Schepen met vleugels De Eerste Kamer het over Justitiebeleid Zie niet om i SNELLER DUIKEN VAN ONDERZEEËRS Wanneer verjaart Prins Bemhard? GEZAGSHANDHAVING TOEGEJUICHT VAN WEEK TOT WEEK Octrooi aangevraagd Prinses Juliana weer hersteld Beiprekingen te Parys begonnen i de da< I DE „DE RUYTER” TE TANGER H. Ms. De Ruyter 1* te Tenger aangekomen. Rechterlijke macht en N.S.B. BEDRIJFSRAAD VOOR HET LANDBOUWBEDRIJF Ernstig ongeluk op onbewaakten overweg te Anna Paulowna PENSIOENREGELING MIJN WERKERS Door trein gegrepen en gedood Werkkampen voor jongeren Krachtiger optreden gewenscht tegen ordeverstoring door de N.S.B. op vergaderingen Luchtbescherming bjj de spoorwegen Commissie benoemd tot uit werking der plannen Handelsoverleg met Frankrijk Haagsche -'zedenzaak Kosten der verbetering worden door de bedrijven gedragen In Westelijk Noord-Brabant Uitvinding van een inwoner van Wyk aan Zee Extremistische sympathieën Politieke propaganda Luitenant-gener aal M. Boerstra, commandant van het Ned. Indische Leger, bracht Donderdagmiddag een bezoek aan de Fokker-fabrieken te Amsterdam. Een foto tijdens de bezichtiging r Om jeugdige veroordeelden tot goede menschen te vormen Het jonge paar heeft een skitocht gemaakt ZATERDAG 23 JANUARI 1937 ALS Neem □w buurmrin WYBERT-TAU- WYBERT-SIROO’’ ÓH.5O l o hard Q die wil een I van Verscheidene leden betuigden hun instem ming met de meer krachtige en af doende wij ze, waarop het gezag wordt gehandhaafd, in het bijzonder tegenover hen, die het kost bare goed van de vrijheid van meenings- uiting misbruiken door anderen te verhin deren van dit recht gebruik te maken. gen krachtiger nog dan tot dusver zullen hebben op te treden. Sommige leden achtten de vraag, of in de zg. Haagsche zedenzaak politie en Justitie met de noodige voorzichtigheid hebben gehandeld, door de behandeling in de Tweede Kamer niet voldoende opgelost. de manoeuvres voor het dalen en stijgen kun nen uitvoeren en wel in sterk versneld tempo. Eenige leden, gispend de lompheid en bruta liteit, waarmede men van de zijde der N. 8. B. poogt bijeenkomsten van tegenstanders te ver storen, msendm, dat politie en Justitie daarte- Blijkens het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot vaststelling van hoofdstuk 4 (departement van Justitie) der RUksbe- grooting 1937 waren verscheidene leden van oordeel, dat, al zou In sommige opzichten eenige meerdere voortvarendheid niet heb ben geschaad, in het algemeen het door den minister van Justitie gevoerde beleid waar- deering en hulde verdient. Eenige leden konden niet deelen het stand punt der regeering, dat voor het verleenen van toestemming tot het organiseeren van een lo terij, als ten bate van de Internationale ten- Enkele leden wenschten ciitiek uit te oefenen op de wijze, waarop in sommige gemeenten bij de Nederlandsche grens de vrijheid van werk- loozen wordt beperkt. Sommige leden stelden de vraag, of den mi nister bekend is, dat, gelijk dese leden hadden vernomen, de omroepvereenigingen de Auteurs wet niet naleven. rijen en deswege gesteld. Bij onderzeebooten behoort de duikbeweging tot een der belangrijkste functies, die het schip moet kunnn verrichten, maar zy moest tot nog toe steeds worden ingeleld door het vullen van ballasttanks, een manoeuvre, die tijd vordert en daarmede de dulksnelheld beperkt. Voorts is de toepassing, volgens den uitvin der, ook denkbaar op een normaal schip. Wan neer hierbij de vleugels onder een positieven invalshoek worden aangebracht, zal door de stroomlng van het water bij de voortbeweging een opwaarts werkende kracht op bet schip worden uitgeoefend. Daardoor wordt het schip opgelicht, zoodat de waterverplaatsing door den weerstand geringer wordt en een grootere snelheid wordt verkregen. zoon lor, Is treden z-Het geboorteacte, rzooals deze 30 der stad Enkele leden stelden de vraag, waarom de wet op de weerkorpsen nog niet in werking is getreden. Sommige leden grepen deze gelegenheid aan om nogmaals aan te dringen op waakzaamheid ten opzichte van de verschillende vormen, waarin weerkorpsen optreden. Met name wezen zjj daarbij op het gezamenlijk houden van mar- schen en oefeningen mede door vreemdelingen, in het bijzonder door Duitschers, die hier te lande verblijf houden. Eenige leden oordeelden het ten hoogste tijd voor de invoering van een recht van antwoord in de pers. - In verband met het te Utrecht gebeurde ter vergadering van de vereenlging De Dageraad, stelden deze leden de vraag, welke maatregelen zijn of zullen worden getroffen tegen de amb tenaren, van wie, naar zij meenden te weten, is komen vast te staan, dat zij aan deze wan ordelijkheden hebben deelgenomen. Wijders herinnerden deze leden aan een voor korten tijd verschenen brochure, getiteld Ge heime Machten, waarin Joodsche medeburgers in hun godsdienstige gevoelens worden ge krenkt. Zjj zouden gaarne vernemen, of daarin geen aanleiding wordt gevonden den uitgever dier brochure strafrechtelljk te vervolgen ot te dezer dagen op andere wijze in te grijpen. Donderdagmorgen zijn op het departement van Handel te Parijs de Fransch-Nederlandsche onderhandellngen begonnen over de vernieu wing van het contingenteeringsverdrag. De vraagstukken, welke Nederlandsch-Indlé betreffen, zullen later behandeld worden tijdens afzonderlijke besprekingen, waarmede aan het eind van dit kwartaal een aanvang zal worden gemaakt. Hoewel om te voldoen aan den eisch, dat een onderzeeboot ook stilliggende onder water moet kunnen blijven, het gebruik van ballasttanks wel nJet geheel gemist zal kunnen worden, zal men volgens den uitvinder zonder de werking daarvan door toepassing der uitvinding Verschillende leden waren van oerdeel, dat stelling' van de Jeugdgevangenis te ZMtphen. Eenige dezer leden wenschten hun bevreem ding uit te spreken over de omstandigheid, dat het mogelijk is geweest, dat iemand, die door zijn uit deze zaak bekende gedragingen reeds jaren geleden met de politie in aanraking kwam, niettemin in zoo gewichtige staatsambten kon worden benoemd en bevorderd. Het denkbeeld van den uitvinder te met deskundige hulp volledig uitgewerkt. De uit vinding bestaat daarin, dat langmU het schip doorloopende horizontale af nagenoeg hori zontale vleugels zijn aangebracht, die In sa menwerking met een hoogteroer op het schip bU langscheepeche beweging een positieve of negatieve Hftbeweging teweegbrengen. Zij beoefenen dezelfde functie in het water als de vleugels van een vliegtuig in de lucht Op een onbewaakten overweg te Anna Pauwlowna is Vrijdagmorgen een ernstig on geluk met doodelljken afloop gebeurd, waarvan de heer D. Stammes het slacht offer werd. Bjj Kon. besluit van 9 Januari Is bepaald, dat de werkingssfeer van den bedrijfsra ad voor het landbouwbedrijf in Westelijk Noord-Bra bant zich uitstrekt tot de volgende gemeenten: Ossendrecht, Woensdrecht, Wouw. Halsteren. Nieuw Vosmeer, Steenbergen, Dinteloord, Oud en Nieuw-Oastel, Oudenbosch, Standdaarbul- ten, Fljnaart, Willemstad, Klundert, Zevenber gen, Hooge- er. Lage Zwaluwe en Terheyden. Andere leden meenden, dat behoefte bestaat aan een Instantie, welke zorg draagt, dat bij overweging van benoeming of promotie van ambtenaren, met hetgeen bjj de politie te hun ner aanzien bekend is, ernstig kan worden en wordt rekening gehouden. Nevens de feiten, In dit geval aan het licht getreden, noemden deze leden als voorbeeld de zaak van den commis saris van politie te Nijmegen al waren de feiten hier van gansch anderen aard ten bewjjue, dat de gevaren, welke zjj op dit ge bied aanwezig achten, geenszins denkbeeldig zijn. Vele leden achtten het vanzelfsprekend, dat de minister weinig aangenaam getrof fen was te moeten ervaren, dat leden der rechterlijke macht lid zijn en daarvan allerminst een geheim maken van een vereenlging, waarvan de regeering het lid maatschap voor ambtenaren heeft verboden. Inderdaad toonen daarmede deze leden der rechterlijke macht uiterst weinig begrip van wat hun In de gegeven omstandigheden past. Gevraagd werd of de minister In staat en bereid zou zijn mede te deelen of te dezer zake eenige maatregel zal worden ge nomen. Enkele leden merkten op, dat verschillende leden van de rechterlijke macht en van het openbaar ministerie optreden als commissaris sen van banken, hypotheekbanken daaronder begrepen. Zij achtten dit onjuist en waren be vreesd, dat op deze wijze finandeele instellin gen. welke met moeilijkheden hadden te kam pen. te goeder naam en faam bekend staande personen zouden aanwenden als vlag tot dek king der lading. toonstelling, „welke in Amsterdam zou worden gehouden, van verschillende zijden werd ver langd. een wijziging van de Loterij wet 1905 of een afzonderlijke wet noodig zou zijn ge weest. Verschillende leden achtten de opvatting, als zou hier te lande van een algemeene stijging der criminaliteit te spreken zijn, door den mi nister voldoende weerlegd. De voorgenomen uitbreiding van het aantal substituut-griffiers bij rechtbanken en het aan tal ambtenaren van het openbaar ministerie bij kantongerechten vond algemeen toejuiching. Sommige leden betreurden, dat de kanton rechters niet meer uitsluitend met rechtspraak worden belast, doch mede met werkzaamheden, waarbij hun persoonlijke sociale en economische inzichten op den voorgrond moeten treden. Eenige andere leden sloten zich bjj dit ver zoek aan, doch wenschten tevens als hun zienswijze te kennen te geven, dat, hoewel de zittende magistratuur door hare onafhanke lijkheid een bijzondere plaats inneemt, haar leden niettemin ambtenaren zijn en derhalve hun uitzonderlijke positie er niet toe mag leiden, dat het misbruiken daarvan, door te doen wat voor alle andere ambtenaren verboden Is, zou worden getolereerd. Deze leden achtten voorts het gevaar niet denkbeeldig, dat het vertrou wen In de rechterlijke macht door gedragingen barer leden, als hiér bedoeld, zal worden ge schaad. overleg afwijst, ot dat men er zijn specialiteit van maakt ruzie te krijgen met gezagvoerders, maar het beteekent wel, dat men zich niet door allerlei bljbedenkingen laat weerhouden van hetgeen gebod en geweten voorschrijven. Als de heiligen omzichtig waren geweest, zou het er treurig ultzlen In de Katholieke Kerk. Maar als ze onvoorzichtig waren geweest, zou het er ook treurig uitzien. Wie de omzichtigheid bestrijden wil (en hiermede dient men steeds In eigen boezem te beginnen) heeft dubbele reden o mde voorzichtigheid in acht te nemen. Door den uitvinder is octrooi aangevraagd. Het internationaal vóór-ondenoek heeft reeds plaats gehad en dezer dagen is de aanvrage openbaar gemaakt. Few Inwoner vm Wtfk aan Zee, de heer A. Sehellevta, h door een toevallige aanlei ding op het denkbeeld gekomen, dat het mogeltjk snoet «On om onderaeebooten aeer snel ie laten dolken en naar de oppervlakte te doen «tijgen, sender daarbij gebruik te maken van ballasttanka. Naar het Handelsblad verneemt is een Com missie benoemd, staande onder den Civlelen Luchtvaartdienst, welke o.m. beoogt bescher ming van de spoorwegen tegen luchtaanvallen. Deze commissie, uitgaande van het ministerie van Binnenlandsche Zaken, werd samengesteld in overleg van den minister van Waterstaat met den inspecteur van de Luchtbescherming. Zy bestaat uit de volgende leden: Gep. lultenant-generaal P. H. A. de Ridder, inspecteur van de Luchtbescherming; J. H. van Rlesen, adjudant-lnspecteur van de Luchtbe scherming; ir. J. G. Ravenek, rykshoofdlnge- nleur voor de Spoorwegen te 's-Gravenhage (aangewezen door den minister van Waterstaat, kapitein J. J. Jurrissen, hoofd van de sectie Spoorwegdienst van den Generalen Staf (voor „Defensie”). Voor de Nederlandsche Spoorwegen hebben In deze Commissie zitting de heeren: Ir. J. P. Boezaardt, hoofdingenieur, chef van Wanneer de boot een zekere snelheid heeft bereikt kan door instelling van het hoogteroer in neerwaartsche richting de boot In een hel lenden stand naar omlaag worden gebrachr zoodat «y begint te duiken. Hlerby wordt de duikende werking ondersteund door de stroo mlng van het water tegen de langszij aange brachte vleugels, zoodat het niet noodig is ge bruik te maken van ballasttanks om de boot verder onder water te brengen. Wanneer om gekeerd het hoogteroer in opwaartschen stand ■wordt gebracht, zullen de vleugels veroorzaken dat de boot, ook zonder dat ballast wordt ver wijderd, vlug naar de oppervlakte terugkeert. Door de vleugels onder een bepaalden hoek te plaatsen zal het mogelyk zyn by voldoende snelheid de boot op een bepaalde hoogte onder water te houden. Sommige leden zouden gaarne van den mi nister vernemen of het voorschrift, dat vreem delingen zich hier te lande van politieke pro paganda hebben te onthouden, ook ten op zichte van het propageeren van buiten Neder land heerschende denkbeelden onder alhier ver toevende Duitschers met gestrengheid wordt gehandhaafd. Deze leden stelden voorts de vraag, welke redenen er toe hebben geleid, dat den Staten- Generaal nog niet de gelegenheid werd gebo den hun medewerking te verleenen voor het In werking treden van de op 4 Juli 1936 te Ge nève onderteekende voorlooplge regeling nopens het statuut der uit Duitschland afkomstige vluchtelingen. Men heeft getracht voor dit belangryke vraag stuk een oplossing te vinden door het aan brengen van twee paar hoogte-roeren nabij den voor- en achtersteven van het schip. Door deze hoogte-roeren hellend naar voren te stellen pnjataat by voldoende snelheid van het schip een naar beneden gerichte kracht, die het j schip in horizontalen stand naar beneden drukt, indien door watervoorziening de stygkracht van het geheel ondergedompelde schip vol doende is verkleind. Het beswaar van deze op lossing is dat hierbij de weerstand van het schip tegen de voortbeweging zeer groot Is, zoodat de dulkbootsnelheld slechts klein kan zijn, terwijl tevens het nadeel blyft bestaan, dat het duiken slechts mogelyk Is. nadat voldoende waterbal- last is Ingenomen Verschillende leden vroegen ot der regee ring Iets bekend is omtrent pogingen van communistische tijde tot ronaelarjj voor dienstneming in Spanje en zoo ja, welke maatregelen daartegen worden of zullen worden genomen. Verscheidene leden betuigden hun instem ming met de voornemens van den minister betreffende unificatie der rykspolltie. Van verschillende zyden werd den minister hulde gebracht voor zijn besluit tot indlenst- Onder leiding van mr. G. O. Th. de Jongh houdt zich een comité reeds een i gen tijd bezig met voorbereiding van werkkampen om voor- waardeiyk veroordeelde jeugdige werklooaen en andere daarvoor in aanmerking komende jon geren die met den rechter in aanraking komen, in de gelegenheid te stellen goede menschen te worden en buiten de opvoedingsgestichten e.d. te biyven. Dit denkbeeld om jongelieden tusschen 1633 jaar, die geen slechte Inborst hebben, maar het spoor byster zyn geworden. In een werkkamp weer op het goede pad te brengen, vond instemming by den minister die in voorzichtige bewoording steun in uitzicht heeft gesteld. Voorloopig werken samen vier reclasseerlngsverèenigingen: het Genootschap tot ZedelUke 'Verbetering van Gevangenen; de Prot. Chr. Reclasseeringsvereenlging. het Leger des Hells en het verbond „Pro Juventute". De R. K. Reclasseering voelde sympathie voor het denkbeeld, maar wenscht haar eigen weg te gaan, zoo werd ons op een conferentie meege- deeld. Er moet een stichting worden opgericht, maar de voorbereidingen zyn reeds zóó ver. dat spoedig de Inrichting van een werkkamp voor circa 25 jongens kan verwacht worden. De stichting zal heeten Laboro ergo sum. „Ik werk en daarom ben Ik een mensch". afgekort tot L. E. 8. Men rekent op veler hulp. Het adres Is by mr. De Jongh, van Mlereveldstraat i. Amsterdam. Verscheidene leden vroegen, of de minister reeds heeft voldaan aan zyn voornemen om zich met de pers in verbinding te stellen, ten einde te voorkomen, dat In den vervolge pu blicaties omtrent strafrechteiyke vooronder zoeken worden gedaan. In dit verband werd ook gewezen op het zg. „tarweschandaal” In Gelderland dat later bleek elke beteekenis te missen waarbij een Jongeman, die zou biyken volkomen onschuldig te zyn. met pre ciesen naam en kwaliteit in verschillende dag bladen werd vermeld als betrokken by knoele- -- - _j in voorlooplge hechtenis Enkele leden stelden de vraag, waarom niets meer wordt vernomen omtrent de zaak den gewezen hoofdcommissaris van politie te ■s Gravenhage. Eenige leden meenden wederom te moeten aandringen op matiging by het gebruik van vuurwapenen door politiebeambten, zy von den daartoe aanleiding In het betreurenswaar- dig geval te Broek op Langendyk. over de z.g. Haagsche zedenzaak niet meer be hoefde te worden uitgeweld. Het verheugde hen, dat de minister, hoe ongaarne deze daar toe biykbaar overging, tenslotte In de Tweede Kamer zoodanige mededeellngen heeft gedaan, dat aanvankelijk gerezen bezwaren geheel kwamen te vervallen. Prinses Juliana is geheel, hersteld van de lichte verkoudheid, welke haar genoopt had een week lang haar kamer te houden. Donderdag is H. K. H. voor den eersten keer weer in de buitenlucht geweest. In gezelschap van Prins Bemhard heeft zij toen een skitocht gemaakt. het Werkplaatsbeheer der NB. (In hoofdzaak voor de werkplaatsen); ir. F. A. Brandt, afd. chef le kl. (voor „Weg en Werken”); dr. F. Th. Posthumus Meyjes, afd. chef le klasse der Ned. Spoorwegen. Deze commissie zal een volledigen waar- schuwings- en alarmeerlngsdlenst uitwerken, een en ander In samenwerking met onder scheidene burgeriyke diensten. Hlerby is b.v. gedacht aan de draadverbindlngen. De Spoor wegen toch beschikken over een buitengewoon systeem van telefoon- en telegraafdienst, dat dienstbaar gemaakt kan worden aan verschil lende maatregelen in tyd van oorlog. Even na tien uur stak genoemde heer nabij zyn woning aan den Boermansweg met zyn auto de spooriyn over, toen zyn voertuig werd gegrepen door de locomotief van den trein, die om tien uur uit Anna Paulowna naai Behagen vertrekt. De auto werd geheel vernield en de eenige inentende, de heer D. 8. werd op slag gedood. Dr. olree kon by het slachtoffer slechts de*, dood constateeren. De verongelukte was 51 jaar oud, gehuwd en vader van drie kinderen. In het door de N.V. Drukkerij „De Spaar- nestad” te Haarlem ter gelegenheid van het vorsteiyk huwelyk uitgegeven gedenknummer staan o», reproducties van de geboorteacte van Prins Bemhard en van den tekst van de wet, regelende de naturalisatie van Z. D. H., in het „Staatsblad van het Konlnkryk der Ne derlanden.” De Duitsche Juni 1911 in het bevolkingsregister Jena is Ingeschreven, vermeldt, dat Prins Bem- den acht-en-twintlgsten Juni 1911 voor middag» om kwart voor 3 geboren Is, terwijl in de naturallsatle-wet van den 34en Novem ber 1936 als geboortedatum wordt aangegeven 29 Juni 1911. Welke datum de Juiste is, zullen de Neder landers, die ter eere van den gemaal van Prinses Juliana willen vlaggen, gaarne willen weten, om mogeiyke at onmogeiyke vlaginci- denten voor eens en altijd te voorkomen. De directies van de staatsmynen en van de particuliere mynen hebben het volgende schrij ven aan de contactcommissie voor het tnynbe- dryf gericht: „Naar aanleiding van een door de vertegen woordigers der vakbonden in de pensloencom- missle gestelde vraag deelen wy u mede, dat wy bereid zyn, de meerdere kosten, welke de verbetering der pensioenregeling volgens het thans aanhangige ontwerp zal verelschen en die In totaal op 3K tot 4 pct. van het loon kunnen worden geraamd, te dragen. In verband hiermede zal, waar volgens het bestaande en door ons Juist geachte stelsel de kosten der pensloenverbetering voor de helft door de verzekerden worden betaald, de ten laste van de werklieden komende meerdere bij drage door een verhooging van het loon wor den goed gemaakt. Deze toezegging geldt vanaf den datum, waarop de nieuwe regeling In werking treedt, hetgeen, naar wjj vertrouwen, zal kunnen ge schieden met terugwerkende kracht van 1 Januari 1937.” r is een heel groot verschil tusschen L voorzichtigheid en omzichtigheid, maar -L-V dit verschil wordt dikwyis uit het oog verloren. Menigeen maent voorzichtig te han- delenv of zich uit voorzichtigheid van hande len te onthouden, die in werkelykheld heele- xnaal niet „voorzichtig” is, doch alleen maar bang, en uit angst omzichtig. Doe wel en zie niet om, zegt het spreekwoord, en de Bybel vermaant ons, dat men, de hand aan dén ploeg geslagen hebbende, niet moet omzien. Voorzich tigheid is nooit lafheid. Voorzichtigheid kan zelfs tijken op roekeloosheid. Zoo Is het b.v. in bepaalde omstandigheden voorzichtig, de .schepen achter zich te verbranden". Daaren tegen zal de omzichtigheid byna altyd samen hangen met een zekere lafheid. Ze zal nooit den Indruk wekken, voort te komen uit moed. Voorzichtigheid komt van vooruit zien. Iemand, die Iets waagt, moet van te voren weten te overzien, aan welke gevaren hy zich blootstelt. Hy Moet die gevaren op de juiste waarde schatten. Hy moet zich afvragen, ot het zich bloot stellen aan zulke gevaren we’, opweegt tegen het goede, hetwelk hy beoogt. Maar de voorzichtigheid gebiedt hem niet blin delings allen gevaren uit den weg te gaan. In tegendeel. Iemand, die b.v. den kloosteriyker. staat aanvaardt, kan te vorèn weten, hoe hy zal worden aangevallen door bekoringen en hoe de kans bestaat, dat deze bekoringen, versterkt door eenzaamheid en heimwee, hem zeer hevig zullen beproeven. Uit voorzichtigheid zal hy zich daarom onderwerpen aan een proeftyd. het noviciaat. Zulke voorzichtigheid is geen vreesachtigheid. Ze sluit ook heelemaal niet uit, dat Iemand vurig zyn geloof beleeft. Ze sluit zélfs niet uit, dat’ hy zeer byzondere da- den stelt,of aan een buitengewone roeping ge hoorzaamt. De heilige Jeanne d’Arc kende geen omzichtigheid, maar ze was niet roekeloos. In haar valt die hoogere voorzichtigheid te be wonderen, die in de oogen van den omzichti- gen en sluwen mensch een dwaasheid is. Toen de Jieltige Franclscus van Assisi zyn kleeren uittrok en ze teruggaf aan zyn va der Peter Bernardino, met wien hy op deze wyze in het openbaar brak, handelde hy niet omzichtig, en hield hij weinig rekening met de maatschappeiyke omgangsvormen. Toen de heilige Martinus de helft van zyn soldaten mantel cadeau gaf aan den bedelaar, die kou leed, beliep hy alle kans, In conflict te komen met het reglement van krijgstucht, maar hi> lette hier niet op. omdat hy gevolg wilde geven aan de hoogere wet van de naastenliefde. Tal- rijke heiligen hebben daden gesteld, die In de oogen van de wereld volstrekte dwaasheden waren. Ze hebben zich aan het oordeel dezer wereld eenvoudig niet gestoord, omdat ze bun reden Hiertoe hadden. De moderne mensch Is zich bewust, dat hy leeft onder den dwang van heel veel ziellooce conventie. Hy vindt b.v. zichzelf belachelyk met een hoogen hoed, maar er zijn omstandig heden, waarbij men nu eenmaal niet kan na laten, een hoogen hoed op te zetten. Angst vallig houdt deze moderne mensch rekening met de meening van zyn buren, hoewel hy op die buren geregeld afgeeft en hen In zyn hart heel diep veracht, zyn omzichtigheid verbiedt hem echter, iets te ondernemen, waarover men afkeurend zal spreken in zyn omgeving. Het meest bezorgd is hy over den Indruk, dien hy maken zal. Gehoorzaamt hy, dan doet hy het hoofdzakelyk omdat hy by degenen, die te be velen hebben, niet slecht aangeschreven staan. Voor al wat avontuuriyk en oorspron- kelyk is, heeft hy angst of minachting. Het liefst is hy maar een veilig behoed kuddedier en gedraagt hy zich precies net eender als de anderen, wier veeltalligheld hem een sterke steun is. In de moderne „collectief-vormlngen komt die omzichtigheid heel duideiyk tot uit drukking. Het betreurenswaardige hlerby Is echter, dat deze moderne mensch zichzelf beschouwt als een toonbeeld van ware voorzichtigheid. Als hy «.‘maar met niemand In conflict komt, als hy maar een man van „onbesproken" gedrag is, als hy maar veilig blyft tegen het afkeu rend oordeel van de menigte, als hy zich maar houdt aan het gewone en het algemeen ge= oorloofde, als hy maar doet wat Iedereen doet, dan is het met hem (zoo meent hy> in orde. Hy denkt, dat hij goed katholiek is Indien hy precies hetzelfde doet als de andere katholie ken, die hy kent, en omdat men op deze ge- makkeiyke manier elkander navolgt, heet ieder een, die een beetje nauwkeurig zyn plichten vervult, deswege een „voorbeeldig” katholiek! Tot een spontane daad komt men op die ma nier echter niet licht. Het gevaar der omzichtigheid is, dat zy de ware voorzichtigheid onmogeiyk, want over bodig maakt. „Veiligheidshalve" ontvlucht men de kans om voorzichtig te1' moeten zyn. Het zedeiyke leven wordt hierdoor sterk vereen voudigd, en oogenschyniyk Is dit een voordeel. Maar In werkelykheld Is het verlammend. Er ontstaat een omzichtige, niet meer levens- a echte braafheid, die oppervlakkig weliswaar geiykenis vertoont met de beproefde deugd, maar die hoe langer hoe broozer wordt en op den duur tegen geen enkel stootje meer be stand is. De omzichtigheid is listig. Ze weet zich altijd te beroepen op het gezond verstand en op het kalme overleg." Ze Is tot leder compromis be reid. By duidelyke teksten of uitspraken weet re wel altijd een uitleg te vinden, volgens welken men het niet zoo naar de letter moet ver staan. Ze neemt de woorden van het Evangelie >xum grano sails” zooals dat heet. Dit wil elgeniyk zeggen, dat ze die woorden als een klein beetje overdreven beschouwt. Het zijn zoo heet het dan temperamentvolle Oos- tersche beeldspraken, die men verstandig moet verklaren, anders zou men den zin niet vatten. Zoo vervlakt de omzichtigheid het religieuze denken en het godvruchtige leven tot een bewe ging van een leien dakje. De omzichtigheid is 6®wooniyk het wapen van de geesteiyke lui heid, terwijl de voorzichtigheid het stuur is v") de geesteiyke activiteit. Niet omzichtig willen rijn beteekent geens- eins dat men zich roekeloos in onverantwoor de avonturen stort, of dat men leder redelijk

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5