ONS BLAD Sandler Eden en te Genj|ye Succes van i I de heden Het Een aanval modder LABOUR PARTY BREEKT m nieuws van MET SOC LIGA De toestand van Z.H. den Paus VICE-ADM. DE GRAAFF DUITSCHE PROPAGANDA WORDT UITGENOODIGD IN AMERIKA DE BAROMETER Een nieuwe ramp bedreigt de V.S. Aardverschuiving in Cheshire Vandervelde zal aftreden JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BRILLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER 1 t LOSSE Van het Duivelseiland Een commissie van drie ontsnapt voor Danzig Het werk gedeeltelijk hervat Het rapport van Sandler r Zal de keizer Oegaki helpen? Vooral in het Zuiden ontplooien de rechtschen een felle actie Een Duitsch militair vlieger neergeschoten De .kabinetscrisis in Japan i Het Spaansche goad te Londen Het Sandsjak wordt zelfstandig wat het binnenland betreft; de taal zal Turksch zyn Doch te Gravesend wachtte de politie aantal leden uit de Arbeiderspartij treden? België’s Senaat achter de regeering Een pompstation geheel in den grond verdwenen De sabotage bij de Britsche Marine 20.000 militairen zouden onder Duitsche leiding in Duitse he uniform oefenen zen De staking bij de Gen. Motors Eden hoopt, dat hy de benoeming van Hoogen Commissaris aanneemt De Belgische Werkliedenparty zal echter met de regeering medewerken De rexisten verlaten schreeuwend de zaal Motie van afkeuring door het Lagerhuis verworpen Volkenbondsraad nam ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 a, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Evacuatie van ’t Mississippi-gebied uit vrees voor tweede oèerstrooming DIT NUMMER BESTAAT UIT 13 BLADZIJDEN han rapporten aan Behandeling met een bestralings apparaat ter bevordering van den bloedsomloop S -.«t Stettiner Haff DERTIGSTE JAARGANG No. 100 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD De filet minder dan ,-vljf ijsbrekers waren ribodig om een vaargeul open te houden Daarop heeft de Raad het rapport van Delbos aangenomen over de samenstelling en function- neering van de Volkenbondscommlssie, waarna de kwestie Alexandrette aan .ie orde kwam. Eden bracht de Poolsche regeering dank voor de maatregelen, welke zij heeft genomen en voor den ijver, welken minister Beek aan den dag heeft gelegd bij de besprekingen. Hij verklaarde verder, dat de waarde van de betrekkingen tus schen Danzig en den Hoogen Commissaris zal afhangen van den geest, welke hen zal bezielen. De Volkenbondsraad nam het rapport van Eden aan en bepaalde, dat een commissie van drie uit den Raad, n.l. Engeland, Frank rijk en Zweden de ontwikkeling van den toestand zal blijven gadeslaan. Bommen en granaten vallen bijna*dagelijks op Madrid. Straat na straat wordt deze stad verwoest. Ben troosteloos beeld van dezen burgerkrijg Indien de aardstortingen voortduren, bestaat groot gevaar, dat een beek en een kanaal, wel ke in de nabijheid van het gat loopen, even eens in de diepte zullen verdwijnen. Den bodem van het gat kan men niet zien en toen men een steen omlaag wierp, hoorde men deze na drie of vier seconden in water terecht komen. Het zoutwerk is meer dan 100 jaar oud en is langer dan 14 jaar bulten werking, daar door een ondergrondsche aardverschuiving de pom pen onklaar raakten. Te Eindhoven zijn twee personen, verdacht van den diefstal van den postauto, aangehouden. De Belgische werkliedenpartij heeft Vander- velde gemachtigd af te treden. «ft in de dat b. en voorzie- worden i in het voldoe- in de- wordt De directeur van het filiaal van de Bank van Bpanje te Londen, Aurelio Valls, Is volgens de „Financial News” van zjjn functie onthe ven, waarschijnlijk op grond van' het feit, dat zijn zoon in de gelederen van Franco’s strijd macht vertoeft. De Socialistische Liga heeft ongeveer 3000 leden, met inbegrip van een aantal op den voor grond tredende socialisten, die beschouwd wor den als de „intelligentie” der oeweglng. Het is nog niet bekend, welke gevolgen het vandaag gevallen besluit van de Labour Party zal hebben. Het is mogelijk, dat een aantal leden trouw zullen blijven aan Labour, doch dit zou hun uittreden uit de Socialistische Uga uoodzakelUk maken. De Tweede Kamer heeft Dinsdag de besprekin gen over de Grondwetsherziening voortgezet. Verduistering te Volendam voor de Amsterdam- sche rechtbank; jongste verdachte in vrijheid gesteld. VATICAANSTAD, 27 Jan. (Havas.) De ge zondheidstoestand van den Heiligen Vader blijft bevredigend. Sedert gisteren wordt de Zieke be handeld met een bestralingsapparaat, hetwelk den bloedsomloop vergemakkelijkt. Hetjenochtend heeft Z. H. de Paus Kardinaal Pacelli en Mgr. Mercati, den prefect van dl Vaticaansche bibliotheek, ontvangen. UH vrees voor een nieuwe overstrooming wordt het Mississippi-gebied geëvacueerd. Hoewel de nieuwe directeur door de direc tie van de bank van Spanje is benoemd, bestaat er in Londensche bankierskringen eenige onzekerheid over de geldigheid van deze benoeming. De saldi zjjn geblokkeerd, in afwachting van de opheldering der rechtspositie. 17379 I 17813 I 18192 18364 18678 18878 19246 19380 19497 19952 20113 20228 20611 m. Z. 47 m. Ingediend is een wetsontwerp tot goedkeuring van een ordonnantie betreffende extra-uitvuer- recht in Ned. Indië. Een Ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat de vijf thans ontslagen mannen in strijd met de belangen der Marine handelden. Nadat de Labour-afgevaardlgde Cripps ver klaard had de uiteenzettingen van den minis ter onvoldoende te achten, werd de motie In stemming gebracht. Zjj werd met 330 tegen 145 stemmen verworpen. Lord Cranbome heeft in het Lagerhuis mede gedeeld, dat de Britsche regeering de Tsjechi sche ultnoodlging tot een doen bezoeken van de Tsjechische vliegvelden door den Britschen militairen attaché niet heeft kunnen aanvaar den, aangezien dit een Interventie zou beteeke- nen in een controverse tusschen twee staten, waarbij de Britsche regeering geen enkel recht- streeksch belang heeft. Verder wordt vernomen, dat hij sedert het Uitbreken van de crisis alle ontspanning heeft opgegeven, ook zlin daeelljksche rijtoeren, om LONDEN, 26 Jan. (Havas.) Bij de behande ling van een motie van afkeuring, die de La- bourpartü heeft Ingediend naar aanleiding van het ontslag van een - aantal personen, die bij de Marine-etablissementen werkzaam waren, heeft de minister van Marine, Hoare, in het Lagerhuis medegedeeld, dat bepaalde sabotage daden, sedert Maart 1933 aan boord van eenige oorlogsschepen gepleegd, tot de conclusie leid den, dat hier sprake was van een georganiseerd optreden. ran dit eld ook •e bur- werk ten dat ver zal en het :n. Dickstein voegde hieraan toe, dat de Duitsche regeering onder de Amerikanen van Duitsche afstamming geschriften verspreidt, waarin hun hulp voor DultschlanA wordt gevraagd in geval van oorlog. De parachute-springer William Klier ia boven Paducah in Kentucky In het over stroomde gebied omlaag gesprongen met 100 pond serum tegen typhus. De stad is geheel door het water ingesloten en vlieg tuigen kunnen in de omgeving niet landen. Als gevolg van de overstroomingen dreigde een typhus-epidemie uit te breken, soodat men dringend behoefte had aan bet serum. BRUSSEL, 27 Jan. (Belga) Het hoofd bestuur van de Belgische Werkliedenpartij heeft Vandervelde gemachtigd als minister af te treden. Het hoofdbestuur is echter evenals Van dervelde van meening dat de redenen voor de partjj om met de regeering mede te wer ken volledig blijven bestaan. t de ig gemaakt onomlsch land. >rten tijd 3aal, met "lijke ar- van ge- an thans behoefte 1. België De executieve der Labeur Party heeft de ban den met de Socialistische Liga verbroken. 1 Tengevolge van een aardverschuiving CheshWe verdween een geheel pompstation in den grond. van de eeniging 'an den aan den ten be- pleiding Üf ten GENEVE, 27 Jan. (Havas) Tijdens de besloten zitting van den Volkenbondsraad verklaarde Eden, de rapporteur inzake Danzig, dat de commissie van drie besloten heeft voor het ambt van Hoogen Commissa ris van Danzig voor te stellen vice-admlraal De Graaft. Hij hoopte, dat deze de benoe ming sou aannemen. LONDEN, 27 Jan. (Reuter) De executieve van de Labour Party heeft met een overwel digende meerderheid besloten de banden met de Socialistische Liga te verbreken. Zoo- als men weet, is Sir Stafford Crlppe voor zitter van deze organisatie. Er zal over dit besluit nog een officieele verklaring worden afgelegd. De Votkenbondaraad nam de rapporten van Eden Inzake Danzig en Sandler inzake Alexan drite aan. Dit bracht volgens het Spaansche Pers agentschap aan het licht, dat de vlieger geenszins een „vrijwilliger” was, maar een beroepsofficier van den Duitschen Militairen Rijksluchtvaartdienst. Het vliegtuig behoor de tot het luchteskader „Immelmann" uit Lübeck/Blankensee, een der meest beken de uit het Derde Rijk. Het geschil tusschen Spanje en Chili inzake het asylrecht der Madrileensche ambassades en consulaten zal te Londen worden besproken tusschen den Spaanschen gezant aldaar en de gezanten te Londen van die mogendheden, die het asylrecht te Madrid uitoefenen. 8ANDBACH (Cheshire), 27 Jan. De Dally Telegraph bericht, dat gisterochtend te Rode Heath nabij Sandbach met don derend geweld een geheel pompstation van een niet meer in gebruik zijnd zoutwerk in den grond is verdwenen. Indien vice-admlraal De Graaff weigert, stel de Eden voor de benoemingskwestie over te laten aan den president van den Raad, de commissie van drie en een vertegenwoordigen van Polen. De Volkenbondsraad nam dit voorstel van Eden aan. GENEVE, 27 Jan. (Havas) Hedenmiddag te de Volkenbondsraad in openbare vergade ring bijeengekomen, teneinde het rapport van den Britschen vertegenwoordiger in den Raad over de kwestie Donzig, en dat van Sandler inzake Alexandnette te hooren. Beider rapporten werden tenslotte aange nomen. PLINT, (Michigan) 27 Jan. (Havas). In de Staten Indiana en Michigan hebben 40.000 werklieden van de Chevroletfabrieken den ar beid hervat. De werklieden der andere fabrie ken van de General Motors Corporation, on geveer 80.000 in getal, weigeren nog steeds de fabrieken te ontruimen. De gedeeltelijke werk hervatting is zonder incidenten geschied. WASHINGTON, 27 Jan. (Reuter) —'Het leger bereidt de evacuatie voor van alle be woners der beide oevers van den Mississippi, over een afstand van 50 mjjl, van Cairo in Illinois tot New Orleans, aangezien men verwacht, dat nog ernstiger overstroomin gen dan zich reeds hebben voorgedaan zul len volgen. TOKIO, 27 Jan. (Domei). De „Kokumln Bjimbun” schrijft, dat men in sommige politie ke kringen voorspelt, dat de Japansche Keizer ten gunste van den kabinetsformateur Oegaki kal ingrijpen, doch tot nu toe heeft men hier voor nog geen aanduidingen. De Keizer is zeer bezorgd over de kabinetscrisis, en vanmiddag heeft de particulier zegelbewaarder Oeasa rap port uitgebracht over den toestand. De „Ten- ho" (Keizer) hoorde het verslag zwijgend aan. Ondertusschen worden de betalingen, die ge daan worden, verricht voor rekening van den Spaanschen gezant te Londen, die, naar ver luidt, verscheidene vervallende „Moreno-wls- sels" betaald heeft. De machine was van Duitsche afkomst, en Voorzien van motoren der Bayrische Motoren- werke. De naam van den verongelukten offi cier wordt eveneens vermeld. Plannen voor een Internationale conferentie over het suikervraagstuk, in April te Londen houden. BRUSSEL, 27 Jan. (Belga) Na een inter pellatie betreffende kolonel Vlgneron, die we gens deelname aan de Rex-betooglng was ont- Ondanks den modderigen toestand van bet front vleten de rechtechen bij Madrid aan; zjj werden afgeslagen. Aangaande het berneey van het Spaansche good te Londen zijn moeilijk heden gerezen. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar 12.— Voor buiten Alkmaar f 2.50 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger slagen, heeft de Belgische Senaat met opstaan en zitten een motie van vertrouwen in de regee ring aangenomen. Tevoren was het tot heftige incidenten ge komen. toen de begroeting van minister Jaspar in discussie kwam. Jaspar is een fel tegenstander van de rexis ten, en dezen liepen schreeuwend de zaal uit De correspondent van Havas bericht, dat het front bij Madrid een modderpoel is. Sedert twee dagen stroomt de regen onafgebroken, waardoor de overstrooming van de rivieren steeds toe neemt. In het Zuiden zijn de rechtschen overgegaan tot een nieuw offensief. Hun grootste pressie gaat in de richting van Jaen en Malaga. De regeeringstroepen verzetten zich hard nekkig. Gisteren zjjn hevige gevechten gevoerd bij Alhama in de provincie Granada, ten Noorwesten van Malaga. Dit schijnt het begin te zijn van een grootere actie in dit gebied. Gedurende een der laatste luchtaanvallen op Madrid is een vliegtuig der rechtschen neerge stort. Een correspondent van de „Nationale Zel- tung” uit Bazel heeft zich onmiddellijk naar het wrak begeven en een onderzoek ingesteld. Aurelio Valls geniet in Londensche bankiers kringen algemeene achting; hij heeft zich ge durende den burgeroorlog buiten iedere politiek - gehouden. De regeering van Burgos zou Valls ter dood hebben veroordeeld, omdat hij geweigerd heeft de leiding van het Londensche bureau aan de nationalisten over te geven. De regeering van Valencia heeft hem de vorige week door een harer vertrouwensman nen vervangen. MADRID, 27 Jan. (Havas). Na een he vige voorbereiding van artillerievuur, zijn de nationalisten overgegaan tot een aan val op Aranjuez, ten Z. van Madrid. De re geeringstroepen sloegen den aanval af. De rechtschen hebben ook Ispardo, ten Noordwesten van de hootdstad aangeval len, om den weg naar La Coruna te be zetten. Ook hier zouden zjj zjjn terugge dreven. De strijd duurde vjjf uur. Het gat is 30 voet in diameter en minstens 150 voet diep. De randen brokkelen nog steeds af en men heeft een hek geplaatst om de nieuwsgierigen op een afstand te houden. Nog steeds stijgt een onderaardsch gerommel uit het gat op. LONDEN, 27 Jan. (Havas). Twee van het Duivelseiland ontsnapte misdadigers zouden, naar was medegedeeld, zich aan boord van het stoomschip Patriclen bevinden, dat, komende van Trinity, gisteravond te Gravesend werd verwacht Inspecteurs van Scotland Yard hebben zich aan boord van de Patriclen begeven. WASHINGTON, 27 Jan. (Havas) voorzitter van de imniigratiecommissie van het Huis van afgevaardigden en lid van de commissie tot onderzoek naar Duitsche pro paganda, Dickstein, heeft in t Huis mede, gedeeld, dat agenten der Duitsche regee ring de leiding hebben bij militaire oefe ningen van 20.000 man, vooral In de staten Illinois, New-York, Pennsylvanië en Mi. chlgan. Er wordt geoefend in Duitsche uniform. In het rapport aangaande Alexandrette en Antlochië verklaart Bandier, dat overeenstem ming bereikt kan worden op fimdamenteele be ginselen. Het Bands jak geniet volledige onafhankelijk heid in binnenlandsche aangelegenheden. De bui- tenlandsche aangelegenheden worden geregeld door den staat Syrië. Evenwel lieeft Syrië geen enkele internationale overeenkomst gesloten, wel ke de onafhankelijkheid van net Sandsjak zou kunnen aantasten, of op het Sandsjak zou kun nen worden toegepast zonder voorafgaande en formeele overeenstemming met den Volken bondsraad. Voor het Sandsjak en Syrië bestaat eenzelfde douane- en monetair systeenj. Het Turksch Is er de officieele taal, en de Raad zal het karakter en de gebruiksvoorwaarden bepalen van een andere taal. Het rapport van Sandler werd daarop aan genomen, waarna de vergadering in besloten vergadering overging ter bespreking van het De minister van Oorlog, Woodring, heeft be vel gegeven tot onmlddelUjke evacuatie van 500.000 oeverbewoners bjj den Mississippi. 35.000 militaire vrachtauto’s zijn gerequireerd en verscheidene duizenden manschappen gemo biliseerd. Het benedengebied van den Mississippi wordt thans ernstig bedreigd. De Kamer van Afgevaardigden heeft 1 wets ontwerp tot steun verleening aan werklooeen en slachtoffers der overstroomingen tot een be drag van 790 mlllioen dollar aangenomen en naar den senaat gezonden. Roosevelt heeft ver klaard, dat het geheele bedrag zoo noodig voor de slachtoffers der overstroomingen zal worden besteed. «o

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 9