H talhout 1 I WEENEN IN JANUARI jlWHIHIlllWJMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUHIlUlllHWiHHIHIHH^^^ De modehuizen zijn daar niet 'voor niets beroemd IR LRTELLINGEN van SIBOTAK ALLE NATIONALE COMMUNISTEN DEMONSTREEREN Pauwke wierd mager als n z ZATERDAG 30 JANUARI 1937 IER BRABANTSCHE BRIEVEN ik heb drie goeie voorspreeksters in den hemel” Lenin, Liebknecht en Luxemburg herdacht Van Borneo via Singapore naar Java bij - Y slingerende voor niets is r- MARIJE te (Van een bijzonderen correspondent! had doorge- wierd gekke Pauwks i Omrr.ers: „Pauwke Bidfrons”, gen zee CRI 4 In en Het- is kels en wl Sen lersche wolfshond, die de grootste van Amerika zou zijn 'rijden gaan de paardjes in blijkt, dat zij een flink ult- tuigd voorstander van het Volksfront, {jat deze vrijheden heet te waarborgen. Een verklaring, die in socialistische kringen met luid handge klap is begroet. En Léon Blum moet zich het hart onder den riem gestoken voelen. Naïef stelde Thorez de vraag, waarom com munisten en katholieke arbeiders eigenlijk el kaar de hand niet zouden reiken. De communistische leider wilde ook getuigen van nationaal gevoelen en vaderlandsche gezind heid. „Wij moeten.” zoo riep hij uit, „de ge schiedenis van ons land leeren kennen; zijn schoonheden en zijn rijkdommen. Dat alles is ons erfdeel, dat wij onder onze hoede moeten nemen”. Maar ook sloop in zijn rede het zinnetje bin nen, dat, niettegenstaande den van ganscher harte verleenden steun aan de sociale politiek van het Volksfront, het ulteindelijk doel van de communistische partij blijft: „het Frankrijk der boeren- en arbeidersraden”. Hjj eindigde met den uitroep: Leve Lenin! Leve Stalin! Leve de communistische interna tionale! Leve Sovjet-Frankryk!” Hier zat X masker hem blijkbaar op den rug! Die sigaren heb ik van Jansen gekregen. Wat heb je hem in 's hemelsnaam gedaan? (Holite Humour) et machtigste middel om Gods rijk te bevestigen en uit te brei den is het onderwijs, van boven tot beneden doordrongen van een echt katholieken geest en de onmisbare sluit steen van dezen bouw is de Katholieke' Unl vers! telt. Het Hoogwaardig Episcopaat tot de Katholieken van Nederland, 8 Sept. 1921. veel glas gedronken vrouwen. Buiten -w y a korten tyd in Borneo vertoefd te hebben, I^J had ik besloten via Singapore naar Java v terug te keeren. Daar deze reis voor mij meer een vacantie-trlp beteekende, had ik voor de variatie nu eens niet den overtocht per K. P. M.-stoomer gemaakt, doch een Chlneesch bootje genomen, hetwelk mij na eenlge dagen veilig en wel aan Java’s westkust aan land zette. Eerlijk gezegd was ik toch verheugd, weder iets stevlgers onder mijne voeten te hebben dan de Wintersportreis of geen wintersport reis: een witte pullover waarop een zwart vest met roode, gele en groene strepen, een aardige blazer, kan elk sportief meisje gebruiken. Maar ook 'n modieus toiletje voor de dans avonden zal niet onwelkom zijn héél Wcenen danst alleen offlcieele vereen! Uit iedere vereéni klein. En 'zoo zijn pok alle mogelijke winkels. Ingesteld om al die feestvierende menschen te voorzien van meer of mindere luxe-artikelen. behoorend by deze feesten utaardoor de heele stad een absoluut andere spheer heeft dan Hollands hoofdstad. Een spheer van zor geloosheid en vroolijkheid, die ons haast on bekend is. .die ons tegemoet komt wanneer we door de winkelstraten loopen en die ons tege moet komt wanneer we in het café onze koffie drinken en den „Klatsch” over de bals aanhoo- ren. Hij doortintelt héél Weenen en al kan Januari dan de koudste maand zijn de Wie ner mkakt haar tot de zonnigste! Omn.ers: „Pauwke Bidfrons”, dieën naam toont duidelijk en kleer aan, dat P G. F. Pels- ner in 'nen geur van heiligheid, van bezondere vroomheid stond. Terwijl den naam van „Gek ke Pauwke”.... al weinig in overeenstemming is mee zijnen faam van braafheid, mee den roep van heiligheid van dat eigenste Pauwke En toch, amico, is dat nog zoo vreemd nie! In d’ oogen van ’n onheilige, „verstandige van 'n egoïstische menschheid, mót het heilige wel „gek" zjjn! En is dat ook! Pauwke is gelijk mee nr-U opgegroeid. En op school was er tusschen hum en ons zóó weinig verschil, dat misschien den meester X zelfs me zag. Toch wAs er al onderscheid! Pauw, her inner ik me, koet geen bloed van 'n ander zien. Als 'nen jongen ’n gat in zijnen kop viel, dan wierd Pauwke bleek en druilde, weg. En toch kwam ie ’ns 'nen keer op school, la chende, meer Xi kuifke als 'n speldenkussen, ztjjf als t was- van bloed. Jongens, 'n stuk of tien, luidden ’m onderwegen opgewacht, om te „vechten”. Ik denk om "ns uit te zoeken w*t eigenlijk aan Pauwke Pels hadden Eenen was begonnen. Al rap had die bijstand noodig gehad van twee en drie en ten leste vocht Pauw teugen de heele bende. Resultaat: ’n gat in z’nen kop, dat er zijn mocht en.... •nen „goeden” naam! Pauwke kwam lachende in de klas, ’n kwartier te laat. Hij zag er uit, of ie alleen, in z’n dooie eentje, den tachtig- Jarigen oorlog uitgevochten had, dien we sjuust aan X leeren waren. Hjj kreeg straf voor X te-laat-komen en Pauwke keek tevrejen. op X kantje-van-lachen af. Toen moest ie „maar dalijk" de les uit den tachtig jarigen oorlog opzeggen en Pauwke was te veul bij zijnen eigen pas-geleverden oorlog, dan dat 'm den peestamp-van Leien, Ja zelfs X Bredasche turf schip ook maar ziedatte kon beroeren! ,Ik herinner me zelfs, dat ie X Bredasche turf schip rustig, mee ’nen handveger in den mast, door Piet Hein de Berezina bij Londen op liet varen. „Dwars door de kettlngs,” zee Pauwke. Voor deus historische prestatie kreeg ie 'nen tweeden douw en hjj „incasseerde 'm elegant”, zouwen vandaag de kranten schrijven. .X Staat zoo in X boekske, meester.” Pauw: „maar ik zal de strafregels wel maken.” •t Leek er veul op. of mee dieën baksteen, dien ze op z’n hoofd hadden gegooid, heel de vaderlandsche geschiedenis geschift was! „Voor deze opmerking," zee den meester: ..zullen we de duuzend strafregels maar vol maken” en toen kreeg P. G. F. Pelsner ’n lel oen z’n ooren, dat zijnen kop weer bloeien ging. (In die dagen spuiden de meesters er nie mee!). Nou zag Pauw er uit als den 80-Jarigen oor- 'ns los. Dan kwam ie op "nen Zondagmiddag in de „Gouwen Koel”, wierd 'n tlkske zat en spuide dan voor komiek. Boven op de blljert, op z’n kousvoeten, droeg ie dan lle-kes voor, begeleidde z’n eigen op ’nen kleinen zeskan- tigen trekzak, gaf rondjes, die we eigens moes ten betalen en we lachten ons 'n kriek om deus „stapelzotte Pauwke* Pauwke1 Hij was nie groot. Maar daar om was X nie. dat we 'm Pauwke noemden. Hij was.... hij had.... Ja wat was X nou? Hij zag er zoo.... kinderachtig uit. Neeë, da’s ook X goeie woord nie! 't Was de onbedorven heid van z’n trouwe herte-oogen, die 'm kin derlijk deed schijnen. En de kleur op z’n kleine ronde wangen. Hy was rozig, had volle rooie lippen en geen spoorke van 'nen snor, wat in die dagen al héél „klnderachtig" stond! Daar bij zwart krulhaar, met alty 'n krulleke op z’n voorhoofd. Kortom:- ’nen tiep om te vernik kelen, maar.... waar j’oew eigen in vergissen kost! Want ik zag ’m er voor aan. als ie daar zoo -boven op die blljert mee z’n korte, breeje lyt stopd te wiegen op den muziek van z’nen trekzak, dat ie minstens nog alty was dat Pauwke Pejs van school, dat X mee 'n lachend gezicht opnam teugen tien man! Neeë, X was geen wonder, die ie, mee z’n klnderachtig gezicht, z’n onverschilligheid voor X vrouwvolk, hy die alleen werkte voor z’n moeder en nou en dan naar de kroeg kWarc meer voor ons dan voor z’n eigen plazier, dat ie ,,’t gekke Pauwke van Ulvenhout” wierd. Toen z’n moeder stierf, was heel X dorp ge spitst op gekke Pauwke. „Hebt ge 'm al ge zien?” „Hy zal nog gekker worden!" Maar X gekke was, Pauwke wierd nie gek ker, maar veul seerjeuzer en dit was wel gek....! Moeder kreeg ’n eerste-klas-begrafenls van duuzend gulden, daar werd geluid, daar wierd gerouwd of 'n Barones wierd uitgedra gen en Pauwke liep achter de kist van mahonie hout en zilver in kaarsrechte houding, zonder één traan en mee veul zachtheid in z’n mat glanzende oogen. ’tWas voor X eerst na drie dagen, dat we 'm zagen. En ,.X’’ viel *n bietje teugen. Later wierd Pauwke veul mager. Ik sprak *m ’na aan. „Pauw, ge zyt er nie half meer..?’’ - „X Valt nie mee, Dré. oew moeder verliezen! Maar.... één ding, man: ze is in den hemel, dat hee zé aan ir.y verdiend!” „Gy zyt ook alty goed voor heur geweest, Pauwke.” ven Op te vangen: ..Pour le peuple Espagnol, camerades. Pour les gooses de Madrid”. Het velodroom, dat aan 10 000 menschen plaats biedt, is tot barstens toe vol en versierd met Fransche driekleuren. Spaansch-republlkeinsche vlaggén en veel marxistisch, rood dundoek. De portretten van Lenin, Liebknecht en Luxem burg Charles en Rosa worden de twee laatsten kameraadschappelijk in den omgang genoemd prijken boven bergen roode bloemen. Het hoogtepunt is de speech van kameraad Thorez, die om zyn intieme verwantschap met Sovjet-Rusland by zyn bestryders van reehtsch de „mujlk” heet. Hij verheeriykt natuurlijk Sovjet-Rusland, Lenln, niet minder 8talin, wien hy thans obediëntie verschuldigd is; hy veroordeelt de non-lnterventie-politiek ko- nonnen voor Spanje! roept de zaal, die al lang weet hoe het moet en hy vaart uit tegen de fascistische dictaturen en tegen de Trotskisten, die hy met de fascisten tegen Stalin ziet sa menzweren. Het effect wordt bereikt, de zaal raakt in een paroxysme van vervoering. Bet door de „Humanité” dagen achtereen aan haar 400.000 lezers aangekondlgde sensatie- nummer, het optreden van de 24 dansers van Valencia, is daags tevoren afgelast op aan dringen van hoogerhand, daar de regeering haar non-lnterventie-politiek niet gecompromitteerd wenschte te zien. Stond deze massa-meeting onverzocht in het teeken der Sovjets en der Internationale, eenlgs- zins anders was de sfeer op het nationaal con gres der C. P. F., waarvoor de feestzaal van het raadhuis te Montreuil ter beschikking was gesteld. Hier had de communistische party een mas ker voorgebonden, dat het zy terloops opge merkt wat nonchalant was opgezet en te veel van het ware gelaat liet zien, dan dat de maskerade geslaagd kon heeten. Thorez wierp zich op als de kampioen der democratische vryheden en als nog steeds over- vrouwen die maar van heel Wat anders. Wee.ien kent massale ultverkoop-periode in Januari niet alleen misschien uit dien hoofde dat de Wle- nerinnen het veel te druk hebben met andere zaken met hun baJs! In Januari dAnst heel Weenen Niet Nog eenlgen tyd gaat’het zoo door, doch even voor wy het hotel bereikten was er haast nog een ongeluk gebeurd, wat gezien den meer dan wrakken toestand van het karretje geen ver wondering behoefde te wekken. Wat was er in- tusschen geschied? De bodem van het wagentje, waarin de schil der was gezeten, had zich plotseling begeven, met het gevolg dat hy er door zakte. Tot zyn geluk kwam hy met zyn beenen het eerst op den grond terecht. Hy was nu om zich hot veege lijf te redden wel genoodzaakt in vollen galop met wulvendé lange haren (waar een artist die zichzelf respecteert nu eenmaal niet bulten kan), tusschen X chassis van den wagen mee te rennen. De paardjes worden met veel moeite tot staan gebracht en nu kan hy zich, geheel ontdaan, uit zyn benarde positie bevryden. Eenlgszins op adem gekomen waren zyn eer ste woorden; hoe bestaat het! Geef my maar een potje bier. Daar hét-hotel In de onmlddeliyke nabyheid lag. waar het ongeval hadden wy het laatste gedeelte maar te voet afgelegd. Wy konden nu de situatie eens op nemen. Het hoofdgebouw staat midden op X erf, ter- wyi de beide zykanten en de achterkant door eenvoudige langwerpige gebouwen zyn ingeno- voor niets komen de meest beroemde walsen uit Weenen en niet voor niets is de muziek van Johann Strauss een onultputtelyke bron van Inspiratie voor de vele film-scenario- schrijvers. Weenen houdt er van te dansen, te lachen en te zingen het houdt er van zorge loos te zyn en het Is het in Januari meer dan in eenlge andere maand. onbegrijpelijk hoe al die stoffen-wln- 'Inkeltjes, al die kleine en groote klee- dlngmagazijnen, al die snulsteryen-winkels hun bestaan vinden. Want zooals er bij ons op on geveer lederen hoek van de straat een sigaren winkel staat, zoo staat er in Weenen op lederen hoek van de straat een kleeding- of stoffen- Hjagazijn. En wat die te zien geven In de Ja nuari-maand dat kan voor een Wienerin een even groote tantaluskwelllng zyn als voor ons de geweldige koopjes. Daar staan avondjaponnetjes te kust en te keur van de mooiste en kostbaarste tot de meest eenvoudige, maar alle smaakvol ten- weelde waarvan u het bestaan niet vermoedde het is een verscheidenheid, die aan een stuk door boeit en als we dat aanzien dan kunnen we begrijpen dat de vele winkels inderdaad een bestaan vinden. Want u moet niet denken dat er op die Zaterdagavonden in Januari geen andere bals zyn dan dat eene groote dirndl- bal. Er zyp gecostumeerde bals verscheidene zelfs en gewone bals. En .hoe worden al die bals In het leven geroepen? Het gaat er zoo dat de gemeente Weenen verscheidene bals In de grootste zalen van de stad uitachryft, waar van de opbrengst voor liefdadige doeleinden gebruikt wordt maar het is niet alleen de gemeente die zulke bals uitschryft groote offlcieele vereenlgingen doen hetzelfde en op het groote jaariyksche „Kunstler-Bal" kernen verscheidene bekende persoonlykheden uit film en theaterwereld meestal niet den heelen avond, want er zijn altijd zooveel liefhebbers voor hun handtéekenlngenEn ledér jaar is hét groote bal in de opera waar alle offl cieele regeenngspersonen met hun dames ver schenen waar de plaatsen verhuurd worden aan mindere góden om de élite van het land in de meest schitterende uniformen en toilet ten te zien dansen. Het is Inderdaad zóó dat Weenen danst in Januari. Want niet “ligingen schrijven bals Iniglng doet het, groot of log eigens en van schrik liet den meester de duuzend regels „vallen”. Pauwkelachte. Wreef over z’nen kon, langs z’n gezicht en X bloed liep In één oog. Pauw kneep dat oog dicht en bleef mee X an dere lachen. Toen hield d’n meester 'm onder de pomp en spoelde Pauwke proper. Maar al wie gedocht zou hebben dat Pauwke bleek zou worden en wegdruilen, die kwam fall- kant uit. Een meiske in de klas wierd mlsseiyk. Dpt was Sjouwke Kools. Daar is gekke Pauw twin tig Jaar later nr.ee getrouwd. Sjouwke had tien Jaren gevrejen mee ’n ander en Pauwke had gewacht tot X af was. Sjouwke en dieën .An dere" trouwden toen binnen X Jaar mee n ander, iets wat Je wel meer zjetI Pauwke Pels was Intusschen X „gekke Pauw ke'’ geworden, als ie naar de dertig Jaren liep. En daar waren veul reden voor Ten eerste keek ie nie naar de wefkes. Zoo- iets laten „kearels" van achttien nie óp zich zitten en die van vyfentwintig tellen 'm nie- meer mee. Ten tweede bleef Pauwke by zyn moeder vader was dood en schaamde z'n eigen niet er rond voor uit te komen, dat ie heel veul van z’n moeder hield. DAArom verklaarde X X vróuwvolk 'm tot „gekke Pauwke”. Want zoo fier en zoo gelukkig de moeders zUn op zonen, die haar op de hemden dragen zoo slecht kan X- vrouwvolk dat van de mannen velen! Vreemde, maar trieste waarheid, amico; te verklaren mee dat eene woordeke: „Jalou- zle". Gekke Pauwke werkte van den vroegen mor- tot den laten avond, of le voor ’n huis houwen van tien kinders te zorgen had en mee dat verdiende geld „lee ie zyn moeder in de watjes,” die X mooiste leven van Ulven hout had! Wat Pauwke's streven was, „want zooals hy ’n moeder had, zoo was er maar één,” vertelde-n-le geren. Ge kost X huiske van uit de verte kennen, zoo prontjes zat X In den verfzoo mooi pronkten de kanten gordynen achter X blinkende glas; zoo ryk bloeide langs de deur de klimroos in X schoon ste voortuintje van heel X dorp. En met moe der in glanzend zwarte zware zy, ging Pauwke trotsch 's Zondags naar de Hoogmis, brocht haar op haar „eigen plaats”, dicht by den preekstoel, voor welke plaats Pauwke leder Jaar 'n groot bedrag neertelde by den koster. Derdens brak gekke Pauwke nou en dan men. Hier zyn ook de keuken en de bedienden kamers gelegen. De vporkant van X geheele erf Is door een yzeren hek afgesloten, terwyi de poort bestaat uit twee zware gewitte pilaren, die van onderen geteerd zyn tegen de vochtigheid van den grond. Over X algemeen ziet alles er vervallen uit. De eigenaar, een Singkeh-chlnees, komt ons begroeten en zal ons de kamers wyzen, terwyi Inlandsche bedienden de bagage binnen brengen. Onze verbiyfplaats bestaat voor leder uit twee vertrekken, waarvan de wanden uit gespleten en gevlochten bamboes zyn samengesteld. De slaapkamer is erg donker, maar de voorkamer geeft een mooi uitzicht op het plein, dat geheel met heeriyke vruchtboomen beplant Is. Het meubilair van de voorkamer bestaat uit een manke tafel en twee dito ligstoelen, een verweerden spiegel en een lompe ongeverfde schryftafel. De slaapkamer heeft, vooreerst, een ledikant met een gescheurd, gelapt gazen gor- dyn tegen de muskieten; voorts een geverfde waschtafel, een wankelenden kleerenstandaard, een stoel waarvan de matten zitting er uit ziet als een accoordciter. waarvan de snaren ge sprongen zyn en elndeiyk een ouden gebarsten spiegel, waarin mijn gelaat er alleraardigst ver minkt uit ziet. De witgepleisterde kamers hebben èen plafond van grys geverfde matten en de steenen vloeren zyn belegd met een van rotting gevlochten ta- pyt, dat zoo gescheurd en ultgerafeld is, dat ik telkens gevaar loop te vallen. Ik vroeg eens naar den prys en men be richtte my dat ik tegen betaling van 5. per dag het vrye genot zou hebben van dezen augiasstal en deze invalide meubelen; verder drie maaltyden per dag en op gezette tyden een vryen borrel. Direct na aankomst bracht een inlandsche jongen ons thee met brood. Hollandsche kaas en boter, welke laatste van wege de hitte er uitzag als olie. Onze schilder was dan ook over het geen hier werd aangeboden zeer begrypeiyk slecht te spreken, doch zoo. toen hy kennis maakte met onze Indische vruchten, verander de zyn stemming geheel en hy kon geen woor den vinden om zyn enthousiasme uit te drukken. De nangka. vond hy. smaakte naar fyne room kaas. de banaan was sapryker dan die van Egypte en wat betreft de manggoestan, vond hy, dat deze wel zeker de koningin der tropische vruchten moest zyn. Over den vorm, die vol komen rond is. de schil die van buiten violet kleurig. van binnen bloedrood en het vleesch wit. raakte hy niet uitgepraat. De smaak was fyner dan de beste druiven en de geurige frlschheld overtrof alle vruchten, die hy tot nu toe geproefd had. Evenals onze buren zetten wy ons op ons gemak in de voorgalery neder. We waren weldra omringd door Bantamsche en Chineesche koop lieden. die hun waren voor ons uitstalden. Het loonde wel de moeite deze collecties eens nader te bekyken. Niet alleen wapenen, sarongs en mousselinen worden hier in deze kampongs vervaardigd, maar ook allerlei smaakvolle koperen gereed schappen. beteldoozen, watervaten enz. en voor al die verwonderiyke maaksels van goudsmeed- en Juwelierskunst. Men moet zich verwonderen hoe deze werke lijke meesterstukjes met zulke gebrekkige mid delen en gereedschap worden voortgebracht. Een hamer, een looden plaat, eenlge graveer stiften, een zeer eenvoudige smeltkroes, dat is alles wat de kunstenaar behoeft en het is dan ook geheel zyn eigen werk, door hem zelf be dacht en uitgevoerd. Myn vriend, de artist, moest wel constateeren dat deze arbeid zeer veel tyd in beslag nam, doch als het werk eenmaal voltooid is, is er ook een waar kunstwerk geschapen, waarmede geen fabrikant van de meest volmaakte machi nes kan wedyveren. Ook bamboe-doozen met sieriyke ingebrande Hindoe-motleven vragen uwe aandacht. Wel is bamboe een der merkwaardigste voort brengselen van dit land, waarvan de inlander op allerlei wyze profyt trekt en dat tot de meest verschillende doeleinden wordt gebruikt. Geheele huizen worden, uit- en inwendig, van bamboes opgetrokken en deze lichte en toch stevige woningen bieden niet alleen weerstand aan de geweldige stormen en veelvuldige aard bevingen, maar zy zyn ook de beste beschutting tegen de aanvallen der tygers. Deze dieren toch hebben een afkeer van bamboes, met zyn harde en gladde bast, waarop hun tanden en nagels zich afstampen; ook is een bamboe-kooi de beste kerker voor een tyger. De luiken en grendels van deuren en ramen, de korven waarin de rijst wordt gekookt, stoe len, manden, muziekinstrumenten, huisraad en honderden andere voorwerpen meer. worden alle van bamboes vervaardigd. Daar myn vriend de voertaal in Indlë, het Maleisch. nog niet machtig was, moest Ik er voor opdraaien allerlei zaken voor hem op te koopen, daar men zonder routine leelyk beet genomen wordt. Ik was dan ook verheugd toen er plotseling een zwaar onweder kwam opdagen, vergezeld van had plaats gevonden, hevige regenvlagen, waarop de kooplieden over haast de beenen namen en wy flink vermoeid zynde onze slaapkamers opzochten. Den volgenden mogen was X voor my om vyf uur réveille. Hoe myn vriend den nacht bracht In een volgende schets. kunnen helpen en Pauwke droeg z’n krui», zooals O. L. Heer X waarschyniyk snel X beste vindt. Daar waren er, die In nood naar Pauwk» gingen, mee de gedachte van: „hy is toch nie wyzer en zal wel helpen.” Zoo wierd le veul arm. X Huiske verviel. Wat versleet werd nie meer hersteld of aangevuld, alleen z’n „kapelleke dat bleef. Pauwke had elgeniyk voor geen- rnensch meer te zorgen, ook al zorgde-ie dan voor tientallen anderen, zooveul als ie kon. Maar hy wierd ouwer, zwakker, de verdiensten veul minder. En op X end kost ie alleen nog maar helpen door gebed, moest le vertellen. XWas allemaal op, behalve z’n goeie hart, da alty klopte voor anderen. En toen gebeurde 'm Iets wie zal zeggen of X „toéval” was....? Maar "n radeloos moe- derke kwam Pauwke’s hulp, z'n gebed vragen, voor haar kiqdeke, dat opgegeven was door den dokter. „"k Zal doen waX kan," had Pauwke ge reed „ik lieb drie goeie voorspreeksters in den Hemel, dus....” X Kindeke werd beter! En de dokter, die X lykske docht te komen schouwen den anderen morgen, liet zich ont vallen: ,,’t kind is behouwen, daar is hier Xi wonder gebeurd.” En zoo, amico, zoo „Pauwke Bidfrons". Want al wat in moeiiykheden zat, ging naar Pauwke. mee X verzoek „bidfrons." Komende van X kerkhof, is le biddende on der 'n auto geloopen. Z'n leste woord was,... „God....!" Hy is begraven, ’s morgens in de vroegte» doodarm. Voor Pauwke Bidfrons was er niks overgebleven. Hy had nooit oac z’n eigen ge docht. Maar toch had le nog Xi testament. Z’n kapelleke te verkoopen en den opbrengst te geven aan meneer Pastoor voor den armste der parochie. Kapel en trekzak (waar te de leste Jaren orgelmuziek op spuide) brochten 26.75 op. „Gekke Pauwke”. Jawel! Nog vrat meer van zulke „gekken" op deuze „verstandige" weareld en de wereld is geen gekkenhuis meer! Veul groeten van Trui én als alty geen haarke minder van oewen Y edere groote stad heeft onmiskenbaar haar I eigen sphee? een spheer die steeds wis selt die Iedere maand wisselt, al naar mate de jaargetyden met hun verscheidene aspecten hun invloed doen gelden. En dien In vloed merken we op velerlei gebied en op veler lei wyzen. In de eene groote stad anders dan in de andere en in de stad weer anders dan op het platteland en in de dorpen afhanke lijk van den aard en het werk van de menschen En zoo staat de Januari-maand van Hollands hoofdstad in een heel ander licht dan nuari-maand van Oostenrijks hoofdstad: nen. In Amsterdam staat zy in het teeken zelfden Paulus, Gerardus, Frahciscus Pelsner bedoel. Ja, ik zeg dat zoo op voorhand, want ik besef heel goed, dat X ’n bietje vreema schynt. de Ja- Wee- van den uitverkoop alle winkels hebben in die maand deze overeenkomst, dat ze hun winter voorraad opruimen en van al hetgeen Je zou künnen en willen koopen, daar loop Je gewoon van te watertanden. In Weenen is het gansch anders gesteld de Januari-maand. Daar loopen de meisjes de vrouwen niet te watertanden van al de köópjes die de winkeliers him aanbieden die Amico, Paulus, Gerardus, Franciscus Pelsner werd kortweg ge noemd: pauwke Pels” en meestal: ,Gekke Pauwke”. In z'n leste levensjaren hlette-n-le: .pauwke Bidfrons.” Als ik nou en dan „Gekke Pauwke en .Pauwke Bidfrons” door malkander gooi, la deus vertelsel, dan weet ge dus wel, da ’kaden zelfden Paulus, Gerardus, r._l— e Fransche communisten hebben pas een roerig weekeinde achter zich. De massa's A—' zyn weer eens in beweging gebracht. In de Pary sc he win ter wielerbaan was een feestavond georganiseerd ter herdenking van de verjaring van Lenin’s sterfdag. Tevens diende deze avond tot herdenking von Karl Liebknecht en Rosa Luxemburg. Wy zyn uit nieuwsgierigheid eens naar deze massa gaan kyken. Inderdaad was de propa ganda er in geslaagd tusschen de tien en twin tig duizend partygangers van Thorez op de been te brengen, die de toegangen tot de wielerbaan belegerden. Wat aan deze massa vooral opviel, was het groote aantal kleine burgers, dat er deel van uitmaakte. Het type, dat den kleinen winkelier verraadt. De campagne, die de Communistische party Frankryk op touw heeft gezet om vasten voet te krygen in dezen stand, die in Frankryk, zooals bekend, een zeer groote bevolkingslaag beslaat en die meer dan welke bevolkingsgroep ook van de door de Volksfrontregeering en dus ook door de communisten doorgevoerde devalu atie te lyden heeft gehad, schynt dus wel in vruchtbare aarde te zyn gevallen. Geen ongemoedeiyke massa overigens; mannen, die eerst een goed hadden over de „zlnc”, .veel het huls wordt maar wetmg van de Interna tionale gezongen. Er is geen gebal van opgesto ken vuisten, dan om plezier .te doen aan een of anderen persfotograaf, die magnesiumllcht- opnamen van de massa wil triaken. Als een groot- vangnet wordt een Spoansche, violet-geel-roode vlag uitgevouwen, om de ga- slotte zyn de Weensche modehuizen niet voor niets beroemd. Maar niet alleen avondjapon netjes zyn er uitgestald. In Januari schynen alle provincies vertegenwoordigd te zyn door hun verschillende kteederdrachten en dat is het meest fleurige schouwspel dat men zich In kan denken. Winkel na winkel toont u de eene dlmdl ha «te andere dimdls uit het Noorden en Zuiden uit het Oosten en Westen dimdls voor jonge meisjes en oudere vrouwen, kostbare en eenvoudige, ouderwetsche en mo derne en het geheel vormt een bonte men geling van kleuren waar de bezoekers van Wee nen niet genoeg van kunnen krijgen. En dan de stoffen-magazy nen die hebben étalages vol dirndlstof, felle kleuren naast el kander, gewone katoenen stoffen bedrukt met kleine witte bloempjes, gestreepte stoffen voor andere soorten dirndls, zy voor schortjes. Er zyn «énkels met bonte shawltjes, broches, taschjes, versieringen voor in X haar, prach tige gordels, speciale schoentjes, waaiertjes. Alles en Alles voor de vele dlmdlbals. En zoo’n bal het is een onvergetelyk feest daar zyn honderden menschen. allen in de kleederdrach- ten van het platteland en dat is een kleuren- „Jawel, Dré, zekers. Ik hoop alleen maar, jonk, da X ze «ooit één minuutje verdriet heb gedaan." „Zal best losloopenl" ,4k hoop X. X Heb drie dagen, dat ze boven eerde stond, by d’r kist zitten praklzeeren daarover.... afyn. Moeder is gelukkig en meer kan ik nie verlangen. Oudoe!” Pauwke wa$ geblazen. In de „Gouwen” hebben we 'm nie meer ge zien. Dieën gang Is le in z’nen rouwtyd ver leerd. ’n Paar jaren later trouwde-n-ie mee z'n Sjouwke endAt liep triest af. Sjouw stierf binnen X Jaar. Liet 'm achter rr.ee 'n teer, teer dochterke, waarvoor ie werkt» dag en nacht. Toch kost le X kindeke nie behouwen. Als X vyf jaar was en er uitzag als twee, dan he melde ook X kindeke. Toen was Pauwke veul ouwer geworden. Ruim zeuven jaren aan één stuk had ie ge vochten teugen den dood voor alles wat m X liefste was dAt valt, om Pauwke's woorden te gebruiken, nie mee! Mager, mager wierd le als 'n talhout. Z’n zwarte krullen vergraauwden en stuikten tot staalgrijze pieken en mee z’n veertigste was le wit. X Kinderiyk-trouwe kopke was weg. De don kere. matte oogen smeulden in 'n wit gezeht. Hy kwam nieverans meer dan In de kerk en en op zyn werk, 's Zondags zat ie heele dagen in X huiske van moeder-nog voor X raam te lurken aan ’n *pyp. 's Zomers zat 1e voor de deur. „Gekke Pauwke” had Ik byna nlemeer ge hoord. Hoogstens op deze manier: „Pels, ge weet wel, Pauwke Pels, gékke Pauwke!" Want na zynen trouw en teugenslag daarin, na X verlies van z’n kindeke. was Pauw by X vrouwvolk In achting gestegen. Maar toen ie „op z’n eigen" bleef, naar ‘n tweede vrouw verder nie omzag. alleen z’n huiske bestierde, de graven op X kerkhof tot de schoonste van Ulvenhout maakte, veul vroom leefde, en toen ulttekte dat 1e van de kamer, waar moeder, vrouw en kind gestorven waren, 'n soortement kapelleke had gemaak toen gingen de vingers weer naar de voorhoof den mee deus’ woorden: „zlede nou wel?” Maar Pauwke ging zynen weg. Eenzaam. Hy was vrlendeiyk voor iedereen, behulpzaam ab alty. gereed v«x>r «ten arme, bereid voor den zwakke, klaar v«x* iedereen dien te docht te planken van deze puffende barkas. Ik was niet de eenlge Europeaan aan boord geweest, doch had vanaf Singapore een mede reiziger gekregen en wel iemand, die als kunst schilder Java wilde bezoeken en waarmede Ik al spoedig nader had kennis gemaakt. Daar hy rustig studies hoopte te maken, hadden wy besloten, vooraleer wy naar een der hoofdplaatsen zouden vertrekken, eerst eens naar het binnenland te gaan en zooveel moge- lyk de route te voet of te paard, dan wel met een ander voertuig af te leggen. Deze reis door West-Java betobft wel interes-’ sant te worden, daar ik bepaald nieuwsgierig ben te ervaren, hoe voor my bekende zaken zich aan X «xig van een kunstschilder zullen voor doen en hoe hy denkt over menschen en din gen In dit voor hem geheel vreemde en ge heimzinnige land. Onze bagage laat ik naar de douaneloods plkoelen. welke al spoedig na een vluchtig on derzoek wordt prysgegeven. Nu moeten wy trachten een paar karèta-pér wagen op veeren te bemachtigen, die ons naar het eenige hotel ter plaatse zullen bren gen. wat echter eerst na een half uur zoeken gelukt. Laatik by voorbaat even zeggen dat X geen pretje Is, om In dit soort voertuig langere toch ten te moeten afleggen. Het is een gammel morsig stelletje, dat van roestige spykers en touwtjes aan elkaar hangt De assen zyn geheel uitgesleten, waardoor de wielen heen en weer slingeren en de slappe veeren onder het ryden telkens hevige schokken veroorzaken. Het karretje wordt van voren bestegen en men moet bepaald lenig zyn om zonder bullen of schrammen op het harde bankje te be landen. Gedurende den geheelen rit is men genood zaakt met opgetrokken knieën te zitten en zich krampachtig aan de styien van de kar vast te klampen. Direct na het afi galop over, waarftj houdingsvermtigen bezitten. Myn reisgenoot heeft zoo ver Ik bemerk geen tyd om zich aan al deze ongemakken te storen. Vermoedelyk Is zyn geest geheel vervuld van al het vreemde, wat hy om zich ziet en hy staart in extasie naar de prachtige eeuwenoude tamerlndeboomen aan belde zyden van den weg. t.. en

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 43