Kosten van I Bakkers willen saneeren levensonderhoud na 3 maanden devaluatie Mm ocfaitft om: D 6 van Vliegramp gevolg vleugelbreuk DRIJFZAND EN VASTE BODEM INDEXCIJFER GESTEGEN MET 1 PROCENT NIET MET, DAN ZONDER DE REGEERING Aanwas der R.K.S.P. Vetwormpjes huidonzuiverheden en puistjes lUROL doet ze verdwijnen! Gebruikt bij gelaatsverzorging witte Purol. Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. DONDERDAG 21 JANUARI 1937 Meer dan 50.000 nieuwe leden Vader l DE VALUTAMARKT LUCERNEBOUW ONEERLIJK AMBTENAAR R.K. Patroons bijeen uit Igls Leening R. K. Ziekenverpleging 102 JAAR GEWORDEN De verspreider in Nederland te zoeken? OP HAAR BRUIDSGANG - DROEG JULIANA DEN MIRTE-TAK BOMMENWERPER MAAKT PROEFVLUCHT Goudvoorraad Ned. Bank Twee jaar geëischt tegen ex-ge- meente-ontvanger van Hindeloopen Autobestuurder verblind door de lichten van een tram Feestganger dood gereden Invlieger der Glenn Martin- fabrieken bestuurt het toestel Voorstel tot plaatselyke of gewestelyke onderlinge overeenkomsten I .wtet gasten „Het Werkende Land** Duitsche vrouw zond hem Haar naar oud gebruik I INDISCHE VORSTEN TE EINDHOVEN Woninginrichting en kleeding duurder Van September tot November een toename mèt 1.4 pet., daarna weer een daling van 0.4 pet. Het sensatiebericht De veronderstelling in zake warm loopen van den motor mist allen grond Profilti zal volgens ministerieele opdracht een film vervaardigen Een saneeringsplan Vrachtauto rijdt twee arbeider* aan van. tien kinderen verkeert in* levensgevaar I de deer 4*- o Hooggeachte Redactie. f IracM dasa mms sees iwoeeefSko rtaiiii la eoorkomsw daar tpanfiavin* MinUffS •mchsdelijk. Bovendien koudl hun des» bnfoctereede weHdng leeg som De Koningin zal Maandag a.s. Prinses Juliana Prins Bernhard, die dien dag in Igla ver- w*cht worden, terugzien. In zijn openingswoord sprak de voorzitter er ztfn groote teleurstelling over uit, dat de ver- bindend-verklaring der Ondememers-overeen- komst In den Ministerraad is verworpen. Het rapport naar de oorzaak van de vlieg ramp bjj Senlls, opgemaakt door den technl- schen dienst van het Fransche ministerie voor de Luchtvaart met medewerking van den Pa- rljschen vertegenwoordiger van de K. L. M, den heer Mohr, is thans gereed. Woensdag hebben de Indische delegaties, be halve de delegatie van Langkat, die Dinsdag avond reeds vertrokken was. de fabriek van de N.V. Vereenigde Tabaksindustrieën Mignot en De Block bezichtigd te Eindhoven. Dit bezoek ken. Tal van sprekers oefenden felle crltiek uit op den gang van zaken. Over het algemeen was men van oordeel, dat men goed doet genoegen te nemen met de gevallen beslissing en af te wachten tot een nieuwe regeering het beleid in handen zal hebben genomen. Pastoor Boonekamp van Coxdorp op Texel, de geestelijk adviseur, daarna het woord verkrij gend, wees op de noodzakelijkheid van doorvoe ring der ordenlngsgedachte. Nadat de voorzitter, de heer Loose de sprekers had beantwoord, deed hij de vergadering een be stuursvoorstel, dat het volgende plan Inhield; vleugel- van M. A.’*G. moet Hierna stak een groepje van vier heeren den weg over. Uit tegenovergestelde richting naderde een personen-auto, bestuurd door den 35-jarigen autoverhuurder J. P. uit Grauw. De bestuurder, die verblind was door de lichten van de motor - tram, reed op het gezelschap In. Alle vier per sonen werden tegen den grond geslingerd. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. Het bleek echter^ dat de heer C. Verplancken uit Kieldrecht rfeds was overleden. De drie overigen waren gewond, waarvan de 45-jarige L. Debbauts, eveneens uit Kieldrecht. zeer ern stig. Men vreest voor zijn leven. die ird de be- on- Amsterdam, 11 Jan. 1937. Daar zich In de buurt geen ziekenhuis be vindt, werden de gewonden naar hun respectieve woningen In Kieldrecht overgebracht. Het stof felijk overschot van den heer Verplanckent d gehuwd was en vader van drie kinderen, wei naar het lijkenhuisje vervoerd. De auto is In beslag genomen, terwijl de be stuurder werd gearresteerd. Uitvoerig werd dit plan door de afgevaar digden besproken. Besloten werd het plan door het hoofdbestuur nader te laten uitwerken. Voorts werd besloten het contract te verstevi gen met de Ned. Bakkerij Stichting. Mag ik U beleefd verzoeken ter wille van de goede zaak, onderstaand stukje te plaatsen. Ik voel ml) gedrongen en ik geloof, dat het nuttig is, openlijk te verklaren, dat ik van harte instem met het ingezonden stuk van V.DK., onder de rubriek „Van week tot weekopgeno men In Uw nummer van Zondag 17 Jan. U. Niemand onzer behoeft „gemuilband rond te loopen” en het is „kleingeestig, indien men geen verantwoorde en geestige kfltiek kan verdra gen," maar we moeten niet enkel geen „zure kankeraars worden,” we moeten ons ook wach ten voor kritiek, die feitelijk niet veel anders doet dan kankeraars kweeken en pessimisme In de hand werken. Het gaat hier niet om de bedoeling van den schrijver, maar om een zuiver oordeel, of. aoo men liever wil om een zuiver aanvoelen van de vraag, of een bepaalde kritiek opbouwend, dan wel afbrekend zal werken, of zij ten minste meer goed dan kwaad zal doen. Wanneer men niet menschelljkerwljze zeker is. dat dit laat ste het geval zal zijn, Is zij, ondanks de aller beste bedoeling, niet verantwoord. Mijn persoonlijke overtuiging is. dat aan zulke slecht verantwoorde kritiek te veel plaats wordt gegeven. In moeilijke tijden hebben de werkers aan moediging noodig en verdient het aanbeveling zelfs de toeschouwers warm te maken. De psy chologische beteekenis van blijmoedig optimis me begrijpen moderne bewegingen beter dan sommigen onder ons. Met de meeste hoogachting Dr. G. v. NOORT, deken van Amsterdam. Daarna herdacht de voorzitter het verscheiden van het medelid, den heer Betram, voorzitter van het Gewest Zuid-Llmburg. Staande de ver gadering werden gebeden gestort voor de ziele- rust van den overledene. Besloten werd de Bondsvergadering te houden te Arnhem, terwijl in die stad tevens de vakwed- strUden zullen worden gehouden en wel op den- zelfden datum als de Bondsvergadering. Vervolgens werd door de afgevaardigden de urgente kwestie van de al of niet bindend ver klaring der Ondememers-Overeenkomst bespro- De heer Geytenbeek te Soest is Woensdag 103 jaar geworden. In de volte reed deze twee arbeiders aan. Een van hen, de 35-jarige gehuwde M. van der B., vader van tien kinderen, werd daar bij zoo ernstig gewond, dat hjj In levensge vaar verkeert. Met het andere slachtoffer J. van den E., die slechts lichte verwondingen opliep, werd hij het kantoor van de fabriek binnengedra gen, waar hy op advies van den Ijlings ont boden geneesheer, dr. Verbeek uit Gemert, van de H.H. Sacramenten der Stervenden werd voorzien. Van der B. mag niet worden vervoerd. e georganiseerde ledenwerving voor de R K. Staatsparty genaamd „de 100.000 nieu we leden actie” groeit tot een waar succes. Sinds 1 November, dus In 2'.4 maand werden reeds meer dan 50.000 nieuwe leden Ingeschre ven. De actie wordt inmiddels met groote kracht voortgeaet, totdat het beoogde doel 100.000 nieuwe leden is bereikt. Kranige staaltjes van activiteit vallen te vermelden. Nog steeds staat Tilburg aan de spits met 2500 nieuwe leden, op den voet gevolgd door Roosendaal met 2376 nieuwe inschrijvingen. vyf jaar geleden had een pasgetrouwde Duitsche vrouw, die met haar man naar Hol land ging, een mlrteplantje uit haar geboorte dorp N^euenklrchen mee naar Holland geno men, hetwelk zich prachtig had ontwikkeld. Naar een oud gebruik had zy dit plantje uit de Lüneburgerheide naar Prinses Juliana ge zonden, met het verzoek een takje er van op haar huwelijksdag voor het altaar te dragen. Juliana heeft de Duitsche vrouw met een eigenhandig geschreven brief bedankt voor haar geschenk, dat zy ook werkelyk op 1 Januari by haar bruidsgang heeft gedragen. Het O. M. by de rechtbank te Leeuwarden heeft tegen den 25-jarigen P. van V., vroeger gemeente-ontvanger te Hindeloopen, wegens verduistering van 5000, met welk bedrag hy de wyk nam naar Zuid-Frankryk, waar hy te Nice werd aangehouden, twee jaar gevangenis straf geëischt. Naar emittenten ons berichten, werd de Woensdag JJ. gehouden 4 pCt. Conversieleenlng 1937. groot 500.000 ten laste van de RK. Zie kenverpleging te Hilversum geheel volteekend. Gepoogd zal worden het sperverbod dat thans voor Amsterdam en Rotterdam geldend is, voor geheel Nederland ingevoerd te krijgen. Biykens den jongsten weekstaat steeg de goudvoorraad van de Nederlandsche Bank in de afgeloopen bericht per lode met vyftig mll- lioen. Over de houding van Minister Gelissen by de behandeling van de ondememersovereenkomst heeft het bestuur een onderhoud gehad met mr Gosellng. Deze gaf het bestuur de verzekering, dat de Kath. Staatsparty in deze mlnister-keuze niet is gekend. De RK Staatsparty kan geener - lel verantwoordelykheld op zich nemen voor de handelwyze van een katholiek minister. Tus- schen Minister en RK Staatsparty ontbreekt elke band. Tenslotte had Mr. Geseling gezegd, dat het vóór de verkiezingen onmogelyk zal zyn een an deren koers in te slaan met deze regeering. In het valutaverkeer van gisterochtend golden voor Ponden en Dollars de pryzen van gisteren, respect, op 8968.96^ en 19254— 1.8254- Onder beurstyd trad ook geen verande ring in. De Dollar noteerde officieel 1.83 5/8, zoodat de waardevermindering van den gulden 1954 pet. bedroeg. Niettegenstaande deze daling by het index cyfer, kan men by een aantal butget-onder- deelen een prysverhooging waarnemen: o.a. by de rubriek brood. beschuit en koek (prys verhooging van biscuit als gevolg van de in trekking met Ingang van 14 December jl van de restitutieregeling voor bloem, verw-rkt tot biscuit, macaroni, vermicelli, enz.); grutters waren (enkele soorten, zooals capucyne.-s, haver mout, vermicelli); kruidenierswaren (enkele soor. ten thee), visch; vetten (natuurboter) groenten, kleeding en woninginrichting. Doch met uit zondering van die by woninginrichting zyn deze verhoogingen zeer gering en hebben op de totale beweging weinig invloed. BANDOENG, 20 Jan. (Aneta). De eerste Glenn Martln-bommenwerper voor de lucht- vaartafdeellng kon heden de eerste proefvlucht maken. By deze proefvlucht werd het toestel bestuurd door den Invlieger van de Glenn Martln-fabrieken. den heer Rowland. Onmid- deliyk daarna steeg het toestel op voor een tweede vlucht, welke vlucht door generaal Berenschot, overste Van,' Oyen en kapitein Sonier als passagiers werd meegemaakt. De politie, die terstond ter plaatse was, maak te proces-verbaal van het gebeurde op. Geble ken is, dat de remmen van den aanrydenden wagen in goeden staat verkeerden, zoodat de auto is vrygegeven. was vooral van belang in verband met de doch- termaatschappydie deze N.V. in Djokjakarta heeft. De interesse van de hooge bezoekers ,voor de verschillende tabaksbewerkingeq, was dan ook groot. De directeur, de heer R. Mignot, diende van voorlichting, daarby geassisteerd door de overige leden der directie. De directie bood het gezelschap in hotel 'Grand Vllle een lunch aan, waarna de Indi sche vorsten, alvorens naar Den Haag terug te keeren. nog een bezoek hebben gebracht aan de N V. Stoomlinnenfabrieken der firma J. Elias ain de Strypschestraat te Eindhoven. Mlpt groote belangstelling hebben de hooge van de verschillende fabricageprocessen fabflek kennis genomen. Van de hand van ir. P. G. Meyers is by de rijksuitgevery verschenen een geschrift over den Lucernebouw. Ir. Meyers beschryft in de bro chure de^*>hiedenis van dit gewas en de in Europa voorkomende variëteiten. Voorts geeft hy eenige aanwyzlngen over de manier, waar op het gewas het beste behandeld kan worden en waarop het voor den Nederlandschen land bouw het meeste voordeel kan opleveren. In deze film wordt het werkloosheidsprobleem behandeld, benevens de wijze, waarop door het beleid van Sociale Zaken in de moeilykheden. welke dit probleem met zich brengt, voor zien is. De gegevens zyn ontleend aan het onlangs verschenen boek Het Werkend Land, van W J van Balen. Eind Februari hoopt men met de samenstel ling van de betreffende film gereed te zyn. OniirnMl| waar V Thuta op laidaar, la fabriek. «Aoewbar^ai op m*oo4; (mans-boven en wonlng- vloerzeil, naast den maanden De Minister van Sociale Zaken heeft in sa menwerking met den heer Van Staveren, voor zitter van de vereeniging voor cultureele films, de N.V. Profiltl Filmfabriek belast met de ver vaardiging van een groote geluidsfilm, welke voorloopig getiteld is: Het Werkende Land. Ook by enkele rubrieken, die een daling vertoonen, is die daling weliswaar gering, zooals by vleesch (verlaging by varkens- vleesch. welke een verhooging by rund- vleesch ^n omvangt overtrof) en aardappe len. Doch daarnaast zyn er twee andere rubrieken en wel eieren en fruit (dit laat ste door prijsverlaging van bananen en door het aan de markt komen van man darijnen), waarby een grooter verschil voorkwam, terwyi ook de post electriclteit, als gevolg van de omstandigheid, dat het gemiddelde verbruik voordeeliger is, naar mate de voordeelen van speciale tarieven in het winterseizoen beter tot hun recht komen, in dezelfde richting gaat. De beide posten die hét sterkst gedaald zyn, be- hooren tot de voeding, en dit verklaart dan ook, dat de voeding sterker is gedaald dan het geheele budget. De berekening geeft als resultaat, dat de totale styging met 1.0 pct. van September op December 1936, voor 0.8 voor rekening van de devaluatie en voor 09 voor die van de gewone prysbeweging is te brengen. Nadat men te Igls Innsbruck en Weenen over de eerste verontwaardiging over het valsche bericht van een groot gevaar waaraan H. M. de Koningin ternauwernood ontsnapt zou zyn, heen was, is men natuuriyk gaan onderzoeken wie de schuldige aan de verspreiding ervan kan zyn geweest Daarby constateerde men, volgens den Ween- schen correspondent van het Handelsblad, al gauw iets merkwaardigs. Er bleken n.1. Dinsdag morgen te tien uur kort na elkaar niet minder dan zeven telefonische gesprekken uit Nederland gevoerd met vragen om nadere inlichtingen over deze sensatie. Toen men een dezer nummers terug telefoneerde om te vragen vanwaar dat bericht afkomstig was, heette het „uit Inns bruck”. Maar toen bleek ook, dat er uit Inns bruck en Igls (dat tot het telefoonnet van Innsbruck behoort) te voren geen enkel gesprek naar Nederland was aangevraagd, zoodat het dus al niet juist kon zyn. dat het bericht uit Innsbruck zou zyn ontvangen. Men is In Igls en Innsbruck en in regeerings- kringen te Weenen niet alleen verontwaardigd over deze mystificatie, maar ook erg benieuwd te vernemen, wie de schuldige zal blyken te zyn geweest. Men verwacht hier, dat die in ons land ■elf te zoeken zal zyn, omdat immers die mede- deellng, dat het bericht uit Innsbruck ontvangen ■ou zyn, al zeker onjuist la er een Te Utrecht kwam Woensdagmiddag in hotel-Noord-Brabant de Ned. R K. Bakkers- patroons-organlsatle in algemeene bonds- raadsvergaderlng byeen ónder leiding van haar voorzitter, den heer Joh. Loose uit Bergen op Zoom. De conclusie luidt, dat een breuk in de lucht als oorzaak *den val van de PH. worden beschouwd. Wel is cylinder gevonden, welke vondst, naar door sommigen werd aangeno men, zou wyzen op een warmloopen van den motor, maar deze veronder stelling mist eiken grond, omdat is vastgesteld, dat deze cylinder als onderdeel in de cabine werd ver voerd. Met het maandelijksch indexcijfer der koeten van levensonderhoud óver Deceinber 1936, het derde dus sedert September, is het thans moge- Ijjk niet alleen de prijsbeweging te volgen gedurende- de afgeloopen maand, doch tevens den invloed van de devaluatie na te gaan gedurende het geheele kwartaal, dat na den monetairen maatregel van 26 Sep tember is verstreken. Wij zien dan, dat het indexcijfer over December 13 3.4 bedraagt, te gen I 32.0 in September (op de basis van het peil der prijzen vóór den oorlog 100). Een stijging dus in het kwartaal met 1.0 pet. In Novem ber bedroeg het 133.9, of l.<f pet. meer dan in September. Van No vember tot December is er derhalve een daling en wel met 0.4 pet. Dinsdagavond is de 35-jarige autover huurder J. P. uit Grauw (Z.-VL) te Kiel drecht op een aantal menschen ingereden, waardoor éën persoon gedood en drie ande ren gewond werden. Een aantal leden van de zangvereeniging Broedermin te Kieldrecht (op de Belgische grens) bevond zich in café De Vrachtwagen van den heer E. Lambin te Kieldrecht Toen het gezelschap, dtit in genoemd café feestvierde, wilde vertrekken, passeerde een motortram. Uit een en ander biykt, dat ook in dese derde maand de depreciatie van den gulden op het verloop der pryzen nog niet veel invloed heeft ge had en een verlaging van het indexcyfer zelfs niet heeft verhinderd. De gevolgen van de devaluatie zyn ditmaal hoofdzakelyk te vin den by de rubrieken kleeding kleeding in enkele volkszaken) inrichting (goedkoopere kwaliteiten meubels, dekens en matrassen), post schoeisel, die reeds in vorige was gestegen. Over een motorische storing is nog niets be kend, omdat de motor nog niet geheel is uit gegraven. Onmiddeliyk na verkregen toestemming van de justitleele autoriteiten, zullen de overbiyf- selen van de slachtoffers naar Nederland wor den getransporteerd. Via een centraal punt worden plaatselyk of gewesteiyk overeenkomsten aangegaan met de gdbdwillende bakkers en hun le veranciers. Die overeenkomsten zouden moeten bevatten de verschillende zaken welke deugdeiyk zyn gebleken in de oude saneering, alsmede den prys. Nagegaan is, dat over het algemeefa 90 k 95 pCt. der bakkers genegen is dusdanige overeenkomsten aan te gaan. Verplichtend is vanzelfsprekend dat be trokken zal worden van die bloem- en gistfabrikanten die de overeenkomsten me de aangegaan hebben en omgekeerd natuur- lyk. Bakkers die niet mede-onderteekend hebben, kunnen niet anders dan tegen be duidend hoogeren prijs hun grondstoffen van de betreffende leveranciers betrekken. Een hooge boete zal gesteld worden voor hen, die onder den onderling vastgestelden broodprys gaan verkoopen. Wanneer dit plan ten uitvoer zal worden gelegd ih samenwerking met de patroons organisaties en de coöperaties, is succes verzekerd. Onmiddeliyk naast dit plan zullen voor bereidingen moeten worden getroffen voor de vestiglngselschen. ■g—eze stelling is zeer juist, alleen zijn I 1 de gekozen termen wat vaag. Wel- ken regel moet worden nageleefd? De rechtsregel? Maar waarop is die rechtsregel dan gegrondvest? Op het steeds wisselend rechtsgevoel der men- schen? Maar mèt de tijden en de veran derende omstandigheden wisselen ook de rechtsopvattingen van de menschen. Wat gisteren recht heette, wordt morgen voor het grofste onrecht uitgekreten en omgekeerd. Wat in het eene land en door het eene volk tot recht wordt verklaard, wordt in het andere land en door het andere volk als onduldbaar onrecht ge- disqualificeerd. En beide landen en bei de volkeren maken er aanspraak op, dat hun recht het doorslaggevende moet zijn en geëerbiedigd dient te worden. De stel ling van Prof, van Hamel is dan ook alleen houdbaar, wanneer zij gepreci seerd wordt in zuiver Christelljken zin. De machtigste en onmisbare factor voor het instandhouden der menschelljke samenleving overeenkomstig den wil van God is: het naleven van de door God gegeven regelen, welke evenzeër voor ieder mensch afzonderlijk als voor de gemeenschap der menschen gelden. Het naleven van die regelen kan oogenschljn- lijk wel eens tijde lijk en stoffelijk nadeel met zich meebrengen, zoolang anderen zich aan die regelen onttrekken en in breuk maken op de door God gestelde en gewilde orde, maar daartegenover staat het onschatbare boventijdelijke eeuwige voordeel en de op den duur we zenlijke verbetering van de wereldorde en de samenleving der menschen, welke noodzakelijk het gevolg moeten zijn van een diep overtuigde consequente alge meene naleving der christelijke begin selen zoowel tüsschen de individuen als tusschen de volkeren onderling. Het ont zag voor de rechten en belangen van an deren moet gebaseerd zijn qp naasten liefde. de Christelijke deugd bij uitstek. Helaas is de huidige Volkenbond even als de samenleving der volkeren, waar van hij het resultaat en de uitdrukking is, slechts gebouwd op enkel natuurlijke humane beginsele^i, welke velen alleen dan maar wensdjen te eerbiedigen, wanneer deze in hun kraam van baat- en winzucht, van machtshonger en egoïsme te pas komen. Dat is de grond oorzaak van zijn zwakte en gebrekkig heid. Daardoor is hij kunnen worden tot een trieste caricatuur van wat hij in eersten opzet beloofde te worden. Huma ne beginselen en 'leerstellingen zijn goed en schoon, maar zij missen dwingende kracht, wanneer zij niet voortkomen uit een diep beleefd en practisch Christen dom. Ja, wanneer alle volkeren en men schen uit de kracht en het beginsel van het Christendom leefden, zou een Volken bond niet noodig zijn, maar zou geheel de wereld een volkenbond zijn, hechter en machtiger en beter dan die, welke thans in nood verkeert. Al zal dit ideaal ook niet volledig te verwezenlijken zijn, dit neemt niet weg, dat alle Christenen doelbewust naar de verwezenlijking van dit ideaal hebben te streven, op de eerste plaats door zelf voorbeeldige Christenen te zijn en de beginselen van het Chris tendom niet enkel te belijden, maar ook te beleven, zoowel In eigen kring als daarbuiten. Humaniteit is slechts-drijf zand, Christendom biedt vasten bodem. Woensdannidda* omstreeks vier aar la by het uitcaan van de fabriek van F. van Thiel en Zonen te Beek en Denk een ern stig verkeersongeluk gebeurd. Voor de fabriek stond een vrachtwagen van de firma van Gend en Loos te lossen, terwyi van een zyde een vrachtauto naderde. Op het moment, dat de weg vol was met naar huis keerende arbeiders naderde van den tegenover- gestelden kant met groote snelheid een vracht auto van de Nationaal Express te Utrecht. n de jaarlijksche vergadering van de Nederlandsche Vereeniging voor In ternationaal Recht te Den Haag heeft de voorzitter prof. mr. J. A. van Hamel een belangwekkende rede gehouden over „Nederlands zelfstandigheid in de inter nationale rechtsorde”. Wij zullen op deze plaats niet op alle details van zijn betoog Q Ingaan, doch enkel eenige stellingen uit zijn rede bijzonder belichten. Prof, van Hamel wees op de rechtsonzekerheid en de minachting voor het recht, welke de internationale verhoudingen in het af geloopen jaar hebben beheerscht, en weet dezen toestand terecht aan oppor tunisme, eigenbelang en oygenbllks- macht van leidende politici. Als de vol keren geen geloof meer overhouden in het gegeven woord, in orde, regel en rechtsbesef, wordt de maatschappij on gemerkt tot den ondergang gebracht, aldus verklaarde hij. Is niet eenmaal het zoo trotsche en wereldveroverende Oude Romeinsche Rijk aan de opkomst van willekeur en avontuur, in plaats van de legaliteit, ten gronde gegaan? Deze her innering aan het leerrijke verleden is een schoen, welke wonderwel aan de vol dongen feiten uit den grond stampenden voet van moderne imperlumbouwers past. Prof, van Hamel poneert dan de stelling: „De machtigste en onmisbare factor voor het in stand houden der menschelljke samenleving is: Het nale ven van den regel, ook als die u nadeel brengt, en het ontzag voor de rech ten en belangen van anderen, ook als deze u knellen.” der den Invloed van de waardevermindering van den gulden hooger zyn geworden, doch by arbeidersgezinnen zyn die uitgaven rela. tlef gering, zoodat zy buiten beschouwing kunnen blyven. De totale invloed van de devaluatie op de posten kleeding, schoeisel en huisraad, en daar door op het Indexcyfer zelf, kan worden nage gaan door aan te nemen. dat de bedragen dier posten, zooals zy in September in de sta tistiek voorkwamen, in December ongewyzigd ■yn gebleven. Ook andere budgetonderdeelen, zooals post diversen, kunnen weliswaar uitgaven vatten voor artikelen, waarvan de pryzen Prachtige resultaten werden vooral in Lim burg bereikt, waar men aanvankelyk op een toename van 10.000 leden rekende. Intusschen zyn thans reeds 13996 nieuwe leden in 73 van de 180 Limburgsche afdeelingen ingeschreven. De verwachting is dan ook zeker gerechtvaar digd, dat 20 000 nieuwe leden zullen worden ge wonnen. Te Amstenrade verdubbelde .iet leden tal. Die gemeente geldt nog wel als het Mekka der NBB. Te Venlo zyn 675 nieuwe leden Ingeschreven, in die gemeente wordt .De Opmarsch” ook ge durende een half jaar in een oplage van 2000 exemplaren per nummer gratis verspreid. Te Beek by Nymegen 213; deze afdeeling telt thans 444 leden. Te Weerselo nog 20, In totaal werden dus 120 nieuwe leden geboekt. Te Berghem 216: te Noordwykerhout nog 162. in totaal 217 nieuwe leden; te Buchten 65; te Nootdorp 50 en 74 aspiranten; te Belfeld 182 en 25 aspiranten; te 'sHeerenhoek 40; te Gouda 257; te Lindenheu vel 1100; te Helvoirt 72 en 29 aspiranten; te Amsterdam, de Afdeeling D, T68;- de Afdeeling O, 52; de Afdeeling H 250; te Rotterdam. St. Elisabeth 81; te SUvolde nog 45. in totaal thans 545; te Bergen op Zoon nog 50. in totaal 350 nieuwe leden; te Kudelstaart 40; te Lutterade 28; te Apeldoorn 325; te Duivendrecht 39, te Roelofarendsveen 325. De Afdeeling Erica be richtte een ledenwinst van 35. een mooi resul taat In deze gemeente, waar 1 aantal Katholie ken slechts gering is. Te Avenhom zyn thans nagenoeg alle Katholieke kiesgerechtigden tot onze Party toegetreden Te Loon op Zand steeg het ledental van 307 tot 708; te Roggel van 380 tot 625; te Drunen van 300 tot 500; tJT'Bruns- sum van 219 tot 1019, een pracht resultaat! Te Passart (Hoensbroek) werd een nieuwe Afdeeling van onze Party opgericht. Zy telt thans 311 leden. Te Warmond zyn 650 van de Katholieke kiesgerechtigden lio der Party. Het voorloopig resultaat te Haarlem is 550 nieuwe leden (400 in één parochie Ite Oud-Gastel werden 197 leden gewonnen; te Rucphen 64; te Wormer 70; te Bargercompascuum 51; te WUk by Duurstede 180; te Reeuwyk nog 30; te Blels- wyk 32; te Diessen 159. In de Afdeeling Vught steeg de ledenwinst van 201 tot 311 en nog steeds treden nieuwe leden toe. Te Sterksel zyn op 5 na alle Katholieke kies gerechtigden lid der Party. Te 's Hertogenbosch werden 1000 nieuwe leden ingeschreven; te Vee- nendaal steeg het ledental van 120 tot 203; te Egmond-binnen van 50 tot ruim 300; te Berg- schenhoek van 83 tot 149. De Afdeeling Merkelbeek meldt een leden winst van 123. Maastricht (St. Pieter) 150, Alk maar 300, Mheer 60. Te Lieshout steeg het le dental, ondanks een contrlbutieverhooging. van 144 tot 627. Een afdeeling in Den Haag (H. Gerardus) won 230 nieuws leden en 72 Ot>- marsch-abonné's.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5