De Eerste Kamer het over Justitiebeleid wintin Zie niet om I Japans Kabinet treedt af GEZAGSHANDHA VING TOEGEJUICHT p Wanneer verjaart Prins Bemhard? ZATERDAG 23 JANUARI 1937 VAN WEEK TOT WEEK Het WeeriiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiuHiiunHiiiniiiiiHiL- ALS Steun aan de Pluimveehouderij Handelaars in menschen 28 of 29 Juni? Mr. H. P. MARCHANT j Besprekingen te Parys begonnen POGING TOT DOODSLAG Zijn kind ernstig mishandeld K DE „DE RUYTER” TE TANGER f Handelsoverleg met Frankrijk Luchtbescherming bjj de spoorwegen Commissie benoemd tot uit werking der plannen BEDRIJFSRAAD VOOR HET LANDBOUWBEDRIJF Rechterlijke macht en N.S.B. Krachtiger optreden gewenscht tegen ordeverstoring door de N.S.B. op vergaderingen OFF1CIEELE CRISIS PUBLICATIE Steun vergoeding erwten en veldboonen In Westelijk Noord-Brabant Haag sc he zedenzaak Extremistische sympathieën TOKIO. 22 Jan. Hy zal geen candidatuur voor de Tweede Kamer aanvaarden Politieke propaganda Prezen varkens, bestemd voor uitvoer Jongeman ontsnapt aan de Spaansche hel GRIEP DREIGT’. (Reuter). Het Ja- een A. D. a wil H. Ms. De Ruyter is te Tenger aangekomen. l- Blijkens het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot vaststelling van hoofdstuk 4 (departement van Justitie) der Ryksbe- grootlng 1937 waren verscheidene leden van oordeel, dat, al zou in sommige opzichten, eenige meerdere voortvarendheid niet heb ben geschaad, in het algemeen het door den minister van Justitie gevoerde beleid waar- deerlng en hulde verdient. gen krachtiger nog dan tot dusver zullen hebben op te treden. Verscheidene leden betuigden hun instem ming met de meer krachtige en afdoende wij ze, waarop het gezag wordt gehandhaafd, in het bijzonder tegenover hen, die het kost bare goed van de vrijheid van meenlngs- ultlng misbruiken door anderen te verhin deren van dit recht gebruik te maken. Sommige leden stelden de vraag, of den mi nister bekend is. dat, gelijk deze leden hadden vernomen, de omroepvereenigingen de Auteurs wet niet naleven. Zon op 755 - onder 16.29 Llcfct op 16.59 Maan op 13.M onder 5.11 26 Januari V. M. i i i t Eenige leden konden niet deelen het stand punt der regeering, dat voor het verleenen van toestemming tot het organiseeren van een lo terij, als ten bate van de internationale ten- Enkele leden stelden de vraag, waarom de wet op de weerkorpsen nog niet in werking is getreden. Sommige leden grepen deze gelegenheid aan om nogmaals aan te dringen op waakzaamheid ten opzichte van de verschillende vormen, waarin weerkorpsen optreden. Met name wezen zij daarbij op het gezamenlijk houden van mar- schen en oefeningen mede door vreemdelingen, in het bijzonder door Dultschers, die hier te lande verblijf houden. Eenige leden oordeelden het ten hoogste tijd voor de Invoering van een recht van antwoord in de pers. gesteld Is een Enkele leden merkten op, dat verschillende leden van de rechterlijke macht en van het openbaar ministerie optreden als commissaris sen van banken, hypotheekbanken daaronder begrepen. Zij achtten dit onjuist en waren be vreesd, dat op deze wijze financleele instellin gen, welke met moeilijkheden hadden te kam pen, te goeder naam en faam bekend staande personen zouden aanwenden als vlag tot dek king der lading. overleg afwijst, of dat men er zijn specialiteit van maakt ruzie te krijgen met gezagvoerders, maar het betóekent wel, dat men zich niet door allerlei bij bedenkingen laat weerhouden van hetgeen gebod en geweten voorschrijven. Als de heiligen omzichtig waren geweest, zou het er treurig uitzien in de Katholieke Kerk. Maar als ze onvoorzichtig waren geweest, zou het er ook treurig uitzien. Wie de omzichtigheid bestrijden wil (en hiermede dient men steeds in eigen boezem te beginnen) heeft dubbele reden o mde voorzichtigheid in acht te nemen. By Kon. besluit van 9 Januari is bepaald, dat de werkingssfeer van den bedrijfsraad voor het landbouwbedrijf in Westelijk Noord-Bra- bant zich uitstrekt tot de volgende gemeenten: Ossendrecht, Woensdrecht, Wouw, Halsteren, Nieuw Vosmeer, Steenbergen. Dlnteloord, Oud en Nieuw-Gastel, Oudenbosch, Standdaarbui- ten, Pijnaart, Willemstad, Klundert, Zevenber gen, Hooge- er. Lage Zwaluwe en Terheyden. Verschillende leden waren van oordeel, dat stelling van de jeugd gevangenis te Zutphen. Sommige leden achttgn de vraag, of in de zg. Haagsche zedenzaak politie en justitie met de noodige voorzichtigheid „hebben gehandeld, door de behandeling in de Tweede Kamer niet voldoende opgelost. Eenige dezer leden wenschten hun bevreem ding uit te spreken over de omstandigheid, dat het mogelijk is geweest, dat iemand, die door zijn uit deze zaak bekende gedragingen reeds jaren geleden met de politie in aanraking kwam, niettemin in zoo gewichtige staatsambten kon worden benoemd en bevorderd. gesteld. Er zou op geld niet gezien worden, zoo ver telde hij: reisgeld, papieren en paspoort zouden hem verschaft worden. Woensdag zou men elkander te Rotterdam (ontmoeten, waarna de jongeman zou vertrek ken. De ouders waren met de plannen van hun zoon bekend; zij waren evenwel niet bij machte hem daarvan af te brengen. Zij verzuimden evenwel de politie te waar schuwen, die tenslotte van en ander toch de lucht kreeg. Inspecteur de Pous te Hoek van Holland wees <jen jongeman nogmaals op het gevaarlijke van zijn plannen en toen gelukte net hem er van te doen afzien. Een rechercheur ging met den jongeman naar Rotterdam om den ronselaar te arresteeren. Deze had vermoedeljjk de lucht van een en ander gekregen, althans hy kwam niet opdagen. Een andere jongeman te Hoek van Holland en iemand uit Naaldwijk, die eveneens plannen hadden om naar Spanje te vertrekken, zagen daar op het laatste oogenblik van af. De politie tracht thans den ronselaar op te sporen wegens overtreding van art. 206 W. v. S. vdmoaeijen yen (jen yenyenjjenyeny jjen Ten spijt van eigen voornemen, om zich te begeven naar het Spaansche oorlogsgebied, ten einde daar by de Regeeringstroepen in dienst te treden, is dank zij de activiteit der gemeente politie van Hoek van Holland een jongeman ontsnapt aan de handen van een ronselaar. De 21-jarige jongeman had zich met een schrijven gericht tot het bureau der Commu nistische Partij te Amsterdam met de mede- deellng, dat hy wel naar Spanje wilde. Den volgenden dag verscheen een man, die de plannen voor den Spaanschen dienst nader uit eenzette en den Jongen voorspiegelde bij den étappedienst als chauffeur te werk te worden De Msb. meldt, oud-minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. die op verscheidene plaatsen in R.K. kiesvereenigingen candldaat is voor de Tweede Kamer, niet bereid Kamerzetel te aanvaarden. Naar het Handelsblad verneemt is een Com- dat mr. H. p. Marchant, missie benoemd, staande onder den Clvielen Luchtvaartdienst, welke o.m. beoogt bescher ming van de spoorwegen tegen luchtaanvallen. Deze commissie, uitgaande van het ministerie tap Blnnenlandsche Zaken, werd samengesteld in overleg van den minister van Waterstaat met den Inspecteur van de Luchtbescherming. Zij bestaat uit de volgende leden: Oep. lultenant-generaal P. H. A. de Ridder, Inspecteur van de Lucht bescherming; J. H. van Rlesen, adjudant-lnspecteur van de Luchtbe scherming; ir. J. O. Ravenek, rjjkshoofdinge- nieur voor de Spoorwegen te ’s-Oravenhage (aangewezen door den minister van Waterstaat, kapitein J. J. Jurrissen, hoofd van de sectie Spoorwegdienst van den Generalen Staf (voor „Defensie"). Voor de Nederlandsche Spoorwegen hebben in deze Commissie zitting de heeren: Ir. J. P. Boezaardt, hoofdingenieur, chef van Vele leden achtten het vanzelfsprekend, dat de minister weinig aangenaam getrof fen was te moeten ervaren, dat leden der rechterlijke macht lid zijn en daarvan allerminst een geheim maken van een vereeniging, waarvan de regeering het lid maatschap voor ambtenaren heeft verboden. Inderdaad toonen daarmede deze leden der rechterlijke macht uiterst weinig begrip van wat hun in de gegeven omstandigheden past. Gevraagd werd of de minister in staat en bereid zou zijn mede te deelen of te dezer zake eenige maatregel zal worden ge nomen. toonstelling, welke in Amsterdam zou worden gehouden, van verschillende zijden werd ver langd, een wijziging van de Loterjjwet 1905 of een afzonderlijke wet noodig zou zijn ge weest. Verschillende leden achtten de opvatting, als zou hier te lande van een algemeene stijging der criminaliteit te spreken zijn, door den mi nister voldoende weerlegd. De voorgenomen uitbreiding van het aantal substltuut-grlffiers bij rechtbanken en het aan tal ambtenaren van het openbaar ministerie bij kantongerechten vond algemeen toejuiching. Sommige leden betreurden, dat de kanton rechters niet meer uitsluitend met rechtspraak worden belast, doch mede met werkzaamheden, waarbij hun persoonlijke sociale en economische Inzichten op den voorgrond moeten treden. panache kabinet heeft besloten af te treden. In verband met het te Utrecht gebeurde ter vergadering van de vereeniging De Dageraad, stelden deze leden de vraag, welke maatregelen zijn of zullen worden getroffen tegen de amb tenaren, van wie, naar zij meenden te weten, is komen vast te staan, dat zij aan deze wan ordelijkheden hebben deelgenomen. Wijders herinnerden deze leden aan een voor korten tijd verschenen brochure, getiteld Ge heime Machten, waarin Joodsche medeburgers in hun godsdienstige gevoelens worden ge krenkt. ZU zouden gaarne vernemen, of daarin geen aanleiding wordt gevonden den uitgever dier brochure strafrechtelijk te vervolgen of te dezer dagen op andere wijze in te grijpen. VERWACHTING: Matige Zuid-OoatelUke tot OootelUken wind, gedeeltelijk bewolkt, aanvankelijk weinig of geen neerslag, kouder. Hoogste barometerstand: 784.2 te Helsingfors. Laagste barometerstand: 721.2 te Isaf jord. Eenige andere leden sloten zich bij dit ver zoek aan, doch wenschten tevens als hun zienswijze te kennen te geven, dat, hoewel de zittende magistratuur door hare onafhanke lijkheid een bijzondere plaats inneemt, haar leden niettemin ambtenaren zijn en derhalve hun uitzonderlijke positie er niet toe mag leiden, dat het misbruiken daarvan, door te doen wat voor alle andere ambtenaren verboden is, zou worden getolereerd. Deze leden achtten voorts het gevaar niet denkbeeldig, dat het vertrou wen In de rechterlijke msicht door gedragingen harer leden, als hier bedoeld, zal worden ge schaad. Enkele leden stelden de vraag, wa&rotn niets meer wordt vernomen omtrent de zaak van den gewezen hoofdcommissaris van politie te *s Gravenhage. Eenige leden meenden wederom te moeten aandringen op matiging bij het gebruik van vuurwapenen door politiebeambten. Zij von den daartpe aanleiding In het betreurenswaar de geval te Broek op Langendijk. Enkele leden wenschten critlek uit te oefenen op de wijze, waarop in sommige gemeenten bij de Nederlandsche grens de vrijheid van werk- loozen wordt beperkt. 9 Andere leden meenden, dat behoefte bestaat aan een instantie, welke zorg draagt, dat bij overweging van benoeming of promotie van ambtenaren, met hetgeen bij de politie te hun ner aanzien bekend is, ernstig kan worden en wordt rekening gehouden. Nevens de feiten, in dit geval aan het licht getreden, noemden deze leden als voorbeeld de zaak van den commis saris van politie te Nijmegen al waren de feiten hier van gansch anderen aard ten bewijze, dat de gevaren, welke zij op.dit ge bied aanwezig achten, geenszins denkbeeldig zijn. Eenige leden, gispend de lompheid en bruta liteit, waarmede men van de zijde der N. 8. B. poogt bijeenkomsten van tegenstanders te ver storen, meenden, dat politie en justitie daarte- Een ingezetene van Almelo is gearresteerd wegens poging* tot doodslag op zijn kind. De onverlaat had het zoodanig geranseld, dat het meer dood dan levend scheen. Hij is thans inge sloten. Sommige leden zouden gaarne van den mi nister vernemen ot het voorschrift, dat vreem delingen zich hier te lande van politieke pro paganda hebben te onthouden, ook ten op zichte van het propageeren van bulten Neder land heerschende denkbeelden onder alhier ver toevende Dultschers met gestrengheid wordt gehandhaafd. Deze leden stelden voorts de vraag, welke redenen er toe hebben geleld, dat den Staten- Generaal nog niet de gelegenheid werd gebo den hun medewerking te verleenen voor het In werking treden van de op 4 Juli 1936 te Ge nève onderteekende voorlooplge regeling nopens het statuut der uit Duitschland afkomstige vluchtelingen. Luitenant-generaal M. Boerstra, commandant van het Ned. Indische Leger, bracht Donderdagmiddag een bezoek aan de Fokker-fabrieken te Amsterdam. Een foto tijdens de bezichtiging Verscheidene leden betuigden hun Instem ming met t de voornemens van den minister betreffende unificatie der rijkspolitie. Van verschillende zijden werd den minister hulde gebracht voor zijn besluit tot Indlenst- In het door de N.V. Drukkerij „De Spaar- nestad" te Haarlem ter gelegenheid van het vorstelijk ljuwelyk uitgegeven gedenknummer staan o.a. reproducties van de geboorteacte van Prins Bemhard en van den tekst van de wet, regelende de naturalisatie van Z. D. H., in het „Staatsblad van het Koninkrijk der Ne derlanden.” De Duitsche geboorteacte, zooals deze 30 Juni 1911 In het bevolkingsregister der stad Jena is ingeschreven, vermeldt, dat Prins Bem hard den acht-en-twintlgsten Juni 1911 voor- middags om kwart voor 3 geboren is, terwijl in de naturalisatie-wet van den^4en Novem ber 1936 als geboortedatum wordt aangegeven 29 Juni 1911. Welke datum de juiste is, zullen de Neder landers, die ter eere van den gemaal van Prinses Juliana willen vlaggen, gaarne willen weten, om mogelijke of ónmogelijke vlaginci- denten voor eens en altijd te voorkomen. over de zg. Haagsche zedenzaak niet meer be hoefde te worden uitgeweid. Het verheugde hen, dat de minister, hoe ongaarne deze daar toe blijkbaar overging, tenslotte in de Tweede Kamer zoodanige mededeellngen heeft gedaan, dat aanvankelijk gerezen bezwaren geheel kwamen te vervallen. Donderdagmorgen zijn 'op het departement van Handel te Parijs de Fransch-Nederlandsche onderhandellngen begonnen over de vernieu wing van het contingenteeringsverdrag. De vraagstukken, welke Nederlandsch-Indië betreffen, zullen later behandeld worden tijdens afzonderlijke besprekingen, waarmede aan het eind van dit kwartaal een aanvang zal worden gemaakt. *s-Gravenhage, 23 Januari 1937. De Centrale voor Eieren en Pluimvee maakt Inzake de steunregeling aan de pluimveehou derij het volgende bekend. Teneinde voor het ontvangen van een ult- keerlng in aanmerking te komen, dienen de houders van vermeerderingsbedrijven zich tegenover de Centrale te verbinden de kippen- kulkens. welke zij zullen afleveren, te zullen verkoopen voor een prijs van ten hoogste 16 cents per stuk en de voor groedei bestemde kip peneieren, die zU aan kuikenbroeders zullen afleveren, voor ten hoogste 4 cents per stuk. De fokkers dienen dezelfde verplichting aan te gaan, behalve ten aanzien van de kuikens, die ze afleveren aan houders van vermeerderings bedrijven Met betrekking tot af te leveren vróuwelfjke eendenkuikens en voor broedei bestemde een deneieren is het noodig, dat de betreffende fok kers en houders van vermeerderingsbedrijven een overeenkomstige verbintenis aangaan, met dien verstande, dat de prijzen, waarboven rij niet zullen verkoópen, daarvoor lager zijn ge steld, naarmate de leverlngstyd later In het braetteeizoen valt. Voor vrouwelijke eenden kuikens neemt de prijs, waarboven zij niet mogen worden verkocht geleidelijk af van 60 tot 30 ets. en voor broedeieren van 9 tot 5 cents. Wanneer een houder van een vermeerde- rlngsbedrijf zulk een verbintenis heeft aan gegaan en ook overigens aan de gestelde voor waarden voldaan heeft, ontvangt hij een uit- keering van 5 cents per door hem afgeleverd klppenkuiken en van 12 cents per door hem afgeleverd vrouwelijk eendenkuiken. Voor leder door hem aan een kulkenbroeder afge leverd voor broedei bestemd en als zoodanig gebruikt ei. zal hem een bedrag van 3 cents worden uitgekeerd. De uitkeerlngen aan de fokkers voor door dezen aan kuikenbroeders af te leveren broed eieren zijn dezelfde als die aan houders van vermeerderingsbedrijven. Voor kuikens, door de fokkers af te leveren,, wordt verschil gemaakt naar gelang deze al dan niet aan een houder van een vermeerde- ringsbedrüf worden af geleverd. Gebeurt dit wel. dan zal aan den betrokken fokker .worden uit gekeerd een bedrag van 15 cents per klppen kuiken en van 36 cents per vrouwelijk eenden kuiken. De aflevering der kuikens zal daartoe moeten plaats hebben gehad vóór 20 April 1937, uitgezonderd die van lichte rassen, welke ulter- Hjk 25 April 1937 moeten zijn geleverd. Deze uitkeerlng zal niet geschieden, wanneer aan oen houder van een vermeerderingsbedrijf te- zamAi meer kuikens worden geleverd dan het aantal hennen of eenden dat volgens de voor schriften van de Centrale op 1 Januari 1937 op het betrokken bedrijf aanwezig mocht zijn, verhoogd met 50 pCt. Dit percentage wordt vastgesteld op 150, indien de betreffende houder van een vermeerderingsbedrijf In 1936 reeds als zoodanig bjj de Centrale was aangesloten en toen geen kuikens van een fokker heeft be trokken. Voor klppenkuikens en vrouwelijke eenden kuikens, die door fokkers aan anderen dan houders van vermeerderingsbedrijven zullen wor den afgeleverd, zullen de uitkeerlngen reep, be dragen 5 ets. en 12 ets. In het algemeen wordt verder nog het voor behoud gemaakt, dat de uitkeerlngen slechts zullen worden gedaan over ten hoogste 30 eieren per goedgekeurde hen of eend, die volgens de voorschriften der Centrale op 1 Januari 1937 op het betrokken bedrijf aanwezig mocht zijn. Bert klppenkuiken zal hierbij gelden voor 12 3 ai en een vrouwelijk eendenkuiken voor 4 eieren. Over eieren door fokkers en houders van ver meerderingsbedrijven afgeleverd en bestemd voor broedei zal alleen uitkeerlng worden gedaan. Indien deze Inderdaad als zoodanig gebruikt zijn. De fokkers en houders van vermeerderings bedrijven zijn dus krachtens deze regeling ge- houefen, hun kuikens niet boven ƒ0.16 per stuk te verkoopen. Indien zij deze aan de gewone pluimveehouders verkoopen. Een regeling, die er toe zal lelden dat ook de kuikenbroeders niet boven dezen prijs zullen gaan, si in een gevor derd stadium van voorbereiding. Door de groote vraag naar eendagskulkens zou anders de kulken- prijs al te zeer kunnen oploopen, waarvan de gewone pluimveehouder de dupe zou worden. De kuikenbroeders zullen dus goed doen er rekening mede te houden, dat, ook zij den ver koopprijs %oor kuikens niet boven ƒ0.16 per kuiken zullen kunnen opvoeren. Verscheidene leden vroegen, of de minister reeds heeft voldaan- aan zijn voornemen om zich met de* pars in verbinding te stellen, ten einde te voorkomen, dat in' den vervolge pu blicaties omtrent rirafrechteiyke vooronder zoeken worden gedaan. In dit verband werd ook gewezen op bet zg. „tarweschandaal” tn Gelderland dat later bleek elke beteekenis te missen waarbij een jongeman, die zou blijken volkomen onschuldig te zijn, met pre ciesen naam en kwaliteit in verschillende dag bladen werd vermeld als betrokken by knoeie rijen en deswege in voorlooplge hechtenis gesteld. Verschillende leden vroegen of der regee ring iets bekend is omtrent pogingen van communistische zijde tot ronael^rij voor dienstneming in Spanje en zoo Ja,welke maatregelen daartegen worden of zullen worden genomen. o het Werkplaatsbeheer der NB. (in hoofdzaak voor de werkplaatsen); Ir. F. A. Brandt, afd. chef le kl. (voor „Weg en Werken"): dr. P. Th. Posthumus Meyjes, afd. chef le klasse der Ned. Spoorwegen. Deze commissie zal een volledigen waar schuwing»- en alarmeerlngsdienst uitwerken, een en ander In samenwerking met onder scheidene burgerlijke diensten. Hierbij is b.v. gedacht aan de draadverbindingen. De Spoor wegen toch beschikken over een buitengewoon systeem van telefoon- en telegraafdienst, dat dienstbaar gemaakt kan worden aan verschil lende maatregelen In tijd van oorlog. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat de prijs voor de varkens, welks boven het zoutersgewlcht worden afgenomen en bestemd zijn om levend te worden uitgevoerd, voor de week van 2530 Januari 1937 vastgesteld is op 45 cent per K G levend gewicht. Dit ge wicht zal worden vastgesteld volgens plaatselijk gebruik. dus met inachtneming van de ter plaatse gebruikelijke korting. Z.g. fondsgelden zullen bij de uitbetaling niet worden afgetrokken. De varkens moeten bij levering in goede conditie verkeeren. Zij moeten gezond en goed ter been zijn en gedurende ten minste 12 uren voor de levering gevast hebben. Alle varkens, welke naar de meenlng van de Nederlandsche Veehouderij centrale op de leveringsplaatsen niet in goede conditie verkeeren of niet het vereischte gewicht hebben zullen worden geweigerd. Voorts wordt, aangezien gedurende de eerst komende weken levende varkens naar Duitsch land zullen kunnen worden uitgevoerd, met Ingang van 25 Januari as. tijdelijk wederom de gelegenheid opengesteld om varkens met een levend gewicht van meer dan 120 KG. ter levering op te geven. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steun vergoeding voor groene erwten varF’de kwaliteitsklasse C. gedenatureerd in het tijdvak fl Januari 1937 tot en met 16 Januari 1937, 120 per 100 K G. zal bedragen. Voor in datzelfde tijdvak gedenatureerde groene erwten is de steunvergoedlng bepaald op ƒ0.70 per 100 K.Q. De steunvergoedlng voor veldboonen welke volgens de dateering van het dorschbriefje zijn gedorscht In het tijdvak 11 Januari 1937 tot en met 16 Januari 1937, is vastgesteld op 1 75 per 100 K G ‘s-Gravenhage, 22 Januari 1937. r is een heel groot verschil tusschen L voorzichtigheid en omzichtigheid, maar -1—dit verschil wordt dikwijls uit het oog verloren. Menigeen meent voorzichtig te han delen, of zich uit voorzichtigheid van hande len te onthouden, die In werkelijkheid heele- maal niet „voorzichtig" is, doch alleen maar bang, en uit angst omzichtig. Doe wel en zie niet om, zegt het spreekwoord, en de Bijbel vermaant ons. dat men, de hand aan den ploeg geslagen hebbende, niet moet omzien. Voorzich tigheid is nooit lafheid. Voorzichtigheid kan zelfs lijken op roekeloosheid. Zoo is het b.v. in bepaalde omstandigheden voorzichtig, de „schepen achter zich te verbranden". Daaren tegen zal de omzichtigheid bijna altijd samen hangen met een zekere lafheid. Ze zal nooit den Indruk wekken, voort te komen uit moed. Voorzichtigheid komt van vooruit zien. Iemand, die Jgts waagt, moet van te voren weten te overzien, aan welke gevaren htj zich blootstelt. Hij moet die gevaren op de juiste waarde schatten. Hjj moet zich afvragen, ot het zich bloot stellen aan zulke gevaren we! opweegt tegen het goede, hetwelk hij beoogt. Maar de voorzichtigheid gebiedt hem niet blin delings allen gevaren uit den weg te gaan. In tegendeel. Iemand, die b.v. den kloosterlijken staat aanvaardt, kan te voren weten, hoe h|j zal worden aangevallen door bekoringen en hoe de kans bestaat, dat deze bekorihgen, versterkt door eenzaamheid en heimwee, hem zeer hevig zullen beproeven. Uit voorzichtigheid zal hij zich daarom onderwerpen aan een proeftijd^ het noviciaat. Zulke voorzichtigheid is geen vreesachtigheid. Ze sluit ook heelemaal niet uit, dat iemand vurig zijn geloof beleeft. Ze sluit zelfs niet uit, dat hij zeer bijzondere da den stelt of aan een buitengewone roeping ge hoorzaamt. De heilige Jeanne d'Arc kende geen omzichtigheid, maar ze was niet roekeloos. In haar valt die hoogere voorzichtigheid te be wonderen, die In de oogen van den omzlchtl- gen en sluwen mensch een dwaasheid is. Toen de heilige Franciscus van Assist zijn kleeren uittrok en ze teruggaf aan zijn va der Peter Bernardino, met wien hy op deze wijze in het openbaar brak, handelde hij niet omzichtig, en hield hij weinig rekening met de maatschappelijke omgangsvormen. Toen de heilige Martinus de helft van zijn soldaten mantel cadeau gaf aan den bedelaar, die kou leed, beliep hij alle kans, in conflict te komen met het reglement van krijgstucht, maar hl’ lette hier niet op, omdat hij gevolg wilde geven aan de hoogere wet van de naastenliefde. Tal rijke heiligen hebben daden gesteld, die in de oogen van de wereld volstrekte dwaasheden waren. Ze hebben zich aan het oordeel dezer wereld eenvoudig niet gestoord, omdat ze hun reden hiertoe hadden. De moderne mensch is zich bewust, dat hij leeft onder den dwang van heel veel zlellooze conventie. Hij vindt b.v. zichzelf belachelijk met een hoogen hoed, maar er zijn omstandig heden, waarbij men nu eenmaal niet kan na laten, een hoogen hoed op te zetten. Angst vallig houdt deze moderne mensch rekening met de meenlng van zijn buren, hoewel hjj op die buren geregeld afgeeft en hen In zijn hart heel diep veracht. Zijn omzichtigheid verbiedt hem echter, iets te ondernemen, waarover men afkeurend zal spreken In zijn omgeving. Het meest bezorgd is hy over den Indruk, dien hij maken zal. Gehoorzaamt hy. dan doet hij het hoofdzakeiyk omdat hij by degenen, die te be velen hebben, niet slecht kangeschreven staan. Voor al wat avontuuriyk en oorspron- keiyk is, 'heeft hy angst of minachting. Het liefst is hij maar een veilig behoed kuddedier en gedraagt hy zich precies‘net eender als de anderen, wier veeltalligheid hem een sterke steun is. In de moderne „collectlef'-vormingen komt die omzichtigheid heel duidelijk tot uit drukking. Het betreurenswaardige hlerby Is echter, dat deze moderne mensch zichzelf beschouwt als een toonbeeld van ware voorzichtigheid. Als hy maar met niemand In conflict komt, als hy maar een man van „onbesproken” gedrag is, als hy maar veilig biyft tegen het afkeu rend oordeel van de menigte, als hij rich maar houdt aan het gewone en het algemeen ge oorloofde, als hy maar doet wat iedereen doet, dan is het met hem (zoo meent hij) in orde. Hy denkt, dat hy goed katholiek is Indien hij precies hetzelfde doet als de andere katholie ken, die hij kent, en omdat men op deze ge- makkeiyke manier elkander navolgt, heet Ieder een, die een beetje nauwkeurig zijn plichten vervult, deswege een „voorbeeldig" katholiek I Tot een spontane daad komt men op die ma nier echter niet licht. Het gevaar der omzichtigheid is, dat zij de ware voorzichtigheid onmogeiyk, want over bodig maakt. „Veiligheidshalve" ontvlucht men de kans om voorzichtig te moeten zijn. Het zedeiyke leven wordt hierdoor sterk vereen voudigd, en oogenschynlyk is dit een voordeel. Maar in werkeiykheid is het verlammend. Er ontstaat een omzichtige, niet meer levens echte braafheid, die oppervlakkig weliswaar gelykenis vertoont met de beproefde deugd, maar die hoe langer hoe broozer wordt en op den duur tegen geen enkel stootje meer be stand is. De omzichtigheid is listig. Ze weet zich altijd te beroepen op het gezond verstand en op het kalme overleg. Ze la tot leder compromis be reid. By duidelijke teksten of uitspraken weet ze wel altyd een uitleg te vinden, volgens welken men het niet zoo naar de letter moet ver staan. Ze neemt de woorden van het Evangelie ,rum grano sails" zooals dat heet. Dit wil eigeniyk zeggen, dat ze die woorden als een klein beetje overdreven beschouwt. Het zyn zoo heet het dan temperamentvolle Oos- tersche beeldspraken, die men verstandig moet verklaren, anders zou men den zin niet vatten. Zoo vervlakt de omzichtigheid het religieuze denken en het godvruchtige leven tot een bewe ging van een leien dakje. De omzichtigheid Is gewooniyk het wapen van de geesteiyke lui heid, terwijl de voorzichtigheid het stuur is van de geesteiyke activiteit. Niet omzichtig willen rijn beteekent geens- rins dat men zich roekeloos in onverantwoor de avonturen stort, of dat men leder redelijk I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 17