ONS BLAD De ontstellende watersnood de Vereenigde Staten Gunstig antwoord aan kard. Bertram? i in Het nieuws van heden Directe Duitsche interventie? proces Madrid hevig beschoten Een nieuw groot te Moskou De kabinetscrisis in Japan De catastrophe van 1884 overtroffen nog F ransch-T urksche overeenstemming DE BAROMETER Z. H. DE PAUS HAD EEN RUSTIGEN NACHT JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR KNIEKOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 25 JANUARI 1937 DERTIGSTE JAARGANG No. 97 Overal stortten de o o granaten neer De vlucht Parijs-Tokio i 7* e 1111/J////////ZM Geweldige oliebrand te Cincinnati Kroonprins Michael geopereerd Gaat Hitler naar Engeland? Beïnvloeding o-a. van Mussolini en Goering? De staking in de olie- industrie in Venezuela Werkhervatting bij de General Motors DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Honderdduizenden zyn dakloos worden door ziekte, honger en dood bedreigd Een Duitsch vliegtuig na een bom bardement aan boord gehaald van de Admiraal Graf Spee Langzaam aan wordt de hoofdstad één ontstellend groote puinhoop De Duitsche regeering zou bereid zyn over de juiste uitvoering .van het Concordaat te onderhandelen ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 a p. regel; idem op pag. één 55 c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Audiënties verleend aan Kardi nalen Pacelli, Faulhaber en Schulte Hoe de H. Vader met dr. Milani omgaat f en van aangenomen staat be- regeering van leger en vloot sullen drette. JO *1 -ur Tja.; 748J1 Volgens de eerste telling «Qn vanmorgen Matig granaten in de omgeving van Puente Valleeaa neergekomen. Verscheidene kleine halsjes rijn ingestort, vfjf personen werden daarbij gedood en negen gesrond. Een nög dreigender gevaar kon slechts voor komen worden, doordat de brandweer er op bet allerlaatste moment In plaagde groote hoeveel heden carbid uit de vuurzone weg te sleepen. Het Is intusschen volgens bepaalde kringen onzeker ot Oegakl zal slagen. Tegen waarder Na het bezoek van prof. MUanl verliet de Paus het bed om plaats te nemen in Zijn spe elden stoel. Z.H. de Paus heeft vervolgens audiënties verleend, oJn. aan Kardinaal Pacelli. Kar dinaal Faulhaber en Kardinaal Schulte. Ken aardige attentie aan H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H- Prins Bernhard tijdens het verblijf te Krynica. Poolsche kleuters, in nationaal costuum, bieden het Prinselijk echtpaar Hollandsche tulpen aan VALENCIA, 23 Jan. (Havas). Het ministerie van marine en luchtvaart publiceert de volgen de mededeellng: „De maritieme gedelegeerde van Almeria en de commandant van de vlootbasls Cartagena deelen ons mede: T. H. de Paus had een rustigen nacht en ont ving de kardinalen Pacelli, Faulhaber en Schul te in audiëntie. at O De straten bieden een troosteloos beeld. Men loopt er over de puinen. Bijna alle buitenwijken, om niet te zeggen de geheels rand der stad, hebben te lijden onder het artillerievuur, overal komen de granaten neer. Er is onmiddellijk hulpverleenlng georganiseerd. Het peil van de Ohio heeft thans de record hoogte van SI voet bereikt. Het hoogste peil dat men tot dusver heeft geregistreerd, Is 46 voet, namelijk In 1884. Overal in het dal van de Ohio regent het thans en de inwoners ver trekken naar veiliger oorden. a Te Louisville wordt in de electrlsche cen trale een wanhopige strijd gestreden door 400 man, die alles doen om de vuren aan te hou den, waarvan 330.000 door een paniek bevan gen mannen en vrouwen afhangen voor licht en noodzakelijke verbindingsmiddelen. MOSKOU, 23 Jan. (Reuter). Het proces tegen Radek es. is vanochtend voor het ge rechtshof in behandeling gekomen. TOKIO. 23 Jan. (DNB) De Keizer heeft de ontslagaanvrage van het leabinet-Hirota Het proces wordt gevoerd in de kleine saai van het vakverèeniglngshuls. De in gang wordt bewaakt door een detachement van de Oepeoe en politiebeambten. In de in Te Den Dungen is tijdens een H. Mis bet gewelf van de kerk Ingestort. Persoonlijke ongelnkken kwamen niet voer. De ministers GeUsaen en Deckers hebben Zwe den verlaten en rijn op weg near Nederland. Madrid werd hevig met zware granaten gebom bardeerd; de stad wordt steeds meer tot een groeten puinhoop. Kaooeahige Oegakl belast met de vorming van een nieuwe Japansche regeering. Amendementen op het wetsontwerp tot wijzi ging van de Grondwet. Vcrvabching'van oormerken voor varkens op groote schaal ontdekt; koopman aangehouden. Studiedag der Dominicaanscbe Derde Orde te Utrecht. Stand op Maan.. Vorige stand; 155.4 Kardinaal Bertram sou te Berlijn een niet on gunstig antwoord hebben ontvangen bij zjjn be sprekingen met den Duitschen regeeringsverte- gen woordiger. NOORD-HOLLA NDSCH DAGBLAD In de saai worden slechts 300 personen toe gelaten. Behalve de vertegenwoordigers der partU-instantles zijn vooral hooge ambtenaren van de Oepeoe aanwezig. Ds buitenlanrtsche pers wordt vertegenwoordigd door een twintig tal Europeesche en Amerlkaansche journalisten. Van de leden van het corps diplomatique sUn de ambassadeurs van Frankrijk en de Vereenig de staten In de zaal. Deze manoeuvres zijn waargenomen door den maritiemen waarnemlngsagent Vicente Marti nez Flgueras, die. zijn waamemlngsdlenst deed op een plaats dicht bjj Sabinal. De juistheid van dit bericht Is geverifieerd door de maritieme delegatie van Almeria.™ Vader aan Zijn bureau zat te werken. Een lid van de Curie vertelde, dat zich daar dagelijks ongeveer de volgende scène afspeelde. De Paus nam geen notitie van de binnenkomst van zijn lijfarts. Dr. Mllanl liep door het groote vertrek naar 's Pausen schrijftafel, viel op zijn knieën en zelde „Goeden morgen. Heilige Vader*. „Goeden morgen, dokter*. Pius XI antwoord de zonder van Zijn werk op te kijken en strekte Zjjn hand uit. De dokter kuste den vlsschersring en voelde den pols van den patiënt. Dadelijk trok de Paus Zjjn hand terug en zelde lachend: ..Niet doen, Mllanl, ik voel me heel goed. Ga weg. Ik heb geen tijd voor dok ters.* Niettemin mag de H. Vader Zijn lijfarts gaarne lijden. Het was X zwaarste bombardement, dst Madrid sedert het uitbreken van den opstand nog heeft meegemaakt. Gevuurd werd uit stukken van ISO en 210 mm. Het bombardement duurde van 11 uur 45 tot 12 uur 5 en vervolgens weer van 12 uur 25 tot 12 uur 40. Alle beschuldigden bekennen splonnage en terrorisme te hebben bedreven en pogingen te hebben gedaan het kapitalisme weder In te voe ren. In de acte wordt voorts betoogd, dat Trotzky met Hess te Berlijn onderhandelingen heeft ge voerd, terwijl Radek, Pyatakof en Solsolnikof te Moskou als agenten optraden. Radek wordt er van beschuldigd een reserve centrum te hebben georganiseerd, dat zou moe ten optreden, indien de centrale van Trotzky zou falen. Zooals men weet, was de centrale van Trotzky ook In het jongste proces aan de orde. Er wordt voorts beweerd, dat Radek en de andere gevangenen met buiterjlandsche diplo maten te Moskou onderhandelingen hebben ge- Uit Malaga wordt gemeld, dat vliegtuigen der rechtschen gisteren bet dorp Motril hebben ge bombardeerd. Verscheidene personen rijn bij het bombardement gedood of gewond, terwijl «enige schade Is aangericht. Te Portsmouth (Ohio) zijn verscheidene branden ontstaan, doordat op het water drijvende benzine in brand is geraakt. Het blnnenlandsch organisch statuut van den sandsjak zal worden opgesteld onder toezicht van den Volkenbond, welke zal waken voor de bescherming der minderheden. Het Fransch Turksch militair verdrag zal den sandsjak be schermen tegen lederen aanval van buiten af TOKIO, 25 Jaa. (Domei) Zondagoch tend is de particwUcr-acgelbewaarder, Koe- rahei Yoeaaa naar Okitaoe vertrokken om prins Sayonji, den ouden staatsman, te raadplegen omtrent de candidatuur van den nieuwen minister-president. In verband met rijn jongste ziekte kan de prins niet naar Tokio komen. CARACAS, 25 Jan. De Regeering van Ve nezuela heeft Ingegrepen tn de staking In de petroleum-industrie, welke 39 dagen beeft ge duurd. Werkgevers en werknemers konden niet tot *n overeenstemming komen en thans heeft de regeering verklaard, dat de werklieden een loonsverhooging van een bolivar daags zullen ontvangen. De stad Chicago werd tengevolge van een sta king in de electridteitebedrUven tn volslagen duisternis gezet. De geweldige brand breidde zich des mid dags uit over een front van ruim 5>/2 kilo meter en een diepte van 808 meter. In een straat, welke vier huizenblokken lang Is, is alles volkomen vernield. Tien tanks van de Standard OU, met een inhoud van 50.800 gallon elk, zijn tn de lucht gevlogen en de schade, die deze maatschappij Rjdt, wordt alleen reeds op meer dan een milUoen dol lar geschat. Om tien uur werden de beschuldigden binnen geleid door manschappen der Oepeoe met de bajonet op het geweer. Direct na binnenkomst van den procureur- generaal en de leden van het hooge militaire gerechtshof werd begonnen met de voorlezing van de dagvaarding. Onder garantie van den Volkenbond en het kader van den Syrischcn staat zullen blnnenlandsche kwesties van dit gebied volle onafhankelijkheid worden geregeld. De aanhoudende regens doen ook In Kentucky het water nog steeds wassen, waardoor de menschen bij duizenden tegelijk worden ge dwongen, hun woonsteden te verlaten. Officieus wordt beweerd, dat Mussolini en Goering en de Prins van Hessen, die zooals men weet gehuwd is met een Itallaansche prinses, een gunstlgen invloed hebben uitgeoe fend op de voorloopige bespreking van Kar dinaal Bertram met de Duitsche regeering. Vanmorgen is te Rome bericht bin nengekomen van Kardinaal Bertram over zijn onderhandelingen met den vertegenwoordiger van de Duitsche Rij ksregeering. WASHINGTON, 25 Jan. (Reuter) De minis ter van arbeid, miss Perkins, heeft met ge bruikmaking van de wetteljjke bevoegdheid om in arbeidsgeschillen als bemiddelaarster op te treden, tot de directie van de General Motors en de stakingsleiders het verzoek gericht om Woensdag as. met den minister In conferentie bijeen te komen. De directie van de General Motors bericht, dat zij voornemens is Dinsdag as. In enkele fa brieken het werk te hervatten. Deze fabrieken zullen dan twee dagen per week werken met 95.000 arbeiders, terwijl men weet, dat door de staking 125.000 man getroffen werden. De raa^p in de Vereenigde Staten heeft bet ka rakter van een catastrophe gekregen; geweldi ge oliebrand In Cincinnati ultgebroksh. Een nieuw groot Trotzky-leiênproces is te Mate kou in behandeling gekomen. verlangens zonder twijfel door het nieuwe kabinet worden bestudeerd. De eerste taak van dit kabinet zal dus zijn de politieke partijen te bewegen af te stappen van de huidige verhoudingen en Indien dit niet gelukt zal het parlement ontbonden moeten worden. voerd. Radek. Sokolnlkof, Pyatakof en Sere- bryakof weigerden den bijstand van rechtge leerden. De andere beschuldigden worden "door be kende pleiters bijgestaan. Regen, sneeuw en dooiwater tTrhcA ellende in de getroffen gebieden. Zwa’ den zijn In tal van steden uitgebro zwarte rookkolommen, opstijgend bo' laaiend vuur, drijven traag weg over de oi teljjke watervlakten, het beeld van verwoe en verlatenheid vervolmakend. gen de te bran- ■en en reh fel Korten tjjd later zag men in den nevel drie watervliegtuigen der nationalisten en vervolgens een vierde toestel, dat twee reek- sen bommen wierp op t vliegveld van Ro- quetad, een klein dorpje aan de kast in de onmiddellijke omgeving van Almeria. Toen het bombardement eenmaal geëindigd waa constateerde men, dat het watervliegtuig, dat hei bombardement ten uitvoer had ge legd, op zee daalde vlak bjj den Duitschen kruiser en vervolgens aan boord werd ge haald en vastgelegd aan de scheepsbrug. MADRID, 23 Jan. (Havas). De artillerie der rechtschen heeft van middag een intensieve bedrijvigheid ontplooid. Groote granaten vielen herltaaldelijk in de straten van het centrwn en de buitenwijken der stad en veroorzaakten daar aanzienlijke schade. Hierop ontbood de Keizer generaal Ka- zoeshige Oegakl, oud-gouverneur van Korea, ten paleize. Oegakl bracht bet weekend door te Nagaoki en hU kwam tegen midder nacht te Tokio. Hij heeft rich daarop regel recht naar het keizerlijk paleis begeven. De Keiser heeft Oegakl belast met de vorming van een nieuw kabinet, welke opdracht Oegakl aanvaardde en met de uitvoering waarvan hij zich na een korte nachtrust on middellijk zal bezig houden. «X» A Officieel is niets van dit bericht bekend gemaakt, doch bet is, Mar verluidt, niet ongunstig. De Rijks- regeering zou bereid zijn te onder handelen over de juiste uitvoering van het Concordaat. LONDEN. 25 Jan. (Havas). De BerlUnsche correspondent van de Sunday Referee schrijft, dat het niet onmogelijk Is dat Hitler de kroning van den Konlng van Engeland bij zal wonen. De correspondent deelt verder mede, dat het zelfs niet ónmogelijk zal zijn, dat Hitler dit in zijn rede van 30 Januari bekend zal maken. De Britsche ifltnoodlging zal In den loop van de volgende week te Berlijn worden ontvangen. FLORENCE, 23 Jan. (Havas) Kroonprins Michael van Roemenië, die rich sinds eenlge dagen te Florence bevindt op bezoek bU zijn "loeder, prinses Helena van Griekenland, werd gisteren overvallen door een hevlgen aanval van blindedarmontsteking, zoodat hij onverwijld naar een ziekenhuis moest worden vervoerd en geopereerd. Konlng Carol werd telefonisch op de hoogte gesteld. De operatie is goed geslaagd •n de toestand van den patiënt is bevredigend. De gouverneur van Indiana heeft overal In het overstroomde gebied, dat thans bijna een vierde gedeelte van den geheelen slaat, den staat van afgekondlgd. Troe pen hebben in alle openbare gebouwen hun intrek genomen voer de hulpverleenlng. van daag is Jeffersonville ontruimd. In Noord-Roemenië heeft het hevig ge sneeuwd. Ken personentrein, welke was ingesneeuwd, moest door een ploeg arbëiders worden bevrijd Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 23 Januari. ..Bij het aanbreken van den dag heeft men aan den gezichtseinder de aanwezigheid vastgesteld van een schip, dat geïdentifi ceerd werd als de Duitsche kruiser Admiral Graf Spee. Op hetzelfde oogenbllk meldde de post van de Kaap van Gatna ten Oos ten van Almeria het voorbijvliegen van een toestel, dat rich in de richting begaf van het Duitsche schip, dat op acht mijl ten Z.- Oosten van Punto Sabinal lag. GENEVE, 25 Jan. (Havas). In een bijeenkomst van de vertegenwoordigers van Frankrijk en Turkije is men tot een over eenstemming gekomen inzake de regeling van de kwestie van den sandsjak Alexan- De acte van beschuldiging vermeldt, dat zij betrokken zijn bij een wijdvertakte samen zwering, welke door Trotzky wordt gesmeed om het Sovjet-regiem te vernietigen en Duitsch- land. Polen en Japan te helpen. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Tèlufoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar t f2.— Voor buiten Alkmaar f 2.50 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger NEW-YORK, 25 Jan. (Reuter) De overstroomingen in de Vereenig de Staten hebben een catastrophaal luralcter gekregen. De Fransche bladen bevatten dezer dagen het bericht, dat Dr. Milani, de lijfarts van Z. H. den Paus, een jood is. Dit zou in verband staan met een Middeleeuwsche traditie, volgens welke de dokters van den Paus altijd tot het joodsche ras moesten behooren. De „Daily Telegraph” heeft het geval een» onderzocht en deelt thans mede, dat Dr Milani een Ariër is. De Itallaansch joodsche naam wordt gespeld met een „o" op het eind In plaats van een J*. *z Pausen lijfarts Is onge veer 56 Jaar oud, groot en donker met grijzend haar en weet prettig met zijn rieken om te gaan. De Paus ia echter geen gemakkelljke patiënt. HU houdt er niet van. dat men Zijn tempera tuur opneemt of Zijn pols voelt. Eenlgen tijd geleden, nog voor de ziekte van den Paus, werd Dr. Milani dagelUks in de par ticuliere bibliotheek toegelaten, waar de H. VATICAANSTAD, 23 Jan. (Havas). ZJL de Paus heeft een tamelijk goeden nacht gehad. Zooals gewoonljjk heeft hjj de H. Mis bUgewoond, welke in de naast agn slaapkamer gelegen kapel werd gecele breerd. en gecommuniceerd. Het aantal slachtoffers der overstroomingen sou thans 28 bedragen, doch bijna 350.000 per sonen zjjn dakloos en hiervan lijden er velen aan longontsteking, terwijl talloozen aan hon ger en andere ontberingen blootstaan. De schade wordt op meerdere millloenen geraamd. Zondagmorgen heeft in een olie raffinaderij' van de Standaard oil Company in Cincinnati een ontplof fing plaato gehad, waardoor ‘n gewel- De vlammen bereikten nu en dan een hoog te van honderd meter. Met razende snelheid greep het vuur om rich heen, en binnen kor ten tijd waren minstens 32 belendende gebou wen door het vuur aangetast. Andere gebouwen worden bedreigd door de vaten met olie, welke op het water drijven. Algemeen is men van oordeel, dat de op dracht zeker geen gemakkelljke zal zUn daar met Oegakl een kabinetsformateur wera aan gewezen. die allerminst populair schijnt te zijn m de kringen van het leger. HU behoort tot den liberalen vleugel en de hooge officieren rijn niet vergeten, dat hu als zoodanig uit zulnlg- heidsoverweglngen meermalen de militaire be groeting drukte. De leiders van leger en vloot hebben heden te zamen vergaderd en zjjn tot de slotsom gekomen, dat de nieuwe regeering krachtig, nationaal en eensgezind moet zijn. Zjj willen een einde maken aan den Invloed der partijen en vragen een radicale hervorming, zoodat de werkelijke verlangens van het volk ten aanzien van de regeering In de partijen tot uiting komen. Deae dige brand ontstond. Het blus- schingswerk werd ten zeerste belem merd door den hoogen waterstand, en de brandweerlieden stonden soms tot de schouders in het water. PARUS. 15 Jan. (Havas) Het ministerie van luchtvaart heeft uit Hanoi bericht ontvan gen, dat de vliegers Doret en Micheletti door slecht weer gedwongen werden een noodlan ding te maken op een eilandje tusschen Ttenyen en Pagoda-polnt in het gebied van Moncay In het noorden van de Golf van Tonkin. De beide avlateurz zijn ongedeerd. In een verklaring van het hoofdkwartier van het Roode Kruis wordt gezegd, dat de ge zondheid nog nooit In de geschiedenis van het Roode Kruis zoo ernstig bedreigd is geworden als thans In het Ohio-dal het geval is. den avond Is de particulier-aegelbe- teruggekeerd. HU begaf zich onmld- dellUk naar het paleis om den keizer rapport uit te brengen van de aanbeveling van prins Sayonji ten aanzien van den nieuwen minister president. I 1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1