PUN! tv PHILIPS Jeugd van heden de Vlucht naar Wadden INDISCHE PENSIOENEN *P«1 9 VERGEEFSCHE STRIJD TEGEN'HET IJS NIEUWE RADIO onnette c^etu JA I Kr ZATERDAG 30 JANUARI 1937 VAN WEEK TOT WEEK 2 Wetsontwerp gewijzigd 3 6 'oeitel •en - 7 8 - met 9 10 11 M2 gegrepen 13 14 15 Steun aan kleine boeren een Ongeveer 35 gulden per bedryf Ijsbreker snelt te hulp Nood geinen uitgezonden Meisje doodgereden Geen audiëntie Academische examens 1 EERSTE KAMER OVER BIJZ. VRIJW. LANDSTORM Berichten over ontmoeting met Prinselyk Paar uit de lucht „Een voor de bescherming der volksvrijheden gewenscht instituut** Vacantiereis van de Koningin Vriendschappelijk contact met onbestuurde stammen LEDEN VAN EXPEDITIE TERUG GEVONDEN Het eiland Urk nog steeds niet te bereiken Mislukte inbraak in een pastorie Niemand sal by de herberekening méér in pensioen achteruitgaan dan volgens de thans gel dende kortingswet ster- 'elka Icht- was in prijzen vanaf f 89. i - Na het passeer en van twee auto’s, vond men haar lyk langs den weg liggen Met hazen heen, met menschen terug De Mississippi, een der grootste rivieren ter wereld, welke dit jaar groot er catastrofe dan gewoonWk heeft veroorzaakt in de Ver. Staten. tr •- DIVIDEND TWENTSCHE BANK een Neemt Uw potlood. Vultcuriositeitshalvc eensde kolommen in met „ja” of. „neen”Moeten veel vragen met „neen” beantwoord worden?Dan is het hoog tijd, dat U een nieuwen Philips hoort. Gaat naar Uw handelaar, en laat U Philips demonstreeren. U zult dan ontdekken, welk een veelomvattende hervorming op radio-gebied heeft plaats gehad, zonder dat U iets v^n deze totale omwenteling besefte! Daders schoten op den pastoor en namen daarna de vlucht Ameland en Schiermonnikoog bevryd uit hun isolement °d»om0» ergens A 1 Heeft <1 ”9» I» Uw 5 »oe»fe/ Heeft Uw Ou*°’’’oh'uSt uitgerust D. kristalheldere ontvangst kunt spreken I dubbelt anti-loding schakeling» I I X i Ou Va eens: of zulke periodes de gelukkigste zoo hebben dat den 1-3 1—3 (-1 I V Is de i dat de "9onh*orpen I is» Het gewicht aan post en vracht was aoo hoog, dat twee vluchten noodig bleken, om alles te vervoeren. Zoodoende konden dan ook met de eerste vlucht geen passagiers medegenomen worden. Om half twee rolde de Fokker over het bevroren veld en kor ten tyd later steeg von Weyrother weer op. De postboot Insula, die Vrijdagmorgen tien uur uit Kampen is vertrokken om het eiland Urk te bereiken, is. zonder bij het eiland te hebben aangelegd, om vijf uur in den middag te Kampen teruggekeerd. Het Us om Urk was aoo sterk, dat de boot Is hef energie- met I.— De gewone audiëntie van den minister van Flnancièn sal op Maandag den Isten Februari aa. niet plaats hebben. station sschogl in Uw grootst denkboi De in het stationsgebouw achtergebleven rei zigers en journalisten luisterden bij de radio naar de berichten van den marconist, aan boord van het vliegtuig. Om twee uur werd geseind, dat de antenne Ingehaald moest worden voor de landing op het Amelandse he strand. Tien minuten later waren de post en vracht uitgeladen en ging de reis verder naar Schier monnikoog. waar het toestel om even over drie uur landde. Vier passagiers werden van Schiermonnikoog mee teruggenomen naar Groningen. re- ca- op -verbruik van het beschikbare ei— r-s Is de weergave-kwaliteit in Uw toestel zoodanig, dot U inderdaad van I "hing f ,id,*,i9"ool-co»>frole. ■Wil Donderdagavond te ongeveer half acht wer den noodseinen waargenomen op de Wadden in het Molengat, Zuid-Oosteiyk van Hollum. Aangezien door Ijsgang de reddingboot niet kon uitvaren, ging de bemanning van de redding boot, onder letdtng van schipper B Ney te voet naar de plaats, waar men de noodseinen waar genomen had. Over het Ijs kon men tot op on geveer vUf-en-twintig meter afstand van deze plaats komen, waarna met behulp van een zoek licht werd vastgesteld, dat men te doen had met de boot van den heer Teerling, een vroe- geren bewoner van Ameland, die thans in de provincie Groningen woonachtig is. Gerulmen tijd werd getracht de aandacht te trekken men wist niet of er personen aan boord waren doch toen op geen enkele wijze werd geantwoord, ging men weer huiswaarts. De boot ligt nog op dezelfde plaats, doch men kan niet vaststellen of er wel dan geen menschen aan boord zijn. De heer Caton is daar ter plaatse in vrtend- schappeiyk contact getreden met eenlge nog on bestuurde stammen totaal ongeveer 5.000 zie len terwijl aan da Bloemen-rlvler twee ver dwenen Kapaukoei, die tot de expeditie van dr. Colljn hadden behoord, zjjn teruggevonden. Deze personen zijn naar de plaats van hun her komst teruggebracht. Naar men ons meldt, zijn de berichten om trent de ontmoeting van-H.M. de Koningin met het Prinselijk echtpaar te Zell am See uit de lucht gegrepen. De details van het reisplan zijn nog niet vastgesteld, terwijl ook het verblijf van H.M. te Zell am See in geenerlei verband staat met de aldaar te houden sportfeesten. HM. hoopt in Zell am See dezelfde rust te zullen vinden, welke zij m Igls heeft genoten. De beide Urker booten Geusau en Sirena hebben gistermorgen vergeefs getracht Urk te bereiken. In het Ijsselmeer Is, zoover het oog reikt, geen open water te bekennen. De Ooster- storm jaagt de Ijsmassa's op het Enkhulzer zand tot heuvels op. Tegen deze Ijsmassa’s hebben de Urkerbooten het moeten afleggen. Omstreeks twaalf uur zijn de beide schepen met veel moeite in de haven van Enkhulzen teruggekeerd. Zoo- dra de wind gaat draaien, zal men opnieuw pogingen doen om Urk te bereiken. De Stanfrlesboot, op weg van Amsterdam naar Friesland is in de haven van Enkhulzen blijven steken. De lading zal met vrachtauto’s verder worden vervoerd. Uit de richting Amsterdam reed omstreeks zeven uur een vrachtauto, die moest wijken voor een tegenligger uit Zaandam. Deze auto reed met felle koplichten. De wagen uit Am sterdam gaf door seinen met zijn koplampen te kennen dat de auto zijn lichten moest dempen. Dit deed deze echter niet. Nadat beide wagens elkaar gepasseerd waren vonden passeerende wielrijders langs den weg een vernield damesrlj- wiel en op eenigen afstand een meisje, dat reeds overleden bleek te zijn. Oogenblikkelijk gal men het bureau Adelaarsweg te Amsterdam van een en ander kennis en na korten tijd was politie en geneeskundige dienst ter plaatse. Het stof felijk overschot is naar het Binnengasthuis te Amsterdam vervoerd. De wagen met de felle koplampen is doorgereden. Er ia een zeer vaag signalement, de politie tracht den chauffeur op te sporen. Hiertegen werd van verschillende zijden opgemerkt, dat de Bijzondere Vrijwillige Landstorm in geen enkel opzicht het karak ter van een „partyleger” draagt, doch een voor de bescherming der volksvrijheden In hooge mate gewenscht instituut is, dat ten doel heeft, zoo noodig, de binnenlandsche rust en orde te handhaven, ook tegenover de Nationaal Socialistische Beweging, deze die mocht pogen te verstoren. In de memorie van antwoord in zake het wetsontwerp tot herberekening der Indische pensioenen heeft de minister dit wetsont werp zoodanig gewyzigd. dat met behoud van het voor de oude en nieuwe pensioenen voordeelige systeem van herberekening, niemand méér in pensioen zal achteruit - gaan dan volgens de thans geldende kor tingswet Voorts is de werkingsduur der wet terug gebracht tot 1 Januari 1940. terwyi voor oogen moet worden gehouden, dat, wat er na dien datum ten aanzien van de herbere kening ook moge geschieden, aan de ver- hooglng. met name van de militaire pen sioenen van vóór 1920. een blijvend ka rakter niet kan worden ontzegd De oorspronkelyk geraamde besparing van f73 mllhoen zal hierdoor worden te ruggebracht tot ongeveer f 4 mllhoen In afwachting van de resultaten van da rt proeven onder leiding van het departement van Sociale Zaken Inzake de tewerkstelling van'* kleine boeren Op het elfen bedrijf daar, waar zoogenaamde zichtbare werkobjecten aanweri» zijn, heeft de minister van Landbouw en Vls- schery besloten een feirecten ftnancieelen steun aan de kleine boeren te verleenen. er niet doorheen kon komen. Hedenochtend vroeg zal men opnieuw trachten het eiland zoo dicht te naderen, dat post en passagiers aan wal kunnen worden gebracht. sponning f '"d'COfi» Voor dezen steun komen alleen die kleine boeren in aanmerking, wier hoofdberoep in den landbouw ligt, met dien verstande: a. dat de bedrytsgrootte niet kleiner is dan 1 HA. en niet grooter dan 4.99 H-A.; b. dat zy niet aangeslagen zUn in de rjjks- Inkomstenbelastlng, gemeentefondsbelasting of vermogensbelasting. By de verdeellng van het door den minister van Landbouw en Visschery beschikbaar ge stelde bedrag zal onderscheid gemaakt worden naar gelang de bedry fsgrootte van 1 tot en met 299 of van 3 tot en met 4.99 H A is. Aan hen. die een bedrijf exploiteeren van 1 tot en met 2.99 H.A.. zal een grooter steunbedrag worden uitgekeerd, dan aan hen. die een bedrijf ex ploiteeren van 3 tot en met 4,99 H A. Aan het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begroötlng van binnenlkndsche zaken is het volgende ontleend: Verscheidene leden brachten den minister hul de voor zyn ten aanzien van de gemeenten ge voerd beleid. Verschillende leden, waardeerend de zorg van den minister voor de autonomie der gemeenten, vestigden er de aandacht op, dat in toenemende mate de gemeenten by de uitvoering van wet ten worden gepasseerd. Eenige Sndere leden waren van meenlng, dat de minister onvoldoende oog heeft voor de ver antwoordelijkheid van de gemeentebesturen. Enkele leden merkten op dat de Byzondere Vry- wlllige Landstorm meer en meer een partyieger wordt, waartoe wel naar eenzydige ontwape ning strevende en dergeiyke personen, doch niet de leden der Nationaal Socialistische Bewe ging, die het communisme bestryden en voor een sterk leger yveren, mogen behooren. Men bereidt op deze wyze een stryd tusschèn de burgers van het eigen land voor, doch vergeet de verdediging tegen het buitenland. inncMing VOOr Enkele leden oefenden crltlek op de wyze, waarop in sommige gemeenten, by de Neder- landsche grens, de vryheid van werkloozen wordt beperkt. Andere leden konden fach met deze crltlek niet vereenigen. De practyk heeft reeds aangetoond, maatregelen niet nutteloos werden getroffen. toestel zoodanig 0 leesbaarheid bereikt Naar wtf vernemen, zal aan de jaariyksche algemeene vergadering van aandeelhouders van de Twentache Bank N.V. worden voorgesteld over het jaar 1938 een dividend uit te koeren van 5 pek (v. j. 3 pok). AMSTERDAM Doet, ex Rechtsgeleerdheid F. J. O. Habermehl en J, H. Ekering. Verder bevonden zich nog vyf personen aan boord, beneveng 170 K.G. poet. Voorla een kist gist en een koffer levensmiddelen. Von Wey rother vloog op 300 M. hoogte langs de Oost kust van Noord-Holland naar Enkhuizen. van waar het grootcndeels bevroren IJselmeer werd overgevlogen Men had met een fltnken tegen wind van meer dan 40 K M. sterkte te kampen. Ten Noorden van Lemmer bevond de P. H.- A. E. B. zich boven Frieschen bodem, nog steeds in lichten sneeuwstorm. Doch eenmaal het Tjeukemeer gepasseerd, waar enkele binnen vaartschepen in het ys vastgevroren zaten, klaarde het weer even op Op Eelde. het vlieg veld van Groningen, werd de komst van het K. L. M -toestel reeds met veel belangstelling verbeid. De hall van het stationsgebouw was vol postzakken en kisten. Ruim 500 kilo was hier verzameld. 306 K.G. voor Ameland en 319 K.G. voor Schiermonnikoog. Bovendien was 106 K G. vracht verpakt voor Ameland, waAronder twee groote kisten Hcn- gaarsche hazen, twaalf in getal, springlevend en onbewust van de reis, welke den dieren te wach ten stond. 9*luidlooz, In den nacht van Donderdag op Vrijdag is te Spekholaerheide een mislukte poging tot in braak gedaan in de pastorie. Drie mannen drongen de pastorie binnen en begaven zich naar de kamer van de dienstbode, wie zy om de sleutels van de brandkast vroe gen Het meisje verwees hen echter naar den pastoor. Hierop begaven zy zich naar diens slaapkamer. Zy klopten aan de deur, doch de pastoor deed niet open, waarop de onverlaten door de deur schoten. Hierna namen zy de vlucht, zonder iets van hun gading gevonden te hebben. Een survetUeerend politieagent had het schie ten gehoord. Hy zette de mannen achterna. Dezen schoten eenlge malen op hun achtervol ger, waarna zy in de duisternis ontkwamen TOt nog toe ontbreekt elk spoor. Vrydagavond omstreeks zes uur vertrok de ys- breker Daniel Goedkoop van de N. V. Reedcry voorheen Gebroeders Goedkoop naar het IJsel meer. De ysbreker zou trachten twee booten van Lemmer en een van Kampen, t. w. de stoomschepen Jan Nleveen. Holland en IJs- sel te bereiken en naar Amsterdam te brengen. De ysbreker Wlllemina van dezelfde ree- dery wordt in gereedheid gebracht om het Merwedekanaal tot Vreeswyk open te breken. Spoedig zullen de noodlge formulieren voor de belanghebbenden ter beschikking worden gm*eld. wgarop de aangifte aal kunnen plaats Is Uw luidspreker voorzien von een permanent - dyno mischen magneet *Peciale t Op de grens van de gemeenten Amsterdam en Zaandam, op den Oostzanerdyk aan de oversyde van het IJ is Vrydagavond een zeer ernstig ongeval gebeurd, waarby een 30-jarige bewoonster van bet tuindorp Oostzaan den dood vond. e huidige maatschappy. vooral na den 1 J wereldoorlog, kent groote waarde toe J--' aan de mentaliteit van de jeugd. Het is een feit, waarover men heel verschillend kan oordeelen. maar het is een historisch feit. Het beeft zich al méér voorgedaan. Een Duitsoh geschledschryver, prof. Joh. Bühler, verdeelde in zyn boek over de Middeleeuwen zelfs de jiistorie in drie verschillende tydperken of fasen, door hem genoemd: Juventus-Alter, Vlr- tus-Alter en Senectus-Alter. In het eerste tyd- perk geeft de jeugd den toon aan. De helden daden van jeugdige personen worden verheer- Hjkt. De schilders kiezen jeugdige modellen. Heel jonge menschen ziet men op zwaar ver antwoordelijke posten in de regeering of in de. wetenschap. Het dichterschap wordt beschouwt! als het voorrecht van de jeugd. De belangstel ling voor opvoedkundige problemen is groot. het economische. het religieuze leven rijpen Met den wil van de jeugd wordt rekening ge houden door de leiders. Dat de Jeugd vatbaar is voor verandering, neemt men nauwelyks aan. In een Vlrtus-.Alter wacht men tot de jeugd ryp is. De debuut-leeftyd in de politiek of in de letteren ligt omstreeks de veertig jaar. Voor dien tyd wordt gezwegen. Iemand telt niet mee, als hy niet volop ervaring heeft. De Se nectus-Alter wordt beheerscht door den ouder dom. De Raad der Wyzen beslist. De zin voor traditie- is grooter dan de zucht naar oorspron- keiykheid. Er ontstaan regentengeslachten. De man van veertig wordt nog als een knaap be schouwd en behandeld. Mag men dit schema voor geldig houden en zeker* beantwoordt het aan eenige realiteit, al is het maar een schema dan is de con clusie, dat wy vandaag in een Juventus-Alter leren. Iemand van omstreeks 40 jaar wordt voor gesitueerd aangezien, soms zelfs voor af gedaan. De begeestering gaat uit van de jeugd. De toonaangevende dichters zyn jongeren. De groote politieke stroomingen werven hun leden vooral onder jonge menschen. Alles wordt in bet «Aerk gesteld om de jeugd te beïnvloeden. Zulke tydperken zyn, volgens Bühler, meestal tydperken van overhang. Snel wisselen de lei dende Ideeën. In een kwarteeuw verandert de heele Wereld van aspect. Oorspronkelyke, vaak nog niet geheel rijpe, gedachten woelen in de geesten. Jongens van twintig jaar maken voluties. De universiteitsstudenten en de detten van de militaire academie beslissen een gunstig moment soms over het wel en wee van een volk. Zoo was het kort na de Napo leontische oorlogen, toen de jeugdige Roman tiek de gemoederen vervoerde. Zoo is het thans weer. Nog mogen heeten, is een tweede vraag. Hier gaat het nu niet over, wy bepalen ons tot de waar neming van het ïeit Iedereen, die jong is, voelt, dat zyn jeugd tegenwoordig iets beteekent, niet alleen voor hemzelf, doch voor de samenleving. Jeugd is een macht, byna almacht, zoo lykt bet wel ezns.. Als zulk een situatie intreedt, heeft ze tot eerste gevolg, dat de opeenvolgende geslachten belangrijk worden door datgene, waarin ze zich van elkander onderscheiden. Men praat dan niet eens meer van geslachten, doch van lich tingen. „Jahrgang 1902" noemde een Duitsch romanschrijver zyn boek over de jongens, die omstreeks 1902 geboren waren en dus nog juist, recht van de collegebanken, den wereldoorlog ingingen. (Wy bevelen hier dit boek niet aan! Wy citeeren alleen den teekenenden titel. Het boek zelf is niet veel byzonders, en erg ruw!). Nu hadden wy dezer dagen de mooie kans, drie zulke „lichtingen” uit het hedendaagsche katholieke Nederland met elkaar te vergelyken. Het was nj. op de feesteiyke viering van het veertigjarig bestaan der R. K. Studentenveree- niging Sanctus Thomas Aquinas te Amsterdam. De oudste generatie gan Roomschen heeft in. haar jeugd deze organisatie niet gekend. Die vallen dus buiten beschouwing. Maar de man nen van rond of tegen de vyftig. die vandaag leidende functies waarnemen, zyn vooreoover ze te Amsterdam studeerden, lid van Thomas geweest. Men zag ze hier en men boorde ze spreken over de idealen van hun studententyd, den mooisten tyd van hun leven. Ze hadden nu al jongens en meisjes zoons en dochters by zich, die zelf studeerden, deze mannen. - Dan kwam, zwakker vertegenwoordigd, de lichting van degenen, die op het oogenblik tus- schen de dertig en de veertig jaar zyn. Dit zyn de .Jongeren” van de litteratuur en de kritiek. Vervolgens de tegenwoordige studentenjeugd, de benydenswaardigen. die nog maar goed en wel twintig jaar of byna twintig jaar zyn en die nog het heele leven voor zich hebben. Voor een echten ouden heer was het dus alle- maal „jong goedje”. Wie zoo tegen de negentig loopt, vihdt geen groot verschil tusschèn een vijftigjarige en een student. Maar voor Wie zelf zoowat het midden houdt tusschèn vyftig en achttien, was het een gevarieerd gezelschap. Zulke begrippen zyn nu eenmaal betrekkeiyk! Welnu: van dit standpunt uit bezien, geklo ven wy, dat de huidige lichting op gunstige wyze kan worden vergeleken by haar voor gangsters. Ze is niet opgegroeid in weelde. Te smyten met geld heeft ze niet geleerd. Ze is wel tameiyk zelfstandig. Maar ze is ook rijker, dunkt «mis, aan eerbied jegens bet eerbiedwaar dige dan «ie middelste lichting, die zoowat alles beeft’Men wankelen tusschèn 1914 en 1930 en die niet gauw In de soliditeit van een mensche- lyk ding gelooft. Het sarcasme, dat omstreeks 1930 tot den goetien toon behoorde, en dat nut tig jrerk heeft gedaan, begint te verstommen Felle prozastukjes tegen een professor of een moderator worden niet meer beschouwd als echte onafhankelyke heldendailen. Toch gelooven wU niet, dat de academische Jeugd van heden zoo tam is. Ook by den R. K. Jongen Middenstand en by andere organisaties ’an jongeren vindt men een degeiykheid, die toch geen tamheid is. Het schynt wel, dat de Jeugd het al te makkelyke succes van jeugd- boedanlgheden als vlotte begeestering, onmid- dellyke strijdvaardigheid, guitige ironie, uitda- «ende vryheid van zegging lang niet zoo hoog meer op prijs stelt als WU deden omstreeks 1920 Ze heeft meer verantwoordeiykheirisgevoel. en misschien nog mintier angst om te ergeren dan Jongeren die het .genot van ergernis te gyven” kenden, waarover Barries spreekt. Over dit stadium is men heen. Jan ^leuwenhuis schreef-m zyn roman jDe witte wandelaar" over een Godloochenaar..Hij was in tegenstelling tot rijn vader geen antl- clerlcaal, want hy had het antlclericallsme ach ter den rug.” De jeugd van heden geeft geen ergernis en maakt geen luidruchtig schandaal. Ze heeft het lawaai achter den rug, precies zooals die Godloochenaar uit het verhaal van Nieuwen huis het antlclericallsme achter den rug heeft. Men moet er zich niet in vergissen. Tegenover hetgeen afkeurenswaardig is in het openbare leven, is de houding van deze jeugd sterker en stelliger dan de iKHKhng van de felle pole misten, voor wie het allemaal nog iets betee kent. Er is reden om te gelooven, dat er nieu we. gezonde krachten ontwaken, die niet a priori verheeriyken of veroordeelen en «11e zich ook niet zullen manifesteeren in de lyrische dichtkunst en in de satyriek. Deze krachten zullen slechts in spaarzame mate de letterkunde verrijken, maar voor het sociale, het politieke. i er in de Jeugd van heden serieuze mogeiykheden Natuurlyk is dit slechts een algemeene in druk. maar waarom zouden wy een gunstlgen indruk niet mededeelen. als wV- zoo weinig moeite doen om onze ongunstige Indrukken te verbergen? Ofschoon op het «xjgenbbk niet pretdes kan worden medegedeeld, hoe groot de uitkeering voor iedere groep zal «Un, kan worden aange nomen, dat v«xx- beide groepen samen de ge middelde uitkeering zal echonmelen cm de f35 per bedrijf. Bezit Uw toestel een toestel een muzie^prook ^akelaort Uw toestel in overeenstemmmg 'mdvermogen t FAK-PAK, 29 Jan. (Aneta) De asslstent- resident van Fak-Fak, de heer Caton, is per Albatros op zyn standplaats teruggekeerd van zyn tocht Ooor midden-Zuid Nieuv? Guinea in verband met de nieuwe bestuursvestiging, die is voorbereid. De tot hoofd van het plaatselyk bestuur der onderafdeeling Mlmlka ter standplaats Japoro aan de Otakwa-rivier, benoemde ambtenaar wordt in den loop van Februari verwacht, ter- wyi er reeds 40 veld-polltlemannen aanwezig zyn en de bestuurspost aan de mldden-Lorentz rivier in Februari sal worden gevestigd. Vrijdagmorgen vertrok het Fok- kertoestel P. H.-A. E. B.. een F 7a met een accommodatie van acht pas sagiers, van Schiphol met den heer Von Weyrother, een der gezagvoer ders der K. L- M. op de Amsterdam -Batavia route, in de stuurhut. Uw ^*'t Uw toestel "inregeling Uw todstel systeem t

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5