ONS BLAD Het Eucharistisch Co ngres plechtig geopend Een geestdriftige menigte vulde het Luneta-plein i Het heden nieuws van De Pauselijke Boodschap wordt door de duizenden Een schitterende rede Vliegramp bij Posor DE BAROMETER Geen zender doch een bijzondere ontvanger 4 Van Zeeland in den Senaat toege juicht Het gevaar bij Cairo verminderd Nieuwe aanval op Malaga voorbereid Paraguay uit den V olkenbond Wat gebeurt er in Sovjet-Rusland? Koning Gustaaf speelt ook in België tennis De H. Vader geniet van ’t zonnige weet Staking in kalimijnen in den Elzas DE KATHOLIEKE KERK IN DUITSCHLAND EEN NEDERLANDSCHE ZENDING VOOR SPANJE? De griep woedt nog hevig in Engeland Vliegtuig van Britsch dagblad vermist JOH. LAUWERS ontvangen met een jubelend „Leve de Paus Weinig hoop op een accoord van den Kard.-Legaat VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Proteat aan Mexico 1 Het Britache pantaerachip „Royal Oak” door bommenwerpers - aangevallen De Pauselijke Legaat Z. £m. Kardinaal Dougherty Binnenkort ia de opzegginga- termyn afgeloopen De Engelsche „Home Fleet" had het dezer dagen in de Golf van Biscaye zwaar te veran twoorden Waarom Von Eltz RUbenach heenging DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN Na weer de directeur der ataata- batik gearresteerd De verrassing der Duitache ambas sade te Londen valt mee thana beter ter hek» rrie- omo ueel PAYGLOP3 ALKMAAR RECHTHOUDERS ZIEKENFONDSLEVERANCIER J8. DONDERDAG 4 FEBRUARI 1937 Volgende week zal Hitler de vyf biaac hoppen, die onlangs in Rome geweest zyn, ontvangen De dyken houden nog en de be wakers blyven op hun poet Op Zyn rolstoel mocht Z.H. de Paus in de galeryen van het Vaticaan vertoeven Minieter Spaak apeelde mee ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 g, ingez. med. 40 g p. regel; idem op pag. één 55g p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Op de groote esplaflade van het prachtige Luneta-park te Manilla, dat zich tusschen de stad en de zee uitstrekt, is een monu mentaal altaar opgericht. De koepel, welke op drie majestugyze fuilgn rust, bereikt een hoogte van 30 Meter, en is des avonds prachtig verlicht ^XWWWWVIIII llil/f///////4Z^ „Geen enkel land ia er aan toe dan België,n ver klaart de premier jfi DERTIGSTE JAARGANG No. 106 «i en de Ameland ia nog moeilijk te bereiken. O O verklaarde. Mexico, ot dat hij uit het land wordt gezet. dat "o 1 het xa- De Kardinaal-Legaat heeft eek in een plechtige ceremonie aan den aartabiaachop van Manilla In de kathedraal den goeden Pixis overhandigd, dien de H. Vader aan de stad Manilla heeft geschonken. WARSCH^tl, 3 Feta. (DJfJ^.) Vol gens berichten uit Moskon is de directeur der Sovjet-Russische staatsbank, Marjasin in hechtenis genomen. DONDEN, 3 Febr. De Dally Herald, die gisteren melding maakte van berichten, volgens welke in de Dultsche ambassade een aendln- stallatie sou worden aangebracht, heeft thans vernomen, dat er slechts sprake is van een bijzondere soort van ontvangtoestel. De am bassade heeft medegedeeld, dat de ontvangst met een gewoon toestel zeer gebrekkig was, in verband met de ligging van het gebouw. VATICAANSTAD, 3 Febr. Onze Romeinsche correspondent seint ons: Er waren zekere onregelmatigheden vastge steld. zoodat geen toestemming werd gegeven den weg voort te zetten. cW O Op het podium wachtte een groote groep van Bisschoppen, waaronder Mgr. Smit, de aan komst van den Pauseiyken Legaat af. MANILLA, 3 Febr. (Eigen tele- wm). Te Memphis in Tennessee werken 500 ket tingganger» aan de versterking van de dijken Vermoedelijk zullen hun straffen vennlnderc worden. Laat in den avond werd de plechtigheid be sloten met den zegen met het Allerheiligste. Van de bijzondere afdeelingen van het Con gres vermelden wij de missletentoonstelling, die de geloofsverzorglng. van de Philippijnen sedert de 16e eeuw in beeld brengt en gisteren, zooals reeds gemeld, door den Kardinaal Legaat is geopend. Het weer Is voor het Congres minder gunstig. Gisterenavond viel*een voor dit seizoen onge woon geweldige regenbui kort na de avondbU- eenkomst in het stadion. Ook heden was de atmosfeer vochtig en drukkend, hetgeen echter geen invloed heeft op de godsvrucht der pel grims en de geestdrift van de Philippijnen. Men gelooft, dat de vliegtulgbestuurders het schip voor den kruiser Canarlas, die zich in handen der rechtachen Bbvlndt, hebben aange zien. De Britache zaakgelastigde te Valencia heeft opdracht gekregen, de aandacht der Spaansche regeering op dit voorval te vestigen en er op aan te dringen, dat maatregelen tot het voor komen van herhalingen worden genomen. LONDEN, 3 Febr. (Havas) Twaalf militaire en burgerlijke vliegtuigen zoeken sedert van morgen naar het vliegtuig Dragonfly, dat toe behoort aan een Londensch dagblad en gisteren tusschen Liverpool en Glasgow verdwenen is. De bemanning bestaat uit vier koppen. De gezondheidstoestand van Z. H. den Paus Is thans zeer bevredigend. Minister De Wilde verdedigt in de Tweede Ka mer de Grondwetswijziging tot wering van revo- lutionnaire volksvertegenwoordigers. Te'Amsterdam te een auto te water gereden; twee personen kwamen om tart leven- Marken niet meer geïsoleerd. Kort na vijf uur arriveerden de Kardinaal- Legaat met de PanseHJke missie, de Aarts bisschop van Manilla, de vice-president van de Philippijnen en Mgr. Heylen. Op rijn tocht door de oude straten van ManillS werd de Kardinaal geestdriftig toegejuicht. In de straten «p het Lunetapark regende het bloemen op den auto van den Legaat. Het Eucharistisch Congres te Manilla te gister middag op plechtige en indrukwekkende wfjxe geopend. Thans zou de directeur van de Russische staats bank rijn een aanta „God", aldus de Kardinaal Legaat, „heeft geen engelen, maar menschen gezonden om de we reld te bekeeren en de missionarissen, ook de heillgsten, zijn allen slechts menschen met hun eigen zwakheden. Gisterenavond werd In het stadion een groot muziekfeest gegeven, waaronder volksliederen werden gezongen en volksdansen werden uitge voerd. met gen ver- nen WASHINGTON, 3 Febr. (Reuter) Presi dent Roosevelt werd beden medegedeeld, dat het gevaar voor dijkbreuk bij Cairo te verminderd, doch nog niet geheel geweken. Eerst over vier dagen zal men kunnen neg gen, dst het gevaar te geweken. De dfjken houden zich goed en de bewakers blijven op hun post. n >d en per- ter laren igbe- In Louisville is het niveau van het water ge daald. Men telt hier 231 dooden en 330.000 dak- loozen. De materieele schade wordt op 300 mil- lloen dollar geraamd. In geheel Kentucky be draagt de schade niet minder dan 350 mlllioen dollar. r af- ipte- door be ende ■nte- ’gen. Iging isge- ank- Mieel raste volle ■oor- ge- een- ge- tians den den N00RDH0LLAND8CH DAGBLAD d heb- ian de ielegen n Juui ■n vier zijn, i. niet als op igende toe de ecteur (wezen tijd- Vijf vertegenwoordigen, van het episco paat, n.l. de kardinalen Faulhaber uit Mün chen, kardinaal Bertram uit Breslau, kar dinaal Schulte uit Keulen, alsmede de bis schoppen Preysing uit Berlijn en mgr. Ga len uit Münster zijn door de bisschoppen conferentie van Fulda benoemd tot leden van een speciale commissie, die In de ko utende week door Hitler ontvangen aal worden, aldus meldt de ..Telegraaf”. Zooals bekend, waren deze bisschoppen naai Rome gereisd, ten einde met den Paus over den huldigen toestand van de Katholieke Kerk In Duitschland te spreken. Uit Gjjon wordt gemeld, dat de regeerings- artlllerie voortgaat de stellingen rondom Oviedo te bombardeeren. Gisteren en eergisteren heb ben de regeeringsbatterljen hun vuur gericht op de kathedraal en het gebouw van de verzeke ringsmaatschappij, dat bijna geheel vernield werd. Tevens heeft de regeeringsartillerie het Noorderstatlon, Campo de los Reyes en de for ten der rechtschen onder vuur genomen. oud- nan- >ver- han- ont- dan een eerd n er epen nap- teun heb- hlk- r s|j bij- .dus en”, rots s er CHARLEROI. 3 Febr. (Havas) Zes vrachtauto's en vier ambulances, welke voor Spanje bestemd waren en uit Nederland afkomstig zouden zijn, werden aan de Fjan- sche grens te Erquelines aangehouden. Deze concentratie van Spaansche eenheden In de wateren van Algericas zou ten uitvoer zijn gelegd met het doel een nieuw offensief voor te bereiden op Malaga. Het offensief sou tegen het einde van de week geopend worden. gearresteerd. In de marlne-leiding te -belangrijke mutaties gekomen. Mos kou protesteert tegen 't verblijf van Trotzki in Mexico. Paraguay blijft bij rijn besluit uit den Volken bond te treden. Aan he* slot wenschte de H. Vader Zijn afgezant 'n voorspoedige reis over den Stillen (den „vreedzamen") Oceaan en verbond aan dit woord den wensch, dat het Congres van den Vredevorst mocht afbidden die een dracht en liefde onder de verdeelde vol keren, die zij zich zelf niet kunnen geven. BRUSSEL, 3 Febr. (Havas). Vanmorgen hebben Koning Gustaaf van Zweden en Koning Leopold van België een bezoek gebracht aan de overdekte tennisbanen. Koning Gustaaf nam zelf het racket ter hand. Hij speelde eerst met Lacroix tegen minister Spaak en de Borman en vervolgens met Spaak tegen Geelhand en Nayaert. Stand op Donderdag 9 uur »XL: 7514 Vorige stand: 7534 Zij leven in een vreemde wereld en hun groot ste bekoring Is de verlatenheid des geestes. De H. Eucharistie die hun licht en kracht is zal ook hierin hun toevlucht en hulp a|jn. Eén van de vruchten van dit Congres moge zijn een vuriger devotie tot onzen Heer in het Sacrament, vooral voor do?' over de gansche wereld verspreide missionarissen." Volgens een communiqué van de Noorsche re geering heeft de Noorsche zaakgelastigde te Va lencia de Spaansche regeering gevraagd Noor wegen ren som van 400.000 kronen uit te be talen bij wijze van schadevergoeding voor het bombardement van het Noorsche stoomschip Gulnes by Sevilla, waarbij het schip beschadigd werd en vier opvarenden werden gedood. Al varez del Vayo heeft geantwoord, dat de Spaan sche regeering de kwestie zoo spoedig mogelijk in behandeling zal nemen. Derde lustrumviering van de afdeeling Den Haag van het Genootschap De Stille Omgang. Moordaanslag in tehuis voor ouden van dagen te Sehjjndei. De gezondheidstoestand van den H. Vader mag »eer bevredigend worden genoemd. De H. Vader heeft heden geruimen tjjd op zijn rolstoel in de galerijen vertoefd, welker groote vensters een uitzicht bieden op het Damasusplein. GIBRALTAR, 3 Ftebr. (Havaa) De oor logsschepen der nationalisten Canarias, Ba- leares, Almirante Cervera, Dato ea de tor pedojager 19, zjjn te Algeciras aangekomen. De twee Duitache pantserkruisers Admiraal Graf Spee en Koeln liggen buiten Algericas voor anker sedert den vorigen nacht. Volgens de „Daily Telegraph” heeft de ge zant der Sovjet-Unle in Mexico van zijn regee ring opdracht gekregen b(j de Mexlcaansche re geering een protest in te dienen, wegens <je aan Trotzki verstrekte verblijfsvergunning. De Sovjet-Russische regeering wil de regeermg van Mexico volledig verantwoordelijk stellen voor Trotzkl s optreden. te der jeugd, welke strijd zijn met concordaat, dat het tng nb oei- bet Moskou eischt, dat Trotzki onder speciale bewaking gesteld wordt en dat hem verhinderd Mgr.'Heylen verdeelde daarbij zijn onderwerp in drie afdeelingen: Offer, Communie en Pries terschap, die op dit Congres zullen worden behandeld. De vensters werden geopend om den H. Vader van het prachtige zonnige weer te laten ge nieten, dat hier op de laatste regenachtige dagen Is gevolgd. De weersverandering heeft een merkbaren weldadigen Invloed op de ge steldheid van den H. Vader. Engelsche diplomatieke kringen bevestigen het bericht van de Times uit Gibraltar, dat Vrijdag te Cadiz nieuwe Italiaansche contin genten zouden zijn ontscheept. Men weet niet hoe sterk deze troepen waren. ‘U de belae bisschoppelijke verklaringen, die Zondag in de katholieke kerken var. Dultschland zijn voorgelezen, blijkt, dat de Kerk onder alle omstandigheden wil vasthouden aan haar eischen op het gebied der jeugdopvoeding en zich energiek blijft verzetten tegen alle stap pen, die van offlcieele zijde worden gedaan voor zoover deze volgens katholiek standpunt in strijd zijn met het in 1933 gesloten concordaat. Anderzijds blijkt eveneens, dat aan natlonaal- socialistische zijde geen neiging bestaat, de actie tegen de confessloneele school én voor de Invoering van een zoogenaamde gemeenschaps school op nationaal-tsocialistischen grondslag te staken. Onder deze omstandigheden kan met spanning het onderhoud tusschen de vijf ver tegenwoordigers der katholieke Kerk en Hitler te gemöet worden gezien. PARIJS. 3 Febr. (D.N.B.) In het gebied der kalimijnen van den Elzas is onder de werklieden een algemeene staking uitgeroepen. teneinde kracht bij te zetten aan hun elsch, dat de verplaatsing naar Parijs van den voorzitter hun ner vakvereenlglng ongedaan wordt gemaakt. ASUNCION, 3 Febr. (A. N. P.) Naar hier van gezaghebbende zijde verluidt, zal Paraguay bij zijn besluit blijven en na afloop van den opzeg gingstermijn van twee jaar zich definitief te rugtrekken ui' den Volkenbond. Deze opzeg gingstermijn loopt voor Paraguay af op 33 Fe bruari as. Het nieuwe Japanache kabinet zal andere be groeting»- en wetoontwerpen indienen. China bereidt rich voor op het ergste. H. M. de Koningin heeft haar deelneming be tuigd aan de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers der scheepsramp van De Jonge Ja cobus. „Indien ooit,” tao schreef de H. Vader, „in dividu en samenleving tot een bovennatuurlijk leven moesten Worden geroepen, dan zeker nu, nu het menscltdom bijna overal in nood en angst verkeert. Daar de mensch en de maatschappij uit God zijn, kunnen zij niet anders leven, zich bewegen en goeds voortbrengen dan door Jezus Chris tus. In God, de bron van alle goeds, is echter het wonderbare Sacrament der Euchsgistie, dat het bovennatuurlijk leven voedt en onderhoudt en' de menscheljjke waardigheid boven alle mate verheft. Wat Immers kan grooter en voor den mensch begeerenswaardiger rijn dan, naar het woord yan den Apostel Petrus: deelgenoot te worden der goddelijke natuur.” DAKAR, 3 Febr. (Havas ANP.) Tijdens een nachtvlucht zijn twee watervliegtuigen van het vliegkampschlp Beam in de buurt van Posor met elkaar botsing gekomen. De zes inzittenden in de toestellen kwamen in de vlammen om. Een militair vliegtuig van het vliegveld Wakam heeft zich naar de plaats van het ongeluk begeven. De bevelhebber der Sovjet-Russische Oostzee- vloot, vice-admiraal Haller, is benoemd tot plaatsvervangend chef der geheele marine, ter- «5jl Siwkof het commando over de Oostzee- vloot op zich heeft genomen. Admiraal Ludri is benoemd tot leider der marine-academie. Trots de zware hitte onder den bedekten hemel was hier een ontelbare menigte bijeen gestroomd rondom het met bloemen versierde podium, waar voor de ajptplechtigheld een grootsch altaar is opgericht. Te Londen wordt vernomen, dat drie vliegtuigen der Spaansche regeering drie kleine bommen hebben laten vallen bij het Brltsche pantserschlp Royal Oak, dat in de nabijheid van de Punta de Europa kruiste. Het 33sï^^Whari»ti*che Congres is heden te vyf uur namiddag, over eenkomend met 9 uur 20 Ned. Tyd geopend met een grootsche plechtig heid op het Luneta-plein, dat in een park tusschen de oude stad en de zee ligt. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR TelefoonAdminisiratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar f2.— Voor buiten Alkmaarf 2.50 Dagblad uitgegeven door de* N.V Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad 10.60 hooger In verband met het aftreden van den Duit- schen Rijksminister van Verkeerswezen, Baron von Eltz RUbenach, verluidt, dat deze zich, als katholiek, niet lan- I ger kon vereenigen 1 met de jongste maat- I regelen der regeering I ten opzichte van de I Katholieke Kerk, en I vooral ook ten opzlch- I van de opvoeding I in I het I de I Rljksregeering met het 1 Vaticaan gesloten heeft. Verder zou Von Eltz RUbenach geweigerd hebben, het hem Zaterdag J.l. verleende lid maatschap der nat.-soc. party en het gouden Insigne der party te aanvaarden. Hy zou dan rfok niet aanwezig rijn geweest by de bijeen komst van de leiders in de Rykskanselary, toen de fakkeloptocht voorbij kwam. LONDEN, 3 Febr. (Reuter). Het aantal sterfgevallen ten gevolge van de griep heeft in de afgeloopen week 1155 bedragen 1n de groote steden van Engeland en Wales. Te Londen alleen reeds waren er 154 gevallen met doodeiyken afloop. Na de voorlezing van dit schryven, door de menigte met een machtigen kreet _L<eve de Paus” werd begroet, sprak de Aartsbisschop van Manilla den Legaat toe, waarna Mgr. Heylen de groote iyn van het Congres teekende, n.l. de beteekenls der Eucharistie voor de voortplanting des ge- loofs, vooral in het Verre Oosten. Daarna nam de Kardinaal-Legaat het woord- Hy inspireerde zyn rede o.a. op de -profetie van Malachias, dat overal op aarde y,an het Oosten tot het Wes ten aan den Heer een reine offerande zal worden opgedragen. BRUSSEL, 3 Febr. (Belga) In antwoord op an den Senaat gehouden interpellaties heeft minister-president Van Zeeland verklaard, dat de regeering zich van haar drieledige taak heeft gekweten, welke bestond uit: Het af wikkelen van het verleden, het verzekeren van de bestraf fing der fouten en tekortkomingen, en het ón mogelijk maken van een terugkeer van derge- lyke moeiiykheden. Minister-president Van Zeeland dat België uit een formidabele crisis is te voor- schyn gekomen, welke de geheele wereld heeft geschokt, en dat het zich thans in een positie bevindt, welke vele landen het benijden. Weinig landen zyn er even goed aan toe en geen enkel land beter. De toestand der openbare middelen is eenig- De financiën zijn in orde. Het bedrijfsleven is zoo goed als in evenwicht. Van Zeeland werd door den Senaat luide toe gejuicht Nadat een groot koor het „Veni Creator" had gezongen, las Mgr- Mario Böhm eert Pauselyk schryven voor, waarmede de H. Vader Kar dinaal Dougherty heeft afgevaardigd. De H. Vader sprak hierin Zijn hooge waardeering uit voor de centrale ge dachte van dit Congres, n.l. het ver band tusschen de missiegedachte en de H. Eucharistie. De uitgebreide plannen tot bewapening ter zee hebben dezer dagen geleid tot een aantal wijzigingen in de leiding der oorlogsmarine van de Sovjet-Unle.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1