zegt generaal Franco 1 „Madrid zal vallen” I heden Het nieuws ver- Herziening der Grondwet Dame levend brand Groote brand te Batavia De kwestie der vrijwilligers van Het Kieler kanaal gesloten HM. DE KONINGIN IN IGLS AANGEKOMEN DE BAROMETER Een opstand in Honduras De toestand in China SNEL TREIN IN BRAND GEVLOGEN een orij land zijn JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR PLATVOETZOLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Het nieawe Spanje zal A gewonden Het lersche vraagstuk Geruchten houden hardnekkig aan 4 Brandstoffennood in België. Nt\\\\\\\\UUIII IIII///Z////////Z I Aan de fronten vallen slechts Spanjaarden Willen de opstandelingen in S jensi onderhandelen? Eucharistisch Congres te Manilla Dinudag 26 Januari in de Tweede Kamer Op den beruchten weg Ede-Arnhem Dankschrijven aan den Internuntius Eigenaar van eethuis in arrest DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Het communisme moet Spanje uit Een complex toko’s en woningen in de asch gelegd De’ziekte van den Paus Vreemde oorlogsschepen moeten langs diplomatieken weg doorvaart vragen De opperbevelhebber der nationa listen over het heden en de toekomst van zyn vaderland MAANDAG 18 JANUARI 1937 Frankryk behoudt zich het recht voor de aangegane verplich ting op te zeggen Auto tegen boomen gebotst en in brand geraakt ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55 c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Meer dan 40 dooden en DERTIGSTE JAARGANG No. 91 it ft I I In Honduras sou een opstand zijn uitgebroken. H. M. de Koningin in Igls aangekomen. Groote brand te Batavia. als O O Kieler oor- in Te Londen acht men, volgens Reuter, boven wet. we- Hoogvaardige Excellentie, den. „Wtf 9 nr v. 8 1 le I s In Amerika is voor meisjes van 16 tot 25 jaar arbeidsdienst georganiseerd, onder leiding van het Civilian Conservation Corps. Het werk bestaat hoofdzakelijk uit allerlei huishoudelijke bezigheden ren, die een doeltreffende controle mogeljjk zal maken. De eerste der tien nieuwe Duitsche torpedojagers, ,Z 1 Leberecht Maass", metende 1625 ton, is Donderdag te Kiel te water gelaten H. M. Koningin Wilhelmina ia Za terdag met haar gevolg aangekomen te Igls nabij Innsbruck in Oosten- rjjkech Tirol, alwaar zü eenige ken zal verblijven. Uitspraken van den Raad voor de Scheepvaart in sake de rampen met de Sch. 179 en Seh. 68. Na de opheffing van de contróle over de Dait- sche waterwegen wordt het Kieler Kanaal voor vreemde oorlogsschepen gesloten. a In Engeland vreest men voor het streven van De Vetera naar de eenheid in Ierland, vooral met het oog op een dreigend Europeesch conflict. de ►ver Doodrljjk vliegongeval b(j Nootdorp. De roofoverval te Cppelle a. d. IJsel Mjjkt ge fingeerd te zijn. Bijzonderheden over de inrichting van het Prin- vljjk jacht. Merkwaardigerwijze is het aantal Duitsche burgers in deze streken nooit zoo gering ge weest als op dit oogenbllk. Het constateeren van het feit, dat het aantal valsche geruchten toeneemt, is verontrustend, omdat het bewijst, hoezeer de zenuwen van Europa gespannen «Dn, dat het een oogenbllk geloof kon slaan aan een dergelijke fabel. zullen den oorlog jnllitalrement” win nen.’’ zoo zeide hIJ. „Ik zeg u niet, dat bjj In Volgens de Daily Telegraph hebben Musso lini en Goering algeheele overeenstemming bereikt omtrent de ItaliaanscHe en Duitsche antwoorden op de Engelsche nota in zake de vrijwilligers in Spanje. In principe zullen bel de regeerlngen het Engelsche voorstel aanvaar den, om buitenlanders te verbieden zich naar Spanje te begeven. Maar zij zullen eveneens den nadruk leggen op de noodzakelijkheid eener algemeene non-interventie. De mogelijk heid bestaat zelfs, dat zjj maatregelen zullen voorstellen voor de onmiddelljjke repatriee- ring van alle vrijwilligers, die thans aan een van belde zijden in Spanje strijden. De Fransche regeerlng zal de door het parle ment goedgekeurde maatregelen zonder verwijl in toepassing te brengen, op voorwaarde, dat de andere betrokken regeerlngen van haar kant dezelfde verplichtingen op zich nemen, die dan tegelijkertijd in toepassing moeten worden ge bracht. Indien eenmaal tot een verbodsbepaling beslo ten is, moet deze toegepast worden, zonder de Instelling van een volledig stelsel van contróle op het zenden van oorlogsmaterieel naar Span je af te wachten. MEXICO. 16 Jan (DNB). Uit Salvador ko men geruchten over het uitbreken van een opstand in Honduras. De opstandelingen zou den Ciudad Trujillo hebben bezet. Ofschoon deze geruchten nog geenerlei bevestiging heb ben gekregen, blijven zjj toch hardnekkjf ronde doen. De opstandelingen zouden An zee wapenen hebben gekregen. In politieke kringen hier is men van meenlng, dat de ge ruchten voorlooplg met alle voorbehoud moe ten worden opgevat. Wjjzlgt de evgpuatle van de burgerbevol king van Madrid ifw plannen ten aanzien van de verovering van de stad? De opperbevelhebber ontving mjj op zijn bu reau, dat is ingeridht in een vertrek van het Bisschoppelijk paleis. Generaal Mola, de be velhebber van het Noordelijk leger, verliet juist het bureau. Toen ik binnentrad, ontving ge neraal Franco mij glimlachend en met uitge strekte hand: „Ik sta geheel te uwer beschik king”. Ik bracht het gesprek op de de berichten omtrent het o Duitsche troepen in Marokko 1 heeft verwekt. KANTON, 18 Jan. (Reuter). De sneltrein tusschen Kanton en Kowloen is nabij het station Sjl Ten in brand gevlogen. Meer dan veertig reizigers zijn gedood of gewond, hetoü door brandwonden, hetzij doordat zij uit den rijdenden trein apron. De Tweede Kamer zal Dinsdag 26 Januari aan vangen met de behandeling van de Grondwets herziening. Er verandert niets. Madrid aal vallen, sooals wij het hebben vooralen. Na de over winningen van lllescas. Naval Camero en de aankomst van onse troepen bij Cara- banchel, was het een misdaad van de roe den, verstaat ge, Madrid niet te verlaten. In dit antwoord wordt er om. op geweren, dat de Sovjet-regeering op 29 December zeide In te stemmen met het denkbeeld, dat de be trokken mogendheden een overeenkomst zou den sluiten, waarbij het zenden van vrjjwllll- Spanje verboden wordt en een doel- Dlt het De Heilige Vader is Uw Hoogwaardigste Excellentie, den autoriteiten en allen geloo- vlgen der edele Nederlandsche natie bij zonder dankbaar voor het hartelijk gemeen schappelijk medeleven in zorg voor zijn kostbaar welzijn. Voor de vurige gebeden, met zulk een ver heven ijver gericht tot den Heer, vraagt Zijne Heiligheid aan den Gever van alle goeds een waardige bekxming; en met het vurig verlangen, dat een zoodanige kinder lijke aanhankelijkheid voor den Vader der Christenheld moge voortduren, schenkt HU allen van ganscher harte Zijn zegen. Met gevoelens van oprechte en byzondere hoogachting verblijf ik van Uwe Hoogwaar digste Excellentie de dienaar VATICAANSTAD, 18 Jan. (Stefani). In wel ingelichte kringen verluidt, dat de H. Vader op 7 Februari, den dag van de sluiting van het Eucharistisch Congres te Manilla voor de radio Zijn Zegen aal uitspreken over de deel nemen aan het congres. Z. H. zal «iaaraan eenige woorden doen voorafgaan. Zijne Hoogwaardige Excellentie Mgr. Paolo Giobbe, de Apostolische Internuntius te Den Haag, ontving uit Vaticaanstad het volgende op 10 Januari gedateerd schrijven: NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD LONDEN, 16 Jan. (Havas) De correspon dent van de „Times'’ te Dublin meldt, dat De Valera zijn politieke loopbaan hoopt te bekro nen met de totstandbrenging van de eenheid in Ierland. Men vreest, dat dit feit een onover komelijke hinderpaal zal zijn voor de totstand- tkomlng van een werkelijke overeenkomst tus schen de belde landen, maar, aldus voegt de correspondent hier aan toe, bij gebrek aan een volledig, definitief accoord zal een compromis welkom zijn, daar men vreest, dat, indien een Europeesch conflict binnenkort zou losbarsten de lersche Vrijstaat om zoo te aeggen zonder bescherming zou zijn. Op grond van deze overwegingen acht de Sovjet-regeering. ofschoon zij ook thans niet zal overgaan tot het zenden van vrij willigers. het van geen nut,' den weg van eenzijdige maatregelen te bewandelen. MOSKOU, 18 Jan. (Tassl. De Russische volkscommissaris van Bultenlandsche Za ken, Litwlnof, heeft den Brltschen ambas sadeur te Moskou het antwoord der Sov jet-regeering op de Engelsche nota Inzake de Spaansche vrjjwllllgerskwestie overhan digd. Volgens de reeds opgedane ervaringen echter, is het alleszins duidelijk, dat het gevaar be staat, dat verbodsbepalingen, zoolang niet een contrölestelsel tot stand Is gekomen, haar doel zullen missen. Onder deze omstandigheden zal de toepassing er van slechts In voorloopigen zin overwogen kunnen worden. gers naar treffend contróle-stelsel te organlseeren. document is een afdoend antwoord op voorstel der Brltsche regeerlng. Indien binnen redelijken tijd de onmoge lijkheid zal zijn gebleken, met algemeen goedvinden een doeltreffend contröleztelzel toe te passen, zal de Fransche regeerlng zteh volkomen vrij achten, hetejj om de aange gane verplichtingen ep te zeggen. hetzij om. ondanks de ondervonden moeilijkheden, een lateraztionalz samenwerking te srge nis «Wi llet ministerie van Bultenlandsche Zaken heeft Zondag den tekst van de Fransche antwoordnota op de Brltsche aitnoodlging tot staking van het zenden van vrijwilligers naar Spanje, gepubliceerd. SJANGHAI, 18 Jan. (Havas) Het gerucht gaat, dat de opstandelingen in Sjensl bereid zijn zich voorlooplg te onderwerpen en hun elschen voor te leggen aan de vergadering der centrale comités van de Kwo Min Tang, welke half Februari bijeen zal komen. Daarmede werden wij voor een vreeseljjk dilemma geplaatst: ons meester te maken van de stad en haar te vernietigen en den dood te veroorzaken van tallooze onschuldigen of wel: den oorlog naar elders te verplaatsen. Wij, hebben een andere oplossing gevonden: wjj zullen Madrid nemen en de stad niet vernie tigen. roering, die ihepen van de wereld Ook toegesnelde omwonenden moesten hul peloos toezien. Het stoffelijk overschot van de zoo tragisch om het leven gekomen vrouw werd ter plaatse gekist en vervolgens naar het-lij kenhuis te Ede overgebracht. De beide andere Inzittenden werden per ziekenauto naar het gemeente-zlekenhuis te Arnhem vervoerd en aldaar ter verpleging opgenomen. Bjj informa tie vernamen wjj. dat hun toestand geen reden tot ongerustheid baart. Kort na het ongeval verscheen de subst. of ficier van Justitie te Arnhem, mf. J. E. Baron Speyart van Woerden ter plaatse en stelde een onderzoek In. Ook de commandant der Mare chaussee. de Rijks verkeerspolitie en de Com missaris van Politie te Ede waren spoedig op de plaats van het ongeval aanwezig. Het volgende punt, dat ik aanroerde, was het internationale karakter van den oorlog. Franco onderbrak mjj daarbij en zeide: „Wjj hebben dat internationale karakter niet ge wild. Wjj strijden en zuUgn strijden tot de ult- elndeljjke overwinning behaald is, uitsluitend om de slechte invloeden van het communisme van onzen bodem te verdrijven. Wjj willen en zullen ons land bevrijden uit den greep van een ideologie, die ons op alle punten vreemd is. Slechts dat wenschen wij en slechts daar voor strijden wij. Wij wenschen ons land slechts herstel te brengen door de ypmletiging van het communisme. Met groote snelheid, naar schatting ongeveer honderd kilometer, naderde van uit de richtiug Ede een auto bestuurd door den heer Kehrer uit Zeist, die op weg was naar Dultschland. In den wagen zaten ook zijn vrouw en een vriend, de Duitscher v. d. Heuvel. Bi) planken 'Wam buis gekomen slipte de auto ten gevolge van dc ijzelvorming op het wegdek en botste in volle vaart tegen een der langs den weg staande boo men. De gevolgen waren verschrikkelijk, daar de auto door deze botsing in brand vloog. De heer Kehrer en zijn vriend slaagden er in den brandenden wagen te verlaten, hoewel beiden ernstige beenbreuken hadden bekomen. Wij hebben reeds een reeks maatregelen ge nomen met betrekking tot de werkloosheid, hy giëne. woningbouw en openbare gezondheid. Wij hebben de vakorganisatie op gang gebracht, die later in de corporatie zal opgaan. Een laatste vraag: Hoe zullen de verhou dingen tot het buitenland zijn? Wij hebben niemand Iets te vragen. Wij zullen zoo spoedig mogelljk hartelUke betrek kingen trachten aan te knoópen met alle lan den, zonder uitzondering. Wij zullen echter met name het oog gericht houden op de landen van Spaansch-Amerlka. Het Is In de vèrster- klng dezer vriendschapsbanden dat men voor namelijk den zin moet zoeken der woorden die het volk van geestdrift- vervullen: „Een Spaansch imperialisme”. Zondagmorgen omstreeks elf uur heeft nabij de uitspanning „De planken Wambuis" »an den straatweg tusschen Ede en Arnhem een ernstig auto-ongeluk plaats gegrepen, waarbij een dame levend verbrandde. Hierop antwoordde Franco: „Er zijn geen Duitsche soldaten in Spaansch Ma rokko. Ik dementeer formeel Se berichten omtrent de vermeende ontscheping van Duitsche troepen of vrijwilligers in onze bezittingen in Noord-Afrika. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt hierover als volgt: Na opheffing van de in het Verdrag van Versailles vastgestelde contróle over de Duitsche waterwegen, heeft het hoofdcomman do der oorlogsmarlne de volgende nieuwe lezing gegeven aan de bepaling over de doorvaart van bultenlandsche oorlogsschepen door het Kieler Kanaal: „Oorlogsschepen van vreemde mogendheden mogen slechts na vooraf langs diplomatieken weg verkregen toestemming door het Kelzer- Wilhelm kanaal varen." BRUSSEL. 18 Januari (Havas). Het blad „Demiëre Heure" maakt bekend, dat de Bel gische regeerlng besloten heeft, alle Invoercon tingenten voor bultenlandsche steenkool op te heffen, in verband met de schaarschte aan brandstoffen In België. De Tweede Kamer is thans bijeen geroepen in openbare vergadering tegen Dinsdag 26 Januari. Na het trekken der afdeelingen staat een regeling van werkzaamhe den op de agenda. Wat dit laatste punt betreft, zal de voorzitter aan de Kamer voorstellen, in deze vergade ring een aanvang te maken met de beraadslaging over de wetsontwer pen in zake herziening van de Grond- BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar f2.— Voor buiten Alkmaarf 2.50 Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad 10.60 hooger De leiders van de provincie Kwangsl, de ge neraals LI Tsoen Jen en Pal Tpjoeng SI en de paclficatle-commissaris voor Tse Tsjoean, gene raal Lln Slang hebben de regeerlng telegrafisch medegedeeld, dat zij het niet eeus zyn met den voortdurenden druk van de regeeringstroepen op Slanfoe. Zij vreezen, dat in geval van een burgeroorlog de troepen van Tsjang Soe Llang en Jang Hoe Tsjeng over zouden kunnen gaan tot een wanhopige actie, waarvan de vijanden van China zouden profiteeren. Zjj dringen er derhalve op aan, dat het conflict langs vreed zamer) weg wordt geregeld. Verder wijzen zjj op het nut van een terug keer van Tsjang Kal Sjek naar Nanking, waar hl) de leiding van geheel China weer op zich kan nemen voor het algemeen welzijn van net land. Volgens uit Sjanghai ontvangen berichten worden In Slanfoe dertig Brltsche onderdanen door de communisten als gijzelaars tegen lucht aanvallen vastgehouden. een week of zes maanden zal zjjn gewonnen, maar hij zal gewonnen worden.” En het nieuwe Spanje? Dultschland en Italië, elk naar eigen inzicht, voeren een zelfden strijd; dat is het geheele geheim van hun sympathie ten opzichte van ons streven. Indien het dan waar mag zijn, dat onze legers profiteeren van den steun van een klein aantal bultenlandsche technici, het zijn Spanjaarden en Spaansche onderdanen, die aan de fronten vallen. Met uitzondering van de vreemdelingen, die regelmatig In ons legioen dienst nemen, zijn het Spanjaarden, die ster ven voor 'hun God en vaderland. ,Aan onzen kant”, ging Franco voort, „wor den zij, die strijden, niet in het buitenland •angeworven, dank zij hoogen premies, die be taald worden met goud, dat uit de schatkist gestolen werd. Ondankk een zekere diplomatie ziet de opinie der wereld dit duidelijk in en begint zjj ons recht te doen wedervaren. Zelfs in Frankrijk en Engeland, waar de Komintern het. meest actief is, bemerkt men het commu nistisch gevaar. Volgens mjj accentueert dit .gevaar zich vooral in de koloniën dezer belde landen. Ik zou geen ongeluksprofeet willen rijn, doch Frankrijk en Engeland, met welke landen wjj steeds vriendschappelijke betrek kingen hebben gehad, waken wél over hun be zittingen: zjj worden bedreigd.” Het is de eerste maal in de wereldgeschiede nis, dat een aanvaller een wijk aanwijst, waar de non-combattanten geïsoleerd zullen zijn. In dien vrouwen en Jdnderen zijn gedood, staan de moordenaars tegenover ons, want in deze wijk is nog nimmer een bom terechtgekomen. Franco kwam vervolgens op tegen de ver spreide berichten, dat de nationalisten lederen soldaat, dien zij gevangen nemen, zouden doo- Volgena Li Tzjen Lioe is de spanning tusschen Nanking en Slanfoe verminderd. Men hoopt derhalve, dat met Groot-Brittan- nlö een overeenkomst zal tot stand komen over de nationale verdediging, welke de basis zal kunnen vormen voor een algemeene regeling tusschen de beide landen. vermeld besluit eenvoudig het natuurlijke ge volg van de opzegging der contróle over de Duitsche waterwegen, zoodat men hieraan geen beteekenis behoeft te hechten. (Bjj het Verdrag van Versailles werd het Keizer-Wllhelm kanaal, later genoemd Kielei Kanal, tot een Internationalen waterweg ver klaard, waarop de doortocht - vrij was zoowel voor koopvaardijschepen als oorlogsschepen van alle landen). Naar de meenlng der Sovjet-regeering «ou den eenzijdige verbodsbepalingen door een deel der landen, die In de Londensche commissie vertegenwoordigd zijn niet alleen niet aan het doel beantwoorden, doch ook neerkomen op inmenging ten gunste der rechtschen. Moskou herinnert er aan, dat de nationalisten hun prtnclpleele toestemming niet hebben verleend tot het instellen van contróle. noch duidelijk hun goedkeuring hebben gehecht aan staking van het zenden van troepen onder den naam van vrijwilligers naar Spanje. SALAMANCA, 18 Jan. (Havaz). Generaal Franco heeft in het groote hoofdkwartier der nationalistische strijdkrachten een specialen verslag gever van Havas ontvangen, die om trent dit bezoek en het daaruit jMg^^^M^^^interview het volgen de verslag uitbracht: BATAVIA. 18 Jan. (Anete) Een fel uitslaande brand in het marktcentrum Pasar Senen legde in den afgeloopen nacht een complex toko's en woningen van nering doenden In de asch. De oorzaak is gelegen in het onvoorzichtig met vuur omgaan in een keuken van een Warong Nassl. een sóórt van eethuis. De eigenaar van deze warong. Tan Boen Giok, is in preventieve hechtenis gesteld. Van de zeven tot den grond toe afge brande huisjes zijn er slechte twee tegen schade verzekerd. BERLIJN, 18 Jan. (Reuter.) Het kanaal zal voortaan voor vreemde logsschepen gesloten zijn. Een verlof om het te bevaren zal langs diplomatieken weg verkregen moeten worden. De betrokken mogendheden zijn van dezen maatregel reeds óp de hoogte gesteld. De 45-jarige echtgenoote van den heer Kehrzr geraakte bewusteloos en kon niet bijtijds uit den wagen komen, zoodat zij le vend verbrandde. De heer J. Kalf uit Haar lem. die kort achter den verongelukten wa gen reed, deed nog een vergeefsche poging om haar te redden. Het nieuwe Spanje zal in de eerste plaats een vrjj Spanje zijn. Men verdenkt ons er In het buitenland van, de sociale kwestie te zullen verwaarloozen, men behandelt ons als vijanden van het volk. Dat is on juist. Wij zullen den klassenstrijd onder drukken, doch wij zullen aan den arbeid waardigheid en vrijheid geven, wij zullen met het volk zijn tegen de slechte rijken. I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1