We luisteren naar K “ioicjÉ’ Duitsche prelaten bij den Paus I THANS Hoest- Of. fat &e£pen <za£ PILOOT DOODGEVALLEN 4 1 BONBONS VlCKS EEN INTER VIEW MET MUSSOLINI I r MAANDAG 18 JANUARI 1937 Bakkersknecht wendt Invoer in België roofoverval voor fruit Diep in de schuld bij zijn patroon TEGEN WERKLOOSHEID RA D-1OLUISTER WEDSTRIJD JAN KIEPURA TE KRYNICA Winnaars Het vergaan der loggers Contingenten sterk verlaagd EIGEN SCHULD Kerkelijk leven De Stille Omgang HU Door ontslagen colporteur BENOEMINGEN Conferentie bij Rijksbemiddelaar Bisdom Haarlem Dinsdag 19 Januari ONTVLUCHTE DUITSCHER In IJmuiden aangehouden Paters Jezuïeten Geen audiëntie BEGRAFENISFONDSLEDEN GEDUPEERD UITVOER VAN GROENTEN NAAR FRANKRIJK Concert ter eere van het Prinselijk Paar VOETBALWEDSTRIJD DIE NIET DOORGING VEEDIEFSTALLEN ZIJN OPGEHELDERD WESTLANDSCHE VEILING- OMZETTEN DREIGEND CONFLICT TE EINDHOVEN WANDELAAR ERNSTIG GEWOND Leerling-machinist gedood De toestand der Kerk in Duitsch land besproken versene groenten en machtiging noodig Commissie dient voorstellen in - Wijziging kiejsrecht in onze Oost 1 - e- Voor het eerst weer een stijging! e- 8- f Met het vliegtuig in een vrille gekomen en neergestort 4 Uitspraken van den Raad voor de Scheepvaart Jongeman door tram overreden en gedood van de hoofdprijzen By het rangeeren onder een locomotief geraakt Op 7 en 14 Maart a.s.^ Ossche zaak heeft een staartje r O <3 o q o warme t; een pesche idee". wel de niet tot te een de DROITWICH. 1500 M. 11.20—It.50 Orgel spel. 12.10 BBC-Bnplre-orkest, en aoliet. zijn en IN KWALITEIT ONVERANDERD H H De politie nam de zaak in onderzoek. Aan gezien K. niet kon verklaren, waar hU het bank biljet had ontvangen, doch vertelde het te heb ben gewisseld bij een hem onbekenden klom penkoopman, kreeg de politie argwaan, daar deze venters elkander kennen. Na herhaald ver hoor, waaruit bleek, dat K. bij zyn patroon diep In de schuld zat, viel hy door de mand en bekende den overval te hebben voorgewend. Den arm had hij zelf gekneusd tusschen het deksel van de broodkar. Tegen K. 1a. proces-verbaal opgemaakt ter zake van valse he aangifte. KEI LEN. 456 M. 8 11J en De Dultscher, die eenlge lagen geleden, toen hij zou worden uitgeleid naar zijn geboorteland, nabij Arnhem uit den trein sprong en sindsdien onvindbaar was, is Vrijdag door de politie te IJmuiden aangehouden.. Hij is voorlooplg op het bureau van politie ingesloten. De Rijksbemiddelaar in het vierde district, Mr. T. J. Verschuur, zal op Woensdag 20 Jan. op het departement van Sociale Zaken een be spreking houden met de partijen, betrokken by het dreigend conflict bij de N.V. Koninklijke Weverij Van Dijk te Eindhoven. De heer P. Bosch, instructeur voor zweef vlieger», ia Zaterdagmiddag om het leven gekomen, toen hjj roet bet Pandervliegtuig P-H.A.I.T. nabij Nootdorp i» neergestort. De mcde-lnxittende, de heer J. Hoekstra, werd gr wond. v D Vri< ten. seld K de 1 tjjd vooi thui deze ma met gez ben Mn« ken stof Ml ■ooi vuil I« aem W i - 6- I H I- 8 II* I* R< snel: men scho Ns van toog inset dat doeli De derh temp i 1 r 1 H 9- f 8- 8- 8- 81 b: 8- 8- 8- 8- fr e- th wi va ziji i do spi 1 thi om Na der me voc In doe N kra -0 -8 -8 -8 4> 41 41 ■e -e Zaterdagmorgen te half zeven is op den Die re nschedljk tusschen Doesburg en Dieren de 19- jarige J. M. uit Doesburg door een goederen tram der Geldersche Tramwegen overreden en gedood. De oorzaak van het ongeluk is te wijten aan het feit dat M.' zich aan de tram vasthield. Daarbij is hij vermoedelijk geslipt en onder de tram geraakt. Drie wagens gingen over hem heen, met het vermelde droevige gevolg. Hoogstwaarschijnlijk is het schip door grondzee overweldigd. Daarop wijst plaats waar het wrak is gevonden. De Raad moet zich er toe bepalen te con- stateeren, dat niet is gebleken, d^t aan bet ■chip zelf iets mankeerde. Integendeel, de in gewonnen rapporten wijzen er op, dat de Sch. 179 in volkomen deugdelUken staat verkeerde. Slechts enkele opmerkingen wil de Raad hieraan toevoegen. Door het jaren achtereen storten van op gebaggerde modder in de nabijheid van de Kchtbrulboei heeft »ich ook daar ter plaat se dus niet alleen ter plaatse van de be kende banken een gebied gevormd, waar grondaeeën, met het groote gevaar daar aan verbonden, optreden. 1 het MJi km de sto het Op 22 dezer zal, naar de bladen melden, de beroemde zanger Jan Kiepura te Krynlca arriveeren, waar hij ter eere van Prinses Juliana en Prins Bomhard een con cert zal geven. Eb nou et’ait" de 33-jarige d. Ussel en BERLIJN, IS Jan. (Havas) De „Voelki- scher Beobachter" van gisteren publiceert een interview, dat Mussolini aan den bij sonderen correspondent van het blad heeft toegestaan. Het onderhoud had voorname lijk betrekking op den Spaanschen burger oorlog. 9 In Vaticaansche kringen acht men deze ge meenschappelijke audiëntie zeer belangrijk. Men is er vrijwel zeker van. dat de tegenwoordige toestand der kerk in Duitschland besproken werd, vooral in verband met den laatsten collectieven herderlijken brief der Duitsche Bisschoppen, waarin stelling genomen werd tegen het bolsje wisme, en waarin de beschuldiging, dat de kerk met dc communisten zou samenwerken, nadruk kelijk van de hand werd gewezen. In welingelichte kringen acht men den toe stand der kerk in Duitschland met het oog op'de herhaalde aanvallen van nationaal-socialistische zjjde bedenkei jjk. DKUTSCHLANDSENDER. 1S71 M. 9.30 Berichten. 9 50 Viool en plano. 10.20 11.30 Dansmuziek (Gr.pl.). Ten aanzien van den Volksraadvoor Ne derlanders en uitheemschen bulten de stads gemeenten (die thans van allen Invloed op de samenstelling van den Volksraad zijn versto ken) in elk regentschap kiesrecht toe te kennen aan kiesmannen, die door individueel kiesrecht zijn te verkiezen. De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan inzake het tijdens hevig stormweer vergaan van den motorlogger Cornells Vrolijk Pz. Sch. 179 nabij de Ucht- brulboel voor de haven van IJmuiden, waar bij alle veertien opvarenden om het leven zijn gekomen. Mussolini verklaarde verder, dat het werk der democratieën is afgeloopen. Bewust of onbewust zijn ze nog slechts haarden van corruptie, bacillendragers, die de handlangers zijn van het bolsjewisme. Zij vormen één groep, wij vormen de andere groep. De toekomst wendt zich af van de collectiviteit, van de massa, die op duistere wijze reageert. De democratieën zijn drijvende zandtnassa's. Ons politiek ideaal vormt een gra nieten rots.” was weggeslagen en dek was ontstaan, schip alvo- graf in de golven vond. zou onge- hebben Trouwens, er doen zich nog verschillende mo gelijkheden voor. Op een wil de Raad nog wij zen. Het komt voor, dat vlak voor het thuisko men de vleet aan dek wordt gehaald en dat door deze netten of door de aan dek gestorte visch de spuigaten verstopt raken, met alle gevaar daaraan verbonden door het niet kun nen wegstroomen van het overgekomen water. De raad weet natuurlijk in het geheel niet, of dit hier het geval is geweest. Er is hier ech ter een gevaarlijke toestand aanwezig, welke tot ondergang van het schip kan leiden. Dit gevaar wordt nog niet voldoende ingezien. De Raad heeft verder uitspraak gedaan in zake het door stormweer zinken van den mo torlogger Zuld-Holland Sch. 68 bij het bln- ner.loopen van de haven te IJmuiden, op 26 October JJ. De Raad is van oordeel, dat deze ramp is ver oorzaakt door een van die grondzeeën. welke zich onder weersomstandigheden als die, wel ke hier aanwezig waren, vaak voordoen. Toen eenmaal de „Sch. 68" door de grond zee was getroffen en daarbij lek was geslagen, was haar lot bepaald. In den gezondheidstoestand van den H. Vader is geen wijziging gekomen; over het algemeen is men gerustgesteld. Na de audiëntie der Duitsche Bisschoppen r ontving de H. Vader nog den gouverneur van Vaticaanstad, markies Seraftni. Tot Rector van Huize Mariëndaal bij Grave werd benoemd de Z,E. Pater E. J. Beukëts SJ-1 tot Novicenmeester aldaar de Z.E. Pater A. J. Drost S.J. en tot Superior van het Retraitehuis St. Igna tius te Spaubeek L. de Z.E. Pater C. A. Min- derop BJ. Toen onlangs een Osch elftal zou aantreden om den strijd aan te binden tegen, een andere Noord-Brabantsche ploeg, kwamen de gasthee- ren. zooals een ontvangende club immers heet, tot de ontdekking, dat zij hun gastheer lijke plichten niet zouden kunnen vervullen en dat er van voetballen, althans op eigen terrein, geen sprake kon zijn. Het veld toch bleek radicaal omgeploegd en zelfs voor koeien blijkbaar onbetreedbaar. Er werd gezocht naar de oorzaak van dit buiten scheidsrechterlijk ingrijpen. De boer zei. dat het geld er niet op tijd was gekomen en dat hij toen zijn landheeriyken arbeid maar was begonnen. Een kastelein, door wiens tusschenkomkt het veldman den boer ge huurd was. zou 't geld niet hébben afgedragen. Voor den dag-, zelf was de zaak daarmee uit. Er werd niet gevoetbald, maar vermoedelyk wel stevig gemopperd. De politie kwam er aan te pas. deze voelde zoowel den boer als den waard aan den tand en ontdekte toen al spoedig, dat beiden bulten de zaak stonden en dat er vanwege de voetbal vereniging geen cent was afgedragen. Bij verder speuren kwam aan het licht, dat de huurpenningen waren beland in de zakken van een der bestuursleden, die in plaats van clubliefde eigenliefde bleek te koesteren en zyn vereeniging ook op andere manier had bena deeld. Zondagmiddag omstreeks half drie ia op den weg BomeZenderen ’n personenauto, bestuurd door den heer TJ. W. uit Zwolle, by het uit- wyken voor een tegenligger Ingereden op een groepje deelnemers aan een wandeltocht van den Kring Twente van het K.N.G.V. Hierby werd de leider, de heer B. Koelen, ernstig ge wond. Nadat de eerste hulp was verleend is hy naar het ziekenhuis te Hengelo overgebracht. Een tweede wandelaar liep slechte enkele ontvel lingen op. «Wat rijden die menschen gan vaarlijk vatWaag”, dacht Immer» vanmiddag achter het stuur. (Hoe zegt men dat ook weer vee dien ■pllwtsr.dtea balk en uw oog?.•-) On*e Romeinsche correspondent seint ons d.d. IS Januari: Z.H. de Paus heeft Zondagmiddag om een uur de Duitsche Kardinalen en Bisschoppen in audiëntie ontvangen; na hun bezoek aan den H. Vader hadden de Duitsche Prelaten een langdurig onderhoud met Kardinaal PaceUi. De Fransche regeering heeft thans de con tingenten vastgesteld die gelden voor het eer ste kwartaal van dit jaar, die echter weer teleurstelling brengen speciaal voor de kwee kers van vroege kaskomkommers. Er zullen n.l. geen komkommers ingevoerd mogen worden, zulks terwyi Frankrük juist altyd groote behoefte heeft aan dit product en tot nu toe vry belangryke hoeveelheden wer den geëxporteerd. De hooge invoerrechten welke tot nu toe golden, maakten het mogelyk althans nog eenl- gen Invoer te doen plaats vinden, de nieuwe be palingen, die de contingenten voor versche groenten en zuurkool op nu stelden, hebben dit zelfs onmogelyk gemaakt. Reeds eerder was getracht een dergeiyke be paling te voorkomen, doch die pogingen zyn mislukt. Ook voor deSchotsche nero beteekent regeling een onmogelykheid voor Invoer, ter- de Hlt.VER.sl M II. 301 M. (KKO-L'ltzending). «009.15 en 10.00 Gram.pl. 11.3013.00 Oodsd halfuur. 13.15 KRO-Orkeat en Gram.pl. 3 00 Vpouwenuur. 3.00 Mode- cursus. 5.10 1» KRO-Melodlsten. (Om 5.45 PellcltatlelaBoek). 6.40 Eaperanto- cursus. 7.00 Belichten. 7.15 Lucht- vaartkronlek 7 35 Sporthalfuur. 8.Op Be richten ANP Mededeellngen. 8.10 Gram, pl. 9 00 Radlotooneel 9 40 KRO-Kamer- orkeet. 10.30 Berlohten ANP Gram.pl 10.40 Charley Wallace’s orkest. 11.3013.00 Gram.pl. het stuurhuis groote schade aan nog kans hebben gezien het binnen de pieren te brengen rens het zyn Ware dit niet gelukt, dan twijfeld niemand deze ramp overleefd. Een woord van hulde aan deze beide mannen mag dan ook niet achterwege blyven. Op het goederenemplacement der Nederland- sche Spoorwegen te Arnhem heeft In den nacht van Zaterdag op Zondag een tragisch ongeluk plaats gehad, dat den veertigjarigen leerllng- machinist W, H. het leven heeft gekost. Omstreeks één uur wilde de voorman-rangeer- der C. van 8. eenlge goederenwagens vastkop pelen aan een locomotief. Hy kwam daarby te vallen en kwam zoodanig vast te zitten aan den baanschuiver van de locomotief, dat hy zich niet bevrijden kon. De leerling-machinist W. H., die Van S. zag vallen, sprong van de machine om te helpen. Hy beduidde den machinist de locomotief iets te verplaatsen. Daarby geraakte H. zelf onder de machine. Hy werd op slag gedood.. De voorman-rangeerder kwam door het ver plaatsen van de locomotief vry. Hy wist zich onder de machine uit te werken en bleek een hoofdwonde te hebben bekomen. Per ziekenauto werd Van 8. naar het ge meente-ziekenhuis vervoerd en daar ter ver pleging opgenonr.en. zyn toestand is gunstig. De overleden leerling-machinist was 40 jaar, gehuwd en vader van zeven kinderen. Op een vraag of de burgeroorlog in Spanje tot Internationale complicaties zou kunnen lelden of zelfs tot een Europeeschen oorlog, antwoordde de Duce ontkennend. s Naar aanleiding van het gentlemen’s agree ment tusschen Rome en Londen verklaarde Mussolini: ..Men wilde deze overeenkomst in de war sturen. Ik heb dat niet gewild, wy ga- randeeren den Status quo in de Middellandsche Zee. Deze overeenkomst is in elk geval het begin eener ontspanning van een zeer gespan nen toestand, wy hebben daardoor eenlge jaren van rustige ontwikkeling voor ons. In dien tyd kan het werk van den vrede worden voortgezet. q C3» O - - Wat de geruchten, als zou de Italiaansch- Engelsche overeenkomst een verslapping be ttekenen van de betrekkingen tusschen Rome en Berlyn, dat is alleen maar de wensch van de tegenstanders van ons nieuw geschapen, maar onaantastbaar Duitsch- Italiaansch blok. De Aartsbisschop van Utrecht, Z. H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong, zal de volgende week geen audiëntie verleenen. Z. H. Exc. Mgr. A. r. Diepen, Bischop van *- Hertogenboech, zal Dinsdag as geen audiëntie verleenen. wyi Frankryk altyd het land was, dat grootste hoeveelheden afnam. RADIO PAK18. 1648 M. 8 20 Qram.pl. 1120 Populair concert. 4.30 Oude en mo derne muziek 5 50 Gram.pl. 6.05 Plano- recital. 6 50 Gram pl. 8 50 Opera-uttzen- dlng. 11.50—1335 Het Pascal-orkest. Het ia de groote verdienste ge weest van den matroos De Ruiter den monteur Toet, dat zij, toen Het Gezelschap van den Stillen Omgang houdt zyn jaariyksche huishoudeyjk^ en algemeens vergadering op Zondag 7 Februari in óe groote zaai van hotel Krasnapolsky. Warmoesstraat 173185 (by den Dam). Amsterdam. De huishoudeiyke vergadering zal 's morgens te 11 uur aanvangen, terwyi de algemeene ver gadering te 2 uur begint. In de middagvergadering zal als spreker op treden de weleerw. heer Henri de Grecve. De belde nachteiyke Stille Omgangen worden dit jaar gehouden op 7 en 14 Maart as., terwijl de algemeene intentie gedurende de belde nach- teiyke bedetochten luidt: „Dat God ons vader land beware voor het communisme en élk an der nieuw heidendom." In het bloembollenbedrijf De bedryfsraad van het bloembollenbedryf heeft aan de besturen van de werkgeversorga nisaties in het bloembollenbedryf een rond- schryven gezonden, wgarin wordt uiteengezet, dat alle bruikbare middelen moeten worden aangewend om de werkloosheid te beperken. De bedryfsraad verzoekt den besturen der werkgeversorganisaties deze aangelegenheid met haar leden en andere werkgevers te bespreken en zijn streven om de werkloosheid zooveel mo- geiyk te temperen, te steunen. Deze twee Instructeurs van het Nedeilandsch Instituut voor zweefvliegen vlogen Zaterdag middag in het motorvliegtuig van het Instituut, de Pander PH-ATT. Het schijnt, dat omstreeks half vier boven Nootdorp het toestel, nadat het in de vrille was gebracht op ongeveer 800 meter hoogte, niet meer door de piloten eruit gebracht kon worden, waardoor een val niet meer kon worden verme den. Het toestel werd geheel vernield. De heer Bosch werd doodelyk gewond, terwyi de heer Hoekstra een been bleek te hebben ge broken Beiden werden naar het ziekenhuis 8t. An- toniushoeve vervoerd, waar de heer Bosch na aankomst is overleden. De toestand van den heer Hoekstra is naar omstandigheden redelyk weL -é -- --a. Eenigen tyd geleden werden werklooze C. den B. uit Capelle de 24-jarige yzervlechter B. G. te Rotterdam opgesloten in het huis van bewaring te Dor drecht wegens diefstallen en inbraken in de Krimpenerwaard en Papendrecht en omgeving. De politie te Capelle a. d. IJssel heeft thans de diefstallen van een schaap van den heer M. 8ch„ veehouder aldaar en van een varken van den heer Verkade. veehouder, eveneens In Ca pelle a. d. IJssel woonachtig, tot klaarheid ge bracht. Deze diefstallen zyn tusschen November en December van het vorig jaar gepleegd. Zoowel het schaap als het varken is in de weide af gemaakt. Het feit werd ontdekt, doordat tijdens een huiszoeking door de marechaussee te Papen drecht by den B te Capelle a. d. IJssel een hoeveelheid slecht afgeslacht schapenvleesch werd aangetroffen. '7 ttr» CTzXLAGC TC SERl’JM CCF4 COMDLCET LUCUIT-AC- TE^TOOI'iGCS'rCLD, PRACHT MIDDEL TEGEM V/At3 0£TA,LE.R5 v HILVERMIM I. 1875 M. (AVRO-I'ltzen- dlnx) i 8 00 Gram. 10.00 Morgenwij ding 10.15 Gram.pl. 10.30 Kovacs La Jos’ orkest. 11.30 J. Kroons ensemble, en Gram.pl. 1.00 Omroeporkest. 1.45 Gram pl. 2.00 Omroeporkest en soliste 3 00 Knlples. 4 0q Zang en plano 4 30 Kin- derkoorzang. 5.00 Klnderhalfuur. 5 30 AVRO-Operette-orkest en solisten. 7.00 Voor de kinderen. 7.06 Het Manhattan Strykkwartet 7 30 Kngelsche les 8 00 Berichten ANP. Mededeellngen 8 10 Bon te Dlnsdagavondtreln. 10.0q Gram.pl 10 15 AVRO-Densorkmt. 11.00 Berichten ANP. Vervolg Dansmuziek. 11.3012.0C Gram pl. 1.10 Ret Falkirk Public Orkest. 150 -Gram.pl. 4 40 Het Hongarla Zigeuner orkest. 5.10 Gram.pl. 5 35 Het Dulay- kwlntet. 6.45 BBC-Orkest, en zang. Varlété-programma. 9.2Ö Berichten 10.00 Radlotooneel. 11.15 M. Wlnnick's dans- orkest. 11,5013.20 Dansmuziek. Neen, daaraan is niets veranderd en zal ook niets veranderd worden. Integendeel, de over eenkomst betreffende de Middellandsche Zee met Engeland versterkt slechts de as Berlyn- Rome en is een logische consequentie van ons streven naar den Europeeschen vrede.’’ Mussolini verklaarde vervolgens: ..Wy hebben geen enkel plan tot grondgebied-uitbreidlng in verband met den toestand, die door de Sovjet- Russische inmenging is uitgelokt." De Duce achtte het vanzelfsprekend, dat de vorming van een Sovjet-republiek in Spanje of in een deel van dit land, byvoorbeeld in Catalonlë, een be dreiging zou vormen voor den bestaanden toe stand. De Duce besprak daarna de politieke struc tuur van. Europa. „wy hebben de as Berlyn-Rome gesmeed. Dit is het begin van een nieuw consolldatie-proces voor Europa. Ik geloof niet aan de Vefeenlgde Staten v$n Europa Dit is een utopie. Wy zijn te oud in dit werelddeel. Ieder volk heeft eigen geschiedenis, waaruit zyn nationale politieke karaktertrekken voortvloeien. Amerika is nog maar zeer jong, althans volgens de tra ditie. Europa is In. de diepte georganiseerd, Amerika ontwikkelt zich in de breedte en aan het oppervlak. Maar als men erkent, dat het bolsjewisme het eenige gevaar is. dat onze cultuur berelgt, komt men tot een sqprt „Euro- Ongetwyfeld ware het beter geweest, wanneer de Sch. 68 op dien morgen niet naar zee ware vertrokken. Het stormsetn was geheschen en de vaart langs de kust was vol gevaren. Maar het mag niet worden yerheeld de opvarenden, dl» groot belang hebben by de uitkomst van het bedryf, worden gedreven door de zucht om zich zoo hoog mogelyke Inkomsten te verzekeren. Dat belang brengt mede: zoo .spoedig mogelyk varen, met het gevolg, dat de neiging bestaat om de gevaren lich ter te tellen dan zy verdienen. HRI’SHEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.30 Gram.pl. 1230 Klelnorkeat. 1.30 Omroep orkest. 1.502.20 Gram.pl. 5-20 Klein orkest. 6.50 en 73o Gram.pl. 820 Om roeporkest en radlotooneel. 10.3011.20 Gram pl. 484 M.: 12.30 Gram.pl. 1330 Omroeporkest. 120 Kleinorkest. 1.502.20 Gnun.pl. 5.30 Orgelconcert. 6.35 Gram.pl. 6.50 Otnroepdansorkest. 7.35 Gram.pl. 820 Nat. Orkest. 10.30—1120 Gram.pl. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: Rector te Amsterdam <St. Elisabethge- stlcht) den Weleerw. Heer L. Ph. J. Paulussen; tot Pastoor te Heemskerk den Weleerw. Heer L. C. van der Nouweland; tot Pastoor te Zuldermeer den Weleerw. Heer A. I. M. Busch, thans Kapelaan te Amsterdam (H. Vincentius a Paulo). De 23-jarige T. K., broodslyter te Capelle tan den IJssel. werd Dinsdagavond op den Pa rallelweg aan den hoofdweg van den ryksweg Rotterdam-Bodegraven. naast zyn flets liggende gevonden. Ingeroepen doktershulp bracht aan het licht, dat de man een gekneusden arm en verscheidene schaafwonden had. K. verklaarde, dat een onbekende hem een brood te koop had gevraagd. Toen hy dit uit den bak wilde nemen, werd hy met een^zwaar voorwerp op ’het hoofd geslagen, waardoor hy bloedend werd gewond en het bewustzijn ver loor Nadat hy was bygekomen, bleek uit zyn broekzak een beurs. Inhoudende een oankbiljet van tien gulden en vyf gulden te zyn verdwe- tien. 1 Saarbrücker Amu- sementsorkest11.20*abrleksorkest. 12.35 Omroeporkest en -dafisorkest. 1.35 Ge- var concert. 320 Omroeporkest. 4.45 Beethovenconcert. 520 Gram.pl. 6.00 dito. 7 30 Omroeporkest. 10.35--11.20 Om- roepklelnorkest, mannenkwartet en so listen. De directie van den Landbouw deelt mede dat met ingang van 20 Januari as. het Bel gische Koninkiyke besluit van 21 Maart 1934, waarby Is bepaald, dat voor den invoer in Bel gië ven alle soorten groenten en fruit machtiging van het Belgische ministerie van Landbouw wordt verelscht, van toepassing zal zyn voor alle soorten versche groenten en vruchten. Van genoemden datum af zullen -der halve versche groenten en’ vruchten alleen dan in België kunnen worden ingevoerd, tndlen en voor zoover de Belgische ontvanger in het bezit is van een machtiging als bedoeld. BATAVIA, 16 Jan. (Aneta) De commissie voor het kiesrecht heeft de volgende voorstel len Ingediend: Ten aanzien van de stadsgemeenteradende invoering van een evenredlgheldsstelsel voor Nederlanders en uitheemschen, toekenning van actie f kiesrecht aan de Nederlandsche vrouw* en’ van passief kiesrecht aan vrouwen van alle an dere groepen Nederlandsche onderdanen. Ten aanzien van regentschapsradenalle verkiezingen geiyktljdig te doen geschieden in het jaar, voorafgaande aan dat. waarin de ver kiezingen voor den Volksraad gehouden zulten worden, hetgeen thans niet het geval is (h.l. in Oost-Java is dit anders dan in West- en Mid- den-Java). Nadat een colporteur, die werkzaam was by een particuliere begrafenisonderneming, die haar leden voor het grootste gedeelte onder de katholieken der hoofdstad had, by deze onder neming is ontslagen, is ’n aantal katholieke in gezetenen de dupe geworden van minderwaar dige praktyken van dezen colporteur. Toen hy ontslagen was bezocht de colporteur de verschillende klanten, die door hem in den loop der tijden waren aangeworven. Hy vroeg hun polis en deelde mede, dat hier eenige ver anderingen in moesten worden aangebracht. By overlyden zou men enkele H. H. Missen meer krygen en ook bidprentjes en rouwclrcu- laires kreeg men nu voortaan in een groo- ter aantal er gratis by. Voor de verandering In deze polis moesten de leden dan ongeveer 35 centen z.g. administratiekosten betalen. Eenlge aangeslotenen geloofden den man en kregen dan na enkele dagen hun polis terug, doch het bleek hun, dat deze niet dezelfde was als die, welke zy hadden afgegeven. De naam der begrafenlsvereeniging luidde anders en er waren geheel andere bepalingen in gemaakt. De begrafenisonderneming, waarby de col porteur ontslagen was, bemerkte al spoedig, dat er iets niet in orde was. want de begrafenis bode kon’ geen geld van verschillende vaste klanten innen, omdat zy mededeelden dit reeds betaald te hebben aan den vorigen colporteur. De begrafenisonderneming nam de politie is den arm met het gevolg, dat de ontslagen col porteur aan het bureau Raampoort werd ont boden. Hier werd hy eens danig aan den tand gevoeld. Hy verklaarde wel by zyn gewezen klanten te zyn geweest, doch te hebben mede gedeeld, dat hy ex-bode der vorige onderne ming was. Verschillende gedupeerden zijn hierop even eens door de politie gehoord, doch waren allen pertinent in hun verklaringen, dat de ontslagen bode nooit heeft medegedeeld, niet meer in zijn oude functie te zUn. Wy vernemen dat de man wegens oplichting en vervalschlng in bewaring blijft en ter be- van de justitie zal worden gesteld. Voor het eerst sinds 1929 vertoonen de om zetten der Westlandsche veilingen weer eenige styglng. Van ruim 21 mlllioen was de omzet van de twaalf veilingen, aangesloten by den Bond West land, in zes jaar tot ruim f 10500.000 ge slonken en telkenjare meende men, dat het laagtepunt nu toch wel bereikt zou zL’n. In 1936 is de totale omzet der twaalf groen tenveilingen met rond f 400.000 gestegen, ter- wyi de Centrale Westl. Bloemenveiling te Hon- selersdyk een hoogeren omzet van 57.000.— besomde. Alleen de velingvereeniging Maasland had dit jaar nog een vermindering in omzet, voorname- lyk ten gevolge van de ongunstige spruiten- pryzen. Het Nationaal Fonds voor Byzondere Nooden deelt mede, dat de hoofdprys van den radio- lulsterwedstryd, een Chevrolet Tudor Coach 1937. beschikbaar gesteld door General Motors Continental S.A. te Antwerpen, Is gewonnen door M. Goettsch te Utrecht. Winnaars van de verdere hoofdpryzen zyn: Een week in den Zwitserschen winter, oe- ■schikbaar gesteld door het Zwitsersch Verkeers bureau te Amsterdam, gewonnen door mevrouw C. P. Ort-Molenaar te Utrecht; Philips ont vangtoestel no. 796, M. M. J. de Kruyff te Franeker; haard, beschikbaar "Sésteld door de Koninkiyke Haardenfabiiek E. M. Jaarsma te Hilversum, mevr. A. Vlak geb. Faber te Utrecht; Kuppersbush gasfornuis, J. C. Noordover te Was senaar: Telefunken radiotoestel, mr. J. V. M. van Koot te Utrecht; Reis ter waarde van f 100.beschikbaar gesteld ddor de American Express Co. te Rotterdam, A. Boreel te Putten; Goederen ter waarde van f 100.in de Byen- korf, J. Kolff te Hilversum: Zilveren theeser vies vervaardigd door de N.V. J. Steltman te ’s-Gravenhage, mej. R. Ronde te Eindhoven. Een volledige lyst van pryzen en winnaars zal verkrijgbaar worden gesteld van 1 Febr. af by het Secretariaat van het Nationaal Fonds voor Byzondere Nooden, Prinsessegracht 28, ’s-Gra- venhage. Het is te betreuren, dat de ,JSch. 179” zich daar ter plaatse en in het algemeen dicht by de kust heeft bevonden tydens den he- vigen storm. Daar geen enkele opvarende de ze ramp heeft overleefd, kan dus ook worden onderzocht, of het voor de Sch. 179 niet mogelyk ware geweest het einde van den storm af te wachten op zee. Hoogstwaar- schymyk wilde het schip de haven van IJmui den binnenloopen, een zeer hacheiyke onder neming, welke tot mislukking was gedoemd. Een verwijt spreekt de Raad niet uit, nu niet is kunnen blykcn, waarom de Sch. 179 zoo gehandeld heeft. De Raad maakt deze opmer kingen slechts ter leering voor anderen. 4 6 r e v d 7 E K B A A

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 16