Oranje boekt een I in een 1 zeer I Nederlandsche achterstand tweemaal ingeloopen Beide ploegen speelden hoog tempo Gelijk spel tegen de Duitschers eervol resultaat te Düsseldorf J I STEEDS WISSELDE HET SPELBEELD BAKHUIJS KON VRIJWEL NIETS UITRICHTEN s Weber door Heetjans en Wilders werden vervangen, waren er drie debutanten in de Oranjeploeg, die een zeer verdienstelijke prestatie leverde Spannende en aantrekkelijke strijd Daar Smit en MAANDAG 1 FEBRUARI 1937 1 r -Ij van Spaendonck, IA” I Interessant kijkspel Hoog tempo Good werk der vleugelspelers Zwaar werk van onze verdediging IJSHOCKEY IK Op 12 Hoopvol begin i De aanval het zwakke punt (Slot op de volgende pagina) 8 «r Beide doelpunten door v. Spaendonck gescoord De Duitsche aanval hield vooral voor de rust het spel te kort KIMBERLEY DYNAMITERS NAAR DE HOOFDSTAD Co., 31812 53928 Caldenhove brengt redding by een gevaarlijken aanvul voor ’t Nederlandsche doel Z Mr. Duitschland leidt «ti Onze voorhoede kreeg over het algemeen slechts weinig goede kansen Het kranige Nederlandsche elftal. Van rechts naar {inks Bakhuijs, Anderiessen, Wilders, Caldenhove, v. Nellen, Heetjans, Paauwe, Wels, Halle en v. Heel en 13 Februari l-Z w feit x. In tegenwoordigheid van vele duizenden landgenooten heeft het Nederlandsche elftal gisteren opnieuw een zeer eervol re sultaat bereikt door in Düsseldorf na een spannenden en aan- trekkelyken wedstryd met 22 gelijk te spelen tegen de sterke Duitsche ploeg. Voor de Duitschers is deze uitslag wel eenigszins teleurstel lend, want zy zagen zich door een doelpunt in de laatste mi nuut van den strjjd de overwinning ontgaan. De Oranjehemden hebben alle reden om tevreden te zjjn, want zjj zijn er in ge slaagd om het aantal achtereenvolgende ongeslagen uitwedstrij den op twaalf te brengen. Des te verdienstelijker is de prestatie van de Nederlandsche ploeg nog, als men bedenkt, dat het elftal met drie debutanten uitkwam, want Smit en Weber waren door Heetjans en Wilders vervangen en het ontbreken van deze twee beproefde internationals vormde in ieder geval toch een handicap van beteekenis. De laatste minuut IT DE SPORTWEKE lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuiiiii f X Onze spelers door BakhuUs speciaal onder zyn bewaking te 3873 zouden (Van onzen bijzonderen verslaggever) profiteeren dat die r 1 Duitschland Van Nellen Malle Nederland s 1 IIII II 11 lllltllll I 9 de zich nemen. Hierdoor legde hy den geheelen aanval voor een belangrijk deel lam. Gellesch en Klt- zinger waren van dezelfde kwaliteit. genoemd. Er ging weinig van dit anders zoo gevaarlijke onderdeel der oranjeploeg uit. Janes Oellesch Lehner Van Heel Caldenhove Wels B. Paauwe Wilders «happen et doet». de heer Daardoor kregen onze backs voortdurend ge legenheid door goed opstellen de aanvallen te breken en de eigen voorhoede met verre trap pen aan het werk te zetten. Hier stelde Bak huijs van Spaendonck in de gelegenheid een schot te lossen, doch wederom zocht de Rotter dammer het doel op de verkeerde plaats. Janes werd bij een der Nederlandsche aanvallen ge blesseerd doch van emstlgen aard was het niet, want spoedig speelde hy weer op volle kracht mede. n de ge. Karakter 1de cotn- i twintig volwas- Verhave. nlng seen. wa- mera In den verw., 1-, gr. Ultst 900.— 3^32 D llllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIlillllllllllllllllilIlillllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHini Het gemis van den Haarlemmer was dus een absolute verzwakking, maar anders was dit met den tweeden Invaller Wilders, Weber heeft vervangen op een wijze, welke niemand hem verbeterd zou kunnen hebben. Heetjans Bakhuijs Van Spaendonck Anderlessen Zoo ging het eerste half uur voorbij en nog steeds was de score blank. Op een mo ment. dat Paauwe den linksbuiten Guenther even vrij spel liet, kreeg de laatste een kans, maar zijn schot kwam tegen de lat terecht. De terugspringende bal werd echter door Lehner opgevangen en toen onze ver dediging even aarzelde met Ingrijpen, lag de bal al achter Halle. Een mooi doelpunt was het niet, maar het gaf de verhouding op dat moment goed weer. Doch de afwerking van de mooie aanvallen liet bij onze tegenstanders heel veel te wen- schen over. Als er geschoten werd, hetgeen nog veel te weinig geschiedde, belandden de ballen meestal meters over of naast het Hollandsche Bak- agen: 51773 In het stadion was de organisatie behoorlijk geregeld. De muziek van de Rljksweer bracht marschmuziek ten gehoore en vrooiyk wapper den de vlaggen in den wind, uitsluitend haken kruisvanen met alleen een rood-wit-blauwe vlag in het midden, geflankeerd door een vlag met dezelfde kleuren, doch met verticale banen, dit ter eere van den Franschen scheidsrechter Le- clercq. Even voor half drie werd per luidspreker in het Nederlandse!) bekend gemaakt, dat Smit en Weber niet zouden meespelen en dat voor hen reap. Heetjans en Wilders In vielen. Daar er In verband met de nieuwe bepalingen der F. I. F. A. geen Invallers wa ren toegestaan, had men, daar deze interna tionals nog eenigszins last hadden van oude blessures, geen risico willen nemen. Duitschland bleef na dit doelpunt sterk in den aanval, maar telkenmale werd het spel te kort gehouden, zoodat onre verdediging volop de gelegenheid kreeg zich tijdig te herstellen, in te grijpen en weg te werken. Toch zag Hohmann kans een hard en zuiver schot te lossen, dat Halle echter keurig stopte. Bij het wegwerken het hij den bal even uit de handen vallen, doch de Duitschers profiteerden niet van het foutje van onzen doelman. De strijd was als kijkspel zeer Interessant. Er werd meestal zeer goed gecombineerd, terwijl het tempo, vooral voor de rust, zeer snel was. De Fransche arbiter Leclercq trad kalm en rustig op en maakte geen fouten. Moeilijk had hij het niet, daar de strijd van beide zijden zeer sportief werd gevoerd. m. a", n- 58. 70 einde raakte Goldbrunner, na een botsing met Backhuljs. vrij ernstig aan het hoofd gewond. Hjj moest het veld verlaten, doch, de Oranje mannen bleken hieruit weinig vpordeel te kun nen trekken. n koio- sn Berg, peb. te •terdam; 1. H. W. er Rest, te Ba- J. O. W. p. Bovendien was het fraai voorjaarsweer, fraai voor de spelers, zoowel als voor het publiek. Zij, die 's morgens per wagen, autobus of extra- treln uit Holland met bange gezichten waren vertrokken, vonden over de grens de meest Ideale omstandigheden, die men zich maar denken kan. Langzaam maar zeker kwamen de Duitschers In de meerderheid en Guenther kreeg een prachtige gelegenheid de score te openen. Cal denhove redde op het laatste moment. Nauwe lijks was men aan Hollandsche zijde van den schrik bekomen, of een prachtig opgezette aan val der Duitschers werd besloten met een kei hard schot van Szepan. hoog in het llnker- hoekje, maar Halle wierp zich met een sprong naar den bal. tipte hem met de handen er uit, het leder vloog tegen de lat, sprong terug in het veld, maar het gevaar was verdwenen. Op nieuw ontstond een moeilijke situatie voor het Hollandsche doel, toen Halle na een hoekschop nog juist kans zag een schot over de lat te tippen. Direct daarna ontsnapte ons doel op het nippertje aan een doorboring, toen Guen ther, die geheel vrij voor doel stond, met een keurig geplaatst schot Halle dacht* te verras sen. Maar hij had buiten den waard, in casu Wilders gerekend, want de laatste dook op bet critleke moment op de doellijn op. Het tempo aan beide zijden bleef zeer hoog opgevoerd. Hoewel de Duitschers misschien iets sterker In het veld waren, hoewel niet be paald gevaarlijk, was van een beslist overwicht toch geen sprake Nu eens zweefde de bal voor het Nederlandsche dan weer voor het Duitsche doel. Een voorzet van Wels werd keurig door Bak huijs ingekopt, maar doelman Jakob was op zijn post. De oranjehemden kwamen terug en van Heel kreeg een kans om te schieten, maar de bal ging naast. In den beginne was van Nellen het meest aan het werk gezet, maar nu kwam er een periode-Wels De kleine rechtsbuiten, zwaar gedekt door Muenzenberg. wist zich her haaldelijk vrij te spelen. Na 20 minuten wist hij zijn bewakers weer eens te verschalken en plaatste toen keurig voor doel. Keeper Jakob liep uit, stompte den bal het veld In, Wels schoot weer in, maar Janes kopte den bal uit den doel mond. WVer passeerde Wels Muenaen- berg. een pass naar Bakhuijs volgde, maar het schot van onzen mldvoor bezorgde Jakob geen moeilijkheden. Dank zij het wisselende spel in het veld droeg de strijd van den beginne af een spannend karakter, waarbij uitstekend voet bal werd te zien gegeven. van Spaendonck belandde, die in vollen ren naast schoot. De eerste tegenaanval van Duitschland was reeds direct gevaarlijk, toen Halle over een ver naar voren gespeelden bal heen rolde, doch het leder ging gelukkig uit. De Duitschers kwa men echter terug, kort samenspelend, tlk-tak ging de bal van voet tot voet, steeds in de breedte. e-- de heer iten, de s. Can- J. van Kirch- doel. Ja, er was werkelijk een groot verschil tus- schen het Duitsche en het Hollandsche spel. Doch waar bij voetbal de Stoelpunten nog im mer beslissen, zouden wy het spel van onze Oosteiyke buren toch niet al te hoog willen Belde elftallen verschenen tegeiyk. Met den scheidsrechter en de grensrechters in het mid den stelden allen zich met het front naar de eeretribune op. De muziek speelde het Wilhel mus, meegezongen door alle aanwezige Neder landers en het Duitsche publiek bleef niet ach ter, want donderend klonk In het Stadion het Deutschlandlled gevolgd door de eerste stro phe van het Horst Wessellied. Aanvoerder Szepan was gelukkiger dan van Heel, de Duitscher koos den wind, die over de lengte van het veld stond, maar niet van bij zondere kracht was, mee. Toen Bakhuijs den bal aan het rollen bracht, stonden de elftallen als volgt tegenover elkaar. Spaen donck er in van het bovengenoemde feit te en we mogen wel aannemen Smit dit zeker zou hebben uitgebuit. Als Szepan b.v. een schutter als Bakhuijs naast zich had gehad, zou het aantal Duitsche doelpunten zeker niet tot twee beperkt zyn ge bleven Van de buitenspelers was Lehner de beste. Deze speler was bovendien met zijn twee doelpunten, de andere Duitsche aanvallers in aanmerking genomen, .behoorlijk productief. De nieuweling Friedel viel niet op. Naast Szepan wy den rechtsbinnen Hohmann het hoogst willen aanslaan. Eindelijk leidde prachtig werk van V. Heel. die(het leder voor het DultschZdoel bracht, tot den geUjknjaker. Wels kon voorzetten; keeper Jakob liep ver, naar onze meenlng wel wat te ver uit en van Spaendonck scoorde met een werkelijk fraaien kopbal. Hiermede was het vonnis .voltrokken. Een teleurstelling voor de Duitschers, die zich op het allerlaatste moment de overwinning zagen Ontgaan, doch wier spel, hoe uitste kend dit in het veld ook was, met twee goals Juist voldoende werd beloond. Een meevaller voor de Oranjeploeg, dié uit de zeer weinige kansen nog twee goals had weten te maken. aanslaan. Als Smit van de party was geweest, waardoor Goldbrunner niet zooveel aandacht aan onzen mldyoor had kunnen schenken, was de overwinning mogeiyk aan ons geweest. Thans slaagden noch Heetjans, noch Een vriendelijk winterzonnetje be scheen het Rijnstadion, toen de toe schouwers reeds vroeg de tribunes be gonnen te vullen. Er was zooals men weet, slechts een kleine „overdekte” en verder slechts open tribunes met vrijwel uitsluitend staanplaatsen. Voor deze bijzondere gelegenheid waren, rondom de athletiekbaan banken neergezet, te- wijl tegenover de eeretribune noodtribu- nes waren geplaatst, zoo uit den Haag, waar zij voor de huwelijksfeesten van prinses Juliana en Prins Bernhard had den dienst gedaan, naar Duesseldorf overgebracht. Jakob Muenzenberg Goldbrunner Kitzlnger Hohmann Friedel Szepan Guenther Dat tenslotte ook het resultaat van den wedstryd onze zoo talrUk te Düsseldorf aanwezige landgenooten moet hebben ver heugd, lijdt geen twijfel. Tweemaal kwam Oranje achter te staan, maar tweemaal werd de achterstand Ingeloopen. Eeriyk ge zegd mogen we met den uitslag eveneens tevreden zyn. De geiykmaker werd in de laatste minuten mln ot meer op verras sende wyze gescoord, nadat vrijwel iedereen zich reeds met een verdiende, doch overi gens hoogst eervolle nederlaag tevreden had gesteld. Weinigen zullen, gezien hetgeen daarna nog plaats vond, aan een geiyk spel hebben ge dacht. Backhuljs trok zich verder terug, ten einde Goldbrunner kwyt te raken, hetgeen ech ter niet lukte. De beide blnnenspelers gaven de ballen slecht si. Tien minuten voor het Dat het spel van onze voorhoede met twee doelpunten werd beloond, kan dan ook zeker voldoende worden genoemd, daar zy werkeiyk niet veel meer behooriyke scoringskansen heeft gehad. Heel anders was dit met de Duitschers, die ons in het veld uit een technisch oog punt bezien, absoluut de baas waren. Szepan zette de meest fraaie aanvallen op en ook zyn medespelers toonden zich ware mees ters in het positiespel, waardoor de bal heel dikwyis byzonder gevaariyk voor het Hollandsche doel zweefde. Het begin van den stryd was zeer hoopvol voor Oranje. Gedurende de eerste vyf minuten kwam de bal niet van de Duitsche helft af, doch gaandeweg namen de gastheeren het Ini tiatief over en kwam de Hollandsche verdedi ging voor heete vuren te staqp Wanneer wij beginnen met onze ploeg lof te brengen voor 1 werkeiyk zeer fraaie resultaat, dan komen wel allereerst de verdediging en mlddenlinie voor een pluim in aanmerking, die het korte Duit- sqhe spel volkomen meester waren. Dat dit lang niet makkeluk was daar, waar een voetbalartist als Szepan de leidsels van den aanval in han den had, laat zich denken. Nadat Wilders een zeker schynend doelpunt had voorkomen, namen de Duitschers na 28 minuten spelen de leiding. Een eigenaardig doelpunt, gescoord door Lehner met een kop bal. waarbU Halle tevergeefs trachtte den bal uit het doel te trappen. Of hU het leder vallend misschien nog met zUn handen had kunnen bereiken, zal wel een onopgelost vraagstuk blij ven. Een doelpunt van echt Hollandsch maak sel bracht de partijen weer op gelyken voet. Een goede voorzet van Wels kwam by v. Nel len, die den bal voor den Duitschen doelmond plaatste, waar eerst Heetjans en vervolgens v. Spaendonck hun medewerking verleenden. De tweede helft was een half uur oud, toen Lehner, waarschynlUk beu van het geknoei zU- ner blnnenspelers voor het Hollandsche doel, zelf een poging ondernam, welke succes had. Het harde lage schot van den Duitschen rechts buiten ging onder den vallenden Halle door in het Hollandsche doel. Hoewel wy moeliyk kunnen zeggen, dat onze Ploeg teleurgesteld heeft, ging het toch in den aanval lang niet altyd naar wensch. De oor zaak hiervan was dat de Duitsche mldhalf Goldbrunner BakhuUs geen moment vrU spel bet, terwyi er bovendien van de beide nieu welingen Van Spaendonck en Heetjans (de laatste had ten slotte Smit moeten vervangen) weinig kracht uitging. Wel heeft Van Spaen donck de beide goals gescoord en had Heetjans een aandeel In het eerste doelpunt, doch dit neemt niet weg dat het spel van deze belde debutanten in het veld vry zwak moet woeden De lang verwachte wedstrijd te Dusseldorf is wel onder heel andere omstandigheden gespeeld dan wij vorige week in Holland hadden verwacht. De teekenen wezen op sneeuw en ijs, aldus een hard be- IVtroren terrein, waarop onze jon gens het buitengewoon moeilijk zouden hebben, aangezien de Duit sche ploeg wat meer aan een har* den bodem gewend is. Echter, niets daarvan- De dooi bleek in het Rijn land nog iets eerder aangevangen dan bjj ons, zoodat een flinke bo venlaag van het veld zacht was en wel aangenomen kon worden dat Hit feit voor de Oranjeploeg het meest gunstig was. Als we met doelman Halle beginnen, meenen wy te moeten constateeren. dat de Deventenaar ditmaal niet zyn besten wedstryd heeft ge speeld. Door de weinige schotvaardigheid der Duitschers, kreeg hy hiertoe ook geen kans. De doelpunten waren mln of meer ongelukkig voor onzen keeper. By het eerste had zyn wan hoopspoging om den bal nog uit den goal te trappen, geen succes, by het tweede bereikte hy juist een fractie van een seconde te laat den grond waardoor de bal onder hem doorschoot. Wilders heeft zich zyn plaats volkpmen waardig getoond. Vooral het goede wegwerken en idem opstellen van den Blauw-Wit-speler moeten wel sterk de aandacht van de keuze- commissie hebben getrokken. Caldenhove was, zooals trouwens ook tegen de Noren reeds, dikwyis slordig met wegwerken. Daartegenover echter wist de D. W. 8.-er her- haaldeiyk op het Juiste moment In te grUpen. waardoor hij talryke aanvallen van Duitschland onschadeiyk kon maken. In de half linie is Anderiessen zeer meegevallen. Het vry zware terrein bleek den AJacied goed te liggen. ZUn afgeven en vooral wanneer dit op de vleugels geschiedde, was veel beter dan in de match tegen Noorwegen, toen onze midhalf zoo'n slechte pers kreeg. Bovendien heeft deze speler, ondanks helzeer snelle tempo van den stryd, het spel van het begin tot het einde uit stekend kunnen volgen. Ongetwyfeld werd de midhalf nog Iets over troffen door de beide kanthalfs. Van Heel en Paauwe, die in deze belangryke match wel uitstekend op dreef waren. Vooral de halflinie had aan het spel Van de Duitsche voorhoede een heele kluif. Van Jieel en zUn clubgenoot deden echter verdedlgeftfl. zoowel als aanvallend zoo veel uitstekend werk, dat wy dit tweetal gaarne onder de Hollandsche uitblinkers rangschik ken. Reeds dadeiyk werd in hoog tempo gespeeld, waarby de eerste aanvallen door de Nederlan ders werden geleld. Het spel werd goed open gehouden en vooral van Nellen kreeg vele bal len toegespeeld waarmede hy steeds goedlwerk deed. Het spel was nauweiyks enkele mjnuten oud, toen een voorset van den D. H. C.-er by In den Duitschen aanval trad het prach tige spel van Szepan sterk op den voor grond. HU was de ziel van vrywel eiken Duitschen aanval. De Duitsche aanvalscrack moge zUn schot kwyt zyn, hy doet nog zooveel en zooveel goed werk, dat hy zUn plaats in de nationale ploeg voorloopig nog ten volle waard is. Het is thans definitief, dat de Canadeesche jjshockeykampioenen, de Kimberley Dynami ters, op 12 en 13% Februari a s. op de kunstys- baan te Amsterdam een tweetal wedstryden zul len spelen tegen een versterkte ploeg van de Blauwe Zes. Zooals wy in den aanvang reeds zelden, kon het spel van den aanval ditmaal het minst be koren. Wat de vleugelspelers Van Nellen en Wels te doen kregen, deden zy goed. Vooral de laatstgenoemde was zyn tegenstanders verschil lende malen te vlug af. De voorzetten kwamen echter meestal bij de Duitsche backs terecht, aangezien Van Spaendonck en Heetjans niet altyd ter plaatse waren en BakhuUs te sterk geschaduwd werd. WU gelooven zeker dat, wan neer Smit straks tegen Zwitserland weer van de party zal zyn en misschien De Bock weer kan worden opgesteld, het aanvalsquintet in kracht zal winnen. BU de Duitschers heeft Jakob zyn doel goed verdedigd, hoewel hy by het laatste Holland- sche doelpunt wel wat al te vroeg zUn heilig dom verliet. Janes en Muenzenberg deden weinig voor elkaar onder. ZU waren trapvast en ook in hun kopwerk zeer goed. In de halflinle heeft Goldbrunner zich zeer verdlenstelyk gemaakt.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 9