ONS BLAD De ergste ramp welke de V.S ooit hebben beleefd Een vliegramp bij Oran vereenigde katholieke pers Het nieuws van heden Het water wast nog steeds DE DANZIGER KWESTIE De kwestie der vrijwilligers Minder stakers in Antwerpen DE BAROMETER Russisch schip op mijn geloopen De kabinetscrisis in Japan JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR PLATVOETZOLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Kabinetswijziging in België? WOENSDAG 27 JANUARI 1937 Het Duitsche kabinet bijeen Ook Engeland geteisterd Toestand van Z.H. Wat doet Ierland? bevredigend In het mijnbekken De moord op Navachine Elf dooden in Palestina Vrees voor uitbreken van epidemieën Spoedig toepassing van de con trole op de Spaansche havens? Geen Engelsche reis van Hitler Een vertegenwoordiging uitgenoodigd Men verwacht, dat de toestand Donderdag weer normaal zal zyn De Sandsjak-kwestie ten einde Volledige overeenstemming is bereikt Vice-admiraal J. de Graaft Hooge Volkenbonds- commissaris Noodweer op de Noord en Oostzee DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN De geheele bemanning in de Spaansche wateren omgekomen Oegaki verklaart de onderhande- lingen met het leger op te geven Verschil van inzicht tusschen Van Zeeland, Spaak en Vandervelde Ook in Argentinië over- stroomingen ADVERTENTIEPRIJZEN. Per lossen re^el 20 c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op peg. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Twaalf inzittenden van een Belgisch vliegtuig bij den val gedood De meteorologische dienst heeft beter weer voorspeld en de regen is opgehouden Trotzhi verwacht, dat nog een slachtoffer zal vallen DERTIGSTE JAARGANG No. 99 N00RD-H0LLA NDSCH DAGBLAD De toestand te Cincinnati! en Louisville is nog steeds hoogst ernstig. In het oudste gedeelte van Nabloes stortten na een wolkbieuk van drie dagen verscheidene huizen In. Talrijke gezinnen moesten hun wo ningen ontruimen. ten Jenin en Jerusalem werden elf perso nen. waaronder vrouwen en kinderen, door de instortende muren gedood. Hun lijken zjjn reeds geborgen. dat dese verklaring de erkenning van het talen Inhoudt. Dader van den autodiefstal te Roosendaal In Dordrecht aangehouden. O O De Antwerpeehe staking neemt af; men ver wacht. dat de toestand Donderdag weer nor maal sal sljn. VATICAANSTAD. 26 Jan. (Havaa). De ge zondheidstoestand van Z. H. den Paus blijft bevredigend. In den loop van den ochtend heeft de H. Vader den Aartsbisschop van Belgrado, Mgr. Louis Ujlclc ontvangen. Het Rljkskabinet heeft verdei een nieuwe wet op de ambtenaren en op de «hscipllne der amb tenaren aangenomen, waarbij hel geheele amb tenarenrecht gecentraliseerd wordt. De ambte naren moeten den eed afleggen op Hitler, en niet meer op de grondwet. Talrijke kleinere plaatsen zijn geheel van de buitenwereld afgesloten, andere plaatsen zijn op last van de autoriteiten ontruimd. De golven hebben te Ripley (Tennessee) een huis weggespoeld. 14 personen verdronken. Het Roode Kruis vraagt 4 millloen dollar om de slachtoffers van de overstrooming te helpen en reeds is een millioen bijeen gebracht. 749 verpleegsters zijn naar het getroffen gebied ge zonden. 40.000 werklieden trachten nog zooveel mogelijk te redden, hierbij geholpen door dui zenden vrijwilligers en manschappen van de nationale garde en de kustwacht. Hevige stortregens in Palestina veroor zaakten overstroomlngen, waardoor de fuh- deering van de hulzen werd aangetast, die tenslotte Instortten. In dorpen in de dlstric- Door de rooden wordt medegedeeld, dat de rechtschen na een voorbereiding van hevig ar tillerievuur de stellingen van de regeeringstroe- Uit Oljon wordt gemeld, dat regeeringsartll- lerie Oviedo heeft gebombardeerd, met name de Katholieke kerk, de wapenfabriek La Vega en het Noordstatlon. Uit Andujar wordt gemeld, dat volgens van het front ontvangen berichten de burgerbevol king Lopers begint 1e ontruimen, als gevolg van den opmarsch der regeerlngstroepen. pen bU EI Pardo, ten Noord-Westen' van Ma drid hebben aangevallen. In een hevig gevecht werden de aanvallers afgeslagen. Het weer is in de omgeving van de hoofdstad zeer slecht. Overigens heeft Teraoetsjl Oegaki persoonlijk er van In kennis gesteld, dat alle militairen zul len weigeren met hem In een nieuw kabinet samen te werken. ANTWEkPEN, 26 Jan. (Belga) Vanmorgen was de staking In de haven gedeeltelijk uitge voerd. Er heerscht trouwens slecht weer, en de haven ligt onder een dikke laag sneeuw, het geen de werkzaamheden moeilijk en gevaarlijk maakt. Om half drie des middags meldden zich verscheidene ploegen aan. Men verwacht, dat de stakingsbeweging geleidelijk cal afloopen, en dat de toestand Donderdag weer geheel normaal zal zijn geworden. De werkgevers konden voor de nachtploegen zooveel werkkrachten krijgen als zij maar noo- dlg hadden. OENEVE, 26 Jan. (Havas). De delegaties van Frankrijk en Turkije zijn tot volledige overeen stemming gekomen ten aanzien van Alexandret- te. Voor de aangelegenheid der officieels taal In het Sandsjak, de laatste moeilijkheid, is een compromis aanvaard. Het is mogelijk, dat de Keizer zich direct In de aangelegenheid mengt en het leger aal op dragen een minister van Oorlog aan te wijzen. De geaondheMi bevredigend. De Tweede Kamer is begonnen met de behan deling van de voorstellen betreffende de Grond wetsherziening. Ten aanzien van den moord op Dimitri Nava chine verklaarde Trotzky. dat de eerste misdaad van de Oepeoe-agenten te Parijs was de diefstal van zijn (Trotsky's) documenten. De tweede mis daad is de moord op Navachine. De derde zal volgens Trotsky zijn een aanslag op Leoo Bedot. Generaal Teraoetsjl deelde mede, dat de drie eandidaten. welke genoemd werden als minister van Oorlog in het nieuw te vor men kabinet, hebben geweigerd deae func tie te aanvaarden. Generaal Oegaki verklaarde, dat hij toch sjjn pogingen, om een nieuwe regeering te vormen, sal voortzetten. Vice-admiraal J. de Graaff wordt genoemd als candidaat voor het ambt van Hoogen Commis saris te Danzig. l-en Russisch schip liep ia de Spaansche wateren op een mijn. De geheele bemanning sou om gekomen sijn. De Eerste Kamer heeft aangenomen het wets ontwerp tot verlenging en wijziging van het aan de Ned. Bank verleende octrooi Stand <*s Woensdag M sar van. MM Vurige stond 1SM De Japanoche kabinetsformateur Oegaki heeft Zijn onderhandelingen met het leger opgegeven. Hij sal zjjn opdracht echter trachten uit te voeren. NEW YORK 26 Jan. (Havas) De Mississippi, de Ohio en hun bijrivieren blijven nog steeds stijgen over een ge bied ter lengte van 1.606 K.M., dat zich uitstrekt van Pittsburgh (Pennsylva- nië) tot Cairo (Illinois). Ten aanzien van de vrljwllllgerskwestie heeft Malcolm MacDonald In het Lagerhuis ver klaard: „Het Is aan de regeering van den Vrijen Staat Ierland besluiten te nemen over haar eigen maatregelen. Ik denk echter, dat zjj ten volle het belang van het verkrijgen van col lectieve maatregelen waardeert". OENëVE, 26 Jan. (Havas). De Volkenbonds raad is voor hedenmiddag vijf uur bijeengeroe pen met een agenda, waarop voorkomt de ge- dachtenwiwellng over het vaststellen van een datum voor het bijeenkomen van het bureau der conferentie tot vermindering van de be wapeningen. Deae kwestie zal in besloten ver gadering worden besproken. De kwesties Danzig en Alexandrette zouden vandaag niet te berrie worden gebracht. De eerstgenoemde aangelegenheid is definitief ge regeld in den loop van den morgen door du commissie van drie. Eden behoeft thans nog slechts zijn rapport op te stellen en voorstellen te doen betreffende de benoeming van een nieuwen Hoogen Commissaris. Vice-admiraal J. de Oraaff is In 1879 gebo ren. Reeds op jeugdigen leeftijd trad hij inden zeedienst, waar hij successievelijk alle rangen doorliep. In 1934 werd hij benoemd tot Chef van den Marinestaf op het Departement van Defensie, welke functie hij tot Mei 1936 be kleedde. PARIJS. 26 Jan. (Havas) De polltledokter die sectie verricht heeft op het Ujk van Na vachine Is tot de conclusie gekomen, dat de Rus niet door revolverschoten is gedood, maar dat hij om het leven is gebracht met een dolk of een groot mes. Do wateimsod In de Vereenigde Staten neemt neg steeds ernstiger vormen aan; de metizrzte gtsehe dienst voorspelde thans echter beter weer, de regen Is opgehonden- Xolgens het Duitsche Nieuwsbureau staat het reeds vast, dat viee-admiraal J. de Graaft tot vertegenwoordiger van den Vol kenbond te Danzig benoemd sal worden. BERLIJN. 26 Jan. (DNH) De Rjjksregeering heeft in haar bijeenkomst van heden een wets ontwerp, houdende eenige wijzigingen der btn- nenlandsche grenzen, goedgekeurd. Altona en Wansbeck worden met Hamburg samengevoegd tot ten „Oroot-Hamburg”. De rijkssteden Luebeck. Eu tin. Cuxhaven en Bir- kenfelde worden bij Pruisen ingelljfd, terwijl Wilhelmshaven bij Oldenburg wordt gevoegd. Te Cincinnati! staat men by de bestrijding van het vuur machteloos door den hoogen water stand. Het vuur van de branden, welke Zondag J-1. zijn uitgebroken, smeult nog voort, terwijl gisteren brand is uitgebroken in een gebouw, waarin 40 woningen waren gevestigd. Het wei nige drinkwater in de stad wordt in kleine rantsoenen aan de 750.000 inwoners uitgereikt. Te Louisville tracht men het grootste deel der inwoners te evacueeren. Reeds zijn hier 200.000 personen zonder onderdak. 850 man troepen zUn naar de stad gedi rigeerd. waar de staat van beleg is afgekon- dlgd. BU Oran stortte een Belgisch vliegtuig om laag; alle twaalf inzittenden werden gedood. TOKIO. 26 Jan. (Havas). Volgens het blad Asahi hebben prins Kanin, Teraoetsjl. de afgetreden minister van Oorlog en Soegiyam, de Inspecteur voor militair onderwijs, een gemeenschappelijke verklaring afgelegd, waarin zij zeggen, dat het leger zal weigeren een minister van Oorlog voor te stellen, in dien Oegaki een nieuw kabinet vormt. Het FranochTurfcsehe overleg Inzake Alexan dretta heeft tol volledige overeenstemming geleid. KOPENHAGEN. 26 Jan. (D. N. B.) Het scheepvaartverkeer wordt door den storm uit het Zuidoosten en door het ijs sterk gehinderd. Op vele plaatsen is het pakijs meters hoog opgestapeld. zoodat het scheep vaartverkeer geheel is gestremd. De eilan den in de Bmaaland-Zee sljn niet te be reiken NEW YORK. 26 Jan. (Reuter) Men heeft op het oogenbllk In de door de overstroomlngen geteisterde gebiedên 132 dooden geteld. Het doodencljfer is waarschijnlijk nog hooger, want vele plaatsen zijn volkomen afgesloten van de buitenwereld. De schade wordt geschat op 300.000.000 dollar LONDEN, 26 Januari. (Havas). Donderdag as. des ochtends om elf uur zal de subcommis sie van de nlet-lnmenglngsoommlssie onder voorzitterschap van lord Plymouth vergaderen. VermoedelUk zal het rapport worden bespro ken over de contrdle op het zenden van oor- logsmaterieel en vrijwilligers naar Spanje. Het aantal dooden als gevolg van de over- stroomingen bedraagt thana 104, terwijl 1000 personen worden vermist en 650.000 dakloos zjjn geworden. De geneeskundige diensten stellen al het mogelijke In hei werk om te verhinderen, dat roodvonk, griep en longontsteking, waarvan rich vooral in den staat Indiana gevallen voor doen, slachtoffers maken. Een groot aantel steden wordt bedreigd door gebrek aan drinkwater. De overstrooming van de Theems vertoont nog geen teekenen van af nemen. Alleen in de lager gelegen gebieden Is ernstige schade aan gericht. De overstrooming is meer uitgestrekt dan de laatste jaren het geval was, doch men vermoedt niet, dat het water lang zal blijven staan. Na desen stop heeft Oegaki verklaard, dat hU de onderhandelingen met het lager zou opgeven. Welingelichte kringen rijn van mening. Tengevolge van de hevige regens In de Andes Is de Mendoza-rlvler bulten de oevers getre den, waardoor verscheidene steden In het Zui delijk deel van de provincie Mendoza in Argen tinië overstroomd zijn. Het electrische net' is gestoord en behalve het centrum is de geheele stad in duister ge huld. Verscheidene ziektegevallen, zooals water pokken, mazelen, roodvonk en bof hebben zich voorgedaan. De ontwikkeling van den stakingstoestand In de Henegouwsche mijnen is bevredigend; In do Borinage is het werk overal hervat, evenals in het centrum. Ook te Charleroi is de beweging geëindigd. Alleen te Lessen wordt nog door werkgevers en werknemers onderhandeld. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Tchfoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS. Per kwartaal voor Alkmaar 12.— Voor buiten Alkmaar f 2.50 Dagblad uitgegeven door de N.v. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger De candidaat voor de» functie, wiens naam vandaag het meest genoemd Is, Is de Nederlandsche vice-admiraal J. de Oraaff, oud-chef van den Marinestaf op het Departement van Defensie. De toestemmende antwoorden van Duitschland en Italië hebben de laatste hinderpalen uit den weg geruimd en het Is mogelijk, dat reeds zal worden gesproken over den datum, waarop deze contróle In werking zal treden. De reddingswerkzaamheden worden belem merd, daar de electrische centrales en de gas fabrieken bulten bedrijf zijn. Vliegtuigen, die boven de overstroomde ge bieden verkenningen hebben uitgevoerd, mel den, dat’ honderden personen hun toevlucht hebben gezocht op heuveltjes of op de daken der huizen. Opmerker» wijzen er op, dat het leger zich niet direct tegenover Oegaki kan stellen, daar dit zou neerkomen op een verzet tegen den wil van den Keizer, die hem persoonlijk belast heeft met de vorming van een kabinet. BRUSSEL, 26 Jan. (Havas) Sedert eenl- gen tijd Is een verschil van inzichten aan den dag getreden tusschen de ministers Van Zee land en Spaak eenerzljds en minister Vander velde anderzijds. Het geschil zou de houding van het Kabinet betreffen ten aanzien van de Kwestle-De Borchgrave in Spanje en de redevoe ringen van Degrelle in Italië. Hedenavond hebben de drie ministers lang durig geconfereerd. Het schijnt, dat Vander velde niet tot een andere meening te brengen was. De voltallige ministerraad zal morgen ochtend bijeenkomen. Het is mogelijk, dat het gevolg een kabinetswijziging zal zijn. In het Luneta-park te Manilla tullen van 3 tot 7 februari de grootsche plechtig heden worden gehouden van het Eucha ristisch Congres. Er zal een reusachtig altaar worden opgericht, waaraan de K ardtnaal-Legaat de pontificale Mis zal opdragen De bemanning was samengesteld uit den eer sten bestuurder, kapitein Aug. Closset, den tweeden bestuurder Marcel Liedts, den radlo- telegrafist Roger Maarschalk en den werktuig kundige René Verfaille. De ramp vond plaats op ongeveer tien kilo meter afstand van het vliegveld Oran, op het oogenbllk, dat reeds voorbereidingen werden getroffen voor de landing. De plaatselijke auto riteiten hebben in samenwerking met den Bel gischen consul direct een onderzoek Ingesteld naar de oorzaak van de ramp. De Egyptische douane heeft de beschikking gekregen over een vaartuig, dat een uursnelheid van niet minder dan veertig zeemijlen kan bereiken. Onlangs is het op z(fn capaciteiten beproefd in een achtervolging van het reuzen stoomschip „Aquitania” De watersnood, die Amerika thans teistert, heeft den omvang aangeno men van een catastrofe. De stad Louisville is geheel overstroomd, zoodat de honderdduizenden inwo ners gedwongen zijn hun huizen te verlaten. Een radio-telegrafisch over gebrachte foto van de reddingspogin gen. Booten varen door de straten om de naar de hooger gelegen verdiepin gen gevluchte bewoners op te nemen. stond van den H. Vader Is ANTWERPEN, 26 Jan. (A.N.P.) Het vlieg tuig O.O.A.C.R. van de Belgische Congo-lucht- Hjn, dat om 2.40 uur hedenmiddag uit Colomb- Béchar naar Oran was vertrokken, is. zooals reeds in het kort gemeld, door tot nu tos onbe kende oorzaak nabij Salenla neergestort. De twaalf Inzittenden werden gedood. De Belgische Luchtvaartmaatschappij Sabena heeft uit Oran de volgende bijzonderheden ver» nomen omtrent deze vreeselljke ramp, de eerste groote catastrofe, die de Belgische nationale luchtvaart treft: Aan boord van het toestel bevonden zich vier leden der bemanning en acht passagiers. LONDEN. 26 Jan. (Havas) Enkele Brlt- sche kranten hebben bericht, dat Hitler mis schien tegenwoordig zou zijn bij de kroning. Officieel wordt thans medegedeeld dat het niet de gewoonte is dat bU deze gelegenheden de staatshoofden persoonlijk worden uitgenoo digd. De uitnoodiglngen zijn in Augustus j.l. verzonden aan de buitenlandsche regeeringen. ZU werden verzocht zich te doen vertegen woordigen. Bijzonder hachelijk Is de toestand op het eiland Römö, dat sedert 9 Januari niet meer te bereiken Is. In verscheidene havens is ten gevolge van den storm de waterstand gedaald, zoodat de schepen de haven niet meer kunnen binnenkomen of verlaten. Het visschersvaartulg Uhlenhorst is tijdens de stormen der laatste dagen vergaan. De uit twaalf koppen bestaande bemanning is om het leven gekomen. Het omroepstation van San Sebastian, dat In handen der rechtschen is, heeft medegedeeld, dat een Russisch stoomschip, dat op weg was naar Santander, op een mUn geloopen en vergaan Is. Vrijwel de ge heele bemanning sou om het leven geko men zijn. Alle radiozenders werken samen, daar de telegraafdienst geheel In de war is. De eenige hoopgevende factor In deze e.jste ramp, welke de Vereenigde Staten ooit hebben beleefd, is dat de regen Is opgehouden en dat de meteoro logische dienst beter weer heeft voorspeld. BRUSSEL. 26 Jan. (Reuter). Bjj Oran in Algerije is een Belgisch vliegtuig neergestort. De twaalf in zittenden kwamen om het leven. 1 - ‘V -V ra

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1