte van de versiering van de bruidstaart als een aardig souvenlrtje ontvangen. Voorts vernemen wy. dat de Prinses eveneens opdracht heeft gegeven de bloemen, die by Haar vertrek aanwezig waren, te doen toekomen aan het Roode Kruisziekenhuls en de overgebleven bruidssuikers aan het Juliana Kinderziekenhuis te Den Haag. De kennisgeving en aanneming van benoe ming van gemeenteraadsleden zyn thans eenlgs- zins omslachtig geregeld. Voorgesteld wordt nu, dat de toezending van het bericht van benoeming geschiedt by aan- geteekenden brief of, als daaraan de voorkeur wordt gegeven, tegen gedagteekend ontvangbe- wys. Dit bericht van benoeming vormt den ge loofsbrief. De benoemde deelt aan den voor zitter van den raad mede, of hy zyne benoe ming aanneemt, met byvoeging van den ge- loofsbriqf. Inzending van den geloofsbrief zonder uit- drukkeiyke mededeeling van aanneming der be noeming kan overigens zonder bezwaar tevens worden aangemerkt als de aanneming der benoeming te omvatten. By de raadsverkiezingen in 1935 heeft zich in enkele gemeenten het geval voorgedaan, dat omtrent de toelating van de nieuwe leden op den eersten Dinsdag van September nog niet onherroepelyk was beslist. Voor zoodanig ge val behoort een voorziening te worden ge troffen; het meest voor de hand ligt, den zit tingsduur van den ouden raad te verlengen totdat meer dan de helft van het vereischte getal leden kan zitting nemen, hetgeen wordt voorgesteld. Meermalen heeft het geval zich voorgedaan, dat in de raadsvergadering over een voorstel omtrent toelating de stemmen staakten. Voorgesteld wordt nu. in een dergeiyk geval de beslissing te leggen In handen van Staten Bepaald wordt, dat een raadsvergadering, welke door het vereischte getal leden wordt aangevraagd, binnen veertien dagen moet wor den gehouden. Spoedig volgde een tweede bezoek en kreeg getuige ook een invitatie, ten huize van ver dachte te komen. Getuige verhaalde, hoe daar een geheimzin nig zwart bord was, voorzien van allerlei woor den, als vader, moeder, zuster, broeder, ja en neen. Verdachte ging met dit geheimzinnig in strument werken en de wyzers werden ge draaid. Ondertusschen werden allerlei verhalen gedaan over den toekomstigen echtgenoot, die noodzakelyk van zyn familie moest worden ge- am w-w a, - zou in overspannen toestand geraakt zyn moest genezen worden, waarvoor vanzelfspre kend geld noodlg was en dat moest van getuige komen. Op een vraag van deze, waarom de schatryke huwelykscandidaat zelf geen ver- pleegkosten betaalde, werd geantwoord, dat het hem streng verboden was aan zyn geld te ko men. Ergo betaalde getuige en zy deed dat ook by xle volgende bezoeken, die steeds veelvuldi- ger werden. Toen op deze wyze de liggende gelden in handen van verdachte waren geko men, volgden de sieraden en toen ook deze re gelde waren gemaakt, kwam allerlei soort huis raad aan de beurt. Het medium vroeg naar de president opmerkte de allerzonderlingste dingen. Ook werd getuige medegedeeld, dat zy op Na de lunch heeft het gezelschap zich naar Museum Boymans begeven, waar de bur gemeester van Rotterdam, mr. P. Droogleever Fortuyn. ter ontvangst aanwezig was. Hier ging men naar de aula, waar de voorzit ter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam, de heer W. A. Engelbrecht, de beteekenis van Rotterdam ais een der zes groot- rte wereldhavens schetste. HV herinnerde aan de moeiiykheden, waarmede de Rotterdamsche haven de laatste jaren heeft te kampen. Vervolgens werd een film van de R xterdam- sche haven vertoond, gevolgd door een film van folkloristische oogstfeesten In Nederland, welke werd toegelicht door den heer D. J. van der Ven tflt Oosterbeek, met pianomuziek van den heer Johan Röntgen. Vele vooraanstaande stadgenooten met hun dames waren vervolgens aanwezig by de thé. welke het gemeentebestuur na de filmvertoonlng aan de Indische gasten In hetzelfde gebouw aanbood. Onder leiding van den heer D. Hannema, directeur van het museum, heeft het gezelschap tenslotte de kunstverzameling bezichtigd. Na afloop van het bezoek vertrokken de gas ten per auto naar Wassenaar en Den Haag- Biykens de verklaringen van deze getuige ontving zy voor het eerst in 1932 bezoek van verdachte in haar woning aan de Perziklaan. waar verdachte zich aandiende als. mevrouw Basquin. die kwam vragen haar de kaart te mogen leggen. De kaarten wezen uit, dat een rijk man uit Indlë getuige wenschte te huwen doch het resultaat van dit eerste bezoek was dat zy honderd gulden armer werd. Teneinde contact te krygen met den trouwlustige, war geld noodlg, om een helderziende als tusachen- persoon te engageeren. Voor alles werd getuige de striktste geheimhouding opgelegd, omdat de familie van den ryken heer zich tegen een hu- weiyk verzette en hy zeker onterfd zou worden. Indien zyn plannen uitlekten. Ingediend is een wetsontwerp tot wyziging ge meente-. provinciale- en kieswet en intrekking gemeente-borgtochtenwet. Het strekt in de eerste plaats tot vereenvou diging van de gemeentelyke administratie. Daarnaast echter behelst het ontwerp, mede -met het oog op het nauwe verband tusschen ver schillende bepalingen van de provinciale *vet en de gemeentewet, eenige voorstellen met be trekking tot de provinciale administratie. Van de gelegenheid is voorts gebruik ge maakt om enkele dubia en leemten, welke in de praktyk tot moeiiykheden aanleiding hebben gegeven, te ondervangen. In vele kleine gemeenten zyn de aan het ont- vangersambt verbonden werkzaamheden van zóó geringen omvang, dat het slechts als ne venfunctie kin worden vervuld. Vervulling van zoodanig ambt in twee of meer gemeenten door denzelfden persoon kan dezen een volledige dag taak en voldoende bezoldiging verschaffen. Voorgesteld wordt aan de Kroon bevoegdheid te geven gemeenten aan te wyzen. dlë den zelfden persoon tot ontvanger hebben te be noemen. Met betrekking tot den ontvanger ia het aan tel Inwoners van de gemeenten gezamenlyk. waar het ontvangersambt door denzelfden per soon bekleed kan worden, van 10 000 op 15.000 gebracht. directie van de fabrikante nadat dat BATAVIA, 14 Januari (Aneta). Het Batl Nieuwsblad verneemt, dat de toestand van den heer Stada, den vierden officier van de Van der wyck, die de wacht had toen het schip ten onder ging, zeer ernstig is. De beer Stada had by de ramp een been gebroken. De chirur gen durven amputatie van het been niet aan. De heer Verseput, de derde officier van de Van der wyck, die juist voor het moment van de ramp de wacht aan den heer Stada had overgegeven, is physiek dermate geschokt, dat hy gedurende langen tyd niet meer zal va ren. Hy kreeg een betrekking aan den wal bU de Kou. Paketvaart My. T T T “I heeft het schoolbestuur van de Chrlstelijk-Nationale School te Moerkapelle met deze handel wijze bereikt? Ten eerste, dat circa twee honderd albums op zeer opvallende wijze zyn geschonden, ten tweede, dat som-p migen misschien zullen denken, dat Prins Hendrik noott een vermeldens- waardlg woord heeft gesproken in tegen stelling met de andere in het boekje af- gebeelde figuren, ten derde, dat, waar ongeschonden boekjes in den handel zyn, de nieuwsgierigheid op zoek zal gaan naar niet verminkte exemplaren, zoodat Prins Hendrik’s woord meer belangstel ling zal ondervinden dan het anders zou hebben gehad, ten vierde dat het school bestuur de nagedachtenis van Prins Hendrik nu juisunie| bepaald eert door diens uitlating als ongeschikt voor kin deren zwart te maken, en ten vyfde, dat vyf kinderen van de school thans er groot op kunnen gaan iets te weten wat hun minder vertrouwde Christeiyk-Na- tionale medescholieren niet weten en dus aan hun kameraadjes, zy het ook in het bekende steeds geschonden ver- tre^wen, zullen Vertellen, wat Prins Hendrik kort voor zyn dood aan de E.E. P.P. Franciscanen heeft gezegd. Zeiden wy te veel, toen wy het Moer- kapellesche schoolbestuur dom noem den? Het heeft "door zyn optreden juist dat bereikt, wat het in on-christeiyke enghartiglieid wilde verydelen. By dit systeem moet de lucht niet door de kracht der menschelyke longen in het mas ker worden gezogen, doch wordt zy er door een handpompje In geblazen. Er ontstaat in het masker zoodoende een ver hoogde luchtdruk, welke voorkomt, dat ver ontreinigde lucht van bulten het masker door reten en naden naar binnenstroomt. Het masker wordt als een zak over het hoofd geplaatst en behoeft niet naüw aan te sluiten. Getuige moest geld blyven geven en liefst wat meer dan een paar hon derd gulden, o.a. voor reisgeld Brussel, waar de bezoeker een kerconferentie moest bijwonen, dien getuige niet aan de verzoeken voldeed, zonden de gevolgen vree- aely'k kunnen zijn en zou zjj zelfs dood kunnen neervallen. En maar steeds bleef getuige betalen en beta len, tot zy niet meer had. Zy was in totaal ruim f 7000 kwjjt geraakt l dat de Turyn J. Kanters een welkomstwoord, waarby hy wees op de banden tusschen Indië en Neder land. Vervolgens werd een rondgang gemaakt door de fabriek, waarna de delegaties naar het clubgebouw van de Kon. Roei- en Zwemveree- nlging de Maas vertrokken, waar een lunch werd aangeboden. De directie van dit Staatsbedryt heeft aan de fabrikante een gunstige verklaring verstrekt, nadat by een proefneming was gebleken, dat iemand gedurende een uur In een gaskamer met traangas kon verblUven. zonder eenigen last van het gas te ondervin den. De verouderde vorm van zekerheidstelling door den ontvanger wordt vervangen door ver zekering by verzekeringsinstellingen. Voorgesteld wordt de verplichting tot het uitbrengen van een vyfjaariyksch of jaarlyksch verslag over den toestand der gemeente doen vervallen. Het nut van dit verslag over wegen kosten De Amsterdamsche rechtbank veroordeelde Donderdag den 25-Jarigen chauffeur A. A. J. v. V. uit Nymegen wegens poging tot zware mis handeling tot twee jaar gevangenisstraf Verd. had getracht, zyn meisje die in be trekking was by een familie te Bussum. een hoeveelheid zoutzuur in den mond te gieten. Doordat het meisje zich verweerde, mislukte zyn toeleg. Zij liep slechts enkele ongevaariyke brandwonden op in het gelaat, veroorzaakt door het scherpe vocht. De Officier van Justitie had drie en half jaar gevangenisstraf gerequireerd. 4 Een fotograaf uit IJmuiden heeft voor her Amsterdamsche gerechtshof terecht gestaan, verdacht van opzetteiyk valsche rywlelbelas- tingplaatjes te hebben verkocht. De man kwam voor de rechtbank met een verweer, dat hem In eerste instantie op juridi sche gronden door de mazen van het net deed glip[>en. Hy gaf volmondig toe. dat hy de val sche plaatjes had verkocht, maarhy had er by verteld, dat ze valsch waren. Art. 220 W. van S. immers stelt strafbaar hem. die valsche merken verkoopt als waren ze echt en onvervalscht. Net vervaardigen van valsche merlten was hem niet ten laste gelegd, hoewel eerf pers in zyn woning was aangetroffen. De rechtbank te Haarlem accepteerde het verweer en sprak verdachte vrij. De man handhaafde voor het Hof zyn la- zing. Een getuige, familielid van verd., verklaar de, dat hy enkele plaatjes van verd. had ge kocht. Pres.: En wat dacht u wel, toen u ze voor 60 cent kreeg: gestolen, gevonden, valsch? Verdachte bleek heelemaal niets te hebben ge dacht, want zyn zwager had hem direct ver teld, dat ze valsch waren. Verdachte hield vol, dat hy de plaatjes niet zelf had gemaakt, en ze als valsch had ver kocht. De procureur-generaal, mr. dr. D. Reilingh zelde In zyn requisitoir, dat verdachte erkent, dat de plaatjes valsch waren en dat hy dit zijn koopers meedeelde. Het juridische verweer is by de rechtbank opgegaan: hy heeft ze niet als echt en onver valscht verkocht. De man heeft de valsche merken echter in voorraad getuid en hy kan nooit de bedoeling hebben gehad *e allemaal te verkoopen aan menschen, die er van op de hoogte waren; dat de merken valsch waren. Spr. requireerde vernietiging van het vonnis der rechtbank en verd.’s veroordeeling wegens opzetteiyk valsche merken verkoopen als echt en onvervalscht tot vyf maanden gevangenis straf. Arrest 28 Januari. den beschermd. Spr. eischte dan ook tien maan den gevangenisstraf. De president liet de door verdachte by politie afgelegde verklaringen voorlezen, welke tameiyk In overeenstemming waren met het verhaal van getuige. Verdachte beweerde even wel door de politie zeer onheusch behandeld en zelfs uitgescholden te zyn. Het O. M., waargenomen door mr. Cohen Tervaert, wees er op, dat verdachte nog kort geleden voor den politierechter voor een ander misdrijf terecht had gestaan en dat zy op schromelyke wyze misbruik had weten te ma ken van de goedgeloovigheid van een oude dame, wie zy langzamerhand alles had ontno men wat zy bezat. Verdachte Is een gevaarlyk De verdediger, mr. A. F. de Jong, betoogde, dat hier eigenlyk de echtgenoot van verdachte de uitvoeringshandelingen had verricht en deze dus terecht behoorde te staan. Pleiter had ook Juridische bezwaren tegen de dagvaarding en meende, dat hier niet van oplichting kon worden gesproken. Om deze reden vroeg hy vryspraak. De rechtbank zal doen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5