Er wordt recht gesproken DREIN DRENTEL EN PIET PRIKKEL wiïkaaL den day aan Stadsnieuws i m °47Z/. Kloosters branden Barcelona in r ALKM. POLITIERECHTER r F ';ah 7 DINSDAG 19 JANUARI 1937 Pi j T l Kinderachtigheden niet paedagogisch De papegaai LEEKENSPEL-DAG District Alkmaar 24 en 25 Jan. Koud bloed? Geen gevoel! Geslaagd door DON LOIS ALBARON I Bedrijf der gemeente werken Over huweiyken, geboorten, komst en vertrek Uitspraken van de Meervoudige Strafkamer ALKMAAR GROEIT LANGZAAM ARRONDISSEMENTS RECHTBANK ALKMAAR •- I De officieele leugen txS Een mishandeling, welke eigenlyk geen mishandeling was Te weinig zakgeld deugt ook niet Papa was 7.00 oud en nog in oppositie Het rapport van het Centraal Bureau voor Verificatie be treffende reorganisatie r I IV y. C allereerst de 66-jarige dien voor; •t rapport „Hoepel nou maar op, en laat mij met rust!" Leekenspel-Commissie Alkmaar stareen met den kreet „Viva zal VIERDE HOOKJ6TVK rectteereai <to zustertjes het kapel Ik Es».” 2 97 >9- CXI om de dood den ketting u De man zet de heele zaak op stelten. Met zijn „leve Spanje, leve de konlng", brengt hy hrt gesticht noodeloos In gevaar. zijn fanatisme doet mjj pijn. Het gaat hier als overal In het land. De kolonel aal sterven met de woorden Lave Spanje. Gomez Espana." Met worg bereidden ae ach op den grooten wedstrijd voor. Hun voeten die door al bet reizen en trekken danig vermoeid waren geworden, lieten ae heerlijk in koud water spoelen en weldra voelden ae zich weer aardig op dreef. Er zat niets anders op dan terug te keeren naar de stad vanwaar ze gekomen waren. Daar werdén ae Juist gezocht door een aantal met bloemen en kransen beladen heeren, die hen beiden wilden huldigen voor hun prestaties tijdens den voet balwedstrijd. Tevens werd hen aangezocht om mee te willen spelen in een voetbalwedstrijd tegen het Nederlandsche elftal iHeilor Ik vluchtte over de binnenplaats en toen ik de achterzijde van de gang bereikte, zag Ik In het licht van zaklantaarns en walmende fakkels een zwarten drom van schreeuwende menschen. die zóó tactloos binnendrong, dat hy zich vast klemde in de engte tusschen trap en muur. De menschen struikelden over de pledde- stals. die aan weerszyden van de gang stonden en er lagen vrouwen te gillen, die onder den voet werden geloopen. De fakkels werden vastgebouden door zwarte, vuile handen en ik zag niets dan vergroeaelde. rood-bezweete gezichten met scherpe oogen er In. Ze tuurden loerend in de duistere diepte van de gang. Toen Ik echter naar de zwarte, rauwe han den keek, groeide mijn afkoer cm uit deze han den den marteldood te ontvangen. Het haven werk heeft mij teveel praetlsehen sin gegeven en ik ken het volk van Barcelona te goed om sen dergelyk einde op prga te 1- Mte. Het aantal huweiyken bedroeg 201, waarvan o.a. 183 tusschen „jonkmans" en „Jongedoch- ters". 1 tusschen een .Jonkman" en een wedu we, 9 tusschen weduwnaars en ..Jongedoch- ters”, 3 tusschen weduwnaars en weduwen. Van de huweiyken zyn er 17, waarvan een der partyen tot de volgende nationaliteit be hoorde: Oostenryksche 4; Duitsche 8; Italiaan- sche 2; Hongaarse he 1; Engelsche 1 en Belgi sche 1. Plet Prikkel en Drein Drentel besloten het aanbod aan te nemen en weldra kwam de dag van den grooten voetbalwed strijd EuropaNederland. Ze kwamen thans sender veel moeite hun vaderland binnen, waar te geweldig werden toe gejuicht. argument en met de bewering, dat de bekende kopsnede by z<x>'n groote paling niet kon wor den toegepast, omdat dit by het villen groote moellykheden met zich bracht. De Alkmaarsche dierenarts, de heer G. J. Stokreef. erkende de moeilijkheid met net vil len, maar zei, dat men het dier dan toch nog met een hamer bewusteloos kon slaan en zóó ongevoelig maken. Het op den grond gooien gaf niets en was bovendien ook nog zeer pyn- lyk, ondanks al het koude bloed, want dat had met de gevoeligheid te eenenmale geen enkel verband. De officier eischte f20 boete of tien dagen en de rechter veroordeelde den vischkoopman, die beloofde voortaan een hamer te zullen ge bruiken by zulke dikke bepalingen, conform. Het diner by Pauline was een volledig succes geweest; mijnheer toonde zich hoogst tevreden en Paul prees zich gelukkig, dat hy er In ge slaagd was zyn patroon over te halen zyn nieu we woning te kunnen bewonderen. Op ultnoodiging van Pauline gingen zy met oen gast naar het salon, om er een glaasje li keur te drinken en een sigaret te rooken. Daar ontdekte de bezoeker In den hoek de glimmend koperen kool met een bonte papegaai „Och, kyk eens, een papegaai hebben jelui ook." „Ja.’ zei Paul vergenoegd, ,.mjn vrouw is dol cp aoo'n beest.” „En spreekt ie ook?" vroeg de gast naderby tredend. ,JO Ja." lachte Pauline, „u kunt u niet voor stellen, wat te allemaal by elkander praat." „Zoo, soo.” zei de gast, en hy sprak tot den vogel: „Hoe heet le dan? Nou. heet le dan?” „Pfte.hte, rie. pte," deed de papegaai. „Heeft u het gehoord? Flfl heet lel" juichte Pauline. .Je zou het kunnen verstaan, zooals je wilt,’ meende de bezoeker. „Dat denkt u, omdat u niet aan hem gewend bent,’’ zei Pauline. .Anders zoudt u er versteld over staan, wat hy weet te vertellen.” ,£n verstandig dat te is,” vulde Paul aan. „niet te gelooven. Toen de papegaaienziekre heerschte, hebben we ons heel bezorgd over hem gemaakt en .Ja. en weet u wat le op een morgen zei?" onderbrak Pauline. „Heel duldelyk zei hy op eens: Flfl niet ziek!" „Dat Is zeldzaam.” gaf de patroon toe. moo tets zou ik ook wel eens willen hooren. Spreest hy werkelyk zoo duldelyk?” „Woord voor woord te verstaan,” prees op-1 woord verstaanbaar: nieuw Pauline. .Laten we maar eens probeeren - Nog enkele dagen en van alle kanten uit ons District (en andere Districten) zullen velen ko men naar Alkmaar, om zoowel het „Klelntoo- neel" Lied, Spel en Dans op Zondagmiddag (3. 5 30 uur), alsook (het groote avondspel: „Radys” op Zondagavond (ook Maandagavond) te ko men bywonên. Wegens de vele aanvragen van het publiek om kaarten, deelen wy mede, dat er tot Woensdag avond as. gelegenheid bestaat voor de leiders, leidsters, K. J. C.-leden en Kruiskinderen, zich van kaarten voorzien. (Reeds 10 dagen staat daar de gelegenheid ruimschoots voor open)! Dus na Woensdagavond jrijn er hoogst waar- schyniyk voor hen geen kaarten meer beschik baar. Vervolgens deelen wy mede, dat er plaatsen besproken kunnen worden op Zondagmiddag en Maandagmiddag van 151 uur aan de zaal van het Gulden Vlies. „Och, wars» alia manachan wlja (Da» l> haalamaal wie» noodlg, ah achter het iK ar maar klein IJe beter wilden opletten, dan al héél tevreden zijn 0 Ik vraag my af: wat is voordeel iger: Nü voor God verzehynen met de hoogdra vende mededeellng dat ik een Martelaar ben of: rustig myn ouden dag afwachten en vóór Hem te komen met een ziel, wat meer geoefend In liefde en geduld? De grootste misdadiger Is gewend om aan de neiging van zyn hart een mooien glans te geven en Ik kies het laatste. Deze geheel individualistische en ook wel wat pragmatische wijsbegeerte was opgesteld in den tyd van enkele seconden en ik holde achter de keuken om. waar Ik de schuren wist te liggen. Om niet te veel geluid te maken, hield k tydens deze vlucht mijn adem In. maar Ik kon niet beletten, dat myn blikken boelogekast on yzeren sleutels tegen elkaar rammelden. Den toestand in aanmerking genomen, was Ik tameiyk kalm en ik vertrouwde nog op den goeden afloop voor iedereen. Waar de gedachte vandaan kwam, weet ik niet, maar op een oogenbllk herinnerde ik my de gereedschapechuur in den moestuin, waar de werkplunje van den ouden tuinman hing. Ik had daar eens met den man staan praten, ter- wyi hy zich verkleedde cm naar huls te gsan en ik had gezien, dat hy zyn werkjasje en zyn versleten broek, aan een roeetigen spijber opblz*. Het schuurtje was gesloten, maar bet kleine veUighcidaaM beat aaa den binnenkant geopend wnrdan. Natuurlijk dringen zich allerlei vragen tegelijk OP De eerste vraag Is: „Wat wordt er op dK oageiiMtk ven mg ver wacht?" Het antwoord ligt in een vage verte. Allee la vervormd: alles heeft een wengestalte aangeno men en leder gedachtebeeld wordt weggedrukt door honderd andere, voor het een omlynde gestalte heeft gekregen. Eén ding staat vast: ik voel geen martelaar- vocatie en ik zal alleen een bloedgetuige kun nen worden, als de genade ml) op het beslis sende oogenbllk zal komen helpen. Maar ik besef ook dit: dat het begrip „mar telaarschap” eigenlyk niets met dezen toestand te maken heeft. Er is niemand, die my vraagt myn geloof te versaken. Al die menschen aan het einde van de gang zullen op hun sterfbed het kruisbeeld kussen en zy zullen bekennen hetselfde te gelooven wat ik geloof. De zaak komt hierop neer: als die menschen my vermoerden, dan doen se dat. omdat ae den ken, dat ik het beter heb dan zy Daarin heb ben zy geiyk ze hebben alleen ongel yk. als ae zich verbeelden, dat ae het beter zullen krij gen. nadat ae my vermoord hebben. Hebben die menschen zich een veel te gimstlg beeld gevormd van den pooveren welstand, waarover ik beschik? Neen. Ik ben ec van overtuigd, dat ae een tameiyk sulver beeld daarvan hebben, maar ze hebben zelf aóó weinig en er ie aóóveel ellende onder hen. dat ay my mijn beteekketytae mate- Een minderheid van het College kan zich met dezen maatregel niet vereenlgen. Naar haar meenlng moet op dit punt het bestaande systeem gehandhaafd bUjven. Elk ander systeem maakt naar haar meenlng de kosten berekening onzuiver. Een af zonder lyke bespreking vergt het vraag stuk van de werklieden. Uit verschillende berekeningen coneludeeren B en W dat er een belangryke Inkrimping tot stand is gekomen. In de eerste plaats van het losse personeel, maar, verhoudingsgewijs, toch ook van het vaste, dat byna tot het aantal van 192S gedaald is. Toch wyzen de bedragen uit. dat de inkrimping nog verder kan gaan. Ook op het technische en administratieve personeel zal dit van invloed kunnen zyn. doch het verband tusschen de taak van dit irersoneel en de uitgevoerde werkzaamheden is niet zoo rechtstreeksch als by de werklieden. En daarom meenen B. en W dat. nu te voor zien is. dat de gemeente nog gerulmen tyd slechts bescHeiden middelen zal kunnen be schikbaar stellen voor onderhoudswerk, er alle reden Is. de formatie van dit personeel onder oogen te zien. om trent de berekening der omslagpercentages. Voor diensten en leverlngen te berekenen door het bedrijf der gemeentewerken; 2 te bepalen, dat ten aanzien van het ver richten van arbeid door dat bedryf voor andere takken van dienst zal gelden hetgeen hiervoor als de slotsom van B. én W. Is weergegeven; 3. te bepalen, dat met Ingang van een door B. en W. vast te stellen tydsttp de formatie van het werklledenpersoneel zal worden Inge krompen op de w|)ze als hiervoor door hen is uiteengezet. De meerderheid van het College stelt mits- en voore 1. zich te vereenlgen met de gedragsiyn der Hy verstaat alles en geeft overal antwoord op." „Goed," zei de gast, en tot den vogel: JH- tl goeden dag. Flfl." De papegaai knipoogde. Jfu?.... seg dan: goeden dag, Fin." moe digde Pauline aan. De papegaai haakte zyn snavel om een spyi van de kool. .Als Ik thuis kom. roept hy: Dag Paul, en tegen myn vrouw: Hoe gaat het Pauline.” .Ja, daar mankeert nooit iets aan, maar nu Jdet hy zeker vreemden." „Fleeeee..krte... .tie..kite.hiehleeeee snirpte de papegaai opeens. „Hoort u bet?” nepen Paul en Pauline te- gelyk. „Zeg het nog eens. Pilil” smeekte Pauline. Fre-ierlk Josephus Johannes OH H Waard, hooger beroep. VerkevTsovertredlng Elsch be vestiging <f 8). vonnis vrijspraak Jasper Nlcolaas l^r., te Den Helder, ver keersovertreding. Hooier beroep. Elsch beves tiging <f 8 of 4 dagen). Vonnis conform. Simon Gerrit de O., directeur bloembollen- kweekery. Bollen geteeld zonder yergunning van de Slerteeltcétitrale Hoog?r berewn. Ei zh bevestiging. (f 50 of 25 dagen). Vonnis f 50 of 25 dagen en verbeurdverklaring tier In be slag genomen bollen. Herman Hermanus M„ opperman te Bcver- wyk. Flesschentrekkery en diefstal Eiscb 4 maanden gevangenisstrafVonnis twee maan den gevangenisstraf. Vryspraak van diefstal. -w fr ijnheer In hoogst eigen persoon zou ko- V/l men eten. Of de koning kwam, zoó voel- den zich Paul en Pauline. „Zorg In ’s hemelsnaam, dat er niets aan je kokery mankeert,” meende Paul te mogen op merken „Het kan me myn ontslag, maar ze ker een salarisverhooglng koeten.” „Zou je dat niet aan me over laten?" weerde Pauline onmlddeliyk af. .Als je salarisverhoo- ging er door komt, zal dat het resultaat van myn werk zyn Verpruts jy maar niets met Je uitvallen en opmerkingen, jy verknoeit meer op één dag op je kantoor, dan ik In een jaar aan myn eten.’’ „Ach vrouw,’’ besloot Paul op de gebruike- Ujke wyae. „hoepel nou maar op en laat my met rust!" „Ja. anders weet je nooit te zeggen." bitste mevrouw. „Ik ga, maar onthoud, wat ik Je Men zou het aantal vaste wroklledgiL kunnen gtizagri heb - 9 Het schynsel dringt door de ruiten van het geslicht en werpt een flakkerenden rossen gloed op de gewitte muren Ik wil het eiectrisch licht aandrukken, mkar de stroom is afgesneden. Aanstonds aal het overal donker zyn. Ik neem Del Torres ter zijde en geef hem den raad zich nu te verkleeden. Het gejoel lykt nu reeds be neden in het gebouw te zijn en Ik hoor het rin kelen van talryke ruiten. Het volk raakt opgewonden van den vuur gloed. die over de hulzen schijnt en het ziet de vonken, die door de lucht dryven Het krygt be hoefte aan een dergelyke afwisseling in de een tonigheid van het dagelyksche leven. De Overste, die fier aan den Ingang van een der zalen staat, weigert even beslist als Don Pedro om zieh te verkleeden. Beneden In de gang staat de kolonel te schreeuwen. JLeve Spanje Hooren jullie het. reep Leve Spanje Viva De bevolking der gemeente Alkmaar bedroeg op 1 Januari 1936: 14709 mannen en 15758 vrou wen. totaal 30467 personen. zy vermeerderde gedurende het afgeloopen jaar door vestiging met 2075 personen <931 mannep en 1144 vrouwen) en door geboorte met 489 personen <274 mannen en 215 vrouwen), totaal 2564 personen, zy verminderde door ver trek met 2001 personen <882 mannen en 1119 vrouwen) en door overlijden met 342 personen (172 mannen en 170 vrouwen), totaal 2343 per sonen en bedroeg op 1 Januari 1937 30688 per sonen (14860 mannen en 15828 vrouwen), een vermeerdering derhalve van het aantal inwo ners met 221 personen. Van de In 1936 alhier geborenen werden 52 jongens en 41 meisjes geboren uit elders woon achtige ouders. Als levenloos aangegeven werden Ingeschreven 12 jongens en 11 meisjes. Overleden zyn 64 ongehuwde mannen. 85 ongehuwde vrouwen. 127 gehuwde mannen, 90 gehuwde vrouwen, 70 weduwnaars, 75 wedu wen. totaal 261 mannen en 250 vrouwen, of te zamen 511 personen. 97 mannen en 87 vrou wen zyn alhier overleden, die elders woonplaats hadden, terwyi 10 mannen en 5 vrouwen, die hier woonachtig waren, elders overleden. In gedachten zie Ik die menschen voor den Grooten Accountant staan: „Heb je alles gedaan, wat Je kon om My te behagen en My lief te hebben.” „Ik riep Viva Espana." zal Gomez zeggen. „Heb je My liefgehad in je dagelykscb werk? In je buurman, in de aardige parodie, die de burgemeester heeft gemaakt van Myn Wil? Heb je je vyanden vergeven en hun fouten getoetst aan die van jou?” .Jfeen,” zegt Gomes, .maar toen Ik stierf riep Ik: Viva .Espana". Kan dat Viva Espana het Eeuwig failliet voorkomen? De Mooren aan den overkant gaan ia den dood met den kreet: .BalU en Nebbi. Rasoel Oellah....* Zou Gomez het niet warm krygen naast die Mooren? In de Miserere. Zy zingen zacM. hun stemmen worden ge temperd door de vrees, die haar lippen trillen doet. De psalm vervult my met een diepe ont roering Nog nooit heb Ik zoo goed de macMlge ttteocnhted aan daas woerden begreoea. Een beetje zieligen indruk maakte de byna 22 jaar zynde. maar niet erg op een „man" ly- kende veehouderszoon Gerrit D. uit West Graft- dlik. Gerrit kreeg van zyn vader weinig en zeer onregelmatig zakgeld en moest aan het fokken van eenden maar wat zien te verdienen. Met dat verdienen ging het niet zoo hard, want Gerrit was, volgens den reclasseeringsambte- r.aar, den heer Wiggers, ’n weinig zelfstandige en ietwat kinderachtige jongen. Toen het kermis was in de buurt, had Gerrlt geen geld. Het kwam toen in zyn brein op, van den pluimvee houder Klaas Koomen te Graft een tiental kippen te stelen. Hy voerde het plan uit en voor die uitvoering was het noodig, dat hy van een bootje gebruik maakte, want de kippen bevonden zich op een eilandje. Na den diefstal verkocht hy de dieren voor 1X50. terwyi de waarde f 14 was. De heer Wiggers zei, dat het met Gerrlt goed ging, zoolang hy by zyn oom, die in de buurt van Alkmaaf woont, bleef, maar verkeerd, wanneer hy thuis by zyn vader was. De leiding thuis was niet voldoende en de groote fout was. dat de jongen geen of maar heel weinig zak geld kreeg, waardoor de zelfstandigheid werd cndermynd en de zucht tot diefstal werd aan- gewakkerd. Voorwaardelyke veroordeellng, mits met oplegging van strenge voorwaarden, kon nog wel worden aanbevolen. De jongen mocht dan echter niet naar huis terug om er te blyven. Gerrlt wilde wel graag een voorwaardelyke veroordeellng. maar ging toch maar liever weer naar zyn vader terug, waarop de heer Wiggers zei: „daar moet Ik niets van hebben!” De officier sM aan hst adrewvan papa eenlge paedagogische^fermaningen; zei, dat de kunst van opvoeden zeer moeilijk is en eischte een voorwaardelyke gevangenisstraf van vier maan den. met oplegging van byzondere voorwaarden er. een proeftyd van twee Jaar. Het vonnis was conform. Gerrlt moet by zyn oom blyven. •J^eUJke. groene grasaap” had Ootjer B te Oudkarspel den veldwachter W. Boon genoemd. Dat gaat nu eenmaal alle per ken te buiten en zoodoende had de oude heer zich nu voor den politierechter te verantwoor- oen Ja. hU was geschrokken van des veld- wachters hond, die „tygerkwaad" was en hem aanvloog, beweerde verd. te zyner verontschul diging. Men zou dus kunnen spreken van een soort ongewllden reflex op een ontsteltenis. De veldwachter tapte evenwel uit een heel ander vaatje. Verd. keerde zich graag tegen het kwaarvan drie veroordeellngen bewys waren; had dien avond meer op dan goed voor hem was en tenslotte was de hond nem heelemaal niet aangevlogen, eenvoudige reden dat het beest aan lag. De officier noemde de houding van verdachte ongelukkig en zyn verhaal een smoesje f40 °f daReB was de lang niet malsche elsch en het vonnis was conform. De Hoornsche vischkoopman Hendrlkus 2. ging van de veronderstelling uit, dat dieren met koud bloed zooals visschen, geen gevoel hrbben en dies smakte hy op de Zaterdagoch tend® te markt te Alkmaar een twee en een half pond zwaren paling met kracht op den grond, teneinde het dier eenigszins te verdooven, al vorens met het villen te beginnen. Men zou kunnen vragen, waarom hy het dier trilde verdooven, wanneer het, kot^bloedig als het was, toch geen gevoel had én dus toch niets zou merken van hét villen. Enfin. Hendrlkus ging op den bon wegens het mishandelen van dieren. Hy verweerde zich nu met het koud-bloed- helsch gehuil worden de schilderijen van den muur gescheurd. Ik ga naar de kapel an waag nog een laatste poging. Ik beveel, alsof ik een treep jongens van den katechismus voor my heb: „Onmlddeliyk verkleeden." Een enkele zuster ziet even achterom, de anderen zingen door, de bleeke gezichten eer biedig opgeheven naar het H. Sacrament. „Moet u goed hooren, dan zegt htr nog eens pre cies hetzelfde „Krickrlefie pfiekrlefie kraakte de vo gel inoeliyk. „Ziet u wel? Flfl te zoet, zegt te," zei Pauline. Frigrigrlgri.phle.krie..frie.be gon de papegadl weer Hoort u het?" vroeg Paul trolsch. ..geef tre wat eten.” ae«< 1e. Hoor eens, dat mag je niet vragen, als er gasten zijn. Begrepen. Flfl!" Flfl staarde Paul doodstil, zonder een enkele beweging aan. „Hoe verstandig, hè?” set Pauline, „dat stil zit t en beteekent dat ie zieh schaamt." ..Flfl.” vroeg Paul, „wat seg je altyd als je slapen gaat?" „Krtekrie.pfie-pfle.ffflfle....” .Juist, en wat beteekent dat?” vroeg de gast. „Kunt u dat niet sens verstaan?” klaagde Pauline. ,JHJ zegt toch zóó duldelyk: Wel te ruften, wel te rusten.” „Heel duldelyk vind ik het toch niet.” meen de de gast bescheiden. Nou, dan kunt u slecht een pape^al ver staan." snibde heel even Pauline. „Als u oeerduldelyk en woord voor woord verstaanbaar spreekt." verzette zich de dage- hjksche patroon van Paul. „Zeg u maar eens. dat hy niet alles nauw keurig uitspreekt," daagde Pauline uit. Paul voelde onheil aankomen. „Maar Ikhernam de gaat Juist omdat u geen verstand van papegaaien hebt en omdat u Reen goede ooren heeft en omdat.snaterde Pauline. Dat werd Paul te erg. Driftig onderbrak hy haar: „Ach vrouw....” Toen nel plotseling de papegaai, woord voor De nestor van den middag was voorzeker -de 70-jarige tuinbouwer Gerrlt V. uit sybecarspel, die met zyn dorpsgenoot, den 52-jarigen A. Waterdrinker, ruzie had gemaakt over het ver plaatsen van een W.C.. die notabene nogwel van een anderen buurman was. De ruzie liep zoo hoog, dat de oude Gerrlt Waterdrinker by de keel greep. De oude baas erkende dit, maar zei, dat het geen pyn gedaan kon hebben. Dnder eenlge hilariteit gaf toen de „mishan delde party toe, dat van een eigenlijke mis handeling niet gesproken kon worden. De rechter vond het zaakje wel wat kinder achtig en Het belden beloven het „nóóit meer te zullen doen," hetgeen beloofd werd. Elsch vryspraak, vonnis dito. Er zyn enkele zusters by, die den Rozen krans bidden, hardop tegen alles In. Het doet my aan .weerlooae schipbreukelingen denken, die zich voorbereiden op den dood. Als die kolonel nu maar ophield met zyn geklets: als iedereen zich kalm houdt, zal alles nog wel goed kunnen loopen. By de Communiebank richt Ik my tot de zusters. Achter In de kapel zie Ik. beschenen door het zwakke kaarslicht, de smalle bleeke gezichten van de drie paters. Zy hebben de kapel nog niet verlaten, De vele kaarsen werpen een goud licht op de eerste rijen en ik zie dat de meeste zusters schreien. Ik kan er echter niet toe komen, om opbeurende woorden te ipreken. Alle «oorden zouden valsch klinken en de zusters kunnen myn opbeuring evenmin dulden als iemand, die pas een dierbaren bloedverwant heeft verloren. Ik geef alleen met klem den prachtlachen raad, om aoo spoedig mogelyk burgerkleedlng op te zoeken. Dat Is allea. De zuster, die vóór heeft gezongen, ziet my een oogenbllk aan met strakke, droge oogen en ik zie er Iets In. dat op verachting lykt. Zy zingt verder en geeft den anderen het sein voor het responsorium. Een scrupuleus nonnetje staat op en vraagt my met een paar groote oogen om te mogen biechten. Ik zal Del Torres gaan halen In de gang-hoor Ik duldelyk. dat de menachen nu binnen zijn. Et wordt pigM «n gasabaeaaaad eat atadar een Herinnerend aan het rapport van het Cen traal Bureau voor Verificatie en financleele ad viezen, betreffende de reorganisatie van het be drijf der gemeentewerken, stellen B. en W op den voorgrond, dat de rapporteur tot de over tuiging komt, dat by het bedrijf der gemeente werken niet kan worden gesproken van een teveel aan personeel, noch van een onjuiste verdeellng der werkzaamheden. Uiteraard geeft deze conclusie een gevoel van bevrediging, al meenen B. en W. op een enkel punt deze con clusie niet geheel tot de hunne te moeten ma ken. Volgens den rapporteur behoeven geen maat- regelen te worden genomen om te komen tol verminderên meFdrle een meer doelmatige bedryfsvoerlng dan thans reeds is bereikt. Intusschen heeft de rapporteur ook onderzocht, of wellicht meer profijt van het bedryf der gemeentewerken kan warden ge trokken. Hy komt tot de slotsom, dat dit wel het geval is en stelt daarvoor een aantal maat regelen voor. In verband met de conclusies vai merken B. en W. het volgende 1. Principieel behoeft er naar hun meenlng geen bezwaar te zyn om een bUdrage van het bedryf der gemèentewerken evenals van de an dere bedrijven te heffen als aandeel in de alge- méene bestuurskosten. Omgekeerd ontvangt het bedryf van gemeentewerken een bedrag van 12.000 wegens het uitbrengen van adviezen aan het gemeentebestuur met betrekking tot allerlei aangelegenheden. Inbegrepen werken, welke niet of nog niet worden uitgevoerd. Omtrent de herziening van het bedrag der bydrage van de verschillende bedryven heeft de Raad reeds een beslissing genomen. 2. Wat de onderhoudswerken van de ge meente betreft kunnen B. en W. zich grooten- deels vereenlgen met het eerste advies dien aangaande van de meerderheid der Commissie van bijstand voor openbare werken, zooals dat is aangevuld door de overige Commissies. Het Is nameiyk niet juist, zooals de rapporteur schynt te meenen. dat èille onderhoudswerken bU de bedrijven door het personeel van ge meentewerken kunnen woijlen uttgevoerd. B. en W. zouden daarom als gedragslyn voor de toekomst willen aannemen./dat de onder houdswerken van «enigen omiang (geen zg. „stopwerken”), die niet met effen vast, daartoe bekwaam personeel kunnen worden uitgevoerd en waarvoor het bedryf van gemeentewerken technisch is ingericht, aan laatstbedoeld be drijf worden opgedragen. Wat aangaat de buitengewone werken ver eenlgen zy zich met de zienswijze van de meerderheid der Commissie van bijstand voor openbare werken. n.l. dat deze werken als regel moeten worden aanbesteed onder architectuur van den directeur der gemeentewerken 3. De concentratie van alle ambachtslieden in dienst der gemeente by het bedryf der ge meentewerken is zoowel naar de meenlng van B. en W. als naar die van de Commissies van bystand. niet aan te bevelen. 4. Met bet vaststellen van vaste omslagper centages. tals In het rapport genoemd, kan de meerderheid van het College zich vereenlgen. De nog jonge mejuffrouw NWly Catharina Zw.-S. te Behagen, werd er van beschuldigd haar buurvrouw In den morgen van 19 Augus tus met een zeer leelljk en ongepast woord te hebben uitgescholden. Het bleek tusschen de twee niet bepaald koek en ei te zyn, zooals meer voorkomt tusschen buurvrouwen. Juffrouw Kelly ontkende. Toen de beleedlgde party, mejuffrouw H. Bras-van Oort, die wat postuur, voorkomen, leeftijd en aankleedlng betrof, we! een aan- merkeiyk verschil maakte met de eenvoudige jeugd van beklaagde, haar aanklacht volhield en ook nog beweerde, dat beklaagde haar, get.’s kippen had vergiftigd, hetgeen ze niet aanne- meiyk wist te maken, repliceerde verdachte met: »het Is officieel leugen". Gehoord werden nog een^ buurvrouw, die ook aardig party had gekozen’tegen verdachte en een buurman, die als getuige k décharge het «.oord voerde en veel leelljks vertelde van laatstgenoemde buurvrouw. De officier eischte f 15.- boete of tien dagen en de rechter veroordeelde tot f 10.- boete of vijf dagen brommen. Maandagmiddag hield de Alkmaarsche' po litierechter ditmaal Mr. Krabbe wegens - ziekte van Mr. Ledeboer de gewone straf zitting. Te verantwoorden had zich allereerst dE Texelaar Pieter Br., die zich In November v^ het vorige jaar had schuldig gemaakt aan diefstal van 1200 struiken en 200 struiken boerenkool ten nadeele van H. Gersonius en O. Blom, beiden te Oudeschild. De beide'bestolenen hadden de kool, die nog te veld stond, gekocht van den Helderschen arbeider H. Geertsema, cie de kool had geteeld op het land, dat hy van verd. in huur had. Verd., die niet was verschenen, had in het vooronderzoek beweerd, dat hy volgens afspraak recht had op de kool, omdat laatstgenoemde huurschuld zou hebben. Het bleek echter, dat er van een huurschuld geen sprake was, noen w dat er een dergelyke afspraak bestond. De officier, die den verd. schetste als iemand, die het met de waarheid niet zoo nauw neemt, eischte f 20 boete of tien dagen, doch de po litierechter vond deze straf te gering en legde f 30 boete of 20 dagep op. By de examens voor Stenografie en Ma- chineschrjven. gehouden op 18 Januari te Am sterdam. onder leiding van den ontwerper, den heer A W. Groote, slaagden: Voor machineschrlfven. mej. E. v. d. Berg, te Alkmaar, mej. H. Kok, te Alkmaar, mej T. Carels, te Helloo. mej. A. Groot, te Castri- cum. de heer G. Bosman te Alkmaar, de heer W van Leeuwen te Castricum. en de heer A. Nannekes, te Castricum. Tuben 0.36 0.30 Potjes 0.60 en 0.30 Tuben 0.40 en 0.66 Flacons ran te 0 30. L— en 1.75 ’■-Avoewfe Tercl, het heerlijk zachte gezichts- water reinigt de huid van poeder en creme. Daarna de huid met "4711* Cold Cream inwrijven, de voedende creme voor de nacht. Uw flohoole «teg een mooie matte huid door "Matt Creme*, de klassieke "4711* adioon- heidscrcme. Voortreffelijk als onder laag voor de fijne, zachte "4711” poeder. t-Morgent verwijden "Tercl* de realen van de Cold Cream. "Tercl* reinigt ver- frischl verjongt.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 11