EUWS Er is en blijft maar één Leekenspel-dag Alkmaar, 23 Jan. ALCM. VICTRIX I DE SPARTAAN I BERTELS ZATERDAG 23 JANUaRI 1937 AGENDA Film Jij, ik en wij Diveraen Uitvaart H. J. F. Wanna O. K. Mr. DEEDS! BIOSCOOP HARMONIE D. VRAGENBV5 A.F.C.-nieuws itslag veiling Correctie kerkber. St. Laurentius mm»1» K.J.C. Diatrict Alkmaar 24 en 25 Januari Onze Alkmaanche vereenigingen in actie COMITÉ VOOR TOONEEL- UITVOERINGEN Het gala-missie-bal X OpVbeHng van St Joanne- 5 ZONDAG a.s. 2 uur City Zaken zyn Zaken en Het lied van de- jeugd Een laatste bazuinstoot! F OVER HONDEN no do. Velen hebben rich al afgevraagd: Gem. Radio-programma Zondag 84 Januari en Zijn mond voorbjj gepraat 2 Maandag 25 Januari c O. Geus, schuin Keulen 2250—23 20, Dierenbescherming. Luxemburg 21.40—2^.30, Brussel, Fr. 22.30—24. AS 2 V A V Uu> nen tm ut AW A SE De Ro. FOCUS. Is (Zomer- L Een 7 3 I A\« I op uur Donderdag werd op den Kennemerstraatweg een dik donker hondje aangereden van middel bare grootte. Den eigenaar wordt verzocht zich te vervoegen by den heer C. Verwer, Inspecteur dierenbescherming, Baanstraat, Akmaar. City: „Oké Mr. Deeds”. Alle dagen 8 uur. Zondag van 2 uur af. Bioscoop Harmonie: „Lied van de Jeugd” en ..Zaken zyn Zaken”. Van Vrydag tot en met Woensdag 730 uur. Zaterdag niet. Zondag van 2 uur af. Hilversum I. Hilversum II. Keulen 800—9 20. D. Sender 9.20— ver veel DV 8ti BW Ho Re A Zot 1 tn lm Af UE bU opbod 1937, ten van der H perceelen, en Heiloo: i Gezelschap treedt in dit a en, ofschoon om tech- joral om het stuk In snel ■len, ten opzichte van de lgen moeten worden aan- irstelling als geheel, 437 A. W. v. Strafrecht, L-gevangenissraf staat van Harmonie: Jaariyksche feestavond „Kracht en Vlugheid”, Zaterdagavond 8 uur. de wyi EVl 8tr B Ora VI B Wl ASOi BWP 8t. Bpa Re: B Wl aoiv ZPC Ree A Ons BBC r I u li k k d t< 1 Vrijwel het geheele sterk bezette stuk op nische redenen en vo tempo te kunnen spel cor genige veranderlpi gebracht, zal de voorstelling als geheel, voor de Amsterdamsche/zeker niet behoeven onder te doen. De déoc vaardlgd, de costi het kapwerk van Wegens ultg om half acht zeker voor dit mijden, zullen tafereel de is ov ve Al he N. pu zei OOI p el Zee 8VJ e< ei m Vi di A uden op Donderdag 21 Januari xan van den notaris mr. J. W te Alkmaar, van de navolgende jen in de gemeenten Alkmaar stad: Alkmaar: oorgebouw, werkplaats met bo- Zooals reeds is vermeld, sal op "Woensdag 27 Januari als tweede abonnementsvoorstelllna worden gegeven Sint Joanne van Bernard Shaw door de Amsterdamsche Töoneelvereeni- ging. De motieven, welke het comité ertoe ge- ADES RC» 8t NV? Bbmc 8t. Con R AKI Vrijdagavond Is tijdens een vergadering van de Internationale Roode Hulp In de Dancing Harmonie tegen den spreker De Lange uit Am sterdam proces-verbaal opgemaakt in verband met den inhoud zijner rede, waarin hy woor den gebruikte, die een opzetteiyke beleedlging Inhielden van het openbaar gezag. Dit is een overtreding van art. waarop een maximum twee jaar. Hedenmorgen om negen uur had in de 8t. Domlnlcuskerk de plechtige Uitvaart plaats van den heer H. J. F. W^nna. Een groot aan tal parochianen woonde de treffende liturgi sche plechtigheid by. De H. Mis werd opge dragen door pastoor A. Oorsprong O. P. met assistentie van de weleerw. paters B. Ruberg O. P. als diaken en A. Schaeffer O. P. als sub diaken. Na de H. MIs had van de kerk uit de begrafenis plaats. Op het kerkhof werd de ab- soute verricht door pastoor Oorsprong. 18.20900 Droitwich 19.0020.20. 20.2020.50, Droltwich 20.50—21 40, Lond. Reg 12.20—14.20, 14.55, Parijs R. 1455—1520, 16.20. Parijs R. 16.20—1720, i zyn op eigen atelier ver- ies zyn van de firma Semé, tichels. tfeidheld der voorstelling zal jdes worden begonnen. Om de tuk hlnderiyke storing te ver- >y het begin van het eerste leuren worden gesloten. van haar reportage heeft IngezJen en bovendien stapel verliefd op Mr. Deeds is geworden, over wint Mr. Deeds in een zeer bewogen rechts zitting en men moet zien, wat Capra van die rechtszitting weet te maken op overtuigende manier zyn verdorven vyanden. Het laat zich denken, dat een dergeiyk ge- gteven. hoe nuchter wellicht ook op het eerste gezicht, alle gelegenheid geeft tot het voeren van talryke charges, waarbij een leder zyn portie krijgt- Typisch is, hoezeer hy ook in deze film royaal met het geluld omspringt. Toch kan men deze royaliteit, die in andere gevallen zoo spoedig verfoeiiyk wordt, apprecieeren omwille van het dialoog en ook omwille van het feit, dat het ge luid dikwijls met Inzicht wordt toegepast, waar door de beelden een sterkere werking verkrygen. Aan lederen filmliefhebber en ook aan allen, die al tevreden zyn wanneer ze aangenaam wor den bezig gehouden, zy deze film over de bele venissen van Mr. Deeds, die belichaamd wordt In den persoon van Gary Cooper, van harte aan bevolen. CHIEF WHIP Dinsdag 26 Januari, 's morgens te 1020, ver gadering der zelatricen van het Genootschap van bet H. Hart aan de pastorie. Men kan gerust by voorbaat aannemen, dat menscheiyke zwakheden by den Amerikaanschen filmer Frank Capra niet veilig zyn omdat hy ze gemeeniyk pleegt te gebruiken voor zyn films, teneinde de menschheid er al leerende mee te vermaken. Men herinnere zich slechts „It hap pend one night", de film, waarmede Capra zyn naam vestigde els geestig en bekwaam filmer, en „Broadway Bill”, een prachtige persiflage op de wedrensport, welke film nochtans door som migen o.l. ten onrechte voor pervers werd uitgekreten. Thans dient Capra zich opnieuw aan met een film, die den opgewekter) titel „O. K. Mr. Deeds I” draagt, alsof hy bty voor baat met dien titel wil zeggen, dat de zaak in derdaad O. K. is. En werkelyk: ook met deze film is Capra er in geslaagd den toeschouwers iets voor te zetten, dat werkt als een verfris- schend bad na een vermoeienden dag. Het is merkwaardig, dat het zwaartepunt in Capra s films niet zcozeer ligt in het gebruik van de zuiver filmische middelen al wil dit heelemaal niet zeggen, dat hy die verwaarloost maar meer in een dikwijls scherpe en rake beeld- in verrassende vondsten, waarby men vraagt, hoe hy komt aan die dwaze geestigheid, die vaak o zoo zeer de waarheid be vist en in een uiterst interessant dialoog. In „O. K. Mr. Deeds” buit hy de vaak lachwek kende eigenaardigheden van de menschelyke samenleving uit, haalt ze scherp naar voren om ze de menschheid als een spiegel voor te hou den, geeft Intussohen de geschiedenis, waarin die eigenaardigheden een passende plaatst vinden., een flink vaartje, om tenslotte, na een meester- iyk opgevoerde spanning, met een climax te ein digen. Het schema van het verhaal, waarop de film gebaseerd is, is fti het kort dit: een vetkaarsen fabriekje en schrijver van rijmpjes op prent briefkaarten. krygt plotseling een erfenis van 20 miUloen dollars op z'n dak gesturd. Het geld maakt niet veel indruk op hem, maar wel de vele lasten, die de rijkdom met zich pleegt te brengen; maar gelukkig is hy met zyn nuchtere boerenverstand allen menschelyken aasgieren, die ook graag een plukje van de bom duiten willen hebben, te handig af. Hy komt evenwel in moei lijkheden door een journaliste, die handiger dan al haar collega's, zich in het particuliere leven van den kersverschen mlUlonnalr weet te drin gen en allerlei dwaasheden over hem in de krant vertelt. De tegenstanders-aasgieren maken van die vertelsels gebruik om hem door de recht bank in een gekkenhuis gestopt te krijgen, wan neer Mr. Deeds, gekweld door zyn rijkdom, be sluit een paar duizend werklooaen gelukkig te maken door hen allen een boerderijtje met toe- behooren te geven. Maar wanneer de zaak on gelukkig dreigt te eindigen, slaat alles ten goede om en geholpen door de Journaliste, die het booze de voorstelling Tooneelvereeniflng as in veie opzichten danders verheven IOLIEFABRlEkEN iv. AMSTERDAM stand op den tocht of zoo mogeiyk bulten laten drogen, doch vooral niet by de wanne kachel of nat of gesloten. Vraag: Mijn dochter was In betrekking voor dag en nacht, daarna alleen voor den dag en ontvangt 's Zondags haar loon, zy is 12 dagen ziek geweest en In de eerste week heeft zy nog 3 dagen gewerkt. Nu is zy weer een week aan den gang, maar heeft nog geen loon ont vangen. Op hoeveel heeft zy recht? Men heeft haar uit het ziekenfonds gedaan en qf wordt ook niet voor haar geplakt. Antw.: By ziekte gaat het loon gedurende een korten tyd door, b.v. acht of veertien dagen. In uw geval behoort het loon o.l. geheel door te gaan. De patroon is niet verplicht de kosten van geneeskundige behandeling te betalen als het een dagdlenstbode betreft. Natuuriyk moet voor de dienstbode worden geplakt. Vraag; Vanaf myn 14de jaar tot myr. 25rte jaar was ik by een patroon in loondienst, die zegels voor my plakte. Sedert 2 jaar ben ik echter op eigen bedrijf (tulndersbedryf) werk zaam, dus z.g. zelfstandig. Met het plakken van zegels ben ik toen opgehouden. Heb ik het recht op ouderdoms-, invaliditelts- en weduwerente behouden by dén Raad van Arbeid? zyn deze rechten by het ophouden van het plakken der zegels geëindigd? Wat is Uw méening? Antw.: Wendt U tot den Raad van Arbeid, alwaar u daaromtrent alle inlichtingen kunt verkrygen. Uw recht op uw rente hebt u na tuurlijk niet verloren. Vraag: Is serie 73 no. 9 van den Rotterdam- schen Schouwburg en no. 6 serie 508493 van de 5 pet. Credit Nationale de France al uitgeloot? Antw.: Niet uitgeloot. Vraag- We slapen op zolder en op bed ligt een wollen deken. Deze is s nachts altyd nat. Is hier geen oplossing voor? Antwoord: Dit nat worden van dekens (ook vaak van de wanden der kamer is niets anders dan een soort condensatie ofwel neerslag. Er is niet veel tegen te doen, tenzy men regelmatig In het vertrek stóokt. Des nachts de ramen open houden wil ook wel eens helpen. Het ia in leder geval gezond. Vraag- Waar kan ik een cursus volgen om opgeleid ten worden voor poUtie-agent? Antw.: Wendt U zich eens tot den heer M. U A. Klein, Lourens Coeterstraat 23, Haarlem. Alcmaria speelt morgen thuis tegen De Spar taan. In Amsterdam wist Alcmaria een kleine overwinning te behalen, maar toen was t Alc- maria-elftal nog goed op dreef. Toch zal Alc maria goed doen morgen weer eens voor een overwinning te zorgen, want wel is Alcmaria een 5-tal punten op .Bloemendaal voor, doch veilig zyn onze tweede kiassers nog geenszins. Weten zy echter morgen pp Spartaan een over winning te behalen, dan is het grootste gevaar bezworen. Daarom Alcmarianen morgen nog eens extra het beste beentje voor. De Alkmaarache Boys ondernemen morgen de reis naar Asaendelft, om daar de club van dien naam te bekampen. De Boys hebben wat goed te maken van de vorige week en we ver trouwen, dat zy tegen Assendeift alles in t werk zullen stellen om minstens één punt te veroveren. Daarop rekenen wel Alkmaar heeft eveneens een uitwedstrijd en wel tegen Klnheim. Dit is nu niet wat Je noemt een plezierreisje, want Klnheim op eigen veld is niet voor de poes. Dit zal echter voor de Alkmaarders een aan sporing te meer zyn om de zaken van meet af aan flink aan te pakken. Billy naar New-York te vluchten. Leon AIba is Intusvehen naar New-York gekomen om concerten te geven en tevens om zyn vrouw en zoon te zoeken, waarvan hy niets meer heeft gehoord, zyn nasporingen zyn alle teveT- geefsch, daar zyn vrouw biykbaar haar naam heeft veranderd. Jac. verwacht hulp te krijgen van Rosa Donelll, doch wordt onderweg ziek. Billy gaat alleen naar Rosa. die verrukt is haar ouden leeraar Jac. weer te zien. Door een portret van Allee met haar zoontje, vinden vader en zoon elkaar terug en gaan een ge lukkige toekomst tegemoet. Zaken zyn zaken behandelt de geschiedenis van een reiziger die alleen door zuivere bruta liteit in contact komt met een groote firma, die Earthwarm tractors fabriceert. Hy heeft echter van een tractor geen sylabe verstand, aoodat We met de demonstratie van den trac tor de dolste dingen beleven, alles wordt onder ste boven gereden, en de firma krijgt de reke ningen van de gemaakte schade. Gevolg is dat hij^ wordt ontslagen. Alles loopt hem nu letteriyk tegen. Maar hy houdt voi en pro beert aan een houthandelaar Mr. Jackson, al wordt hy daar ook meerdere malen de deur uit gesmeten, te verkoopen. De avonturen gaan voort in de meest lachwekkende situaties, die hun hoogtepunt vinden in een tocht met den houthandelaar op een Eerthwarm tractor. De dappere vertegenwoordiger krijgt een order van twintig tractors en wordt bovendien nog schoonzoon van den man die aanvankelyk van hem niet wilde koopen. Als alle aanhouders zóó wonnen, dan zou het wel losloopen dunkt ons. Reserveer een avond voor de Harmonie u zult er geen spyt van hebben. Deze zal ongetwyfeld bereid zyn U alle ge- wenschte inlichtingen te verschaffen. Vraag: Hoe verwydert men vlekken van vruchtenbowl uit een stoffen zee-groene japon? Benzine helpt niet. Antw.: met alcohol van 90 pet. Vraag: Ben Vftn mUn familie verkeert In de veronderstelling nog verwant te zyn aan wy- len Neeltje Pater. Waar moet men zich ver voegen om een dergelyke verwantschap te on derzoeken? Hoeveel zullen ongeveer de kosten bedragen van een dergeiyk onderzoek? Antwoord: Er zyn menschen, die zich speciaal met dit soort werk bezig houden. Wilt u het zelt doen, dan dient zulks te gebeuren door mid del vap den Burgeriyken Stand. De kosten rijn tevoren niet op te geven, omdat tevoren niet te zeggen is welke onkosten In een speciaal geval moeten worden gemaakt. Vraag: Myn betrekking is opgezegd. Ik ben weduwe, 49 jaar, woon 3 jaar in dezelfde ge meente en ben onbemiddeld. Indien ik nu geen betrekking kan krijgen, moet de gemeente my dan onderhouden? In myn betrekking verdiende ik f 2.die ik noodig had voor myn onder houd. Ik kan, wanneer ik ontslagen ben, nog slechts een huis huren voor den tyd van twee jaar. Antw.: De Overheid zorgt voor degenen, die in behoeftige omstandigheden verkeeren. Indien U dus behoeftig bent geworden, kunt u zich om hulp tot den dienst van Maatachappelyk Hulp betoon of tot het Armbestuur wenden. Of U zelfstandig woont of niet, doet daarby niet Ier zake. Vraag: I. Hoe moet men reizen per sneltrein Amsterdam 0.8.Nymegen? II. Welke zyn de plaatsen van overstappen? HL Hoe laat ver trekt de eerste trein voor bovengenoemde reis, op werkdagen vanaf Amsterdam. IV. Welke zyn ongeveer de reiskosten retour? Antw. 1. en 2. Er zyn directe sneltreinen van Amsterdam naar Nymegen over Amersfoort; 3. Men zie het spoorboekje; 4. ƒ320 (3e klas). Vraag: Wat is de kortste en beste weg voor motorfiets van Nymegen over Arnhem naar Amsterdam en over Haarlem naar vyfhulzen, Haarlemmermeer. Antw.: Nymegen, Eist, Elden, Arnhem, Ede, Woudenberg, Soest, Soestdyk, Baarn, Crailoo, Diemerbrug, Amsterdam. Haarlem (Zomer- vaart) brug Ringvaart, vyfhulzen. 131 KM. Welke band zou er toch komen? Welke band zou dezen grootep feestavond komen oplulsteren? Met genoegen kunnen wy den belangstellen den mededeelen. dat wy enorm zyn geslaagd. Niet minder dan ..George Pickard met zyn band" zal de clou van d"zen feestavond zyn. Natuuriyk Is hiel elk verder commentaar over bodig. Er zyn al ongeduldlgen die ons kom^n vra gen waar de kaarten verkrygbaar zyn voor de zen geweldigen avond. Neen, dat willen de jongelui niet missen, een Gala-Bal in echt-Ka- tholleken» kring I Nog even geduld; het Comité Is dit alles nog aan het organiseeren. As. Maandag kunt U den prijs lezen der op naam gestelde kaarten, en waar en wanneer die te bekomen zyn. Het Comité: V. KEY8PER H. DE WINTER N BOSMAN FRANS WAGENAAR TON LEESBERG BEN KÖSTERS JEAN ROBERT Jr. GERARD WORM Jr. 20.20 —22.50, Parijs R 23.2024.00. Brussel VI. 8.009.00, aren 60 centiaren f 2000. b. gemeente Heiloo: 4. Een huis en erf aan dc Kooymeerlaan 53. groot plm. 1 are 88 centiaren f2750. 5. Een huls en erf aan de Kooymeerlaan 54. groot pl m. 1 are 87 centiaren f2740. De afslag en combinatiën blyven bepaald Donderdag 28 Januari 1937 des avonds 7 i in het café ,.Het Gulden Vlies-’’ van den heer W. Mooy aan de Koorstraat te Alkmaar. 1335—16.20, Droltwich 16.20—16.50 Lond. Reg. 16.50—1720, Droltwich 17.20—1820, Luxemburg 18.20—900 Droltwich 19.00—2020. Lond Reg. Lijn 9.20—1035. Droltwich 10 35—11.50, Lond. Reg. 115012.50, Droltwich 1450—13.35, Lond. Reg. IA)n 1: Lyn 2: Lyn 3: 9.50, Keulen 950—1120. R. Danmark 1120—12.20, Brussel VI. 1220—14.20. Luxemburg 14 20- D. Sender 1520—' Keulen 1720— 19.06. Boedapest 19.0610.30, Beriyn 1930—20.20, Weenen Vraag: De namen en adressen van het be stuur van de N.V. Alkmaarsche Exportveiling. Antw.; E. Mak, directeur, Kennemerstraat weg 22, Alkmaar; 8. van der Stok, voorzitter. Nieuwe Niedorp; Joh. Noort, secretaris, Hei- looerdyk 19, Alkmaar. Vraag: Is lot no. 41 serie 3906 van den Rott. Schouwburg uitgeloot? Antw.: Neen. Vraag: 1. Hoe moet ik Fransche of Parysche wafelen bakken met mldden-vulllng? 2. Kunt U my ook een boekje aan de hand doen voor speciaal wafel-bakken? Antw.: 1. Deze kennen wy niet; 2. In een goeden boekwinkel kan men U wel helpen. Vraag: 1. Is het tuinbouwblad .Jloralia", uit gegeven te Assen, een katholieke uitgave? 2. Zoo niet, bestaat er voor katholieken een blad met dergelyke strekking? Antw.: 1. Neen; 2. Voor zoover ons bekend is, niet. Vraag: Is er in Nederland een katholiek bu reau gevestigd voor Engelsche correspondentie? Zoo ja. wat is het adres? Antw.: Wy weten niet wat u bedoelt. Wil ons wat nadere inlichtingen zenden. Vraag: 1. Is op no. 19917 van de pers-loterij een prijs gevallen? 2. Heeft de trekking van de 5de Zonnestraai-lotery reeds plaats gehad? Antw.: 1. Neen; 2. Ja. Vraag: zyn de volgende premle-aandeelen reeds uitgeloot? Holl. Grondcredletbank 1904 serie 65657 no. 12 en serie 27587 no. 2, belde A 15; Rott. Schouwburg 1894 serie 1340 no. 57 en serie 1340 no. 54, beide A f 150. Antw.; Neen. Vraag: De kap van myn kinderwagen van licht grjjs linnen, heb Ik afgeborsteld met zach te zeep en regenwater. De kap Is opgedroogd en zit nu met gele strepen en vlammen. Wat moet Ik doen om de kap weer goed te krijgen? Antw.: Probeer eens de kap te behandelen met een bad van een half pond burmol op 2 emmers kokend water. Gedurende een half uur. Dan stevig afboenen met lauw warm neutraal zeepsop en tweemaal met warm water afspoe len. Dari met zachte badhanddoeken zoo droog mogeiyk wrijven en in open en gespannen toe- Heel Alkmaar en ver daarbuiten spreekt over den Leekenspeldag op Zondag en Maandag in het Gulden Vlies. Geen wonder! t Dat de jongens erover spreken laat zich koed begrijpen. Maanden lang is er op hun bijéén komsten door de leiders over gesproken, maan-* denlang is er door vele jongens met groot enthousiasme en bewonderenswaardlgen yver ge repeteerd, men kan niet in Alkmaar loopen of men komt een .JladysJe" tegen. Dat vele ouders zullen meekomen om hun jongens te zien spelen ligt ook voor de hand. Ongetwyfeld Immers hebben de jongelui met Jeugdig vuur thuis verteld over hun Lied. Spel en Dans en over het prachtige avondspel: .Jtadys”. Dat ook zeer veel belangstellenden Zondag- mid dag)-avond of Maandagavond naar het Gulden Vlies zullen komen, 't spreekt vanzelf. Wie de laatste weken de pers gevolgd heeft en speciaal datgene, wat de Spelleider van den Leekenspeldag, An toon Sweers nog gister avond daarover schreef, die zal deze dagen niet laten passeeren zonder van die cultureele uiting van onze Katholieke Jongens Centrale in het district Alkmaar te hebben genoten. In het byzonder willen wy er nog eens op wijzen, dat ook de Zondagmiddag niet onderschat mag worden. Het mlddag-programmaLied. Spel en Dans Is voor een leder, die als jeugdleider, club- leider, ouder of anderzlns met de Jeugd te maken heeft buitengewoon Interessant en van het hoogste belang. Dit biykt wel uit de spontane belangstelling, welke er bestaat ook in kringen van nlet-katholleke jeugdgroepen. Laten dus ook degenen, die nu eenmaal altyd tot het allerlaatste oogenbllk wachten, zich alsnog van een plaatsbewys voorzien. Waar het vooral het belang geldt van onze Jeugdafdee- lingen, daar mag verwacht worden, dat geen enkel bestuur zyn Jongens zal thuis laten. LEEKENSPEL-COMMISSIE. Het is voor het eerste en het tweede morgen een belangrijke voetbal-Zondag. AFC I gaat op bezoek by Be rd os De uitwedstrijden tegen Her doe zyn voor AFC altyd zeèr lastig geweest. Van de ontmoeting morgen in Bergen hangt voor Berdos heel wat af. Berdos Is nog niet i, geheel buiten degradatiegevaar. Dit zal daar- i om voor Berdos een reden zyn om er alles op te zetten om dezen wedstrijd In een overwin ning te doen eindigen. AFC-ers, houdt hier terdege rekening mede en ontwikkelt een enthousiast open spel evenals vorlgen Zondag tegen Zeevogels, dan zal suc ces niet ultbiyven. Het tweede elftal krijgt Oranje-Wlt 2 op bezoek. Belde ploegen heb ben evenveel verllespunten. De winnaar van deze ontmoeting kan dus morgen twee punten voor komen. Dit zou voor AFC geen overbodig» lux® wezen, omdt het nog enkele zware ont moetingen wachten. Dus. jongens, doet jullie best en speelt voor wat jullie waard zyn. dan kunnen de puntjes misschien wel In Alkmaar blyven. zijn te bespreken aan de zaal Zondagmiddag en Maandagmiddag van 121 uur. 4 Er besaat in het Gulden Vlies volop ge legenheid tot consumptie. Een der schoolmeestersgrapjes die Ik mij nog herinner, bestond hierlfi, dat onder de rekenles gevraagd werd, als je twee appe len, drie peren en vier bananen bij elkander telt, hoeveel appelen heb je dan? Het bleek dan dat je, hoe je ook telde, altijd maar twee appelen, drie peren en’ vier bananen bleef houden. Zoo zou je ook kunnen zeggen dat jij, en ik en m’n buurman nog geen „wy" vormen, zoolang we eenheden blijven, die niet op te tellen zijn. Hierin schiïllt naar Ik meen een der zwak heden van den middenstand. Zelfs al is de middenstander georganiseerd, dan blijft hy vaak nog een enkeling, die met tien of fwlntlg of honderd andere enkelingen con tributie betaalt aan eenzelfde kas, maar met dat alles een enkeling blijft. Men vergeet te vaak, dat vijfmaal ik nog geen „Wij” wordt, anders gezegd: men vergeet dat eenige stukken nog geen geheel worden al legt men ze ook bij tijd en wijle netjes naast elkaar. Zoolang vijftig middenstanders in de een of andere plaats ieder voor hun eigen zaak je opkomen, en louter en aHeen voor hun eigen zaakje dan kunnen ze dat desge- wenscht georganiseerd doen, maar ze zijn daardoor nog niet ver-eenlgd in den werke- lijken zin. Ver-een-igd zijn ze eerst, indien ze met z’n allen opgekomen- voor één zaak, voor hun aller zaak, namelijk de midden- standszaak. Dat houdt niet in, dat zij hun eigen zaak, of de belangen van hun eigen zaak uit het oog moeten verliezen voor Iets anders, neen, dat houdt in, dat zij beseffen hoe hun aller belang samenvalt in een ge zamenlijk belang, het belang van den mid denstand als zoodanig. Wat dat betreft kunnen wij iets leeren van de arbeiders. Natuurlijk heeft iedere arbeider zijn eigen persoonlijke belangen en soms zullen die in kunnen gaan tegen de belangen van een mede-arbeider, doch waar hij georganiseerd optreedt, daar geldt het altijd het belang van den arbeidersstand als zoodanig. Daar- T4 voor offert hij en werkt hl), daaraan weet hij zy n particuliere wenschen onderge schikt te maken. Het „wij” triomfeert daar over het zooveel-maal Jk”. Dit is by ons lang nog niet altijd het geval. Men denkt er onder ons te weinig aan, dat het middenstandsbedrijf als zoodanig ge- propageert dient, als zoodanig omhoog moet, als zoodanig het vertrouwen van het"i>ubliek handhaven of herwinnen moet. De eigen zaak krijgt dan vanzelf haar portie mee aan de algemeene peilsverhooglng. Hoe weinig dat vaak begrepen wordt, bleek ml] weer eens uit de houding die Jan Wat-heb- ik-er-an aannam bij een kort geleden ge houden étalage-wedstrljd voor den mid denstand. „Wat heb ik er an”, zoo zeide Jan, wanneer ik m’n etalage zoo mooi mo gelijk maak, indien m’n concurrent dat ook doet? Ik ben dan nog even ver als vroeger, nee ik ben nog verder van huis, want ik help zelfs mee om m’n concurrent aan te sporen zoo goed mogelijk voor den dag te komen. Wat heb ik daar nou an? Hieruit blijkt wel, hoe Jan deze dingen ziet, namelijk, als enkeling die tegen alle andere enkelingen strijdt. Dat een etalagewedstrijd voordeelig zijn kan voor een geheele buurt, dat daardoor weer eens leven gebracht wordt in de brou werij, dat er een gezamenlijk belang mee gediefd wordt, dat snapt hij eenvoudig niet, want'zoover kan hij niet kijken. Jan ziet met z’n bijziende oogen alleen maar z’n eigen zaakje. Waar z’n stoep eindigt, begint het gebied van den vijand. Ik ben ik, zegt Jan en jij bent JIJ en hij snapt niet dat het tot „wij” moet worden wil er van de huidige wanorde nog ooit iets terecht komen. Het beroerdste is, dat z’n heele familie aan die zelfde bijziendheid lijdt, het Is een erfelij ke familiekwaal en, wat nog erger is, hij heeft een zeer uitgebreide familie. Als ik het wel heb, is de familie boven dien al heel oud, bijna eerbiedwaardig oud. Hun stamvader is Jan Salie, nou.... dan behoef Ik u niks meer te zeggen. voor zoover de voor 24 Januari verkrygen zyn aan «m» an Jcna.cA2. ‘tfaneóm.- t/io/otuimjfeeymeUninunar Lyn 1: Hilversum’ I.v Lyn 2: K41versum II. Lyn 3: Keulen 8.359.05, Luxemburg 9.05 9.20, Keulen 920—1020, Brwrael Fr. 10.20— 1120, Keulen 11.20—1220, Brussel Vr. 1220— 14.20, Luxemburg 142015.20, Keulen 1520 17.20, Parys R. 17 20—18.06, Keulen 18.05—1850, Droitwich 18501050, Luxemburg 1950—2020, Beromünster 20.20—31.35, Boedapest 21.35— 2240, Beriyn 22.40—24.00. Lyn 4: Brussel VI. 8 30—1120, Parijs R. 11.20—13.10, Droitwich 13.10—1620, London Reg. 1620—16.40, Droitwich 16.40—1720. Lond. Reg. 1720—20.15, Droitwich 20.1531.05, Luxemburg 21 05—21.25, Lond. Reg. 2125 22.20, Doltwich 2220—23.00, Brussel Fr. 23.00— 34.00. Lyn 5: Diversen. Deze twee hoofdnummers waaraan een span nend journaal voorafgaat o.a. over Spanje, vormen een voortreffeiyk programma, dat door een ieder verdient gezien te worden, om den zang en romantiek van Het lied van de jeugd, en om den kostclijken humor en spanning in de film „Zaken zyn zaken". De inhoud van de film waarin het wonder kind Bebby Breen o.a. aria’s uit Rlgoletto op phenomenale wijze zln^t is ais volgt. Een jong zanger, Leon Alba, is naar Italië vertrokken om ^jn zang^tudie te vojtootery zUi) .vto.uf tab wisseling, daar iliet wennen en vertrekt met hun kina. zich af den kleinen BUy, naar Amerika. Wanneer Alice sterft komt Billy in een weeshuis, bfe jeügdlge zanger Vlucht uit het weeshuis en komt te recht in een circus, waar zyn mooie stem wordt ontdekt door ’n aldaar werkenden vroe- geren operazanger, Jac. Pasquale.-HU zorgt zeer goed voor den kleinen Billy Er worden echter verschillende pogingen aangewend om hem het kind te ontnemen; hy weet echter met bracht hebben dit stuk te kiezen, zyn volko men geiyk aan die, welke den spelleider De- fresne bewogen hebben het seizoen er mede te openen, wy laten hem hieronder dus zelf aan het woord: De geschiedenis van de Maagd van Orleans kunnen wy bekend veronderstellen. Hoedend de schapen van haar vader, hoort zy vermanende stemmen in het lulden der klokken, die haar den plicht aanzeggen, zich aan het hoofd van het leger te plaatsen, den Dauphin van Frank rijk te kronen en de Engelschen van den FTan- schen bodem te verdrijven. Steunend op haar inneriyke kracht en vertrouwend op God, vol brengt zy deze taak. Naarmate echter haar succes en dus haar Invloed stygt, vermeerdert eveneens haar macht en tevens de vyandschap van Kerk en Staat. In 1431 werd zU wegens ketterij verbrand, in 1456 gerehabiliteerd, in 1921 heilig verklaard. Wy brachten dit stuk om de volgende rede nen weer op het repertoire: Ten eerste is het een der meesterwerken der tooneelletterkunde van bet eerste kwart der 20ste eeuw, onvergan- kelijk van beteekenls. Ten tweede is het stuk heden ten dage van. wy zouden bijna zeggen, nog grootere actualiteit dan ten tyde dat het geschreven werd. Met profetischen blik heeft Shaw in 1924 de problemen, die kenmerkend zyn voor dezen tyd voorzien. Alle sociale, reli gieuze en psychologische vraagstukken van onae huidige samenleving vinden in het stuk hun weerspiegeling De ontvangst door pers en publiek was ook ditmaal weer buitengewoon gunstig. Wy laten eenige kenmerkende persstemmen volgen: Telegraaf: ....De rol van Charlotte Köhler bracht uit den aard der zaak vele der groote momenten.... Hier ziet men ook die onver- geteiyke rol van Van Dalsum terug.... Naast hem is Paul Huf een voortreffeiyke, door en door begrepen Cauchon. zy beiden en Char lotte Köhler maken, dat het Amsterdamse!! Tooneel inzet met een overtuigend en sterk pleit voor de ware dramatische kunst.... Alg. Handelsblad.Men mag als geheel van een voorstelling gewagen, die indrukwek kend en belangwekkend was.... Maasbode: ....Wat na twaalf jaar opnieuw opvalt is, dat het stuk nog niets van zijn boeiende, dramatische schoonheid heeft inge boet. Haagsche Post: ...,Wi van de Amsterdamschi stond op hoog peil en ver boven die der buit venwonlng en erf aan de Oudegracht nos. 279 en 279 a, groot 1 are 52 centiaren f 6060 2. Een perceel, waarin opslagplaats met vier bovenwoningen en erf aan de Oudegracht nos 104. 104 a, u>4 b, 104 c en 104 d, groot 5 aren f 13.500. 3. Een perceel grond aan het Zeglis, groot 5 Door de afdeeling .Alkmaar en Omstreken” van den Nederl. Ketmelclub „Gynophllia’ werd Donderdag in .Jfotel Proof een propa- ganda-byeenkomst gehouden, waarin door den P- M. C. Toepoel, den beirenden schryver ovw honden, een lezing werd gehouden over nieuwe hondenrassen. Door den voorzitter der afdeeling, Dr. Cohen uit Hensbroek, werden de aanwezigen hartelyk welkom geheeten. Spr. hoopte, dat deze byeen- komst enthousiasme zou wekken in deze stre ken voor den rashond. De heer Toepoel ving hierop zyn lezing, welke meer weg had van een gezellig praatje, aan en vertelde op vaak geestige wyze van de nieuwe hondenrassen, welke tegenwoordig zoo in zwang zyn. Feiteiyk. zei spr.. zyn alle hon denrassen nieuw geweest en allen kwamen, be- trekkelyk - kort geleden, als volkomen onbekend op de tentoonstellingen. De eerste hondenten- toonstelilng in Nederland in 1872 te Rotterdam gehouden en wel als onderdeel van een land bouwtentoonstelling. Kwamen in het begin de oudere rassen, omdat ze vaak onbekend waren, als nieuwe op Ae tentoonstellingen, in de laat ste vyftien Jaar ziet men volkomen nieuwe rassen verschynen, die zich zeer goed staande weten te houden, terwyi de andere rassen steeds terrein verliezen. Dit komt, omdat nieuwe rassen in een behoefte voorzien, het meestal echte werkhonden zyn en niet voor de pronk. Hun uiteriyk loopt vaak uiteen, maar naar den geest hebben ze met elkaar gemeen. Veel waardeerlng voor de heeren kynologen had de heer Toepoel biykens zyn uitlatingen niet. Hy zei, dat kynologen geen begrip heb ben van de karaktereigenschappen, die een hond moet bezitten en ook niet van het werk, dat door een hond moet worden verricht, wil hy nuttig zyn. Ze kyken naar de mooie vor men en door hen zyn we de echte natuurhon- den byna kwyt geraakt, met het toespitsen van het mooie uiteriyk gaan de goede karakter- elgepschappen verloren. Het veranderen van het uiteriyk verstoort vaak het geesteiyk evenwicht. Toch herwint een ras, hetwelk voor een of ander werk gebruikt wordt, z'n karakter eigenschappen. Spr. vond, dat een hond op de allereerste plaats moet kunnen loopen en by ten; men ziet soms honden, die nauweiyks behoorlijk kunnen staan. Ook het fokken van honden met een smallen schedel werkt vaak noodlottig op den aard van het dier; een windhond heeft niet het verstand van een herdershond. l\ Spr. kreeg heele pakken brieven vaii men schen, die steen en been klaagden -vver de schichtigheid van hun honden. Hy gaf zyn toe hoorders den raad nooit modehonden te koopen en by aanschaffing van een hond grondig te informeeren naar de afkomst en de eigenschappen van het dier. Spr. bleek by deze raadgevingen weinig respect te hebben voor de meeste Bouviers van tegenwordig vanwege hun gebrek aan voldoende karakter. Voorts zei spr., dat men by bet fokken in een natuuriyke richting moest gaan en er voor moest zorgen, dat het ras geen onmogeHjk ras werd; over drijving diende men tegen te gaan. Fok geeste- iyk evenwichtige honden, zei spr. Hierna vertoonde de heer Toepoel een groot aantal lichtbeelden van diverse hondenrassen, waarby aan de terriërs van velerlei soort een groote plaats werd Ingeruimd. De heer Toepoel mocht voor zyn causerie een hartelyk woord van dank ontvangen van den voorzitter en een welgemeend applaus van de aanwezigen, die met veel belangstelling had den geluisterd. P R 1 Fietsenstalling by over de Groote Kerk. 2 Vanaf Zondag zullen voorraad strekt de kaarten alleen nog maar te de loketten. 3 Plaatsen

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 14