van een Hollander en een „hollander” voor )k Uit Alkmaar Het meest gewenschte Regeerbeleid de naaste toekomst SITTERS &v/d KOR tvEH Intereuant debat De aanpassingspolitiek Over vee-arbitrage BURGERLIJKE STAND FAILLISSEMENTEN KEGELEN ALKMAARSCHE KEGELBOND De competitie begonnen WAARLAND WARMENMUIZEN SCHOORL r Rede van Dr. Ir. M. D. Dijt te Schagen Bijeenkomst van den Utrechtschen Provincialen Brandweerbond INSCHRIJVINGEN HANDELS- REGISTER 12—19 JAN. 1937 BLOEMENKOOPMAN GING IN HOOG ER BEROEP BOERDERIJ EN BRAND GEVAAR 4 j Ook zonder ijskast maanden houdbaar Deka Tnberoom VEE-VERZEKERINGSFONDS Postzegelvereeniging „Alkmaar en Omstreken” BERGEN En kreeg daardoor geen gratie! PHILIPS Uitvoering van openbare werken VRIJDAG 29 JANUARI 1937 Een jonge de de Wei- nauwkeurig ieders aandacht. 10 op 'i van heü 282 te E. zou arbitrage-vereenlging op ben werd besloten aan het bestuur op beperking»- en vernieti- i t heeft omen. voer: I Kg. 1.50; •een- kool 425 here ondernemers zouden hooge mate door Verder is voor de „De strUd os* het fatsoen" Over boven staand onderwerp zal de Zeereerw. Heer Henri .40 ooi THE CONDENSED MILK Co. OF HOLLAND ALKMAAR Pesser. Fnidsen 121. slagerij; Mw. de wed. A. A. Pesser- :wal. —21. Lling 3.15, 4-68 elne eren en: .30. Itte en 29. 18. Bedrijfseconomie in Land- en Twinboww De volgende week zal het hoofd der R.K. Jon gensschool alhier een cursus geven in de be drijfseconomie voor den Land- en Tuinbouw. Deelnemers kunnen zich opgeven bij het be stuur van den L. T. B. eu b# bet hoofd eter schooi. Tuin reken. Gele nsche ;roote ingen 1 0.90 K> kg 60 p. i to- vette ting. 00— eren >0—5 nar. 15 Febr. - - - - loe- ilier 7 50 nen ten erda a ad 100 ïr: 26 1 st. ibisko i >un mati- i Ooi- be- geen J rrdag ede- den xm- last. dragen de kwestie nog eens overwegen,y- Hierna sluiting. alle Rf HWATItS MH OKE RUWltit» GRATIS KINDERWAGENS 50 ct. per waak Aan de orde was de verkiezing van een voor zitter wegens <>erlodieke aftreding. •- Op voorstel van één der aanwezigen woedt de heer Schneiders by acclamatie herkozen. Hierop volgde een buitengewone attractie, waarmede alle leden op verrassende wijze in het bezit van zeer mooie exemplaren kwamen. De voorzitter bracht tenslotte den secretaris hartelijk dank voor de pracht-collectle post stukken, die de heer Van Gljzen voor deze ge- 1 legenheld heeft geëxposeerd. Deze collectie zal zeker trekken. Nic. Schuyt op Dinsdag 2 Februari a.s. 's avonds 8 uur. Het Initiatief hiertoe is genomen door het comité van actie, gevormd uit de drie R. K. Standsorganisaties. De Zeereerw. spreker zal het woord voeren over de hand over hand toenemende onzedig- held. vooral met betrekking tot de onzedige kleedlng in het zomer-seizoen, waarover in onze gemeente nog wel eens iets te doen is. Wy raden een ieder aan (boven 18 jaar) om dezen avond te bezoeken en persoonlijk kennis te maken met dezen zoo bekenden spreker van de radio, die ons lederen Zaterdagavond In zijn ..Lichtbakens" doet genieten van zijn redenaars talent. v M.KMAAR HOOGSTRAAT# TELE FOOR S39Ö z Op de rede van Dr. Dijt volgde een Interes sant debat, waarvan we het volgende résumé geven. De heer Kooyman wees op de met 10 pCt. gestegen bacon-behoefte van Engeland en acht te In verband hiermede de 10 tot 12 pCt. teelt- beperklng van biggen In ons land onjuist. Dr. Dyt was ook van meening. dat een der- geiyke wyze van productle-regellng niet tot het doel kan lelden. De Regeerlng kent niet de productie en de consumptie van de toekomst en teelt- met productiebeperking is daarom af te keuren. De heer Visser noemde liet ëen menschont- eerend schandaal, en een striictureele fout vap ae samenleving, dat er ondanks voldoende pro ductie toch armoede heerscht. Het teveel aan productie moet ook gekocht en betaald kunnen warden. De productie kan men niet vryiateïg zonder de mogelykheld van afzet door Inter nationale samenwerking. Voor de naaste toe komst ziet spr. in het door Dr Dijt aangegeven Regeerbeleid streven naar Internationale samenwerking geen uitkomst; dat ligt nog te ver weg. Dr. Dyt herinnerde aan zijn In leidingen, vijf jaar geleden voor dezelfde ver- eeniglng gehouden; de groote belangstelling thans getuigt van belangstelling voor zijn ideeën en bevestigt spr.’s opinie, dat men op het- plat- De Arrondlssements-rechtbank te Haarlem heeft op 21 Januari 1937 failliet verklaard: C. C. Eisenhardt, gehuwd met J. A. de Vries, winkelierster in speelgoed, wonende te Zand- voort, Stationsplein 57. Curator Mr. C. Blan ke voort, wonende te Haarlem. Kruisweg 61. Rechter-Commissaris Mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon. te Haarlem. Op 26 Januari 1937: F. C. de Jong, fotograaf (Atelier Modern), wonende te IJmulden, gem. Velsen, thans Kas- tanjestraat 44. Curator Mr. J. A. P. C. ten Bokkel. wonende te Haarlem. J. van Veldhuyzén. fotograaf. Wonende te IJmulden. gem. Velsen, Huygepsstraat 10. Cura tor Mr. Silvain Groen, wonende «te Haarlem. Rechter-CommlssariS in beide faillissementen Mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon te Haar lem. Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de faillissementen van; J. B. Staubesand, zonder beroep, wonende te Haarlem. Wagenweg 62, thans Ged. Volders- gracht 13. Curator Mr. A. Bruch wonende te Haarlem. K. R. Slot, melkhandelaar. wonende te Heem stede, Jan van Goyenstraat 7. Curator Mr. Jan Llcuwen, wonende te Purmerend. Een jonge bloemenkoopman zat op een heer lijken Juli-dag te doen, wat een eigenschap des jongelings is. nl te vrijen met zijn meisje in het nieuwe prachtige park aan den Brou- werskolkweg in Blo<«nendaal. In alle eer en deugd en op klaarlichten dag! Een parkwachter kon dit blykbaar niet velen en verschool zich achter een boschje om de minnenden te bespionneeren. De jongeling had hem echter in de gaten en omdat hem het ge sp ionneer begon te vervelen stapten hy en zjjn meisje op de fiets, die ze bjj zich hadden. Ze reden echter op een voetpad, maar zoodra wandelaars hen daarop opmerkzaam maakten, stapten ze onmlddellyk weer af. De ook dit jaar weer door den Alkmaarschen Kpgelbond georganiseerde competltiewedstryden zyn aangevangen en dezer dagen Vond op baan 5 en 6 reeds aanstonds een belangrijk treffen plaats, n.l. Alc. Victrix—Op 't kantje af. De strUd tusschen de beide eerste vyftallen was zeer spannend. Op 't« kantje af begon op baan 6 en wist daarop een voorsprong van 44 hout te veroveren (363319). De Alcmarianen bleken echter op baan 6 ook uitstekend thuis te zijn, want reeds na de twee eerste goolers was de voorsprong van O.K.A. gereduceerd tot een tiental hout. Al deden de tweede en derde gooier van O.K.A het niet best, de vierde gooier van Alcmarla bracht ’t er nog slechter af, waar door O.K.A. weer, een voorsprong kon nemen van plm. 20 hout. De laatste gooier van Alcma- ria maakte prachtig hout, maar hy kon toch niet voorkomen, dat O.K.A. tenslotte won met 5 hout: 668—673. Alcmarta Victrix 2 was te sterk voor O.K.A. 2 en de Alcmarianen wonnen met flink verschil' 650—584. Ook de ontmoeting Koekoek—Op de Lat was 'n buitengewoon spannende strijd. Deze wed strijd werd gespeeld op de banen 3 en 4 en bij het wisselen der planken had Op de Lat reeds een voorsprong en won tenslotte met 636 hout tegen 570 hout. Koekoek 2 bond den strijd aan met Onder Ons en Koekoek 2. dat over een goed vyttal beschikt, won met 642 tegen 575. 1 R. K. RUwlelclub „St. Adelbertns”. Maan dagavond 1 Februari zal de R. K. RUwlelclub St. Adelbertus haar jaarvergadering houden, waaronder door het lot degene zal worden aangewezen, die voor de kostelooss retraite in aanmerking komt. Verzoek om hnurverlaging. Het werkloo- zencomité heeft een adres uan den raad ge stuurd met verzoek maatregelen te willen tref fen, die met sekerheld leiden tol een spoedige algemeene verlaging van de veel te hooge huren der arbeiderswoningen in die gemeente. Dezer dagen sprak in het hotel ..Het Kasteel var. Antwerpen" te Utrecht voor den Utrecht se 1. en Prov. Brandweerbond de heer A. Ma- thyssen, bouwkundige te Middelburg, over het onderwerp „De boerdery In verband met het brandgevaar”. De maatregelen, welke genomen moeten war den om de boerderij tegen brandgevaar te be schermen zyn zeer verschillend en hangen nauw samen met het type van den bouw van het boe ren bedrUf. Sommige maatregelen zyn ook zeer kostbaar, zooals b.v. het aanbrengen van dikke brandmuren. Spreker geeft dan eeA overzicht over de verschillende boerderytypen, zooals daar zyn het Hollandsche, Friesche. Saksische. Ro- mcinsche en het z.g. langgevellge Brabantsche type, waarby hy tevens wees op hun voor- en nadeelen inzake het brandgevaar. Zoo rullen er maatregelen moeten worden genomen om te beletten dat de brand van het eene deel der boerderij naar het andere deel overspringt en zal aan de zyde van den hooiberg de boerderij beschermd moeten worden door een flinken brandmuur. De Saksische boerdery, dat Is de aaneenge- bouwde woning en stal met een hooizolder. b.V, h^t. voordeel, yan_ een hgMam brand. en daardoor zal veelal Juist het vewgS*! kun nen worden. De boerderij is hier van hout, zoodat groote brandbaarheid weer een nadeel Is. By de Limburgsche (Romeinsche) boerdery bestaat het voordeel dat er steeds goede brandafscfieidlngen tusschen de deelen aanwezig zyn. De verschillende typen loopen zeer veel in elkaar over, zoodat het moeliyk Is hiervoor al gemeene regels aan te geven. Spreker wees ver- volgens nog op eenige nieuwe weinig toegepaste bouwtypen, welke een goede beschermihg tegeh brandgevaar bezitten en op eenige algemeene verbeteringen, welke aan bestaande boerderyen zouden kunnen worden aangebracht ten behoeve van de veiligheid tegen brandgevaar. Door de gladheid, Woensdag te ongeveer één uur had de heer C. Jongkind, broodbakker, het ongeluk door de gladheid met zyn gesloten motorbakfiets In het water terecht te komen. Hy wist er zelf tydlg af to komen Het brood dat meerendeels nog droog was werd er spoedig uitgehaald. Omstanders brachten de motorbak fiets daarna op het droge. in vee ophield. De heer E. Govers was een tegenovergestelde meening toegëdaan; hy meende, dat de leden van het fonds’meer in aanraking met den han del kwamen dan de leden van de Holl. My. De secretaris deelde de meenlng van den voor zitter. De heer J. Groot was het met den heer Govers volkomen eens en veronderstelde, dat het niet veel moeite voor het fonds met zich brengen, wanneer dit de aanwerving van leden voor de arbitrage-vereenlging op zich zou nemen. Nadat men nog uitvoerig over dit punt had gedebatteerd de secretaris verzette zich tegen het plan, omdat hy niet meer werk wilde heb- t«1 de Greeve spreken in de zaal van de* heer gingspolitlek Is een politiek van. economisch defaitisme, die is ingegeven door een gebrek aan Inzicht in de economische verhoudingen, waarvan een gebrek aan geloof In de toekomst het gevolg is. Wanneer groote Internationale regelingen on- mogeiyk zyn. is een wyziglng t.o.v. de verhou ding van ons land tot Duitschland toch ook zeer gewenscht. In het belang van onzen export Is het wenscheiyk, dat meer' In Duitschland wordt gekocht en dat rentebetaling op de clea ring een bescheiden plaats gaat Innemen. Zonder internationale regeling biyven nationale maatregelen gebrekkig. Nog is het niet te laat, om tot samenwer king te komen. Naar spr. s meening is het de taak van Ne derland het initiatief te nemen tot de verwer- kelyklng van de noodzakelyke daden. Wanneer Ons land dan al In aantal soldaten en kilogrammen goud gemeten een bescheiden plaats Inneemt, de meer geestelyke krachten zullen en kunnen de gewenschte oplossing brengen. Voor de vereeniglng van oud-leerlingen der Ey-slandbouwwinterschool te Schagen heeft dr. ir. M. D. Dyt uit Haarlem een rede gehou den waarin hy de vraag beantwoordde: Wat is v< or de naaste toekomst het meest gewenschte regeerbeleid? Dr Dyt heeft reeds eerder door zyn voor drachten en geschriften over de Internationale goederenschappen en 'thans door zyn bemid deling by de uitvoering van het tlen-mlllioen- plan van dr. Deterding de aandacht op zich gevestigd; de belangstelling voor deze byeen- komst was begrypelykerwyze dan ook groot. Dr. Dyt begon met te zeggen, dat hy zich slechts zou beperken tot het economisch re geerbeleid (de economische politiek) in het algemeen en de agrarische politiek In het by- zender. Onder „het meest gewenschte" (regeerbeleid' verstaat spr. niet die politiek, die door het grootst aantal stemmen gewenscht wordt, doch wel. dat het te ontwikkelen regeerbeleid ob jectief het meest gewenscht moet zyn voor de samenleving als geheel; spr. bedoelt niet de politiek, door een bepaalde groep gewenscht. doch een regeeringsbeleld, dat de voorwaarden geeft voor een opbloei van het economische leven, dat nu is vastgeloopen. Met de woorden „voor de naaste toekomst" wil spr. niet zeggen, dat wy by de politiek voor de naaste toekomst niet meteen hebben te den ken aan de verdere toekomst. De meest ge wenschte politiek voor de naaste toekomst dient rekening te houden met de tot heden gegroeide maatschappelyke structuur en dient voorts zoo gericht te zyn, dat de samenleving door de te nemen maatregelen niet alleen on- middellyk, doch vooral ook voor de verdere toekomst gebaat zal zyn. In de gestelde vraag, aldus spr., ligt voorts als een onuitgesproken bewering opgesloten, dat de huidige toestand en derhalve het hui dige beleid ongewenscht is en dus geheele of gedeeltelyke herziening noodlg heeft. Om die herziening aan te geven en te verdedigen, is het in de eerste plaats noodlg de kwalen Woensdagmiddag hield het Vee-verzekeringZ- fonds In Café Central te Alkmaar ^yn alge meene jaarvergadering. De vergadering werd met een woord van welkom geopend door den voorzitter, den heer D. Govers. die zyn spyt ultte over de slechte opkomst der leden. Behalve het bestuur waren er slechts vier van de 270 leden ter vergadering aanwezig. Spr. her innerde er aan, dat dit fonds dit keer z’n der tigste vergadering hield en dus ook 30 jaar be stond. Na de vaststelling der notulen deelde de voor zitter mede, dat door het stygen der veepryzen meer van de fondskas werd gevergd dan men had verwacht. Daardoor was het noodlg geweest de premie met ingang van 1 Januari te verhoo- gen. Spr. hoopte, dat de vergadering geen be zwaar had tegen dit bestuursvoorstel. De vergadering had geen bezwaar. Door den heer Moes werd namens de finan- cieele commissie een gunstig rapport uitgebracht over het beheer van de administratie. De reke ning werd goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer J. Swaag, bleek, dat de verlaging der pre mies een teruggang van f 1888.46 In de ontvang sten veroorzaakte. Het aantal verzekerde koeien was 4482, waarvoor f 6889 75 aan premie werd betaald. De totale ontvangsten bedroegen 1 13.923.25 en de uitgaven f 9879.78. Het batig saldo was alzoo f 4043 49 Voor afgekeurde le vers werd in totaal t 2835.75 betaald, voor 14 geheel afgekeurde koelen f 2045 en voor gedeel- teiyk afgekeurde koeien f 3000.50. Noodzakelyk was het de premie met 50 ceyt te verhoogen, wilde men het mooie saldo kun nen handhaven. De premie bleef dan toch nog lager dan die van de zustervereenigingen. Het aantal verzekerde koelen ging met vooruit. Het jaarverslag werd goedgekeurd. Het voorstel van het bestuur, de premie stellen op f 2 voor leden, op f 3 voor niet-leden, op f 5 voor Amsterdam, op f 1.50 voor pinken en het z.g. half geld te bepalen op f 1 werd met algemeene stemmen en zonder discussie aange nomen. Het bestuur werd gemachtigd, indien noodlg. wyziglngen in de premie te brengen. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren D. J. Govers, J. M. Groot en S. Smit. Van de rondvraag maakte alleen de heer E. Govers gebruik, die de kwestie van de vee- arbitrage besprak en speciaal aandacht wydde aan de arbitrage voor vetweiders, die tot nu toe min of meer van arbitrage, b.v. door de zuivel fabrieken te Hoorn en Schagen. waren uitge sloten. Omdat deze categorie van veehouders ook veel verhandelt, is het zeer gewenscht dat deze zich aansluit by de arbitrage-vereenlging, waarvan de contributie zeer laag is gesteld. Bo vendien hebben leden van het fonds 50 pet. reductie. Wellicht, dat het ook op den weg van het fonds lag, deze arbitrage In Alkmaar te be vorderen, hetgeen mede in het belang van de Aikmaarsche veemarkt zou zyn. De voorzitter zei, dat het bestuur tegenover het denkbeeld sympathiek stond, maar zich toch afvroeg, of die kwestie niet eerder by de Hollandsche My. voor Landbouw thuis behoor de, omdat het fonds zich niet met den handel De Poetzegelvereenlging „Alkmaar en Om streken" hield haar Jaarvergadering in „1 Wapen van Heemskerk Deze vergadering mocht zich in een zeer druk bezoek verheugen. De voorzitter, de heer Schneiders, heette de aanwezigen hartelyk welkom. Spreker memoreerde dat de oprichting eener zustervereeniging niet in het belang van de ver zamelaars is geweest, daar hierdoor versnip pering ontstaat. Pogingen om tot een fusie te komen, zyn mislukt. Spreker spoorde de leden aan om de byeen- komsten regelmatig te bezoeken en de rond- zendingen spoedig door te zenden. De voorzitter deelde mede, dat de openstel ling van een phllatelistisch loket hier ter stede niet mogeiyk is, doch de leden kunnen voor nieuwe uitgaven zich vervoegen by het Bestuur, dan worden de zegels door bemiddeling van den Directeur der Posteryen te Alkmaar zonder bykomende kosten aan het Bestuur toege zonden. Na voorlezing der notulen en het financieel verslag, brengt de secretaris het jaarverslag uit. Daar kwam echter de booze parkwachter te voorschyn en riep: „Nu heb ik je toch!” De jongelui kregen een bonnetje, maar waren zoo dom een verkeerden naam op te geven. Natuuriyk werden ze toch gesnapt en Haarlcmsche kantonrechter veroordeelde belden voor het rilden op een voetpad tot 2 en voor het opgeven van een valschen naam tot 15 boete. Het meisje bet het er by zitten, doch de Jonge man kwam in hooger beroep Voor de recht bank klaagde hy steen en been over den park wachter. ..Met opzet hebben we lekker niets gedaan!" verklaarde hy. Alsof het nu een deugd geworden is. De officier van justitie was onvermurwbaar en vroeg bevestiging van bet vonnis van den kantonrechter. De bloemenkoopman wees er op dat hy een groote strop heeft gehad. Omdat zyn meisje niet in hooger beroep ging, werd haar vonnis definitief. Ter gelegenheid van het Koninklyk Huweiyk werd nu voor al dergelljke vonnissen gratie verleend en behoefde zy dus de boete niet te betalen. Verdachte ging wel In hooger beroep, zyn vonnis werd dus niet definitief en nu is hij de sigaar! MIE '"’J? ARTIMLEH ZOMOt* «OMUITBETAUMG het in de eerste plaats nauwkeurig te kennen. Spr. gaf in korte trekken aan de ontwikke ling van het economisch leven In de laatste eeuw. Wil onze cultuur biyven proflteeren van den prooien vooruitgang van wetenschap, industrie, landbouw en verkeer, van nationale en Inter nationale specialisatie, dan Is het noodzakelyk, dat nationaal en Internationaal wordt gezorgd voor een stabiliteit van het prijspeil by vrye productie en handel op zoodanige wyze, dat de vooruitgang van de productie aan het ge heel ten goede komt. Principieel Is de economische politiek van de laatste jaren daarom verkeerd geweest, om dat de maatregelen steeds gericht waren op den steun van de eene groep ten koste van de andere. Het groote gevaar van onzen tyd is, dat de koopkracht van het volk als geheel niet vol doende Is om de productie op te nemen. Overleden Ooms. 92 jaar; Govers. 54 Jaar. Getrouwd: Cornells Peperkamp en Wilhelmi na Huberta Bemardina Kors; Sake Jacob Groendyk en Akke Johanna Katoen. Geboren: Ella Gerda, dochter van Leonardus Theodorus Wilhelmus Schaap en Johanna van Nieuwenhuizen; Jacoba Johanna, dochter van Hendrik Hendriks en Rlsje Brouwer. flinken exporttoeslag. Door een behooriyke verhooging pryspeil en van het 1-- kwestie der schulden en der vaste lasten vee getnakkeiyker oplosbaar, hetgeen niet alleen voor de nationale, doch ook voor de Internatio nale verhoudingen van grooj belang zal rijn. Een behooriyke regeling der Internationale schulden kan en moet gepaard gaan met een regeling der valuta-verhoudlngen en een ver mindering der handelsbelemmeringen. Een en ander hangt niet alleen af van het Regeerbe leid in Nederland, doch ook van den goeden wil en het juiste inzicht in Engeland, Amerika en Duitschland. Wanneer deze drie machten door bemidde ling van Nederland tot overeenstemming waren te brengen, zouden de overige staten zonder veel moeite tot die Internationale samenwer king zyn over te halen. Merkt men nu op, dat ér geen behooriyke Internationale regelingen kunnen worden ver- Werkeiykt, omdat er te weinig vertrouwen be staat tusschen de staten, dan moeten wy daar tegenover ktellen, dat juist het gebrek aan behooriyke Internationale regelingen het wan trouwen en den chaos vergroot, zoodat er re- öeiyic~gWn andere oplossing bestaat 0an in ternationale samenwerking. Het huidige economische beleid in den eco- homlschen stryd. dien de Overheid thans voert kcht spr. averechtsch. Da aanpasst ngs-, Nieuwe zaken: Den Helder: Meubelhandel ,J)e Nyverheld”. Spoorgracht 41, meubelhandel en hulsh. arti kelen. Schagen: Jb. Blom. Hoek Nieuwe Laagzyde, kruidenierswinkel. Wijzigingen: AlkmaarK. overgegaan aan Keuris; N V. Nassau Garage, bestuurswyzlging; Coöp. Verbrulksver. „Alkmaar” U.A., bestuurs wyzlging. Heerhugowaard: Nieuwe Bond van Zuivelfa brieken. bestuurswyzlging. Helloo: P. Klopper. Ryksstraatweg A 242. dameskapsalon, overgegaan aan K. Meyer. Den Helder: Heldersche Vlschwinkel. Spoor straat 47; nieuwe eigenaar; N V. Zeebad Huis duinen. bestuurswyzlging. Limmen: R. K Ondersteuningsfonds „St. Jozef", bestuurswyzlging; Egho, Ryksstraatweg B 3, benzine- en oliehandel, overgegaan aan de N.V. Petroleum Maatschappy The Texas Company. St Pancras: Onderlinge Hulp. Boven weg 209 b, ziekteverzekering, bestuurswyzlging. Texel: Schoenreparatie-inrichting .Hela”. Gravenstraat 20. Den Burg, zaak verplaatst naar Dubbeldam Z.H D. Vos. Oudeschild 155, brand stoffenhandel; overgegaan aan P. Vos. Opheffingen: Alkmaar: Otomatic Service District Noord- Hollond Luttik Oudorp 911, banden hulp dienst. Anna Paulowna: F. G. Nyssen, Kleiweg 34. bloembollenkweekery en -handel. Bergen: A. C. Klomp. Loudelsweg 107. aanne- mersbedryf; P. van Diepen. Colnotweg 2, stuca- door. Geboren:' Afra Helena, d. van Johannes Goudsblom en Johanna Quant Nicoletta Cornelia, d. van Cornells Dingerdls en Beatrix Cornelia de Lange Geertrulda, d. van Ryn Jacob Huysman en Antje van der Molen. ^Getrouwd: Pieter Simon Krom en Johanna Wilhelmina Grondsma. Getrouwd: Simon Dingerdls en Jacoba Jo hanna Admiraal. Pieter Broertjes, wed. v. Antje Jan Smit ^eh. m. Trijntje Om op korten termyn de gevol verkeerde economische politiek der ren op te heffen is voorts noodlg l ter hand nemen van openbare werken, waar by moet worden bedacht, dat herstel van het pryspeil primair is. Voor dé naaste toekomst kan een z|ker her stel van het pryspeil op de wereldmarkt ver wacht worden als gevolg van de groote ver- schuivingen in productie en consumptie, waar- by de wereldoverschotten der stapelproducten zeer sterk zyn afgenomen. Allereerst is noodlg afschaffing vat) de be- perkingspolitlek. welke is geweest een van achter de markt aanloopen, een politiek derhalve, waarby de fatten, die de particu- i hebben gemaakt, in de overheid zyn verergerd naaste toekomst noodis een sterke verdediging van den export door een -"TJ van het loonpeil is meteen de Willen wy dus onze cultuur niet eveneens laten vergaan, dan moeten we In de eerste plaats de zg. „aanpassingspolitiek" dat is „het streven naar lager levenspeil” verbordeelen. Spr. betoog) uitvoerig, dat niet, zooals be weerd wordt, het lager levenspeil meer con» eurrentiemogeiykheden schept. Niet, aldus spr., het concurrentievermogen Is een resultaat van het levenspeil, maar het omgekeerde is het geval. Dat aanpassing by lagere prijzen en lagere loonen by de huidige zoo gevoelige structuur tot afbraak van het productie-apparaat en zoo tot werkloosheid en verval moet leiden, kan duideiyk worden, indien men de verdeellng van de inkomensgroepen in ons land b< Noodzakelyk is een stabiel pry; de basis van omstreeks 1929. Om dat te verkrijgen op korten termyn en zonder internationale samenwerking, Is een verdere aanpassing van de munt noodzakelyk. Tevens is noodlg. dat by de dan optredende prysstyglngen onmlddellyk gezorgd wordt voor een voldoende verhooging der arbeldsloonen, welke dan ook mogelyk wordt. Principieel Is spr. 'tegen dergelyke valuta- manipulaties, doch In een economischen oor log, zooals we dien thans beleven acht spr. een dergelyke munt-aanpassing als aanvals- en verdedigingswapen onmisbaar. De gouden standaard is alleen gerechtvaardigd wanneer deze internationaal wordt gehandhaafd Naar spr.’s meenlng heeft Nederland uit economisch oogpunt veel te laat gedevalueerd •n het zal niet eenvoudig zyn de gevolgen van deze politiek op korten termyn te overwinnen. >lgen van dr r laatste ja- een krachtig teland het gezondste verstand heeft.. Door verhooging van loon- en prijspeil ver hoogt men ook de koopkracht van verschillende groepen en komt men tot herstel van welvaart en vermindering der werkloosheid. De geschie denis der toenemende mechanisatie en rationa lisatie van 1830 tot 1914 heeft aangetoond, dat daarvan nog niet een permanente werkloos heid het gevolg behoeft te zyn. Op een vraag "Van Ir. Brakman betoogde spr, dat de geschiedenis ook heeft geleerd dat by een stabiel prijspeil de welvaart verhoogd wordt Het streven naar internationale samenwerking moet men niet verschuiven naar de toekomst, opdat niet een of andere, dreigende militaire of economische catastrophe die samenwerking ónmogelijk make. Mr. Dr. Buiskool was erg teleurgesteld; hy had ook verwacht, dat Dr. Dijt concrete middelen had aangegeven voor het z.1. te voeren Regeer- beleid. Een groote tegenspraak vond spr. ook in de uitvoering van het t>lan-Deterding door Dr. Dyt en diens rede. De' Oplossing wordt niet door kleine maatregelen gevohdbn; er moet herstel van vry ruilverkeer komen. Van het *plan- Detcrdlng verwacht spr. niet het minste econo misch nut voor de toekomst- noch voor Duitsch land. noch voor Nederland, waarvoor het alleen maar kapitaal-verlies beteekent. In exportsteun ziet spr. gevaren voor dum ping en het stimuleeren van het buitenland, een bepaalde teelt ter hand te nemen. Dr. Dyt accepteert het verwyt niet, dat hy geen concrete middelen aangaf; de concrete middelen, die spr. aangaf, heeft Dr. Buiskool gecritfeeerd. Spr. had liever gezien, dat Dr. Buiskool het plan-Deterding bulten het debat gelaten had; spr. heeft het In zyn rede ook niet aangeroeid, doch nu wil hy er toch even op ingaan. Door de scheeve flnancleele structuur hebben wy een teveel aan producten en heeft Duitsch land een tekort. Dr. Deterding wil een tikje van ons teveel overhevelen. Spr. geeft toe. het Is geen economische daad, gezien in het kader van de productie-beperklng van de Regeerlng, doch het geeft den land- en tuinbouw de kans, straks eenigszins paraat te wezen; de productie beperking wordt er iets minder dringend door. Als wy den vee- en pluimveestapel erdoor kun nen behouden, dan beteekent dat straks voor deze bedryven tientallen nflflloenen voordeel. Wat den vryen handel betreft, die kunnen we niet op de wyze van 1880 in stand houden; we moeten wat doen voor die vryheld Spr. is het met Dr. Buiskool eens. dat het geven van export-premies fout is, doch als strijdmiddel in een economischen oorlog wil spr. ze aan vaarden. omdat ook het buitenland dit middel aanwendt. Spr weet óók. dat dit Inconsekwent Is, en daarom moet Dr. Buiskool die inconsekwentle van spr. aanvaarden. We kunnen niet anders, zoolang er geen internationale samenwerking is. Niet door export-premies, maar wel door Thlnlmum-pryïen waar spr. niet voor is wordt de teelt In het buitenland gestimuleerd. Tenslotte gaf spr. als zyn meenlng te kennen, dat het plan-Deterding toch een stap Is in de richting van een goede internationale verstand houding. naar een Westersche samenwerking. De voorzitter, de heer P. Blaauboer bracht Dr. Dyt dank voor zyn rede en ultte den wensch dat zijn ideeën steeds meer Ingang mochten vinden In het belang van den Nederlandschen landbouw.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 3