actie der ram van R.K. Staatspartij aGmrM PIJN! In dezen GRIEP-tifd staat Gij èlkoogenblik aan besmetting bloot. Neem daarom eiken avond een "AKKERTJE" I f I w. Te veel critiek? Rijksmiddelen 4 Wordt het vleesch duurder? Daarmede voorkotnt Gij dat de infectie doorzet, want "AKKERTJES"zijn échte GRfEP-bestiyders. die een GRIEP in weinige dagen ver dry ven MATROOS VERDRONKEN ARBEID VOOR ONS VOLK I f a F ZATERDAG 16 JANUARI 1937 van week tot week G. ri Uitvoer van melk en zuivel De» Duivel» Prentenboek Is dr. Deterding erkeerd ingelicht? In den voormalig en hertenkamp komt een zwembassin MINISTER COLIJN NAAR PARIJS VERTREK VAN DEN KRUISER DE RUYTER EX-KEIZER WILHELM ONGESTELD VESTIGING VAN NIEUWE WINKELZAKEN Door gloeiend ijzer getroffen In 1936 slechts by na f 600.000 beneden de raming gebleven; 1935 echter met ruim f 4*4 millioen overschreden >- i* UI De verbouwing van het paleis Soestdijk i >4 e- >1- n. b Beveiliging van samenleving gezin onder leidende gedachten Het ongeluk bg de marine manoeuvres in hooger beroep behandeld Drie arbeiders ernstig gewond Partijraad komt bijeen op 27 Februari Overgegaan naar de Landbouw crisiswet 1933 Slagershonden adviseeren hun leden de pryzen van rund en kalfsvleesch te verhoogen De villa te Krynica, welke door de Poolsche regeering Juliana en Z- X. H. Print Bernhard ter beschikking is gesteld. De ex-keiaer Wilhelm te Doom heeft ten gevolge van het gure weer der laatste dagen kou gevat. aan r.) en D. De advocaat Iiscaai nir. ar- :hrüfi ons van de Zijde van den Ned. in sa ge- MT terreinen «I K.R. O. -reportage d. K 1 Een naar K. m sn ef werkverschaffing en steun aan werklooaen; op fiscaal gebiedrechtvaardige ver- deellng van de lasten. ik m o- J. De minister-president, dr. H. Colijn. aou he denmiddag voor een kort buitenlandsch verlof naar Parijs vertrekken. In de wijae, waarop deze uitvoer wordt ge- geregeld, is vrijwel geen wljaiging gebracht. Ex porteurs dienen er echter rekening mede te hou den, dat het noodig sal zijn, als georganiseerd» van de Nederlandsche Zuivelcentrale te worden erkend en te worden toegelaten tot de groep exporteurs. Exporteurs die nog geen aanvraag tot erkenning hebben gezonden, wordt in over weging gegeven, dit onverwijld te doen, daar anders vertraging in de afgifte van uitvoer- certllfcaten sal kunnen ontstaan. kt va !T- itS ch or xe van het financieele doelmatig plan, dat i een be- drin- et hl Ir. Vrijdag is uitgegeven een drietal staatsbladen bevattende vernietiging der raadsbesluiten van de gemeenten Bussum. Maartensdijk en Hille- gersberg inzake een tijdelijk verbod tot exploi tatie van nieuwe winkelzaken. Deze vernietiging is geschied uit overweging, dat een ontwerp-vestigingswet bjj de Btaten- Generaal aanhangig is en dat het in strijd met het algemeen belang moet worden geacht, dat in afwachting van hetgeen de wetgever te dezer zake zal beslissen, op die beslissing door een daad van een overheldscollege wordt vooruit- geloopen. I 1— *s sr, 0- It- U de Ier lei Bit n- nr A- De raadsman de officier van administratie C. D. Dujjverman. betoogde, dat men hier niet t» doen heeft met een geval van roekeloosheid soo- als vaak bjj verkeersongelukken voorkomt. Be klaagde. die een bevel met spoed had op te volgen, deed wat hij In de gegeven omstandig heden mogelUk en verantwoord achtte en htj is zeer onder den indruk van het verlies van een menschenleven. dat hjj niet heeft kunnen voor komen Pleiter meende dat het toch niet aanbe- klaagoe's schuld kan worden geweten dat er iets aan het loodbordes ontbrak en drong aan op vrijspraak. Het Hof sal later uitspraak doen. f Van bevoegde zijde wordt ons medege deeld. dat de regelingen betreffende den uitvoer van melk- en zuivelproducten naar contingenteerende landen per 1» Januari 1937 worden overgeschakeld van de Crisis uitvoerwet 1931 naar de Landbouw-crisiswet 1933. De werkzaamheden ter uitvoering van deze regelingen, werden met Ingang van dien datum overgenomen door de. Nederlandsche Zuivelcentrale, afdeellng zuivel. Nu ruim drie maanden verder, rust de crisis heffing nog op het rund- en kalfsvleesch en drukt zooveel te zwaarder, nu de prijzen van het vee met p! m. 20 per stuk zijn gestegen, waardoor de accijns en crisisheffing ook weer 4 hooger zijn. Dr. Dijt, die 30.000 vette varkens aankocht, met de levering waarvan deze week Is begon nen, zou beter meer varkens kunnen 'jetrekken. dan slachtvee doen aankoopen. Op dezen export van slachtvee wordt door de Regeering ook nog toeslag verleend, zooals in het najaar op den uitvoer naar Zwitserland. En deze toeslag moet worden opgebracht uit de crisisheffing op rundvleesch, dus door de con sumenten hier te lande. Nu de prijzen van 't slachtvee voor den mes ter loonend zijn geworden en ook dezen zomer de vetweider!) winstgevend was, is het toch al te dwaas de vleeschconsumptie hier te lande nog langer met crisisheffing te belasten, deels ten bate van export van slachtvee, dat we wel te weinig, maar niet te veel voorhanden hebben. Opnieuw heeft deze week een deputatie uit de besturen van de belde Slagershonden op het Departement te Den Haag de Regeering den noodtoestand in het slagersbedrijf bloot gelegd en op afschaffing der crisisheffing aangedron gen. Eenige toezegging kon niet worden ver kregen, wijl de Ministerraad >n deze aangelegen heid moet beslissen. Intusschen is de toestand in het slagersbe drijf bij de bestaande vleeschprjjzen onhoud baar geworden. Het aantal opgeheven zijnde slagerijen is dan ook verontrustend. DU beeft de besturen der Bonden doen bestuiten aan de leden te advtseeren niet langer met den hoogst nomteakelijken opslag van de prijzen van rund- en kalfsvleesch te wachten, daar de positie van de sbwhtvee- markt een tendens beeft van verdere stij ging. Immers de aanvoeren krimpen. Hepen op de drie voorname slacht veemarkten Rot terdam, Amsterdam ea Leeuwarden in ruim drie maanden tjjds met 11.7 pet. terug no geleken bjj vorig jaar. Daarbij wordt er dezen winter en ook nog in de komende maanden slachtvee gekocht voor corned-beaf-berei- dmg met bestemming voor export. Een dezer dagen zal een begin worden ge maakt met het aanleggen van de centrale ver warming in de vertrekken, eertijds, toen Soest dijk alleen nog dienst deed als zomerverblijf, bewoond door de Koningin en die thans door het Prinselijk Paar na terugkomst uit het bui tenland Hjdelijk zullen worden betrokken om van hier uit de verbouwing en inrichting van Hun eigen „home" te kunnen medemaken. De Partijraadsvergadering, waarop dit ont- werp-program van actie zal worden behandeld, wordt gehouden op Zaterdag 37 Februari te Amsterdam. Vrijdagmiddag om drie uur zijn in de ijzer gieterij De Industrie te Vaassen drie arbei ders door gloeiend ijzer getroffen, waardoor ztj ernstige brandwonden over het geheele li chaam kregen. De slachtoffers zijn de werk lieden Prijs, Pas en Klesebrink. Eerstgenoemde was er het ergst aan toe. Men vreesde voor sUn leven. Nadat de belde plaatselfjke geneeshee- ren de eerste hulp hadden verleend, zijn de gewonden naar het Algemeene Ziekenhuis te Apeldoorn overgebracht. Beklaagde die met dit soort werk vol komen op de hoogte was, had kunnen voor zien. dat het touw aou losschieten toen hij in de loodmat ging hangen. Spr. vroeg be vestiging van het vonnis. Men Slagersbohd te Utrecht: Bjj de intrede van de devaluatie heeft onze Regeering een beroep gedaan op den Ned. Sla gershond en den R. K. Hanzebond van Slagers- pat.roons om medewerking te geven een prtjs- verhooging van vleesch en vetten zooveel mo gelijk te voorkomen. Deze medewerking is door de Bondsbesturen volledig gegeven, al moest de restrictie worden gemaakt, dat de vleeschprijzen afhankelijk zijn van de prijsbeweging op de slachtveemarkt. De Regeering deed in haar publicaties dan ook uit komen, dat de vleeschprijzen naar gelang der marktprijzen verhoogd zouden mogen worden. Door feilen concurrentiestrijd en tof behoud van het reeds sterk verminderd vleeschdeblet waren de vleeschprijzen tn September-October beneden het peil der slachtveemarktprjjzen, wat de besturen der Slagershonden bewoog nog eens met klem bjj de Regeering aan te dringen de 10 pet. crisisheffing op slachtrunderen en kalveren in te trekken, nu de kosten uit de afslachting van 245000 runderen nagenoeg uit de opbrengst der heffing konden zijn bestreden. Het zou, volgens de N R.Ct in de bedoeling liggen zoowel deze banen als ook het zwembad te maken in het gedeelte van het park, bekend als de voormalige „Hertenkamp." een gedeelte van het Kon. Park, gelegen onmlddellijk achter den grooten vijver op ongeveer vijf minuten afstand van het Paleis. Beide projecten komen in de nabijheid van de Oude „Willem II" linde en' de zgn. Hertegracht. De herten werden reeds eerder overgebracht naar de meer Noordelijk gelegen welde nabij het Anna Paulowna-boerderijtje Er dan is nog als kooper op de slachtvee markt opgetreden Sir Henry Deterding, die ons land van overtollige landbouwproducten wil ontlasten ten behoeve der noodlijdende Duitsche bevolking. Een loffelijk streven, maar Dr. Deterding is verkeerd Ingelicht toen men hem mededeelde, dat wij hier in de eerste maanden van het jaar wel 10 I 1500C stuks slachtvee over zouden hebben. De afnemende aanvoeren en de stijgende prijzen op de slachtveemarkten wijzen op het tegenovergestelde. Er is tekort aan slachtvee, als gevolg der afslachting en vee- teeltregeüngen. Dr. Dijt, die de aankoopen voor Sir Henry Detering regelt, is dan ook wel tot de overtuiging gekomen, dat er geen groot surplus van slachtvee is en heeft den aankoop van runderen voor Duitschland, die deze week Vrijdag is begonnen, al sterk ge- miniseerd en zal weer geheel uit de markt treden, zoo deelde hij ons mee, zpodra blijkt, dat de aankoop voor Duitschland prjjsverhoogend werkt. Zooals reeds gemeld, lag hét in de bedoeling van het comité tot aanbieding van het Natio naal Huwelijksgeschenk om behalve de verbou wing aan het paleis Soestdijk tevens over te Ook in het nieuwe en te verbouwen gedeelte zal centrale verwarming worden aangebracht, werkzaamheden waarmede, gezien de dikte en samenstelling der oude muren in het beneden gedeelte van het paleis, vermoedelijk eenige tijd gemoeid zal zijn. In tegenstelling met vroeger schijnt het thans niet in de bedoeling te liggen dat er steeds een groote staf van inwonend personeel aan wezig zal zijn; Integendeel, dit zal tot egn mini mum worden beperkt. Eveneens zullen de hoogere leden van de hofhouding niet in het paleis woonachtig zijn, doch zich in de buurt hiervan vestigen. In een van de personeelswoningen tegenover het paleis zal het kwartier van de wacht van het paleis, bestaande uit acht rijksveldwachters. worden ondergebracht. gaan tot den aanleg van twee tennisbanen. Naar het schijnt zullen deze plannen eenige uitbreiding ondergaan en wel zoodanig, dat ook zal worden overgegaan tot den aanleg van een openlucht-zwem bassin. H. K. H- Prinses (Foto F. A. Stapf) In hooger beroep heeft voor het Hoog Militair Gerechtshof te 's-Gravenhage te recht gestaan de 30-jarige matroos der 1» kl., C. W thans a.b. van H-M.'s wachtschip, voorheen dienende op H-M.s Gelderland, die door den zeekrijgsraad. wegens het aan zijn schuld den dood van een ander te wij ten hebbende, is veroordeeld tot veertien dagen hechtenis voorwaardelijk met een jaar proeftijd. verlaging van de belastingen, op passende worden gebracht. f Ie Het betreft hier slechts een lichte verkoud heid, als gevolg waarvan de ex-keiaer zijn ka mer moet houden. Zaterdagavond te 735 uur zal de K. R. O een gramofoonreportage uitzenden van het ver trek van Hr. Ms. kruiser De Ruyter, waarbij oa. commandant v. d. Sande Lacoste eenige af scheidswoorden spreekt. Een van de officieren heeft van dit vertrek een smalfilm gemaakt. De K. R O. heeft een copie van de geheele reportage aan den commandant aangeboden, zoodat de bemanning aan boord niet alleen het vertrek van den kruiser op het programmadoek zal kunnen zien, maar tevens de muziek en de geluiden via haar luidsprekerslnstallatle aal kunnen hooren. Beklaagde, die zich door dit vonnis bezwaard gevoelde gaf een relaas van het gebeurde op de Gelderland? waarbij tijdens het looden de matroos der 2e klasse Van Dijk, op noodlottige wijze is verdronken. 3. Bevordering van de volkswelvaart en krachtige bestrijding van de werkloosheid on der jeugdigen en volwassenen door maatregelen tot behoud, verruiming en betere verdeellng van den arbeid: aanpassing van bouw en werkzaamheid der Nederlandsche volkshuishouding aan de ge wijzigde internationale verhoudingen eener- zijds en aan de eischen van den binnenland- schen toestand anderzijds; verlaging van de lasten, die rechtstreeks of middellijk op het nationale bedrijfsleven druk ken en daardoor de werkgelegenheid nadeellg beïnvloeden 9 In 1936 hebben de Rüksmiddelen op gebracht f 370.925.387 of f 4.515.630 meer dan over 1935. De opbrengst is slechts f 599.613 beneden de raming gebleven. In de laatste maand van 1936 was de opbrengst f 33.684.921 of f 2.297.069 meer dan over December 1935 en f 2.724.505 meer dan de raming was. Het Verkeersfonds bracht het vorige jaar f 28.615.577 op. Bi) het Ver. Rott Hofstad-tooneel. directeur Cor van der Lugt Melsert. is in studie genomen .Des Duivels Prentenboek”, een blijspel van Zoltan Horvath. Naschrift: Hoewel het niet onze bedoeling is, deze van week tot week-rubriek open te stellen voor de bat, meenden wij aan dit ingekomen stuk bij zonder aandacht te moeten schenken, omdat de schrijver ervan vertolkt, wat ongetwijfeld in vele katholieken leeft. In zeker opzicht zoo als door hem duidelijk aangegeven kan men inderdaad zeggen, dat er te veel kritiek is en dat deze kritiek aan de verhoudingen schaadt. Dit bepaalde opzicht werd door ons echter niet uit het oog verloren. Wjj begonnen reeds dadelijk met te zeggen, dat veel van hetgeen in zoogenaamd critische gesprekken te berde wordt gebracht, niet door den beugel kan. Ver- Voigens schreven wij: .Natuurlijk moeten wij. katholieken, geen zure kankeraars worden, die nergens genoegen mee nemen." Doch wij voegden uit volle overtuiging hier- ••a tos. _Wü behoeven ook niet gemuilkorfd bevordering van buitenlandschen afzei, verdediging en stlmaleering van de binnen- landsche markt, krachtige uitvoering van openbare werken: rond te loopen als nazi's of Sovjetrussen. verantwoorde meenlng mogen wij vrij voren brengen, zelfs al klinkt ze wat vrijmoedig Dit zal heusch niet schaden aan de eenheid!" Hier blijven wij bjj, en het komt ons voor, dat de geachte inzender het veel meer met ons eens is, dan hjj vermoedde, toen hij naar de pen greep om zich tegen onze opvatting te ver zetten. Immers ook hij verzet zich kiaarblijke- Hjk niet tegen alle kritiek, maar tegen een kri tiek zooals die zl. ,^eer dikwijls" wordt uitge bracht en die hij als een der kankers van het katholieke leven beschouwt. Het is de bekrom pen. de eenzijdige, de opgeblazen kritiek, waar tegen hU protest aanteekent. Het is niet de verantwoorde kritiek, welke met gepaste vrij moedigheid wordt uitgebracht. Integendeel, hU zegt het zelf, het is de domme en onverantwoor delijke kritiek. Dat wij zulke kritiek niet toejuichen of ver dedigen, behoeft toch waarachtig geen betoog! Maar moet daarom alle kritiek zwijgen? Wjj hebben aan de hand van een voorbeeld willen waarschuwen tegen een verkeerde overgevoeligheid voor kritiek, die in onze krin gen maar al te vaak kan worden waargenomen. Waar kleingeestig, onjuist of overdreven wordt geoordeeld, verzet zich het gezond verstand van zelf. Het is niet als geloovlge, dat wij moeten strijden tegen kleingeestigheid en onjuistheid, maar het is eenvoudig als verstandig mensch, dat wij hiertegen moeten optreden, onverschil lig of die kleingeestigheid zich richt tegen b.v. een conservatief priester of tegen b.v. een vooruitstrevend leek. Aan kleingeestigheid en oneerlijkheid moeten wjj nooit iemand bloot stellen, wie hU ook weze. Geen vriend en geen vijand. Maar het is ook kleingeestig, indien men geen verantwoorde en geestige kritiek kan verdragen en tegen deze kleingeestigheid heb ben wij willen waarschuwen. De geachte inzen der zie in ons dus een bondgenoot in den strijd tegen kleingeestigheid, waar zich die ook (vooral in onzen eigen kring) vertoont. 1. Krachtige toepassing, waar noodig vulling, van de bestaande maatregelen, van godsdienstige en B. J. Vermeulen, zeide dat beklaagde geheel op eigen verant woordelijkheid heeft gehandeld. De omstandig heden, die in het voordeel van beklaagde wegen, n.l. het niet aanweaig zijn van de spie, de on mogelijkheid om een reserve-sple op dat oogen- blik te krijgen en de groote baast, zijn verdis conteerd in het milde vonnis, dat de zeekrijgs raad heeft uitgesprok-n. Hem was n.l. gelast het loodbordes uit te zetten, alvorens de manschappen in de sloe pen zouden gaan. Toen hjj hiermede bezig was bemerkte hij, dat er een spie, ter bevestiging van twee staven ontbrak. Er was veel haast bjj en de kabelgast, die hem aan een naerve- sple zou kunnen helpen was op dat oogenblik niet te bereiken. HU had niets anders bij de hand dan een kabeltouw, waarmede hij de stangen bevestigde en toen probeerde of het touw hield. Daarna is hij in de loodmat gaan hangen terwijl Van Dijk op het bordes bleef. Deae heeft waarschUnlijk tegen de bevestig de stang geleund, met het gevolg dat deae los schoot en Van Dijk te water geraakte. Be klaagde heeft dit niet gezien, doch hoorde roe pen „Man over boord”. Ondanks de pogingen ook door de bemanning van andere schepen o.a. de Hertog Hendrik tn het werk gesteld om den drenkeling te redden, is deze in de diepte verdwenen tusschen Neder- het Koninkrijk bulten van welbewuste Rijks- in de onderlinge verhouding van het aan- die aantasting van godsdienstige en zedelijke waarden in ons volksleven en ondermijning van het bestaan van den Staat zelf, voorko men en onderdrukken. Nadere regeling van het vereenigingsrecht der Ingezetenen, met name van het recht tot vereeniging met staatkundig doel. 2. De werkdadige zorg voor het gezin, in het bijzonder het groote gezin, moet het staatsbeleid op onderscheiden beheerschen en bezielen, boo: bij maatregelen op het terrein van opvoeding en onderwijs; in burgerlijk en strafrecht: ter voor koming van alles wat den zedelijken grond slag van het gezin kan ondermijnen; in de sociale politiek, in het bijzonder met het oog op de inkomensvorming (kin dertoeslagen) en de volkshuisvesting; bij maatregelen van werkverruiming, bevordering van verkorting van den beidsduur; breideling van over-mechanisatie; beperking van den arbeid door vrouwen; uitbreiding van de verplichting tot het vol gen van onderwijs. Bescherming van de ontwikkelingsmogelijk heid van het levensvatbare kleinbedrijf. A Wettelijke regeling van de werkloosheids verzekering en van de steunverleenlng. De steunverleenlng moet worden geregeld als een voorziening In de nooden tengevolge van gebrekkige functlonneering der volkshuis houding. niet als armenzorg. By eiken vorm van steun moet nauwgezet rekening worden gehouden met de levensbe langen van de groote gezinnen, ook van die met oudere kinderen. 5. Ordening in het bedrijfsleven door: verderen uitbouw van de organische menwerking in bedrijf en onderneming, aller eerst door voortvarende uitvoering van de be staande wetten op bedrijfsorganisatorisch bied; aanvulling en wijziging van die wetten, ten einde leiding te geven aan de ontwikke ling op economisch en sociaal gebied, In over eenstemming met de eischen eener goed ge ordende volkshuishouding; instelling van één centraal orgaan, In be voegdheid. samenstelling en werkwijze ge schikt voor de voorbereiding van de algemeene wettelijke maatregelen op economisch en so ciaal gebied. 6. Nauwe samenwerking land en de deelen van Europa. In den geest eenheid, zoowel der deelen als In de verhouding Rljksgeheel tegenover andere landen. 7. Regeling van organische samenwerking tusschen het Rjjk eenerzijds en de Gemeenten anderzijds bjj de behartiging van gemeen schappelijke belangen. 8. Herstel en behoud evenwicht, volgens een zich ook over een langer tijdvak dan' grootingsjaar kan uitstrekken, blijven gend geboden. Daarbij zal ook In het oog moeten worden gehouden de sterke samenhang tusschen de huishouding van den Staat eenerzijds en die van de lagere openbare lichamen anderzUds. De taak van den Staat om te waken voor het financieele evenwicht, ook in de huishou ding der lagere organen, sluit tevens de ver plichting in om te voorkomen, dat de lasten onevenredig worden afgewenteld en dat eer. heilzame zelfstandigheid, ook op financieel ge bied, wordt beknot. 9. Rechtvaardige verdeellng der lasten, in het geheel van den belastingdruk moet met kracht worden nagestreefd en kan. vooral bU zwaar drukkende indirecte wijze tot gelding i y U ontvingen het volgende schrUven: M. de R. In Uw blad van de vorige week wordt door Uw medewerker, de heer A. v. D. de vraag gesteld en beantwoord (is er te veel critiek? Het antwoord van den betrokken schrijver vind ik, voor mij, twijfelachtig, vergoelijkend, onbevredigend en wordt, dunkt me, vrijwel weergegeven door de zinsnede: „wij kunnen nfet Jammeren over al die critiek (il achten wij haar niet altijd strikt rechtvaardig). Sta mij toe. M. de R., op de bewuste vraag, onomwonden, een ander antwoord te geven en wel dit: er is te veel, veel te veel critiek. Naast het gemengde huweUjk, de .neutrale” sport, de zoogenaamde neutrale pers, het ver keer in minder goed gezelschap enz. vind ik de critiek, zooals die zeer dikwijls geschiedt, een der kankers, welke aan onzen godsdienstlgen bloei knagen. Waarbij ik meen te mogen op merken, dat de critiek maar zelden strikt recht vaardig is. Zü is, o, zoo dikwijls, in haar strekking (be wust of onbewust) afbrekend, overdreven, een zijdig, bekrompen en gaarne een kleinigheid opblazend tot een tekortkoming van belang. In eigen kamp zoekt men met een ijver, orfi niet te zeggen: genot, een betere zaak waardig, kleingeestig, naar spijkers op laag water. Daarentegen sluit men, voor hetgeen in het nlet- Katholleke kamp werkelijk misdaan wordt, zoo het er maar half door kan, vergoelijkend, heel of half de oogen en maakt men er zich met eenige kalme, weinig zeggende woorden af. Over het ontzaglijke vele goede, dat in de Katholieke Kerk Voor mtsdeelden, armen, licha melijk en geestelijk ongelukkigen, zieken, ouden van dagen enz. gedaan wordt, over de groote, christelijke opoffering van priesters en reli gieuzen, hier, als in de missiën, wordt evenwel gewoonlijk maar heel koeltjes gesproken en moeten de lofuitingen liefst niet te warm zijn en niet te lang aanhouden. Bovendien is deze critiek op Roomsche zaken en personen nog dikwijls zeer dom ook, ja, on verantwoordelijk, wijl men haar uitoefent in het bijzijn van kinderen of jeudige personen, nog niet of ternauwernood droog achter de ooren, ten opzichte van wie men dus niet be seft, of wel niet acht, dat een jongeling of jong meisje (om van nóg jongeren niet eens te spreken) heel ^emakkelük, in onrijpe levens ervaring, de critiek van den persoon op de overbrengt en aldus de echt Katholieke ov^4 tuiglng en de waardeering van den Katholieken godsdienst, haast noodwendig, een leelijken knak krijgt. Schrijver dezer is heel wat dichter bli de 70 dan bi) de 60 en heeft in de 50 jaren, dat hjj zelfstandig op eigen beenen moest staan, een achttal verschillende plaatsen (waaronder de drie groote steden) gewoond. Welnu, mag ik nu eens aan den heer vertellen, wat mijne ervaring mij, in tallooze gevallen, geleerd heeft, ten opzichte van de kinderen, gesproten uit gezinnen, waar vader of moeder of wel beiden met zekere voorliefde ge woon waren op alle Roomsche slakjes zout te leggen? Deze kinderen groeiden, o, zoo dikwijls op tot lauwe, halve Katholieken, die, niet zelden en veelal via den omgang met andersdenken den, niet schroomden voor een gemengde ver- keering of zelfs voor voor een gemengd hu welijk; Katholieken, die voor een echt, gods dienstig medeleven in de Parochie geen knip voor den neus waard waren. Zeer zeker, zulke half of heel verlorenen komen ook wel voort uit goed, degelijk Katho lieke families, waar niet de voortdurende, onge breidelde, eenzijdige en domme critiek schering en inslag is, doch waar mjj, zoo er werkelijk iets valt aan te merken en dit valt, heusch, voor wie geen Nurks ot muggenzifter is, heel wat mee dit op kalme, opbouwende, eerlijke wijze doet, met aanzien der personen, die oor getuigen zijn en waar men. zoo de gelegenheid zich geschikt aanbiedt, er gebruik van magkt om Katholieken personen en zaken den lof en de waardeering te geven, die hun toekomen. Het verschil tusschen beide rubrieken is ech- ter dit, dat zulke afstammelingen, als Katho lieken van nul of weinig waarde, in de eerste rubriek, voor een aanzienlijk percentage, regel zijn en bU de tweede rubriek, voor een zeer groot deel, Goddank, uitzondering. Dit is, overal, waar ik verbluf hield, mijn er varing geweest en deze ervaring wordt niet wei- - nlg bevestigd door het volgende. Uit de eerste rubriek der bovenbedoelde ge zinnen komen nooit, of zoo goed als nooit, onze Priesters en religieuzen vd#t; die komen, naar men zeggen kan, bijn® altijd uit de gezinnen der tweede rubriek. Dat spreekt voor mU boekdeelen. En voor den heer v. D Laat ons derhalve, in het belang van Kerk en geloovigen, als, in ons bijzijn, kleingeestig, onjuist of overdreven critiseeren geschiedt, niet aarzelen van onze ontstemming of althans van onze ijiet-instemmlng blijk te geven, liefst door weerlegging of door het tot de juiste proporties terugbrengen van datgene, wat men wel meende te mogen aanmerken. A’dam.. In verband met de reglementaire voorschriften is bü den Partijraad der R. K. Staatspartij ingediend het ontwerp-program van actie voor 1937. Het ontwerp gaat vergezeld van een toelichting, waarin strek king en beteekenis, opzet en alge meene inhoud, alsook enkele on derdeden van het ontwerp een ver klaring vinden. Geleid door de gedachte, dat de beveiliging van de positief christe lijke grondslagen onzer samenleving, de verdediging van het gezin, het verschaffen van arbeid aan ons volk en de ordening in het bedrijfsleven in dit tijdsgewricht van overheer- schende beteekenis zijn, stelt de R. K. Staatspartij voor de komende re geerperiode de volgende punten op den voorgrond.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 17