We luisteren naar 1 f I ê- Ziekenverzorging Instqntlne Scheepsbotsing MARKEN KRIJGT GEBREK AAN LEVENSMIDDELEN VAN HOUTEN’S KLM-REEPEN COLLECTIEF CONTRACT BAKKERSBEDRIJF ROER VAN POSTBOOT STUKGESLAGEN WOENSDAG 3 FEBRUARI 1937 i TVog een tocht over het ys? De Rijnscheepvaart Nachtelyke tocht over het ys Conferentie te Bandoeng geopend Het tuchtrecht KWAKZALVER GEVONNIST In het ziekenhui* overleden NATIONALE VEILIGHEID Met twee jaar gestraft NAT. VERBOND K. J. M. V. BOERDERIJ AFGEBRAND Donderdag 4 Februari SCHILDERIJEN ONTVREEMD Academische examens '6 Het ijzelgevaar op de wegen Duitschland stelt speciale rechtbanken in Jaarvergadering te Utrecht gehouden Roeibootje bekneld geraakt Een der inzittende arbeiders ernstig gewond De A.N.W.B. pleit voor een waarschuwingssysteem f 1500 boete subs. 5 maanden hechtenis Fransch schip in zinkenden toestand Schiermonnikoog nog niet te bereiken EEN BEWUSTELOOZE MAN GEVONDEN WATERAFTAPPING VAN DE MAAS ft Veel ijs ten Zuiden van Ameland Tegen den vrouwen handel GEMEENTEONTVANGER VEROORDEELD OPLICHTER- ROMANSCHRIJVER BANK VOOR ONROERENDE ZAKEN J d P a e- r soorten van smaak. Ze zijn alle even rrukkelijk Minister Slingenberg brengt wijzi gingen aan in de voor gestelde wettelyke regeling De postboot jFaddenzee waar- schynlyk opnieuw vast geraakt Einde maximum snelheid Ean grijs bord met schuine zwarts streep geeft aan, waar da maximumsnelheids- bepallngea eindigen. Ijsbreker teruggekeerd Werknemers wenschen voor 1937 handhaving van de bestaande overeenkomst Wegen in Drente afgesloten Op de Westerse helde tusschen een Fransch en een Zweedsch schip R, K. Handelshoogeschool f Heden .i» O Dinsdagmiddag voer op de Maas ter hoogte e- aangelegenheden TILBURG. dus goed Voortrelfehjk te verdrogen abso luut unsc ti udehp en vrij van elke nevenwerking is Ten gevolge van het ijs kon de reserve-post- boot Ameland, die Dinsdagmiddag vlot was ge komen, den vasten wal niet bereiken. r stilt en voorkomt pijnen 1 - - - - Men was het er over eens, dat niets onbe proefd mocht worden gelaten om de arbeids voorwaarden, zooals die in 1936 bestonden, ook De memorie gaat vergezeld van een nota van wijzigingen en van een gewijzigd ontwerp van wet. LEIDEN. Doctoraal examen rechten, de heer C. H. Hanegraaff. AMSTERDAM. Doctoraal examen tn de Eco nomische Wetenschappen de heer A. van Velen. Jaar met aftrek van voorarrest opgelegd. De ci viele vordering werd afgewezen, daar het Hof deze niet voldoende gefundeerd achtte. k tl d tl D g k t r d d N d t< di at d< d B r H kJ bl te j« di hl 9- fr DROITWICH. 1560 M. 11.3511.50 Gram - pl 13.10 BBC-Welsh orkest m. m. v. io- 11ste. 1.06 Sopraan en bas. 1.352.20 Ka- roly Klay'a orkest. 8.35 Vereen. Bted or kesten van Bournemouth en Xaatbourne. Het is de bedoeling in de voorbereiding der uitvoeringsmaatregelen den centralen raad te hooren en zoo de belanghebbenden te betrek ken in de tot stand koming van de ultvoerïngs- v oorschriften. Voorts is het Inderdaad de bedoeling bij het vaststellen van de welstandsgrens rekening te houden met het verschil in levensstandaard tusschen groote en kleine gemeenten en met de samenstelling van de gezinnen. Tn de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende hej wetsontwerp tot rege ling der ziekenverzorging verklaart de minister van Sociale Zaken, dat hij van de noodzakelijk heid en de urgentie van een algeheele wettelijke regeling van het zlekenverzorglngswezen steeds meer overtuigd is geworden. De besturen der drie arbeidersorganisaties in het bakkersbedrijf, de Algemeene. de R. K. en de Christelijke, hebben In een Dinsdag gehouden gecombineerde vergadering de situatie bespro ken. welke is ontstaan door het ofloopen van de tot 31 Januari JJ. gegolden hebbende collec tieve arbeidsovereenkomst. De onderwijzer is Inderdaad overgeleverd aan de genade of ongenade van de vlegeltjes en hun soms onverstandige ouders, welke straf hij ook toepast, hU heeft geen wetteliiken grond onder de voeten en loopt dus steeds het risico, een échec te lijden. Het prestige van den onderwijzer, vooral in de steden, heeft bij dezen stand van zaken reeds gevoelig geleden en dreigt weldra geheel verloren te gaan. De Utrechtsche rechtbank heeft den gemeente ontvanger van Montfoort veroordeeld, wegens verduistering van gemeentegelden, tot vijf maan den gevangenisstraf. De elsch was een jaar gevangenisstraf. Het Amsterdamsche Gerechtshof veroordeelde den 36-jarigen kantoorbediende J. B. van L. wegens poging tot afpersing tot twee en een half jaar gevangenisstraf met aftrek van ses maan den voorarrest. De man,-die reeds eerder wegens poging tot oplichting la veroordeeld, had tijdens zijn straf tijd een roman geschreven, waarin de eer en goede naam van een Zwitsersche familie en haar dochter werden aangetast. De jongeman schreef, dat hjj het auteursrecht voor 85.000 wilde afstaan aan de familie. De procureur-generaal had anderhalf jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest gevor derd. Het hoofd der school en de onderwijzers tn overleg met het hoofd der school hebben het recht, met inachtneming van bij algemeenen maatregel van bestuur te stellen regelen, maat regelen toe te passen, die voor de vruchtbaar heid van het onderwijs en de goede orde en tucht, voor zoover die op de school betrekking hebben, noodig zijn. Voor het eiland Marken is het er na den dooi niet beter op geworden. Maandagochtend heeft een groep Markers voor de laatste maal den tocht over bet ijs naar Monnikendam gemaakt en de post, benevens een kleinen voorraad le vensmiddelen naar het eiland overgebracht. De reis kostte toen reeds bovenmenschelijke inspanning en was zeer gevaarlijk. Het ijs is practlsch niet meer begaanbaar en de verbin ding met het vasteland is thans weer geheel verbroken. DEUTSCHLAND8ENDF.R, 1571 M. - 730 Gram.pl. 8.30 Omroeporkest. 0.30 Berich ten. 0.40 Sportnieuwe. 0 50 Fluit en plano. 10.3011.30 Dansmuziek (gr.pl.) en Sportnieuws. Zooals gemeld, heeft de Belgische regeering een verweer gedeponeerd bij het Permanent Hof van internationale Justitie inzake ae water- aftapplng van de Maas ten behoeve jjan het Albertkanaal. In bet Belgische memorandum, zoo bericht thans de N. R. C., wordt beweerd, dat het In geen geval zal men echter de reis in de haven van Monnikendam kunnen aan vangen De levensmiddelen zullen daarom in den Noordhoek van het Monnikendammergat nabij Katwoude op de slede geladen worden. De bevolking van Marken hoopt, dat een ste vige wind spoedig een einde aan haar isolement zal maken door voortstuwing van de onbe trouwbare Ijslaag naar de Friesche kust. Maandagavond elf uur werd het eiland Urk opgeschrikt door noodseinen, afkomstig van de postboot Insula. Onmiddellijk werd een ijsvlet in gereedheid gebracht, welke, bemand met tien man, om twee uur van wal stak om de post boot hulp te verleenen. Dinsdagochtend om tien uur is de bemanning van de ijsvlet op Urk teruggekeerd met drie personen van de uit tien personen bestaande bemanning van Insula. Het is gebleken, dat het roer van de Insula Maandagavond was stukgeslagen. Hierdoor geraakte de boot stuur loos en kon zij niet verder door het ijs komen. KEULEN, 438 M. 8.00 Gram pl. 9 30 Volka- llederenconoert. 11.20 F Hannemad’s or kest. 13.35 Omroeporkest. 1.35 Omroep- kwmtet en harmonica-duo. 3 .30 Omroep- Amusementaorkaat. S30 Militair concert. 630 Omroepklelnorkeat. 9 5011 30 Weat- Dultsch Kamerorkest en solisten. De ijsbreker Daniël Goedkoop, die Maandag avond van Schellingwoude was vertrokken om een geladen dekschuit naar Hulzen te vervoe ren, is Dinsdagmiddag bij de Oranjesluizen te Amsterdam aangekomen. Het schip kon het vele ijs heel moeilijk verwerken. De rijksveerpont Brakzand, varende van Oostmahorn naar Schiermonnikoog, welke Dins dagmorgen te ruim elf uur. na enkele dagen geen dienst te hebben gedaan in verband met de enorme ijsmassa’s, van Oostmahorn was vertrokken, heeft Schiermonnikoog niet kunnen bereiken. De Brakzand heeft zich tusschen het ijs geen weg kunnen banen en keerde onver- rlchterzake te Oostmahorn terug. De rechtbank te Almelo veroordeelde heden den Dultscher K. F., die in het Noorden van Overjjsel als kwakzalver is opgetreden, tot f 1500 boete of vijf maanden hechtenis. Vorige week was tegen hem bevestiging van het vonnis van den kantonrechter geëischt, namelijk f 1500 boete of zes maanden. Dinsdagochtend heeft nabij 'Terneu- zen een aanvaring plaats gehad tus schen een Fransch en een Zweedsch stoomschip. Beide schepen zijn waar schijnlijk op weg van Antwerpen naar zee. HILVERSUM II. 301 M. (8.009.15 KRO. 10.00 NCRV, 11.00 KRO. 2.00-11.30 NCRV). 8 000.15 en 10.00 Gram.pl. 10.15 Mor gendienst. 10.45 Qram.pl 11.3013.00 Godad. halfuur. 13 15 KRO-orkeat en gram pl. 3.00 Handwerkcureua 3.003 45 Orgelspel. 4.00 Bijbellezing. 5 00 Handen arbeid v. d. jeugd. 5.3o Voor de kin deren. 6 00 Cello en plano. 6.45 CNV- kwartlertje 7.00 Berichten. 7.15 Boekbe spreking 7.45 Reportage 8 00 Berichten ANP. 8.15 Stlchtach Balonorkeet. 9.45 Berichten ANP 9.45 Reportage bijeen komst Bljz. Vrijw. Landstorm. 10 45 11.30 Gram pl. Hierna: Schriftlezing. Nog steeds behoort de verraderlijke ijzel tot een van de grootste vijanden van het verkeer in de wintermaanden. De bestrijding door mid del van zand of grint is op zichzelf reeds geen gemakkelijke taak, gezien de groote afstanden waarover dikwijls gestrooid moet worden. Maar afgezien daarvan vormt het zoo uitgesproken incldenteele en plaatselijke karakter, hetwelk het optreden vat) ijzelvorming kenmerkt, een moei lijkheid op zichzelf. Naast een behoorlijke outil lage voor het strooien, is een goed georganiseer de waarschuwingsdienst hier onmisbaar. De A.N.W.B. heeft in dit verband aan den minister van Waterstaat verzocht te willen be vorderen, dat de eerste hulpposten langs de wegen in een der gelijk waarschuwingssysteem ingeschakeld zouden warden. Weggebruikers zouden dan. wanneer zij ergens ijzelvorming be merken, hiervan aan een dichtbijziJnden hulp post bericht kunnen geven. Van dezen post zou dan weer een mededee- llng aan den betreffenden wegbeheerder moeten worden doorgegeven. Naar de AN W B meent te weten, wordt deze methode reeds in enkele gevallen met vrucht gevolgd. verdrag van 13 Maart 1863 geenszins aan Bel gië verbiedt, op Belgisch grondgebied water uit de Maas te tappen voor het voeden van het Albertkanaal. De éénlge voorwaarde is, dat door deze wateraftapplngen de scheepvaart op Nederlandsch grondgebied geen r.aoeel zou worden berokkend. Daar is, volgens de BnisseL sche opvatting, geen sprake van. Voorts wordt in het Belgisch blauwboek ge wezen op de voeding van het Jullanakanaal. die in strijd met de bepalingen van het verdrag van 1863 wordt genoemd. De burgemeester van Assen verzoekt mede te deelen, dat volgens een gemeenschappelijk ge troffen regeling de meeste gemeentewegen in de geheele provincie Drente wegens opdool ge sloten zijn voor het verkeer met motorrijtuigen, waarvan de belasting van eenig wiel meer dan 600 kg. bedraagt. Dinsdagmiddag is langs den weg te Beetster- zwaag in bewusteloozen toestand een man ge vonden, die vermoedelijk door de tram is aan gereden. De man werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is overleden. De burgemeester van Opsterland stelt een onderzoek in naar de oorzaak en verzoekt hen die inlichtingen kunnen verstrekken deze hem te willen mededeelen. telken jare op haar aandeelen dividend uit gekeerd; het laagste dividend bedroeg 5 pet en het hoogste SK pet. Jhr. A. 171. Baud, gouvemements-eecretaris, U gekozèn tot voorzitter van de Volkenbondt- conferentie tot bestrijding van den handel vrouwen en kinderen. BANDOENG, 2 Februari. (Aneta). Heden werd onder zeer groote belangstelling de confe rentie tegen den vrouwenhandel geopend. Hier bij waren oa. tegenwoordig de resident van Priangan, de chef van den generalen staf, de heer Spit, lid van den raad van Indië, vele con- suls-generaal, talrijke hooge autoriteiten uit Batavia en leden van den Volksraad. De heer Ekstrand opende de conferentie met een speech in de Fransche taal, welke werd ver taald. Vervolgens las de heer Ekstrand de boodschap voor, welke de heer Avenol, secretarls-generaal van den Volkenbond te Genève, aan de confe rentie heeft gericht. In deze boodschap wordt er de nadruk op gelegd, dat de onderwerpen, die op deze conferentie worden behandeld en de plaats, waar de conferentie wordt gehou den, bewijzen, dat de bewering als zou de Vol kenbond hoofdzakeldk een Europeesche organi satie zijn, ongegrond is. Hierbij herinnerde h(j aan het bestaan van het Eastern Health Bu reau te Singapore, als ook aan de Rural Hygie ne Conference. Deze conferentie is een poging om den vrouwenhandel in het Oosten te belet ten, nadat zestien jaren lang hiervoor pogingen in Europa en Amerika in het werk zijn gesteld. Verder wordt hierbij de hoop uitgesproken dat het practlsch karakter van de conferentie wl lelden tot verbetering van de situatie. Op bet eiland fleet gebrek aan diverse levensmiddelen zich reeds gevoelen. Ver schillende artikelen, waaraan absolunf be hoefte bestaat, liggen te Monnikendam ge reed om overgebracht te worden. w Ondanks het feit, dat de tocht met le vensgevaar gepaard zal gaan, beeft de par ticuliere vrachtschlpper de Groot, die ook tn de voorgaande ijstochten een belangrijk aandeel had, in samenwerking met den heer J. Bouwmeester te Monnikendam, het plan opgevat om heden toch nog te trach ten over het ijs het eiland te bereiken. In de memorie van toelichting, die het schrij ven vergezelt, wordt om. gezegd, dat men er algemeen van overtuigd is, dat we leven in een gezagscrisis. In een tijd, dat het gezin «i)n plicht ver zuimt, moet de school er des te meer aandacht aan wijden en trachten het van huls uit tuch- telooze kind zooveel mogelijk tot gehoorzaam heid te brengen, otn te voorkomen, dat het later de samenleving intreedt met een geeet van op standigheid. De mentaliteit van vele ouders heeft haar funeste uitwerking* op de kinderen en dezen, wetende, dat de onderwijzer feiteliJk elke straf-' bevoegdheid mist, maken, gesteund door hun onverstandige ouders, het leven van den on derwijzer tot een hel en zijn oorzaak, dat er van het onderwijs voor hen self en voor ande ren weinig of niets terecht komt. De postboot Waddenzee, welke sinds Woens dag 27 Januari in het Ijs te Holwerd zat op gesloten, is Dinsdagmiddag los gekdmen en vlot aan de pier te Holwerd geland. Na de post en drie passagiers aan boord te heben genomen. Is de boot om één uur van Holwerd vertrokken. Er was geen ijs rond den steiger en er stond een flinke hoeveelheid water. De Waddenzee, welke in normale omstandigheden den overtocht in een uur maakt, was Dinsdagavond nog niet op Ameland aangekomen, soodat *t schip waar schijnlijk weer in het ijs zit en den nacht op het wad zou moeten blijven. Ten Zuiden vun het eiland zit zeer veel ijs. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 13.30 Gram.pl. 13.50 Cabaret. 1.00 Omroeporkest. 130 Salonorkeat. 150 Ca baret. 3.003.30 Gram.pl 5.30 Kleln- orkeet en Gram.pl. 7.30 Salonorkeat. 830 Bonte Avond. 10.3011.30 Gram.pl. 484 M.: 13 30 Gram.pl. 13.30 Salonorkeat en zang. 1.30 Omroeporkest 1.503.30 en 5.30 Gram.pl. 6.50 Klelnorkeet. 7.35 Gram.- pl. 8.30 Omroeporkest en Gram.pl. 10.30 11.30 Plano- en cello-recltal. De inschrijving op f 1000 000.aandeeler. (waarvan reeds ƒ300.000.op de voorwaarden van inschrijving zijn geplaatst) der N. V. Bank voor Onroerende Zaken, tot den koers van 160 pet., zal zijn opengesteldte Amsterdam bij Broekmans Effectenkantoor N.V., te 'i-Gra- venhage bjj de hoeren- Heldring ft Pierson; te Rotterdam bij Ruys, Ebeling 8t Glelchman N V te Haarlem bU Brinkman Co. N.V.. op Woens dag 10 Februari. Het recht wordt voorbehouden bij de toewij zing inschrijvingen, zonder opgaaf van redenen geheel of gedeeltelijk niet in aanmerking te nemen. Bij overteekening zal de toewijzing op de in aanmerking genomen inschrijvingen ayi- - tematisch geschieden. De storting tegen ontvangst der aandeeler met dividendbewijs No 28 e.v. en talon ter ver krijging van nieuwe dlvidendbladen, moet U- schleden ten kantore van inschrijving op Maan dag 22 Februari. De gestadige vergrootlng van de zaken er. de daarmede gepaard gaande toeneming dei obligatie-schuld hebben doen besluiten thans tot vergrootlng van liet aandeelenkapitaaj over te gaan, waardoor niet alleen de noodige mid delen tot verdere uitbreiding onzer zaken zullen worden verkregen, doch tevens een betere ver houding zal komen tusschen kapitaal en obliga- tieschuld. Op 31 December stond volgens de gecombi neerde balans van de vennootschap en hare dochter-instellingen In totaal aan obllgatlën uit ƒ8.436.600.waarnaast het aandelenkapitaal 1000.000.bedroeg en de reserves, na toevoe ging uit de winst over 1936. ƒ1.701.10632. Door de onderhavige uitgifte zal het aandeelenka- pltaal ƒ2 030.000.bedragen, terwijl na toevoe ging uit het netto-aglo op deze uitgifte ver kregen, de reserves gezamenlijk boven f 2 000 000 zullen stijgen. In den aanvang vajj dit jaar is de afgifte van 5 pet» obllgatlën stop gezet en is begonnen met de afgifte van 4S pct. obligation, voorlooptg beperkt tot een bedrag van 2.000.000.Van dit bedrag is tot op heden 500.000.geplaatst; voor dit sterk toegenomen werkkapitaal is een ruim en klonend emplooi, daar verschillende belangrijke objecten zijn aangeboden en regel matig aanvragen voor hypothecaire en bouw- credieten inkomen. De resultaten over het afgeloopen Jaar waren wederom gunstig. Gedurende het boekjaar 1936 werden verschillende zaken definitief afgewik keld; van de daartegenover gecreëerde stille reserves kon een bedrag van 250.000.naar de open reserves worden overgebracht. Het winst- saldo over 1936, waaronder begrepen de winst- saldl van de dochter-instellingen, bedroeg, na interne voorziening, ƒ291.654.94. Dit winst-saldo stelde in staat, na ruime afschrijvingen, over te gaan tot het ultkéerén van een dividend van 8 pet. Sinds de oprichting der vennootschap U m.m.v. solist». 5.05 Gram.pl. 535 Jack Harris en zijn Band. 6.30 Berichten. 7.00 Het Hlrsch strijkkwartet. 7 20 BBC-Har- monle-orkest. 8.00 Revueprogramma 9 20 Berichten. 9.4o BBC-Thea.ter-orkest. 10.40 Vlooi en plano. 1.35 Jo» Loss en zijn Band. 11.5013.30 Dansmuziek (gr.pl.). Het is niet zijn bedoeling den Indruk te ves tigen, dat op groote schaal misstanden bij de ziekenfondsen voorkomen. Naar hem gebleken is worden bij een aantal, in den regel bij de kleinere, ziekenfondsen misstanden op verachil- lend gebied aangetroffen. De minister heeft in de eerste plaats op het oog de misstanden, die zich voordoen bij het benoemen van onbekwame of op anderen grond niet volwaardige artsen aan enkele ziekenfond sen, die geen vrije artsenkeuze kennen. Het is den minister voorts gebleken, dat er aan het financieel beheer op verschillende plaatsen nogal iets gehaperd heeft. Stelt men nu de vraag, of tegen dergelijke misstanden niet anders dan krachtens een speciale wetteljjke regeling kan worden opge treden, dan is het antwoord van den minister daarop, dat dit inderdaad op andere wijze niet afdoende kan geschieden. De bedoeling van de speciale wettelfjke regeling is om preventief te werken. De minister kan niet instemmen met het be toog van de leden der commissie, dat de kleine fondsen veelal bjj gelijke premie een niet min der goede verzorging bieden dan de groote. Van een streven om het ziekenfondswezen in een nauw keurslijf te knellen is bij den mi nister geen sprake. Voor gelijkschakeling voelt hij niets. Naast het stellen onder toezicht dat in het geheel niet behoef, te knellen beoogt hij alleen het brengen van eenheid in de regelingen, voor zoover dit in het belang van de volksgezondheid absoluut noodzakelijk is. Bij ’t vraagstuk van de ziekenhulsverpleglng. waarvan de regeling in het onderhavige wets ontwerp aanleiding gaf tot ernstige bedenkin gen, eischen twee vragen beantwoording: 1. Is het noodzakelijk de verzekering van de zieken hulsverpleglng wettelijk te regelen? en 2. is het wenschelijk die regeling op te nemen in een wet betreffende de ziekenverzorging? Wat de eerste vraag betreft, wijst de minister er ep, dat de verzekering tegen de kosten van zekenhulsverpleglng voor steeds grootere groe pen der bevolking een noodzakelijkheid is ge worden. t Wanbeheer kan bier uit financieel oogpunt nog tot veel ernstiger gevolgen lelden dan bij de ziekenfondsen. Een streng toezicht op de in stellingen, die zich met de ziekenhulsverpleglng bezighouden, is daarom geboden. Wat de tweede vraag betreft, moet de minis ter de juistheid erkennen van het beswaar, dat de ziekenhuisverpleging in het ontwerp wat erg beknopt was geregeld en zeer veel aan een algemeenen maatregel van bestuur was ov^- gelaten. Hij heeft in verband hiermede wijzi gingen aangebracht. Geslaagd voor het pro-paedeu- tlsch examen in de economische en sociale we- tenschajjpen de heeren P. M. J. C. Asselbergs te Bergen op Zoom en G. J. Passtoors uit Tilburg. Uit een personenauto op de Noordblaak te Rotterdam zijn ten nadeele van den schilder A. van Gllst acht schilderstukken, verpakt in een grijzen molton deken, gestolen. Alle schil- voor: Keul- Het Dinsdagochtend om half elf bjj Terneuzen aangevaren Fransche stoomschip blijkt te zijn het uitgaan de stoomschip Condé van de reederü Nouvelle Compagnie Havraise Penin- sulaire de Navigation te Parjjs, ge bouwd in 1915, groot 720 bruto en 4537 netto registerton. Het schip bevindt zich in zinkenden toestand. Sleepbooten Zijn aanwezig. Het met de Condé in aanvaring ge* weeat zijnde schip is vermoedelijk het m.s. Strassa van de reederü Gran* gesberg Trafikaktieboiaget, thuisbe- - hoorende te Oxeiösund (Stockholm). Bet Zweedsche motorschip Bullaren, hetwelk by de aanvaring op de Wester-Schelde ernstige gchade aan het voorschip boven de waterlijn heeft gekregen, is Dinsdag in den namiddag te ruggekeerd naar Antwerpen.. De Condé is, zooals gemeld, op een zandplaat gezet. Sleepbooten blijven hl de habijhetd. van de Maashaven te Rotterdam een roeibootje, waarin zeven arbeiders gezeten waren. Op het zelfde moment naderde de sleepboot .Minerva" welke het Duitsche sa „Protesilaus” trok. De stalen kabel, welke belde schepen vertxmd, heeft toen een lichter geraakt, waarop deze aan het schuiven ging. Aangezien het roeibootje zich juist tusschen den lichter en een daar naast gemeerd liggende prauw bevond, geraak te het bootje bekneld, waardoor het vrijwel ge heel vernield werd. Zes der inzittenden wisten op den lichter te springen, doch de zevende arbeider, de 30-jarige D. van Bodegraven, geraakte tusschen beide vaartuigen vast. Hij kon pas bevrijd worden, toen er gelegenheid was lichter en prauw van elkaar te duwen. Met een bekkenfractuur en inwendige kneuzingen is de num in zorglijken toestand naar bet ziekenhuis Coolstngel ge bracht Hét bestuur van het Kath. OnderwUaersver- bond* heeft een brief geaonden aan den mi nister van Onderwijs, in welk schrijven het bestuur den minister verzoekt artikel 12 van de Lager Onderwijswet 1920 in aanhef te doen lulden als volgt: Op de laatste jaarvergadering van de Ver- eenlging voor Nationale Veiligheid werd mede- deellng gedaan van de plannen om te komen tot een Luchtverdediglngsfonds. Wij^vernemen thans, dat binnenkort de stich- tingsvergadering van de Stichting Luchtverde- digingsfonds kan tegemoet gezien worden en dat. in het dagelijksch bestuur zitting zullen nemen de heeren J. E. F. de Kok, voorzitter, H. G. J. ter Marsch, secretaris en C. Kolff en H. W C. E. Mathon, leden. Voor het algemeen bestuur werden verschei dene vooraanstaande personen uit het bedrijfs leven en vertegenwoordigers van de luchtvaart- afdeellng en de marine-luchtvgart aangezocht. Deze heeren en verschillende anderen zegden in belangrijke mate financieelen steun toe. zoo- dat ten aanzien van het stlchtingskapitaal geen vrees meer bestaat. De vereenlglng voor nationale veiligheid zal zich tot taak stellen binnen afzienbaren tijd overal in den lande bijdragen in te zamelen en contrlbueerende leden voor het fonds aan te werven. Indertijd had de rechtbank een straf van twee - - Afgevaardigden en diocesane moderatoren in het Nationaal Verbond van Katholieke Jonge Mlddenstandsvereenlglngen vergaderden in ho tel ..Noord-Brabant" te Utrecht. •9 in 1937 cxi. verder door te voeren voor die bedrijven, welke slch daarvan weinig of niets aantrekken. Nog deze week zullen de werkgevers, groot en klein, worden verzocht, zich voor 1937 te ver binden de bestaande arbeidsovereenkomst, in clusief de kindertoelagen te handhaven. De arbeiders zullen van de beslissing der be sturen in kennis worden gesteld. Binnen en kele dagen zal in een aantal personeelsverga deringen worden medegedeeld of, en zoo Ja in welke mate, overeenstemming met de werkgevers is bereikt. HILVERSUM 1, 1875 M. (AVRO-Ultze|n- <llng). 8 00 Gram.pl. 10 00 Morgenwijding Qram pl. 10.30 Omroeporkest en soliste. 1330 Gram.pl. 130 De Octophonikers. In de pauze: Literaire causerie. 3.00 Naai cursus 3.45 Gram.pl. 4.00 Voor zieken en thulazlttenden 4 30 Gram.pl. 4 45 Voor de kinderen. 530 Het Omroeporkest. 6.30 Sportpraatjs 7.00 Voor de kinderen. 7.06 AVRO-Daruorkeat. 730 Engelrcbe les. 8.00 Berichten ANP. Mededeeiingen. 8.15 Con- oertgebouw-orkeet en soliste. In de pauze: Orgelconcert. 10 30 Gram.pl. 11.00 Be richten ANP. Hierna tot 13.00 AVRO- Dansorkeet. Dinsdagmiddag ontdekte werkvolk, dat in de op eentgen afstand van de boerderij gelegen schuur bezig was met machinaal dorschen, dat brand was ontstaan in de boerenbehuizing van J. van Kessel aan den Heikant te Groesbeek. Gelukkig waren vrij veel arbeiders in de schuur en zij slaagden er in het vee in veiligheid te brengen. Door krachtig optreden van de brand weer van Groesbeek kon de schuur worden be houden. De boerenbehuizing, de geheele inven taris en een deel van den oogst gingen in vlam men op. De schade wordt gedeeltelijk door ver zekering gedekt. De oorzaak van den brand is onbekend. derstukken waren ingelijst. Zij stelden Boerderij met Pont, Zetlende Tjalken, sche Pot met Papavers, Duinpan, Brabentsche Boerderijtjes. Boschgezicht met Waterpartij, Stilleven (Zinnia's in groenen gemberpot) en Gezicht op Voorstraathaven te Dordrecht. Kunsthandelaren of andere personen, die eenige inlichtingen omtrent het gestolene kun nen geven, worden verzocht zich tot het politie bureau, Witte de Withstraat te Rotterdam te wenden. Op voorstel van den Duitschen rijksminister van Justitie, dr. Gürtner, heeft de Duitsche regeering de 'wet. houdende een regeling van kwesties betreffende de binnenscheepvaart, uit gevaardigd. Deze wet. aldus de N. Rott. Crt., is een gevolg van de nota van de Duitsche regee ring van 14 November 1936. waarin oe inter nationale regelingen betreffende Duitsche rivie ren. voorzoover zU de jurisdictie betreffen, op geheven worden. Daar in kwesties betreffende de binnen scheepvaart, voortdurend dezelfde technische vragen terugkomen, machtigt de wet den minis ter van Justitie de behandelir<g van zaken be treffende de blnnenscheeovaart te doen ge schieden voor slechts enkele gerechten, opdat de rechter, die te oordeelen heeft, de noodige zaakkennis en ervaring zal bezitten. Van bevoegde Nederlandsche zijde wordt aan genoemd blad naar aanleiding van bovenstaand bericht medegedeeld dat In de Duitsche wet een logisch gevolg moet worden gezien van de opzegging van het verdrag van Versailles door Duitschland met betrekking tot de jiternatio- nalisatie van de rivieren, wilde de rechtspraak niet in de lucht komen te hangen Er mag nog niet uit worden geconcludeerd, dat Duitschland niet alsnog bereid zou worden bevonden een multilateraal verdrag met betrekking tot den Rijn aan te gaan op het voetspoor van de Acte van Mannheim van 1868. RAIHO PARIS. 1641 M. 835 Gram.pl. 9.50 Orgelconcert 11.30 Symphoulecon- cert en zang. 3 50 Gram.pl. 4 50 Piano recital. 5.06 Qram pl. 8.30 Zang. 0.06 An- dolfl-kwartet en zang. 10 05 Omroep orkest en solisten. 11.2013.35 Pascal- danaorkeet. De voorzitter, de heer G. Peet, riep in zijn openingswoord een speciaal welkom toe tot mr. F. H Bach, die den Ned. R. K. Middenstands bond vertegenwoordigde en tot mej. W. M. Rui ten, die voor het eerst namens de R. K. Stands- organisaties van den Werknemenden Midden stand aanwezig was. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer C. Kloppenborg, bleek, dat de uand, die tusschen de vijf diocesane organisaties tn bet Verbond gelegd is tot vruchtdragend werk in staat is. Er is thans in groote lijnen een voor een Jeugdorganisatie benijdenswaardige een heid. Dank werd gebracht aan den vtgetreden voorzitter Herman Engels, die vooral op cultu reel gebied zooveel voor de K.J M.V. neeft ge daan. De samenwerking met den Ned. R K. Middenstandsbond is subliem en warme woorden van dank worden in het verslag gebracht aan mr. Bach en dra. Jansen, die ook in de samen stelling van het winterprogram zulk een groot aandeel hebben gehad. Het contact met den Werknemenden Middenstand heeft reeds ver schillende misverstanden uit den weg geruimd, de Jonge W.M.-ers hooren in de K.J.M.V. thuisI Gedelegeerde in bet Verbond is de heer Hulsing uit Utrecht. De secretaris herinnert aan de bij zonder goedgeslaagde besturendagen te Amers foort die. als record, door 150 man bezocht wer den. Het Nationaal Winterprogramma werd zeer goed doorgevoerd. Voortdurend wordt getracht om de werkloosheid onder de Jonge Midden standers te verkleinen. Met dank werd de krach tige steun herdacht van het Hoogwaardig Epis copaat, bij gelegenheid van de grootsehe pro- paganda-actle der afgeloopen maanden. Tal van nieuwe afdeelingen werden opgericht en nonderden nieuwe leden traden toe. Het leden tal is thans ongeveer 4000, maar dit cijfer wordt lederen dag hooger. Naast God bracht de secretaris bijzonderen dank aan Rector Beune, die als Verbonds-mo- derator dag en nacht voor de beweging In de weer is. Verschillende flnancleele werden <daama besproken. Het officieel orgaan De Keten werd op ste viger basis gezet en hulde werd gebracht aan redacteur en administrateur, die bij de vernieu wing zeer veel werk hebben verzet. Daarna kwamen de verschillende ingekomen voorstellen aan de orde. Op verzoek van Lim burg kwam het vraagstuk der werkwisseling ter sprake. Door publicatie in De Keten en de Mld- denstandscourant zal getracht warden het rail systeem van jongeren in een bepaald vak mo gelijk te maken. De vraag of een zoon van een filiaalhouder lid kan zijn van de KJMV, werd bevestigend beantwoord.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 6