PHILIPS cGtrtrM PfJNf TV 8 Jeugd van heden de s Vlucht naar Wadden INDISCHE PENSIOENEN •PM VERGEEFSCHE STRIJD TEGEN HET IJS NIEUWE RADIO o uncheck ecu G I a ZATERDAG 30 JANUARI 1937 VAN WEEK TOT WEEK Wetsontwerp gewijzigd 10 11 12 gegrepen 13 15 Steun aan kleine boeren i Ongeveer 35 galden per bedryf 4 Ijsbreker snelt te hulp Noodseinen uitgezonden Meisje doodgereden DIVIDEND TWENTSCHE BANK Geen audiëntie Academische examens Vacantiereis van de Koningin Berichten over ontmoeting met Prinselyk Paar uit de lucht Mislukte inbraak in een pastorie EERSTE KAMER OVER BIJZ. VRIJW. LANDSTORM ,Zen voor de bescherming der volksvrijheden gewenscht instituut” De Mississippi, een der grootste rivieren ter wereld, welke dit jaar grooter catastrofe dan gewoonlijk heeft veroorzaakt in de Ver. Staten. Het eiland Urk nog steeds niet te bereiken LEDEN VAN EXPEDITIE TERUG GEVONDEN Niemand zal by de herberekening méér in pensioen achteruitgaan dan volgens de thans gel dende kortingswet in prijzen vanaf f 89. Met hazen heen, met menschen terug Na het passeeren van twee auto’s, vond men haar lyk langs den weg liggen Ameland en Schiermonnikoog bevryd uit hun isolement Neemt Uw potlood. Vult curiositeitshalve eens de kolommen in met „ja” of. „neen”Moeten veel vragen met „neen” beantwoord worden? Dan is het hoog tijd, dat U een nieuwen Philips hoort. Gaat naar Uw handelaar, en laat U een Philips demonstreeren. U zult dan ontdekken, welk een veelomvattende hervorming op radio-gebied heeft plaats gehad, zonder dat U iets van deze totale omwenteling besefte! - ergens oftl een °P*'«ch. een Heeft Uw toestel een ♦oestel 'tftgerust met •en licht,! toestel op de juiste dubbele anti-fading schakeling? Bezit Uw toestel een Bezit Uw toestel een 9 ii hebben dat len -a -3 -4 den moest -X -1 -3 4 1 3 3 t l '•"'ng f loore eens: of zulke periodes de gelukkigste tweede vraag. Hier gaat Het gewicht aan post en vracht was zoo hoog, dat twee vluchten noodlg bleken, om alles te vervoeren. Zoodoende konden dan ook met de eerste vlucht geen passagiers medegenomen worden. Om half twee rolde de Fokker over het bevroren veld en kor ten tijd later steeg von Weyrother weer op. bereidt op deze wijze een strijd tusschen de burgers van het eigen land voor, doch vergeet de verdediging tegen het buitenland. De postboot Inmla, die Vrijdagmorgen tien uur uit Kampen is vertrokken om het eiland Urk te bereiken, is, zonder bij het eiland te hebben aangelegd, om vijf uur in den middag te Kampen teruggekeerd. Het lis om Urk was zoo sterk, dat de boot Donderdagavond te ongeveer half acht wer den noodseinen waargenomen op de Wadden in het Molengat, Zuid-Oostelijk van Hollum. Aangezien door Ijsgang de reddingboot niet kon uitvaren, ging de bemanning van de redding boot. onder leiding van schipper B. Ney te voet naar de plaats, waar men de noodseinen waar genomen had. Over het ijs kon men tot op on geveer vjjf-en-twintig meter afstand van deze plaats komen, waarna met behulp van een zoek licht werd vastgesteld, dat men te doen had met de boot van den heer Teerling, een vroe- geren bewoner van Ameland, die thans in de provincie Groningen woonachtig is. Oeruimen tijd werd getracht de aandacht te trekken men wist niet of er personen aan boord waren doch toen op geen enkele wijze werd geantwoord, ging men weer huiswaarts. De boot ligt nog op dezelfde plaats, doch men kan niet vaststellen- of er wel dan geen menschen aan boord zijn. er niet doorheen kon komen. Hedenochtend vroeg zal men opnieuw trachten het eiland zoo dicht te naderen, dat post en passagiers aan wal kunnen worden gebracht. De in het stationsgebouw achtergebleven ret- zigers en journalisten luisterden bij de radio naar de berichten van den marconist, aan boord van het vliegtuig. Om twee uur werd geseind, dat de antenne Ingehaald moest worden voor de landing op het Amelandsche strand. Tien minuten later waren de post en vracht uitgeladen en ging de reis verder naar Schier monnikoog, waar het toestel om even over drie uur landde. Vier passagiers werden van Schiermonnikoog mee teruggenomen naar Groningen. Aan het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van binnenlandsche zaken is het volgends ontleend: Verscheidene leden brachten den minister hul de voor zijn ten aanzien van de gemeenten ge voerd beleid. Verschillende leden, waardeerend de zorg van den minister voor de autonomie der gemeenten, vestigden er de aandacht op, dat in toenemende I I nster- «elke richt- >ten”, was De beide Urker booten Geusau en Sirens hebben gistermorgen vergeefs getracht Urk te bereiken. In het Ijsselmeer is, zoover het oog reikt, geen open water te bekennen. De Ooster- storm jaagt de Ijsmassa’s op het Enkhulzer zand tot heuvels op. Tegen deze ijsmassa's hebben de Urkerbooten het moeten afleggen. Omstreeks twaalf uur zijn de belde schepen met veel moeite in de haven van Enkhuizen teruggekeerd. Zoo- dra de wind gaat draaien, zal men opnieuw pogingen doen om Urk te bereiken. De Stanfriesboot, op weg van Amsterdam naar Friesland is in de haven van Enkhuizen blijven steken. De lading zal met vrachtauto's verder worden vervoerd. **n °ft,e"’"’echonism. Naar wij vernemen, zal aan de jaarltfksche algemeene vergadering vin aandeelhouders van de Twentscbe Bank N.V. worden voorgesteld over het jaar 1936 een dividend uit te koeren van 5 pet. (v. J. 3 pet.). ten worden gepasseerd. Eenige andere leden waren van meenlng, dat de minister onvoldoende oog heeft voor de ver antwoordelijkheid van de gemeentebesturen. Enkele leden merkten op dat de Bijzondere Vrij willige Landstorm mger en meer een partjjleger wordt, waartoe wel naar eenzijdige ontwape ning strevende en dergelijke personen, doch niet de leden der Nationaal Socialistische Bewe ging, die het communisme bestrijden en voor '"dicob. De heer Caton is daar ter plaatse in vriend schappelijk contact getreden met eenige nog on bestuurde stammen totaal ongeveer 5.000 zie len terwijl aan de Bloemen-rivier twee ver dwenen Kapaukoe’s, die tot de expeditie van dr. Colijn hadden behoord, zijn teruggevonden. Deze personen zijn naar de plaats van hun her komst teruggebracht. Naar men ons meldt, gijn de berichten om trent de ontmoeting van HM. de Koningin met het Prinselijk echtpaar te Zell am See uit de lucht gegrepefi. De details van het reisplan zijn nog niet vastgesteld, terwijl ook het verblijf van HM. te Zell am See in geenerlei verband staat met de aldaar te houden sportfeesten. HM. hoopt in Zell am See dezelfde rust te zullen vindeq. welke zij in Igls heeft genoten. FAK-FAK, 29 Jan. (Aneta) De asslstent- resident van Fak-Fak, de heer Caton, is per Albatros op zijn standplaats teruggekeerd van zijn tocht door mldden-Zuld Nieuw Guinea in verband met de nieuwe bestuursvestiging, die is voorbereid. De tot hoofd van het plaatselijk bestuur der onderafdeeling Mimika ter standplaats Japoro aan de Otakwa-rivier, benoemde ambtenaar wordt in den loop van Februari verwacht, ter wijl er reeds 40 veld-politiemannen aanwezig zijn en de bestuurspost aan de midden-LorenU rivier in Februari zal worden gevestigd. Verder bevonden zich nog vijf personen aan boord, benevens 170 K G. post. Voorts een kist gist en een koffer levensmiddelen. Von Wey rother vloog op 300 M. hoogte langs de Oost kust van Noord-Holland naar Enkhuizen, van waar het grootendeels bevroren Uselmeer werd overgevlogen. Men had met een flinken tegen wind van meer dan 40 KM. sterkte te kampen. Ten Noorden van Lemmer bevond de P. H- A. E. B. zich boven Frieschen bodem, nog steeds in lichten sneeuwstorm. Doch eenmaal het I Tjeukemeer gepasseerd, waar enkele binnen- I vaartschepen in het Ijs vastgevroren zaten, klaarde het weer even op. Op Eelde, het vlieg veld van Groningen, werd de komst van het K. L. M -toestel reeds met veel belangstelling verbeid. De hall van het stationsgebouw was vol postzakken en kisten. Ruim 500 kilo was hier verzameld, 306 K.G. voor Ameland en 319 K.G. voor Schiermonnikoog. Bovendien was 106 K.G. vracht verpakt voor Ameland, waaronder twee groote kisten Hon gaarse he hazen, twaalf in getal, springlevend en onbewust van de reis, welke den dieren te wach ten stond. In afwachting van de resultaten van de proeven onder leiding van het departement van Sociale Zaken inzake de tewerkstelling van kleine boeren op het eigen bedrijf daar, waar zoogenaamde zichtbare werkobjecten aanweri^ zijn, heeft de minister van Landbouw en Vta- •cherij besloten een directen financieelen steun aan de kleine boeren te verleenen. 9«lu>dlooz, of In de memorie van antwoord in zake het wetsontwerp tot herberekening der Indische pensioenen heeft de minister dit wetsont werp zoodanig gewijzigd, dat met behoud van het voor de oude en nieuwe pensioenen voordeelige systeem van herberekening, niemand méér in pensioen zal achteruit gaan dan volgens de thans geldende kor tingswet. Voorts is de werkingsduur der wet terug gebracht tot 1 Januari 1940, terwijl voor oogen moet worden gehouden, dat. wat er na dien datum ten aanzien van de herbere kening ook moge geschieden, aan de ver- hooglng, met name van de militaire pen sioenen van vóór 1920. een blijvend ka rakter niet kan worden ontzegd. De oorspronkelijk geraamde besparing van f 73 mlllioen 'zal hierdoor worden te ruggebracht tot ongeveer f4 mlllioen Is de weergove-kwollteit in Uw toestel zoodonig, dol U inderdaad van kristalheldere ontvangst kunt spreken I a, <4 De gewone audiëntie van den minister van Financiën zal op Maandag den Isten Februari aA. niet plaats hebben. Voor dezen steun komen alleen die kleine boeren in aanmerking, wier hoofdberoep in den landbouw ligt, met dien verstande: a. dat de bedrijtsgrootte niet kleiner is dan 1 H A en niet grooter dan 4.99 H A.; b. dat zjj niet aangeslagen zijn in de rijks - inkomstenbelasting, gemeentefondsbelasting of vermogensbelasting'. Bjj de verdeellng van het door den minister van Landbouw en Vlsacherij beschikbaar ge stelde bedrag zal onderscheid gemaaktworden naar gelang de bedrijf ^grootte van 1 tot en met 2.99 of van 3 tot en met 4,99 H A is. Aan hen. die een bedrijf exploiteeren van 1 tot en met 2M HA, zal een grooter steunbedrag worden uitgekeerd, dan aan hen. die een bedrijf ex ploiteeren van 3 tot en met 4.99 H-A. Ofschoon op het oogenbllk niet precies kan worden medegedeeld, hoe groot de ultkeering Bevindt zich in Uw waardoor bii verhuizi in het toestel kan worden overgeschakeld spanning Uw k Heeft Uw AMSTERDAM. Doet. ex. Rechtsgeleerdheid A. F. J. C. Habermehl en J, H. (kering. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is te Spekholaerheide een mislukte poging tot in braak gedaan in de pastorie. Drie mannen drongen de pastorie binnen en begaven zich naar de kamer van de dienstbode, wie zij om de sleutels van de brandkast vroe- pen. Het meisje verwees hen echter naar den pastoor. Hierop begaven zij zich naar diens slaapkamer. Zij klopten aan de deur, doch de pastoor deed niet open, waarop de onverlaten door de deur schoten. Hierna namen zij de vlucht, zonder iets van hun gading gevonden te hebben. Een survelUeerend politieagent had het schie ten gehoord. Hij zette de mannen achterna. Dezen schoten eenige malen op hun achtervol ger, waarna zij in de duisternis ontkwamen Tot nog toe ontbreekt elk spoor. y 3*-- Op de grens van de gemeenten Amsterdam en Zaandam, op den Oostzanerdljk aan de overzijde van het IJ is Vrijdagavond een zeer ernstig ongeval gebeurd, waarbij een 30-jarige bewoonster van het tuindorp Oostzaan dood vond. Daders schoten op den pastoor en namen daarna de vlucht ïnnehling ¥OOf Vrijdagavond omstreek^zes uur vertrok de ijs breker Daniel Goedkoop van de N. V. Reederü voorheen Gebroeders Goedkoop naar het IJsel- meer. De ijsbreker zou trachten twee booten van Lemmer en een van Kampen, t. w. de stoomschepen Jan Nieveen, Holland en IJs- sel te bereiken en naar Amsterdam te ënrengen. De ijsbreker Willemlna van dezelfde ree- derjj wordt in gereedheid gebracht om het Merwedekanaal tot Vreeswijk open te breken. Vriendschappelijk contact met 1 onbestuurde stammen Spoedig zullen de noodige formulieren voor de belanghebbenden ter beschikking worden gesteld, waarop de aangifte zal kunnen plaats Uit de richting Amsterdam reed omstreeks zeven uur een vrachtauto, die moest wijken voor een tegenligger uit Zaandam. Deze auto reed met felle kopllchten. De wagen uit Am sterdam gaf door seinen met zijn koplampen te kennen dat de auto zijn lichten moest dempen Dit deed deze echter niet. Nadat béide wagens elkaar gepasseerd waren vonden passeerende wielrijders langs den weg een vernield damesrij- jwiel en op eenlgen afstand een meisje, dat reeds overleden bleek te zijn. Oogenblikkelijk gaf men het bureau Adelaarsweg te Amsterdam van een en ander kennis en na korten tijd was politie en geneeskundige dienst ter plaatse. Het stof felijk overschot is naar het Binnengasthuis te Amsterdam vervoerd. De wagen met de felle koplampen is doorgereden. Er is een zeer vaag signalement, de politie tracht den chauffeur op te sparen. Vrijdagmorgen vertrok het Fok- kertoestel P. H.A. E. B.. een F 7a met een accommodatie van acht pas sagiers, van Schiphol met den heer Von Weyrother, een der gezagvoer ders der K. L- M. op de Amsterdam Batavia route, in de stuurhut. 'oesfel - koestel Hiertegen werd van verschillende zijden opgemerkt, dat de Bijzondere Vrijwillige Landstorm in geen enkel opzicht het karak ter van een „phrtijleger” draagt, doch een voor de bescherming der volksvrijheden in hoogé mate gewenscht instituut is, dat ten doel heeft,^ zoo noodig, de binnenlandsche rust en orde te handhaven, ook tegenover de Nationaal Socialistische Beweging, zoo deze die mocht pogen te verstoren. *ezit Uw tonregeling I« Uw toestel systeem t e huidige maatschappij, vooral na den 1 wereldoorlog, kent groote waarde toe aan de mentaliteit van de jeugd. Het is een feit, waarover men heel verschillend kan oordeelen; maar het is een historisch feit. Het heeft zich al méér voorgedaan. Een Duitsch geschiedschrijver, prof. Joh. Bilhler, verdeelde in zijn boek over de Middeleeuwen zelfs de historie in drie verschillende tijdperken of fasen, door hem genoemd: Juventus-Alter, Vir- tus-Alter en Senectus-Alter. In het eerste tijd perk geeft de jeugd den toon aan. De helden daden van jeugdige personen worden verheer lijkt. De schilders kiezen jeugdige modellen. Heel jonge menschen ziet men op zwaar ver antwoordelijke posten in de regeering of in de wetenschap. Het dichterschap wordt beschouwd als het voorrecht van de jeugd. De belangstel ling voor opvoedkundige problemen is groot. Met den wil van de jeugd wordt rekening ge houden door de leiders. Dat de jeugd vatbaar is voor verandering, neemt men nauwelijks aan. In een Virtus-Alter wacht men tot de jeugd rjjp is. De debuut-leeftüd in de politiek of in de letteren ligt omstreeks de veertig jaar. Voor dien tijd wordt gezwegen. Iemand telt niet mee, als hij niet volop ervaring heeft. De Se nectus-Alter wordt beheerscht door dfn ouder dom. De Raad der Wijzen beslist. De zin voor traditie is grooter dan de zucht naar oorspron kelijkheid. Er ontstaan regentengeslachten. De man van veertig wordt nog als een knaap be schouwd en behandeld. Mag men dit schema voor geldig houden en zeker beantwoordt het aan eenige realiteit, al is het maar een schema dan is de con clusie, dat wij vandaag in een Juventus-Alter leven. Iemand van omstreeks 40 jaar wordt voor gesitueerd aangezien, soms zelfs voor af gedaan. De begeestering gaat uit van de jeugd. De toonaangevende dichters zijn jongeren. De groote politieke stroomingen werven hun leder, vooral onder jonge menschen. Alles wordt in bet wterk gesteld om de jeugd te beïnvloeden. Eulke tijdperken zijn, volgens Biihler, meestal tijdperken van overgang. Snel wisselen de lei dende ideeën. In een kwarteeuw verandert de heele wereld van aspect. Oorspronkelijke, vaak nog niet geheel rijpe, gedachten woelen in de geesten. Jongens van twintig jaar maken re voluties. De universiteitsstudenten en de ca detten van de militaire academie beslissen op een gunstig moment soms over het wel en wee van een volk. Zoo was het kort na de Napo leontische oorlogen, toen de jeugdige Roman tiek de gemoederen vervoerde. Zoo is het thans weer. Nog mogen heeten, is een t- het nu niet over. Wij bepalen ons tot de waar neming van het feit. Iedereen, die jong is, voelt, dat zjjn jeugd tegenwoordig iets beteekent, niet alleen voor hemzelf, doch voor de samenleving. Jeugd is een macht, bijna almacht, zoo lijkt het wel eens. Als zulk een situatie Intreedt, heeft ze tot eerste gevolg, dat de opeenvolgende geslachten belangrijk worden door datgene, waagjn ze zich van elkander onderscheiden. Men praat dan niet eens meer van geslachten, doch van lich tingen. „Jahrgang 1902” noemde een Duitsch mate de gemeenten by uitvoering van wet- romanschrtjver zijn boek over de jongens, die omstreeks 1902 geboren wtaren en dus nog juist, recht van de collegebanken, den wereldoorlog Ingingen. (Wij bevelen hier dit boek niet aan! Wij citeeren alleen den teekenenden titel. Het boek zelf is niet veel bijzonders, en erg ruw!). Nu hadden wjj dezer dagen de mooie kans, drie zulke „lichtingen" uit het hedendaagsche katholieke Nederland met elkaar te vergelijken. sterk leger ijveren, mogen behooren. Men Het was nJ. op de feestelijke viering van bet veertigjarig bestaan der R. K. Studentenveree- niging Sanctus Thomas Aquinas te Amsterdam. De oudste generatie van Roomschen heeft in haar jeugd deze organisatie niet gekend. Die vallen dus buiten beschouwing. Maar de man nen van rond of tegen de vijftig, die vandaag leidende functies waarnemen, zijn vooreoover ze te Amsterdam studeerden, lid van Thomas geweest. Men zag ze hier en men hoorde ze spreken over de idealen van hun studententijd, den moolsten tijd van hun leven. Ze hadden nu al jongens en meisjes zoons en dochters bij zich, die zelf studeerden, deze mannen. Dan kwam, zwakker vertegenwoordigd, de lichting van degenen, die op het oogenbllk tus schen de dertig en de veertig jaar zijn. Dit zijn de Jongeren" van de litteratuur en de kritiek. Vervolgens de tegenwoordige studentenjeugd, de benijdenswaardigen, die nog maar goed en wel twintig jaar of bijna twintig jaar zijn en die nog het heele leven voor zich hebben. Voor een'echten ouden heer was het dus alle- maal „jong goedje”. Wie zoo tegen de negentig loopt, vihdt geen groot verschil tusschen een vijftigjarige en een student. Maar voor Wie zelf zoowat het midden houdt tusschen vijftig en achttien, was het een gevarieerd gezelschap. Zulke begrippen zijn nu eenmaal betrekkelijk! Welnu: van dit standpunt uit bezien, geloo- ven wu, dat de huidige lichting op gunstige wijze kan worden vergeleken bij haar voor gangsters. Ze is niet opgegroeid in weelde. Te smijten met geld heeft ze niet geleerd. Ze ia wel tamelijk zelfstandig. Maar ae is ook rijker, dunkt ons, aan eerbied jegens het eerbiedwaar dige dan de middelste lichting, die zoowat alles heeft zien wankelen tusschen 1914 en 1930 en die niet gauw in de soliditeit van een mensche- üjk ding gelooft. Het sarcasme, dat oqfstreeks 1920 tot den goeden toon behoorde, en dat nut tig werk heeft gedaan, begint te verstommen. Felle prozastukjes tegen een professor of een moderator worden niet meer beschouwd als echte onafhankelijke heldendaden. Toch gelooven wij niet, dat de academische Jeugd van heden zoo tam is. Ook bjj den R. K. Jongen Middenstand en bjj andere organisaties 7®n jongeren vindt men een degelijkheid, die toch geen tamheid is. Het schijnt wel, dat de Jeugd het al te makkelijke succes van jeugd- boedanigheden als vlotte begeestering, orunid- dellijke strijdvaardigheid, guitige Ironie, uitda gende vrijheid van zegging lang niet zoo hoog mezr op prijs stelt als W>lj deden omstreeks 1920 Ze heeft meer verantwoordelijkheidsgevoel, en misschien nog minder angst om te ergeren dan Jongeren”, die het ^genot van ergernis te Is Uw luidspreker voorzien von een permanent-dyno- mischen magneet? breedte geven" kenden, waarover Barries spreekt. Over dit stadium is men heen Jan Nieuwenhuis schreef in zijn roman „De witte wandelaar” over een Godloochenaar ..HIJ was in tegenstelling tot zijn vader geen antl- clericaal. want hij had het anticlericallsme ach-' ter den rug." De jeugd van heden geeft geen ergernis en maakt geen luidruchtig schandaal. Ze heeft het lawaai achter den rug, precies zooals die Godloochenaar uit het verhaal van Nieuwen huls het anticlericallsme achter den rug heeft Men moet er zich niet in vergissen. Tegenover hetgeen afkeurenswaardig is in het openbare leven, is de houding van deze jeugd sterker en stelliger dan de houding van de felle pole misten. voor wie het allemaal nog iets betee- kent. Er is reden om te gelooven, dat er nieu we, gezonde krachten ontwaken, die niet a priori verheerlijken of veroordeelen en die zich ook niet zullen manifesteeren in de lyrische dichtkunst en in de satyriek. Deze krachten zullen slechts in spaarzame mate de letterkunde verrijken, maar voor het sociale, het politieke, het economische, het religieuze leven rijpen er in de jeugd van heden serieuze mogelijkheden Natuurlijk is dit slechts een algemeene in druk, maar waarom zouden wij een gunstigen indruk niet mededeelen. als zoo weinig moeite doen om onze ongunstige mdrukken te verbergen? voor iedere groep nl zijn, kan worden aange nomen, dat voor belde groepen samen da ge middelde ultkeering zal schommelen om de f35 per bedrijf. Enkele leden, oefenden critiek op l de wijze, waarop in sommige gemeenten, bij de Neder- landsche grens, de vrijheid van werklooeen wordt beperkt. Andere leden konden zich met deze critiek niet vereenigen. De i>ractuk heeft reeds aangetoond, dat maatregelen niet nutteloos werden getroffen. H de rfolionstchoal in (Jw laatfeï dat de groots» denkbare

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 39