De toestand in onze Oost D Vijf Duitsche Kerkvorsten te Rome OM TE ONTHOUDEN Onze ministers in Noorwegen De Koningin dankt Indië HONIGS BOUILLONBLOKJES i e MEENING DER TWEEDE KAMER BERAADSLAGINGEN MET DEN H. VADER BOEREN EN TUINDERS WORDEN GEHOLPEN 6 VOOR 8 CIS. DINSDAG 19 JANUARI 1937 as r De „Prins Bernhard” gereed HR. MS. DE RUYTER B De vervolgde Kerk in het Derde Rijk Nazi-invloeden THANS EN 25% ZWAARDER DAN DE MEESTE ANDERE N oor ache regeering wil mede werken aan nieuwe onder- handelingen in zake het ruilverkeer DRIJVENDE SCHOOL VOOR SCHIPPERSKINDEREN Samenwerking met het moederland De tot het uiterste doorgedreven aanpassingspolitiek heeft de nadeelige gevolgen der wereldcrisis verzeker pi De nieuwe Landvoogd Welvaartspolitiek In Uithoorn ia met de werkver schaffing een begin gemaakt Memorandum der'Noorsche regeering Leening Semarang van aan (get.) WILHELMINA. 4 lit jk de in re ;n Q. o. I) I. Van verscheidene leden was het oordeel over de bestuursperiode van den afgetreden Land voogd niet gunstig, al erkenden zü, dat hü on der uiterst moeilijke omstandigheden het be wind heeft moeten voeren. Het had verscheidene leden niet weinig verbaasd, dat de regeerlng wederom de be noeming bevorderd had van iemand, die in Indië en in de specifiek Indische problemen totaal een vreemdeling was. raad het voorstel r van 5 op lOpCt. te Eenige leden vro^ het bijzonder rubbel De Nederlandsche ministers prof. dr. Ir. H. Gelissen en mr. dr. L. N. Deckers, zijn van Oslo naar Zweden vertrokken. li et de or dt in ■g rs Naar het oordeel van de hier aan het woord x(jnde leden heeft de in Indië tot het uiterste doorgedreven aanpaningspo- litiek de nadeelige gevolgen van de wereld crisis nog verscherpt. Deze politiek kan en mag niet langer worden voortgezet, te meer niet, nu de gouden standaard is verlaten. Verscheidene leden spraken hun voldoe ning uit over de op het gebied van de eco nomische samenwerking lunchen Nederland en Nederlandach-Indië tot dusver bereikte resultaten. king stellen, doch de hier aan het woord zijnde leden achtten dit bedrag totaal on voldoende. De steeds weder opduikende geruchten van nationaal-socialistische Duitsche invloeden op een groot deel van de Europeesche pers in Ned.- mdlë hadden vele leden verontrust. Daar deze pers herhaaldelijk blijk geeft van sterke sym pathieën naar de zijde van het nationaal-socia- llsme, werd het bestaan van geheime verbin dingen in de aangegeven richting niet ónmoge lijk geacht. Mochten zulke verbindingen inder daad bestaan, dan meenden deze leden, dat in grijpen van regeeringswege hier geboden zou zijn. Deze leden betoogden, dat de financieele poli tiek er meer dan voorheen op gericht zal moe- j- at e- 1- ds CA 1- Algemeen gaf men uiting aan zijn leedwezen over het vergaan van de „Van der Wjjck". Gaarne zou men vernemen, of de minister in lichtingen kan verstrekken over de oorzaken, welke tot deze droevige ramp leidden. hun vorige Met klem drongen zij er bij de regeering op aan, dat zij steeds zou vooropstellen, dat het eerste doel der samenwerking moet zijn en blij ven: de verhoogde welvaart van Indië en met name van de Inheemsche mlllloenenmassa. Het belang van Nederland komt slechts in de twee de plaats en vloeit bij stelselmatige samenwer king, automatisch voort uit*de verhoogde wel vaart van de 60 millioen inwoners van Indië. Vele leden waren van oordeel, dat een ver- hooging van de salarissen en loonen der Euro peanen en inheemschen in openbaren dienst niet zal kunnen uitblijven. Ten aanzien van de werklooaenzorg en de bestrijding van de ernstige werkloosheid in Indië schiet de regeering naar het oordeel van verscheidene leden ernstig in haar taak te kort. De steun aan de werkloozen is ge heel onvoldoende. De Nederlandsche ministers, prof. dr. Gehe sen en mr. dr. Deckers, zijn uit Oslo in Karls- koga aangekomen. In Karlskoga bevinden zich de bekende munitiefabrieken van Bofors. Hierdoor is derhalve, dank zij de vlotte mede werking van het departement van Sociale. Zaken, de rijksinspectie en den bedrüfsconsulent. Uit hoorn de eerste gemeente in Nederland, waar de proef wordt toegepast, zeer tot tevredenheid van de in nood verkeerende tuinders en boeren. Op Zaterdag 9 Januari jj. had omtrent de organisatie van deze proef een bespreking plaats tusschen het gemeentebestuur en den bedrijfs- consulent voor den landbouw in de provincie Noord-Holland, den heer C. Brakman, waarna terstond door den bedrüfsconsulent en diens assistent tezamen met den wethouder voor land en tulnbouwaangelegenheden en den gemeente- opzichter op plus minus 60 bedrijven werd na gegaan. welk duidelük en controleerbaar werk in werkverschaffing kon worden uitgevoerd. ZOoals bekend heeft de minister van So ciale Zaken op 4 Januari jj. een rondschrij ven gericht tot de dertien inspecties voor de werkverschaffing, waarin de minister mededeelt een proef te willen nemen met de plaatsing van de kleine boeren en tuin ders in werkverschaffing op eigen bedrijf. Daar de gemeente Uithoorn, vooral in het dorp De Kwakel, vele kleine in nood ver keerende tuinders telt, werd zü als proef- gemeente aangewezen. ten zün, dat de in Indië gemaakte ondernemers winsten voor Indië behouden blijven. Het oliekapitaal in Indië moet veel zwaarder worden belast; het Is ook volkomen In staat een zwaard eren last te dragen. De hoop werd uitgesproken, dat de nieuwe Gouvemeur-Generaal op dezen weg zal voort gaan en geenerlei verslapping zal gedoogen. Naar mijn meening, aldus besloot de minister, zal de wereld nooit terugkeeren tot het oude vrüe goederenverkeer, maar ik denk, dat de wereld zich zal ontwikkelen in de richting van een meer rationeel ruilverkeer. lijke dingen doet woordiging van het Duitsche raadslaagt thans met den Gods op aarde. De teekenen. waaronder deze beraadslagingen plaats hebben, zijn zëër, zëér duister. Maar er ia een lichtende troost: de Kerk heeft de beloften der eeuwen. Bijgevolg wil de Noorsche regeering er toe medewerken, dat met het oog op het leggen van een soiiede basis voor een ratio neel railverkeer nieuwe onderhandelingen zullen worden aangeknoopt. In de congreszaal van het Duitsche museum te München is een internationaal Carnavalcongres gehouden, waaraan talrijke staten deelnamen Zeer vele leden waren van oordeel, dat het optreden van de Indische regeering tegenover de Nationaal- Socialistische Beweging onvoldoende krachtig is. Haar houding is tegen over deze elementen veel clementer dan tegenover de inheemsche volks beweging, zoodat de indruk ontstaat, alsof het fascisme in de hoogste re- geeringskringen sympathie en steun geniet. Zij achtten het noodzakelük, dat hiernaar een uitgebreid en stelselmatig onderzoek zal worden Ingesteld. Daarbü zou, voor wat den gezondheidstoestand betreft, in het büzonder moeten worden gelet op het voorkomen van tuberculose. De overvloedige oogsten van het afgeloopen jaar hebben voorkomen, dat in sommige streken hongersnood ontstond, maar de voedingstoestand blüft zorgwekkend en eischt onmlddellüke voorziening. De loonen zün gedaald tot een uiterst laag peil, niet zelden van gemiddeld ongeveer 7 cent per dag. De be hoefte aan kwartcentstukken kenschetst de ver arming. Verscheidene andere leden meenden, dat aan de Indische regeering moet worden overgelaten of. en zoo ja, welke maatregelen tegen de NSB. moeten wotden getroffen. Ook deze le den gaven echter te kennen, dat de Indische regeering hier niet met voldoende kracht op treedt en dat het Nationaal-Socialisme een wig drüft tusschen de verschillende deelen van het volk. Andere leden, die zeker niet minder afkeerig waren van deze beweging,- waren van meening. dat haar invloed in Ned.-Indië overdreven wordt voorgesteld. Men moet zich niet al te spoedig laten alarmeeren: een zaal vol publiek is nog niet hetzelfde als een zaal vol aanhangers. De vraag dient gesteld, of het niet over weging zou verdienen een minimum-Ioonrege- ling in te voeren. Voorts zal de regeering de op de bevolking drukkende belastingen en vaste lasten moeten verlagen en met kracht blüven optreden tegen opdrüving van de prijzen der eerste levensbehoeften. De te voeren welvaartspolitlek zou zich moe ten richten op den aanleg in ruime mate van openbare werken. Men zou het op prijs stellen te vernemen, door welke overwegingen de regeering zich heeft laten leiden toen zü de benoeming be vorderde van iemand, die met prüzenswaardige openhartigheid verklaard heeft, vreemd te staan tegenover, de problemen, waarvoor Indië zich thfins ziet gesteld. Ook ditmaal heeft de Volksraad, naar de meening van vele leden, matiging betracht in het Indienen van amendementen en het aan nemen van moties. Verscheidene leden betreur de^ dat slechts een van de aangenomen amen dementen door de regeering was overgenomen en de overige door haar waren afgewezen. Onder vooropstelling, dat zü met Instemming den maatregel tot steun aan de Java-suiker be groetten, wilden sommige leden de opmerking niet achterwege laten, dat er bü zoodanige maatregelen ook in de toekomst zorg voor ge dragen dient te worden, dat de Nederlandsche suikerbietenteelt daarvan geen nadeelige ge volgen ondervindt. Naar de stellige overtuiging van verschei dene leden is de financiële toestand van In dië aanmerkelük ve-beterd en mag op een verdere verbetering worden gerekend. Koht voegde daar aan toe, dat voor derge- lüke onderhandelingen zorgvuldige voorberei dingen noodlg zullen zün. Wü moeten ons her inneren, dat in de laatste jaren tarieven van veel minder belang zün geweest dan quota en clearing. Ik denk niet, dat andere landen het systeem van quota zullen willen opgeven, doch ik geloof, dat een soepeler systeem van quota kan worden verkregen. Verscheidene andere ledenhadden met in stemming de benoeming van jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer tot Gouvemeur- Generaal begroet. Ook zü achtten het intus- schen een gemis, dat de nieuwe Landvoogd vóór zün optreden als zoodanig nimmer recht- streeksche bemoeiing met Nederlandsch-Indië en daarbü betrokken groote en veelzüdige pro blemen had gehad. Onjuist achtten verscheidene leden het. dat de regeering het doet voorkomen, alsof het re sultaat van haar economische politiek is het behoud van de economische weerbaarheid der bevolking. Economisch weerbaar is de groote massa van de inheemsche bevolking geenszins; de prüsverhooging. welke na het verlaten van den gouden standaard is ingetreden en welke zich naar alle waarschünlükheid nog verder zal voortzetten, kan zü niet meer dragen. Verscheidene leden hadden met ingenomen heid kennis genomen van de uiteenzettingen van de Indische regeering aan den Volksraad be treffende haar economisch beleid. Lof verdient de activiteit der regeering, die steeds er op uit is geweest de ergste nooden te lenigen. Van particuliere züde is op uit nemende wüze steun geboden. Bijzondere waardeering verdient ook de wüze, waarop de regiering den schok van de deva luatie heeft opgevangen. Deze leden konden zich volkomen vereenigen met het regeeringsbeleld, dat den voorrang ge geven had aan maatregelen tot leniging van de allergrootste nooden der allerarmsten, door verlaging van den zoutprüs en vermindering van een aantal invoerrechten, boven die tot loonsverbooglng van een aantal barer ambte naren. Verscheidene leden merkten op. dat de positie van de koffiecultuur, niettegenstaande de stü- ging van den koffleprüs, waardoor de door Nederland te bieden geldeljjke steun niet noo dlg werd geacht, nog uiterst zwak Is. Verscheidene leden betreurden, dat de Volks- o* het fiscale uitvoerrecht e brengen, had verworpen. ïn. of de inkomsten uit uitvoerrecht niet zouden kunnen worden aangewend tot een algemeen welvaartsdoel, derhalve niet uitsluitend ten be hoeve van de gebieden, waar de bevolkingsrub- ber wordt geproduceerd. In een Interview met het Telegrambureau over de resultaten der besprekingen, verklaarde de Noorsche Minister van Bultenlandsche Za ken. Koht, dat de economische betrekkingen tusschen Noorwegen en Nederland in het al gemeen zün besproken, zoomede eenige büzon- dere aangelegenheden van practiscb.en aard, terwül plannen zün opgesteld, welke, naar de ministers hopen, zullen lelden tot positieve overeenkomsten. Het beroep van minister-president dr. H. Oolün. dat de mogendheden van Oslo een on derzoek zullen instellen naar de mogelükheid de tarlefmuren te verminderen, is op informeele wüze besproken. BUITENZORG. IS Januari (Aneta) De Gouvemeur-Generaal ontving van H.M. de Koningin het volgend telegram: „Ontvang voor uw gelukwenschen Mün op rechten dank. Ik verzoek U, allen die geluk- wenschen zonden. Mün erkentelükheid over te brengen." Deze leden waren er van overtuigd, dat nog veel belangrüker resultaten zouden worden be reikt, indien bü de industrialisatieplannen op Java de coördinatie van alle krachten, waar van de Indische regeering in haar memorie van antwoord betreffende de begrooting gewaagt, zich ook zou uitstrekken tot de in Nederland beschikbare krachten. T TT elnu wij hebben deze schoone yy verklaring van hoofdredactie en directie der Arbeiderspers rustig overwogen en zijn tot de volgende con clusies gekomenr le. Lang niet alle abonné's van de Arbeiderspers schijnen het „nationale” standpunt van de leiding der Arbeiders pers te deelen. 2e Die leiding zelve meent aan een bo ven alle politiek staand, zuiver nationaal gebeuren als het huwelijk van de Prinses ook een politieken kant te moeten toe kennen, ter wij! zij een dergelijk gebeuren buiten het eigen socialistische kringetje vindt liggen. Heeft diezelfde Arbeiders pers niet onlangs aan de niet-soclallsten verweten, dat zij stelselmatig de socia listen buiten het nationale leven wilden houden, terwijl de soclaal-democraten van meet af aan niets liever wilden dan eraan deel te nemen’ 3e. Aan de beginselen van de sociaal- democratie hier te lande heeft de zgn. nationale houding der socialistische pers niets veranderd, zoodat wij onzen strijd tegen de socialistische beginselen met kracht moeten blijven met nog méér kracht omdat Vele leden waren van meening, dat in Indië dringend behoefte bestaat aan een verbód voor ambtenaren van' het lidmaatschap der NJ3.B. en aan een verbód van het in het openbaar dragen van kleedingstukken of opzichtige on- derscheidlngsteekenen, welke uitdrukking zün van een bepaald staatkundig streven, bepalin gen, welke In het moederland, Suriname en Curasao reeds lang zün ingevoerd. Met leedwezen moest men vaststellen, dat de internationale politieke toestand niet minder donker Is dan een jaar geleden. Te meer, aldus vele leden, klemt de nood zakelijkheid van een krachtige defensie van Nederlandoch-Indië. Iedereen weet, dat de Rükswet betreffende de jeugd, die de geheele Duitsche jeugd eenvou dig bü de Hiterjapgd onder de heldensche lei ding van Baldur von Schlrach Inlüft, de bis schoppen dwingt om hun houding nader te be palen. De Katholieke Kerk ook de Evange lische Belüdeniskerk, welke evenals de Katho lieke op den bodem van hét volledige Evange lie staat beeft zich in den loop der vier ja ren van Hitlers bewind alle moeite gegeven, Minister Koht heeft den Nederlandschen ministers een memorandum overhandigd over de positie van Noorwegen, waarin verklaard wordt, dat de regeering hoopt, dat de tarief- muren zullen geleidelük kunnen worden ver minderd en dat de regeering ten deze zal kun nen toestemmen in hetgeen de conventie van Ouchy, in 1933 gesloten tusschen Nederland, België en Luxemburg, in principe belichaamt- T'x6 8JJ.A.P. schijnt in het zicht der I 1 Kamerverkiezingen zich bijzonder snel aan een mln of meer nationa- len geest te hebben „aangepast De dagen van ,X>e Zeven Provinciën" lijken begra ven in een vergeten verleden. De Vara zendt als het pas geeft het „Wilhelmus” uit en heeft deelgenomen aan de radlo- uitzending der vorstelijke huwehjksplech- tigheden in Den Haag. De Arbeiderspers heeft haar lezers uitvoerige en van toon zeer behoorlijke reportages voorgezet over het nationale en koninklijke gebeu ren in de residentie. Kortom de tijd lijkt niet ver meer, of de soclaal-democraten hier te lande zullen het voorbeeld van de Engelsche labours en de Deensche socialisten volgen en zich van ganscher harte verzoenen met het constitutioneele koningschap als den meest* wenscheljj- ken en besten vorm eener duurzame en deugdelijke democratie. Deze conclusie blijkt echter ietwat voorbarig, want naar aanleiding van de uitvoerige berichtge ving van het Volk over het huwelijk van H. K. H Prinses Juliana met Z. K. H. Prins Bemhard hebben de hoofdredactie en directie der Arbeiderspers zich ge noopt gevoeld haar stajidpunt als volgt te verdedigen: „Wjj krijgen aanmerkingen van abon né's over de uitvoerigheid van de repor tages In ons blad in verband met het huwelijk der Prinses, Laten wü er dit van zeggen: De zaak heeft niet slechts een politie ken kant. Onze krant is ook een nieuws blad. Zü heeft tot taak de lezers op de hoogte te stellen van wat er voor belang rijks in de wereld gebeurt. Het huwelijk van de Prinses was een gebeurtenis, waarin duizenden, ook onder onze lezers, belangstelden. Wü zouden in onze taak te kort ge schoten zün, als wü niet aan deze be langstelling voldoening hadden geschon ken. En wü weten zeker, dat het over- groote deel onzer lezers onze uitvoerige berichtgeving zeer heeft gewaardeerd. En nog wat: Laten wü toch >nlet angstvallig onze deur sluiten voor alles, wat buiten ons eigen kringetje ligt. Democratie betee- kent óók: open oog hebben voor alles, anderen van De afgetreden Landvoogd heeft, aldus deze leden, weinig begrip getoond van hetgeen in de inlandsche en In de Indo-Europeesche we reld in Indië leefde. De indruk werd voorts gewekt, dat niet deze In Indië regeerde, maar de minister. Deze leden betreurden dien toestand, welken zü onjuist achtten én niet in het belang van Ntederlandsch- Indlë. Een aantal leden had bezwaar tegen de hou ding, die de minister ten aanzien van tal van gevallen heeft aangenomen en waarbü hü steeds duidelük toont aan de belangen van het groot-kapltaal en aan de wenschen uit de kringen der ondernemers een büzondere waarde toe te kennen en hü naar het oordeel dezer leden een te groote bereidheid aan den dag legt om daarmede rekening te houden. Andere leden ontkenden, dat in Indië een zeer groote ontstemming over het beleid dezen bewindsman heerscht. Weer andere leden gaven uiting waardeering voor de wüze waarop de Landvoogd het gezag In Indië heeft hoog ge houden. Voor welvaartsdoelelnden zal Nederland aan Indië weliswaar 35 millioen ter beschik- Ter versterking van de koop- en draagkracht van de Inheemsche bevolking zal de Inheem sche nijverheid moeten worden bevorderd en gesteund. Voorts zullen de kolonisatie Z—‘dert eenigen tüd hebben de Duitsche bls- schoppen uit hun midden een commissie van vüf benoemd, om de meest dringende zaken snel te kunnen afdoen. Leden van deze commissie zün de Kardinalen van Breslau, Keulen en München en de- Bisschoppen van Berlün en Münster. Deze Kerkvorsten bevinden zich thans te Rome, om met den H. Vader zü confereerden Zondag een uur lang met Hem en den Staatssecretaris Kard. Pacelll te be raadslagen over de dreigende volledige ont kerstening der jeugd en over de mogelükheid van een ..modus vivendi” met het Derde Rük Er móet helderheid komen. Er móet vastgesteld worden, of het herstel van een normalen toe stand nog mogelük is. De willekeur van na tionaal-socialistische partü-Instanties tegenover de Kerk is onverdraaglijk geworden. Het beeft geen zin, om te verzwijgen, dat er weinig kans bestaat, dat het conflict tusschen Kerk en Staat zal worden bügelegd. Van de züde van den staat ontbreekt elk teeken van den goeden wü. De bewindvoer ders van het Derde Rük hebben blükbaar niets onverminderde voortzetten, ja. dan voorheen, omdat het „nationaal doen" der S.D.A.P. slechts een opportu nistische manoeuvre, blijkt, dat haar principes niet raakt. Dat alle katholieken dit goed onthou den, vooral met het oog op de a.s. ver kiezingen. wat anderen beroert. Het beteekent ruimheid van blik en geest. En verdraagzaamheid. Onzen eigen beginselen behoeven en zullen wü daarbü In geen enkel opzicht te kort te doen! Wü hopen, dat onze critici dit eens rustig willen overwegen.” In September van het vorige jaar heeft het Onderwijsfonds voor de scheepvaart te Ruhr ort ten behoeve van het lager onderwijs aan Nederlandsche schipperskinderen twee scholen gesticht. De school voor Roomseh Katholieke schipperskinderen werd ondergebracht in den St. Nlkolausburg. waar het Onderwijsfonds over geschikte lokalen kon beschikken. Voor het geven van lager onderwijs aan de protestant- sche kinderen waren echter geen goede lokalen beschikbaar. Voorloopig werd hierin voorzien door onderwüs te doen geven in eenige daar voor afgestane lokalen In een Duitsche school Het Onderwijsfonds besloot toen voor deze school een schip in te richten, dat niét mede werking van de Duitsche autoriteiten op een gunstige plaats in de haven van Ruhrort zou kunnen wórden gelegd. Dit schoolschip, de Oranje-Nassauschool „Prins Bemhard" is thans gereed gekomen en zal met de daarbü beboerende motorboot, eveneens ..Prins Bemhard' geheeten. Woensdag te Rot terdam aankomen en voor enkele dagen lig plaats nemen in de jachthaven. Er werd zooveel spoed betracht, dat binnen een week niet alleen de ge heele organisatie tot stand kwam, doch zelfs werd via den rijksinspecteur voor de werkverschaffing te Noord- wijk, met wien de burgemeester van Uithoorn op Vrijdag 15 Januari j.l. een laatste bespreking hield, de toe stemming van den minister van So ciale Zaken verkregen om reeda op Maandag I 8 Januari met de proef een aanvang te maken. geleerd uit de geschiedenis der kerkvervolging in den loop der eeuwen. Zelfs het negatieve re sultaat van den „Kulturkampf" van Bismarck, den üzeren Kanselier, schrikt hen niet af. Zü voelen zich als de stichters van het „eeuwige" Dultschland. Hun zal zeker gelukken, wat an deren niet gelukte. Zü zullen zegevieren over de Kerk. Zü heb ben blükbaar geen besef meer van hun tijde lijkheid. Zü hebben echter slechts tüdelük de macht, om aan de Kerk van Christus groote schade toe te voegen. De Kerk staat er op het oogenblik in Dultschland slecht voor. De Katholieke pers is verdwenen, de Katholieke jeugdorganisaties worden onderdrukt en ontbonden, de Katho lieke school wordt tot uitsterven gedoemd en alle klachten over de voortdurende schendin gen van het Concordaat blüven eenvoudig on beantwoord. De Paus wordt in de bruine pers dag In dag uit beleedlgd, zelfs In het „Schwarae Korps”, het blad van Hitlers lüfwacht. De Os- servatore Romano heeft met ongekende scherp te dezer dagen op dit alles gewezen. En in Zün Kerstboodschap heeft de H. Vader de Kerkvervofgende nationaal-soclalisten onver- biddelük „wolven In schaapsvacht" genoemd. Wü zeiden reeds, dat de goede wil bü de Duitsche machthebbers moet ontbrekqn. om de rechten der Kerk te eerbiedigen. Kan men nog aan het aanwezig zyn van goeden wil gelooven, wan neer de bisschoppen gedwongen zün In den eenen herderlüken brief na den anderen klach ten zonder tal te uiten? Kan men nog aan het aanwezig zün van goeden wil gelooven. wan neer voor de Duitsche Katholieken de Kerst boodschap van den H. Vader verborgen moest blüven, terwül deze door alle zenders der we reld, behalve In Rusland en Dultschland. werd overgenomen? De Duitsche bisschoppen zün zich er van bewust, dat de Duitsche jeugd door de Hitler- organisatie en de ontkerstende school syste matisch rüp gemaakt wordt voor een geeste lijk bolsjewisme, dat voor de toekomst vreese- verwachten. De vertegen episcopaat be- Plaatsbekleeder door en de transmigratie van inlanders veel krachtiger ter hand moeten worden genomen. Verscheidene leden waren van oordeel, dat de toestand, waarin een groot deel van de bevolking ver keert, nog steeds allerbedroevendst is. Op het stuk van gezondheid, voe ding, woning en kleeding heerschten, in het bijzonder op Java, zeer beden- kelüke toestanden. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de Indische Be grooting voor 1937 gaven vele leden uiting aan hun blijdschap over de wjjze, waarop Nederlandsch-Indië ge toond heeft te deelen in de nationale vreugde over de verloving en het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana e besprekingen der conferentie der Duit sche bisschoppen te Fulda aan het graf van den H. Bonifaciuq zün geheim. In normale tijden worden zü eenmaal ’s jaars gehouden. Sedert de stichting van het Derde Rük, dat den totalen staat proclameerde, den staatsburger, vooral den jeugdigen, met li chaam en ziel voor zich opelschte en daar door in botsing kwam met de Kerk, bleek het noodzakelük, dat de bisschoppen ook tusschen- tüds te Pulda büeenkwamen. Zulk een tus- schentüdsche bespreking is ook thans weer gehouden op 13 Januari IJ. Bultenlandsche bla den weten, zooals altüd, weer allerlei over de besprekingen der bisschoppen mede te deelen. Dit alles is doorgaans combinatie en fantasie Maar heden brengt de harde werkelükheid mede, dat het hoofdzakelüke object der be sprekingen niet geheim kan blüven. om in goede verstandhouding te leven met den nationaal-sociallstlschen staat. Zü heeft conces sies gedaan waar dit maar mogelük was. Aan haar beginselen mag zü echter niet laten raken De omgeving van den Führer heeft de toege stoken hand steeds weer geweigerd Die naaste omgeving bestaat voor een deel uit mannen, welke van het geloof hunner vaderen zün afge vallen openlük uit de Kerk zün getreden, zwel gen in de nieuwe mystiek van bloed, bodem en ras en verblind zün door een in de wereldhisto rie schier onbekend absoluut staatsabsolutlsme. Vooral Goebbels, Rosenberg en Kerll zün op dit gebied de kwade geesten van den Leider. De houding van Hitler zelf is bekend. Ook na zün onderhoud met Z. E. Kardinaal von Faulhaber, Aartsbisschop van München, ver anderde er niets in de onzalige Kerkpolitiek van het Derde Rük. Hr. Ma. De Ruyter is Maandagochtend cm uur 30 te Lissabon aangekomen. De inschrüving op 5.764.000 4 pCt. Obliga- tlën iin Nederl. Courant) conversieleening 1937 1, ten laste der stadsgemeente Semarang tot den koers van 101 pCt. zal zün opengesteld op Vrüdag, 23 Januari bü de Nederlandsen In dische Handelsbank, de Incasso-Bank. de Hee- ren Heldring tz Pierson en de Heeren R. Mees Zoonen. Houders van niet uitgelote obllgatlën der 5 pCt. Obligatieleening 1925 der Gemeente Se marang, oorspronkelijk groot 6.000 000 Ned. Ind. Courant, pro resto groot 5.056.000. 5 pCt. Obligatieleening 1931 der Gemeente Semarang, oorspronkelijk groot 000.000 Ned. Ind. Courant, pro resto groot 500.000. waarvan de nog niet uitgelote deelen aflosbaar zün gesteld per 19 April 1937, kunnen bü óe inschrüving op de 4 pCt. Conversieleening 1937 1 een recht van voorkeur uitoefenen In dier voege, dat de aan melding bü de Inschrüving op het daarvoor be stemde inschrijvingsformulier van obligatiën der bovengenoemde 5 pCt leeningen, aanspraak doet ontstaan op toewijzing van een gelijk nominaal bedrag der 4 pCt. Conversieleening 19371. Na de sluiting der inschrüving op de 4pCt. Conversieleening 19371 is het voorkeursrecht vervallen. De betaling der toegeweaen obligatiën moet plaats vinden op Maandag. 1 Februari 1937 ten kantore, waar de inschrüving is geschied. Op denzelfden datum moeten de obligatiën der bovengenoemde 5pCt. obligatieleningen 1925 en 1931. waarmede het voorkeursrecht is uitgeoefend, voorzien van alle alsdan nog niet verschenen coupons, bü het Inschrüvlngskantoor worden Ingeleverd ter verkrijging van de rece- pissen voor de toegewezen obligatiën der 4pCt. Conversieleening 19371. onder verrekening met de inschrüvers van rente- en koersverschil. De obligatiën zün voorzien van halfjaarlük- sche coupons, vervallende 1 Februari en 1 Aug. De couj?onbelasting wordt op de ohligaUehou- ders verhaald. De leening is k pari aflosbaar in ulteriük 38 jaren, aaiTvangende in 1938. Met inachtneming van een opzeggtngster- mün van 3 maanden is vervroegde geheele oë gedeeltelüke aflossing te allen Ujde mogelük, echter niet vóór 1840.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 13