ONS BLAD Aanvallen I audiënties pen dood in den mist bij Madrid De Fransche Kamer aanvaardt het vrijwilligers-ontwerp DeH.Vaderverleent Het nieuws van heden Prinselijk Paar naar Londen Verontrusting te Londen Z>£ MOORD OP Ci MATTSON OOK DE COMMUNISTEN STEMDEN VOOR Het Rijkskabinet bijeen Chili brerigt de Asyl-' kwestie ter sprake Het muntaccoord in gevaar? NANKING GEDWONGEN TOT INGRIJPENI over het Spaansche goud JOH. LAUWERS FAYGLOP 3 ALKMAAR RECHTHOUDERS ZIEKENFONDSLEVERANCIER Roemenen in Spanje DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Een spoor? Het Spaansche goad Een Europeesch gevaar De lersche kwestie MASSA-DEMONSTRATIE Ter voorkoming van oorlog in Europa Uiterste reserve in het Vaticaan Uit het Noorden melden de linksche troepen overwin ningen in Asturië Generaal Batet ter dood veroordeeld tusschen Tsjang Soe i Tsjang Kai Sjek is mislukt De Valera’s bezoek aan Londen bracht opheldering Een verdachte gearresteerd langdurig verhoord Frankrijk zal een accoord aan vaarden, ook in dat gebieds deel, dat „aan het gezag der regeering ontsnapt” Tenzjj Roosevelt het gewijzigd goudgehalte van den dollar mag verlengen ZATERDAG 16 JANUARI 1937 Op Zyn ligstoel brengt Hjj een groot deel van den dag in Zyn salon door Hoe de geruchten ontstaan De autonomie van een aantal Duitsche staten wordt opgeheven ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 I Het overleg Liang en VOOR SUIKERZIEKEN VOLLEDIGE VOEDING rt. J7 DERTIGSTE JAARGANG’ No. 90 d-<L u Januari: Den De verbowwtng van het patel* Soestdük. zijn niet strafbaar. De strafmaat blijft ter be- oordeeling van den rechter, in geval van reci dive zal de straf kunnen gaan tot een jaar ge vangenisstraf. Het PrinselUk paar sal de kroningsfeesten te Londen bijwonen. H. K. H. Prinses Juliana sal H. M. de Koningin vertegenwoordigen. In de eerste ochtenduren hebben de regeerlngs- troepen den spoorweg van La Robla raar Ma- tallana en 300 M. rails op de HJn van Matallana naar La Vecllla vernield. Voorts hebben de strijdkrachten, welke zich te El Ponton bevonden, ‘in samenwerking met de strijdkrachten, welke uit Santander waren aangekomen, de nationalisten aangevallen. Zij zijn er daarbij in geslaagd de Bajar-bergen te bezetten. Voor de volksrechtbank te Bilbao is een pro ces begonnen tegen verscheidene bevelvoerders en soldaten van de Guardia Civil, die beschul digd worden van verraad. Generaal Batet heeft voor den krijgsraad te Burgos terecht gestaan, omdat hjj zich niet wilde aansluiten bij de beweging van Franco. Men weet, dat hjj ter dood is veroordeeld. De verdediging heeft vrijspraak gevraagd. Het vonnis is nog niet ten uitvoer gelegd, daar eerst de generaal, die thans in de zesde divisie het bevel voert, er van in kennis moet worden gesteld. goudvoorraad onderwerp worden van een lang durig geding en zou de Inbezitneming niet door politiek besluit zonder meer kunnen worden be werkstelligd. Volgens Bomers heeft Morgenthau gezego, dat indien die verlenging niet zou worden goedgekeurd de regeering niet zou kunnen strijden tegen de mededinging op bultenland- sche markten, en dat het muntaccoord met Engeland. Frankrijk, Zwitserland en Neder land verbroken zou moeten worden. Men ge looft, dat het voorstel door de commissie zal worden aangenomen. De Senaat heeft intusschen het machtigings- ontwerp goedgekeurd. Bet ontwerp werd tenslotte na artIkrist* wt>e behandeling, met algcaneens stemmen hun verderen opmarach en organisatie te stuiten. De H. Vader heeft aan Kardinaal Mariani een schrijven doen toekomen, ter gelegenheid van zijn 50-jarig priesterjubileum. In dit schrijven worden de verdiensten van den Kardinaal zoo wel voor de verbreiding van het godsdienst onderricht als voor het beheer van de Kerke lijke goederen hoogelijk geprezen. Maandag sal het Fransche kabinet bijeenkomen ter bespreking van de 40-urige werkweek -bij de Spoorwegen. Thans zijn de noodlge wetsontwerpen ingediend, om f 25 millioen geideljjken steun aan Ned.-In- dië te verleenen. II. M. de Koningin Is Vrijdagavond uit Haag vertrokken voor een bultenlandsche cantiereis. Duitsche kringen achtende bijeenkomst van den Rijksdag op 30 Januari waarschijnlijk. Tenzij Roosevelt het gewijzigde goudgehalte van den dollar kan handharven, zullen de V. S. uit het muntaevoord moeten treden. Het onderhoud tusschen Tsjang Soe Liang en Tsjang Kai Sjek mislukte. De Nanking-regee- ring zou thans tot ingrijpen in Sjensi gedwon gen zijn De Valera’s besoek aan Londen bracht ophelde ring in de atmosfeer. In elk geval Is er geen sprake van een Vereenlgd Ierland. NOORD-HOLL ANDSCH DAGBLAD BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Por kwartaal voor Alkmaar f2.- Voor builen Alkmaarf 2.50 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Te Madrid is nit Santander bericht ont vangen, dat de regeeringstroepen aan het front tn Leon en de Asturische militie op stoutmoedige wijse stellingen hebben ver overd, welke het dorp Matallana en den weg. welke naar La Robla leidt, beheer- schen. RABAT, 15 Jan. (Havas.) Radio Sevilla heeft medegedeeld, dat aan alle fronten de nut bijna volkomen Is. Aan het front van Madrid hebben de regeeringstroepen, uit vrees voor den langdurigen mtet, een aan val gedaan op Las Rosas, waarbij zij de militieleden naar een zekeren dood leidden. Hun verliezen waren groot. Een dokter uit Chicago heeft, volgens de Te legraaf, aan de politie medegedeeld, dat hij een dreigbrief heeft ontvangen, waarin betaling wordt geëlscht van een bedrag overeenkomen de met ongeveer 54.000 gulden. Indien aan da zen eiach niet wordt voldaan, zal zijn dochtertje van zeven jaar worden ontvoerd. Men vermoedt, dat de moordenaar van den Lenjarigen Mattson ook hier de hand In het spel heeft De haven van Malaga, welke stad de laatste dagen door de nationalisten krachtig is gebombardeerd en beschoten, be groote arena voor stierengevechten op den voorgrond moet totaal verwoest zijn De rapporteur van de Kamer, Raymond Vidal gaf een uiteenzetting, waarin hjj de ontwikkeling van het vrjjwilllgersvraagstuk schetste en den inhoud van het thans ter taiel komende wets ontwerp besprak. De Fransche minister-president Léon Blum, die het vrijwilliger s-voor stel in de Kamer met succes verdedigde De eerste minister, Léon Blum. verklaarde, dat de Fransche regeering niet wiL dat de Spaan sche burgeroorlog zich uitbreidt tot Europeesche troebelen en tot een oorlog tn Europa. Onder die geruchten treedt dat omtrent een voorgenomen concilie herhaaldelijk op den voor grond. Men weet, dat de H. Vader zich In de dagen van Zijn ziekte uit Pastor’s Geschiedenis der Pausen heeft laten voorlezen, en wel bU voor keur die bladzijden, welke op de ziekteperiodes van Zijn voorgangers betrekking hebben „Wel nu," zoo zeggen de journalisten, _ln deze blad zijden vindt men ook minstens één precedent van een concilie rond een ziekbed." Eenlge bevestiging van dit bericht Is echter uiteraard niet te verkrijgen. Door de rangschikking der meubels «enigs zins anders te maken, heeft men het vertrek meer het karakter van een studeervertrek ge- geven. Ik had gelegenheid een oogenblik met Pater Oemelll te spreken, die den toestand van den H. Vader aanzienlijk verbeterd noemde en gee- nerlel gevaar voor het leven van den H. Vader aanwezig achtte. Verder toonde hij zich, even als alle anderen, uiterst gereserveerd. Het is zeer moeilijk eenig direct bericht uit de Pau selijke privé-appartémenten te verkrijgen. De H. Vader heeft heden Kardinaal Pa- oeHi en prof. Gemelll, rector der ünërersf- telt van Milaan, ontvangen. Verder heeft de H. Vader nog ontvangen den heer Negara, administrateur van de fondsen, die bet Va ttenen van Italië ontvangt. De salon van de PauselUke prtvé-appar- tementen neemt dm min of meer de plaats in van het studcervei trek, waarin Hij vroe ger Zijn particuliere audiënties f hield. De H. Vader brengt een groot deel van den dag door op Zijn ligstoel, doch dit iz eigenlijk meer een rustbed op wielen, met een witte damneten sprei overdekt. De Amerikaansche politie heeft jongensklee- ren gevonden, die met bloed bevlekt waren en een zak met manskleeren. Zij vond deae voor werpen In een hut, die op slechts 10 KM. af stand ligt van de plaats waar Charles Mattson werd ontvoerd. Bovendien werd in de buurt een gestoten auto gevonden. De politie heeft een reconstructie gegeven van de misdaad, die zich als volgt moet heoben toe gedragen. De jongen moet gebonden door zijn ontvoerder naar een afgelegen piek meegenomen en vastgehouden zijn in een hol of een open hut. Ruim een weel» na zijn gevangenneming slaagde de knaap er in te outvlucnten. Du kidnapper moet den jongen direct op oe hielen hebben gezeten en hem een mes nageworpen hebben, dat Charles in den rug beeft getroffen. De moordenaar moet daarna den knaap hebben gedood. LONDEN, 15 Jan. (Reuter.) Bij zijn vertrek naar Ierland hedenochtend weigerde De Va lera iets te zeggen over zijn onderhoud met Malcolm MacDonald. In welingelichte ki druk, dat de atmosfi De Fransche Kamer behandelde de regeerings- «uowri ellen Inzake de Spaansche vrUwilligers- kwestie. Het ontwerp werd met algemeen» stem men aangenomen. Medegedeeld wordt, dat twee leiders van de partij „Alles voor het land", die In Roemenië gevormd is na de ontbinding van de „Ijzeren garde”, Motza, eerewoorzltter van de natio nalistische universitaire jeugd, en dr. Vasile Marin, afdeelingschef te Boekarest van deze partij, in Spanje zijn gedood, waar zjj In de rijen der rechtschen streden. Generaal Can* tacuzene, de leider der partij, zal zich naat Spanje begeven om de twee lijken naar Roe menië te brengen Hei Duitsch-Italiaansche voorstel aan de non-taterventie-cornmiasie, om het good van de Spaanache regeering tn Engeland en Frankrijk in beslag te nemen, heeft, aldus de .Financial New»" in de Londensche City De reden daarvan Is wellicht de wensch om ongegronde berichten en geruchten te Voorko men. Maar dit doel wordt helaas niet bereikt, daar de journalisten bij ontstentenis van authentieke gegevens geenszins plegen te zwijgen, maar tot andere bronnen hun toevlucht nemen. En hoe strenger de stilzwijgendheid Is, des te fantasti scher zijn de geruchten. De Baskische regeering ontkent, dat de recht- schen zich meester hebben gemaakt van sche pen van de Baskische regeering. SJANGHAI, IS Jan. (Havas) Naar thans vernomen wordt, is het onderhoud, dat Tsjang Soe Liang te Fenghua heeft ge had met maarschalk Tsjang Kai Sjek niet bevredigend verloopen. Generaal Jang Hoe Tsje heeft zich niet onderworpen, en in welingelichte kringen verwacht men, dat de Nanking-regeering binnenkort gedwongen zal zjjn krachtdadig op te treden tegen de roode troepen in de provincie Sjensi, om De vertegenwoordigers van een millioen werkloouen zjjn te Washington bijeengekomen ZU willen door een massa-demonstratle het Congres aansporen een uitgebreid programma tot steun aan te nemen. sant op te merken, dat de minister-president van Noord-Ierland In een rede te Belfast heeft gezegd, dat de eenlge oplossing in Ierland is te vinden in twee regeeringen, een te Dublin, overeenkomstig de verlangens van de natio nalisten van den lerschen Vrijstaat, en een In het Noorden, welke voldoet aan de verlangens van de Loyalisten. De Valera heeft na zijn onderhoud met Mal colm MacDonald hesloten In den lerschen Vrij staat een wet af te kondigen, waarbij het ver trek van vrijwilligers naar Spanje wordt ver boden. op verscheidene De minister van Buiten- zou de leden *der regeering van dit ant* WA8HINGTON, 15 Jan. (Havas). De oud-gedetineerde Fred Orrin Haynes, die er van verdacht wordt betrokken te zijn ge weest bij de ontvoering van den jongen Mattson, en dien de politie reeds verschei dene dagen zocht, heeft zich aangemeid. Hij Is aan een langdurig verhoor onderworpen. Volgens t Japansche agentschap Domei heeft de Japansche minister van Bultenlandsche Za ken, Arita, met minister-president Hlrota de Chlneesche kwestie besproken, nu volgens pers berichten uit Sjanghai de Nanklng-regeering heeft toegegeven, dat een samenwerking bestaat tusschen generaal Jang Hoe Tsjeng, den leider van de opstandelingen, en Mao Tse Toeng, den leider der communisten. WASHINGTON. 15 Jan. (Havas.) Somera, de vertegenwoordiger van de muntcommlssie van het Huis van Afgevaardigden, heeft ver klaard. dat de minister van Financiën, Mor- genthau, heeft voorgpsteld, hst bestaan van hst stabilisatiefonds en den geldigheidsduur van de den president verstrekte volmacht tot Wij ziging van het goudgehalte van den dollar tot 3 Juni 1939 te verlengen. Het stoffelijk overschot van den in Spanje vermoorden baron de Borchgrave is vanmiddag te Brussel aangekomen. Het werd aan het sta tion met militaire eer ontvangen. Het stoffelijk overschot zal op de begraafplaats te Laeken ter aarde worden besteld. Het antwoord der regeering te Valencia op de nota der Belgische regeering, welke volle dige schadevergoeding eischte voor den moord op baroA de Borchgrave, Is thans te Brussel aangekomen. Het stelt Belgi» punten tevreden, landsche Zaken hedenavond in kennis stellen woord. Hierin zal een einde worden gemaakt aan de autonomie van de drie Hanzesteden Ham burg, Bremen en Lübeck, die aan Pruisen zullen worden gehecht, evenals een aantal staten soo- als Anhalt. Lippe-Detmold. Oldenburg, Meck lenburg-Schwerin, Hesse en Bronswijk. Het schijnt de bedoeling te zijn, dat slechts Pruisen, Beleren en Sachsen als landen blijven bestaan. De communist Peri, die daarop het woord voerde, verklaarde, dat zijn vrienden hun stem voor het ontwerp zullen uitbrengen, ten einde de regeering een middel te verschaffen om dwang uit te oefenen ten opzichte.van de fas cistische staten. kringen heeft men den in teer door dit onderhoud is opgehelderd. Hoewel geen enkele formeele be slissing is genomen, gelooft men toch, dat een basis voor verdere besprekingen is gevonden, welke een meer tastbaar resultaat zullen op leveren. De Valera en MacDonald hebben in elk geval niet gesproken over de vorming van een Vereenlgd Ierland. Hoewel herhaaldelijk verluidde, dat tn Enge land Spaansch goud was aangekomen, is dit echter nooit bevestigd, en in bankietskringen werd algemeen aangenomen, dat al net goud, dat naar het buitenland was gegaan, zich in Frankrijk bevend. Dat deze beweerde deposito’s 80 millioen pond sterling bedragen, kwam echter als een verras- sing. Zelfs indien er een officleele Spaansche goud voorraad in Engeland aanwezig is. zou het on waarschijnlijk zijn, dat over een Inbeslagneming hiervan zelfs gesproken werd. Het sou slechts in beslag genomen kunnen worden op grond van een uitspraak van het Gerechtshof, en zoolang de Engelsche regeering de regeering te Madrid erkent als de wettige Spaanache overheid, zoolang kan geen gerechts hof een Inbeslagneming goedkeuren. Zelfs in het geval, dat Franco de volledige overwinning behaalt, sou het recht op den r - Volgens linksche berichten zijn de recht schen, ondanks krachtige tegenaanvallen, die zij bij Madrid hebben ontketend, er niet in geslaagd de regeeringstroepen te verdrijven uit de stellingen, die zij veroverd hebben in dén sector van Moncloa. Twee malen wierpen de manschappen van het Vreemdelingenlegioen en de Mooren zich in den strijd in het Westerpark De regeeringstroepen hebben deze aanvallen echter af geslagen en het gewonnen terrein be houden. Volgerft berichten van de linkschen hebben zij zelfs kleine successen behaald; de omvat- tingspoging is naar hun meentng definitief tot mislukking gedoemd. Radio-Sevilla deelde mede, dat de Portugee- sche radioclub heeft ontkend, dat Melilla door vliegtuigen van de regeering is gebombardeerd. De regeering vraagt de Kamer machtiging voor den tijd van zes maanden tot het ver bieden van ronselarjj en indiensttreding van vrijwilligers. Uitlokken van dienstneming wordt niet ge straft, wel het aangaan van een dienstverbin tenis of een daad, strekkend tot het aangaan van een dienstverbintenis bij de in Spanje of de Spaansche bAdttlngen. met Inbegrip van in Ma rokko strijdende troepen. ZU, die voor het af kondigen van deze wet dienst genomen hebben. De Chlleensche regeering heeft den Volken bond een nota doen toekomen, waarin zij de aandacht van den Raad vestigt op den toe stand van de personen, die de wijk hebben genomen in de Madrileensche ambassades en legaties. Zjj verzoekt den Raad op de agenda van de raadszitting, die 21 Januari as. te Genève geopend zal worden, het probleem der toevluchtsoorden in ambassades en legaties te Madrid te plaatsen. De Chlleensche legatie te Madrid heeft asyl verleend aan meer dan 1.000 personen. Het Corps Diplomatique van Madrid heeft gisteren vergaderd en dezen stap van Chili bij den Volkenbond goedgekeurd. BERLIJN, 15 Jan. (D.N.B.) Het schijnt thans vastgesteld te zijn, dat de Rijksdag den 30sten Januari te 13 uur in de .Kroll-opera" te Ber lijn jal bijeenkomen. Men verwacht, dat Hitler een rede over de binnenlandsche politiek aal houden, waarin hij waarschijnlijk een overzicht van dsn door het nationaal-soclallsms verrich ten arbeid zal geven. Men gelooft niet, dat de Rijksdag besluiten zal nemen. De Rijkamlddëten zijn In 1935 se» ton beneden de raming gebleven, doch brachten ruim féjf millioen meer op dan in 1935. Bij Madrid werden van beide zjfdën aanvallen gedaan, die door den mist mislukten. In het Noorden meiden de linkschen overwinningen. In Londen is men herig verontrust over het plan tot Inbeslagname van het Spaansche gond. De gouverneur van Stockholm heeft besloten, dat de voormalige gezant van Spanje, Fisco- wlch, het gebouw der Spaansche legatie moet verlaten. Hem is een termijn van 10 dagen gelaten, terwijl hij b|j het Hof van appèl in beroep kan gaan. Grombach raadde namens de commissie voor Bultenlandsche Zaken aan het wetsontwerp te aanvaarden. De onafhankelijke republikein Marcel Héraud vroeg vervolgens, of men net Fransche staatsburgerschap niet zou moeten ontnemen aan overtreders. Ook vroeg hij stren gere straffen. De afgevaardigde Desbons protesteerde er tegen, dat zijn wetsvoorstel niet bij dit wetsont werp gevoegd was. Hij verzocht de regeering de amendementen, die hü zou Indienen, over t» nemen. BERLIJN, 15 Jan. (Havas). Ook het Rijkskabinet zal op 30 Januari in een plech tige vergadering bijeenkomen Men gelooft, dat het een nieuwe wet betreffende vol machten zal goedkeuren. Tevens zal een wet warden aangenomen over de eenheid van het Rijk. PARIJS, 15 Jan. (Havas) Onder voor zitterschap van Herrlot is de bijeenkomst van de Kamer hedenmiddag om drie uur geopend. Op de regeeringsbank haddetj Blum en Del bos plaats genomen. Behan deld werd het regeeringswetsontwerp tot machtiging van de regeering, om alle maat regelen te nemen die noodig zijn voor het beletten van het vertrek van vrijwilligers naar Spanje. Deze laatste is te Blanfoe aangekomen en heeft reeds een militair commando op zich genomen. Volgens berichten uit China zou Mao Tse Toeng aan het hoofd van 3000 communisten Sianfoe zijn binnengerukt De aanval op en de verovering van Estepona stonden onder leiding van generaal Queipo de Llano, die samenwerkte met de marine en de luchtmacht. Eerst veroverden de rechtsche troepen de stellingen van Sierra, terwijl de overige strijd krachten Estepona omsingelden. De regeerings troepen, die de vlucht namen, werden onder vuur genomen door de kanonnen, terwijl ten laatste een bajonetaanval der falangisten den strijd beslechtte. Gedurende deze krügsverrlch-' tingen werden de rechtsche marine en lucht vaart niet gehinderd door vliegtuigen of sche pen der regeering. Het rustbed, dat de H. Vader nu gebruikt, werd ’s nachts binnengebracht. Toen een foto graaf dezer dagen den lijfarts, prof. Milan!, die van zijn visite terugkeerde, op de trap wilde totografeeren. stortte de dokter zich letterlijk op hem en leverde hem aan de PauselUke gendar men over, die de plaat uit het toestel haalden en onbruikbaar maakten. In een woord: het Vati caan heeft rond het ziekbed van den H. Vader zijn toch al overgroote geslotenheid vertien voudigd. Ingevolge eejte uitnoodiging van Zijne Britzche Majesteit zal krachtens beschikking vin H. M. de Koningin het Prinzeljjk echt paar tegenwoordig zjjn bij de kroning van Z. M. George VL Hare Koninklijke Hoogheid Prin ses Juliana der Nederhuiden zal durbij Hare Majesteit vertegen woordigen. Als Glutenbrood. -Beschuit Meel. Havervlokken. Biscu.ts, Sutkerarme melk Room. jams, etc Vraagi prosp aan „NUTRICIA” - ZOETERMEER In alle plaatsen vedegenwoordigd Het onderhavige ontwerp bewijst de goede trouw der regeering en bewijst, dat zij dezelfde vreedzame houding in acht neemt als Groot- Brittannlë. Het gaat: er thans om Europa voor een oorlog te behoeden. Men moet thans snel optreden. Men mag ho pen, dat na de antwoorden van Rome en Berlijn een accoord tot stand zal komen. Frankrijk is bereid dat te aanvaarden op zjjn gebied, zonder uitzonderingen te maken en met inbegrip van het Fransche gebiedsdeel, dat „aan het gezag der regeering ontsnapt". (Hilariteit). Dit wetsontwerp geeft de regeering de moge lijkheid de moeilijkheden in samenwerking met de andere landen te regelen. Het appartement op de derde verdieping van het Vaticaansch paleis is feitelijk hermetisch gesloten, en, de leden van het kleine huishou den en de enkele personen, die er van bulten af in doordringen, wikken en wegen driemaal elk woord dat zjj, om een Homerische uitdrukking te gebruiken, „de haag van hun tanden laten ontvlieden.’’ Enkele voorbeelden kunnen toonen hoever deze reserve reikt. Professor Gemelll b.v. wilde aanvankelijk niet ‘toegeven, dat hij hedenavond bjj den H. Vader geweest was, en hjj gaf dit feit nog on gaarne toe, toen men hem het bericht in een der Romeinsche avondbladen toonde.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1