De toestand in onze Oost Vijf Duitsche Kerkvorsten te Rome OM TE ONTHOUDEN Onze ministers in Noorwegen De Koningin dankt Indië HONIG’S BOUILLONBLOKJES BOEREN EN TUINDERS WORDEN GEHOLPEN r MEENING DER TWEEDE KAMER BERAADSLAGINGEN MET DEN H. VADER 6 VOOR 8 CTS. r J DINSDAG 19 JANUARI 1937 l l De vervolgde Kerk in het Derde Rijk X THANS EN 25% ZWAARDER DAN DE MEESTE ANDERE Samenwerking met het moederland DRIJVENDE SCHOOL VOOR SCHIPPERSKINDEREN HR. MS. DE RUYTER Nazi-invloed en t onze aan t t t blijkt, dat haar op De „Prins Bernhard” gereed W elvaartapolit iek be- .r in uiterlijk 28 r t Van verscheidene leden was het oordeel over de bestuursperiode van den afgetreden Land voogd niet gunstig, al erkenden zy, dat hij on der uiterst moeilijke omstandigheden het be wind heeft moeten voeren. Het had verscheidene leden niet weinig verbaasd, dat de regeerlng wederom de be noeming bevorderd had van iemand, die in Indië en in de specifiek Indische problemen totaal een vreemdeling was. king stellen, doch de hier aan het woord zijnde leden achtten dit bedrag totaal on voldoende. De steeds weder opduikende geruchten van nationaal-socialistische Duitsche Invloeden op een groot deel van de Europeesche pers In Ned- Tndlë hadden vele leden verontrust. Daar deee pers herhaaldelyk blijk geeft van sterke sym pathieën naar de zijde van het nationaal-socla- lisme, werd het bestaan van geheime verbin dingen in de aangegeven richting niet onmoge lijk geacht. Mochten zulke verbindingen inder daad bestaan, dan meenden deze leden, dat in grijpen van regeerlngswege hier geboden sou zyn. De Nederlandsche ministers, prof. dr. Gehe sen en mr. dr. Deckers, zijn uit Oslo in Karls- koga aangekomen. In Karlskoga bevinden zich de bekende munitiefabrieken van Bofors. anderen van Naar het oordeel van de hier aan het woord zijnde leden heeft de in Indië tot het uiterste doorgedreven aanpooningspo- litiek de nadeelige gevolgen van de wereld crisis nog verscherpt. Deze politiek kan en mag niet langer worden voortgezet, te meer niet, na de gouden standaard is verlaten. Naar de stellige overtuiging van verschei dene leden is de financiële toestand van In dië aanmerkelijk ve-beterd en mag op een verdere verbetering worden gerekend. Dese lefien betoogden, dat de flnancleele poli tiek er meer dan voorheen op gericht zal moe- Februari en 1 Aug. oir de obligatiehou- Noorache regeering wil mede werken aan nieuwe onder handelingen in zake het ruilverkeer (get.) WILHELMIN^ Onder vooropstelling, dat zij met instemming den maatregel tot steun aan de Java-suiker be groetten, wilden sommige leden de opmerking niet achterwege laten, dat er by zoodanige maatregelen ook in de toekomst zorg voor ge dragen dient te worden, dat de Nederlandsche suikerbietenteelt daarvan geen nadeellge ge volgen ondervindt. Met klem drongen zy er by de regeerlng op aan. dat zy steeds zou vooropstellen, dat het eerste fioel der samenwerking moet zUn en blij ven: de verhoogde welvaart van Indië en met name van de Inheemsche mlllioenenmassa. Het belang van Nederland komt slechts in de twee de plaats en vloeit by stelselmatige samenwer king, automatisch voort uit de verhoogde wel vaart van de 60 miilioen inwoners van Indië. ten zyn. dat de in Indië gemaakte ondernemers winsten voor Indië behouden blyven. Het oliekapitaal in Indië moet veel zwaarder warden belast; het is ook volkomen in staat een zwaarderen last te dragen. Ten aanzien van de werkloozenzorg en de bestryding van de ernstige werkloosheid in Indië schiet de regeerlng naar het oordeel van verscheidene leden ernstig in haar taak te kort. De steun aan de werkloozen is ge heel onvoldoende. De Nederlandsche ministers prof. dr. Ir H> Gelissen en mr. dr. L. N. Deckers, zyn van Oslo naar Zweden vertrokken. Op Zaterdag 9 Januari JJ. had omtrent de organisatie van deze proef een bespreking plaats tusschen het gemeentebestuur en den bcdryfs- consulent voor den landbouw in de provincie Noord-Holland, den heer C. Brakman, waarna terstond door den bedryfsconsulent en diens assistent tezamen met den wethouder voor land en tuinbouwaangelegenheden en den gemeente- opzlchter op plus minus 60 bedrijven werd na gegaan. welk duidelijk en controleerbaar werk in werkverschaffing kon worden uitgevoerd. Zooalz bekend heeft de minister van So ciale Zaken op 4 Januari j.l. een rondschrij ven gericht tot de dertien inspecties voor de werkverschaffing, waarin de minister mededeelt een proef te willen nemen met de plaatsing van de kleine boeren en tuin ders in werkverschaffing op eigen bedrijf. Daar de gemeente Uithoorn, vooral in het dorp De Kwakel. vele kleine in nood ver- keerende tuinders telt, werd zy als proef- gemeente aangewezen. De nieuwe Landvoogd De hoop werd uitgesproken, dat de nieuwe Oouverneur-Generaal op dezen weg zal voort gaan en geenerlel verslapping zal gedoogen. De tot het uiterate doorgedreven aanpaaaingapolitiek heeft de nadeelige gevolgen der wereldcriaia veracherpt Voor welvaartsdoeleinden zal Nederland aan Indië weliswaar 25 miilioen ter beschik - hun vorige o Hierdoor is derhalve, dank zy de vlotte mede werking van het département van Sociale Zaken, de ryksinspectie en den bedryfsconsulent. Uit hoorn de eerste gemeente in Nederland, waar de proef wordt toegepast, zeer tot tevredenheid v8n de in nood verkeerende tuinders en boeren. Naar myn meening, aldus besloot de minister, zal de wereld nooit terugkeeren tot het oude •rOe goederenverkeer, maar ik denk, dat de wereld zich zal ontwikkelen in de richting van een meer rationeel ruilverkeer. Verscheidene andere leden hadden met in stemming de benoeming van jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer tot Oouverneur- Generaal begroet. Ook zy achtten het intus- schen een gemis, dat de nieuwe Landvoogd vóór zyn optreden als zoodanig nimmer recht- streeksche bemoeiing met Nederlandsch-Indië en daarby betrokken groote en veelzijdige pro blemen had gehad. uitstrekken tot de in Nederland kochten. Bijgevolg wi| de Noorache regeerlng er toe medewerken, dat met.het oog op het leggen van een sollcde basis voor een ratio neel ruilverkeer nieuwe onderhandelingen zullen worden aangeknoopt. Verscheidene leden spraken hun voldoe ning uit over de op het gebied van de eco nomische samenwerking iusachen Nederland en Nederlandsch-Indië tot dusver bereikte resultaten. Verscheidene andere leden meenden, dat aan de Indische regeerlng moet worden overgelaten of, en zoo ja, welke maatregelen tegen de NSB. moeten worden getroffen. Ook deze le den gaven echter te kennen, dat de Indische regeerlng hier niet met voldoende kracht op treedt en dat het Nationaal-Socialisme een wig dryft tusschen de verschillende deelen van het volk. Andere leden, die zeker niet minder afkeerlg Waren van deze beweging, waren van meening. dat haar invloed in Ned.-Indië overdreven wordt voorgesteld. Men moet zich niet al te spoedig laten alarmeeren: een zaal vol publiek is nog niet hetzelfde als een zaal vol aanhangers. met kracht moeten blijven met nog Ynéér kracht omdat In de congreszaal van het Duitsche museum te München is een internationaal Carnavalcongres gehouden, waaraan talrijke staten deelnamen Algemeen gaf men uiting aan zyn leedwezen over het vergaan van de „Van der wyck". Gaarne zou men vernemen, of de minister in lichtingen kan verstrekken over de oorzaken, welke tot deze droevige ramp leidden. Men zou bet op prys stellen te vfememen, door welke overwegingen de regeerlng zich heeft laten leiden toen zy de benoeming be vorderde van Iemand, die met pryzenswaardige openhartigheid verklaard heeft, vreemd te staan tegenover de problemen, waarvoor Indië zich thans ziet gesteld. Zy achtten het noodzakeiyk, dat hiernaar een uitgebreid en stelselmatig onderzoek zal worden ingesteld. Daarby zou. voor wat den gezondheidstoestand betreft, in het byzonder moeten worden gelet op het voorkomen van tuberculose. De overvloedige oogsten van het afgeloopen jaar hebben voorkomen, dat In sommige streken hongersnood ontstond, maar de voedlngstoestand biyft zorgwekkend en eischt onmiddeliyke voorziening. De loonen zyn gedaald tot een uiterst laag peil, niet zelden van gemiddeld ongeveer 7 cent per dag. De be hoefte aan kwartcentstukken kenschetst de ver arming. Ook ditmaal heeft de Volksraad, naar de meening van vele leden, matiging betracht in het Indienen van amendementen en het aan nemen van moties. Verscheidene leden betreur den, dat slechts een van de aangenomen amen dementen door de regeerlng was overgenomen en de overige door haar waren afgewezen. Onjuist achtten verscheidene leden het, dat de regeerlng het doet voorkomen, alsof het re sultaat van haar economische politiek is het behoud van de economische weerbaarheid der bevolking Economisch weerbaar is de groote massa van de Inheemsche bevolking geenszins: de prysverhooging. welke na het verlaten van den gouden standaard is ingetreden en welke zich naar alle waarschyniykheid nog verder zal voortzetten, kan zy niet meer dragen. Verscheidene leden haddep met ingenomen heid kennis genomen van de uiteenzettingen van de Indische regeerlng aan den Volksraad be treffende haar economisch beleid. Lof verdient de activiteit der regeerlng. die steeds er op uit Is geweest de ergste nooden te lenigen. Van particuliere zijde is op uit nemende wyze steun geboden. Bijzondere waardeering verdient ook de wyze, waarop de regeerlng den schok van de deva luatie heeft opgevangen. Deze leden konden zich volkomen vereenigen met het regeerlngsbeleld, dat den voorrang ge geven had aan maatregelen tot leniging van de allergrootste nooden der allerarmsten, door verlaging van den zoutprjjs en vermindering van een aantal invoerrechten, boven die tot loonsverhooglng van een aantal barer ambte naren. Verscheidene leden merkten op, dat de positie van de koffiecultuur, niettegenstaande de sty- ging van den koffieprijs, waardoor de door Nederland te bieden geldelyke steun niet noo- dig werd geacht, nog uiterst zwak is. Verscheidene leden betreurden, dat de Volks raad het voorstel om "het fiscale uitvoerrecht van 5 op 10 pCt. te brengen, had verworpen. Eenige leden vroegen, of de inkomsten uit het byzonder rubber uitvoerrecht niet zouden kunnen worden aangewend tot een algemeen welvaartsdoel. derhalve niet uitsluitend ten be hoeve van de gebieden, waar de bevolkingsrub- ber wordt geproduceerd. Koht voegde daar aan toe. dat voor derge- iyke onderhandelingen zorgvuldige voorberei dingen noodig zullen zyn. wy moeten ons her inneren, dat in de laatste jaren tarieven van veel minder belang zyn geweest dan quota en clearing. «s Ik denk niet, dat andere landen het systeem van quota zullen willen opgeven, doch ik geloot, dat een soepeler systeem van quota kan worden verkregen. BUITENZORG. 18 Januari (Aneta) De Oouverneur-Generaal ontving van H.M. de Koningin het volgend telegram: „Ontvang voor uw gelukwenschen Myn op rechten dank Ik vcrëock U. allen die geluk wenschen zonden. Mijn erkentelykheid over te brengen. In Uithoorn ia met de werkver- achaffing een begin gemaakt Hr. Ms. De Ruyter is Maandagochtend om 9 uur 30 te Lissabon aangekomen. TT T elnu wij hebben deze schoone yy verklaring van hoofdredactie en directie der Arbeiderspers rustig overwogen en zijn tot de volgende con clusies gekomen: le. Lang niet alle abonne's van de Arbeiderspers schijnen het „nationale" - standpunt van de leiding der Arbeiders pers te deelen. 2e. Die leiding zelve meent aan een bo- ven alle politiek staand, zuiver nationaal gebeuren als het huwelijk van de Prinses ook een politieken kant te moeten toe- kennen, terwjj! zij een dergelijk gebeuren buiten het eigen socialistische kringetje vindt liggen. Heeft diezelfde Arbeiders pers niet onlangs aan de niet-socialisten verweten, dat zij stelselmatig «de socia listen buiten het nationale leven wilden houden, terwijl de sociaal-democraten van meet af aan niets liever wilden dan eraan deel te nemen? 3e. Aan de beginselen ^van de soclaal- democratie hier te lande heeft de zgn. nationale houding der socialistische pers niets veranderd, zoodat wij onzen strijd tegen de socialistische beginselen onverminderde voortzetten, ja. dan voorheen, omdat het ..nationaal doen” der S.D.A.P. slechts een opportu nistische manoeuvre principes niet raakt. Dat alle katholieken dit goed onthou den, -vooral met het oog op de a.s. ver kiezingen. Dp afgetreden Landvoogd heeft, aldus deze leden, weinig begrip getoond van hetgeen in de inlandsche en in de Indo-Europeesche we reld in Indië leefde. De Indruk werd voorts gewekt, dat niet deze In Indië regeerde, maar de minister. Deze leden betreurden dien toestand, welken zy onjuist achtten en niet In het belang van Nederlandsch- Indië. Een aantaf leden had bezwaar tegen de hou ding, die de minister ten aanzien van tal van gevallen heeft aangenomen en waarby hy steeds duidelyk toont aan de belangen van het groot-kapitaal en aan de wenschen uit de kringen der ondernemers een byzondere waarde toe te kennen en hy naar het oordeel dezer leden een te groote bereidheid aan den dag legt om daarmede rekening te houden. Andere leden ontkenden, dat in Indië een ling over het beleid van In een interview met het Telegrambureau over de resultaten der besprekingen, verklaarde de Noorsche Minister van Buitenlandsche Za ken. Koht. dat de economische betrekkingen tusschen Noorwegen en Nederland in het al gemeen zijn besproken, zoomede eenige bijzon dere aangelegenheden van practischcn aard, terwyl plftnnen zyn opgesteld, welke, naar de ministers hopen, zullen leiden tot positieve overeenkomsten. Het beroep van minister-president dr. H. Coiyn, dat de mogendheden van Oslo een on derzoek zullen Instellen naar de mogeiykheld de tartefmuren te verminderen, is op informcele wijze besproken. Met leedwezen moest men vaststellen, dat de Internationale politieke toestand niet minder donker ia dan een jaar geleden. Te meer, aldus vele leden, klemt de nood zakelijkheid van een krachtige defensie van Nederlandsch - Indië. Leening Semarang De inschrijving op 5.764.000 4 pCt. Obllga- tlën tin Ncderl. Courant) conversteleentng 19371, ten laste der stadsgemeente Semarang tot den koers van 101 pCt. zal zyn opengesteld op Vrydag, 22 Januari by de Nederlandsch In dische Handelsbank, de Incasso-Bank. de Hee- ren Heldring Pierson en de Heeren R. Mees A Zoonen. Houders van niet uitgelote obligatiën der 5 pCt. Obhgatieleening 1925 der Gemeente Se marang, oorspronkeiyk groot 6 000 000 Ned. Ind. Courant, pro resto groot 5.056 000, 5 pCt. Obligatieleenmg 1931 der Gemeente Semarang, oorspronkelyk groot 600.000 Ned. Ind. Courant, pro resto groot 500 000, waarvan de nog niet uitgelote deelen aflosbaar zyn gesteld per 19 April 1937, kunnen by de inschryvlng op de 4 pet. Conversieleenlng 1937 I een recht van voorkeur uitoefenen in dier voege, dat de aan melding by de inschryvlng op het daarvoor be stemde inschryvingsformulter van obligatiën der bovengenoemde 5 pCt. leeningen, aanspraak doet Ontstaan op toewijzing van een gelyk nominaal bedrag der 4 pCt. Conversieleenlng 19371. Na de sluiting der inschrijving op de 4 pCt. ConversieleenUig 19371 is het voorkeursrecht vervallen De betaling der toegewezen obligatiën moet plaats vüiden op Maandag. 1 Februari 1937 ten kantore, waar de inschryviffg is geschied. Op denzelfden datum moeten de obligatiën der bovengenoemde 5 pCt. obllgatieleeningen 1925 en 1931, waarmede het voorkeursrecht Is uitgeoefend, voorzien van alle alsdan nog niet verschenen coupons, by het inschryvingskantoor worden ingeleverd ter verkryglng van de rece- pissen voor de toegewezen obligatiën der 4 pCt. Conversieleenlng 19371. onder verrekening met de inschryvers van rente- en koersverschil. De obligatiën zyn voorzien van halfjaariyk- sche coupons, vervallende 1 De coupon be lasting wordt c._ ders verhaald. I De leening is k pari aflogbai jaren, aanvangende in 1938. Met inachtneming van een opzeggingster- myn van 3 maanden is vervroegde geheele of gedeeltelijke aflossing te allen tyde hiogelyk. echter niet vóór 1940. Vele leden waren van meening. dat in Indië dringend behoefte bestaat aan een verbod voor ambtenaren van het lidmaatschap der NBB. en aan een verbod van het in het openbaar ciragen van kleedingstukken of opzichtige on- derscheidlngsteekenen, welke uitdrukking zyn van een bepaald staatkundig streven, bepalin gen. welke in het moederland, Suriname en Curacao reeds lang zyn Ingevoerd. De vraag dient gesteld, of het niet over weging zou verdienen een minimum-loonrege ling in te voeren. Voorts zal de regeerlng de op de bevolking drukkende belastingen en vaste lasten moeten verlagen en met kracht blyven optreden tegen opdryving van de pryzen der eerste levensbehoeften. De te voeren welvaartspolitiek zou zich moe ten richten op den aanleg in ruime mate van openbare werken. Ter versterking van de koop- en draagkracht van de inheemsche bevolking zal de Inheem sche nyverheid moeten worden bevorderd en gesteund. Voorts zullen de kolonisatie door en de transmigratie van inlanders veel krachtiger ter hand moeten worden genomen. In September van het vorige jaar heeft het Onderwysfonds voor de scheepvaart te Ruhr ort ten behoeve van het lager onderwys aan Nederlandsche schipperskinderen twee scholen gesticht. De school .voor Roomsch Katholieke schipperskinderen werd ondergebracht in den St Nikolausburg, waar het Onderwysfonds over geschikte lokalen kon beschikken. Voor het geven van lager onderwys aan de protestant- sche kinderen waren echter geen goede lokalen beschikbaar. Voorloopig werd hierin voorzien door onderwys te doen geven -in eenige daar voor afgestane lokalen in een Duitsche school Het Onderwysfonds besloot toen, voor deze school/een schip in te richten, dat met mede werking van de Duitsche autoriteiten op een gunstige plaats in de haven van Ruhrort zou kunnen worden gelegd. Dit schoolschlp, de Oranje-Nassauschool „Prins Bernhard" is thans gereed gekomen en zal met de daarby behoorende motorboot, eveneei* „Prins Bemhard" geheeten. Woensdag te Rot terdam aankomen en voor enkele dagen lig plaats nemen in dë jachthaven, Iedereen weet, dat de Rykawet betreffende de jeugd, die de geheele Duitsche jeugd eenvou dig by de Hiterjeugd onder de heidensche lei ding van Baldur von Schirach iniyft, de bis schoppen dwingt om hun houding nader te be palen. De Katholieke Kerk ook de Evange lische Beiydeniskerk, welke evenals de Katho lieke op den bodem van het volledige Evange lie staat heeft zich in den loop der vier ja ren van Hitlers bewind alle moeite gegeven. Memorandum der Noorache regeering Minister Koht heeft den Nederlandschen ministers een memorandum overhandigd over de positie van Noorwegen, waarin verklaard wordt, dat de regeering hoopt, dat de taricf- muren zullen geleidelyk kunnen worden ver minderd en dat de regeerlng ten deze zal gun nen toestemmen in hetgeen de conventie van Ouchy, in 1932 gesloten tusschen Nederland. België en Luxemburg, in principe belichaamt. zeer groote ontstemni dezen bewindsmar£heerscht. Weer andere leden gaven uiting waardeering voor de wyze waarop de Landvoogd het gezag in Indië heeft hoog ge houden. - ■w—S.D.A.P. schijnt in het zicht der 1 Kamerverkiezingen zich byzonder snel aan een mln of meer natlona- len geest te hebben „aangepast". De dagen van „De Zeven Provinciën” lyken begra ven 4n een vergeten verleden. De Vara zendt als het pas geeft het „Wllhelmua” uit en heeft deelgenomen aan de radio- uitzending der vorstelijke huwelijksplech tigheden in Den Haag De Arbeiderspers heeft haar lezers uitvoerige en van toon zeer behoorlijke reportages voorgezet over het nationale en koninkiyke gebeu ren in de residentie. Kortom de tijd lykt niet ver meer, of de sociaal-democraten hier te lande zullen het voorbeeld van de Engelsche labours en de Deensche socialisten volgen en zich van ganscher harte verzoenen met het constitutioneele koningschap als den meest wenschelij- ken en besten vorm eener duurzame en deugdeiyke democratie. Deze conclusie blijkt echter ietwat voorbarig, want naar- aanleiding van de uitvoerige berichtgé1-^ ving van het Volk over het huwelijk van H. K. H Prinses Juliana met Z. K. H. Prins Bemhard hebben de hoofdredactie en directie der Arbeiderspers zich ge noopt gevoeld haar standpunt als volgt te verdedigen: „Wy krygen aanmerkingen van abon- né's over de uitvoerigheid van de repor tages in ons blad in verband met het huwelijk der Prinses. Laten wij er dit van zeggen: De zaak heeft niet slechts een politie ken kant. Onze krant is ook een nieuws blad. Zij heeft tot taak de lezers op de hoogte te stellen van wat er voor belang- ryk.k in de wereld gebeurt. Het huwelUk, van de Prinses was een gebeurtenis, waarin duizenden, ook onder onze lezers, belangstelden. Wy zouden in onze taak te kort ge schoten zijn, als wij niet aan deze be langstelling voldoening hadden geschon ken. En wij weten zeker, dat het over- groote deel onzer lezers onze uitvoerige berichtgeving zeer heeft gewaardeerd. En nog wat: Laten wij toch niet angstvallig deur sluiten voor alles, wat buiten ons eigen kringetje ligt. Democratie betee- kent óók: open oog hebben voor alles, wat anderen beroert. Het beteekent ruimheid van blik en geest. En. verdraagzaamheid. Onzen eigen beginselen behoeven en zullen wij daarby in geen enkpl opzicht te kort te doen! Wy hopen, dat onze critici dit eens rustig willen overwegen.” Deze leden waren er van overtuigd, dat nog veel belangryktr resultaten zouden worden be reikt, indien by de industrlallsatieplannen op Java de coördinatie van alle krachten, waar van de Indische regeerlng in haar memorie vtui antwoord betreffende de begrooting gewaagt, zich ook zou beschikbare ;dert eenigen tyd hebben de Duitsche bis- schoppen uit hun midden een commissie van vyf benoemd, om de meest dringende zaken snel te kunnen afdoen. Leden van deze commissie zyn de Kardinalen van Breslau. Keulen en München en de Bisschoppen van Beriyn en Münster. Deze Kerkvorsten bevinden zich thans te Rome, om met den H. Vader zy confereerden Zondag een uur lang met Hem en den Staatssecretaris Kard. Pacelll te be raadslagen over de dreigende volledige ont kerstening der jeugd en over de mogeiykheki van een „modus vlvendi" met het Derde Ryk Er móet helderheid komen. Er móet vastgesteld worden, of het herstel van een normalen toe stand nog mogeiyk is. De willekeur van na- tionaal-soclalistische party-instanties tegenover de Kerk is onverdraaglyk geworden. Het heeft geen zin, om te verzwygen, dat er weinig kans bestaat, dat het conflict tusschen Kerk en Staat zal worden bygelegd. Van de zyde van den staat ontbreekt elk teeken van den goeden wil. De bewindvoer ders van het Derde Ryk hebben blijkbaar niets Vele leden waren van oordeel, dat een ver- hooging van de salarissen en loonen der Euro peanen en inheemachen in openbaren dienst niet zal kunnen ultbiyven. Blijkens het voorloopig verslag <Jer Tweede Kamer over de Indische Be grooting voor 1937 gaven vele leden uiting aan hun blijdschap over de wyze, waarop Nederlandsch-Indië ge toond heeft te deelen in de nationale vreugde over de verloving en het - huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana geleerd uit de geschiedenis der kerkvervolging in den loop der eeuwen. Zelfs het negatieve re sultaat van den „Kulturkampf van Bismarck, den yzeren Kanselier, schrikt hen niet af. Zy voelen zich als de stichters van het „eeuwige" Duitschland. Hun zal zeker gelukken, wat an deren niet gelukte. Zy zullen zegevieren over de Kerk. Zy heb ben biykbear geen besef meer van hun tyde- UJkhetd. Zy hebben echter slechts tydelyk de macht, om aan de Kerk van Christus groote schade toe te voegen. De Kerk staat er op het oogenblik in Dultachland slecht voor. De Katholieke pers is verdwenen, de Katholieke jeugdorganisaties worden onderdrukt en ontbonden, de Katho lieke school wordt tot uitsterven gedoemd en alle klachten over de voortdurende schendin gen van het Concordaat blyven eenvoudig on beantwoord. De Paus wordt in de bruine pers dag in dag uit beleedigd, zelfs in het „Schwarze Korps", het blad van Hitlers lyfwacht. De Os- servatore Romano heeft met ongekende scherp te dezer dagen op dit alles gewezen. En in Zyn Kerstboodschap heeft de H. Vader de Kerkvervolgende nationaal-socialisten onver- biddelyk „wolven in schaapsvacht" genoemd. Wy zeiden reeds, dat de goede wil by de Duitsche machthebbers moet ontbreken, om de rechten der Kerk te eerbiedigen. Kan men nog aan het aanwezig zyn van goeden wil gelooven, wan neer de bisschoppen gedwongen zyn in den eenen herderiyken brief na den anderen klach ten zonder tal te uiten? Kan men nog aan het aanwezig zyn van goeden wil gelooven, wan neer voor de Duitsche Katholieken de Kerst boodschap van den H. Vader verborgen moest blyven, terwyl deze door alle zenders der we reld, behalve in Rusland en Duitschland. werd overgenotnën? De Duitsche bisschoppen zijn zich er van bewust, dat de Duitsche jeugd door de Hltler- organisatle en de ontkerstende school syste matisch ryp gemaakt wordt voor een geeste- iyk bolsjewisme, dat voor de toekomst vreese- UJke dingen doet verwachten. De vertegen woordiging van het Duitsche episcopaat be raadslaagt thans met den Piaatsbekleeder Gods op aarde. De teekenen. waaronder dese beraadslagingen plaats hebben, zyn zéér, zéér duister. Maar er is een lichtende troost: de Kerk heeft de beloften der eeuwen. Er werd zooveel spoed betracht, dat binnen een week niet alleen de ge heele organisatie tot stand kwam, doch zelfs werd via den rijksinepecteur voor de werkverschaffing te Noord- wijk. met wien de burgemeester van Uithoorn <jp Vrydag I 5 Januari j.l. een laatste bespreking hield, de toe stemming van den minister van So ciale Zaken verkregen om reeds Maandag I8r-Januari met de proef een aanvang te maken. Verscheidene leden waren van oordeel, dat de toestand, waarin een groot deel van de bevolking ver keert, nog steeds allerbedroevendst is. Op het stuk van gezondheid, voe ding, woning en kleeding heerschten, in het bijzonder op Java, zeer beden- kelijke toestanden. Zeer vele leden waren van oordeel, dat het optreden van de Indische regeering tegenover de Nafionaal- Socialistische Beweging onvoldoende krachtig is. Haar houding is tegen- over deze elementen veel clementer dan tegenover de inheemsche volks beweging. zoodat de indruk ontstaat, alsof het fascisme in de hoogste re- geeringskringen sympathie en steun geniet. om in goede verstandhouding te leven met den nationaal-sociallstischen staat, zy heeft conces sies gedaan waar dit maar mogelyk was. Aan haar beginselen mag zy echter niet laten raken De omgeving van den Führer heeft de toege stoken hand steeds weer geweigerd Die naaste omgeving bestaat voor een deel uit mannen, welke van het geloof hunner vaderen zyn afge vallen openlyk bit de Kerk zyn getreden, zwel gen in de nieuwe mystiek van bloed, bodem en ras en verblind zyn door eep in de wereldhisto rie schier onbekend absoluut staatsabsolutisme Vooral Goebbels, Rosenberg en Ketll zyn op dit gebied de kwade geesten van den Leider. De houding van Hitler zelf Is bekend. Ook na zyn onderhoud met Z. E. Kardinaal von Faulhaber, Aartsbisschop van München, ver anderde er niets in de onzalige Kerkpolitiek van het Derde Ryk. e besprekingen der conferentie der Duit- I sche bisschoppen te Fulda aan het graf van den H. Bonifacius zyn geheim In normale tyden worden zy eenmaal ’s jaars gehouden. Sedert dee stichting van het Derde Ryk, dat den totalen staat proclameerde, den staatsburger, vooral den jeugdigen, met li chaam en ziel voor zich opeischte en daar door in botsing kwam met de Kerk, bleek het noodzakeiyk, dat de bisschoppen ook tusschen- tyds te Fulda byeenkwamen. Zulk een tus- schentydsche bespreking is ook thans weer gehouden op 13 Januari IJ. Buitenlandsche bla den weten, zooals altyd, weer allerlei over de besprekingen der bisschoppen mede te deelen Dit alles is doorgaans combinatie en fantasie Maar heden brengt de harde werkelijkheid mede, dat het hoofdzakelyke object der sprekingen niet geheim kan blyven.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5