ONS BLAD o In de universiteltswijk van Madrid woedt de strijd voort THE WHISPERING BARITON Catalonië stelt eischen Brand in de haven Melbourne van Het nieuws van heden DE CONFERENTIE DER BISSCHOPPEN TE FULDA De gezondheid van Z. H. den Paus Nieuw offensief tegen Sianfoe JOH. LAUWERS tAYGLOP 3 alkmaar BRILLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 19 JANUARI 1937 'EN EN- iel* Rechtsche aanvallen zouden mislukt zyn De strijd in het Baskenland t Azana naar Vfdencia? De haven van Barcelona des nachts door de Canarias beschoten 72.000 vreemdelingen strijden in Spanje Fransche torpedojager gebombardeerd Verklaringen van Wang Tsjing Wei De muiterij in Ontario’s staatsgevangenis 60.000 man hoopt de minister werk te kunnen helpen 4O-urige werkweek bij Fransche spoorwegen Een herderlyke brief is niet ver schenen, meldt het D. N. B. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Het spoorwegongeluk bij Kanton f2.— f 2.50 <n De Duitsche bisschoppen te Rome Mitrailleurs voor Barcelona Plotselinge opheffing van den wapenstilstand in Sjensi De „Nieuw Zeeland” onbeschadigd Een memorandum toegezonden aan de regeering der republiek In HsinMng, de hoofdstad van Mandsjoekwo is een groote anti-bolsjewistische demonstratie gehouden ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 a p. regel; idem op peg. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 9 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD DERTIGSTE JAARGANG No. 92 4 107 100 ver- 163 I de C omgang s Landbouwerewoning te Berghem ingestort. O O correspondent seint stoomschip Het Nederlandsche Nieuw I brand geen schade opgeloopen. aan Kaar Reuter verneemt 1* te Londen het ant- De ministers Gellssen en Deckers in Kariskeg aangekomen. Hevige brand in de haven van Melbourne rich' enorme schade aan in de koelhuisen van d Victoria-dokken. 27 163 54 77 r s 1 t e i i Uit Andujar wordt gemeld, dat alle fabrieken in de stad door de rechtschen werden omge vormd tot fabrieken voor oorlogsmaterieel. Op vjjf Januari zijn 18.000 kilo buskruit, 40.000 kilo schroot en een duizendtal bommen naar Tala vera del Tajo verzonden. Volgens vrienden van Azana, zou de presi dent der republiek van meening zijn, dat het oogenblik gekomen is. dat hij zich naar Valen cia moet begeven, waar zijn tegenwoordigheid het gezag der regeering slechts zou versterken. Aan het front van Guadalajara werd 'n aan val van de rechtschen afgeslagen. De lucht macht van de regeering heeft met succes Me lilla en vooral de terreinen van de Rlf-mljn- maatschappü gebombardeerd. In West-Duitschland werd dezer dagen de linker Rijnoever plotseling met een laag ijzel bedekt. Daar er gevaar bestond, dat de groote vrachtwagens de rivier zouden inglijden moest het verkeer worden stopgezet, wat tot een opeenhooping van vele auto’s leidde BARCELONA, 18 Jan. (Havas) De minister van Onderwijs, secretaris van de Catalaansche generaliteit, heeft tegenover journalisten ver klaard, dat Vrijdag jj. tijdens een bijeenkomst van den generaliteitsraad Companys de regee ring op de hoogte heeft gesteld van het onder houd, dat hjj twee dagen tevoren met Largo Caballero te Benicarlo had gehad. Het (wjj Goering feestelijk te Napels ontvangen; hjj hiel, te Rome in het Bruine Huis een redevoering Herhaaldeljjk hoorden de huisgenooten dezer dagen den Paus ook een gebed slaken voor de zondaars, die in stervensnood verkeeren. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over d Indische begroeting voor 1937. De Hertog van Kent, slachtoffer van ..gossip” wist met met Het was twee uur. Het schip lag op ongeveer 25 kilometer van de kust en schoot tot dertig kanonschoten af in schuine richting naar den berg Montjuich en de haven van Barcelona. De batterijen van Montjuich en die aan de kust beantwoordden het vuur, waarop het schip de wijk nam in Zuidelijke richting. AVILA, 18 Jan. (Havas). Naar de spe ciale verslaggever van Havas meldt, nemen de operaties in Andalusië een onbekenden omvang aan. Het geheele Zuidelijke leger rukt op naar Malaga. Uit Londen meldt Reuter, dat, naar het schijnt, ruim 40.000 vreemdelingen aan den kant van de regeeringstroepen in Spanje strijden en ongeveer 32.000, 20.000 Italianen en 12.000 Duitschers, aan den kant van Fran co. Deze cijfers zijn opgesteld volgens de laatste ramingen, die op grond van gege vens uit verschillende bronnen zjjn opge maakt. BERLIJN, 18 Jan. Betreffende de bijeen komst der Duitsche Bisschoppen te Fulda bericht het D.N.B.: De buitengewone bijeen komst der Bisschoppen te Fulda, waaraan werd deelgenomen door alle 27 leden van het Duitsche Episcopaat, heeft niet, zooals gewoonlijk, de uitvaardiging van een her derlijken brief tot gevolg gehad. ■d in rt •d v van heeft De strijd in de universiteltswijk te Madrid bljjfi onverminderd voortduren: de haven van Bar celona des nachts beschoten; 72000 vreemdeiin gea zouden in Spanje strijden. W i» 93 i het u de den Belg igen. Ga-_ en arbij om. artjj aten was Al- “ch- Met 163 □pi le 'J te te e !t b 0 voort- steeds Gezaghebbende kringen te Parijs vernemen, dat in de Middellandsche Zee een Fransche tor pedojager is gebombardeerd door een vliegtuig, welks nationaliteit onbekend is gebleven Zes bommen vielen in de nabijheid van het schip, dat niet getroffen werd. In officieeie kringen worden geen nadere bijzonderheden verstrekt. Naar verluidt, zou de gebombardeerde Fran sche torpedojager de Maillebrèze zijn, die op 16 Januari van Palma naar Barcelona in zee was gestoken. De vergadering schijnt veeleer gewijd te zijn aan de voorbereiding van de ruggespraak, waarvoor zich eenige vooraanstaande geestelijken naar Rome begeven hebben. In kerkelijke kringen vermoedt man, dat de reis naar Rome in verband staat met de plan nen tot het hebben van besprekingen met het rijksmlnisterle van kerkzaken en ook met den in het laatste herderlijke schrijven aangekon- digden steun aan de ruksregeering bjj haar antl-communlstische politiek. HONGKONG, 18 Jan. (Reuter). De officieeie balans van de spoorwegramp by Kanten ver meldt, dat 67 personen om het leven «ijn ge komen Het meeren deel der slachtoffers ia levend verbrand. 35 personen zijn gewond. De Duitsche bisschoppen hebben een bezoek gebracht aan Z. H. den Paus, waarbij de toe stand der Kerk in Duitechland besproken is. De Engelsche en Amerlkaansche militaire at- tachés hebben van de regeering een vliegtuig ter beschikking gekregen voor evacuatie van hun landgenooten uit Sianfoe. Daar een delegatie van het Baskenland zich op het oogenblik te Valencia bevindt met het doel eveneens tegenover de regee ring der republiek de Basklsche economi sche en politieke verlangens uiteen te zet ten, neemt men in politieke kringen te Bar celona aan, dat de gemengde, bovengenoem de commissie, zou kunnen worden uitge breid zoo noodlg door opneming van vier Basklsche vertegenwoordigers. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Gelukkig dreef de wind de vlammen niet in de richting van de loods, waar een hoeveelheid schietkatoen lag opgeslagen. De brandweer had een bijna wanhopige taak om de vlammenzee meester te worden, hetgeen haar dan ook slechts na urenlangen arbeid ge lukte. Men meent te weten, dat dR onderhoud betrekking had op problemen van finan- cieelen, economischen en cultureelen aard en tevens op andere problemen, die van deii- cateren aard zjjn op militair en politiek ge bied, en waarover men tot overeenstemming Is gekomen. Vier in de haven voor anker liggende sche pen moesten worden versleept. Van één dezer schepen, de Port Wellington, vatte de fokke- mast vlam. Het schip ligt thans mlddenstrooms. Ofschoon de pijnen nog steeds duren, mag de toestand dan ook beter genoemd worden. De H. Vader bidt veel en draagt Zjjn lyden steeds aan God op met byzondere intenties, waaronder de redding van de Kerk in Spanje en de vrij heid van het geloof in Duitechland een voor name plaats innemen. By den brand is een aantal houten loodsen over een oppervlakte van 20.000 vierkante me ter in vlammen opgegaan. De gesmolten boter stroomde als lava uit de koelhuizen en de bran dende kaas maakte een effect als vuurwerk. GUELPH, 18 Jan. (Reuter) Bij telling hedenochtend bleek, dat zich nog een veertigtal gevangenen, dat uit de gevangenis was ont vlucht, in vrijheid bevinden. Het Juiste aantal van hen. dat weer gegrepen is, is nog niet bekend gemaakt. Naar verluidt, zouden de Besprekingen echter leiden tot de vaststelling van een grondslag voor nieuwe onderhandelingen. die tusschen den H. Stoel en de Duitsche re geering zullen worden aangeknoopt over de uitvoering van het concordaat. Als gevolg van deze besprekingen zjjn al deze kwesties te zamen met het standpunt der Ca talaansche regeering ten aanzien van elke kwestie afzonderlijk, samengevat in een memo randum, dat de Catalaansche generaliteitsraad heeft goedgekeurd en dat officieel is toegezon den aan de regeering der republiek. Wat de financiën aangaat, elscht de Cata laansche regeering niet alleen erkenning van het recht harer tusschenkomst bij de bank van Spanje, maar ook toekenning van voordeelen op het gebied van de tarieven, met het doel, den buitenlandschen handel van Catalonië te bevorderen en terzelfder tijd den aankoop In het buitenland te vergemakkelijken van grond stoffen voor de industrie en de ravitallleering van het geheele gebied. Op cultureel gebied vraagt Catalonië. naar men weet, dat-de verzorging van het onderwas geheel aan Catalonië wordt overgelaten. Wat de militaire aangelegenheden betreft, zou de Catalaansche regeering bereid zijn om in Catalonië met financleele hulp van de cen trale regeering een geregeld Catalaanseh leger op de been te houden, dat, wat het opperbevel aangaat, afhankelijk zou zijn van den een tra- len generalen staf, zoodat in zekeren zin een eenheldscommando zou gevormd worden. Bovendien zou de Catalaansche regeering in het memorandum het verlangen hebben geult, mede te mogen spreken in de bultenlandsche politiek. Een gemengde commissie van vier ministers der republiek en vier leden van den Catalaan- schen generaliteitsraad zal belast worden met de bestudeering van deze verschillende proble men en van het Catalaansche memorandum. De Nation Beige verneemt van gewoonlijk welingelichte zijde, dat de generaliteit van Ca talonië bij een Belgische firma een contract heeft afgesloten voor de levering van 1000 mi trailleurs voor het bedrag van zeven mlllloen Belgische francs. De wapens waren eerst be stemd voor Abesslnië. Een der clausules van 't contract bepaalt, dat de wapens onmlddellijk naar Spanje moeten worden vervoerd. De gezondheidstoestand van Z. H. den Fans blijft bevredigend en de betrekkelijke drukte van de laatste dagen heeft daarin geen verandering gebracht. Wang Tsjing Wel, de voorzitter van den poll- tieken raad, Is te Nanking aangekomen. Voor de leden van den Kwo Min Tang heeft hij be langrijke verklaringen afgelegd. Volgens in officieeie kringen verstrekte inlichtingen is in den afgeloopen nacht alarm geslagen daar een rechtoch schip, men meent de Canarias, nabij de kust ran Bada- lene, voor de monding van de Besos, was ver schenen. Pr<W Milan!, die uit bijzondere voorzorg bij gelegenheid van het bezoek der Duitsche bis schoppen, zjjn Pauselijken patiënt terstond na de audiëntie kwam onderzoeken, kon vast stellen, dat het vrij langdurige en zeer gewich tige onderhoud den H Vader niet overmatig had vermoeid. Plotselinge opheffing van den wapenstilstan' In 8jensi; een.nieuw offensief zal onmiddellt' tegen Sianfoe worden geopend. Onze Rom. correspondent meldt ons d d. la Jan.: Heden kan nog niets medegedeeld worden omtrent de resultaten der besprekingen, die tusschen de vijf Duitsche bisschoppen en den H. Stoel hebben plaats gehad en heden nog voortduren. po- om de nieuwe Aan het front ten Zuiden van Madrid hebben thans zwarte troepen hun intrede gedaan: negers van Fernando Po, die door de rechtschen zouden geronseld zijn en in de rijen der Dujtschers strijden. woord binnengekomen van Franco ten aanzien van één der gezichtspunten van het contróle- vraagstuk. In het officieeie communiqué wordt o.a. me degedeeld, dat aan het front van Madrid in het begin van den nacht in de sectoren van San Fernando en de universiteltswijk hevig geschoten Is. Overdag was de bedrijvigheid aan alle fronten gering. De regeeringstroepen versterken de stellingen, die zij gisteren In de universiteltswijk hebben bezet. De reden voor deze plotselinge opheffing van den wapenstilstand is, dat Yang Tsjoe Tsjeng, die zich tot gouverneur van Sjensi heeft uit geroepen, plotseling Nanking een aantal nieu we eischen heeft gesteld, o.a betreffende prac- tlsche autonomie van Sjensi. Na vanuit de buurt van Gibraltar te zijn vertrokken, heeft het in twee weken een sprong van 30 K.M. gemaakt, waarbü achtereenvolgens Manilla. Estepona en gis teren Marbella werden bezet. Uit Bilbao wordt gemeld, dat de verdedigings- raad van de Basklsche regeering wederom de mededeelingen der rechtschen moet tegenspre ken. Volgens deze mededeelingen zouden de operaties niet zonder succes verloopen. Ook is niet juist, dat wanhoop en wanorde zouden heerschen In het Baskenland, het leven is hier rustig. Verder hebben de rechtschen het ge rucht verspreid, dat Indalecio Prieto te Bilbao zou zjjn aangekomen om de voedselvoorziening te regelen. Dit Is niet juist. De minister van luchtvaart vertoeft nog steeds te Valencia en de voedselvoorziening wordt door Basklsche sche pen verzorgd. De overeenstemming tusschen Bilbao en Valencia is zeer goed. Het officieeie communiqué van den verde- digingsraad van Bilbao vermeldt, dat de activi teit van de vijandelijke artillerie in de sectoren van Amurrio en Orduna aanzienlijk is afgeno men. - De regeerlngsartlllerle heeft op doeltreffende wijze verschillende steUJpgén gebombardeerd. In de andere sectoren was het rustig. Onze Romeinache ons d.d. 18 Jan.: Eduord VIII en mevrouw blijkbaar den eerbied voor de Het Zindelijk front loopt thans van Marbella naar Ronda. Het volgt de spoorlijn van Alge ciras naar Malaga tot Antequera, buigt dan voor Loya af tot Orglsa om vervolgens ten Oosten van Granada weder af te buigen tof Jaen en Andujar, waar andere rechtsche co lonnes eveneens druk op den vijand uitoefenen. Zoo verklaarde hij ten aanzien van de bul- Zeeland, dat in het dok lag, heeft door den tenlandsche politiek, dat China de hand toe steekt aan alle naties, die geen agressieve be doelingen hebben. Hieraan voegde hij toe „China kan echter niet over vriendschap spre ken, wanneer het slachtoffer is van de inbreu ken van een aanvaller”. Betreffende den Ja- panschen eisch aangaande een bondgenootschap tegen het communisme, herhaalde hij de stel ling der regeering: De onderdrukking van het communisme in China is een binnenlandschc zaak. De Chineesche regeering is in staat het communisme te onderdrukken en zou deze taak hebben voltooid, wanneer het niet was gedwon gen geweest het hoofd te bieden aan een aan val van bulten af. Als antwoord aan de aan hangers van een antl-Japansch eenheidsfront, vroeg hjj eerst een zoodanig front te definiee- ren. Wat een samengaan met de roode troepen betreft, was hij van meening, dat het Fransche volksfront als voorbeeld genomen kon worden, want dit omvat geen gewapende formaties. Frankrijk heeft een enkele regeering en een nationaal leger. Hieraan voegde Wang Tsjing Wei toe. dat een oorlog tegen Japan het bestaan van het volk op het spel zou zetten, zoolang China niet een voldoende macht had verkregen. Wang Tsjing Wel besloot zijn verklaringen met te zeggen, dat het noodzakelijk is het werk van het nationaal herstel voort te zetten door consolidatie van de grondslagen der regeering onder het teeken van dén Kwo Min Tang. Op deze wijze zou deze gemengde commissie de waarde krijgen van een federalen raad, die belast zou zijn met het oplossen van de ge meenschappelijke problemen der verschillende nationaliteiten. Dit zou dan practisch het be gin zijn van het van kracht worden van het federalistische systeem. Smith's en zijn succes van wvleer was zelfs niet meer het onderwerp van het vluchtlgst ge fluister. Maar al behoort „the whispering ba riton” alias Mr. Smith ook tot het snel ver geten verleden van slechts enkele jaren oud, de groote „whispering bariton" van een zeker deel van het „gossip" of lasterlijke kletspraat jes verspreidende publiek kan nog steeds op succes bU het kwaaddenkende, kwaadzoekende eh kwaadsprekende deel van het menschdom rekenen. Het plegen en verspreiden van ..gossip" (wij zouden met een typisch vak^ woord zeggen „geroddel") is een der meest ge liefde bezigheden van zekere Engelsche society - kringen en hun aanhang van personeel, leve ranciers enz., en ook een deel van de Britsche pers, die belust is op allerlei echte of vermeen de schandaaltjes, beoefent deze ..sport" met boosaardigen ijver. Er zijn zelfs Engelsche pe riodieken, die een vaste rubriek „Gossip" heb ben. welke minstens evenveel belangstelling ge niet als de geliefde rubriek „society", waarin men lezen kan van allerlei feesten en partijtjes in de „hoogere kringen" en van de toiletten en kapsels en juweelen, welke bij die geweldige gebeurtenissen door ladies zoo en zoo worde:: gedragen. MADRID, 18 Jan. (Havas). De verdedigingsraad van Madrid deelt made, dat aan het front voor Madrid in de universiteitswylc en bij Mon- cloa hevig wordt gestreden. De gingen van de rechtschen regeeringstroepen uit hun stellingen in het hospitaal te drijven zjjn mislukt. De verdediger van Madrid, generaal Miaja, verklaarde dat tijdens het offensief van de re geeringstroepen in de universiteltswijk gister ochtend de rechtschen 1.000 dooden en'gewon den hebben verloren. Hij voegde hieraan toe, dat de strijd thans een half Jaar duurt en voor weer zes maanden verloopen zijn moet de strijd gewonhen zjjn. MELBOURNE, 18 Jan. (Renter). Een ge weldige brand heeft gewoed in de koelhui zen van de Victoria-dokken en een schade aangericht van naar schatting een half millioen pond. PARIJS. 18 Jan. Havas/A N P.)In den mi nisterraad van heden is alleen gesproken over het voorstel van minister Bedouce tot het in voeren van de veertig-urige werkweek bij de spoorwegen. De minister zette de besparing, welke zijn ontwerp tot stand zal brengen, uit een en verklaarde, dat het voornaamste voor deel van zijn ontwerp de bestrijding van de werkloosheid is Men hoopt op deze wijze 60.000 man te werk te stellen. De ministerraad keurde het ontwerp goed en het officieeie decreet zal 20 Januari verschijnen. De eerste week van toepassing van de nieuwe ^palingen zal zijn de éeek, welke 25 Januari begint. NANKING. 18 Jan. (Reuter) De wa penstilstand, welke, zooals gemeld, volgens Reuter zon duren tot 15 Februari, zal ech ter te middernacht eindigen en een nieuw offensief zal onmlddellijk geopend worden. p het oogenblik heeft zich deze „gossip" geconcentreerd op het huwelijksleven van den ook in ons land bekenden Duke of Kent, die zooals men weet met de Grieksche jirinses Manna getrouwd is. De hertog var. Kent zou in het Jjartje van Londen en nog wel in de krantenwijk Fleetstraat in gezelschap var. een zekere mevrouw Allen uit de provincie een bezoek hebben gebracht aan een zgn. schedel kundige, een man, die uit den vorm en de indi- vldueele eigenaardigheden van den menache- lijken schedel de ziel en de toekomst en nog veel meer van den onderhavigen bezitter be weert te kunnen „lezen”. Aan dit van meer bij- geloovigheid dan intelligentie getuigend bezoek worden nu allerlei veronderstellingen en kwaadsprekerij vastgeknoopt. Het huwelijk van den Hertog van Kent, dat tot nu toe algemeen zeer gelukkig werd geacht, wordt in opspraak gebracht zonder een igen steekhoudenden grond, en ook in Nederlandsche bladen vindt het ge roddel een weg. De eenige blijkbaar vastetaan- de feiten zijn de volgende: Mrs. Allen is een kennis van de hertogin van Kent. ZU kwam op bezoek bij het hertogelijk paar om diens jongst- geborene te bewonderen. Mrs Allen wilde bij die gelegenheid, nu zij toch in Londen was. een schedelkundige raadplegen. Daar de hertogin van Kent geen gelegenheid had om haar te vergezellen, deed haar gemaal het. Ziedaar alles, maar dit is blijkbaar voor een zeker deel van het publiek voldoende om er allerlei gif en verdachtmaking uit te zuigen. Wjj maken van dit alles slechts melding, omdat in een zeker deel van de pers in ons land de boosaardige geruchten zijn doorgedrongen. De trieste ge schiedenis Simpson Engelsche Koninklijke Familie zulk een knak gegeven, dat een zeker 4eel der Engelschen maar al te zeer bereid is al het kwaad, dat er van haar leden verteld of geconstrueerd wordt, grif te gelooven. Dit is een ernstig en diep be- treurenswaardlg verschijnsel, dat zoowel het belang van het Engelsche Koningshuis als van het Britsche Rijk als het jjersoonluk geluk van de leden van het Hof kan schaden. Moge „the whispering bariton" van een zeker deel van het Engelsche publiek sneller tot zwijgen worden gebracht dan de heel wat onschuldigere van den indertijd vermaarden en slechts humoris- tischen Mr. Smith. zijn niet ndertijd genoot eén der vele duizenden Smiths, die in het British Empire wonen, een groote vermaardheid als ..tbe whisper ing bariton" (de fluisterende bariton). De man had niet veel stem, maakte van den nood een deugd, en declameerde half fluisterend. half „zingend" de liedjes van zijn doorgaans humo ristisch repertoire. Zoowel door de radio als door middel van gnamofoonplaten weijl zyn gefluister de wereld rond gezonden, maar lang hield het snobistisch enthousiasme voor „origineel" gebrek aan stemvolume het vol. Toen het „nieuwtje" eraf was, zonk de fluisterende heer Smith weer terug in de on bekende massa der duizenden Engelsche

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1