li ONS BLAD a AMERIKA GETEISTERD DOOR ZIJN RIVIEREN ind l DE ROODEN RUKKEN OP NAAR SJENSI Stagnatie in den strijd om Malaga Aanslag op Haifa’s burgemeester Sir H. Defending en Duitschland JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR ENKELSTUKKEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER ROOMSCHE STRIJD TEGEN Hef nieuws van heden NAT-SOC. DRIJVEN ZUIGELINGEN VOEDSEL voor eiken leeftijd zoowel voor den gezonden als zieken zuigeling. VRAAGT PROSPECTUS AAN ZOETERMEER alle plaatsen vertegenwoordigd De toestand van Z.H. bevredigend ag Gaat Mussolini naar Duitschland Het aantal communisten op 80.000 geschat De dader trof echter geen doel i b De staking in de V.S. Ras Desta verslagen Hy zou het Dultsche bezoek willen beantwoorden Heeft het Derde Rijk De ter ding’s aanbod geweigerd? De H. Vader blijft echter meesten tijds te bed Mijngasontploffing bij Chesterfield Het winterhulpwerk in Duitschland Voor 17.000.000 Mark extra- achenkingen op 30 Januari Het graf van Zaharoff geschonden DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN SAMENWERKING TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE Zal Tsjang Kai Sjek zijn vacantie bekorten? Een openbaar gebed voor het be houd der bijzondere school in Duitschland uit. Het rechtschen in het Madrid De groote dijk te Portsmouth ia voor de kracht van het water bezweken Ford en Chrysler zullen volgen Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 „NUTRICIA” Nauwelijks had hy tijd om te vluchten Tegenaanval der Weater park van DERTICSLE» JAARGANG No. 96 ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c. -4 De Fransche vloot houdt groote manoeuvres in de Middellandsche Zee- Een torpedoboot-flotille in potte zee e- el kans ien) le mk ROME, 22 Jan. (Havas). Ras Desta. m Mussolini sou het voornemen hebben, een te genbezoek in Duitschland af te leggen. De rechtschen zouden de krijgsverrichtingen te gen Malaga hebben onderbroken. Men vermoedt, dat deze aanslag is gepleegd, omdat Bey Shukrl niet mee heeft willen doen aan de jongste ongeregeldheden. De politie be schikt over het signalement van den dader, die ontsnapte na een verwoede jacht. □te burgemeester heeft hedenmiddag met den Hoogen commissaris, die op het oogenblik te Haifa vertoeft, geluncht. Nader seint Havas: In verschillende streken stijgt het water nog steeds en nemen de overstroomingen den om vang van een ramp aan. Honderden dorpen zijn vernield, terwijl de verbindingen verbroken zijn. Cincinnati en St. Louis dreigen Afgesloten te worden. Te Aurora in Indiana zijn reusachtige benzinereservoirs door de overstroomingen vernield, zoodat duizenden hectoliters ben zine zich over de stad hebben verspreid. Onze Hom. eecr. seint ons d.d. 22 Jan.: De toestand van den Paus is sedert gis teren weer aanzienlijk verbeterd. De laat ste nacht was rustig en de pijnen zijn weer verminderd. Het hotel Iglerhof te Igls, waar H. M. de Koningin thans vertoeft. Op den achter grond de 2800 meter hooge Series Op den burgemeester van Haifa b een mis lukte aanval gepleegd. Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over da J usti tie begroot ing. De toestand van Z. H. den Paus is weder meer bevredigend. Na de General Motors worden Ford en Chrysler met een staking bedreigd. Bovenstaand bericht geven wjj niet zonder voorbehoud. Het is wel merkwaardig, dat de Dultsche pers tot nu toe met geen enkel be richt melding heeft gemaakt van Deterding's aanbod. Van den anderen kant zijn er. op last van den heer Deterding reeds belangrijke quan ta agrarische producten in Nederland gedaan en naar Duitschland getransporteerd. De „Daily Telegraph" van Vrijdag bevat een merkwaardig bericht van zijn correspondent te Berlijn. Bij de bespreking van den waarschijn- Hjken Inhoud van Hitler’s rede in den Rijksdag op 30 Januari as. deelt de correspondent os. het volgende mede: Z. H. blijft thans meestentijds in bed. en neemt slechts enkele oogenblikken plaats in den ligstoel, welken Hij voor zich heeft doen ma ken. De medici vreezen, dat het verlaten van het bed hinderlijk is voor den bloedsomloop in de beenen. welke toch reeds moeilijk en onvol doende is. BERLIJN. 22 Jan. (D.N.B.) De rijksminls- ter voor volksvoorlichting en propaganda maakt bekend, dat op 30 Januari as., ter gelegenheid van het vierjarig bestaan van het nationaal- sociallstische rijk, vanwege het winterhulpwerk van het Dultsche volk wederom een bijzondere hulpactie zal worden ten uitvoer gelegd. Behalve de gewone ultdeeltng zullen schen kingen worden gedaan ter waarde van zeventien milhoen Mark. VATICAANSTAD, 22 Jan. (Havas). Z. H. de Paus heeft in den afgeloopen nacht een weinig meer gerust dan den vorigen nacht. Prof. Milani achtte hedenochtend Z<jn ge zondheidstoestand bevredigend. Het Episcopaat is vastbesloten weerstand te bieden tegen de nationaal-sociallstische pogin gen tot het vervangen van een christelijke op voeding der jeugd door een zuiver nationalis tische. De reis der Dultsche Bisschoppen naar Rome is ongetwijfeld een belangrijke ge beurtenis in de geschiedenis van den Duit- schen godsdienst. De watersnood in de Vereenigde Staten neemt verontrustende vormen aan. Veerboot bij Schiermonnikoog aan den grond geloopen. Ernstig auto-ongeluk bij dooden. De Roode troepen rukken op naar Sjensi; bet aantal communisten in Sjensi op 80.000 groohat ROME. 33 Jan. (Havas). Zonder dat dit officieel is schijnt toch, dat een ontmoeting Bjj een mijngasontploffing in Chesterfield kwa men seven arbeiders om het leven. Jaar. riode r ge- t. d ring in ?hoeven O.-wind te lan- ulk een olen en 4, naar es kan r weer lermo- in het in het ■st be ren: nen nen rdt. po- teldheid m twee :oestand lert een ichtdruk et Wes- ies voor- i 'elkaar XX) kilo- i krach- 1 waait, sn. Ons weers- igesta- zacht wind, g eens onder- ■Idheld "oor ts wissel- alsnog lijnen s de- Deze leelte Zuld- rach- DOg I, dat over- i ml cl over Sommige vluchtelingen reisden met autobus sen van Tsjang Woe naar Slanfoe en passeer den verscheidene troepen rooden, zonder te zijn aangehouden of lastig gevallen. De communis tische troepen zijn uitmuntend gewapend en dragen een donkere uniform met een zwarte pet, waarop een roode ster is aangebracht. Generaal Jang Hoe Tsjeng, die de opstandi ge troepen commandeert, verklaarde geen roode aspiraties te hebben, doch wel sympathiseert hü met de communistische wenschen inzake een eenheidsfront tegen Japan. De communisten houden Sienjang, Kingjang en Sanjuan ten Noorden van de Wei-rivler be zet. Hun propaganda is zeer doeltreffend; wan neer zij een stad bezetten, nemen zij bijdragen van de rijken en werven vrijwilligers onder de armen. Het aantal communisten in Sjensi wordt op 80.000 geschat. Zij verklaarden den vreemdelin gen geen kwaad te willen doen, alleen ver langen zij een front tegen Japan te vonnen. Er zijn maatregelen genomen ter voorkoming van het plunderen van winkels. Een gevange nis in Kentucky staat onder water: 250 gede tineerden lossen elkander af aan de pompen, doch men vreest, dat het gebouw ontruimd zal -moeten worden. Een kijkje in de appartementen van hotel Iglerhof te Igls, welke thans door H. M. de Koningin in gebruik zijn genomen LONDEN, 22 Jan. (Reuter.) Tengevolge van een mijngasontploffing in de steenkolenmijn Markham, Colliery Ducknanton, nabij Chester field, zijn, naar men vreest, vier mijnwerkers gedood en verscheidene andere gewond. Reddlngsmanschappen zijn reeds in de mijn afgedaald. 2HJ zijn er in geslaagd vier gewonden aan de oppervlakte te brengen. De directie van de mijn Markham bij Chest- terfleld deelde heden mede, dat zeven mijn- 8JANGHAI, 23 Jan. (HavaS) De roode troe pen rukken van Kansoe naar Sjensi op. In ver band met den dringenden toestand hebben ver schillende legercorpsen maarschalk Tsjang Kal Sjek verzocht naar Nanking terug te keeren. Deze zal waarschijnlijk toestemmen in een be korting zijner vacantie. Mons. Ottavlanl, die den Paus heden bezocht, verklaarde dat h(j een goeden indruk van zijn toestand had gehad. De studenten van het Amerikaansche College hebben aan het Witte Huis te Washington een petitie gezonden, waarin zij de regeering ver zoeken op te treden tegen de voortdurende sen- satieberichtgevlng in de Amerikaansche bla den over de ziekte van den Paus. I .'.Goddelijke Verlosser, wij bidden tot U, want men dreigt een school in te stellen, die de kinderen van U verwijdert en hun ziele- hell in gevaar brengt. Sta niet toe, dat onze kinderen van U worden gescheiden en geef den chrlsteljjken ouders de kracht om de katholieke school te verdedigen.” Amendementen van de Tweede Kamerleden Ge seling c_s. betreffende de herziening van de Grondwet. Duitschland zal geen enkele Inmenging in zijn militair-economisch vier-jaren-plan dulden. Er bestaat reden om te gelooven, dat zelfs Sir Henry Deterding’s aanbod van tien idillioen gulden aan Nederlandsche producten is geweigerd op grond, dat het de werking van het plan in de war sou kunnen brengen. Zendt nog heden postwissel of girostortlng No. 1.35(73 aan de firma J. Sanders, commissionair in Effecten. Hoogstraat 4. Den Haag. TeL 116587. 1 Februari kan Uw dag zijn i Tijdens de demonstraties der rexisten in het Brusselsche sportpaleis werd de eere-wacht gevormd door leden, met het symbool der partij, den bezem in de hand Goering werd tijdens zijn kort verblijf op Capri bezocht door den Italiaanschen kroonprins Umberto, die al wandelend den minister-president de schoonheid van het eila nd toonde WASHINGTON, 22 Jan. (Reuter). De ar- beldersleider John Lewis heeft verklaard, dat de arbeiders in de automobielindustrie zich, zoodra de tegenwoordige staking is gewonnen, met de Ford- en Chrysler-fabrieken zullen be zighouden. Hij zelde met betrekking tot de staking bjj de General Motors, dat niet op een zwak com promis behoeft te worden gerekend. Te Portsmouth is de dijk, welke achttien meter hoog is en die was aangelegd om de 45000 Inwoners der stad voor de overstroo mingen te behoeden, bezweken. Duizenden werklieden, die bezig waren de dijken te versterken, moesten voor den dreigenden druk van het water het werk overhaast in den steek laten. LONDEN. 22 Jan. (Reuter). Uit Gibraltar wordt gemeld, dat men formeel tegenspreekt, dat de rechtschen oprukken naar Malaga en Puengirola bezetten; de krijgsverrichtingen zijn onderbroken in den sector van Marbella, waar de rechtschen hun stellingen versterken. 1 BERLIJN, 22 Jan. Het Fransche tele graaf agentschap Havas brengt de volgende mededeellngen De vorm van dit gebed en de kracht der beide verklaringen, waarin voor het eerst sedert vier jaar de nationaal-sociallstische gezag dragers „tegenstanders" worden genoemd, too- nen aan, dat X reeds in het verborgen bestaande conflict tusschen Staat en Roomsch Katho lieke Kerk dreigt te verscherpen en te ontaar den in een waren „Kulturkampf”. o de laatste belangrijke Abesslnlsche legerleider, die zich niet aan Italië had onderworpen, is door een actie op groote schaal onder leiding van Graziani op de vlucht, gedreven. Ras Desta had nauwelijks tijd om te vluchten en moest vrouwen en kinderen in handen der Italianen De verdediglngsraad van Madrid deelde he denmiddag mede, dat de rechtschen een tegen aanval hebben gedaan op de stellingen, welke gisteren op hen werden veroverd in den sector xan het Westerpark. Zij werden door mitrailleur- ▼uur teruggedreven. HAIFA, 22 Jan. (Reuter) Hedenochtend is een aantal scholen gelost op den burge meester van Haifa, Bey Shukrl, op ’t oogen blik, dat hij zijn bureau binnenging. De bur gemeester werd niet getroffen. VERSAILLES, 23 Jan. (Havas) Het parket van Pontoise stelt een onderzoek in naar een schending van het graf van air Basil Zaharoff op het terrein van het kasteel Balincourt. Men veronderstelt, dat de grafschenners het voor zien hadden op de sieraden, waarmede de vrouw van Zaharoff was begraven. Behalve, dat te Fulda twee, reeds eerder door ons gepubliceerde, belangrijke verklarin gen zijn opgesteld, welke van den kansel zul len worden voorgelezen, is bovendien bepaald, dat bij de Hoogmis op Zon- en Feestdagen het volgende gebed zal worden uitgesproken: In den afgeloopen nacht wierp de luchtmacht der opstandelingen bommen op de omgeving van Madrid, zonder evenwel veel schade aan te richten. Ook het front in Andalusië en de om geving van Malaga werden gebombardeerd, eveneens zonder resultaat. De aanleg van ver dedigingswerken bij Malaga wordt haastig voortgezet. De permanente commissie heeft echter het voorstel van den voorzitter der Joean verwor pen, dat beoogt het bijeenroepen in voltallige zitting der centrale commissies te bespoedigen, teneinde de gedragslijn der regeering in de hui dige crisis vast te stellen. De correspondent van de Times te Sjanhal heeft van Europeesche vluchtelingen uit Sjensi vernomen, dat de communisten een vriendschap pelijke houding aannemen ten aanzien van de vreemdelingen en Chinee zen. CINCINNATI, 22 Jan. (Renter) In de twaalf staten, die van de overstroomingen te lijden hebben, bedraagt de schade 15 millioen dollar. 125.000 menschen zijn dak loos. Te Cincinnati zijn 1500Ó personen dakloos Pittsburgh, dat verleden jaar Maart reeds on der water stond, is thans opnieuw overstroomd. ROME, 33 Jan. (Havas). In welingelichte kringen is men terug gekomen op het in het buitenland gepubliceerde bericht, volgens het welk Mussolini zich in het voorjaar naar Het Is nog veel te vroeg om reeds te spreken van de een of andere regeling, waarbij Duitschland zou afzien van een deel van zijn herbewapeningsplan in ruil voor koloniën of andere concessies. komen in de nabijheid van het stoomschip Mogre Belaksa. waarop zich pelgrims voor Mekka zouden gaan Inschepen. De bommen ont ploften op het oogenblik, waarop de khallef, de sultan van Tetoean en zijn gevolg een bezoek aan boord zouden brengen. Onder de op de kade bijeenstaand^ belangstellenden vielen ver scheidene slachtoffers. In verband hiermede Is gisteren een groote betooging van de bevolking van Tetoean georganiseerd om te protesteeren tegen het bombardement en uiting te geven aan de gevoelens van aanhankelijkheid jegens den khallef, die ongedeerd is gebleven. Volgens uit Tanger ontvangen berichten, zou het bombardement door het regeerlngsvllegtuig in Ceuta 50 slachtoffers hebben gemaakt. Er zouden 38 dooden zijn gevallen, onder wie ver scheidene vrouwen en kinderen. Als wraakmaatrege! zouden talrijke politieke gevangenen gefusilleerd zijn. Duitschland zou begeven, om daar een ont moeting met Hitler te hebben. De woordvoerder van het Italiaansche mi nisterie van propaganda beeft volgens een bericht van het Dultsche Nieuwsbureau heden avond aan de buitenlandsche journalisten ver klaard. dat de geruchten omtrent een reis van Mussolini naar Duitschland op veronderstel lingen berusten, die dicht bjj de waarheid zijn. Het is waarschijnlijk, dat Mussolini uiting ge geven heeft aan den wensch, het Dultsche be zoek te beantwoorden, doch volgens dit D. N. B.-bericht is omtrent plaats en tijd nog niets afgesproken. tusschen Clano en Roestoe Aras als zeer nabij wordt beschouwd. Zij zou binnen drie at vier dagen geschieden in een stad in het Noorden van Italië. achterlaten, die bovendien ontelbare geweren en vele mitrailleurs bult maakten, benevens ten van zijn twee kanonnen. Op het oogen blik wordt Ras Desta achtervolgd. werkers, omtrent wier lot men na de ontplof fing van gistermiddag in het onzekere ver keerde, dood zijn. Het ongeluk geschiedde tij dens de aflossing der ploegen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 13