I Besprekingen over Grondwets herziening voortgezet EEN VOLK ZONDER GOD P ostauto-dieven in arrest? Lugubere vondst te Haarlem De verduistering te Volendam De Jonge Jacobus in nood MINISTER HEDEN AAN HET WOORD DONDERDAG 28 JANUARI 1937 TWEEDE KAMER raadsel Zoon in vrijheid gesteld De Boaz-bank te IJmuiden Waarschynlyke verklaring Brigadier W, Patoir begraven EEN MAAND VOOR DESERTIE Ds. Zandt ziet wanorde NA DEN STORM TWEE PAPOEA’S GESNELD Moet de Eerste Kamer behouden, blijven? Verliefde weduwnaar blies op misthoorn Den tweeden dag stond de orde- ningsgedachte in dé belang stelling van velen Eindhovensche politie heeft twee mannen aangehouden Naby de Portugeesche kust is een luik ingeslagen Postboot vastgeraakt in het ijs Politie stond voor een o OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Toen veldwachter Tintel de rust op Marken wilde herstellen, werd hy bedreigd met een byl HET VLIEGONGELUK TE BANDOENG Onder oogenschynlyk verdacht omstandigheden werd een lyk in den kelder uan „Cineonw” aan de Groote Markt gevonden Inlevering versch spek Matige straffen tegen de schuldigen geëischt Vervolging van Raad van Vervolging van béstuursleden Passagiers met sloep te Holwerd aan land gezet k bestuursleden en Toezicht? macht. Den Haag, 27 Januari 1937 niet van Mr. A. M. Joekes I PoUUe- er mee aangelegenheid Zandt dat de luchtvaart-afdeeling Vervolgens sprak de De .Jonge Jacobus" meet bruto 1757 ton. netto 1064 ton en werd gebouwd in 1921. Aan boord bevinden zich elf Nederlanders en dertien Spanjaarden. In den loop van 1936 zün ernstige ver duisteringen gepleegd ten nadeele van de R K. Klesvereenlging en het Wlt-Oele Kruis te Volendam. Langen tüd heeft men in het Zuiderzeedorpje de fraude, gepleegd door twee zeer gunstig bekend staande personen, een hoogbejaarden vader en zijn zoon, ge heim gehouden. De Justitie greep tenslotte in. zoodat 'n regeling niet meer mogelVk was. Gister diende de zaak voor de Vierde Ka mer der Amsterdamsche Rechtbank. De schade in Engeland tengevolge van de overstroomingen, vooral van de Theems, is vrij aanzienlijk. In Sussex staan uitgestrekte landerijen volkomen blank, slechts de hoofdweg en zijn nog door het water gespaard ver- aan Dit Spaarbankje heeft, zonder daarvoor ook maar eenigszlns de outillage te bezitten, de al lures aangenomen van een credietlnstelling en dan nog wel een die zich liet verleiden tot In teressen In speculatieve zaken, zooals bouw en visscheri)-ondernemingen altijd zullen blij ven. Er is blijk gegeven van ondoelmatig beheer en de noodzakelijke liquiditeit der Spaarsaldi is ten eenenmale verwaarloosd. Er staat voor ongeveer 10.000 uit aan voor schotten bij circa 4o middenstanders-leden, r 60.000 is „belegd” bij zes nauw gelieerde in stellingen en personen, waarvan de bank zelve reeds 20000 afschreef De spaarders hadden niet zonder grond een ander beheer mogen ver wachten. De dekking van deze vorderingen Is zéér on voldoende en er moet veel van ouden datum van economisch zwakkeren door afbetaling en anderszins verkregen worden. De afwikkeling van grootere rekeningen geeft vele moeilijkheden. Zoo zijn er met de activa van de Scheepebouwhypotheekbank. Op den stoomtrawler „Margaretha" Is os. voorlooplg geen verhaal te nemen, omdat de Boaz Bank verzuimd heeft voor hare vordering op dit vaar tuig hypotheek te nemen! Voor de crediteuren van den boedel zullen, uit de baten der Coöperatie, geen middelen be schikbaar komen, buiten hetgeen op de uitstaan de vorderingen kan worden geïnd; de opbrengst van het onroerend goed zal de le hypotheek- Spr requireerde tegen den vader wegens ver duistering een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden met drie Jaar proeftijd en tegen den zoon wegens medeplegen van ver duistering negen maanden, waarvan zes maan den voorwaardelijk, met aftrek van de voor- looplge hechtenis (twee maanden). Gisternacht Is de in den jongsten storm in de buitenhaven v»n IJmuiden vergane mo- torlogver Sch. 68 van de reederij A. den Duik Pzn. te Scheveningen door de sleepboot Noord- wijk van IJmuiden in de Scheven tngsc he ha ven gesleept. De logger Is naar de Nieuwe Binnenhaven gebracht en ligt aan de kraan. der In: hij sprak eich uit neele Aan de hand van de verklaringen van den dokter, die den dood door kolendampvergiftiging constateerde, heeft de politie de toedracht van het gebeurde als volgt meenen te moeten re- construeeren De man is waarschijnlijk om on geveer zes uur in den morgen in het gebouw aangekomen en heeft eerst voor de verwarming gezorgd. Toen heeft hij het misschien koud ge kregen en heeft zich onprettig en slaperig ge voeld. Om zooveel mogelfjk van de warmte van den verwarmingsketel te proflteeren, heeft hij toen de ladder weggetrokken en het luik ge sloten, niet vermoedende, dat zich in den kel der kolendamp zou kunnen ontwikkelen. BANDOENG, 38 Jan. (Aneul. De begra fenis van den mllicien-kort-verband-vll.'ger. brigadier W. Patoir, die gisteren met een Avro- lestoestel te Bandoeng neerstortte en op slag werd gedood, vond heden onder zeer groote belangstelling plaats. Bij de voortgezette algemeene beschou wingen over de Grondwetsherziening vroeg wederom de ordeningsgedachte veel aan dacht en dat is te begrijpen, want hierbij gaat het over een groeiende idee, een aan gelegenheid, waarin praktisch iets te berei ken zal zijn, waaraan dus eer kan worden behaald. houdster niet kunnen bevredigen en de inven taris heeft geen waarde van beteekenls. De leden der Coöperatie zijn aansprakelijk gesteld tot een bedrag van 35.—. Het te voor velen een ware teleurstelling, maar er is niet aan te ontkomen. Moet voorts de Eerste Kamer, die toch op dezelfde politieke grondslagen rust als de Tweede en voor 1 grootste deel in haar werkzaamheid een doublure der Tweede vormt, behouden blijven? Kan niet een re geling gevonden worden, dat de Eerste Ka mer b.v. sommige onderwerpen niet zal be handelen? Mr. M. Bosboom bepleitte ook voor den zoon een voorwaardelijke straf. Het verzoek van den verdediger tot onmiddellijke invrijheidstelling van verdachte willigde de Rechtbank na raad kamer in. Vonnis 10 Februari. Volgens een Lloyd's telegram meldde Woensdagavond het Nederlandsche stoom schip „Jonge Jacobos”, dat op 18 Janaari met stukgoed van Antwerpen naar Alexan- driè was vertrokken, dat op M mijlen west van Borlings (lossehen Oporto en Lissa bon) luik No. 1 was ingeslagen. Later werd geseind, dat het schip snel aan het zinken was. De Haarlemse he politie stond gistermorgen voor •n raadselachtig geval, toen er om even acht uur gemeld werd, dat In den verwar- mingskelder van het in aanbouw zijnde theater „Cineooe", aan de Groote Markt bet Stoffelijk overschot was gevonden van een man. Het bleek te de 40-jarige Helmman, die sinds korten tjjd door de direc tie van het theater was aangenomen en als portier In dienst sou treden. AMBOINA, 27 Jan. (Aneta) Nabij het inter- neeringskamp Tanah Merah (Digoel) zjjn 31 Januari twee Kaoh-Papoea s gesneld, vermoede- Hjk door Djalr-Papoea’s. n Sovjet-Rusland wordt de grootste volkstelling gehouden, welke ooit op de geheele wereld geschiedde, heeft onlangs de „Times” geschreven. Volgens de laatste volkstelling in Decembef 1928 telde de bevolking der Unie van socia listische Sovjet-republieken 147 millioen zielen, en men rekent erop, dat dit aan tal sindsdien met 25 a 30 millioen is toe genomen. De bevolking van het gewel dige Russische rijk zou dus een totaal bereiken van meer dan 170 millioen. Van deze 170 millioen menschen is 44 pCL of bijna 75 millioen onder het Sovjet regime geboren en tweederden der inwo ners van Rusland kunnen zich geen duidelijke voorstelling meer maken van den Tsarentijd. Elk jaar komen daar ongeveer 3 millioen bij. die van de wieg af opgroeien onder het bewind van een regeering. die godsdienst opium voor het volk noemt en officieele godloozen-actie laat voeren, terwijl jaarlijks de oudere generaties, die nog het geloof hunner kinderjaren tegen alle verdrukking en vervolging m hebben bewaard, in steeds sneller tempo afsterven. Is het geen ver schrikkelijk en ontstellend beeld, dat uit deze geweldige cijfers oprijst, het beeld van een volk zonder Ood. van een volk tegen Ood, een volk, dat tens zeer gods dienstig van aard was, maar thans door een dulvelsch systeem van koel bere kenden haat wordt ontkerstend en tot principleelen vijand van Ood wordt ge maakt? De Nederlandsche Veehouderycentrale brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met in gang van Maandag 1 Februari as. de inlevering van versch spek te Oes niet meer moet geschie den bü Zwanenberg’s fabrieken N V. doch tot nadere aankondiging bij de N.V. H. Hartogs fabrieken aldaar. Gedeeltelijk heeft de ordeningsgedachte thans reeds praktische beteekenls; men denke hierbij aan de Bedrijfsradenwet, aan de bindend- en onbindend-verklaring van collectieve ordenlngs- overeenkomsten, over het wetsontwerp ^betref fende Bindendverklarlng van collectieve Ar beidsovereenkomsten. Omtrent de Instelling van Openbare lichamen voor beroeps- en bedrijfs leven bestaat ook een 'positief voorstel, waar over gepraat kan worden, een voorstel, aange vuld door verduidelijkende amendementen dér katholieke fractie. De anti-revolutlonnalre heer SCHOUTEN liet er zich in zijn betoog niet over uit, of hij al dan niet zou meegaan met het streven naar verdere maatschappelijke ordening, maar hij betoogde toch nadrukkelUk. dat de Grondwet, welke bij ons nog geenszins verouderd te. aan de ver wezenlijking van groeiende denkbeelden niet In den weg staat en dat met name artikel 194'den gewonen wetgever toelaat Inzake ordening van het maatschappelijk leven met den voor uitgang der Ideeën op dit gebied rekening te houden. De leider der vrtjrtnnig-democraUoche fractie, de heer JOEKES, ging een grooten giap verder dan de beer Schouten: hü steunde met klem het streven van den heer Croueling, dat de Regeering bijzondere aan- dacht zal wijden aan de practische uitwer king en nadere concretteeertng van de Ideeën, welke In groote groepen van ons volk leven ten aanzien van de organteatie van bet maatschappelijk en ook van bet staatkundig leven. Het uitdeellngspercentage van 28 pet. kan op den duur wellicht bereikt worden. Ter verificatie meldden zich aan 207 spaar ders-crediteuren en 15 andere schuldetechers, uitmakende een passief van 61 806 58 concur rent en 652.53 preferent, benevens een door het onderpand vermoedelük slechts ten deelc gedekte hyp. vordering per resto 4300.In hoofdsom. Een ontwerp-accoord is niet gedeponeerd. De man werd gevonden naast de ladder. Hl) droeg Zijn overjas en had zelfs zijn handschoe nen nog aan. Een van zijn schoenen was echter uitgetrokken en lag midden op den keldervloer. De hoed van den man hing aan den regulateur van de verwarming. Had hier toch een misdrijf plaats gehad? Had de man zelf het zware kelderluik dichtgetrok ken, of had misschienEn wat was de re den, dat het slachtoffer slechts één schoen droeg? Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat h(j oud-onderofficier van het Indische leger was en dat hij eerst voor kort met pensioen naar het vaderland was teruggekeerd. Met zijn 15-jarig dochtertje verbleef hy ten huize van een vriend aan de Zaanenlaan Uit verklaringen van kennissen kwam vast te staan, dat het slachtoffer de laatste dagen zie kelijk was. Nadat hü Dinsdag met eenige oude vrienden een vrooljjk avondje had gepasseerd was hjj betrekkelijk vroeg naai; bed gegaan. Hutegenooten konden tenminste verklaren, dat hü om middernacht reeds vast sliep. Toen men hem gistermorgen om zeven uur wilde wekken hjj had dit verzocht om op tijd den verwarmings ketel van Cineone te kunnen verzorgen bleek hij het huis echter reeds te hebben verlaten Het zal wel voor altijd een raadsel blijven, hoe laat de man in het gebouw aan de Groote Markt te aangekomen. In leder geval is dit pas in den vroegen morgen geweest en niet Dins dagavond. zooals men aanvankelijk vermoedde Al zijn ook alle omstandigheden door dezen uit leg niet opgelost, men neemt aan. dat hij de Juiste is. De ware toedracht van de zaak waar om de man reeds zoo vroeg naar de Groote Markt te getogen en wat precies de reden te geweest, waarom hü zich aan zulk een dreigend gevaar heeft blootgesteld, zal wel voor altijd een raadsel blijven Het Stoffelijk overschot van het slachtoffer te naar^het St. Slzabethsgasthute gebracht*^ De heer Westerman tex-Nationaal-Herstel' vond het ook heel goed, dat de regeering de zaak zoo liet. Llqden van zijn richting willen natuurlijk nog graag deze democratische vrij heid gebruiken om met heel de democratie ook de drukpersvrijheid naar de maan te helpen! Dat de communist DE VISSER niet bijster te spreken was over de plannen, welke er te gen revolutionnaire volksvertegenwoordigers beraamd worden, laat zich denken! Minister De Wilde kwam hierna nog even aan het woord, om Donderdag zijn rede voort te zetten. De politie van Eindhoven heeft Woens dag, in verband met het ontvreemden van een postauto op Maandagavond JJ„ in het perceel Boschdyk 214 gearresteerd den 29- jarlgen recidivist J. M O. en In het per ceel Hugo de Grootstraat 36, den 35-jarigen Ef- D. Tevoren was in beide perceelen huis zoeking gedaan. De belde mannen ontkennen alle schuld De politie meent echter voldoende bewijzen tegen hen in handen te hebben om hen in arrest te houden. De aangehoudenen staan ongunstig bekend. J. F A. L. Wilkens en B S de heer Gisolf. De commandant der hield een roerende rede, vader eenige woorden, terwijl een zwager van den overledene, de heer De Bree dankte voor de betoonde belangstelling. Ten aanzien van de aansprakelijkstelling van de leden van Bestuur en Raad van Toezicht zal met den Rechter-Commissaris overleg worden gepleegd over de vraag ot tot vervolging zal worden overgegaan tegen bepaalde bestuursle den wegens tekortkomingen lp hun beheer, tegen bepaalde leden van den Raad van Toezicht we gens tekortkomingen in hun toezicht, een en ander bezien in 1 licht vsn hun verplichtingen- Wanneer de man op de gewone wijze de ver warming was gaan verzorgen, zou het luik open moeten staan en de ladder er tegen. Het luik had de monteur echter gesloten gevonden, ter wijl de ladder op den vloer van den kelder lag. Woensdagmorgen te voor de Haarlemsche Rechtbank de veriflcatle-vergadering gehouden in het faillissement van de Coöp Spaar- en Voorschotbank Boaz te IJmuiden. De curator, mr. F. v. d. Goot, heeft een ver slag uitgebracht, waarin hjj verklaarde, dat de bank van den aanvang af in IJmuiden vertrou wen had. De omvang van de inlagen was van dien aard. dat. gezien de veelal hooge rentever goedingen en provisie op verleende credieten <6 pet en 6 ‘4 pct. was een gewoon verschijnsel) en den bescheidener rentevoet op spaargelden, het bedrijf bij beleidvol beheer en toezicht ook in moeiljjker tijden dan de gouden jaren. die IJmuiden eerst nog beleefde, zich had kunnen handhaven. het stuk van bevoegdheidsdelega tie Een nieuwe Grondwetsherziening vonden de en Aanwezig waren de generaals G. J. Beren schot en J. H. Wesseling, de kolonel der Infan terie G. D. E. J. Hotz, de luitenant-ko'onel der infanterie J. G. K. Kemmerllng. de dirig.-offi cier van gezondheid der le klasse dr. D. Held, de dirig. officier van gezondheid der 2e klasse de directeur der H. Om kwart voor acht waren enkele monteurs het gebouw binnengekomen, om met hun werk zaamheden te beginnen. Na eenlgen Hld had een hunner een ladder noodig. Toen hü deze niet vond, kwam hü op de gedachte ook eens in den verwarmlngskelder te gaan küken. Hü trok het luik open en werd teruggedrongen door een zeer intense kolendamplucht. Tot zün verbazing bemerkte hü. dat het licht aan was. Bü een rmder toezien bleek de ladder op den grond te liggen, naast de uitgestrekte gestalte van een man. De hevig geschrokken monteur waar schuwde zün collega's en met vereende krach ten bracht men het lichaam naar boven. Kunst matige ademhaling werd toegepast, de Onge lukkendienst was spoedig ter plaatse en ook de politie begon onmiddellük met het onderzoek, onder leiding van inspecteur Oudman Een dok ter constateerde al spoedig den dood, maar merkte op, dat de dood pas korten tüd kon zün ingetreden, daar het lichaam nog slap was. Oogenschijnlük was dit een gewoon verstik- kingsgeval. De man kwam eiken morgen vroeg de verwarmingsketels‘verzorgen, die extra hard moesten branden, omdat het gebouw nog voch tig te, Bü het onderzoek kwamen echter schillende raadselachtige omstandigheden het licht. perspectieven en eigenlük aUeen. omdat men als straf de openvallende zetels onbezet wil la ten, was er in dit opzicht herziening der Grondwet noodig. Dat de Machtigingswetten niet In de revisie begrepen zün, betreurde Jhr. De Geer en ern stig bezwaar maakte hü tegen een tirade In dc Memorie, van Antwoord, waarin de nood- zakelükheid van delegatie van wetgevende be voegdheid mln of meer afhankelük werd ge steld van een tjjdelüken indruk. Beweerd was hier n.l„ dat de gedachte groeiende zou zün om de taak van den wet gever te beperken tot algemeene regelingen van nrincipieelen aard en om de uitwerking dier regelingen over te laten asm de uitvoerende Dat zou toch inderdaad veel te ver gaan op Toen Dinsdagavond de postboot de „Wadden zee”. die den dagelükschen dienst tusschen Nes en Holwerd onderhoudt, op den gewonen tüd met tien passagiers en post van drie dagen kon vertrekken, meende men dat het isolement van Ameland zou zün opgeheven. Op vüftlg Meter afstand van de pier te Hol werd geraakte de boot echter in het ijs vast, zoodat men den geheelen nacht op de Wadden heeft moeten doorbrengen. Pas Woensdagochtend om half 12 heeft men passagiers en post met de sloep te Holwerd aan land kunnen zetten. De boot kan tengevolge van üsgang en lagen waterstand op de Wadden de terugreis aanvaarden. Men heeft thans bereikt, dat passagiers van Ameland, alsmede de post van drie dagen, op den vasten wal zün. Ameland te echter reeds meuws- n de nieuwe grondwet van Sovjet- Rusland wordt zgn. vrijheid van ge dachte en geweten en godsdienst ge waarborgd, en de bolsjewieken verklaren cynisch, dat dat gerust kan geschieden, omdat ten eerste deze bepalingen slechts voor de officieele staatsburgers Of te wel uitgesproken aanhangers vah Stalin’s dictatuur gelden en ten tweede de oude generatie mét niet-communistlsche men taliteit uitsterft, terwijl het nieuwe ge slacht toeneemt en opgroeit onder lei ding van de dictatoriale partij-paedago- gie. Wie God wil bestrijden, maakt zich meester, van het kind, omdat het kind de toekomst beteekent. De bolsjewieken hebben dit zeer goed begrepen en de bovengenoemde cijfers geven in hun verschrikkelijke nuchterheid een méér aangrüjsenden indruk van de afmetingen van het door hen gestichte kwaad en de daaruit voortvloeiende gevaren voor geheel de wereld dan vele lange artike len. De heer JOEKES ging hierop nog iets ver- _t1 voor meer function- décentralisatiehü wilde speciale orga nen van deskundigen in het leven geroepen zien; hü dacht hier b.v. aan het Verkeers wezen, dat steeds meer büzondere eischen gaat stellen, waarvoor een ver keersraad met niet alleen advlseerende, doch tevens regelen de bevoegdheid zeer nuttig werk zou kunnen doenverder komt ook de bestaan de Onderwijsraad er voor in aanmerking om regelende bevoegdheid te krügen. heer De Geer, als ook de heeren Joekes Schouten voor deze aangelegenheid wel niet noodig. maar de heer Joekes noemde de zaak toch wel heel belangrük. al achtte hü de kwestie niet brandend, daar toch de wetgever het zelf in zün hand heeft, te bepalen in hoeverre de uitvoering der wettelüke maat regelen ter nadere regeling bü Algemeenen maatregel van bestuur kan worden overgelaten. De Staten-Generaal kunnen er zelf voor zor gen, dat de grenzen niet overschreden worden Er was een kastekort geconstateerd van on geveer 850.wat betreft de Klesvereenlging en ongeveer 1450.ten nadeele van de ver- eenlglng het Wit-Qele Kruis. De twee verdach ten. de 90-Jarige W D. G en zün zoon P. J. G. drijven een sigarenmakers. De tijdsomstandig heden zün ook voor die branche moellük en op zeker oogenblik toen zü een gunstige trans actie meenden te kunnen afsluiten waren er contanten noodig. Gereed geld was er niet en de beide menschen ..leenden" het geld uit de vereenigingskassen. De handel viel niet mee en zü waren niet in staat om het geld terug te storten. De Officier stelde den jongsten ver dachte in arrest, de vader bleef op vrije voeten. De oude man was wegens ziekte niet ter zit ting verschenen. De zoon legde een volledige bekentente af wat de feiten betreft. Het was echter nooit de bedoeling geweest om de kassen te benadeelen. Kennissen en familie zouden ge holpen hebben, doch juist greep de politie in. De voorzitters der vereenlglngen legden enkele formeele verklaringen af. Het bleek, dat de contröle niet bijzonder streng was geweest en vooral was gebakerd op onderling vertrouwen. De Officier van Justitie, mr. de Mulnck Kei zer. zeide in zün requisitoir, dat de verdachten gezamenlijk zün opgetreden en de kassen heb ben leeggehaald Wat zü deden te zeer laakbaar; de kas van het Wlt-Oele Kruis Immers te Inge steld om behoeftlgen en zieken te helpen. Het geld hiervan moet onaantastbaar ÖJn, onder welken druk ook. dat zegt reeds het meest pri mitieve rechtsgevoel. De overheid dient in dergelüke gevallen streng in te grüpen. Rekening dient er echter mede te worden gehouden, dat deze menschen. die goed bekend staan, onder een economischen druk hebben gehandeld. Aanvankelük wilde men in Volendam de Justitie er buiten laten en deze vuile wasch thuis behandelen wat niet in het belang van een goede rechtsorde is. Beide verdachten hebben voor hun fout reeds zwaar geboet. Kan de wijze, waarop de voorzitters der Ka mers benoemd worden, geel» verandering on dergaan in dien zin, dat dezen voortaan door de Kamers zelf benoemd worden evenals in me nig ander land? Gelukkig noemde deze spreker bet, dat de Beroepekamer was afgewezen; de Staten-Generaal moeten gebaseerd zijn op den grondslag der staatkundige groepeering. De liberale heer COOPS, die als plaatsvervan ger voor den fractle-leider mr. Wendelaar moest optreden, zette het liberale standpunt ten aan zien van deze herzlenmgsvoorstellen uiteen, en somber klonk zpn stem, toen hü moest consta- teeren, dat er in sommige opzichten aan de dierbare vrüheid geraakt zou worden: de libe ralen waren niet tegen goede ordening, maar wat hun nu te wachten stond, was een onduld bare aanranding van de historische vrüheidsge- dachte. De Staatscommissie had ook willen tornen aan de drukpersvrüheid. en de Regeering was wel zoo goed geweest op haar aanvankelük in stemmende houding terug te komen, maar het was spreker te opportunistisch, niet principieel genoeg. Als er dan pers-exceesen voorkomen, moest er maar een droit de réponse worden in gevoerd, waarbü de beleedigde of belasterde partü het recht krügt, op dezelfde plaats, waar het onrecht gepleegd werd, de zaak recht te zetten. Met den heer Albarda verklaarde spreker zich accoord dat de huidige Grondwet (art. 7) geenszins het recht geeft tot tjjdelük verbod van uitgaven. (De heeren De Geer, Schouten en Joekes bleken van tegenovergestelde mee- ning). De 19-jarige J. R. uit Amsterdam, in dienst bü het 8e R. I. te Amersfoort, kreeg 21 Sep tember genoeg van het exerceeren en trok er zonder verlof tussschen uit. Hü heeft niet lang van zün vrüheid genoten, daar hü te Amsterdam spoedig werd Ingerekend om een gevangenisstraf van twee maanden te onder gaan, die hü nog tegoed had. Toen hü deze straf uitgezeten had, werd hü weer naar zün garnizoen te Amersfoort gebracht, in afwach ting van de berechting door den krijgsraad van zün zaak wegens desertie De audlteur-militalr vond dat dergelüke sol daten het leger geen goed kunnen doen, en etechte een maand gevangenisstraf met ontslag uit den militairen dienst. Vonnis conform. Over de bedreigd geweest zünde drukpers vrüheid beeft niet alleen de liberale beer Coops hét hart gelucht, allen stemden in, dat de regeering in deze overstag gegaan was, alleen de heer schünt er over geklaagd te hebben, drukpersvrüheid Juist niet veel meer aan ban den gelegd werd. vier dagen en familieberichten verstoken. Op Marken woont in de Kesbuun een we duwe. naar wier gunst twee oude mannen din gen. Natuurlük moet er één zün. die na een poosje de beste troeven in handen heeft, bü- gevolg moet er ook één zün, die op het laatst aan de verliezende hand is Jan S.. geboren in 1870, was die ongeluk kige en wat nog ongelukkiger was: hü kon niet tegen zün verlies. De liefde veranderde ras in haat en bet eind van bet liedje was, dat de vtescher op zün ouden dag kennis maakte met de Justitie wegens.... poging tot doodslag. Het komische draadje onbrak in dit Mar- kensche lapje niet, zoo lezen we In „de Wa- terlander”. De 67-jarlge weduwnaar was nJ. In het bezit van een misthoorn en als hü zün nvaal, nog wel zün buurman, bü de weduwe op bezoek wist om een kopje koffie te drinken, ging hü buiten tot vervelens toe „noodseinen” geven. Op een avond in November hoorde de Kes- buurt den misthoorn voor den zooveeteten keer en wist dus weer hoe laat het was. Op het mu zikale gerucht waren de buurtbewoners echter allesbehalve gesteld misschien ook gunden zü den „ander” de victorie wel en het was uitgeloopen op hooggaande ruzie. De Kesbuurters waren n.l bulten gekomen en hadden den ouden baas beduid, dat het*nu toch eens uit moest zün met dat geblaas. De oude Jan had daarop nóg harder getoeterd en was aan het schelden gegaan. Toen was veldwachter Tintel ten tooneele gekomen om den bejaarden teleurgestelden minnaar te kalmeeren Ga weg vent JU. anders sla ik Je hersens in en maak ik gehakt van je, siste de man van den misthoorn bulten zich self van kwaadheid. En aan zün bacon-plannen wilde hü gevolg geven ook: hü liep naar binnen en greep de handbül.. De veldwachter sloeg den ouden man de byl echter kordaat uit de hand, duwde hem daarop de kamer in en maakte zich meester van den misthoorn. Een politieman dient ook paeda- goog te zün en onder vier oogen had Tintel lang met den oude zitten praten. Deze had beter schap beloofd.... voor den dertigsten keer! Het berouw was echter van korten duur ge weest. want even later had de oude baas weer naar de bül gegrepen Thans diende de zaak voor den rechter. Verdachte was niet aanwezig. Veldwachter Tintel als getuige gehoord per sisteerde bü zün proces-verbaal. Poljtle-rechter Heeft U naderhand nog last van verdachte gehad? Getuige: Neen, ook de buurman niet. Één maal heeft verdachte nog op zün hoorn gebla zen: in den optocht bü het laatste feest! Maar bet gaat altüd met tusschenpoozen De Officier van Justitie wilde rekening hou den met smans hoogen leeftüd. Daaraan heeft verdachte het te danken, dat hü niet eenlgen tüd wordt opgesloten in het Rykshotel Etech 25 of 25 dagen en een voorwaardelyke gevan genisstraf van twee maanden met een proefUjd van twee Jaar. Het vonnis was tenslotte: f 15 boete subs. 15 dagen, benevens een maand gevangenisstraf voorwaardelyk met een proeftüd van een Jaar. In antwoord een telegram van de reedery, de Middellandache Zee- vaart-Compagnie te Rotterdam, deelde kapitein Visser Woensdag avond laat mede, dat hij er in ge slaagd is het gat te dichten. De ..Jonge Jacobus" hoopt Lissabon te bereiken. De Staatkundlg-Gereformeerde domlne ZANDT was vrywel niet te verstaan, maar toch vingen wy er vari op, dat hü in al die or dening alleen maar wanorde kon zien; vah dezen hoogst conservatieven partüman had oof niemand anders verwacht; bovendien scheen bü niet gerust te zün op de uitwerking van d» nieuwe kieswetregeling, waardoor zün klein» party tje wel eens in het gedrang kon komen. De Chrtetelük-Historische fractieleider Jhr. mr. DE GEER betoogde, dat wü gezien het reeds bestaande art. 194 eigenlyk niet veel nieuws krygen in het voorgestelde nieuwe Ordenlngs-hoofdstukmet 194 was-volgens de ken scherpen jurist reeds alles te bereiken, wat men begeert, waar tegenover staat, dat de Ka tholieke amendementen toch de zaak veel scherper en duidelüker stellen willen en aan de ordening de plaats willen geven, welke haar In een Grondwet toekomt. De plannen ten op- ïichte van revolutionnaire volksvertegenwoor digers openden, volgens dezen spreker geen VERZOMawSTEMI VERZ0M sw KEELI WY8ERT-TABLET- TENhwt wwraldb»- kwnd» middal voor regelmatig» v»e- zorgmg van k»»l •n •fwmarganwti I WYBERT-SIROOP »g»n verkovd- heid, griep, bron- u chitis. kinkhoest I J/WIBERT Flacons 11 en W cl.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5