H. I ■arts den rlog GEEN ZEGEN van De K.L.M. heeft ervaring Dollarleening de Koninklijke Stijging van den broodprijs? I Weer Griep? GEZONDMAKING VAN HET BAKKERSBEDRIJF Het probleem der ordening DINSDAG 2 FEBRUARI 1937 De C.A.O. zal worden nagekomen De schoenfabriek te De f 25 millioen voor Bunschoten Indië J. A. BROUWER OVERLEDEN De voorj aarsbeurs Spoorwegtekorten over UIT DE SIGARENINDUSTRIE de Rede Zeer veel bezwaren HET ALBERT KAN AAL P. HAAXMAN OVERLEDEN J Misstanden bij de geneeskunst Aanvullende begrooting voor de besteding der gelden Geschil bij Swarttouw opgelost Limburgsche artsen klagen over de uitoefening door vreemdelingen Definitieve ontvangsten October Aanbod inzake betaling op g oud basis Belgisch verweer by het Perma nente Hof van Int. Justitie Werkgevers dringen by de Regee- ring aan op verlaging der heffing op tarwe Protest van St. Stephanus tegen niet verbindend verklaring der overeenkomst Zy staat in het teeken van den komenden tyd met zyn kan sen op economische opleving ORDENING IN DE STEEN INDUSTRIE Minister Gelissen acht beperking van de vestigingsvryheid nood zake! yk T I ties ru wt. van minister Slotenmaker Bruine te Amsterdam 65 in een dienstbetrekking Besprekingen gaande over de voortzetting van het bedryf Lysol in plaats van hoestdrankje Bedrjjfsraad weer bijeen --- De Deensche Luchtvaartmy. profiteert hiervan rdL De Kngelsche vliegboot „Cassiopeia” startte te Southampton voor een vlucht naar Zuid-Afrika V in het I de 1 o 1 4 I I Deze fabriek, die eenlge jaren geleden met steun van den ryksdienst tot uitvoering aan de Zuiderzee-steunwet en met steun van de ge meente Bunschoten werd opgericht, geraakte voor eenlge maanden In flnancleele moeilijk heden en werd stopgezet. De deconfiture dezer fabriek gaf onlangs in de Tweede Kamer aanleiding tot het stellen van vragen aan den betrokken minister. Men hoopt, dat de besprekingen succes sullen hebben, want de Bunschoter bevolking was door de sluiting der fabriek, waar honderd personen werk vonden, zeer gedupeerd. Ie in n ir st i. Gisteren is plotseling overleden de heer J. A Brouwer, gepenslonneerd zeeofficier en secretaris van de Vereeniging van werkgevers in de bln- nenbeurtvaart en het vrachtauto-bedryf. Boven dien was hij bestuurslid van de stichting Neder- landsch Blnnenvaartbureau. De overledene woonde te Haarlem. Het zwaarste probleem by de ordening, aldus spr.. luidt aldus. De staat heeft als roeping het algemeen belang, het belang van het volk als geheel te verdedigen. Ook Indien hl) dit niet altoos beeft gedaan, blijft dit sjjn ernstige taak. Wanneer nu de stegt terug treedt en wanneer door ordening andete organen een stuk taak op zich nemen, wie Is 'dan de hoeder van het algemeene belang? Op deze allergewichtigste vraag moet de volle aandacht worden samen getrokken. Het staat vast, dat het volksgeheel moet worden geholpen en dat de deelen zich als deelen van het geheel moeten gevoelen. Het staat ook vast, dat niet aan elk van de deelen op zijn beurt een zeker voordeel moet worden toegeschoven. Evenzoo, dat er niet moet zijn een voortdurende oorlog van groep tegen groep of klasse tegen klasse of belang tegen belang, zooals in de dagen van het ongebreidelde In dividualisme er een strijd was op leven en dood van enkeling tegen enkeling. Het staat ook vast, dat het algemeen belang niét hetzelfde is als de som van de belangen der verschillende groepen. Het staat eindelijk vast, dat de orga nisatie van een bepaalden kring, een bepaald deal van het bedryfsleven niet tot speciale taak kan hebben het algemeen belang te behartigen. Een andere vraag, die zich bij de ordening pijnlijk voordoet, rest nog. Zij draagt een dub bel karakter. Eenerzljds: zal men degenen, die in een bedrijf werkzaam zijn, veilig stellen en aan anderen geen kans bieden op hetzelfde erf. Maandagmorgen is het één-motorlge Fokker- vllegtulg van het type F. Vila P.H.-A.C.T. van Schiphol naar Kopenhagen vertrokken, waar het vroeg In den middag is aangekomen, bestuurd door den piloot Fuchs, die vergezeld Is van een boord-mecanicien en een radio-telegraftst. Het zal van de omstandigheden afhangen, hoe lang D.DL. van de diensten van het Nederland sche vliegtuig met bemanning gebruik zal moeten maken. 1O- Lge BS- »e xx en Un rt. de ir- de ar d. de at» at» tan pa- sns ing len aal L d L. Moors voor 63 Collee en Kennisneming van de ontvangen adviezen schonk den minister de overtuiging, dat de toe stand In de bakkerij zoodanig Is, dat onverwijld ingrijpen noodzakeiytr was. Bovendien bestond er zJ. gegronde vrees voor een verderen voor het bedrijf verderflijken toevloed van nieuwe vestigingen In de bakkerij, In afwachting van later te treffen maatregelen. Hoewel erken nende, dat de toepassing van de landbouw crisiswet ten deze niet zonder bezwaar was, doch anderzijds overwegende, dat het betreffende ar tikel dier wet vrijheid tot de onderwerpeiyke toepassing geeft, heeft hij gemeend aan de be doelde bezwaren geen doorslag gevende betee- alle gepaste middelen er naar zullen streven, om de an tl-orde naars onder de steenfabrikan ten te dwingen, om naar omstandigheden be hoorlijke loonen te betalen; dat zij met alle kracht zullen blyven werken, om zoowel op sociaal als op staatkundig gebied een groote eenheid en stuwkracht te behouden, om ein delijk. ook na de jongste weigering van onze regeerlng, de ordenlngsgedachte positief door gevoerd te krijgen en daardoor een einde te maken aan den chaotischen onhoudbaren toe stand, zooals die thans heerscht. In de Zaterdag te Tilburg onder voorzitter schap van den heer F. Graumans uit Gllze ge houden bestuursconferentie van den Ned. R.K. Steenfabrleksarbeidersbond 8t. Stephanus. heeft het hoofdbestuurslid Jos. Pragt, uit Utrecht, een rede gehouden tegen het niet-verbindehd verklaren door de regeering van de overeen komst In de baksteenindustrie. Een motie werd aangenomen, waarin de af- deellngsbesturen verklaren, dat zij saneering in de baksteenindustrie noodzakeiyk achten om verdere vernietiging van kapitalen, welke In de steenlndustrte zyn gestoken, te voorkomen, maar nog in sterkere mate ter voorkoming van ver dere verslechtering van loonen en arbeidsvoor waarden voor de zoo zeer getroffen arbeiders In de steenindustrie. Voorts geeft de motie aan, dat de afdelings besturen, ter bevordering van de saneering en eventueele ordening In de steenindustrie, met Teneinde ook voor de toekomst tot een op lossing van de bestaande moeliykheden te ge raken, Is de directie bereid, tot 1 Maart 1937 de uitstaande 4 pCt. dollar obligaties om te rui len tegen obligaties van f2300, rentende 4 pCt. Naar wy vernemen worden er momenteel te Amsterdam besprekingen gevoerd over de voort zetting van het bedryf der schoenfabriek te Bunschoten. Voor den Chr. Hist, kamerkrlng te Am sterdam heeft prof. R. Slotemaker te Bruine Maandagavond een rede gehouden. In zyn Inleidend woord merkte hy op, dat hy thans nog geen elgeniyke verklezingsrede wenschte te geven. Als meer algemeen on derwerp had hy gekozen: Ordening. De vraag doet zich daarby voor, of het on-economische zonder meer moet onder gaan In den stryd om het bestaan dan of overgangsmaatregelen moeten worden ge zocht. Het is duideiyk, dat men door niets te doen het snelst tot saneering zal komen. Het is even juist, dat langs dien weg niet slechts economische maar ook sociale en moreele schade zal worden aangericht Hier nu zal de staat, voor zoover hy een taak zal hebben, en zal ook de maatschappy zoo wel behoedzaam als krachtig de beste wegen moeten vinden. De K LM dankt deze vereerende opdracht van haar Deensche zustermaatschappij ten deele aan de ervaring, die zy met het uitvoeren van dergeiyke vluchten heeft, anderzyds ook aan de ervaring, die DD.L. zelf met de KLM heeft opgedaan, toen tijdens den strengen winter van 1929 eveneens op verzoek van Deensche zyde de KL M met succes een reeks vluchten naar ge ïsoleerde Deensche eilanden heeft gemaakt. In Limburg bestaan by de artsen ernstige klachten over de misstanden, waartoe de uitoefening der geneeskunst door vreemdelin gen in de grensgemeenten aanleiding geeft. Men Is voornemens daarop de aandacht van de regeerlng te vestigen, aoodra het onderzoek door een commissie van drie artsen (dr. Win ters te Bl ey er he 1de, dr. Rycker te Kerkrede en dr. Winters te Blttard) naar den omvang van het euvel aal zyn voltooid. Aangezien sinds 26 September 1936 de om standigheden op monetair gebied in Nederland geheel zyn veranderd en het arrest van den Hoogen Raad en dus ook het arrest van het Gerechtshof daarmede uit den aard der zaak geen rekening hebben kunnen houden, acht de directie deze uitspraken niet van toepassing op coupons, vervallen na dien datum. Daar echter ten aanzien van den coupon vervallen 1 October JJ. reeds vóór 26 September een aan bod was gedaan tot verzilvering op basis van I 2.46 per dollar, blyft dit aanbod gehandhaafd. ken Is te moeten toekennen en derhalve zyn ambtgenoot van Landbouw en Visschery ver zocht. hem zyn hulp te verleenen voor een voor loopse afsluiting van het bakkerybedryf te Rotterdam en Amsterdam op basis van de Landbouw-crlslswet. 7 Februari as. hoopt de heer J. den dag te herdenken waarop hy jaar in dienst trad by de firma F. Co., te Rotterdam. iet euvel worden beschouwd, zou moéten bestry- den, niet een deugdelyk middel zou zyn om tot een gezondmaking van het bakkerybedryf te geraken. Eenerzjjds toch zou naar zyn meenlng deze minimum-prysregellng altijd nog een aan trekking voor nieuwe bedryven vormen, terwyi zy zJ. ook niet zou leiden tot het wegvallen van minder efficiënte bedryven, die by den lageren prijs evenmin wegvielen. Ook achtte de minister een behooriyke contróle op na leving van mlnimum-pryzen voor een artikel als brood, waarby op medewerking van het publiek al zeer weinig zou kunnen worden ge rekend, buitengewoon moeliyk, terwyi boven dien service- en qualiteitsconcurrentie en het goedkoop verhandelen van by-artikelen de mlnimum-prysregellng in meerdere of mindere mate Illusoir zouden kunnen maken. Hoewel hy op deze gronden meende de al gemeene verbindendverklaring van de voor Rot terdam of Amsterdam gesloten ondememers- overeenkomsten In de bakkery te moeten af- wyzen, was hy daarby wel van oordeel, dat by de afwyzlng van het verzoek om algemeen verbindendverklaring, gezien de moeliykheden in de bakkery, het doen van een mededeellng omtrent de mogeiykheid van andere maatrege len niet achterwege kon blyven. Hy heeft zich ter zake beraden en is daarby tot de conclusie gekomen, dat van een eventueele toepassing van de hopelyk spoedig tot stond te komen mlddenstandsvestigingswet op het bakkerybe dryf een verbetering in den toestand van deze branche zou kunnen worden verwacht en heeft van dit Inzicht aan belanghebbenden mededee llng gedaan. ■y y elaas, bezit vandaag den dag niet ledi. 'I katholiek deze deugd van nederig- held en gehoorzaamheid In voldoende mate om met een blymoedig hart het soms zware offer van zyn eigen particuliere ziens- wyze te brengen terwille van het algemeene katholieke belang. Vandaar dat er een ze kere verdeeldheid onder de katholieken on derling en ook tusschen sommige katholie ken en de offideele kerkeiyke Instanties heerscht, een verdeeldheid, welke zich soms selfs uit in openlyk verzet. Wanneer echter de Kerkeiyke Overheid, bewust van haar menschelykheid. een open oor leent aan al les. wat er onder de leeken leeft en werkt, en van beteekenis Is voor het welzyn van de Kerk, welke zy heeft te besturen, en slechts beslissingen neemt na van deskundig advies te zyn gediend en rtjpelyk het vóór en tegen te hebben overwogen, dan past het den wel- denkenden katholiek haar uitspraak te eer- bledlgen en met de kerkeiyke overheid mede en samen te werken in den door haar ge- wenschten zin. De katholieke leden van de N. 8. B. geven ervan biyk den hierboven ge- schetsten „sensus catholicus" niet te bezit ten. zy meenen meer vertrouwen te mogen en te moeten stellen In het ..gezag van den heer Mussert dan van het Hoogwaardig Episcopaat, dat zy als een aanhangwagen van de RK. Staatsparty op de politieke rails voorstellen, terwyi het Hoogwaardig Episco paat zich nooit exclusief voor de RK. Staats party heeft uitgesproken, doch enkel de ka tholieken vermaant toch vóór alles de een heid te bewaren, omdat zonder die eenheid Kerk en godsdienst groote risico’s loopen. Zy beweren, dat de Kerk en Haar overheid niets over de politiek te zeggen hebben. Maar ook aan de politiek zitten groote en algemeene belangen voor de Katholieke Kerk vast, en In zooverre heeft het Episcopaat wel dege lijk bevoegdheid rlchtlynen aan te geven. In België doet zich eenzelfde verochynsel voor. Daar zyn "t de Rexbeweglng en haar katho lieke leider Degrelle, die zich geroepen wa nen een eigen weg te mogen gaan, afwijkend van dien, welken de Belgische Bisschoppen meenen te moeten wijzen Het Is merkwaar dig, dat zy, die aan het Episcopaat alle be- voegdheid in politieke zaken, waaraan be langen van de Kerk verbonden zyn. willen ontzeggen, voor zich zelf alle gezag en een strikte gehoorzaamheid opeischen. In het Vlaamsche katholieke weekblad .Klckerlyc" lezen wy nu, dat de Rexleider Degrelle ty- dens zyn laatste bezoek aan Rome door den kardlnaal-staatssecretarls Pacelll niet werd ontvangen. Hy had slechts een onderhoud met Mgr. Plzzardo, die. toen hy er op aan drong den Pauselyken zegen te mogen ont vangen. hem den raad gaf zich als katholiek te onderwerpen aan de Belgische bisschop pen. Deze houding van het Vaticaan ten opzich te van Degrelle is leerryk, niet enkel voer de Rexlsten. maar ook voor de Katholieken, die de N. 8. B. in stryd met den wensch der Bis schoppen in belangryke mate steun blyven verleenen en die zoo gaarne een beroep op Rome zouden willen doen over de hoofden van het Hoogwaardig Episcopaat heen. Geen zegen, dat is het niet mis te verstane .mtwoord van Rome. Op de vragen van het Eerste Kamerlid PoUema in verband met het Instellen van een vergunningsstelsel voor het bakkers- bedryf te Amsterdam en Rotterdam heeft de minister van Handel, Nyverheid en Scheepvaart geantwoord, dat hy op grond van de hem ter kennis gekomen berichten en adviezen omtrent den toestand In de bakkery tot de overtuiging is gekomen, dat onverwijlde maatregelen ter beperking van de vestigingsvryheid in dit bedryf nood zakeiyk moesten worden geacht. De Nederlandsche Vereeniging van werkgevers In het bakkersbedryf beschouwt een styglng van de broodpryzen In de huidige omstandigheden als een noodzakeiyk kwaad, aangezien daardoor het armste gedeelte onzer bevolking het zwaarst wordt getroffen, doch meent anderszins, dat dé Nederlandsche bakkery niet een taak van bedee- ling behoeft te vervullen, welke hetzy het bur- geriyk armbestuur, dan wel het ministerie van Sociale Zaken rechtens toekomt. Naar haar meenlng kan een broodprysverhooglng gemak- keiyk worden voorkomen, Indien slechts hetzy de heffing op tarwe, hetzy de vita-prys der tarwe verlaagd wordt, hetgeen de regeering ge heel in haar hand heeft en waardoor de bloem- prys vanzelf op een lager peil zal komen te liggen. Deze obligaties zullen, evenals de ultsta^nde dollar obligaties, 1 April 1945 vervallen en te allen tyde k pari aflosbaar zyn, mits hiervan 75 dagen van te voren kennis zal zyn gegeven. Aan deze obligaties, voorzien van coupons waarvan de eerste vervalt 1 April 1937. zal zyn toege voegd een warrant die den houder het recht geeft tot het koopen van een aandeel van f 1000 Konlnklyke Petroleum Maatschappy en wel tot en met 31 Maart 1940 tegen den koers van 450 pCt. en van 1 April 1940 af tot en met 31 Maart 1943 tegen den koers van 500 pCt. Deze war rant blyft van kracht ook by vervroegde aflos sing van obligaties. Zondagmorgen wilde de heer H. C. Coenradl, wonende aan de Persoonshaven te Rotterdam, zyn dochtertje van zeven maanden, dat ziek was. een hoestdrankje toedienen. Een twaalf jarig dochtertje had evenwel de fleschjes ver wisseld, zoodat men het kindje lysol ingaf. Gelukkig was het een zeer kleine hoeveelheid en merkte de vader zyn vergissing zeer spoedig op. De onmlddeliyk gewaarschuwde huisdokter heeft het kindje naar het 8t. Franciscus-gast- huls doen vervoeren, waar het werd opgenomen Vanmorgen was de toestand van het meisje goed te noemen. Het moge duldeiyk zyn, dat een groot aan tal beginselen In het onderwerp der ordening zjjn vervat, waaromtrent klaarheid zeer wel bereikt kan worden. Maar eveneens, hoeveel vragen van practyk en beleid zich blyven voor doen. die met een machtspreuk zeker niet be antwoord kunnen worden De gezamenlyke wil van allen, die verantwoordeiykheid dragen, om én economisch én sociaal te werken, zal noodig zyn, om de wegen te vinden, waarlangs een volk het best kan voortbestaan en tot hooger ontwikkeling komen. In den ouderdom van 62 jaar is in het zie kenhuis „St. Joannes de Deo” te Haarlem over leden de heer P. Haakman, bekend Haagsch kunstschilder. De thans overledene kreeg zyn opleiding by Herman ten Kate en op de Haagsche Acade mie. Hy exposeerde by verschillende gelegen heden In het buitenland. Hy werkte Indertyd onder protectie van Konlng Willem III en vervaardigde portretten van Koningin Wilhel mina en Prinses Juliana Hy heeft In de Ne derlandsche schilderkunst vooral bekendheid gekregen door zyn miniaturen. De begrafenis Is Donderdagmorgen kwart voor 12 op de Alg. Begraafplaats aan de Kle- verlaan te Haarlem. Als een heraut kondigt een typografisch uit stekend verzorgde brochure weer de jaarbeurs aan, die op til Is. O. m. wordt den volke toe geroepen, dat de voorjaarsbeurzen zich ken merken door een uitgebreid technisch gedeelte binnen het algemeene kader, dat alle takken van Industrie omvat. De groep Bouwmaterialen en Wegenbouw heeft zich In de bouwwereld reeds een Internationalen naam verworven, spe ciaal ook als representatieve demonstratie van de Nederlandsche bouwmaterialenindustrie. An dere groepen, zooals de electro-technlsche af- deellng, de groep machinerieën en metaalwaren brengen ter jaarbeurs de nieuwe vindingen, die de nimmer stilstaande Techniek voortbrengt. De toenemende handelsactlviteit der laatste maanden doet Inzonderheid haar invloed gel den op die groepen, die zich meer direct oo de consumptie der maatschappelijke samenleving richten en voor wie de grootere bedrijvigheid In den groothandel de voorloopster is voor meer omzet in den détallhandel; de groepen Huis- houdeiyke en Luxe Artikelen, Voedlngs- en Genotmiddelen. Textiel en Mode-waren berei den zich zeer speciaal op deze voorjaarsbeurs voor. Ook het buitenland toont méér belang stelling. Alles tezamen genomen bevestigt de voorbereiding van deze voorjaarsbeurs. welki- va^ 9 tot en met 18 Maart 1937 wordt gehouden, den Indruk, dat het bedrijfsleven en het Ne derlandsche In het byzonder de teekenen des tijds heeft verstaan. In het teeken van den komenden tyd met zyn kansen op economische opleving staat de deelneming aan de Neder landsche Jaarbeurs. BATAVIA, le Febr. (Aneta). By den Volks raad is een zevental aanvullende begroetingen voor 1937 ingediend. In verband met de beste ding van de bydrage van 25 millioen gulden. De algemeene toelichting geeft de volgende specificaties: Voor het jaar 1937 Is gerekend op verwerking van een totaalbedrag van f 8.567.930. en wel als volgt: Voor irrlgatiewerken f 1496300, voor koloni satie, ook voor Europeesche kolonisatie, os. In Nieuw-Guinea f 1.024.000 en voor bouwwerken, oa. herstel van de Pranbanangtempels, den bouw van een nieuw museum te Djocja, van een nieuwe C.B.Z. te Soerabaja, van een psy chiatrische kliniek te Batavia, van een nieuwe HBS, tevens A.MJ3. te Semarang, van een aan tal scholen bulten de groote bevolkingscentra op Java en voor longlyders-sanatoria f 920.000, voor bruggen en wegen f945.000, voor assainee- ringswerken f 640.000, voor werkverschaffing In de metaal-lndustrie f515.000, voor landbouw en veeteelt f 429.230, voor het boschwezen f 471.600, voor de nyverheid f 471.500, voor de visschery f 105.100, voor schuldbevryding van grondbezit f250.000, voor storting in het Madoera-wel- vaartsfonds f 800.000. De besturen van den Centralen Bond van transportarbeiders, den Nederlandschen bond van Chrlsteiyke fabrleks- en transportarbeiders en den Nederlandschen RK. bond van trans portarbeiders ,Blnt Bonlfacius" deelen mede, dat In het geschil betreffende de loonbetaling aan losse arbeiders by de N V. Frans Bwart- touw’s Havenbedryf te Rotterdam een bevre digende oplossing is bereikt. De organisaties hebben nameiyk van het be stuur der scheepvaartvereeniglng Zuid bericht ontvangen, dat genoemde onderneming opnieuw lid der werkgeversvereeniglng Is geworden en ook ni 31 Januari, met een opzegtermyn van een maand, de bepalingen der collectieve ar beidsovereenkomst zal naleven. Twee maanden geleden heeft de Nederland sche regeering by bet Permanente Hof van Int. Justitie een memorandum ingediend over de kwestie van de voeding van het Albertkansud. Thans is by dit Hof het antwoord van de Belgische regeerlng binnengekomen. Het is nog niet te zeggen, wanneer deae aaak in openbare behandeling zal komen. zal men dus het bedryf sluiten? Anderzyds: moet men by de ordening naar saneering stre ven. dat Is: moeten economisch nlet-noodige ot niet-verantwoorde ondernemingen worden in stand gehouden? Dat het sluiten van een bedryf onrecht zyn kan tegenover gegadigden en bo vendien economisch onjuist werken kan. door dat het minder degeiyke wordt gehandhaafd, springt In het oog. Hierdoor zou zeker aan het belang van het volk als geheel geen dienst gedaan worden. Of hetgeen zich economisch uit eigen kracht niet handhaven kan moet worden gesteund dan wel moet ondergaan, is een vraag, die voor crlsls-dagen anders staat dan met be trekking tot afzonderiyke verouderde onderne mingen. Dat de landbouw in den huldigen tijd wordt geschraagd, zal leder vanzelfsprekend achten en voor de toekomst van ons volk on misbaar. Dat de beurtschipper zou worden ge handhaafd. ook al verloopt zijn bedryf door auto’s, zal niemand verdedigen. Maar ook bin nen het geheel van een bedryf zal saneering dikwijls onvermydeiyk zyn. Er Is terecht op gewezen, dat de on-economische bedryven spe ciaal onder het oog moeten worden gezien. Deze uitspraak geldt niet slechts voor een bepaald bedryf, maar Is van waarde over de gansche linie. De minister wijst er daarby op. dat deze op lossing slechte als een zeer tydelyke Is bedoeld en dat zy alleen moet wordep gezien als een maatregel van conversatolren aard, die zal gel den tot het moment, waarop omtrent toepas sing van maatregelen op basis van de aanhan- gige mlddenstandsvestigingswet zal zyn beslist, of wel maatregelen op anderen grondslag zullen zyn genomen. Met een bedrag van 440.110.41 bleven definitieve ontvangsten van October 1936 ach ter by de Inkomsten van October '35 590.000). Dit bedrag is in hoofdzaak samengesteld uit het nadeellg verschil dér reizigersontvangsten van rond 163.000 en van het idem der goe derenontvangsten van rond ƒ231300. Het voor afgaande jaar waren deze bedragen resp. rond ƒ251.000 en rond ƒ354.000. Van de kleinere in komsten waren bagage, post en diversen alle een weinig minder, alleen veevervoer'toont een kleinen vooruitgang. De totale achterstand over de maanden van Januari t/m October bedraagt ƒ5.701.440.45, tegen rond ƒ9.600.000 In 1935 ten opzichte van 1934. De directie der Koninklijke Neder landsche Petroleum Maatschappij maakt bekend, dat zij bereid is, alle nog niet geïncasseerde en nog niet verjaatde coupons harer 4 pCt. dol lar obligatieleening, vervallen vóór 26 September 1936, te betalen tegen overgifte daarvan ten kantore van de Nederlandsche Handel Maatschap pij te Amsterdam op basis van de arresten van den Hoogen Raad van I 3 Maart 1936 en het Gerechtshof te 's Gravenhage van II Januari 1937. en der wezenstrekken van den „zen sus catholicus de echt katholieke mentaliteit, is de geest van gehoor zaamheid aan de kerkeiyke overheid. Deae gehoorzaamheid behoeft niet blind, niet slaafsch te zyn, maar moet berusten op de overtuiging, dat Christus met zyn Kerk Is en dat de door God tot het lelden en besturen van zyn Kerk geroepenen In ruime mate de genade verkrygen om de hooge en zware plichten van hun bui tengewoon verantwoordelijken staat naar behooren te vervullen. De gehoorzaamheid, berustend op deze overtuiging en op het Inzicht, dat een leder zich moet houden aan zyn eigen bevoegdheid en de daarmee gepaard gaande verantwoordeiykheld. laat nog ruim baan voor eigen Individueel In zicht In zuiver vrye kwesties d. w. a. kwesties, die niet het geloof of de zeden of het hierarchische leven der Kerk betreffen. Een overtuigd en oprecht Katholiek, hoe zeer ook doordrongen van het besef, dat het menachelyk element een rol van be- teekenu speelt In het bestuur en het leven der Kerk Christus Immers heeft Zyn Kerk voor menachen gesticht en het be stuur daarvan aan menschen opgedragen zal geen onoverkomeiyke moeite hebben zich naar de aanwyzlngen van de Kerke iyke Overheid te richten, ook wanneer die aanwyzlngen soms r niet geheel strooken met zyn persoonlijke meenlng. Hy weet, dat hy als enkeling slechts een beperkter ter rein kan overzien dan de uit alle werelddee- len geïnformeerde kerkeiyke overheid, wel ke heeft te waken niet enkel over de geesteiyke belangen van elk der haar onder geschikte geloovlgen op een bepaald tyd- stlp. maar ook over de geestelijke belangen van het geheel en wel over den duur van vele eeuwen. HU zal dus In nederigheid zyn eigen inzicht onderwerpen aan den uitge-s sproken wil en wensch der Kerkeiyke Over heid, voor zoover deze -betrekking hebben op het algemeene welzyn van den gods dienst en de Kerk De bedryfsraad voor de sigarenindustrie kwam dezer dagen te Eindhoven In vergadering byeen, ter voortzetting van zyn byeenkomst van 13 Januari. In deze vergadering werd de heer H. Job van Susante te Boxtel als nieuw Ud van den be dryfsraad welkom geheeten. Kennis genomen werd van het schryven van den minister van Handel. Nyverheid en Scheep vaart. waarby van de zyde van het departe ment medewerking werd toegezegd aan den in- formatorischen arbeid der door den bedryfs raad gestichte export-commissie. Langdurig werd gediscussieerd over de aan vraag-formulieren tot het verkrygen van een vergunning voor het gebruik van een machine, overeenkomstig de mechanlsatiewet van 19 December 1936. Over de samenstelling van deze formulieren Wad korten tyd geleden op het departement een onderhoud plaatsgevonden. Het gevolg van dat onderhoud was, dat de bedrtjfsraad zyn con cepten heeft ingezonden. Besloten werd, nadat deze formulieren, waar op zeer uitvoerige gegevens voorkomen, zullen zyn gedrukt, alle sigarenfabrikanten in Neder land nog eens schrifteiyk attent te maken op hun verplichtingen overeenkomstig art. 3 van de mechanlsatiewet. Dit zal geschieden in over leg met het departement. De gedachten wisseling over de nonnen, welke de bedryfsraad zich zal hebben te stellen by de uitoefening van zyn adviseerende taak in gevolge voornoemde wet, zal In de volgende bijeenkomst worden voortgezet. Behandeld werd een concept-adres aan den minister van Sociale Zaken over het wetsont werp tot bindend- en onverbindendverklaring van ondernemers-overeenkomsten. Tenslotte werd besloten der: bedryfsraad op, korten termyn opnieuw byeen te roepen. De Deensche Luchtvaartmaatech'appy Det Danske Luftfartselsklb (DDL.) heeft een Nederlandsch vliegtuig met bemanning van de KLM. gecharterd voor het uitvoeren van vluchten naar verschillende door het ys geïsoleerde Deensche eilanden, teneinde deze van post en levensmiddelen te voorzien. De Nederlandsche Vereeniging van werkgevers jn het bakkersbedryf deelt ons mede: Zooals bekend, heeft de regeering op 26 Sep tember 1936, dJ. het tydstip der depreciatie van den gulden, teneinde de pryzen der eerste le vensbehoeften, in casu het brood, niet te doen stijgen, aan de Nederlandsche maalindustrie een zoodanig bedrag vergoed, dat daarmede een styglng van den prys van de bloem, de voor naamste grondstof voor de bereiding van het brood, kon worden voorkomen. Deze bonificatie aan de Nederlandsche maalindustrie, waarmede inderdaad bereikt werd, dat de bloemprljs werd gestabiliseerd op het peil van vlak vóór 26 Sep tember 1936, Is allengs gereduceerd, laatsteiyk op 31 Januari J.I., met als noodzakeiyk gevolg, dat de bloemprljs In den tusschentyd met ruim f 1 per 100 K G. is gestegen. In verband hiermede heeft de Nederlandsche Vereeniging van werkgevers In het bakkersbe dryf by den minister van Landbouw geprotes teerd tegen de verlaging der bonificatie en daar toe het volgende telegram aan zyne Excellentie gericht: „Nederlandsche Vereeniging van Werkgevers In het Bakkersbedryf protesteert met klem tegen herhaalde verlaging der bonificatie aan de maal- Industrle, waardoor bloemprUs sinds 26 Septem ber reeds gestegen met ruim f 1.— per 100 K.G.; wijst op In verband hiermede urgente noodzake lijkheid tot verhooging In het geheele land van broodpryzen, waartoe zy thans haar leden zal moeten advlseeren en acht zich In geen enkel opzicht verantwoordeiyk voor de nieuwe lasten, welke hiermede voomamelyk aan minst draag krachtige gedeelte der bevolking zullen worden opgelegd; geeft eerbiedig In overweging door verlaging der heffing op tarwe dan wel van den prys der vlta-tarwe deze anders noodzakelyke broodprysverhooglng te doen voorkomen en ad viseert Uwe Excellentie dringend ook andere thans de zwaar op bedryf drukkende crisislasten op grondstoffen zoo spoedig mogelyk te ver zachten.” Rillerig, koortsig en onbehaaglijk Stuit die aanval direct. Ga naar bed en gebruik "AKKERTJES". Ge zult verbaasd en ver heugd zijn de bij zonder krachtige werking van AKKER-CACHETS te ondervinden. Voordat Ge ‘t weet ia alle narigheid ver geten. Ze kosten slechts 52 cent per 12 stuks. De aanbieders der hem ter verbindendverkla ring. voorgelegde ondernemersovereenkotnsten hadden zich als voornaamste middel tot sanee ring van den toestand In de bakkery de In voering van een mlnimum-prysregellng ge dacht. De minister meende echter, dat deze mlnimum-prysregellng, die de o zonde vestigingen, die als de kern van

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5