ONS BLAD Duitschland mg I <41: in heden Caballero spreekt de Cortes 'V i' VEREENIGÖE katholieke pers DINSDAG 2 FEBRUARI 1937 Het leven is duur in het Derde Rijk Het'nieuws van in DE BAROMETER De schoolstrijd in Duitschland De strijd tegen het water in de V.S. EEN DERDE POLITIEK PROCES TE MOSKOU Italië’s Koningin onderscheiden JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR ENKELSTUKKEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER 1 DERTIGSTE JAARGANG No. 104 ^4 Groot militair vertoon te Rome De griep in Polen Grieksche credieten aan Duitschland Botsingen in Sevilla? Ernstig autobus-ongeluk s Duitsche officieren zouden Spaan- sche officieren hebben neer- geschoten Alle decreten der laatste maanden door handopsteken goed gekeurd Strenge maatregelen tegen saboteurs De voltrekking van het Moskousche vonnis Honderden ongevallen bij de wintersport Duizenden recepten dagelyks alleen reeds te Warschau DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Overstroomingen in Turkije By Cairo staat het water thans tot aan den rand der dyken De kosten van het levensonderhoud moeten door den sterken arm in bedwang gehouden worden Z. H. de Paus verleende haar tde hoogste onderscheiding voor vorstinnen *S ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20 a, ingez. med. 40 a p. regel; idem op pag. één 55a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Zondagsrust voor ossen en paarden NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD =ss O on art- K. Post vlocht naar het geïsoleerde Urk. Felle brand te Wildervank. I r voer .hoed ria J. Alle decreten, die de laatste maanden door de regeering zijn uitgevaardigd, zijn derhalve geratificeerd en hebben rechtskracht verkregen. De nieuwe Japansche minister-president Hayasji Tengevolge van de sneeuwstormen in Engeland liepen in Dorset ongeveer 100 auto's vast WARSCHAU, 1 Febr. (DK3.). Uit Moskou wordt vernomen, dat Beloborodot en Uglanot gearresteerd zijn. Zij zouden tijdens het laatste proces door de beklaagden zijn genoemd als deelnemers aan een tegen Stalin gerichte sa- ZAGREB, I Febr. (Reuter) Zagreb (Joego slavië) heeft zich het lot der paarden en ossen aangetrokken. Het gemeentebestuur heeft n.l. verordend, dat door dieren getrokken voertui gen van Zaterdagavond 7 uur tot Maandag, morgen niet in de straten der stad mogen ver schijnen. Voorts zijn maatregelen afgekondigd om het af jakkeren van trekdieren tegen te gaan; o.a. wordt voorgeschreven, dat alleen de voerman op een geladen kar mag rijden en dat bij som mige heuvels in de stad een tweede paard moet worden aangespannen om de vracht naar boven te trekken. Minister-president Largo Caballero, die daar na het woord voerde, verklaarde dat, hoewel de snelle aanneming der wetsvoorstellen ver trouwen in de regeering beteekent, hij zich ver plicht voelde verantwoording af te leggen over de activiteit der regeering, hoofdzakelijk wat de internationale politiek betreft. De premier verklaarde, dat Spanje niet een burgeroorlog in den eigenlijken zin des woords doormaakt, doch een oorlog tegen indringers. LONDEN, 1 Febr. (Reuter). De corres pondent van de Daily Mail verneemt, dat de dertien veroordeelden met een machinegeweer geëxecuteerd zijn. Dit bericht is nog niet offi cieel bevestigd. De veroordeelden vernamen gistermiddag, dat De vroegere commandant der Russische Oostzee-vloot gearresteerd ISTANBOEL. 1 Febr. (Havas) De ingetreden dooi heeft bij Esklsjehir groote overstroomingen veroorzaakt. Uitgestrekte gebieden zijn onder water gezet. Over langen afstand is de spoordijk door het water vernield. Talrijke dorpen zijn overstroomd. Het water in de rivieren stijgt nog steeds, zoodat ook andere dorpen gevaar loo- pen. stand op Dinsdag 1 uur run.: 756.7 - Vorige stand; 756.7 eerste >r Bt. •bouw drog" 'U da Ook In de geheele De Hoogeerw. Pater Prosper Jansen, oud-Pro- vinciaal der Belgische Augustijner provincie, is voorzien van de H.H. Sacramenten der Ster venden. De regeering heeft zich bovendien het on betwistbare recht voorbehouden, dat iedere op wettige wijze tot stand gekomen regeering be zit, de wapens té koopen, die zij noodlg heeft. De kwestie der contröle is trouwens nog niet op gelost. A L Igh. :ht- 74 ter- an- Hil- lella en elnt 1 Bt. café dat iden- rym- van de ticu- be- vaa toe: >- J. Het Roode Kruis deelde mede, dat reeds meer dan 8300 000 dollar bijeen is gebracht voor de slachtoffers van de overstrooming. Opkoopers koopen tegen lage prijzen goederen en vee in de getroffen gebieden. een zoodanig jaarlijks op althans volgens aan LONDEN, 1 Febr. (A.N.P.) De „Daily Telegraph” meldt uit München, dat in alle R.K. kerken van het diocees München gis teren een herderlijke brief is voorgelezen, waarin in scherpe bewoordingen wordt ge protesteerd tegen de door de nationaal- sociallstische autoriteiten gevolgde methode bjj de stemming over de scholen. Vernomen wordt aldus de correspondent verder dat een Duitsche officier eenige klel- neerende opmerkingen heeft gemaakt .over het leger der nationalisten, waarvoor de voortreffe lijk geoefende Duitschers de diepste minachting hebben. Een Spaansch officier ging op deze Voorden in en binnen enkele minuten waren een aantal Duitsche en Spaansche officieren bU den twist betrokken. Revolvers werden getrok ken en de botsing eindigde met den dood van een aantal Spaansche officieren. Het herderlijk schrijven zegt, dat dit re sultaat is verkregen door bedreiging en economischen druk. De nationaal-socialis- tische autoriteiten worden er ook van be schuldigd geknoeid te hebben bij de ver zending van de post der Katholieken ge durende den strjjd over de scholen. De desbetreffende berichten zijn gisteren in Gibraltar vernomen, ondanks de pogingen van de autoriteiten in Sevilla ze geheim te houden. Alle telefoonverbindingen tusschen Sevilla en andere deelen van Zuld-Spanje zijn afgesneden. Radlo-Sevllla is gedurende een ongewoon lan gen tjjd zwijgende gebleven over de ontwikke ling van den toestand. Nog steeds komen uit Amerika ontstellende berichten over de overstrooming, die reeds ontzettende verwoestingen heeft aangericht. Boven: een dijkdoorbraak bij Rambour Montana. Links: in de wouden worden eeuwenoude boomen door de watermassa’s ontworteld Om de overwinning te behalen is het beslist noodzakelijk, dat allen zonder uitzondering het gezag der regeering erkennen." Largo Caballero deed in dit verband een beroep op de eensge zindheid der partijen: „Nadat de oorlog gewon nen is, zullen wij allen onze vrijheid hernemen, opdat Spanje den weg kan kiezen, dien het wenscht te volgen." van het levensonderhoud- vertonnen ook uit deze Het doet mij een genoegen, u te kunnen me- dedeelen, dat in de tweeslachtigheid van het buitenland een wijziging te onzen gunste is ge komen. Niemand twijfelt meer aan onze over winning, zelfs niet, die de meeste sympathie voor de nationalisten koesterden. Uit San Francisco wordt bericht, dat gewel dige zware sneeuwstormen de kust ten Noorden van San Francisco teisteren, speciaal in Port land en Oregon. In de V. S. wordt wanhopig tegen het nog steeds stijgende water gestreden: te Cairo bereikte het water den rand der dijken. Z H. de Paus kent de Koningin van Italië de hoogste onderscheiding voor vorstinnen too. De Koninklijke Petroleum Maatschappij doet een aanbod inzake de goudclausule der doilar- leentng. Stand der clearing me* Januari. Voor het geval, dat groot gevaar zal dreigen, worden booten gereed gehouden om hen weg te voeren. ROME, 1 Febr. (Stefani). Vandaag is te Rome de veertiende verjaardag van de fascistische militie plechtig gevierd. Alle_ standaarden en vanen van de legioenen der zwarthemden, die in Oost-Afrika hebben gestreden, zijn door den Duce gedecoreerd voor het .Altaar des vader lands". De manschappen dezer legioenen mar cheerden in oorlogsuitrusting op naar Piazza Venezia, terwijl een enorme menigte zich in de aangrenzende straten verdrong. Talrijke militaire en burgerlijke autoriteiten woonden de plechtigheid bjj. De nagedachtenis van lultenant-generaal Vittorio Vem were ge- eerd door de toekenning van het Kruis van de militaire orde van Savoye. Vervolgens defileerden de legioenen langs het .Altaar des vaderlands", nadat Mussolini een korte toespraak had gehouden. WEENEN, 1 Febr. (D. N. B.) In de nabijheid van Graz Is een autobus door een trein gegre pen en geheel vernield. Drie inzittenden kwa men om hft leven, terwijl verscheidene zoo ern stig gewond werden, dat men aan hun herstel wanhoopt ROME, 1 Febr. (Stefani). Z. H. de Paus heeft besloten de Koningin van Italië ter gelegenheid van haar veertigjarige echtverbintenis de Gouden Roos toe te ken nen, de hoogste pauselijke onderscheiding voor vorstinnen. Ook de Duitscher ondervindt aan den lijve, dat de koopkracht der mark zich in dalende lijn bevindt. En voor zoover dit proces even tueel aan zijn aandacht ontsnapt zou zijn, vestigt de Regeering er negatief, maar daar om niet minder nadrukkelijk voortdurend zijn attentie op. Immers, de wetten en veror deningen, die de prijzen van alle levensmidde len, de huishuur en vele gebruiksvoorwerpen vaststellen, zouden zich niet kunnen ophoopen en vermenigvuldigen, indien het levensonder houd niet al maar duurder dreigde te worden. WARSCHAU, 1 Febr. (Reuter) Polen is aan getast door een influenza-epidemie en de vraag naar medicijnen is in Warschau zoo groot, dat men voor de drogisterijen lange rijen menschen kan zien wachten. Meer dan 24 000 recepten worden dagelijks alleen al te Warschau klaar gemaakt. Wanneer men een Duitscher opmerkzaam maakt op de beursrubriek eener Nederlandsche krant en men laat hem zien, dat de financleele wereld Marken kent van de meest verschillen de soorten en onder de meest verschillende namen, waarvan de prijzen varleeren tusschen negentien en ruim zeventig cents, dan ver trouwt hij zijn eigen oogen niet! De Duitsche pers bevat natuurlijk geen ook maar verwij derde zinspeling op het disagio van het Duit sche betaalmiddel in het buitenland en de Duitscher kent maar één „Reichsmark”, welke, nu alle andere landen en ook de laatste pio niers van den gouden standaard tot deprecia tie overgingen, in de officieele beursnoteerin- gen zelfs op zeer grooten voet leeft. (Van onzen Beriljnschen correspondent) Het Derde R(jk heeft gebrek aan goud, dat er de vuilnisbelt propagandistische statistieken bruikbaren afval een kapitaal be landt, hetwelk rond twintig maal zoo groot is als heel de goud-reserve der Rijksbank. Niettemin is het goud* arme Duitschland het eenige land ter wereld, dat den gouden standaard handhaaft- Volgens de officieele cijfers heeft 96.11 pro cent der bevolking zich uitgesproken voor na- tionaal-socialistische scholen. In Neurenberg bracht 913 procent der bevolking zijn stem uit voor de nationaal-sociallstische school. ATHENE. 1 Febr. Gisteren deelde men in welingelichte kringen mede, dat de Grieksche regeering besloten zou hebben Duitschland cre dieten tot een bedrag van 27 millioen rijks- mark toe te staan in den vorm van een leening, die een looptijd zou hebben van zes jaar en drie procent rente zou dragen. Scherp protest in een herderlijken brief in het Bisdom Muenchen Aanvankelijk heeft de regeering er naar ge streefd, aan den eenen kant de massa er van te overtuigen, dat zij angstvallig waakt over het algemeen welzijn, en aan de andere zijde de winkeliers er van te doordringen, dat de sterke arm vroeg of laat onfeilbaar ingrijpt, door de pers steeds met grooten nadruk te la ten pubiiceereti, hoe krachtig zij wel optrad, waar en tegen wien. Het schijnt echter, dat dit middel erger was dan de kwaal, want zij heeft thans toegegeven aan het gelamenteer der organi saties van vijf-dulaend slagers en achttien duizend andere winkeliers in levensmidde len te Berlijn, die niet ophielden te jam meren, dat het groote publiek hen lang zaamaan als een troep woekeraars begon te beschouwen. Thans vertellen alle kranten, dat er geen betere Duitscher en natlonaal- socialist bestaat dan de gemiddelde winke lier, aan wiens eer de eervergetenheid van een enkeling niets kan afdoen.... NEW-YORK, 1 Febr. (D.N.B.) grootste spanning wordtdoor de Vereenigde Staten de wanhopige strijd ge volgd, welken de steden in het dal van den Mississippi met het nog steeds wassende water voeren. Dit neemt niet weg, dat men heusch geen Nederlander-ln-Duitschland behoeft te we zen, die voor honderd gulden slechts iéts meer dan honderd-dertig mark ontvangt, om te voelen, dat de innerlijke waarde van het Duitsche geld ontegenzeglijk de nei ging vertoont, om langzaam maar zeker af te zakken naar de waarde van het niet zeer edele metaal, hetwelk de munt in het Der de Rijk meer en meer gaat verwerken. Bij Cairo (Illinois) heeft het water thans den rand der dijken bereikt en zelfs begint op sommige plaatsen het water reeds door de dijken heen te sijpelen. Onvermoeid blijft men trachten een dijkbreuk tegen te houden en een verschrikkelijke ramp in dit gebied te voor komen. WEENEN, 1 Febr (Havas). Gisteren heb ben zich in de omgeving van Weenen niet min der dan 600 ongevallen bij de wintersport be oefening voorgedaan; ongeveer honderd daar van waren ernstig. VALENCIA, 1 Febr. (Havas). De Cortes, die heden bijeengekomen zijn, hebben door handopsteken hun goedkeuring gehecht aan de spoedprocedure en de wetsvoorstellen der regeering. Largo Caballero zeide om.: „De regeering beeft zich In beginsel met contröle ten aanzien der vrijwilligers bereid verklaard, echter met de opmerking, dat deze contröle uitsluitend tot het rechtsche kamp beperkt diende te worden. Loongeschil bjj de N.V. Frans Swarttouw’s Havenbedrijf te Rotterdam opgelost. Minister Slotemaker de Bruine o,ver ordening. „St. Stephanas” protesteert tegen het niet- verbindend verklaren door de regeering van de overeenkomst in de steenindustrie. LONDEN, 1 Febr. De .Daily Herald” publi ceert uit Gibraltar een bericht van zijn eigen correspondent, die meldt, dat hooggeplaatste rechtsche officieren in Sevilla doodgeschoten zijn tijdens een miniatuur-veldslag met Duit sche officieren, die in de rijen van Franco strijden. Voorzichtigheidshalve werden reeds vele vrouwen en kinderen der 15.000 Inwoners tel lende stad uit de meest bedreigde omgeving wfcggevoerd. makkelijker om een zoo radicaal besluit te ne men dan t ten uitvoer te brengen. Daarom wor den er telkens nieuwe prijslijsten gepubliceerd, die vrij beduidende prjjsschommelingen ver tonnen. Dat de<Jcosten onmiskenbaar J de neiging te loopen, blijkt intusschen schommelingen. Wanneer men den winkel betreedt van zijn slager, kruidenier of bakker, dan is ‘t eerste wat men ziet de officieele prijslijst, want is het ding niet heel zichtbaar opgehangen, dar. loopt de betreffende winkelier de kans, dat hij het lot zal deelen der duizenden kleine zaken lieden, die de laatste maanden door een spe ciaal 'voor dit doel ingestelde politie in het gunstigste geval ernstig gewaarschuwd maar meestal met een geldboete werden bestraft. Het hoeft geen betoog, dat afwijkingen van de voorgeschreven prijzen als een ernstig ver grijp gelden. Een groote verleiding voor dèn winkelier schuilt in het feit, dat een goed deel zijner klanten soms gaarne bereid is om de vrij talrijke levensmiddelen, welke alleen op kaarten en in sterk beperkte hoeveelheden worden verstrekt, alsook de artikelen, die bij zonder schaarsch zijn geworden.: duurder te betalen. Deze ..zwarte handel” is uiterst moei lijk, te onderdrukkeen, daar zoowel kooper als de verkooper alle reden hebben, om er .over te zwijgen. Men bestrijdt dit euvel met het niet zeer mooie middel der provocatie. Leden van nationaal-sociallstische vooral vrouwelijke organisaties worden meermalen in misschien eenigszins vage, maar toch niet mis te ver stane bewoordingen aangemoedigd om hun le veranciers op de proef te stellen en in het geval zij voor de verleiding bezwijken, natuur lijk dadelijk aan te geven. De straffen, waardóór deze „saboteurs" wor den bedreigd, zijn niet malsch. Geldboete is alleen maar voor gevallen van zeer weinige be- teekenis voorzien. De gevangenis staat met bel de deuren wijd open en sinds eenigen tijd heeft men zelfs zijn toevlucht genomen tot den af- schrikwekkenden dwangarbeid van het „Zucht- haus"! Tevens ontneemt men den overtreder dc mogelijkheid om gedurende langeren of korteren tijd en in ernstige gevallen zelfs voor goed, het algemeen welzijn te schaden, door zijn zaak tijdelijk te sluiten of zijn vergunning tot het houden van een winkel in te trekken. Nadat Largo .Caballero zijn rede had ge ëindigd, nam de vergadering bij acclamatie een motie aan, waarin vertrouwen wordt uitge sproken in de regeering. In de motie wordt voorts gezegd, dat de Kamer haar zitting zon der datumbepaling verdaagt en de regeering volmachten geeft om rustig te arbeiden tot de overwinning zal zijn behaald. het doodvonnis bekrachtigd was. Piatakof kon geen woord uitbrengen; toen hij zich hersteld had vroeg hij naar zijn vrouw. Men antwoord de hem. dat zij in de gevangenis was opge sloten. MUralof hoorde de mededeeling met een ironische grijns aan. Verschillende andere veroordeelden verloren het bewustzijn. Omtrent het lot van mevrouw Sokoinlkof is niets bekend. Het verluidt, dat zij naar het eiland Slovietsky is verbannen. Opnieuw wordt bericht, dat de weduwe van Lenin in arrest is gesteld. Het telegraafagentschap der Sovjet-Unie be vestigt, dat vandaag 1 Februari, de door het militaire gerechtshof uitgesproken doodvonnis sen zijn voltrokken. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR felefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS. per kwartaal voor Alkmaar 12.— Voor buiten Alkmaarf 2.50 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad 10.60 hooger K.LJH.-vliegtuig gecharterd voor vluchten naar door ijs geïsoleerde Deensche eilanden. Duitschland per SI Zeer zeker is de wettelijke prijsregeling nood zakelijk. daar de sterke beperking van den in voer en de daarmede gepaard gaande schaarschte van talrijke artikelen volgens de wet van vraag en aanbod automatisch tot prijsverhooging leidt, zoo deze niet met geweld wordt tegengehouden. Echter wordt er ook kracht van wet verleend aan de prijzen van goederen, die in de verste verte niét Jmapp” zijn. De nationaal-sociallstische machthebbers houden niet van halve maatregelen en ook bui ten Duitschland valt het verschijnsel waar te nemen, dat in den totalen staat Bint Bureau- cratlus eereburger is! Dies werd een kolossaal apparaat in het leven geroepen, dat in theorie de prijsvorming regelt, doch waarvan men zon der overdrijving kan beweren, dat het vrijwel den geheelen handel „massregelt". Aan de spits dezer organisatie staat de „Reichskommissar für die Prelsblldung”, die van den economischen dictator Hermann Gö- ring uitgebreide volmachten heeft ontvangen en wekelijks, in de eerste plaats voor de meeste levensmiddelen, de kleinhandelsprijzen vast stelt. Als „Stichtag”, uitgangspunt dezer prijspoli tiek, heeft men den 18den October gekozen. In beginsel zijn op dien dag de prijzen der voor naamste artikelen verstard. Natuurlijk is het WARSCHAU, 1 Febr. (D. N. B.) Naar de „Kralcowski Illustrowany Kurjer” be richt, is te Leningrad de vroegere com mandant der Sovjet-Russlsche Oostzee- vloot, Sof, gearresteerd. Deze arrestatie wordt in verband gebracht met de voor bereiding van een derde politiek proces te Moskou. Talrijke dorpen en zelfs grootere plaatsen zijn hier volkomen van de buitenwereld afge sneden. Reeds werd mededeeling gedaan van verschillende ongelukken met doodelijken af loop. NEW YORK, 1 Febr. (Reuter) 4560 man houden de wacht op de dijken bfj Cairo tot de was van de Ohio het hoogtepunt zal be reiken. Zij staan gereed Iedere kleinere doorbraak onmiddellijk te herstellen. y menzwering. X3

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 9