Kosten van I D s D Bakkers willen saneeren levensonderhoud na 3 maanden devaluatie .Mén bekijft om: DRIJFZAND EN VASTE BODEM Vliegramp gevolg van .vleugelbreuk INDEXCIJFER GESTEGEN MET 1 PROCENT Aanwas der R.K.S.P. Vetwormpjes huidonzuiverheden en puistjes lUROL doet ze verdwijnen! Gebruikt bij gelaatsverzorginq witte Purol. Doos 30er\60ct. Bij Apothekers en Drogisten- NIET MET, DAN ZONDER DE REGEERING 1 DONDERDAG 21 JANUARI 1937 Meer dan 50.000 nieuwe laden DE VALUTAMARKT LUCERNEBOUW ONEERLIJK AMBTENAAR Het sensatiebericht R.K. Patroons bijeen uit Igls Leening R. K. Ziekenverpleging 102 JAAR GEWORDEN r De verspreider in Nederland te zoeken? BOMMENWERPER MAAKT PROEFVLUCHT OP HAAR BRUIDSGANG DROEG JULIANA DEN TVtlRTE-TAK INDISCHE VORSTEN TE EINDHOVEN Goudvoorraad Ned. Bank Vrachtauto rijdt twee arbeider* aan Feestganger dood gereden Invlieger der Glenn Martin- fabrieken bestuurt het toestel Voorstel tot plaat selyke of gewestelyke onderlinge overeenkomsten De veronderstelling in zake warm loopen van den motor mist allen grond Duitsche vrouw zond hem Haar naar oud gebruik „Het Werkende Land** Autobestuurder verblind door de lichten van een tram Profilti zal volgens ministerieels opdracht een film vervaardigen - i Woninginrichting en kleeding duurder - Van September tot November een toename met 1.4 pet., daarna weer een daling van 0.4 pet. Twee jaar geëischt tegen ex-ge- meente-ontvanger van Hindeloopen Vader van tien kinderen verkeert in levensgevaar C Een saneeringsplan 1 Or TwfcBl MT V J o» Kkool; e»eral éroigf A ah Vpor de fabriek stond een vrachtwagen van hi- zooals on- Hooggeachte Redactie. 49 De heer Geytenbeek te Soest is Woensdag 103 jaar geworden. Woensdag hebben de Indische delegaties, be halve de delegatie van Langkat, die Dinsdag avond reeds vertrokken was, de fabriek van de N.V. Vereenlgde Tabaksindustrieën Mignot en De Block bezichtigd te Eindhoven. Dit bezoek raadsvergadering bijeen haar voorzitter, den heer Bergen op Zoom. Het rapport naar de oorzaak van de vlieg ramp bij Senlis, opgemaakt door den techni- schen dienst van het Franse he ministerie voor de Luchtvaart met medewerking van den Pa- rijschen vertegenwoordiger van de K. L. M, den heer Mohr, is thans gereed. Dinsdagavond is de 35-jarige autover huurder J. P. uit Grauw (Z.-VL) te Klel- drecht op een aantal menschen Ingereden, waardoor één persoon gedood en drie ande ren gewond werden. stelling: factor doch rela- aU buiten beschouwing aan gaX In deae fabriek kennis genomen. De politie, die terstond ter plaatse was, maak te proces-verbaal van het gebeurde op. Geble ken is, dat de remmen van den aanrjjdenden wagen in goeden staat verkeerden, zoodkt de auto is vrijgegeven. IkaeM gaas, aam toae kam ilslrt» U (oortwme 4aer k Jtanfaurin* Amsterdam, 17 Jan. 1937. Niemand onzer behoeft „gemuilband rond te loopen” en het is ..kleingeestig, indien men geen verantwoorde en geestige kritiek kan verdra gen.” maar we moeten niet enkel geen ..zure kankeraars worden.” we moeten ons ook wach ten voor kritiek, die feiteijjk niet veel anders ooet dan kankeraars kweeken en pessimisme in de hand werken. Het gaat hier niet om fe bedoeling van den In zijn openingswoord sprak de voorzitter er zijn groote teleurstelling over uit, dat de ver- bindend-verklaring der Ondememers-overeen- komst in den Ministerraad is verworpen. Van de hand van ir. P. G. Metiers is bij de rijksultgeverjj verschenen een geschrift over den Lucemebouw. Ir. Mejjers beschrijft in de bro chure de geschiedenis van dit gewas en de in Europa voorkomende Variëteiten. Voorts geeft hjj eenige aanwijzingen over de manier, waar op het gewas het beste behandeld kan worden en waarop het voor den Nederlandschen land bouw het meeste voordeel kan opleveren. Met het andere slachtoffer J. van den E., die slechts lichte verwondingen opliep, werd hij het kantoor van de fabriek binnengedra gen, waar hij op advies van den ijlings ont boden geneesheer, dr. Verbeek uit Gemert, van de H.H. Sacramenten der Stervenden werd voorzien. Van der B. mag niet worden vervoerd. vleugel- van M. A. G. moet Wel is er een welke vondst, door sommigen werd aangeno- Mag ik U beleefd verzoeken ter wille van de goede zaak, onderstaand stukje te plaatsen. Ik voel mij gedrongen en ik geloof, dat het nuttig is, openluk te verklaren, dat ik van harte instem met het Ingezonden stuk van VDK.. onder de rubriek „Van week tot week” Het O. M. bij de rechtbank te Leeuwarden heeft tegen den 25-jarigen P van V., vroeger gemeente-ontvanger te Hlndeloopen, wegens verduistering van ƒ5000, met welk bedrag hjj de wjjk nam naar Zuid-Frankrijk, waar hij te Nice werd aangehouden, twee jaar gevangenis straf geëischt. Uitvoerig werd dit plan door de afgevaar digden besproken Besloten werd het plan door het hoofdbestuur nader te laten uitwerken. Voorts werd besloten het contract te verstevi gen met de Ned. Bakkerij Stichting. Naar emlttenten ons berichten, werd de Woensdag j.l. gehouden 4 pCt. Conversieleemng 1937. groot ƒ500.000 ten laste van de RJC. Zie kenverpleging te Hilversum geheel volteekend. Gepoogd zal worden het sperverbod dat thans voor Amsterdam en Rotterdam geldend is, voor geheel Nederland ingevoerd te krijgen. In het valutaverkeer van gisterochtend golden voor Ponden en Dollars de prijzen van gisteren, respect, op 896896^ en 193)4— 1.82’; Onder beurstijd trad ook geen verande ring in. De Dollar noteerde officieel 1.825/8, zoodat de waardevermindering van den gulden 19)4 pet. bedroeg. Vjjf jaar geleden had een pasgetrouwde Duitsche vrouw, die* met haar man naar Hol land ging, een mirteplantje uit haar geboorte dorp Neuenkirchen mee naar Holland geno men, hetwelk zich prachtig had ontwikkeld. Naar een oud gebruik had zü dit plantje uit de Lilneburgerhelde naar Prinses Juliana ge zonden, met het verzoek een takje er van op haar huwelijksdag voor het altaar te dragen. Juliana heeft de Duitsche vrouw met een eigenhandig geschreven brief bedankt voor haar geschenk, dat zij ook werkelijk op 7 Januari bij haar bruidsgang heeft gedragen. Bljjkens den jongsten weekstaat steeg de goudvoorraad van de Nederlandsche Bank in de afgeloopen berichtperiode met vijftig tnll- lloen. Over de houding van Minister Gelissen bij de behandeling van de ondememersovereenkomst heeft het bestuur een onderhoud gehad met mr Gosellng. Deze gaf het bestuur de verzekering, dat de Kath. Staatspartij in deze minlster-keuae niet is gekend. De RJC. Staatspartij kan geen er - lel verantwoordelijkheid op zich nemen voor de handelwijze van een katholiek minister. Tus schen Minister en RK Staatspartij ontbreekt elke band. Tenslotte had Mr. Gosellng gezegd, dat het vóór de verkiezingen ónmogelijk zal zijn een an deren koers in te slaan met deze regeering. Niettegenstaande deze daling bij het index cijfer. kan men bij een aantal butget-onder deden een prijsverhooglng waarnemen: o.a. bij de rubriek brood, beschuit en koek <prijs- verhooging van biscuit als gevolg van de in trekking met Ingang van 14 December JJ. van de restitutieregeling voor bloem, verw-rkt tot biscuit, macaroni, vermicelli, enz); grutters waren (enkele soorten, zooals capucljners, haver mout. vermicelli)kruidenierswaren (enkele soor_ ten thee), visch; vetten (natuurboter) groenten, kleeding en woninginrichting. Doch met uit zondering van die bij woninginrichting zijn deze verhoogingen zeer gering en hebben op de totale beweging weinig Invloed. BANDOENG, 30 Jan. (Aneta). De eerste Glenn Martin-bommenwerper voor de lucht- vaartafdeeling kon heden de eerste proefvlucht maken. Bij deze proefvlucht werd het toestel bestuurd door den invlieger van de Glenn Martin-fabrieken. den heer Rowland. Onnud- delllik daarna steeg het toestel op voor een tweede vlucht, welke vlucht door generaal Berenschot, overste Van Oyen en kapitein Somer als passagiers werd meegemaakt. In de volte reed deze twee arbeiders aan. Een van hen, de 35-jarige gehuwde M van der B vader van tien kinderen, werd daar bij zoo ernstig gewond, dat hjj in levensge vaar verkeert. ken. Tal van sprekers oefenden felle critiek uit op den gang van zaken. Over het algemeen was men van oordeel, dat men goed doet genoegen te nemen met de gevallen beslissing en af te jachten tot een nieuwe regeering het beleid in handen ^al hebben genomen. Pastoor Boonekamp van Coxdorp op Texel, de geestelijk adviseur, dagma het woord verkrij gend. wees op de noodzakelijkheid van doorvoe ring der ordenlngsge^9£hte. Nadat de voorzitter, de heer Loose de sprekers had beantwoord, deed hij de vergadering een be stuursvoorstel, dat het volgende plan Inhield: Daarna herdacht de voorzitter het verscheiden van het medelid, den heer Betram, voorzitter van het Gewest Zuid-Llmburg. Staande de ver gadering werden gebeden gestort voor de ziels rust van den overledene. Besloten werd de Bondsvergadering te houden te Arnhem, terwijl in die stad tevens de vakwed- strüden zullen worden gehouden en wel op’ den- zelfden datum als de Bondsvergadering. Vervolgens werd door de afgevaardigden de urgente kwestte van de al of niet bindend ver klaring der Onderoemers-Overeenkomst bespro- Uit een en ander blijkt, dat ook in deze derde maand de depreciatie van den gulden op het verloop der prijzen nog niet veel invloed heeft ge had en een verlaging van bet indexcijfer zelfs niet heeft verhinderd. De gevolgen van de devaluatie zijn ditmaal hoofdzakelijk te vin den bij de rubrieken kleeding kleeding in enkele volkszaken) inrichting (goedkoopere kwaliteiten meubels, dekens en matrassen), post schoeisel, die reeds in vorige was gestegen mate* Woensdagmiddag omstreeks vier sw la b(j het uitgaan van de fabriek van F. van Thiel en Zonen te Beek en Donk een ern- stig verkeersongeluk gebeurd. schrijver, maar om een zuiver oordeel, of. dbo men liever wil oen een zuiver aanvoelen van de vraag, of een bepaalde kritiek opbouwend, dan wel afbrekend zal werken, of zij ten minste meer goed dan kwaad zal doen. Wanneer men niet menscheljjkerwijae Beker is. dat dit laat ste het geval zal zijn, is zij. ondanks de aller beste bedoeling, niet verantwoord. Mijn persoonlijke overtuiging is. dat aan zulke slecht verantwoorde kritiek te veel plaats wordt gegeven. In moeilijke tijden hebben de werkers aan moediging noodig en verdient het aanbeveling zelfs de toeschouwers warm te maken. De psy chologische beteekenis van blijmoedig optimis me begrepen moderne bewegingen beter dan sommigen onder ons. Met de meestehoogachting Dr. O. v. NOORT. deken van Amsterdam. Prachtige resultaten werden vooral in Lim burg bereikt, waar men aanvankelijk op een toename van 10.000 leden rekende. Intusschen zjjn thans reeds p 896 nieuwe leden In 73 van de 180 Limburgse he afdeeMngen ingeschreven. De verwachting is dan ook zeker gerechtvaar digd. dat 20 000 nieuwe leden zullen worden ge wonnen. Te Amstenrade verdubbelde .iet leden tal. Die gemeente geldt nog wel als bet Mekka der N S B. Te Venlo zijn 675 nieuwe leden ingeschreven, in die gemeente wordfe .De Opmarsch ook ge durende een half jaar in een oplage van 3000 exemplaren per nummer gratis verspreid. Te Beek bij Nijmegen 213; deze afdeeling telt thans 444 leden. Te Weerselo nog 20. in totaal werden dus 120 nieuwe leden geboekt. Te Bergnem 216; te Noordwijkerhout nog 162. in totaal 217 nieuwe leden; te Buchten 65, te Nootdorp 50 en 74 aspiranten; te Belfeld 183 en 25 aspiranten; te 's Heerenhoek 40; te Gouda 257; te Lindenheu vel 1100; te Helvoirt 73 en 29 aspiranten; te Amsterdam, de Afdeeling D. 168; de Afdeeling O. 52; de Afdeeling H 250; te Rotterdam. 81. Elisabeth 81; te Sllvolde nog 45. in totaal thans 545; te Bergen op Zoon nog 50. in totaal 350 nieuwe leden; te Kudelstaart 40; te Lutterade 28te Apeldoorn 325te Duivendrecbt 39. te Roelotarendsveen 325. De Afdeeling Erica be richtte eeti ledenwinst van 35 een mooi resul taat in deze gemeente, waar t aantal Katholie ken slechts gering is. Te Avenhom zijn thans nagenoeg alle Katholieke kiesgerechtigden tot onze Party toegetreden Te Loon op Zand steeg het ledental van 307 tot 706; te Roggel van 380 tot 625; te Dninen van 300 tot 500; te Bruns- sum van 219 tot 1019. een pracht resultaat! Te Passart (Hoensbroek) werd een nieuwe Afdeeling' van onze Partij opgericht. Zij telt thans 311 leden. Te Warmond zijn 650 van de Katholieke kiesgerechtigden lia der Partij. Het voorloopig resultaat te Haarlem is 550 nieuwe leden (400 in één parochie!); te Öud-Gastel werden 197 leden gewonnen; te Rucphen 64; te Wormer 76; te Bargercompascuum 51; te Wijk bij Duurstede 180; te Reeuwijk nog 30; te Bleis- wjjk 32; te Diessen 159. In de Afdeeling Vught steeg de ledenwinst van 201 tot 311 en nog steeds treden nieuwe leden toe. Te Sterksel zijn op 5 na alle Katholieke kies gerechtigden lid der Partij. Te 'sHertogenbosch werden 1000 nieuwe leden Ingeschreven; te Vee- nendaal .steeg het ledental van 120 tot 203; te Egmond-binnen van 50 tot tutm 300; te Berg- schenhoek van 83 tot 149. De Afdeeling Merkelbeek meldt een leden winst van 123. Maastricht (St. Pieter) 150. Alk maar 300. Mheer 60. Te Lieshout steeg het le dental.-ondanks een contrlbutleverhooglng. van 144 tot 627. Een afdeeling in Den Haag (H. Gerardus) won 230 nieuwe leden en 72 Op- marsch-abonné's. De conclusie luidt, dat een breuk in de lucht als oorzaak den val van de PH. worden beschouwd, cylinder gevonden, naar men, zou wijzen op een warmloopen van den motor, maar deze veronder stelling mist eiken grond, omdat ia vastgesteld, dat deze cylinder als onderdeel in de cabine werd ver voerd. de firma van Gend en Loos te lossen, terwijl van een zijde een vrachtauto naderde. Op het moment, dat de weg vol was met naar huls keerende arbeiders naderde van den tegenover- gestelden kant met groote snelheid een vracht auto van de Nationaal Express te Utrecht. (mans-boven en woning- vloerzeil, naast den maanden Nadat men te Igls Innsbruck en Weenen over de eerste verontwaardiging over het valsche bericht van een groot gevaar waaraan H. M. de Koningin ternauwernood ontsnapt zou zijn, heen was, is men natuurlijk gaan onderzoeken wie de schuldige aan de verspreiding ervan kan zjjn geweest. Daarbij constateerde men, volgens den Ween- schen correspondent van het Handelsblad, al gauw iets merkwaardigs. Er bleken n.l. Dinsdag morgen te tien uur kort na elkaar niet minder dan zeven telefonische gesprekken uit Nederland gevoerd met vragen om nadere inlichtingen over deze sensatie. Toen men een dezer nummers terug telefoneerde om te vragen vanwaar dat bericht afkomstig was, heette het „uit Inns bruck". Maar toen bleek ook dat er uit Inns bruck en Igls (dat tot het telefoonnet van Innsbruck behoort) te voren geen enkel gesprek naar Néderland was aangevraagd, zoodat het dus al niet juist kon zjjn, dat het bericht uit Innsbruck zou zijn ontvangen. Men is in Igls en Innsbruck en in regeerings- kringen te Weenen niet alleen verontwaardigd over deze mystificatie, maar ook erg benieuwd te vernemen, wie de schuldige zal blijken te zjjn geweest. Men verwacht hier, dat die in ons land self te zoeken zal zijn, omdat immers die mede- deeling, flat het bericht uit Innsbruck ontvangen sou zjjn, al zeker onjuist is. De Minister van Sociale Zaken heeft in sa menwerking met den heer Van Staveren, voor zitter van de vereenlging voor cultureele films, de N.V. Profilti Filmfabriek belast met de ver vaardiging van een groote geluidsfilm, welke voorloopig getiteld is: Het Werkende Land. In deze film wordt het werkloosheidsprobleem behandeld, benevens de wjjze, waarop door het beleid van Sociale Zaken in de moeilijkheden, welke dit p* obleem met zich brengt, voor zien Is. De gegevens zjjn ontleend aan het onlangs verschenen boek Het Werkend Land, van W J van Balen. Eind Februari hoopt men met de samenstel ling van de betreffende film gereed te zijn. e georganiseerde ledenwerving vpor de R K. Staatspartij genaamd „de 100 000 nieu we leden actie" groeit tob een waar succes. Binds 1 November, dus in 2'» maand werden reeds meer dan 50 000 nieuwe leden ingeschre ven. De actie wordt inmiddels met groote kracht voortgeaet. totdat het beoogde doel 100DOO nieuwe leden is bereikt. Kranige staaltjes van activiteit vallen te vermelden. Nog steeds staat Tilburg aan de spits met 3500 nieuwe leden, op den voet gevolgd door Roosendaal met 2376 nieuwe inschrijvingen.' Ook andere budgetonderdeelen, zooals de post diversen, kunnen weliswaar uitgaven be vatten voor artikelen, waarvan de prijzen Hierna stak een groepje van vier heeren den weg over. Uit tegenovergestelde richting naderde een personen-auto, bestuurd door den 35-jarigen autoverhuurder J. P. uit Grauw. De bestuurder, die verblind was door de lichten van de motor- tram, reed op het gezelschap in. Alle vier per sonen werden tegen den grond geslingerd. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. Het bleek echter, dat de heer C. Verplancken uit Kleldrecht reeds was overleden. De drie overigen waren gewond, waarvan de 45-jarige L. Debbauts, eveneens uit Kleldrecht. zeer ern stig. Men vreest voor zijn leven. Daar zich in de buurt geen ziekenhuis be vindt, werden de gewonden naar hun respectieve woningen in Kleldrecht overgebracht. Het stof felijk overschot van den heer Verplancken. die gehuwd was en vader van drie kinderen, werd naar het Hjkenhulsje vervoerd. De auto is in beslag genomen, terwijl de be stuurder werd gearresteerd. n de jaarlijkse he vergadering van de Nederlandsche Vereenlging voor In ternationaal Recht te Den Haag heeft de voorzitter prof. mr. J. A. van Hamel een belangwekkende rede gehouden over ..Nederlands zelfstandigheid in de inter nationale rechtsorde". Wij zullen op deze plaats niet op alle details van zijn betoog ingaan, doch enkel eenige stellingen uit zijn rede bijzonder belichten. Prof, van Hamel wees op de rechtsonzekerheid en de minachting voor het recht, welke de internationale verhoudingen In het af geloopen jaar hebben beheerscht, en weet dezen toestand terecht aan oppor tunisme, eigenbelang en oogenbliks- macht van leidende politici. Als de vol keren geen geloof meer overliouden in het gegeven woord, in orde,' regel en rechtsbesef, wordt de maatschappij on gemerkt tot den ondergang gebracht, aldus verklaarde hij Is niet eenmaal het zoo trotsche en wereldveroverende Oude Romeinsche Rijk aai) de opkomst van willekeur en avontuur, in plaats van de legaliteit, ten gronde gegaan? Deze her innering aan het leerrijke verleden is een schoen, welke wonderwel aan de vol dongen feiten uit-den grond stampenden voet van moderne imperiumbouwers past. Prof, van Hamel poneert dan de ,4)e machtigste en onmisbare voor het in stand houden der menschelijke samenleving Is: Het nane ven van den regel, ook als die u nadeel brengt, en het ontzag voor de rech ten en belangen van anderen, ook als deze u knellen.” Over een motorische storing is nog niets be kend, omdat de motor nog niet geheel is uit gegraven. OnmiddellUk na verkregen toestemming van de justitieels autoriteiten, zullen de overblijf selen van de slachtoffers naar Nederland wor den getransporteerd. Via een centraal punt worden plaatfelijk of gewestelijk overeenkomsten aangegaan met de goedwillende bakkers en hun le veranciers. Die overeenkomsten zouden moeten bevatten de verschillende zaken welke deugdelijk zijn gebleken In de oude saneering, alsmede den prijs. Nagegaan is, dat over het algemeen 90 k 95 pCt. der bakkers genegen is dusdanige overeenkomsten aan te gaan. Verplichtend is vanzelfsprekend dat be trokken «al worden van die bloem- en gistfabrikanten die de overeenkomsten me de aangegaan hebben en omgekeerd natuur lijk. Bakkers die niet mede-onderteekend hebben, kunnen niet anders dan tegen be duidend hongeren prijs hun grondstoffen van de betreffende leveranciers betrekken. Een hooge boete zal gesteld worden voor hen, die onder den onderling vas^estelden broodprijs gaan verkoopen. Wanneer dit plan ten uitvoer zal worden gelegd in samenwerking met de patroons organisaties en de coöperaties, is succes verzekerd. Onmiddellijk naast dit plan zullen voor bereidingen moeten worden getroffen voor de vestlgingseischen. Met het maandelijksch indexcijfer der kosten van levensonderhoud over December 1936Ï het derde dus sedert September, is het thans moge lijk niet alleen de prijsbeweging te volgen gedurende de afgeloopen maand, doch tevens den invloed van de devaluatie na te gaan gedurende het geheele kwartaal, dat na den monetairen maatregel van 26 Sep tember is verstreken. Wij zien dan, dat het indexcijfer over December I 33.4 bedraagt, te gen 1 32.0 in September (t>p de basis van het peil der prijzen vóór den oorlog 100). Een stijging dus in het kwartaal met 1.0 pet. In Novem ber bedroeg het 133.9, of 1.4 pet. meer <fan in September. Van No vember tot December is er derhalve een daling en wel met 0.4 pet. Te Utrecht kwam Woensdagmiddag in hotel Noosd-Brabant de Ned. R K Bakkers- patroons-organisatle in algemeene bonds- onder leiding van Joh. Loose uit 1 der den invloed van de ^Waardevermindering van den gulden hooger zijn geworden, bij arbeidersgezinnen zijn die uitgaven tief gering, zoodat kunnen blijven. De totale Invloed van de devaluatie op de posten kleeding. schoeisel en huisraad, en daar door op het indexcijfer zelf, kan worden nage gaan door aan te nemen. dat de bedragen dier jx»ten, zooals zij in Êeptember in de sta tistiek voorkwamen, in December ongewijzigd zijn gebleven. De Koningin zal Maandag a.s. Prinses Juliana *n Prins Bemhard. die dien dag in Igls ver wacht worden, terugzien. Een aantal leden van de zangvereeniging Broedermin te Kleldrecht (op de Belgische grens) bevond zich in café De Vrachtwagen van den heer E. Lambin te Kleldrecht. Toen het gezelschap, dat in genoemd café feestvierde, wilde vertrekken, passeerde een motortram. Ook bil enkele rubrieken, die een daling vertoonen, is die daling weliswaar gering, zooals bij vleesch (verlaging bij varkens- vleesch, welke een verhooging by rund- vleesch in omvang overtrof) en aardappe len Doch daarnaast zijn er twee andere rubrieken en wel eieren en fruit (dit laat ste door prijsverlaging van bananen en door het aan de markt komen van man darijnen). waarbij een grooter verschil voorkwam, terwijl ook de post electriciteit, als gevolg van de omstandigheid, dat het gemiddelde verbruik voordeeliger is, naar mate de voordeelen van speciale tarieven in het winterseizoen beter tot hun recht komen, in dezelfde richting gaat. De beide posten die het sterkst gedaald zjjn, be- hooren tot de voeding, en dit verklaart dan ook. dat de voeding sterker Is gedaald dan het geheele budget. De berekening geeft als resultaat, dat de totale stijging met 1.0 pct. van September op December 1936. voor 0.8 voor rekening van de devaluatie en voor 0.2 voor die van de gewone prijsbeweging is te brengen. eze stelling is zeer juist, alleen zijn de gekozen termen wat vaag. Wel ken regel moet worden nageleefd? De rechtsregel? Maar waarop is die rechtsregel dan gegrondvest? Op het steeds wisselend rechtsgevoel der men schen? Maar mét de tijden en de veran derende omstandigheden wisselen ook de rechtsopvattingen van de menschen. Wat gisteren recht heette, wordt morgen voor het grofste onrecht uitgekreten en omgekeerd. Wat in het eene land en doqr het eene volk tot recht wordt verklaard, wordt in het andere land en door het andere volk als onduldbaar onrecht ge- dlsquallficeerd. En beide landen-en bei de volkeren maken er aanspraak op, dat hun recht het doorslaggevende moet zijn en geëerbiedigd dient te worden. De stel ling van Prof, van Hamel is dan ook alleen houdbaar, wanneer zij gepreci seerd wordt in zuiver Christelljken zin. De machtigste en onmisbare factor voor het instandhouden der menschelijke samenleving overeenkomstig den wil van God is: het naleven van de door -God gegeven regelen, welke evenzeer voor ieder mensch afzonderlijk als voor de gemeenschap der menschen gelden. Het naleven van die regelen kan oogenschijn- Ujk wel eens tijdelijk en stoffelijk nadeel met zich meebrengen, zoolang anderen zich aan die regeten onttrekken en in breuk maken op fle door God gestelde en gewilde orde, maar daartegenover staat het onschatbare boventijdelijke eeuwige voordeel en de op den duur we zenlijke verbetering van de wereldorde en de samenleving der menschen, welke noodzakelijk het gevolg moeten zijn van een diep overtuigde consequente alge meene naleving der christelijke begin selen zoowel tusschen de Individuen als tusschen de volkeren onderling. Het ont zag voor de rechten en belangen van an deren moet gebaseerd zijn op naasten liefde, de Christelijke deugd bij uitstek. Helaas is de huidige Volkenbond even als de samenleving der volkeren, waar van hij het resultaat en de uitdrukking is, slechts gebouwd op enkel natuurlijke humane beginselen, welke velen alleen dan maar wenschen te eerbiedigen, wanneer deze in hun kraam van baat-^ en winzucht, van machtshonger en egoïsme te pas komen. Dat is de grond oorzaak van zijn zwakte en gebrekkig heid. baardoor is hij kunnen worden tot een trieste caricatuur van wat hij in eersten opzet beloofde te worden. Huma ne beginselen en leerstellingen zijn goed en schoon, maar zij missen dwingende kracht, wanneer zij niet voortkomen uit een diep beleefd en practisch Christen dom. Ja, wanneer alle volkeren en men schen uit de kracht en het beginsel van het Christendom leefden, zou een Volken bond niet noodig zijn, maar zou geheel de wereld een volkenbond zijn, hechter en machtiger en beter dan die, welke thans in nood verkeert. Al zal dit ideaal ook niet volledig te verwezenlijken zijn, dit neemt niet weg, dat alle Christenen doelbewust naar de verwezenlijking van dit ideaal hebben te streven, op de eerste plaats door zelf voorbeeldige Christenen te zijn en de beginselen van het Chris tendom niet enkel te belijden, maar ook te beleven, zoowel in eigen kring als daarbuiten. Humaniteit is slechts drijf zand, Christendom biedt vasten bodem. was vooral van belang in verband met de doch termaatschappij. die deze N.V. in Djokjakarta heeft. De interesse van de hooge bezoekers voor de verschillende tabaksbewerkingen was dan ook groot. De directeur, de heer R. Mignot. diende vga voorlichting, daarbij geassisteerd door de overige leden der directie. De directie bood het gezelschap in hotel Grand Vllle een lunch aan, waarna de Indi sche vorsten, alvorens naar Den Haag terug te keeren. nog een bezoek hebben gebracht aan de N.V. Stoomlinnenfabrieken der firn»» J. Ellas de Strijpachestraat te Eindhoven. groote belangstelling hebben de hooge van de verschillende fabricageprocessen

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 13