Moordenaar staat terecht We luisteren naar Op e/ke wond PUROL r F F Als lam geslagen I voalt Ge U ah de Griep U pakl. Naar bed, en laat U er snel van af helpen met die geneeskrachtige AKKERTJES kfe/pens recept eon Apotheker Dumont De weerstoestand Wilde staking te Antwerpen DE DAAD IN KOELEN BLOEDE GEPLEEGD 1 1 4 I i DINSDAG 26 JANUARI 1937 Verdwenen scholieren terecht Het wintert Het loon verbeterd Tijdelijk vorstkansen Vijftien jaar geeischt f G etuigenverhoor de DOOD DOOR SCHULD? Liftkooi Oude man voor de rechtbank EEN MODERN RECLAME Remaco nieuw gehuisvest AUTO VERONGELUKT Duitach stoomschip voor anker PAARD OP HOL GESLAGEN Woensdag 27 Januari Uitbreiding ia gegund GEVAARLIJKE WEDREN Geringe viachaanvoer 5 Hr. Ma. „De Ruyter” Verhoor van verdachte Dan ging de president de letten na. AKKER.CACHETS Goede vangst door de politie Poolsche logger vlot gesleept De rechtbank te Utrecht behan delde de zaak van den chauf feur, die zyn ex-vriend vermoordde Nieuw contract in de zeevistchery Hilvertufnsehe inbrekers te Zundert aangehouden Een der deelnemers ernstig gewond ZIJN VADER MET EEN MES GESTOKEN VAN BRANDSTICHTING VERDACHT Requisitoir J --- Twee inzittenden ernstig gewond VALSCHE AANGIFTE VAN DIEFSTAL CENTRALE WERKPLAATS TE TILBURG Ongerustheid over een schip voor een aigemeene staking der havenarbeider» Meisje onder trein gedood BRUTALE INBRAAK TE HAARLEM zou ontijdig in beweging gebracht zjjn Poging tot oplichting van kippenverzekering Weinigs schade opgeloopen Landbouwer onder kar geraakt en ernstig gewond Het i» de vraag, of het vriezend weer lang aanhoudt Koelbloedig overleg - - -1 Voor f 900 aan kostbaarheden gestolen Te Antwerpen aangehouden en naar Kerkrade terug- gebracht I? en aan tn staker* verdachte vrijheid wordt gesteld. (Nadruk verboden) d. Hoe- nng. (Gedeeltelijk gecorrigeerd). 7.30 Verd. Dan kreeg de officier van Justitie gelegenheid tot het houden van rijn requisitoir. Hij achtte het primair ten laste gelegde na melijk het met voorbedachte rade iemand van het leven berooven niet bewezen. Anders is het gesteld met het subs, ten laste gelegde. Het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel met als gevolg het Intreden van den dood. Dit aldus de officier is hier vast komen te staan. en naar de omstandigheid, dat verdachte eens voor brandstichting veroordeeld eisch luidde een jaar gevangenisstraf. Nabjj Coevorden is een auto, waarin vier jon gelui gezeten waren, met een vaart van 80 K.M. tegen een boom gereden. De heer D. uit Dalen en de heer K. uit Coevorden, die voorin zaten, werden uit den wagen geslingerd en bekwamen ernstige verwondingen. De twee andere inzit tenden werden niet noemenswaard gewond. Er werden het laatste half jaar in de ge meente Ede talrijke klppendlefstallen gepleegd, zoo zelfs, dat de boerenklppenhouders zich aan eensloten en een hooge premie, oa. van honderd gulden, uitloofden voor dengene, die een kippen dief kon aanwijzen. Thans zijn de rijks- en ge meentepolitie te Ede er in geslaagd, zekeren K., uit Lunteren, aan te houden, die een maand geleden aangifte had gedaan van vermissing van 120 kippen ten, zijnen nadeele. De politie wist ham tot bekentenis te brengen, dat de diefstal gefingeerd was. De man had aangifte van diefstal gedaan, om de kippen ver goed te krijgen van de verzekeringsmaatschap pij. bij welke hij zich tegen kippendiefstal had verzekerd. Voor de namiddag- en avondploegen hadden zich bijna geen arbeiders aangeboden. De leiden zelf vreeaen, dat de staking zich nog zal uitbreiden, en hoewel zjj al hun in vloed zullen doen gelden om de werklieden te bewegen, het werk te hervatten, zien zjj hiertoe weinig kans, zoodat de mogelijkheid eener aigemeene staking in de haven reed voer de deur staat. 1 1 1 1 J J 3 3 3 3 4 4 4 4 4 i - KEILEN. 4.16 M. brlekaorkest. al De 8- r B- 9- F F i •9 9» t F F F F F F F F F 9- 9- F F F F e- i 1 i 1 i i i i 1 ii ii ii 21 Maandagmiddag is de twintigjarige landbou wer L. C.. vlak voor zijn woning in de Pastorle- straat te Velp. nabij Grave, onder de wielen van zijn kar geraakt, doordat hjj zijn paard, dat op hol was geslagen, bü den teugel trachtte te grij pen. De man kreeg ernstige inwendige kneuzin gen en verwondingen aan hoofd en rug. Dr. Kanters uit Grave Het het slachtoffer, dat er ernstig aan toe was. naar het Canisluszleken- huis te Nijmegen overbrengen, waar hij van de H. H. Sacramenten der stervenden werd voor zien. Het paard en de kar kwamen onderstboven op den weg te liggen. Nadat het paardult zijn be narde positie was bevrijd, bleek het geen letsel te hebben gekregen. De kar werd beschadigd. Men verwachtte dan ook, dat de stremming van korten duur zou zijn, doch tegen den avond waren de vooruitzichten op hervatting van het werk in de haven van Antwerpen weinig roos kleurig. 8. zag blijkbaar in, dat ontkennen niet meer kon baten nu het vuur hem zoo na aan de schenen was gelegd. Hij kwam met een volledige bekentenis voor den dag: hij had van H. vermoord en later In het Mer wedekanaal geworpen om den indruk van een ongeluk te wekken. Daar is de noodlottige geldkwestie weer ter sprake gekomen. Ae chauffeur raakte door het dolle heen. Met een mes bracht hjj «ün vroegeren vriend talrijke steken aan hoofd en hals toe. Tenslotte greep hij de Mg en gaf hem den genadeslag. Te Zundert is een tweetal te Hilversum wo nende mannen aangehouden, als verdacht van inbraak, de vorige week in een antiquiteiten handel te Hilversum gepleegd. De politie denkt een goede vangst te hebben gedaan, daar er aanwijzingen bestaan, dat de aangehoudenen zich ook nog aan 'eenlge andere in den laatsten tijd te Hilversum gepleegde inbraken hebben schuldig gemaakt. Tusschen den dader en zijn slachtoffer be stond een ernstig meenlngsverschil over een geldkwestie. Verdachte beweerde, dat hjj geld van Van H. te vorderen had. Deze weigerde te betalen? Op den noodlottigen dag. Vrijdag 21 Augustus, stelde de chauffeur zijn slachtoffer voor de kwestie uit de wereld te helpen door met een auto een plelzierritje te maken en rustig de zaak te regelen, ’s Avonds om 6 uur troffen beide mannen elkaar en later te ongeveer 9 uur ging de meubelhandelaar, die per flets was, mede naar de woning van S. aan de Laan van Nieuw Guinea, waar deze een ka mer gehuurd had. Hr. Ms. De Ruyter is 25 Januari om 8 uur van Tanger vertrokken. Maandagavond om 10 uur is op het eind van het tweede perron van het hoofdstation te Apel doorn een 20-jarig meisje onder den trein ge raakt. Het meisje was vrijwel op slag dood. Het was een Poolsch meisje, dat aan een inrichting' te Apeldoorn voor verpleegster werd opgeleid. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis te Apeldoorn overgebracht. De président maakte hem erop attent, dat er. toen verdachte op den landweg stond, veld wachters aan waren komen wandelen. Ja, snikte verdachte, toen ik ze zag. dacht ik, ik geef me over, maar toen ze voorbij waren, wilde ik weer vluchten. Hierna vroeg de president aan dr. ven. wat hU van de straf dacht. Deze antwoordde daarop om., dat gevange nisstraf op dezen verdachte een andere uit werking zal hebben, dan op andere menschen. BRUSSEL. 3ÏS en 484 M. Stt M.: 12.20 Gram.pl.: 12.50 Salonorkeet. 1.50 Omroep orkest. 1.502.20. 6.20 en 6.50 Gram.pl. 7.20 Salonorkeet. 8 20 „Moeder Tonla"- operette. 9.35 Omroep-eympbonle-orkest. 10.30»—11.20 Gram.pl. 48» M.12.20 Gram.pl. 1250 Omroeporkest. ISO Salonorkeet. 1.502.20 Gram.pl..J1.2Ö Omroeporkest. 6.35 Salonork. 7 05 Radlo- tooneel met muslek. 8.20 Omroep-eym- phor.leorkeet. 9 20 Gram.pl. 9.35 Klein orkest. 10.30—11.20 Dansmuziek. De Amhemsche rechtbank veroordeelde heden den 25-jarigen mandenmaker -D. te Dldam, die zjjn vader bij een twist met een mes in den rug had gestoken, tot drie maanden en 24 dagen gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis, hetgeen beteekent, dat hü nog heden in Toen tegen tien uur de zaak in behandeUng werd genomen, was de Rechtbank geheel ge vuld met advokaten, teFwül de publieke tribune oyqrvol was. De bezetting in de zaal van veld wachters was versterkt Na de voorlezing der dagvaarding werd aller- eerzt als getulge-deskundlge gehoord dr. v. d. Hoeven, arts te Utrecht. Deze getuige had een onderzoek Ingesteld naar de geestelijke vermo gens van verdachte. Get. had bü dezen een aanleg tot psychopathie geconstateerd en kwam tot de ."conclusie, dat hem zijn daad niet vol ledig kan worden toegerekend, hoewel een met zijn persoonlijkheid overeenstemmende straf hier op haar plaats is. Hierop werd overgegaan tot het getuigenver hoor. Als eerste getuige werd naar voren geroepen Inspecteur De Ruiter van de Amsterdamsche politie. Deze was opmerkzaam gemaakt op het feit, dat bij het Merwedekanaal het lijk van een jongeman lag Getuige is toen op onderzoek uitgegaan en op de aangeduide plaats heeft hij Inderdaad een ontzield lichaam aangetroffen. Dit werd naar het Binnengasthuis te Amster- damov ergebracht. Dan legde de heer J. v. d- Bergf hoofdinspec teur van politie te Amsterdam, verklaringen af. Deze was aanwezig geweest bü de lijkschou wing. De verdachte ontkende pertinent dat er een worsteling zou hebben plaats gehad ’t Slacht offer is dadelijk na den eersten klap gevallen. Toen Je bij het Merwedekanaal kwam, was Je toch wel wat tot bedaren gekomen, vroeg de president. Dat weet ik niet, snikkend. (TWERPEN, 26, Jan. Maandagmor- hebben 200 havenarbeiders het werk neergelegd. De N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen te Utrecht heeft de uitvoering van de werken betreffende het maken van een gebouw voor wielendraalerij en wielenbanderij met eenlge bijkomende werken op het terrein van de Centrale Werkplaats te Tilburg, gegund aan de N.V. Het Bpoorwegbouwbedrijf te Utrecht voor een bedrag van ƒ98.200. komen is. Neen, er is geen ontkomen aan. Ook moge rei HII.VF.R8V.M I. 1875 M VARA-Ultzendlng) 8.00 Gram.pl. 9 30 Onze keuken, cau serie. 12 00 Gram pi. 12.45 Orgelspel. 115 —1.45 Melody Circle. 2 00 Oram pl. 5.30 Gram.pl. 6 00 VARA-orkest en soliste. 8 00 Herh. SOS-ber. 8.03 Berichten ANP. VARA Varia. 8 15 Gram pl. 9.00 De vliegende Hollander, spel met muziek: m. m. v. solisten en het VARA-Theater-orkest. 10 00 Berichten ANP 10.06 Ramblers 10.30 VARA-Orkeat. 11.30—12.00 Gram pl. HILVERSUM It. tol M. (NCRV-altzendlng) 10 30 en so il 30 Orgel- ■el. 3.00 De aigemeene vergadering van leden der Ver- eenlging van Reeders te IJmuiden heeft met 36 stemmen voor en 24 tegen besloten het bestuurs voorstel inzake de afsluiting van de loons- en arbeidsovereenkomsten op de met de vakorgani saties besproken voorwaarden te aanvaarden. Dit beteekent voor de groep zeevisschers een verbetering van het loon, vergeleken bjj het vorige contract. Door de opneming van een duurte-clausule in het contract, is voorzien in mogelijk optredende stijging van de kosten van het levensonderhoud door de waardevermindering van den gulden. Wanneer we er niet meer op reke nen komt toch nog onverwacht het lang verwachte. Ook met dezen win ter schijnt het zoo te gaan. We wa ren al een goed eind het nieuwe jaar in en we verheugden ons over enkele zonnedagen die iets van de lente de den voorgevoelen. Tot nu plotseling een ijzige wind over onze velden en polders blaast en we, in onze kragen weggedoken, tegen elkander zeggen dat dan toch de winter eindelijk ge- de winter, hoe kort deze •(Aeren, stelt zijn wetten en plotseling komt het ijzige tceken van zijn wil. Zoo ook is ons leven. Sommi gen denken schijnbaar den dood te kunnen verschalken maar de lang verwachte komt op eenmaal onver wacht op een moment, als we denken dat hij onze deur reeds is voorbij ge gaan. Qeen onzer ontkomt aan de wetten der natuur. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. Zang en plano. 8.35 Gram.pl. 9.20 Be richten. 9 40 Wlntersportnleuwa. 10 30 11.20 O. Joost‘a dansorkest. Te IJmuiden is bericht ontvangen, dat bij Egmond aan Zee een vaartuig ronddreef, dat klaarblijkelijk hulp behoefde. Hierop is d» sleepboot Stentor van bureau Wijsmuller naar de aangegeven plaats gestoomd. De sleepboot trof hier aan het circa 2900 ton metende Duit- sche stoomschip Helios, dat wegens den Ooster- storm onder de kust ten anker was gegaan. De kapitein wenschte echter geen assistentie en wilde beter weer afwachten alvorens de reis voort te zetten. De rechtbank te Utrecht behandelde van- daar de strafzaak tegen den 23-jarigen ehaaffeur-montenr H. S„ verdacht van moord op zjjn vroegeren vriend en zaken relatie, den 21-jarigen menbelhaiyielaar M. H. van H. Van het Gröningsche motorschip .Hendrika Johanna", dat Woensdag van Delfzijl naar Aal borg in Denemarken is vertrokken, heeft men tot dusverre geen tijding meer vernomen. Des wege is er eenlge ongerustheid ontstaan bjj de familie en verdere verwanten van de vier op varenden. Kapitein van de Hendrika Johanna is H. Everardus, wonende te Groningen. Zijn echtgenoote verblijft op het oogenblik bij fami lie te Dordrecht. Het schip behoort toe aan F. Westers te Groningen, en meet 175 ton. Het heeft een lading van 150 ton haver in. Men heeft zich nu in verbinding gesteld met het radiostation te Schevenlngen, ten einde langs radlotelegraflschen weg inlichtingen over het schip te verkrijgen. Tot nu toe heeft dit echter geen resultaat gehad. 8 00 Gram.pl. 11.20 Fa- 12 35 Omroepklelnorkest. 3.50 Essensch Kamerorkest. 5.50 Gratmpl. 6 20 Mancenkoorooncert. 8 06 Omroep orkest en aollate. 9.5011.20 Omroep klelnorkest. Terwijl de beide bewoonsters afwezig waren, heeft men zich Zondagmiddag toegang ver schaft tot een woning aan de Leldschevaart te Haarlem. Vermoedelijk heeft de indringer de huisdeur met een breekijzer geforceerd. In de benedenvertrekken werden alle kasten en laden doorzocht Daar was de buit echter niet groot Uit een kast in. de woonkamer wordt slechts een bedrag van ongeveer een rljksdaalder ver mist Meer subces had de inbreker op de slaap kamer, welke op de eerste verdieping is gelegen. Daar brak hij een linnenkast open, waarin een aantal sieraden waren geborgen, tot een geza menlijke waarde Van ruim f 900. O.m. wordt een brilllanten hanger vermist, die getaxeerd Is op f 700. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde mu ziek (Gr pl.)8 309.30 Gram.pl. Morgendienst. 11.00 Harmonium praan. 12 00 Berichten. Gram.pl. Het Stlchtsch Salonorkeet. 2 00 muziek. 2 15 Sopraan met planobegel. 3.00 3.45 Gram.pl. 4.00 Orgelspel. 5.00 Klnder- uurtje. 6 00 Landbouwpraatje. 6.30 Onder wijsfonds v. d. Scheepvaart. 700 Berich ten. 7.15 Het ambt der geloovlgen en de Mannenvereenlglng. causerie, 7 45 Re portage. 8 00 Berichten ANP 8 15 Tam boers- en pijperscorps Jubal. 9.00 Econo mische causerie. 9 30 Orgelspel. 10.00 Be richten ANP. 1005 Schaakcursus. 1020 Vervolg orgelconcert. 10.5011.30 Gr.pl. Hierna Schriftlezing. DROITWICH. 1500 M. 11.06 Orgelapel. 1135 11.50 Gram.pl. 12.05 Het BBC-Welach- orkeat. 12.50 Gram pi. 1.202 20 Het Blr- mlnghamach Hippodrome Orkest. 3.10 Het Northern Ireland Blaaaorkest. en so list 3.50 Pianorecital. 5.10 Het Mac Ar thur Kwintet 5.35 Het BBC-Denaorkegt. 6 20 Berichten. 6 40 Fransche causerie. Uit te Schevenlngen ontvangen berichten blijkt, dat de gestrande Poolsche motorlogger „GDY 126”, onder welks bemanning zich eenlge Schevenlngers bevinden. Zaterdagmiddag door een sleepboot van de bergingmaatschappi) te Gdynia vlot gesleept en in de haven van Straal- sund gebracht is. Het schip heeft oogenschijn- lijk weinig schade opgeloopen. Het slachtoffer was meer dan eens in gezel schap gezien van den 23-jarigen 8., die niet al te gunstig bij de politie stond aangeschreven. Deze man was eveneens te Utrecht woonachtig, doch toen de politie zich aan de woning ver voegde. bleek hij niet thuis te zijn. In den nacht van het vinden van het lijk werd hij echter gearresteerd ten huize van zijn ouders te Vaassen. Intusschen was uit het sectierap port onomstooteljjk vast komen te staan, dat van H. vermoord was. Ook stond vast, dat de verslagene geld bjj zich moest hebben gehad, dat hij eenlge dagen tevoren in het bijzijn van den verdachte had gewisseld. Een rijwiel van den meubelhandelaar werd bü de Rotterdam- ache brug in het Merwedekanaal gevonden. De arrestant ontkende aanvankelijk. Zelfs toen hü met den verslagene geconfronteerd werd bleef hü halsstarrig zün onschuld vol houden. Zün alibi, waarin een hiaat van enkele uren voorkwam, klopte. Anders werd zün hou ding echter, toen zün ondervragers, de Amster damsche commissaris van politie E. C. J. Staal, en dienst Utrechtsche ambtgenoot W. A. Brandt, hem opheldering vroegen van het gebruik van een bül. die hü enkele dagen voor den moord had geleend van kennissen in Utrecht en den dag daarna had teruggebracht. die thans ook afneemt ontwikkeling van Frankrijk, die Europa zal trekken, grooter geworden. Nu zal men zeggen: dat spreekt elkaar tegen Maar laatstgenoemde gebeurtenis heeft slechts een lijdelijke uitwerking, de eerstgenoemde een blüvende, want het terugtrekken van het Rik- sische vorstgebied naar het Zuiden, heeft op den duur ten gevolge, dat Westelüke, warme winden naar Midden-Europa zullen doordrin gen en den winter zullen verdrijven. Dit is weliswaar een gang van zaken niet voor de eerstvolgende dagen, maar daarna en wel zoo, dat wü veel kans krijgen, dat de uitbreiding van de vorst van het Oosten naar het Westen Juist in een tüd zal worden verstoord, die zoo ver in den winter ligt, dat van een herstel geen sprake meer kan zün. Het loopt nJ. haast wel altüd zoo, dat de afbraak van een bepaald weersysteem, zooals dit vorstgebied in Oost- Europa eenmaal begonnen, ten,einde toe door gaat. Alles büeen genomen kunnen - wü dus wel tüdelljk vorst verwachten, maar is het nog zeer twüfelachtlg of de vorst sterk en langdurig zal zün. Te Maastricht stonden voor de rechtbank te recht J. J. v. d. H., münwerker te Heerlen. 11 November Van verleden Jaar was er op de Oranje Nassau III tengevolge van een te vroeg gegeven sein een liftkooi ontüdig in beweging gekomen. Het gevolg hiervan was, dat de laatste man, die er uitstapte, zekere Trecovitch, als mede de helper, die de deur van de liftkooi pleegt open te houden, in de diepte stortten, terwül de lift naar boven ging. Belde mannen vonden daarbü den dood. Verdachte, die aan den overkant van de schacht dienst had, behoorde zich er van te ver gewissen, dat aan de andere zijde van de lift allen zün uitgestapt en dan pas het sein te ge ven naar den hoofdseiner, die dan de machinist waarschuwt. Hü verklaarde, dat hü de dew van de lift aan den anderen kant dicht heeft ge zien. Volgens de verklaringen der getuigen kan dat echter niet het geval geweest zün. Het O. M. achtte dood door schuld bewezen en elschte een gevangenisstraf van drie maan den. De rechtskundige raadsman van verdachte, mr. Van der Goes van Naters, concludeerde tot vrij spraak en drong, in het andere geval, op de uiterste clementie aan. Op de vraag van den president of verdachte nog wat te zeggen had, deed deze niets dan snikken, terwül hü nog eenlge woorden fluis terde, welke niet te verstaan waren. antwoordde President: Maar je hebt toch opgebeld, dat Je later thuis zou komen? Ik wist niet meer wat ik deed, zei verdachte. Pres.: En je hebt ook nog het plaatje van de fiets, waarop Van H. gekomen is, gestolen. Verd.: Dat deed ik omdat zü zouden den ken. dat er gestolen waj.- Dus Je poogde Je daad wel te verbergen, zeide de president, hem strak aankükend. Verd.: Ja, even wiat ik wat ik gedaan had. maar later was ik weer heelemaal de kluts kwüt. Toen de schilder L. H. met enkele kamera den van Reuver huiswaarts keerde, hielden zü een ouderlingen wegwedstrijd per flets. In volle vaart stootte H. met zün stuur tegen dat van een züner makkers, met het ongelukkig gevolg, dat hü op den harden weg neersmakte en bloedend uit neus en ooren bleef liggen. Di rect werd geneeskundige hulp ingeroepen, die overbrenging naar het ziekenhuis te Venlo nood- zakelük oordeelde. Hier bleek, dat hüeeen schedelbasUfractuur had opgeloopen. Zün toestand ia ernstig. De leerlingen van de vüfde klas van het gymnasium te Heerlen, D. en V. uit Kerkre de, die sedert Donderdag spoorloos uit de ouderlüke woning waren verdwenen en van wie men vermoedde, dat zü zich naar het Spaansche roode front hadden begeven, zün vannacht in Antwerpen aangehouden wederom ter beschikking van de ouders ge steld. Zü zün vanmorgen onder politiegeleide te Kerkrade aangekomen. zou ik mü scharen aan de züde van hen, die geefi groote waarde hechten het invallen van lichte vorst, maar om andere redenen. Wanneer wü n.l. zien, dat het voordien zoo büzonder stabiele gebied van hoogen druk en strenge vorst over Rusland, dat ons voor winterkoude bü Oostenwind de koude lucht moet leveren, thans begonnen is naar het Zui den af te zakken, dan volgt hieruit, dat de kans op een krachtigen Oosten- of Noordoosten wind, die alleen strenge vorst kan brengen. Daarentegen is door de lage luchtdrukking over waarschünlük naar Centraal- de kans op Oostenwind •9 De chauffeur nam een Jute zak. bond dien den man om het hoofd en wond het lichaam in een beddetük. Onder begunstiging van het avondlüke duister in de stille buurt heeft hü het lichaam de trap afgedragen en in den auto getild. Na een stuk omgereden te hebben besloot hü zün luguberen last in het Merwedekanaal bü Amsterdam te laten zakken. De jute zak en de beddetük verborg hü in een sloot in de nabüheid, waar de Amsterdamsche politie ze ook heeft aangetroffen. De chauffeur reed naar Utrecht terug en bracht eerst den auto weer naar een garage. Toen moest hü de fiets van den ongelukkigen meubelhandelaar nog kwijt. Ten einde den achün te wekken, dat het slachtoffer nabü Utrecht was verdronken, heeft hü hgt rijwiel bü de Rotterdamsche brug» in het Merwede kanaal laten zakken. Nadat hü rijn kamer had opgeruimd is deze koelbloedige verdachte naar Vaassen gegaan om onderdak bü zün ouders te zoeken. De officier van Justitie, mr. J. F. Camphuis. heeft primair moord en subsidiair doodslag ten laste gelegd. Het O. M. heeft als getuigen opgeroepen: P. E. de Ruiter en J. v. d. Berg, inspecteurs- van politie to Amsterdam. W. A. Brandt, commis saris van politic te Utrecht. C. N. Gamier, bri gadier van politie te Utrecht en de deskundigen dr. -,J. F. L. Hielstart, arts te Leiden, en dr. E. Hammer, arts te Amsterdam, dr. H. v. Hoe ven, arts te Utrecht. Verdachte werd verdedigd door mr. Th. Mul ler Massis te Amsterdam. De Rechtbank was als volgt samengesteld: president mr. H. Veen, büzlttende rechters /mr. Van Regteren. Altena en mr. RShllng, terwül het O.M. werd waargenomen door mr. Camp- huis. was daarbü hyper nerveus en gaf steeds korte antwoorden. Hü had moeite zün snikken te on derdrukken. Verd. deelde mede, dat hü op den dag van den moord een bül gehaald had om Van H. te bedreigen. Bü de menschen, waar hü den bül haalde, zeide hühem noodig te hebben om een boom te kappen. Maar, zoo merkte de President op, tegen de politie hebt U gezegd, dat. als Van H weer eens zou weigeren het geld te geven, dat U van hem kreeg. U hem zou vermoorden. Toen Van H. op den bewusten dag bü den verdachte thuis kwam om met hem een autOr tocht te maken, zag hü> den wagen reeds voor het huis staan, waarop verdachte antwoordde: „We zouden toch gaan toeren.” De verslagene had toen sarcastisch gelachen en gezegd „Ik betaal je toch niet. Toen gaf ik hem den eersten vuistslag, al dus verd Daarna viel hü op den grond. Ik gaf hem nog een klap en hü rei nog wat. x Hf lag bü de keukendeur. Met horten stooten vertelde verdachte verder hoe hü de keuken Is geloopen en daar den bül is gaan halen. Hoe het precies gebeurd is. weet ik niet, al dus verd maar toen het afgeloopen was, had ik den bül nog in mün hand. Verdachte heeft daarna kranten op den vloer gelegd en is toen naar de gang gegaan om een Jut zak te halen. Daarin deed hü het lichaam en deponeerde zün sinlsteren last vervolgens in den auto. Toen is hü naar Diemen gereden en heeft daar het lichaam van den verslagene In het water laten zakken. Ik kan mezelf niet Indenken, dat het zoover gegaan was. U hebt zich er niet van overtuigd of hü nog leefde of niet, vroeg de president Verdachte: Ja wel. maar ik dacht, dat hü intusschen overleden was. Bü dit gedeelte van het verhoor huilde verdachte onophoudelük. Te Maastricht had zich voor de rechtbank de 72-jarlge O. uit Schaesberg te verantwoor den, die daar in den nacht van 7 op 8 No vember van het vorige Jaar brand zou heb ben gesticht. Hü had drie huisjes aan de Heideveldstraat gekocht voor 1500 en een verzekering geslo ten voor 4000. Van zün eigen woning uit had hü «Ich door een gat in den muur op de andere zolders begeven en daar lompen, oude kwitanties en andere rommel verspreid; dit alles had hü met petroleum overgoten. Tegen twee uur brak biWnd uit. Een buurman, die hem kwam waarschuwen, kreeg ten antwoord: Laat maar branden. De veldwachter vond verdachte op een der zolders, waar hü werkeloos stond en het vuur zün vernielend werk liet verrichten. Het was opgevallen, dat de man den vorigen dag petroleum gekocht had en dienzelfden dag Zün Zondagsche kleeren bü andere menschen had gebracht. Het O.M. achtte schuld aanwezig en wees op vroeger is. - De gruwelüke moord, die op 21 Augustus j.l. is gepleegd, ligt nog versch in het geheugen. Maandagavond 24 Augustus, tegen het invallen van de duisternis, zagen eenlge landbouwers een lük In het Merwedekanaal drijven. Het bleek het lichaam te zün van den meubelhandelaar van H. uit Utrecht. De politie van het bureau Llnnaeusstraat nam het lük in beslag. Het was duldelük. dat hier aan een ernstig misdrijf moest worden gedacht. De zware hoofdwonden konden onmogelük van een schroef van een voorbüvarend schip afkomstig zün. Het opspo ringswerk, dat onmiddellük met kracht werd aangevat, had reeds spoedig resultaat. Op den N.Z. Voorburgwal to Amsterdam, waar de dagbladen gevestigd zün, heeft een nauw verwant publlclteitsbedrüf Remaco achter den hoogen rooden gevel van het dub bele pand 278280, een modern reclame-paleis geschapen, of Juister misschien een vreedzame wapenfabriek, welke aan industrieën en onder nemingen de middelen verschaft om de markt te veroveren en daar, desgewenscht, noe *t plan voor den veldtocht bülevert. De moderne publiciteit beschikt over vele wapenen en Remaco smeedt ze alle: van den eenvoudigen eleganten schermdegen tot *t meest Ingenieuze zware geschut. Advertentlën In de dagbladen, affiches, projectie, fllm-reclame, elk terrein kan men via Remaco met succes be- strüken. Zoo goed als de oorlog in de publiciteit al zoo -oud als de wereld. Een allegorische voor stelling in de hal van het gebouw toont net reclame-wezen door alle tüden. De ontwerpers van die geestige muurschildering zün Doeve en v. Bemmel. Zü vervaardigden ook een geestige oriëntatie-kaart aan den tegenovergestelden wand, waarop men zich onmiddellük in bet ge- heele pand kan oriënteeren. Het meest interessant is een bezoek aan de studio’s, waar de bekwame en geestige teekenaars advertentlën en affiches ontwerpen. Aan de muren dezer localiteiten is een permanente tentoonstelling ingericht, waar men de ontwik keling van deze kunst in de laatste halve eeuw kan volgen. Hoe genoeglük-verouderd zün thans voor onze oogen de bonte, drukke affiches van enkele tientallen jaren geleden, zoo b.v. het aanplak biljet voor de sprekende Bioscoop van Albert Frtres, een reclameplaat voor Elixer d'Anvera waarop de teekenaar.Paul Kruger heeft af gedeeld die een flesch van dit kostelük vocht geheven houdt en zegt: het was in het begin van den Boerenoorlog „Zie hier het geheim onzer overwinningen.” Wel sterk is de tegen stelling tusschen de opvattingen van toen en nu, aan welke eischen een affiche moet vol doen. De moderne aanplakbiljetten zün inder daad producten van een heel büzondere kunst. Hetzelfde geldt voor de couranten-reclamea. In een demonstratiezaaltje worden voor re laties en bezoekers bloscoop-projecties en mo derne reclame-films vertoond. Ook hier is de ontwikkeling In korten tüd opmerkelijk. Hope loos verouderd in opvatting en effect zün de producten van nog maar een tiental jaren ge leden, vergeleken bü de huidige truefilms, zoo als b.v. George Pal ze vervaardigt. Modern en doelmatig is heel de Inrichting van het kantoorpand aan den Voorburgwal, dat thans, na de ingrü pende verbouwing, dit voor aanstaand publlclteitsbedrüf een waardige huis vesting biedt. Een bezoek is Interessant, niet alleen voor wie beroepshalve of zakeiük er zün belangen heeft, maar voor al degenen, die oog hebben voor het merkwaardig wisselend tijds beeld, dat hier is te zien. Zü waren ontevreden over de wüziging In het ploegenstelsel, die haar oorzaak vindt in de invoering van den zevenurlgen werkdag, bovendien verlangde een aantal stakers een loonsverhooglng van zes franken per dag. De vakvereeniglngsleiders keuren de staking at en hebben allen steun geweigerd. Door te getingen aanvoer van visch zün de prüzen, vooral van fünvlsch, zeer gestegen. De meeste trawlers brengen zeer weinig aan. Dit gevoegd bü het feit, dat er verscheidene Neder- landsche trawlers in Engeland gaan markten, heeft tot gevolg dat er een groot tekort aan visch is. 7.00 BBC-Harmonle-orkeet. 7.35 Variété programma. 8 35 BBC-Sympbonle-orkest, Croydon-koor en solisten. 9.50 Berichten. 10.10 Vervolg concert 10.55 L. Bridgewa ter's kwintet. 11.35 Chalmers Wood en zijn Band. 11501220 Dansmuziek (Grampl.j. RADIO PARIS. 1648 M. 8.20 Gram.pl. 1120 Poulet-kamerorkest. 2.50 Orkest- concert en solisten. 4.50 Zang. 5 05 en 5 50 Gram.pl. 6.05 Zang. 8.2o Le marquis Turlupln, operette. 9 06 Opérette-ultoen- ding m m. v solisten, het Noyon-koor het Omroeporkest. 11.2012.35 Porée- dansorkeat. Sedert den ongewoon zachten Zaterdag der vorige week zün de weerkundige omstandig heden in Europa niet onbelangrijk verandeid. Bü ons is de wind naar het Oosten terugge draaid en onder den invloed van den hierdoor tot stand gekomen aanvoer van koudere lucht, Is de temperatur plotseling sterk gedaald. Velen zullen aan deze verandering groote beteekenls hechten. Oostenwind toch beteekent In den win. ter vorst. Weer anderen zullen deze beteekenls niet zoo hoog aanslaan, omdat de wind niet door het Noorden naar het Oosten is gedraaid (wat hü trouwens büna nooit doet), maar door het Zuiden en dit is dan geen stabiele Oosten wind. Inderdaad Wegens doodslag eischte hü dan ook een gevangenisstraf van vyftien jaar (de maximum-strafmet daarna ter beschikkingstelling van de regee- E C II t k A k n b o h C v 1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 14