IN EN OM ALKMAAR BEURS VAN AMSTERDAM „DEKA” TUBEROOM RAADSOVERZICHT I 1 OF F IC I EELE MEDEDEELINGEN Arrestatie* in Amsterdam HEILOO UIT DE STAATSCOURANT Rechtbank j WARMENHUIZEN Belastingen Een drieling VOETBAL DUITSCHLAND—NEDERLAND WIELRENNEN Historisch Tijdschrift L Beursthermometer SCHOORL ZATERDAG 23 JANUARI 1037 UIT DEN OMTREK BERGEN Beleedigende brochures BROEK OP LANGENDIJK Gewonden bü de Van der Wyck- ramp SPOORWEGONTV ANGSTEN OVER DECEMBER DE SCHRIJFWIJZE VAN ONZE TAAL COMPLOT VAN DIEVEN EN HELERS. PROCEDURE TEGEN DEN STAAT NEDERLANDSCHE RENNERS IN HET BUITENLAND 21% 15% 21* 157, Aanschaffing schoolboeken Juliaschool (ulo) en St. Josephschool (glo) ZATERDAG 23 JANUARI 1937 - Wyzigingsbesluiten in het Staats blad verschenen EGMOND-BINNEN Curatoren in het faillissement- Scheurleer in het ongelijk gesteld U% 16* gestemd Houtenbosch ontslag als nam I en V.I.O.8. mee een (Aneta) Aneta Januari BATAVIA. 22 DAlZlVin. *9« uaiiunu >***s,vw I verneemt, dat de toestand van den heer Stada. of bedroeg over .1934 35 1 I plechtig ras het ons niet i h d VI d ti hetselfde bruidjes de en 170 ^05 158 77»/* 164 189% P. H. VAN KINSCHOT, burgemeester. A. KOELMA. secretaris. Burgemeester noemd. 10071 125*/, 126% 116% 107 107 4’1% 2357, 171 39% 100 12471 126 113 106 10571 Foreest, K. Hazema, Meyer. A. M. Middelhof!. M. J. O. J. Rus Jzn. en A Schrooder. In samenwerking met de centrale recherche te Amsterdam heeft een inspecteur der Arn- hemsche recherche met twee Amhemsche re chercheurs in de hoofdstad twee Amsterdammers aangehouden, die zich schuldig hebben gemaakt aan heling van goederen, welke afkomstig zyn van een groote serie inbraken, bet vorig jaar te Arnhem gepleegd. Kort geledqn was de Arn- hemschë politie reeds overgegaan tot de arresta tie van drie Arnhemmers, goede bekenden van politie en Justitie, en van een Amsterdamachen inbreker. Hierna werden, als gevolg van het voortgezette onderzoek, o.a. te Nijmegen, nog eenlge helers aangehouden, zoodat er thans, met inbegrip van de jongste arrestatie, negen personen In arrest zijn, van wie vier Amster dammers. 411% 28% 110 1271 32»/* 413 27 108 12 32% 170 203 100* 98 99*/, 85% 100% 1003a 23 Ter aanvulling van de vacatures In de re dactie van het „Historisch Tijdschrift”, ont staan door het overlijden van prof, dr W Mul der S.J. en het bedanken van Z. H. Exc. Mgr. dr. J de Jong, zijn benoemd prof. dr. R Post te Nijmegen en dr. L. Verbeme te Breda, die beiden de benoeming hebben aanvasud. 272 331% 73 331% 274 334 74 330 489 237 171% 39 «et hm Ui 11 13 1 loc on he ko hu 1 r» bo he 171% 93 48% 587* 32071 2377. 40% 58»/. 45% 65% 6% 46*/. 12% 305 2467* 1827, 168% 146 224»/. 78 4% 98 3% 1171 167. 1*4 1 Ml da hm gk bil na ge. de en el d< si la te er 158 7871 163 190 302% 245 181% 1677. 145 223% 84 4% sa- ten 100* 98 99»/. 85^ 100<\. ioo^ 237, 45% 657. 6»/, 47 12»/. THE CONDENSED MILK Co. OF HOLLAND ALKMAAR Vorige Blotkoersen Heden De rttwieldieven gepakt Het is de gemeen- te-polltie in samenwerking met de politie te Alkmaar, mogen gelukken de hand te leggen oo den 25-Jarigen C. F. B. B. en den 3«-jarigen N. M die sinds kort Inwoners te Bergen waren. Deze personen hebben bekend zich in den loop dezer maand te hebben schuldig gemaakt aan het ontvreemden van een tweetal dames-rijwle- len en twee belasting merken. Putzfeld, Falck HansenChristensen, Wengler, KleinegreveKolvenbach i enkele andere koppels. den vierden officier van de „Van der WUck", die bij het vergaan van dit schip gewond werd, os. een been brak, zich beter laat aanzien sinds zijn moeder, die daartoe uit Nederland per K. L. M-vliegtuig naar Ned-Indlë kwam, en die thans woont in het ziekenhuis op Darmo 'te Soerabeja, steeds om en naby den patiënt vertoeft. Naar verluidt Is van amputatie van het been geen sprake. Vorige Blotkoersen Heden Bank Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-MiJ. Industrieën Unilever Calvé Delft Alg. Kunstzijde Van Berkel’s Pat. Nieuwe Philips Ned. Ford Industr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel Kennecot U. 8. Steel U. 8. Leather Intern. Nickel Stand. Brands Mijnbouw Alg. Exploratie Redjang Lebong Petroleum Kon.- Olie Oaboes Perlak Pendawa Continental OU Voorts wordt tuigkundige. van de Weyhenke. dezer dagen het ziekenhuis verlaten doel als tonder de moeten om half 7 In den "nacht van Zaterdag op Zondag wordt in de Duitschlandhal te Berlijn een achtuurs- koppelwedstrijd gehouden, waaraan verscheidene Nederlandsche renners deelnemen De volgende koppels zullen aan den start verschijnen: Pij nenburgHoffmann, WalsEhmer. Staats— Oroening, SchönPellenaers, 'WalthourCross- ley, Dl PacoPlemontesl, BillietStleler. Zims Klister, Van SchtfndelVan den Broek. Funda Bauts en nog Shell Union OU Tidewater Rubber A’dam Rubber Bandar Deli Batavia Rubber Serbadjadi Sllau V. I. O. O Allied Intercontln Rubb. Scheepvaart Java Ch. Japan Holl.-Am. Lijn.. Kon. Ned. Stoomb. Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd St. Nederland Suiker H. V. A. Jav Cultuur n. i. a u Vorstenlanden Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Spoorwegen Union Pacific Wabash t.. Erie Kansas City South South. Rallw«7 Chic. Milw Claims HoUAm- lijn 50—6L DominMü i ex dividend „21 Januari 1937. Wethouder Klaver wint den slag op de Mient.” Handig manouvreerend heeft de vlootvoogd van het schip Gemeentewerken, zijn tegenstanders, die eerst talrijk schenen.’ in den grond geboord. Volgens de verslagenen Is dit een Pyrrhus-overwinnlng. waarvan de over winnar zelf spoedig spijt zal hebben, wanneer n.l. over enkele jaren deze Mient zou gedempt moeten worden. Het spijt ons wel. wij zijn niet in staat om de argumenten van weerszijden op hun waarde te toetsen. Het was allemaal zóó technisch, er werd zóó geschermd met begrippen als onderloopsch. walmuren. die niet op hun voeten staan, dat wy nederig erkennen de noodige kennis te mis sen om hier te oordeelen, laat staan om te ver-oordeelen. Zou het, eerlijk gezegd, ook met menig raads lid niet zoo zijn gesteld? Men schermde wel wat met onbekende deskundigen, die waren geraad pleegd. maar wat beteekent ten slotte derge- lyke tweede-handsche wetenschap? De gemeen te heeft óók deskundigen. En nu een van tweeën. Men vertrouwt dezen en gaat op hun technische adviezen af, ofmen stuurt ze de laan uit, óók al kost het geld. Punt. Overigens hopen wij. nu het besluit tot ver nieuwing er eenmaal Is. dat deze geschiedenis klaar is. vóór het groote seizoen begint en dat by de verbreeding van het straatgedeelte de beschikbare centimeters eerlijk tusschen belde „oeverastaten" verdeeld sullen worden. De politie te Schljndel heeft na huiszoeking by den heer B. een party brochures In beslag genomen, waarvan de Inhoud beleedigend was voor de katholieken. Tegen B.. die de blaadjes in de omliggende dorpen verspreidde, !g proces verbaal opgemaakt. De entrée-prys Is zoo laag mogelijk gesteld, om een leder in de gelegenheid te stellen de film t« zien. Schoolgaande kinderen van steuntrekkenden hebbed vrijen toegang. In het gezin MegensJans te Nistelrode Is een drieling geboren. Zoowel de moeder als de drie jeugdige wereldburgers (het zijn drie zoons) verkeeren in goeden welstand. Het echt paar had reeds één kind, dat een Jaar oud is. plaren Noordhoff’s Blinde ten behoeve van de Julias ren; i II dë medewerking voor de aanschaffing van de overige schoolboeken e.d. voor de Juliaschool (ulo) en voor de St. Josephschool (glo) te ver- leenen; III de uit het besluit onder n voortvloeiende uitgaven te zijner tijd nader te regelen bij suppletolre begrootlng. Binnen dertig vrije dagen, te rekenen van heden, kunnen leder Ingezetene en het schoolbe stuur van dit besluit in beroep komen bij Gede puteerde Staten van Noord-Holland. 171% 93 49 58% 3187* 239 Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat de raad dier gemeente in zijn vergadering van 21 Januari 1937 heeft vastgesteld het volgende besluit: De raad der gemeente Alkmaar; Oesien twee adressen d.d. 24 October 1936 van het bestuur der R. K. meisjesscholen alhier. De 31 Januari as. te Düsseldorf te spelen voetbalwedstrijd DuitschlandNederland zal worden geleld door den Franschen scheidsrech ter Leclercq. De geschatte ontvangsten in December 1936 (Incl. die der geëxplotteeYde spoor- en tram wegen) bedroegen: reizigers 4.031.000; ba gage 44.000; brief- en pakketpost 230.000; goederen 3.152 000; levende dieren etc. ƒ23 200; diversen 139.700; in totaal 7 619.900 De totale ontvangst van 1 Januari 1936 af bedroeg 94 460 579,96 te^en 101.120313,79 (definitief) in 1935. Het gemiddeld aantal idtotneters in exploitatie bedroeg van 1 Januari af 3421 tegen 3531 In 1935. De ontvangst per dagkilometer bedroeg der halve In 1936: 75 45 tegen 78 46 in 1935. Vrijdag zijn uitgegeven de Staatsbladen: Besluit van den 29en December 1936. tot wijziging van de Kon. Besluiten van 17 No vember 1934 met betrekking tot de schrijfwijze van de Nederlandsche taal; Besluit van den 29en December 1936, tot wijziging van het K. B. van 7 December 1934 met betrekking tot de schrijfwijze van de Ne derlandsche taal. De Hooge Raad heeft arrest gewezen in de procedure tusschen curatoren In het fall- onder de Staat der Gemeenteraad Er Is een openbare verga dering van den Raad op Dinsdag 26 Januari, des middags om 2 uur ten gemeentehulze. De agenda vermeldt o.m. een schrijven van Ged. Staten inzake aanvulling van het regle ment van het Armbestuur, waarin wordt mede gedeeld. dat by genoemd College bezwaar be staat tegen de regeling van de bezoldiging, zoo- als die door den Raad Is vastgelegd. Ged. Staten deele%. mede, dat hun beslissing ten aanzien van de begrootlng 1937 is ver daagd. De commissie van algemeene samenwerking in de gemeente zendt een verzoek In om voor de kinderen voeding te verstrekken op de scho len. Aan de orde komt voorts deelneming aan een borgstelllngsfonds kleine middenstanders. verwacht dat de hoofdwerk- „Van der WJjck“. heer kan Onderlinge BegrafenlsvereenigingDon derdagavond werd in het lokaal van den heer J. Admiraal de jaarvergadering gehouden van bovengenoemde vereeniging „Heiloo". De voor zitter de heer G. Smits opende en heette allen hartelijk welkom. De voorzitter deelde mede, dat tot secretaris is benoemd de heer Th. Wil lems. Het vorig jaar is In alle opzichten een gelukkig jaar geweest. Ook zijn nog nooit zoo weinig leden overleden als het vorig Jaar. Het jaarverslag van den secretaris deelde mede, dat 't vorig jaar 50.is afgelost, zoodat de schuld hog f 250.bedraagt. Er zijn 9 nieuwe leden bü gekomen en B hebben bedankt; t ledental be draagt 55 gezinshoofden. Het Jaarverslag van den penningmeester ver meldde. dat het jaar begon met f 7.06, waar Is bijgekomen f 16.21, zoodat begonnen werd met f 23.27. De totale ontvangsten bedroegen f 521 15, de uitgaven f 507 42. Op advies van de kascommissie werd de re kening goedgekeurd. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren Schagen en Oud. De voorzitter zeide. dat het aantal aanspre kers met één Is uitgebreid en de heer Speur tot 2en aanspreker is benoemd. Voor het ophalen van de contributie wordt 10 cent per lid betaald, op voorstel van het be stuur. Hierna kwam de rondvraag, waarbij werd aangedrongen op meer reclame. Besloten wordt, wanneer de financiën het toelaten, dan zullen een duizendtal circulaires worden verspreid Ook op andere wijze zal getracht worden het ledental uit te breiden. Ook met den Zeereerw. heer Pastoor zal hierover gesproken worden. De rondvraag leverde verder niets op. Hierna sluiting. Bij-raad. Voor de verkiezing van leden van den by-raad Is slechts één Candidateniyst Inge diend. zoodat bü enkele candidaatstelling deze bü-raad gekozen is verklaad. De volgende na men zyn op deze lüst geplaatst, de heeren A. Dekker. Jac. Dekker, MeJ. A Elzer, de heeren J. Glas, H. v. Foreest. K. Hazema, J. W. F. Rossum. f 10.worden gevraagd. De secretaris stelde voor aan het gemeente- De secretaris bracht den voorzitter dank voor de prettige samenwerking. De voorzitter dankte den secretaris en sprak de beste wenschen uit voor de vereeniging en dankte allen voor het in hem gestelde ver trouwen. Hierna sluiting. De arrondissemts-rechtbank te Amsterdam heeft ter vervulling van de vacature van rech ter in haar college opgemaakt de volgende alphabetische lyst van aanbeveling: Mr. A. Maassen, rechter-plaatsvervanger In de arrondissementsrechtbank te Amsterdam; mr. M. G. Polak Daniels, substltuut-èriffier bü dc arrondissements-rechtbank te Amsterdam, mr. G. C. B E. Suringar, rechter In de ar rondissements-rechtbank te Rotterdam. Gemeenteleen..prflshoMdend Ned. Staatsleen.prijshemdend Youngleentnffhüee Phütps....I»ier Unüeverpry*howdend ARUprijshoudend Koninklijkevast H. V. Aluier Amtterd. Rubber, luier Tabakverdeeld Amer. waardenverdeeld. verzoekende gelden uit de gemeentekas te «rillen verstrekken voor de aanschaffing van school boeken e.d. voor de Juliaschool (ulo) en St. Josephschool (glo) Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders, opgenomen In byiage nr. 2 tot het verslag van 's raads handelingen; overwegende, dat onder de aanvrage voor de Juliaschool (ulo) o.a. voorkomen 28 exemplaren Deutsches Idiom en 15 exemplaren Noordhoff’s Blinde Atlas voor het Mulo, doch dat door inwilliging van deze aanvrage de normale eischen. aan het geven van lager onderwijs te stellen, zouden worden overschreden: dat overigens de aanvragen voldoen aan de in artikel 73 der Lager-onderwyswet 1920 ge stelde eischen; Gelet op de artikelen 72 en 73 dier wet, alsmede op artikel 4 der wet van 4 Augustus 1933. Stbl. nr. 414. zooals deze wet nader Is gewijzigd; Besluit: I de medewerking voor de aanschaffing van 28 exemplaren Deutsches Idiom en 15 exetn- itlas voor het Mulo tooi (ulo) te weige- llssement der Handelsvennootschap firma Scheurleer en Zonen en den Nederlanden. De deconfiture der firma Scheurleer werd be kend tusschen het eind van een week en het begin van een week. Des Zaterdags werd nog alles uitbetaald, maar ’s Zondags werd bekend, dat de firma haar betalingen staakte. Zoo had Scheurleer op Zaterdag nog voor ongeveer f 15.000 aan girobiljetten over geschreven, het geen uit haar toen bedragend saldo van f 45.000 zou kunnen geschieden. Na het bekend worden van de sluiting der bank heeft de girodienst die overschrijvingen echter niet uitgevoerd en het saldo van f 45.000 aan zich getrokken: want tusschen den girodienst en Scheurleer be stond nog een andere relatie, uit hoofde waar, van dft,,glro een vordering op de firma had. Curatoren achtten deze handeling van de giro niet juist en zU vorderden van den Staat uitbetaling van dat saldo, welke vordering In eersten aanleg de Haagsche rechtbank beeft toegewezen. In hooger beroep echter heeft het Haagsch gerechtshof dit vonnis vernietigd, aangezien het van oordeel was, dat In dit geval compensatie was toegelaten. De Hooge Raad heeft het cassatieberoep van curatoren verworpen. 98 19*/* V.I.O.S.-nieMws. De afdeeling Gymnastiek van V.I.O.S. zal haar eerste opvoering as. Zondagavond In het lokaal van den heer Wes ter geven. In den loop van J.1, zomer had deze afdeeling een demonstratie gegeven, hetgeen al len, die daarbij tegenwoordig waren, zeer meeviel. De verwachting is nJ. dat ook as. Zondag ieder tevreden naar huls zal gaan Alles by elkaar, zal het as. Zondag voor Aan de gemeente zal weder een subsidie van* V.I O.S. een zeer gewichtige dag zyn. Het eerste elftal zal des middags als volgt tegen den Wor- mer opstellen Doel: A. Groot. Achter: K. Pronk en N. Ligthart. Midden: J. Spaans, G. Molenaar en C. Smit Voor: F. Kemper. G. Schipper, P. Jonker, W. Zoon en H. de Groot (aanv.). Als reserves zijn aangewezen: J. Reinders en C. Beemsterboer. Wordt deze belangrijke strijd een overwinning voor VJ.OS. dan zal het des avonds by Wester volop feest zün. Stastsleeningen 4% Nederland 1934 3% Ned. Oblig 3% Ned. Oblig 1936 2J4 Cert 4J4 N. Ind 1931 4 Ned Indié 1934 '&X Youngl. (M.K.-verkl.) Banken Amsterd. Namen geven "leidt dikwijls tot groote kleine ruzietjes. Kijk maar eens in sommige, families, «weer er geen eenstemmigheid is. of het nieuw geboren wicht naar oom Jan of oom Piet genoemd moet worden. Ook het „doopen” van straten is voor het col lege een ondankbaar werk. Vrywel nooit is ieder het met de voorgestelde namen eens. Ook nu niet. B. en W. hadden voorgesteld den nieuwen weg van Jan. v. Scdrelkade naar Helderschen weg Prins Bemhardweg te noemen. Hiertegen kwam verzet. Niet van ultra-rood, zooals men misschien gemeend zou hebben, maar van on verdachte Oranjeklanten. De heer Govers vond dezen weg zóó gevaar lek. dat hy den naam van den Prins-Gemaal er niet aan verbonden wilde hebben. Mr de Groot had andere bezwaren. Men moest, zeide hy. soortgeiyke straatnamen In één kwartier bij elkaar houden. Een Prins Bemhard- straat hoort daar waar ook de Julianastraat en Emmastraat is. Verdoop daarom de Tous- saintstraat in Prins Bernhardstraat en ..ver noem" onze eereburgers in het Bergerwegkwar- tler, waar ook reeds herinnerd wordt aan den tüdgenoot letterkundige Nico laas Beets De burgemeester was niet doof voor onze sug gestie. waarbü hy opmerkte, dat dan Jullana- straat even gewyzlgd moest worden In Prinses Julianastraat. De voordracht werd teruggenomen, maar wü achten het niet uitgesloten, dat de bewoners van de Toussaintstraat binnenkort met waar- delooze briefhoofden In* hun maag zitten. Alkmaar. 22 Januari 1937 Wethouders voor- Het Mobilisatie Kruis Vrijdagavond werd In het lokaal van den heer Admiraal de Jaar vergadering gehouden door den Natlonalen Bond „Het Moblllsatiekruis" afd. Heiloo. De voorzitter, de heer J. Admiraal, opende met eenlge hartelyke woorden van welkom de vergadering. De heer bestuurslid. Men zal beproeven In „Ons Leger” mededee- llngen opgenomen te krygen. Het zal echter afhangen van het aantal abonné's dat binnen komt. Op het verzoek om een toelage van f 150.was antwoord Ingekomen, waarin werd medegedeeld, dat can het verzoek niet kan worden voldaan; Wel kan Individueel door of voor elk Ud. dat daarvoor in aanmerking komt, aanvrage worden Ingediend om onderstand. De secretaris zei. dat hy by de verschillende leden die steeds voor steun in aanmerking ko men. de noodige gegevens zal Inwinnen. Spr. zal dan aan het hoofdbestuur mededeelen hoe hier de toestand is. dat hier geen crisiscomité Is geweest en dat zy, die in werkverschaffing zyn. van het loon geen kleeren -of Iets der- geiyks kunnen aanschaffen. Hier op Heiloo Is het veel slechter dan byv. in Llmmen. Het jaarverslag van den secretaris liet wei nig opwekkende tonen hooren. Het ledental be droeg 58, donateurs inbegrepen. De verloting had f 60.opgebracht. De penningmeester bracht zyn financieel verslag uit. waaruit bleek, dat ontvangsten en uitgaven bedroegen f 274 73. Op 31 December was in kas f 54.55. Hierna was aan de orde de bestuursverkie zing wegens periodieke aftreding van de heeren J. Admiraal, voorzitter en Houteboach, welke laatste bedankt had. Ook de voorzitter wensch- te zich niet meer herkiesbaar te stellen. Tot voorzitter werd gekgzen de heer W. van Dijk en tot bestuurslid de heer L. Denneman Tot leden derkascommlssle werden benoemd de heeren Rood en Appeldoorn. Het Is een goede gewoonte, dat In het begin van het jaar de voorzitter van den raad overzicht geeft van het lief en leed, dat onze veste heeft meegemaakt Dit is de laatste jaren nu niet bepaald een prettige bezigheid geweest, want het lief was verre in de minderheid tegen over het leed. En het ergste was. dat in geen enkel opzicht een hoopvoller toekomst kon voor speld worden. In dit opzicht was er ditmaal iets ten goede gewyzlgd Het slot van de burgemeesteriyke rede was minder pessimistisch. Zyn edelachtbare zag een paar lichtpunten en wy zyn overtuigd, dat er voor dit optimisme voldoende grond aan wezig is. al konden wy dien grond dan nog niet vinden in de cijfers over 1936. Deze tocW waren in het algemeen weer on gunstiger dan ïn het jaar daarvoor en vertoon den op zn best een stabilisatie van het peil 1935. I Natuurlijk hebben onze lezers in het verslag met belangstelling dit „Alkmaar In cyfers” ge volgd. Ze te herhalen Is dus overbodig; enkel daarom hier bü enkele cyfers een stukje com mentaar. Het totaal Inkomen f 15 135.000dat Is gemiddeld per hoofd der bevolking rond 500.Over het belastingjaar 1935/ 36 was dit gedaald tot 15.081 000—wat beteekent de vermeerdering der bevolking In aanmerking genomen een daling tot be neden de 500.per hoofd. Erger nog is de daling bij de vermogens. Hier kwam men van f 49 181.000 op 47.526.000. Van de resultaten der gemeentebedryven in teresseerden die van de gasfabriek ons het meest. Immers in 1934 was in het gasverbruik een daling opgetreden olievergassers e.d. wa ren de schuldigen die catastrofaal scheen te worden. Getracht Is toen, door instelling van een vast recht die daling stop te zetten. Nu uit de cyfers van 1936 biykt. dat de verdere terug- gang slechts 0.87 pCt. bedraagt, tegen vorig jaar nog 8.7 pCt. 1® de conclusie gerechtvaardigd, dat het trootate gevaar hier is gekeerd. Voegt men daarby dat het stroomverbruik van elec- triclteit met ruim 3 pCt. Is vooruitgegaan, dan mag gezegd worden. dat de toestand onzer llchtbedryven niet ongunstig is te noemen. Met deze cyfers voor oogen dalend gas- gebruik en stygende stroomafname houden wy echter ons hart vast, by het bedenken van de mogeiykheid. dat volgend jaar het electricl- tettsbedryf on» door de provincie wordt ontno men. Indien onverhoopt deze door niets ge rechtvaardigde annexatie zou doorgaan, Is Alk maar zonder meer onbestuurbaar. Het wel en wee van de markten is voor onze koopstad van het hoogste belang, waarbü de kaasmarkt natuurlyk bovenaan komt. Alles in aanmerking genomen, de productie beperking en andere crisls-maatregelen, bene vens twee maanden beursconcurrentle, valt de aanvoer nog niet tegen. Er is toch altüd nog méér dan 5 millioen KG kaas ter markt aan gevoerd, ruim 6 pCt minder dan in 1935. Ieder goed Alkmaarder zal met ons wenschen, dat dit een dieptepunt is en dat In 1937 opnieuw een stygende lyn mag geconstateerd worden. Dat de daling van de vee-aanvoeren slechts 2 pCt. bedraagt, hadden wü. gelet op de leege Zaterdagmarklen. niet gedacht. Heel veel erger Is het met de botermarkt, waar büna een derde deel minder werd aangevoerd. Is dit misschien een gevolg van al de crisismaatregelen of ver- dwünt de productie van ..boerenboter"? Het veelvuldig vestigen van plulmveebedrijfjes In onze omgeving- demonstreert zich wel in de met 30 pCt. gestegen eieraanvoeren. Over de werkloosheid kan onze burgervader nog weinig hoopvols mededeelen. Wel was op 31 December het aantal werkloozen Iets lager dan op denaelfden datum van vorig jaar, maar zün we wel ingellcht. dan bracht Januari alweer een zoodanige styging, dat het peil van 1935 op nieuw Is bereikt. Trouwens, de uitgaven” van dezen droefsten „tak van dienst” zün veelzeggend. Men oordeele: In 1934 265 000, In 1935 J437.000. in 1936 509.000. - Wie deze cyfers aandachtig beschouwt, zal het volkomen eens zün met de slotwoorden van de burgemeesterlijke rede: „Op ons, zooals wü hier zitten, rust de zware taak, t hoofd omhoog te houden en met'zui nig beleid en vaste hand leiding te geven aan onze gemeente, met .de groote verantwoorde- lykheld daaraan verbonden.” En dubbel onderstrepen wü de-echt Christe- lyke bede, die onmiddellijk hierop volgt: .Moge God ons daartoe de kracht geven, tot heil van Alkmaar!” Met Ingang van 1 Februari 1937 zün genoemd tot: surnumerair der registratie en domeinen in tydelüken dienstA. C. Gorren te Bergen op Zoom. J. Joosten te 's Gravenhage. mr. W. L. A. Juten te Bergen op Zoom, J. H. Kat te Amersfoort. P Kat te Amersfoort, M. G. Meüer te Groningen, A. J. de Ridder te Am sterdam. P. E. Schimmel te Scherpenzeel, W P. van Slkkelerus te Amsterdam. Tot surnumerair der Invoerrechten en ac cijnzen in tydeiyken dienst: A. M. Borg te Velp, J. C. Jansen te Velp, L. W. van Os te Rotterdam. D. B Snel te Alphen aan den Ryn, A Vredeswyk te Utrecht. HEDEN Zondag Septuagesima; eerste dag van het Veertigurengebed; om 10 uur plechtige Hoogmis. Onder de H. H. Missen schaalcol- lecte tot dekking van de onkosten van het Veertigurengebed. Dezen middag om 2 uur openiyke aanbidding vanaf den preekstoel; daarna biechthooren tot half 7. Om 7 uur plech tig Lof en predikatie. De geloovigen worden verzocht, onder de H. Mis van half 8 bank voor bank te Communie te gaan, te beginnen bü de eerste bank en zich daarby te houden aan de aanwüzlngen van degenen, die als orde-commlssarissen zün aan gesteld. Wü hopen, dat ook op Maandag en Dinsdag van het Veertigurengebed de geloovl- gen in grooten getale te Communie zullen gaan Verder vragen wü onzen parochianen aller dringendst. ook gedurende den morgen te komen bidden in de kerk. Wanneer een ieder doet, wat hü kan, zullen er aldus ook voldoende menschen in de kerk zün tusschen 9 uur des morgens en 2 uur in den namiddag. MAANDAG 2e dag van het Veertiguren gebed. Om 7 uur uitstelling van het Allerheilig ste, communie-uitreiken en H. Mis; om 8 uur gezongen H. Mis. Daarna biechthooren, alleen door den pater, tot 12 uur; zoo ook des namiddags van 35 uur. Om 7 uur lof en predikatie. DINSDAG, laatste dag van het Veertiguren gebed. Om 7 uur uitstelling van het Allerheilig ste, communie-uitreiken en H. Hls; om 8 uur gezongen H. Mis. Des avonds 7 uur lof. predicatle. processie en Te Deum. Onder het lof schaalcollecte voor H. H. Missen. De in ide pastorie zün. De volgorde voor de processie is als volgt: Kruis, kaarsdragers, 6 groote bruidjes, de lei ders van de Kruisvaart, 4 jongens van Kruisvaart, het bestuur van de Jongens- jongemannencongregatie. de kleine bruidjes, de eerw. heeren geestelüken. het Allerheiligste, de groote Bruidjes, het kerk- en armbestuur, het bestuur van de congr voor meisjes en jonge dames, de leidster en 4 leden van „de Graal”. Mochten er nog vereenlglngen «yn. die met hun vaandel wenschen mee te gaan in de pro cessie dan is hun plaats achter het bestuur van de jongens- en jongemannencongregatie. De heeren koorzangers worden verzocht, ty- Het programma van de wedstryden. welke Zaterdag in het Sportpaleis te Antwerpen ge houden zullen worden, bevat ïi BelgiëHolland wedstryd. Plet en Jan van Kempen ryden een wedstrüd achter tandems tegen Loncke en De- baets. Gramser en Van Hoek nemen het in 'n Stayerswedstrüd op tegen Leyden en Michaud. Een Internationale omniumwedstrijd tusschen de koppels Richter—Pijnenburg, ScherensKaers en MlchardPecqueux en een wedstrijd om den armband tusschen Verreycken en Huys com- pleteeren het programma. De directie van de Parüsche Winterbaan heeft de renners Richard. Pynenburg, Grundahl. Ban sen, Archambaud. Schön, Canardo, Danneels. Dekuysscher, Olmo en Helman geëngageerd voor het kampioenschap „achtervolging’’. Op 20 Februari zullen de wedstryden voor dit officieuze wereldkampioenschap een aanvang nemen. Oranjefilm. In de bestuursvergadering der Oranje-vereeniging is besloten Vrydag 29 Ja nuari een Oranje-film te vertoonen in de Geref Kerk en wel voor schoolgaande kinderen om Om nog een andere reden was het ons niethalf vyf en voor ouderen des avonds twee voor- «mverwhiliig, welke raadsleden ter attiog a»u-l»telliasen om zeven en negen uur. wezlg zouden zyn. Er moest opnlew worden over den kindertoeslag. Vorige maal hadden de stemmen gestaakt, omdat ..rechtsch" door afwezigheid van den heer Bulens even sterk was als „llnksch”. Waar het niet te verwachten was. dat te eener of anderer zyde bekeerlingen waren gemaakt, hing het lot van dezen zoo rechtvaardigen maatregel af van het toevallig afwezig zyn van een of meer der llnksche leden. Men was ech- i ter aan die zyde waakzaam. Wel hadden de heeren v. d. Vall en Sietsma als Statenleden een andere vergadering, maar eerst verschenen zy in den Raad om aan de stemming deel te nemen. Toen we dan ook de twintig zetels be zet zagen, wisten we het al: het gemeentepsr- soneel zou. dit jaar althans, geen kindertoeslag krygen. Na al wat wü in onze begrootingsbeschouwlng hierover schreven, behoeft het niet gezegd, hoe zeer wy het betreuren, dat het eenlge middel om den grooten gezinnen by het gemeenteperso- neel. iets tegemoet te komen moedwillig ver worpen is. Vaders en moeders der gedupeerde gezinnen zullen zich te zyner tyd herinneren, aan wie zü dit te wyten hebben. Veel milder gestemd was de raad bü de her stemming over het Klndervoedlngs-subsidle. Ook hierover hadden op 18 Dec. j.l. de stemmen gestaakt. Maar hier waren de harten minder verstokt gebleven. Zoo zeide o.m. de heer Venneker, dat hy nu voor deze verhooglng zou stemmen, omdat er na de verwerping van den kindertoeslag dek king voor was en tenminste op die wyze de groote gezinnen eenlgszlns geholpen kunnen worden. Dat laatste argument smjdt natuurlyk weinig hout, want de loonen der gemeentewerk lieden mogen verlaagd zyn, te veel zelfs, maar het is toch nog niet zóó. dat zy hun kinderen niet zelf zouden kunnen voeden. Overigens begrijpen wy niet goed, dat „Kin dervoeding" nu ineens 600 gulden meer subsidie moet worden opgedrongen. Want gevraagd heeft deze vereeniging er niet om. De penningmeester heeft zelf te kennen gegeven, er met het oude subsidie wel te kunnen komen. Wellicht zullen echter die 600 bedoeld zün als een zekere reserve, om langer in een koud voorjaar b.v. te kunnen financieren. Zóó beschouwd kunnen wü er vrede ligbben. Een minder gelukkig besluit nam de raad o.l. toen hü een verzoek om (gedeeltelüke) betaling van een crediteur van het beroemde Vlctorie- bad bü meerderheid van stemmen afwees. Toen deze man had gehoord, dat zün mede-slacht- offers een derde deel van hun vordering betaald kregen, was lly er als de kippen bij om óók te adresseeren. Jammer voor hem bleek de raad wat ge schrokken van het nadruppelen der verderlngen De meerderheid vond het welletjes en wees het verzoek af. Wü kunnen ons indenken, dat men maar niet tot in het oneindige wenscht door te gaan, om de vorderingen der mislukte bad-exploltatie te voldoen, maar laat het dan geschieden op be tere gronden dan nu werden aaiigevoerd. Er zou. volgens de tegenstanders, nu niet meer zün na te gaan, of de gedeclareerde werkzaamheden ook werkeiyk gedaan zün. Maar hoe zit dat nu? Wist men zulks bü de vorige crediteuren wél? Natuurlyk niet; men vertrouwde op hun eeriyk- held als ambachtsman en op het advies vin den heer v. Diepen. Wü zien geen enkele reden, waarom dit nu ook niet had kunnen geschieden. E8V I—Zeevogels I De op 3 Januari uit gestelde wedstryd zal Zondag a s. om 2 30 uur op het E8V-terrein worden gespeeld. Zeevogels heeft de beste papieren, maar ook ESV komt er den laateten tüd beter in. ESV heeft nog een kleine kan» om de onderste plaats te ont komen. maar dan moeten ook de laatste wed strijden gewonnen worden. Supporters, moedigt uw vereeniging aan en komt allen naar het ESV-terreln. r was op den eersten zittingsdag van den H Alkmaarschen raad. Anno Domino 1937, eenlge nieuwsgierigheid merkbaar bü een goed deel der leden. Belangstelling was er al wilde men die liever niet openlük toonen voor het binner^ komen der verschillende da mes en heeren. Het Is natuurlyk niet uitgesloten, dat enkel collegiaal medeleven en bezorgdheid voor elkan ders gezondheidstoestand in dezen grieptljd oorzaak waren van die verholen blikken naar de deur. Maar we vreezen niet het ver mis te hebben, wanneer wü aannemen, dat dan niet zoozeer bedoeld was de lichameiyke. dan wel de politieke gezondheidstoestand van enkelen. Het was immers niet bekend, in welke menstelling de SDAP.-fractie ditmaal tooneele zou verschynen. Kwam de heer Bulens opdagen en zou dan de heer V. d. Vall al dan niet Vergezeld van een fractlegenoote schit teren door afwezigheid? Of was er in de afge- loopen dagen gekramd en gelümd. zoodat de fractie weer au grand complet op de groene ketels der eere troonde? Allemaal vragen, waarop de nlet-lngewyde geen antwoord vermocht te geven. Na de uitspraak van den Partijraad, waarbü het royement Bulens werd vernietigd, werden in de pers allerlei dreigende conflicten als zeker voorspeld. Nadien echter werd het merkwaardig stil. Het is ons bekend, dat raadsfractie en af delingsbestuur druk vergaderden, maar voor het eerst tüdens dit conflict lekte er niets naar buiten uit. Al Is dit den immer op nieuwsjacht zynden journalist niet aangenaam, we kunnen ons Indenken, dat de strengste geheimhouding werd opgelegd. De kwestie is door Inmenging van de ..buitenwacht" toch al zooveel ernstiger geworden, dan ze oorspronkelük reeds was. Of in deze conferenties een oplossing is ge vonden en de vrede is geteekend. weten we dus niet. Maar er moet zoo iets als een wapenstil stand zün gesloten, want de heer Bulens. die na de beslissing van den Partijraad, onmld- deliyk al zün rechten had kunnen hernemen, kwam evenmin als In de drie vorige zittingen opdaged. Wél verschenen de heer v. d. Vall en mej. Nlerop, die van haar ongesteldheid gelukkig weer genezen was. Toch kan een dergelyke toestand op den duur niet zoo blüven. Wü hebben reeds hooren fluis teren. doch konden van dit gerucht geen en kele bevestiging krijgen, dat de oplossing in deze richting werd gezocht: nu de heer Bulens gerehabiliteerd is. treedt hü vrijwillig terug voor de rest van deze zittingsperiode. De an deren kunnen dan rustig hun mandaat biyven vervullen en tegen de volgende verkiezingen Is de oude wonde voldoende geheeld, om een volledige verzoening mogelük te maken. dens de processie hun plaatsen op bet koor te houden. Andere deelnemers (neemster» aan de pro ceeds kunnen wegens gebrek aan ruimte niet aan de processie deelnemen. De parochianen werden Verzocht, onder da processie kaarsen te doen ontbranden; zy zul len voor de processie worden aangeboden ad 25 cent. WOENSDAGavond half 8 feestelyke verga dering van de R. K. Rywielvereeniglng ..8t Willibrordus". Spreker os. Rector Vis uit Alk maar. ZATERDAG biechthooren van 37 uur. ZONDAG «x komt de eerw. Father Voe pree- ken over zyn Missie in Borneo; daarna open schaalcollecte voor zün Missie. ZONDAO 730 Margaretha Poll en 10 uur V. d parochie. Maandag 7 uur Nlcolaas Dekker en echtge- noote en overl. kinderen, 8 uur Andreas Louwe Dinsdag 7 uur: Joannes Timmer. 8 uur Nico- laas BUI Maria Hoebe en Cath. BUI. Woensdag 7 uur Joannes Schipper en overt fam., 8 uur Adrlanus Schipper en overl. fam. Donderdag 8 uur: Joannes Timmer. Vrydag 8 uur Joannes Zwagerman en Wllh. Rit en kleinzoon. Zaterdag 8 uur: Joannes Bernardus Reinders In den oudertrouw zün opgenomen: Joannes Cornells Schotvanger, van deze .par. en Anna Schouten uit Tuitjenhom.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 22