Gemeenteraad van Castricum Een Nederlandsche heldin, die weinig bekend Dervoets F I WOLTERING Onz IS DUURT NOG VOORT DE GASFABRIEK IN HET GEDRANG VRIJDAG 22 JANUARI 1937 Begrooting vastgesteld WARMENHUIZEN Begrooting 1937 it Jenny Merkus Twyfel In armoede gestorven De voorzitter antwoordt De oppositie schrikt van de vele schulden Spctkoopjes in alle Afdaelingnnl OP KLEECHNG NAAR MAAT 10 pCt KORTING „Joanna Hollandésa, DATUM GRATIS KOOPDAG DEKEN CADEAU Tenetial* onsen geheelen DB- KKNVOORRAAD voor het einde van be» wlnteraelaoen op te ruimen geven wy. zoo lang onas voorraad strekt: een zelfde Deken CADEAU ZUtVMl WOLLEN DEUNE eenpersoons f 4.90 tweepersoons 'w6.75 Ute-Jumeaux 8.90 fbima leidschb wol eenpersoons f 8.75 K^raoon. f 9.85 Hts-jumeaux f 12.90 GESTIKTE DEKENS eenpersoons. e «aas diverse kleuren tweepersoons. SSkrKTT'":12.50 t I werd Hy komt zyn plichten na gemeente vergaderde nieuwe Klachten-lystje L. T. B.-vergadering Bede B. Machlelse De luidspreker Behandeling der posten De VOORZITTER gaf eenige cijfers. waar- Een Volksfront Beswaren tegen de gasfabriek Bij de begrooting van het gasbedrijf opperde 9» iso x ais --t t. t. t. t laas. Het speet spr. te moeten constateeren, dat er in 1936 nog geen eenstemmigheid was gekonen onder de leden van den raad. Nog altijd staat men tegenover elkaar, kritiek is goed, maar ze moet opbouwend zijn en gefundeerd op onder ling begrijpen. welke klachten ook de VOORZITTER instem de. die streng toezicht beloofde. Betreffende de straatverlichting vroeg de heer De gemeentebegrooting werd voor den gewo nen dienst vastgesteld op f 376.597.04 aan in komsten en uitgaven. Uitsluitend artikelen van dit Seizoen :L :t- :t, :t. :t. Zy vocht ip den Herzegowienschen opstand voor een volk, dat zy lief had Nadat men ruim een uur had gepraat over de verschillende posten van de begrooting. kwam de heer B Res bij den post „onderhoud van straten en wegen” met een heel lijstje klachten naar voren over de minder voorname wegen en paden in de gemeente, welke paden maar weinig deugen. Dit punt lokte weer een uitvoerig debat uit. waaruit bleek, dat allen het er over eens waren, dat er heel wat te verbeteren viel en ook de VOORZITTER erkende, dat er eigenlijk al lang in voorzien had moeten worden. Om redenen van bezuiniging kan echter geen afdoende ver betering worden aangebracht. Een radicale ver betering sou zeker een 30.000 kosten. Evenwel zochten B. en W. naar een bevredigende oplos sing. terwijl getracht zal worden, de ergste toe standen weg te nemen. Betreffende den vuilnisophaaldienst stelde de heer DE WILDT voor, dezen over te doen aan particulieren, omdat dit hem voordeellger en doeltreffender toe leek. De heer O. F. RES verwachtte van een aan besteding van den ophaaldienst veel voordeel. De heeren DE NIJS en HELLINGA waren Wanneer men wil, kan men ook in deze gemeente tot elkander komen, maar het steeds de schuld van alles geven aan de tegenpartij, is niet juist. opnieuw werd de haar troep tot aan waar zy zich inacheepte naar Split en Triest, niet zonder opnieuw aan haar krijgsmakkers een som gelds ter hand te hebben gesteld. Een jaar later, tijdens den ServischMontena- grynschen oorlog, zag men haar plotseling op nieuw verschijnen. Weer onderscheidde zy rich en wel i» den veldslag te Ratcha. - rtyd inge- 3300 per deshg be lli de ge- Besloten werd aan B. en W. op te dragen een onderzoek in te stellen naar de mogeiykheid van een goedkoopere en even doeltreffende straatverlichting. Dat Castricum noodlijdend zal worden, ge loofde spr. niet direct, gezien den grooten groei der gemeente. Volgens acte van Notaris A. J. H. van Clarenbeek te Bottenlam dd 21 Januari 1937, was in dan brief, die b# acte van gameiden Notaris dd. 31 December 1936 door ons la verzegeld couvert was gedeponeerd, als Gratis Koopdag in onze speciale rec&me aan gewezen: WOENSDAG 90 JANUARI 1937 Ieder, die dus op dien dag in Mn van onze magazijnen In don lande ge kocht en contant betaald heeft, ont vangt het bedrag van dien aankoop, tegen inlevering van den kooplxm met het speciale daUunstempel, In contan ten terug. Do uitbetaling geschiedt vanaf mor- gen tot en mot 30 Januari 1937.. DE WILDT aan B en W, een verandering van de gasstraatverllchting in een electrische te overwegen omdat spr. de voor de verlichting uitgetrokken ƒ5520 veel te hoog vond. Een electrlsche verlichting leek hem goedkooper. Wethouder DE VRIES wilde dit wel in over weging nemen, mur vreesde, op grond van vroegere onderzoekingen en huidige ervaringen In andere gemeenten, dat een electrlsche ver lichting nog duurder zou zijn dan de tegen woordige. zeer goed in orde zynde gasverlich ting. Er is verleden jaar gezegd, dat de heer De Wildt een luidspreker was. Is het niet beter, dat zoon steeds maar geluld gevende luid spreker! afgezet wordt? De heer DE WILDT wilde wel eenheid, maar eerst gelijkberechtiging. Dat spr. z.g. zyn plich ten tegenover de tuinders niet zou zyn nage komen, was niet zyn schuld, omdat hy indertyd als raadslid het niet mocht doen. Spr. wilde zich niet In de hoogte steken, maar hy offerde zich op voor de tuinders, hoewel hy geen cent te missen had. Spr. zou wethouder De Vries dat wel eens willen zien doen. De heer DE VRIES zei, dat de heer De Wildt wel degelijk als voorzitter van den L.T.B. zyn menschen over de maatregelen van B. en W. had kunnen Inlichten. Niemand, die het hem verbood; hy was dus te kort geschoten. De heer DE WILDT: Loop naar den bliksem! Spr. vroteg, waar de heer De Wildt den moed vandaan haalde, zyn fractie als d e Katholieke fractie naar voren te brengen. De. heer DE WILDT: Ben ik Katholiek of niet? De heer HELLINGA: Ik hoop het, maar ik twyfel er aan, gezien uw gedragingen. Spr aanvaardde geen verwyten van iemand als den heer De Wildt. De meerderheid vormt geen blok of Volksfront en heeft niet zoo slecht ge werkt; dat was wel gebleken. De heer AUKUS huldigde eveneens de nage dachtenis van burgemeester Lommen en zei verder, dat B. en W. zich veel moeite hadden gegeven, de gemeente te vrijwaren voor de noodljjdendheid, waarvoor spr. hulde bracht. De VOORZITTER zei. dat B. en W. al het mogeiyke hadden gedaan om een betere loon regeling te krijgen voor de werkverschaffing, maar men had meer te verzoeken dan te ge bieden. Gepoogd za] worden het rioleerlngsplan niet In werkverschaffing, maar vanwege het Werkfonds uitgevoerd te krijgen. Over de klachten van den heer De Wildt dien spr. vreesde geen bevredigend antwoord te kunnen geven, zei de VOORZITTER, dat het niet aan het tegenwoordige college lag, dat er geen reserves waren gemaakt, zooals de heer De Wildt wenschte. De vroegere raad wilde alle overschotten direct aan de belastingbetalers ten goede laten komen, waarbij men de tegenwoor dige crisis niet kon bevroeden. Van dit stelsel burgemeester I «ommen een tegenrianrinr, uit bleek, dat de productie van de fabriek is opgeloopen van 100.000 M3 per jaar tot 900.000 M3 per jaar, terwijl de prijs van 27 cent per M3 daalde tot gemiddeld 6 cent per M3. Verder aette spr. uiteen, dat Castricum tegen over zyn half millioen schulden degelyke bezit tingen had. De heer DE WILDT bleef by zyn standpunt en was er van overtuigd, dat de schuldenlast van het bedryf steeds hooger zou worden. Cen tralisatie (aansluiting by de Hoogovens) moest volgens spr. goedkooper zyn. De heer AUKUS zei, dat de directeur van de gasfabriek den grootsten lof verdiende voor zyn beleid. De prijs van het gas is nergens in Ne derland goedkooper dan in Castricum en de kwaliteit is uitnemend. De begrooting van het gasbedrijf werd na de bespreking der afzonderiyke posten, met de stemmen van de heeren De Wildt, O. F. Res. Borst en B. Res tegen, goedgekeurd en vast gesteld op f 25 580.32, met een winst van f751 33. de heer DE WILDT een heele reeks beswaren tegen de gasfabriek. Deze fabriek zou veel en veel te zwaar gebukt gaan onder diverse las ten. waarvan de leenlngen het allergrootste aandeel vormden, in totaal meer dan een kwart millioen, terwijl daar slechts een winst van eenige honderden guldens tegenover stond. De gasfabriek zou op den duur de doodsteek wor den voor de gemeente. De heer DE NWS kon niet begrijpen, dat een raadslid de reeds lang afgedane gaskwestie weer opnieuw aan de orde stelde. Het gasbe drijf was volkomen gezond, rendeerde en pro duceerde gas tegen tarieven, die veel lager zyn dan in vele andere gemeenten en lager, dan voor het gas van de Hoogovens gevraagd zou moeten worden. De heer BERLEE zei, dat de heer De Wildt wel met allerlei beswaren kwam tegen den schuldenlast van de fabriek, maar men moest nie( vergeten, dat deze schuldenlast ook aan wezig zou biyven. wanneer men gas van de Hoogovens betrok, want het buizennet moest toch in stand blyven; men kan het hoogoven- gas niet door de lucht blazen! De heer HETTINGA zei, dat de gascommissie zich wel degelyk zou doen gelden, wanneer er iets niet in orde was. Er waren echter geen aanmerkingen te maken. Bovendien, wat deert een schuldenlast, wanneer het bedryf rendabel is en de tarieven laag zyn? Wethouder DE VRIES herinnerde nog eens aan het onpartydlge onderzoek, hetwelk inder tyd door deskundigen werd Ingesteld, uit welk onderzoek bleek, dat de tegenwoordige gang van zaken minstens f 7000 per jaar goedkooper was dan elke andere manier van gas leveren. Voorts zei spr., dat twee derden van de schuld rustte op de distributie van het gas, welke schuld dus ook zou blyven bestaan, wanneer de fabriek werd afgeschaft. De Ini voerde tariefsverlagingen kostten jaar, hetgeen dus de winst ook i invloedde, maar ten bate kwam bruikers. J De heer DE WILDT zei ook, dat de raad nog niet eensgezind was en weet dit aan het soort volksfront, hetwelk volgens hem in den raad tegen zyn fractie bestand en welk „volksfront" ieder verstandig plan of voorstel van zyn frac tie en er waren verschillende goede voorstel len door zyn tractie gedaan eendrachtig be streed en onmogeiyk maakte. Het werkeiyk gemeentebelang werd door B. en W. en de meerderheid, die de schuld is van den huldigen slechten toestand, opzy gezet, al leen om sprekers fractie te treffen. B. en W. zyn met hun ingebeelde alwetend heid te hoog gevlogen in de laatste jaren. met het gevolg, dat de gemeente nu de dupe is. Ei wordt gesproken over de felfstandigheid van de gemeente, maar is het niet goed, dat er van hoogerhand wordt toegezien? Anders ging het heelemaal verkeerd. Volgons spr. stonden B. en W onder druk van bepaalde personen. Er moet bezuinigd worden, zei de heer De Wildt, dfe nog tal van andere felle verwyten naar de tafel van B. en W. slingerde en dc pers spr. bedoelde speciaal ons van par tijdigheid beschuldigde. De krant moest geen eigen meening geven, maar eeriyk vertellen wat er werd gezegd(?). De heer HELLINGA bracht hulde aan de nagedachtenis van burgemeester Lommen, wiens breede opvattingen spr. ten zeerste waardeerde. De algemeene beschouwingen waren hiermede ten einde, zoodat overgegaan kon worden tot het punt voor punt behandelen der begrooting. In de middagvergadering vroeg de heer DE WILDT by bet hoofdstuk „Openbare' veilig heid” den voorzitter, er voortaan voor te wil len zorgen, dat geen tooneelstukken meer wor den opgevóerd, die krenkend zyn voor de Ka tholieken. Spr. bedoelde oa- de stukken van Herman Heyermans. (Niet alle stukken van Heyermans zyn voor Katholieken ontoelaat baar. Dit meende de heer De Wildt. Red.). De heer AUKUS meende, dat de burgemees ter uitmaakt, wat toelaatbaar is. Bovendien is er een groot deel van de inwoners, dat in der- geiyke tooneelultvoerlngen niets aanstooteiyks ziet. Men mag dezen niet In hun rechten te kort doen. De VOORZITTER zei, dat hy zich als hoofd der politie niet behoefde te houden aan de wenseben van den raad. Overigens is deze kwestie een zaak, die den as nieuwen burgemeester aangaat. Verschillende leden klaagden over de straat - De jonge Hollandsche zy was de dochter van gouverneur-generaal P. Merkus en om streeks 1855 geboren te Buitenzorg was be zield door een vurig idealisme; haar ging deze zaak vooral ter harte, omdat het hier het strij den voor den christelyken godsdienst en het heroveren van in het christendom wortelende gewoonten gold. Reeds In Holland, waar zfl haar opvoeding aan 71 orthodoxe protestantsche school genoot, had als heel jong meisje de ge dachte by haar post gevat, dat zy eens voor een groot doel zou worden geroepen, zy wensch te niets liever dan haar leven voor dat groote, dat ondefinieerbare, in dienst te stellen en nu. terwijl zy in deze Zuidelijke streken reisde, het lot der verdrukte bevolking haar duldelyk was geworden, voelde zy, dat het moment, waar op zjj gewacht had, was aangebroken, zy was ryk, het lag voor de hand dat zy moest geven. Eenmaal aan land gestapt werd haar enthou siasme voor de zaak van Herzegowlna nog heviger aangewakkerd dbor een onderhoud met den katholieken priester don Ivan Mousdtch, die van zich zelf had ervaren, dat er eerder een legeraanvoerder een vovoide dan een priester in hem schoot Jenny Merkus, even in de twintig, zich er allerminst om bekommerend wat haar familie leden in Holland en l.ndlë er van zouden zeg gen. schonk met gulle hand een deel van haar kapitaal ten behoeve der opstandelingen. De eerste botsingen tusseben de Turken en hun tegenstanders hadden inmiddels plaats gehad, waarby echter de overmacht van de eersten duldelyk was gebleken De opstande lingen vluchtten in grooten getale over de gren zen van Dalmatte, waar zy zich snel verspreid den om niet in de handen der daar gestatlon- neerde Oostenryksche soldaten te vallen. Lang zamerhand verzamelden zy zich echter weer, teneinde een nieuwen aanval voor te bereiden, zy wisten, dat de strijd, die hen wachtte, zeer ongeiyk zou zyn en wel in hoofdzaak, omdat de Turken met zwaar geschut werkten. Weer was het de Hollandsche, die de reddende hand toestak. Aan een van de leden van haaf reisgezelschap overhandigde zy een groote som gelds en gaf Hrjh opdracht oorlogstuig, dat tn Korfoe voor Hsraegowina Bosnië bestek!'was, Te Castricum is een bijzondere hulde gebracht het jonge vorstelijke bruidspaar. Hier werd nJ. een bank, waarbij een vijver, onthuld, waarvoor 900 schoolkinderen de steenen bijeenbrachten. De bank werd belangeloos gebouwd door negen werklooze metselaars en grondwerkers onder architectuur van een gemeente -architect by het eerstvolgende appèl zeer eervol leende haar den titel van chef escouade. Toen de opstandelingen tenslotte werden gedwongen tot den aftocht, moedige Joanna door Makarska vergezeld. B. en W. en de meerderheid van den raad hebben toch nog niet zoo slecht geregeerd, want, behalve Heiloo, is er geen enkele ge meente in de omgeving, die evenals Castricum nog niet noodlijdend is. Mocht men vooral ook met het werkfonds tot overeenstemming komen over de uitvoering van het rioleerlngsplan. Spr. hoopte, dat B. en W. er in zouden slagen, de grondloonen in de werkverschaffing ver hoogd te krygen, omdat de huidige, lage loonen de verbittering onder de werkloozen doen groeien. Tot ons geluk, zei spr., hebben we onze ge meentelijke zelfstandigheid kunnen bewaren, maar de maatregelen en de wenschen van de regeerlng ondermynen deze zelfstandigheid he- om verschillende redenen niet enthousiast voor een aanbesteding, terwyi de heeren AUKUS en BERLEE by een eventueele aanbesteding strenge voorwaarden gesteld wilden zien. De VOORZITTER zei, dat B en W. reeds voomemèhs waren, een proef-inschryvlng te houden, waarby de inschryvers aan verschil lende voorwaarden zullen moeten voldoen. Biykt het, dat uitbesteding voordeellger is, dan zal er zeker reden zyn, er mee door te gaan. Toch vreesde spr., dat een ophaaldienst door parti culieren meer klachten zal geven dan een ge- meenteiyke dienst. Spr. geloofde niet, in te genstelling met anderen, dat er werkeiyk be hoefte bestaat aan het tweemaal per week op halen van het vuil in plaats van één keer, zooals nu. Na verdere behandeling stelden B. en W. voor in de begrooting een diep-spitregeling op te nemen, waarvan de kosten 1500.zullen bedragen. Hiertoe werd besloten. De heer DE NWS stelde voor, den post van 75.voor een cursus aan jeugdige werkloozen te verhoogen tot 200—, teneinde beter het zoo noodzakelijke vervolg-onderwys tot zyn recht te doen komen De bedoeling was, voor het geld een avondcursus te geven. Na een uitvoerige discussie werd het voorstel van den heer De Nils met 7 tegen 3 stemmen verworpen, omdat het te vaag was en niet ge fundeerd op een bepaald plan. De geschiedenis van deze Hollandsche strUd- ster in den Herzegowienschen opstand, welke tenslotte toch den stoot heeft gegeven tot het afwerpen van het Turksche juk. Is weinig be kend* Slechts in een enkel hlstorieboek wordt haaj naam vermeld. In het land zelf, dat zy eeris te hulp snelde, is men haar echter nog met vergeten. Zelfs leven er nog oude krijgsmakkers van wie er één nog kort geleden aan een jour nalist uit Zuld-Slavlé. tot welk land Herzego- wlna zooals men weet tegenwoordig behoort, haar roemryke daden vermeldde en haar af- schllderde als een knap, bijzonder moedig meis je, dat voortdurend bereid was zich met groote onverschrokkenheid te offeren voor een volk, dat haar liefde had gewonnen. Familie en Hollandsche tydgenooten hebben haar gezien als iemand, die de grenzen van bet gewone leven had overschreden en als een ge ëxalteerde. Haar verschoning in Holland wekte steeds mln of meer een sensatie In den kring, waarin zy thuishoorde. De komst van Jenny in haar zwart amaaonekleed. bet haar kort ge knipt een evenement voor die dagen I met haar wat vermoeiden Mik. waaruit echter elk oogenbllk bet vuur kon stralen, wanneer zy over de taak, waarvoor zy geroepen was. sprak, bracht onrust in de sfeer van sentimenteele zelf ingenomenheid. van conventionaliteit en mate rialisme, welke haar omgeving kenmerkte. Voor al, dat zy haar geld had „weggesmeten" vergaf men de landgenoote, die zich zoo zeer aan Zuidelijke volksstammen had gehecht, niet. Jenny ging desniettemin op denzelfden voet voort. Zy bleef door Europa zwerven en ver scheen steeds daar, wasu- zy dacht dat men haar noodig had. Tenslotte had zich de Idee in haar vastgeaet dat, wanneer Christus weer op aarde zou terugkeeren, er geen plaats op de wereld zou zijn waar men Hem verwachtte. Deae gedachte werd hasu’ zoo ondrageiyk, dat zy besloot tot den bouw van een groot huis te Jerusalem te Zijner eer het moet als hotel nog bestaan. Teleurstellingen zyn Jenny Merkus in haar leven niet bespaard. Ondank, bedrog, veel wan begrip heeft zy ontmoet, maar moedig beeft 4) tot aan haar vry vroegen dood zy was ziek en arm naar Holland teruggekeerd en stierf even in de veertig te Hilversum, ten huize van een vroegere verzorgster asm haar reeda in haar jeugd gestelde levensiyn vastgehouden. In het nuchtere Holland heeft Jenny Merkus weinig bewonderaars gehad; by de Heraegowien- sche bergbewoners, die alleen een heroïsch le ven de moette waard achten, is zy echter in dankbare herinnering blyven voortleven; gaarne gunnen zy Joanna Hollandésa de eer deel te hebben gehad aan hunne MtetadsiMte beerij- dkw. Voor ondersteuning aan behoeftigen uitgetrokken een bedrag van t S1JS0M voor ondersteuning aan werkloaeen f 47B34A8. De subsidie aan Maatschappelijk Hulpbetoon werd bepaald op f 19.000. De heeren De Wildt, G. F. Rea «n B. Res stemden tegen de begrooting. Besloten werd tot bet aangaan van een Jee- nlng van f53300 voor de financiering van vsr- schlllende werken. In plaats van den heer Driesagn, die bedankt had, werd de heer Melen tot agent der Ar beidsbemiddeling benoemd. Besloten werd, de commissie van toezicht op het lager onderwys, over welk voorstel de stemmen den vorigen keer staakten, op te bef fen. De heeren Aukus, De MJs en Hettinga stemden tegen opheffing. Tot lid van de commissie der bedrijven werd gekozen de heer Berlee en tot lid van de com missie voor bet Georganiseerd Overleg de beer P. de Wildt. Hierna sluiting, waarna de raad het keurig gerestaureerde raadhuis bezichtigde. w y an een amazone, een amazone, die niet V/ alleen streed voor wat zy als ideaal zag. maar er ook haar fortuin aan besteedde (gelyk een vrouweiyke Byron), vertelde onlangs de NR.Ct. Het was de jeugdige Hollandsche Jenny Merkus, die in het Jaar 1875, reizend in de oontrijen der Adriatiscbe Zee. gegrepen werd door het lot der bewoners van Bosnië en Herze gowlna, die reeds vier eeuwen onder de heer- schappy der Turken zuchtten. Het verdrukte bergvolk snakte van geslacht op geslacht naar vrijheid, om eigen godsdienst, gewoonten en tra dities weer te mogen aanhangen en om te ont komen aan de zware belastingen, afpersingen en gewelddadigheden van de machthebbers der Gouden Poort. Na vele mislukte pogingen om het Juk af te werpen, waarop de wraak der Tur ken niet ultbleef en de banden des te knellen- der werden aangetrokken, was nu elndeiyk een beweging ontstaan, die verontrustende afmetin gen voor de overheerschers begon aan te ne men. Het zou een strijd op leven en dood wor den een kamp, die de overwinning of den tota len ondergang zou brengen. In de Donau-landen en zelfs ver daarbuiten vond de opstand weer klank, vrijwilligers alt allerlei naties meldden zich aan Dalmatische en Montenegrijnsche pos ten en van alto Mjden vloeiden nlenfllnstim de wapene to*. Behandeld werd de begrooting der gemeente van het dleuMakr 1937. De heer I^M^US zei, dat men zich gelukkig kan prijzen,Wn de begrooting sluitend was, al kan spr. zich de groote moeliykheden van te genwoordig niet verhelen. Bpr. had lof voor de werkzaamheden van B. en W., o.a. ten aanzien van de werkverschaffing. Spr. meende echter, dat met het uitvoeren van groote werken niet langer mag worden ge wacht dan strikt noodzakeiyk is, teneinde zoo veel mogeiyk de werkverruiming te bevorderen. Ten aanzien van de gasfabriek vroeg spr. la gere tarieven voor de groote gezinnen, waar door ook de productie van gas grooter zou wor den. De L T. B., afdeeling Warmenhutaen. hield Woensdagavond In het lokaal van den heer Wes ter een druk bezochte vergadering. De voorzitter, de heer W. Dekker, opende met den chr. groet en heette allen welkom, speciaal den heer Machlelse te Grootebroek. By de mededecUngen bracht de secretaris, da heer C. Moech. *n verzoek van *n tuinder over, Ae onlangs tengevolge van <*e opzegging van zyn hypotheek, in moeliykheden geraakte, den goeden raad, als men ook door een opcegging van hypotheek moeliykheden had. vooral niet het, oor leggen laat by het bekende boerencomité, oa. te Koedyk of Esmgendyk. Dit boerencomité heeft, naar gemelde tuinder zelf by ondervinding heeft gehad, het credlet van de tuinders in deze streek zeer geschokt, waar door het byna onmogeiyk is geworden geld te krygen op landerijen. In afwyklng van het oorspronkelijke plan heeft de heer Machlelse gesproken over de Voor waarden van een Myvende groote welvaart van onze boeren- en tuindenbevolking en wel naar aanleiding van een door Prof. Minderhout uit Wageningen gehouden rede. In het begin van deae inleiding constateert de spr. het verschil in t levenspeil en den loonstandaard van de boenen- en tuindersbond met die van andere groepen van bevolking in Nederland. Dit be stond ook reeds voor de crisis. Reeds toen werd dezelfde klacht geult ook In andere landen. In Engeland bestond reeds lang gebrek aan arbeiders voor het boeren- en tulnderavak. Daar bestond feeds lang overaanbod van den cultuur grond en daardoor zeer weinig concurrentie ten opzichte van de grondprijzen. In Holland is het soo, dat de aanwas van de boeren- en tianders- bevolking sterk was waar te nemen. De vermeer dering van den cultuurgrond was lang niet in die mate. Als men bovendien In aanmerking neemt de beperking van de teeltvergunning. is het niet te verwonderen, dat de land- en pacht prijzen omhoog moesten gaan. Onder de boeren en tulndersbevolking is een geweldige strijd ont staan om het bezit of het gebruik van cultuur grond. Bpr ziet de noodzakelykheid in. dat de bneren- «n tulndersbevolking zich meer moet begeven in andere takken van bedrijven. Spr. wijst in dit verband op de toestanden in Zwit serland. De in Nederland ten behoeve vaa den boeren en tulnderastand verleende steun hoe goed ook bedoeld is een prikkel de land- en pacht prijzen sterk te doen stijgen. Een uitgemaakte saak is het, dat van de 183 millioen gulden aan den land- en tuinbouw verleend. 100 millioen gulden is verdwenen aan pachten en renten. Om van een bhjvende groote welvaart van den boeren- en tulnderastand verzekerd te zyn, is het noodig by de reeds genomen maatregelen een wet vaat te stellen, waarby de pacht- en land- PriJzen gestabiliseerd worden op de thans gel dende hoogten. In verband metdeae belang- ryke kwestie aet spr. het standpunt van de ka tholieken tegenover het privaatberit uiteen. Voortgaande wijst spr. op de wanverhoudlr^ in het grondbezit en grondgebruikers in Frankrijk en Rusland. Thans zien wij het zelfde verachyn- sel in Hollsmd afspelen. Ook hier werpt het ka pitaal zich op het bezit van den grond als be leggingsobject. De moeliykheden van de hypo- tbeekboeren zijn dag in dag uit te constateeren. Bpr. zegt dat er een geweldige beroering is te constateeren onder de boeren- en tuindenbe volking. De stemmingen oa. in Brabant wijaen dit uit Noodig is het, dat spoedig een wet komt, dat grondbezit gepaard moet gaan'met grond- bewerken en dat daardoor betere verhoudingen moeten komen in de eigendomsverhouding van den grond. Ook wijst spr. op de op deae eigen dommen zoo zwaar drukkende lasten. De tuin bouw gaat thans gebukt onder *n ondragelijke schul<iendast. Om alles weer in goede banen tg lelden moeten de landaankoop en de hiaen van landerijen gestabiliserd worden, anders is t on mogeiyk *n blyvemde welvaart voor den boesen en tulnderastand te verkrijgen. Toch moet neg dieper Ingegrepen worden in de eigendomsver houding. De steun aan den tuinbouw la niet alleen een groepsbelang maar ook een algeheel belang voor de Nederlandsche bevolking. De voorwaarde, dat grondbewerker alleen eigenaar van grond kan zyn. is een eiach in het belsu« van den geheelen Nederlandschen boeren- en tutndersstand. De voorzitter brengt den heer Machlelse voor deze inleiding zyn grooten dank en geeft de ver gadering de gelegenheid met den heer MvcbUJ— van gedachten te wisselen. Hierna sluiting. maar wegens den angst voor wanbetaling niet werd geleverd, te gaan halen Doch ditmaal had zy haar vertrouwen aan een onwaardige ge schonken: de man. een Fransch avonturier, bleek niet bestand tegen een dergelljk groot be drag en verdween met zyn buit voor altyd. Vele weken wachtten ondertusscheh de strijders voor Herzegowina’s bevrydlng op het beloofde oor logsmateriaal. Jenny Merkus. hoewel diep teleurgesteld, Het zich echter niet ontmoedigen. Zy herinnerde zich, noe eens Jeanne d'Arc, die zy van haar jeugd af verafgoodde, de legerscharen door haar heilige geestdrift ter o”erwinnlng had gevoerd en zy bedacht zich, dat men wellicht niet de grootheid van het Fransche boerenmeisje behoefde te bezitten, om gesterkt door een diep Godsvertrouwen en een diepen rechtvaardig heidszin door een moedig voorbeeld den sol daten een groote kracht te verleenen. Zy sprak met den leider der opstandeUngen, by wien zich ook Dalmatjërs en Zelfs Polen en Duitschers hadden gevoegd, en haalde hem over ook Bon der het zware geschut de Turksche overmacht te iyf te gaan. Zoo gebeurde bet. dat in den vroegen op marsen van Maart 1875 de krijgslieden een jonge vrouw, gekleed in een fonkelnieuw Mon- tenegrijnsch costume in de voorste gelederen zagen marebeeren. zy klom met hen over de brokkelige rotsen en liet zich evenals haar makkers langs smalle en stelle, vrijwel onbe kende bergpaden naar beneden glyden, teneinde de Oostenrijksche grenswachten, die hun den weg zouden kunnen versperren, te verschalken. Dank zy dezen tocht vol gevaren bereikten allen den grond, waarop zy eens in vrijheid hoopten te leven. Kort daarop ontving Jenny Merkus. door de soldaten, van wie er byna geen haar werke- lyken naam kende, Joanna Hollandésa genoemd, den vuurdoop. Het Jonge meisje onderscheidde zich buitengewoon in den bloedlgen slag by Tsrni Crm, waar zy een zeldzame dapperheid ten toon spreidde. De priester-vovolde Mousltch vermeldde haar en ver- van de Donderdagmorgen zette de gemeenteraad van Castricum de 'debatten over de begrooting voor 1937 voort. De heer B. RES zou gaarne de vermakeiyk- heldsbelastlng met vUf procent verlaagd willen zien. De heer DE NIJS was tegen een verlaging van de vermakelykheidsbelasting. welke belas ting niet door de caféhouders werd betaald, doch door de bezoekers. Spr. zou liever zien, dat de personeele belasting wordt verlaagd, om dat dit veel doeltreffender zou zyn. De heer DE WILDT steunde het voorstel van den heer B. Res, omdat hy de vermakelyk heidsbelasting onrechtvaardig vond. Ook de heer AUKUS was van oordeel, dat niet de caféhouders voordeel van een verlaging der vermakelykheidsbelasting zouden hebben. De heer HETTINGA was het daarmee eens. maar zei, dat het de vereenlgingen waren, die hinder hadden van deze belasting, omdat de entree-pryzen te hoog werden door de 20 pCt. belasting. De heer BERLEE vond, dat voor hulp asm de vereenlgingen een verlaging van 5 pCt wei nig zin had. Dan moest men minstens met de helft verlagen, wat f 900 zou kosten. De VOORZITTER zei, dat Gedeputeerde Staten onder geen voorwaarde een besluit tot verlaging zouden goedkeuren en ontried, of schoon alle bezwaren erkennende, den raad, het voorstel van den heer B. Res aan te nemen, want er kon voor die 1450 ook geen dekking worden gevonden. B. en W. willen alle moeite doen een ver lichting van lasten voor de caféhouders te be reiken. Tenslotte werd, na nog verder gedebatteer, besloten het aan B. en W. over te laten, voor deze kwestie een gunstige oplossing te vinden. De heer DE WILDT stride hierna voor, de overeenkomst met Alkmaar, betreffende huip- verleenlng by brand, op te heffen, omdat de eigen bluschmiddelen voldoende waren. De heer AUKUS protesteerde tegen dit plot selinge voorstel en de VOORZITTER zei. dat het contract voor een aantel jaren liep en met kon worden verbroken. De raad van deze Woensdagmorgen. Na de opening door den VOORZITTER, wethouder H. HEMMER, werd het raadslid, de heer Th. Berlee, beëedlgd. De VOORZITTER hield hierna de gebruike- lyke nieuwjaarsrede. Hy wenschte den leden van den raad een Zalig Nieuwjaar en berlnneide voorts aan het overlyden van burgemeester Lommen, door welk overlyden in de gemeente een groote leegte is ontstaair Van het overzicht betreffende den gang van zaken in het afgeloopen jaar, dat spr. gaf, ver melden we, dat in 1936 niet minder dan 115 nieuwe woningen werden gebouwd, terwyi het aantal Inwoners der gemeente spoedig de 7000 zal bereiken. Dit getal zou reeds ver overschre den zyn, wanneer de patiënten van „Duin en Bosch” nog in de gemeenteiyke registers wer den ingeschreven. Het aantal werkloozen nam in 1936 niet af, hetgeen wel Meek uit bet feit, dat er op 31 De cember JJ. nog 156 werkzoekenden stonden In geschreven. Aan steun werd 36.863.50 uitge geven en aan werkverschafflngsloon 6.724.43. Het gasverbruik nam met 8 pet. toe. De gas productie steeg van 712.351 M3, tot 829397 M3., hetgeen een vermeerdering van 16% pet. betee- kende. Spr. hoopte, dat God den raad kracht en ware wijsheid zou geven, opdat de genomen besluiten tn het belang der gemeente zouden zyn. Medegedeeld werd, dat van mevrouw Bakker- Pleters bericht was Ingekomen, dat zy wegens ziekte verhinderd was de vergadering by te wonen. De heer DE WILDT aei, dat hy bewust Ka tholiek was en zyn plichten goed nakwam, zoo dat hy zich met zyn fractie toch wel als Ka tholiek mocht aandienen. We gaan nog steeds achteruit, aei spr. ver der, want een vast peil hebben we nog niet be reikt. En wanneer we geen besluiten nemen, die het komende dienstjaar kunnen verlichten, zul len we het volgend jaar er heel anders voor staan. De heer DE NIJS betreurde bet, dat de uil- keerlngen aan de gemeenten door het Ryk zoo zeer werden verlaagd, omdat daardoor de sell- standigheld der gemeenten sterk werd aange tast. Wethouder DE VRIES wilde door middel van eeta verlaging der gastarieven de groote gezin nen helpen, al zou dat wel zeer moeliyk zyn, wist spr. Het betoog van den heer De Wildt was van begin tot eind afbraak. Voor redelijke critiek was spr. zeer ontvankelyk, maar van derge- lyke afbraak had spr. een afschuw. En die af braak was des te verwonderiyker, omdat ze kwam van een party, die zegt te streven naar eenheid en samenwerking. Had er dan niet één woord van dank gezegd kunnen worden voor hetgeen B. en W. het afgeloopen jaar deden voor de noodiydende tuinders? Was bet niet juist de heer De Wildt, die rijn plichten tegenover de tuinders verzuimde, maar rich zelf by de maatregelen van B. en W. niet ver gat? De heer De Wildt heeft het nooit verder kunnen brengen dan vragen om meer geld voor Maatschappeiyk Hulpbetoon; maar daar her stelt men de maatschappeiyke orde niet mee. prachtige ZIJDEN DONS DEKENS prima vulling 19.80 180 x 215 29.50 llta-jumeaux. exs •chltteronda dsaa f 4 .30 MM ^^MEUWBNDWK schendery van de jeugd in deze gemeente, met

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 9