H I Meer samenwerking in het bedrijfsleven Betere verdeeling van den beschikbaren arbeid 1 TBRU.?LTTA Een merkwaardig jubileum ’n Barstende Hoofdpijn die U kwelt en belet te werken? Neem een "AKKERTJE" en binnen een kwartier voelt Ge de hoofdpijn w voor de zon. Heb steeds KRAS? aar droom ueriHild - NAAR NIEUWE ORGANEN ns 3 r CONFERENTIE VAN DE OSLO-STATEN BLONDONA TIJDELIJKE BEPALINGEN VOORGESTELD VRIJDAG S FEBRUARI 1937 TWEEDE KAMER over Minister Sandler vertrokken Kerkelijk leven HERDENKING PAUSKEUZE BARON VAN OLDENEEL t PATER M. VAN EVERDINGEN t IS 74 inter-landenwedstrijden 16' WASCHPRIJSVERHOOG1NG ERRATUM Volwassen arbeiders Veerdienst Marken-Monnikendam 21 Het vereenzaamde liberalisme Vervanging volwassen arbeiders Binnenkort in Den Haag te houden? Pontificale Hoogmis door Mgr. Giobbe SO jaar geleden redde Anton Kabelaar H. M. de Koningin het leven >n ïool >1 ta Minister de Graeff naar Zweden Beperking van den arbeid van yrouwen en meisjes in diverse bedryven Besprekingen in Kopenhagen? Heden zal gestemd worden de amendementen van mr. Goseling c.s. De te treffen voorzieningen Uitsluiting van verkiesbaarheid Opheffing onschendbaarheid Geen overylde maatregel lit f IN R fflJO-OUl A C. SMEENK de I regtrekken alt mist AKKER-CACHETS De besprekingen met de ministers ColMn en HUM Staatssecretarissen WAARBORGEN VOLMAAKTE HAARVERZ Eenige jaren geleden heeft htf het koetsiers- vak er maar aan gegeven, ook al omdat hij er 6e oud voor werd. Thans Is hij 76 jaar. Het is te hopen, dat het Kabelaar, die thans onder behoeftige omstandigheden leeft, opden dag van zijn merkwaardig jubileum niet aan be langstelling mag ontbreken. De minister wenschte niet te antwoorden op de vraag of een conferentie tusschen de onder- teekenaars van het verdrag van Oslo in het vooruitzicht was en liet ook de vraag ot Neder land als plaats van samenkomst zou worden uitverkoren onbeantwoord. arbeiders kleiner is dan In andere fabrieken, die daarmede vergeleken kunnen worden, be hoeft nog niet te wjjien op een wanverhouding, welke van overheidswege gecorrigeerd dient te worden. Volgens artikel 17 zal de wet een werkings duur van drie jaren hebben. De Minister hoopt, dat de tijdsomstandigheden dan voldoende ver- Mlnister Sandler heeft bjj deze gelegenheid zijn Nederlandschen collega namens de Zweed sche regeering uitgenoodigd in de maand April een bezoek aan Stockholm te brengen, welke uitnoodlglng minister De Oraeff heeft aange nomen onder voorbehoud dat zijn ambtsbezig heden en andere omstandigheden het toelaten. n. in De saneerlngscommlssie. gevormd uit de bon den van de Wasscherij-ondernemers heeft zich tengevolge van de devaluatie genoodzaakt ge zien de waschpryaen te verhoogen Voor zoover dit nog niet geschiedt, zal van elke wasch een extra-bedrag van 10 et. worden geheven, onder den naam van transportkosten. Daarnaast zullen de waschtarieven zelf een ma tige verhooging moeten ondergaan. BH Mtf MB Uw jut r*- ■E IBM J0 r ek- oC r«C Uw de Oraeff, „van zuiver informatieven aard", voegde de minister er haastig bij, hadden een zeer bevredigend verloop. Met deze woorden besloot minister Sandler bet onderhoud. De trein stopte enkele oogenblikken later in Gouda, waar de minister en zijn secretaris in den slaapwagen naar Hynburg overstapten. Donderdag is in het St. Canlaius College te Nijmegen in den leeftijd van 71 jaar overleden pater M. A van Everdingen S. J. Pater Van Everdingen was een bekend docent In Latijn en heeft heel zijn priesterleven ge wijd aan de geestelijke en wetenschappelijke vorming van de jeugd. Hij was achtereenvolgens leeraar en rector te Katwijk, daarna te Amster dam en de laatste jaren te Nijmegen. De begrafenis is as. Zaterdag, na een plech tige-Requiemmis in de kapel van het St. Cani- slus-College, op Marièndal by Grave. Tijdens het vriendschappelijk bezoek, dat de heer Sandler, de Zweedsche minister van Bui tenlandsche Zaken, aan zijn Nederlandschen ambtgenoot, jhr. De Oraeff, heeft gebracht, is naar wy vernemen, ook de gedachte om tot een nauwefe samenwerking tusschen de Oslo-staten te geraken ter sprake gekomen. De besprekin gen. dienaangaande gevoerd en waaraan ook minister Colyn heeft deelgenomen, zyn uiter aard van zeer algemeenen aard geweest en hebben geheel het karakter van een terreinver kenning aangenomen. Aan baron Van Oldeneel werd in 1912 de ti tulaire rang fan kolonel toegekend. In 1916 werd hem eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Hy stond bekend als een zeer bekwaam rui ter en tal van cavalerle-officleren danken hun vaardigheid aan hem. In 1922 verkreeg hy den tltulalren rang van generaal-majoor. Hy was officier in de orde van Oranje-Nassau (met de zwaarden). „Is het juist, dat u ook in Kopenhagen be sprekingen zult voeren?” Hierop antwoordde de heer Sandler, dat hy heden enkele uren in Kopenhagen zal verbiy- ven. Over de reden van dit oponthoud kon hy niets zeggen. Ingediend is een wetsontwerp, houdende tydelylce bepalingen, strek kende tot het bereiken van een ^be tere verdeeling van den beschikbaren arbeid. Het- was 19 Februari 1887, den verjaardag van Konlng Willem III. toen Koningin Emma met Prinses Wilhelmina was uitgereden voor een rytoer door de Residentie. Op Schevenln- gen sloegen de paarden van het rytulg, waar in de vorstelijke personen gezeten waren, op hol. De postillons werden er af geworpen en de koetsier kon de beesten niet meer houden. Den geheelen Schevenlngschen weg holden de paarden ongetoomd voort en renden naar de stallen. Het zou niet te overzien zyn, wat er gebeurd was. als de paarden met het rytulg achter zich aan getracht zouden hebben de stallen binnen te rennen. Op het Noordelnde stond Kabelaar met het rytulg van dr. Stein. In wiens dienst hy indertyd was, te wachten. Kabelaar bedacht zich geen oogenblik, toen hy de hollende paarden zag aankomen, sprong van den bok en pakte de brieschende paarden by de teugels. Hy werd een eind meegesleurd doch eindeiyk gelukte het hem de beesten tot stilstand te brengen. Koningin Emma heeft den koenen koetsier dadelijk aangeboden In dienst te komen van het Hof. De koetsier heeft deze betrekking echter niet aangenomen, omdat hy zich te zeer aan dr. Steln gehecht voelde. Hy ontving van de Koningin een fraai gou den horloge met Inscriptie: Aan Anton Kabe laar, 19 Februari 1887. Dit souvenir heeft hy nog' steeds zorgvuldig bespant Later, na den dood van dr. Steln, heeft hy getracht als gewoon koetsier den kost te ver dienen, wat aanvankeiyk nog wel ging, maar omdat rytulgen nu eenmaal uit de mode raak ten, hoe langer hoe minder opleverde. Overgegaan kon worden tot behandeling van het amendement-GOSELING, beoogende mo gelyk te maken de benoeming van Staatsse cretarissen Onder-Mlnisters die door den Konlng naar welgevallen kunnen worden ontslagen en die' In de plaats zouden komen voor de als ambtenaar veel moeliyker te ver vangen dlrecteuren-generaal. Het voorstel vond by val by den heer JOEKE8 (V. D.) en bestrijding by de heeren VAN DIJK CA. R.) en RUTGERS VAN ROZENBURG (C. H De MINISTER achtte Staatssecretarissen niet Naar men om mededeelde la de veerdienst tusschen Marken—Monnikendam gisterenmiddag weer regelmatig in gebruik gesteld. Het biykt thans wel vast te staan, dat mi nister Colon's initiatief om tot een uitbreiding van de economische betrekkingen tusschen de Oslo-staten te geraken tot een eerlang te hou den conferentie zal lelden, die, naar De Te legraaf uit Brussel verneemt, denkeiyk in Ne derland zal worden gehouden. Reeds biykt uit een mededeeling van den Belgischen minister van Buitenlandsche Zaken. Spaak, dat de gedachte van een conferentie vasteren vorm aannam. Volgens het ontwerp zal het werkterrein der vrouw, voor zoover dit zich, wat den fabrieksarbeid betreft, na 1 Januari 1935 heeft uitgebreid, tot de toen in acht geno men grenzen kunnen worden teruggebracht. Daartoe zal by algemeenen maatregel van bestuur het percentage kunnen worden vastgesteld, dat vrouwen en meisjes mogen uitmaken van het personeel, dat In een fa briek of werkplaats met bepaalden arbeid belast is. dan wel het verrichten van be paalden fabrieksarbeid door vrouwen of meisjes verboden of alleen onder zekere voorwaarden toegelaten kunnen worden. Gaan dol, glansloos haar maar, maar da natuurlijke, fraaie tint en schitterende glans door Blondona of Brunette. Belde aijn absoluut vrij van alkali, waardoor de so gevreesde witte neerslag op het haar voorkomen en de lastige nabehandeling overbodig wordt. Bovendien droogt het haar opvallend vlug. Blondona Is het enige speciale haarwasmiddel voor blond haar, dat het beroemde Kamilloflor bevat en Brunette Is het doeltreffende haarwasmiddel voor de verzorging van donker haar, dat het zuiver plantaardige preparaat Hequil bevat. Wat betreft de vervanging van volwassen mannelyke arbeiders staat de minister niet op het standpunt, dat, welk beeld de cyfers ook mogen bieden, in elk geval een regeling tot stand zou moeten komen, aan de hand van wel ke systematisch overeenstemming kan worden gebracht tusschen de samenstelling der fa brieksbevolking en den algemeenen bevolkings opbouw In ons land. Aan de hand van de wet op het algemeen verbindend en het onverbin dend verklaren van bepalingen van collectieve arbeidsovereenkomsten, zoo deze tot stand komt, zal het Initiatief der organisaties van werkge vers en werknemers hier c.q. een taak kunnen vinden. De op dit punt voorgestelde voorziening strekt tot het afsnyden van uitwassen, welke vooral in tyden van crisis, wanneer de concurrentie zwaar Is. gemakkelijk ontstaan. et ia diep te betreuren, dat de RJC. Sportbeweglng nog altijd wegens gebrek aan belangstelling, steun en medewerking van vele katholieken niet zóó haar vleugels kan uitslaan als wel wenschelijk ware, terwijl de neu trale sportbeweglng bij vele katholieken nog altijd meer belangstelling en zelfs medewerking en steun oogst dan de eigen katholieke sportbeweglng. In 1933 reeds heeft het gesamenlijke Episcopaat van Nederland het zg.n. „sportmandement" uitgevaardigd, dat op Zondag 8 Augustus 1933 in alle daarvoor in aanmerking komende kerken en kapellen op de ge bruikelijke wijze van den preekstoel werd voorgelezen. Na een klacht, dat hun waarschuwingen tegen de neutrale sport organisaties niet voldoende geholpen hebben, constateerden de Bisschoppen, dat zelfs vooraanstaande katholieken hun leiderstalenten, hun sympathie, hun geld in dienst stellen der neutrale sport- beweging, en dat mede door de schuld van Aeaen de neutrale sport nog hoogtij viert, terwijl de katholieke door het Episcopaat gewilde sportbeweglng door hergelijke katholieken wordt geminacht en tegengewerkt. In verband met dezen veroordeelenswaardigen stand van zaken deden de Bisschoppen op de geestelijken, de katholieke schoolbesturen, de katho lieke pers, tenslotte ook op alle katho lieken een dringend beroep om zich in geen enkelen vorm in te latAi met een sportvereeniging, die verderfelijk is voor onze jeugd (de neutrale), en die daarom» streng door het Episcopaat wordt afge keurd. en hun belangstelling ten volle te schenken aan de wedstrijden der eigen katholieke vereenlgingen. Zij besloten met de woorden: „Wij rekenen er op, dat dit schrijven aanleiding moge zijn om allen steun. In welken vorm ook, te ontzeggen aan de neutrale beweging, en aan de sportvereenigingen, die niet kerkelijk zijn goedgekeurd.” noemingen geen ramp vinden. De beslissing valt later. in huis, vannacht kunnen zij te pas komen bij Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Spier pijn. Slechts 52 cent per 12 stuks. Overall Naar het voorloopig Inzicht van den minis te.’ kunnen dg te treffen voorzieningen ten aanzien van de vervanging van vrouwelyke door man nelyke arbeidskrachten op de volgende soorten van arbeid betrekking hebben: arbeid In aardewerkfabrieken en tegelperse- rijen, bestaande in aardbereiding. in tegels per sen en in het gieten, vernis stryken of vernis spuiten van sanitair aardewerk; arbeid in glasfabrieken in de mengkamer, aan of by de glasovens, of bestaande In het siypen van glas: arbeid in drukkeryen. bestaande In het uit de hand of machinaal letterzetten; arbeid in kisten- en timmerfabrieken; arbeid in borstelfabrieken, met uitzondering van inpakarbeid; arbeid in leerfabrieken, met uitzondering van Inpakarbeid; arbeid In schoen- en pantoffelfabfieken. met uitzondering van het stikken, plakken en ver der bewerken van de schacht en van inpakar beid; arbeid in capsulefabrieken, bestaande in het bedienen van walsen arbeid In fabrieken van bouten, moeren, klink nagels en draadnagels; het kloppen en stoppen van zakken; arbeid in sigarenfabrieken en tabakskerveryen. bestaande in het aanvochten en mengen van tabak, het met de hand vervaardigen van si garen en het sorteeren van sigaren; het uitbeenen van vleesch; arbeid in veenderijen, bestaande In het ver plaatsen van beladen kruiwagens; arbeid in steenfabrieken; arbeid, bestaande in het vulcaniseerer^ van rywielbanden. gedaan zou kunnen worden om de werkloosheid onder de mannelyke arbeidskrachten eenigs- zins te verminderen door op bepaalde terreinen de bestaande werkgelegenheid voor vrouwen een weinig in te perken. Het is den minister uiteraard volkomen be kend, dat aan het vraagstuk van de vervanging van vrouwelyke door mannelyke arbeidskrach ten verschillende moeiiykheden vastzitten. Hy acht echter by den huldigen stand der werkloosheid langer weifelen niet gewettigd. Werkloosheid is een ramp voor leder, die er door getroffen wordt, maar voor het gezins hoofd werkt zy veel meer funest dan voor iemand, die niet met de zorg voor het levens onderhoud van anderen belast is. DEN HAAG, 4 Februari 1937 Nadat de leider der katholieke fractie gis terennamiddag in de Kamer reeds zyn vol doening had uitgesproken over de voorstel len der Regeering inzake de opening der mogeiykheld, openbare lichamen voor be roep en bedrijf in te stellen en zyn amende menten alleen maar had aanbevolen om de Regeeringsvoorstellen nog te verbeteren, hebben vanmiddag ook andere aan het woord gekomen fracties het wetsontwerp een welwillende ontvangst bereid. Alleen de heer Wendelaar, die de weinig benydenswaardige taak heeft, in de Kamer het zoo droevig vereenzaamde liberalisme te vertegenwoordigen, kon voor de voorstellen niets voelen. Ter gelegenheid van den 15en verjaardag van de pauskeuze van Z. H. Pius XI, zal as. Zondag te Den Haag in de kerk van O. L. V. v. G. Raad, aan het Bezuidenhout, de hoogmis te half elf pontlflcallter worden opgedragen door den Internuntius Mgr. Paolo Giobbe. Bovendien wordt in alle kerken dien dag na de Hoogmis de lofzang Te Deum gezongen. Het enkele feit, dat In een fabriek of in een groep van fabrieken, het aantal volwassen man- beterd sullen zyn om deze crisismaatregelen weer nen in Verhouding tot het aantel der overige te kunnen missen. Ingrijpen van overheidswege zal met behoed zaamheid moeten geschieden. Stellig immers valt tegenover de voordeelen, die. naar het oordeel van den minister, aan de ontworpen regeling verbonden rijn, op bezwaren te wyzen Daarom zal alle ruimte gelaten worden voor de noodlge uitzonderingen. Als een der gewich tigste bezwaren wordt terecht aangevoerd de precaire toestand van de industrie welke er toe noopt om zooveel mogelyk af te zien van maatregelen, die als gevolg met zich kunnen brengen een styging van de productiekosten. Toch behoeft deze bedenking, niet zonder kri tiek aanvaard te worden en houde men in het oog, dat de eene fabrikant veel meer arbeid door vrouwen en meisjes laat verrichten dan de andere, en dat menigmaal ook verschil op djt punt te constateeren is tusschen verschil- Voorta was er nog een artikel, dat de SD AP. niet ongemoeid wilde laten. De geldende Grond wet sluit van verkiesbaarheid tot lid van een vertegenwoordigend lichaam uit hen, die ver oordeeld zyn wegens landloopery, bedelary of openbare dronkenschap. Het regeeringsontwerp wilde dit uitbreiden tot uitsluiting ook wegens iedere gerechtelyke vriiheidsberooving. Doch de S.DAF. wilde die uitbreiding weer teniet doen, teneinde politieke gevangenen niet van verkies baarheid uit te sluiten. De heer GOSELING, evenals de heer TERP- STRA vond het regeerlngsvoorstel volkomen redelyk; waarom zouden dergelyke misdadigers niet op een lyn gesteld moeten worden met anderen. Maar de communist DE VISSER sputterde natuuriyk heftig tegen. Het kwam niet te pas dat politieke delinquenten werden behandeld als boeven waarop de liberale heer WENDE LAAR Interrumpeerde, dat dergelyke menschen in Rusland eenvoudig werden doodgeschoten. Hierop bood de heer DE VISSER vriendeiyk aan onder hilariteit van de Kamer om met goedvinden van den voorzitter hierover een debat te gaan beginnen. De MINISTER vond geen reden om derge lyke idealisten van straf te vrijwaren. Volledigheidshalve vermelden wy, dat zonder stemming in beginsel werd aangenomen, dat ministers zich in de Kamers door ambtenaren kunnen laten vertegenwoordigen. r De eindbehandeling van het ontwerp werd uitgesteld tot morgen om den heer Goseling gelegenheid te geven, in zyn amendementen nog eenige technische en redactlonedle wyzigin- gen aan te brengen. Aan de vaststelling van een algemeenen maat regel van bestuur, als bedoeld, gaat vooraf het raadplegen van den betrokken bedrijfsraad en van een commissie uit den Hoogen Raad van Arbeid, waarin, zoo er geen bedryfsraad is, ook vertegenwoordigers van werkgevers- en werk- nemersvakvereenlglngen zitting moeten hebben. Bovendien zal de commissie ten minste één ver tegenwoordiger van het departement van Han del. Nyverheid en Scheepvaart moeten tellen. Ook anderen dan leden van den raad kunnen in de commissie zitting hebben. Afwyklng van hetgeen krachtens deze wet zal zyn vastgesteld moet mogelyk blyven. Indien byzondere omstandigheden zulks wenacheiyk maken. Artikel 5 voert daartoe, op het voet spoor der Arbeidswet, het systeem van vergun ningen in. te verleenen door de districtshoofden der arbeidsinspectie, of. in beroep of by groeps- vergunnlngen, door den Minister. Met het oog op de bedryfsbelangen is, waar mogelyk. over leg met het orgaan der openbare arbeidsbe middeling voorgeschreven. Donderdagavond is de Zweedsche minuter van Buitenlandsche Zaken, de heer Sandler, naar Zweden teruggekeerd. Evenals by de aankomst van den Scandinavlschen staatsmah waren minister de Graeff, de heer Vendel, tydeiyk Zweedsch zaakgelastigde ten onzent en de rech ter in het Permanente Hof van Internationale Justitie, de heer Hammarskjöld by het vertrek uit Den Haag aanwezig. Het afscheid was by- zonder harteiyk en toen de minister en zyn secretaris instegen, opende de heer Sandler nog een raam om zyn Nederlandschen ambtgenoot en zyn belden landgenooten nog *n vaarwel toe te roepen. In een nlet-gereserveerde eerste klasse coupé namen de minister en zyn secretaris plaats. Een verslaggever van het Algemeen Nederlandsch Persbureau zoch hen daar op en kreeg van den heer Sandler verlof enkele vragen te stellen. Hel gaat er nu om. aldus de minister, om op de basis van de conventie van Oslo voort te bouwen en concrete toepassingen te vinden. ..Ik wil niet beweren, dat de conventie in het gehee' niet is toegenast. maar ik constateer dat zy niet volledig tot haar recht is gekomen.” „Bent u optimistisch gestemd omtrent toekomst?” ..Mynheer, ik ben noch optimist, noch pessi mist. maar een realist”, was het bescheid. n het jaarboek 1936 schrijft rector Vissers, federatie-adviseur van de R.K. Voetbalbonden in Nederlands dat het resultaat van het sport-mandement niet is geweest wat men er van had mo gen verwachten. Vooral van de zijde der schoolbesturen werd tot op heden nog weinig of geen medewerking ontvangen. Aan de hand van het Bisschoppelijk mandement en van hetgeen rector Vis sers schrijft, meent de bekende paeda- goog Frater S. Rombouts in „Ons Eigen blad” te moeten concludeeren, niet en kel, dat het lidmaatschap van een neu trale sportvereeniging volgens de Bis schoppelijke directieven verboden moet worden geacht, maar ook, dat het be zoeken van door neutrale vereenlgingen georganiseerde sport-demonstraties tegen betaling van entrée tot den door de Bisschoppen verboden steun moet worden gerekend. Wie daar anders over denkt, geeft, volgens den Eerw. Frater, daardoor blijk niet van breedheid, maar van bekrompenheid van oordeel. Immers, zoo redeneert hy, als één entréebetaler niet steunt, steunen ook de 999 anderen niet, en dus evenmin de 1000 toeschou wers samen. „Zij, die de entrées op strijken, denken er anders en gezonder over! Zelfs al zou in het ge geven geval van geldeiyken steun geen sprake zyn, dan nóg bleef de zedelyke steun, en die is véél ernstiger," aldus de hoofdredacteur van „Ons Eigen Blad”, die alle argumenten om het by won en van neutrale wedstrijden te verdedigen eenvoudig „smoesjes, om het kromme recht te praten” noemt. Het komt na tuuriyk niet by ons op de interpretatie van het sportmandement. gegeven door Fr. 8 Rombouts als onjuist te bestrijden, want wy houden niet van smoesjes, wy wenscheh het kromme niet recht te praten, wy stellen breedheid van oor deel op hoogen prys en dragen de R.K. Sportbeweglng een vele kolommen groot en goed hart tog. Gegeven echter, dat het bezoeken van neutrale sport-demonstraties tegen en- trée-betallng gerekend zou moeten wor den onder den door de Bisschoppen voor katholieken verboden steun aan de neutrale organisaties, dan volgt daaruit logisch de consequentie, dat het voor katholieken Bisschoppeiyk verboden zou zyn door den neutralen KNVB, georganiseerde te bezoeken. Mocht U dit wat kras UJken, dan zyt gy volgens Fr 8. Rombouts bekrompen en vertoont gy neiging een smoesjesmaker te worden. Men zy dus gewaarschuwd- Het desbetreffende artikel 3 van het wets ontwerp zegt-dan ook niet, dat by een derge- iyk verschil in de getalsverhoudingen »in elk geval moet worden Ingegrepen; het schept alleen de mogeiykheid daartoe. By algemeenen maat regel van bestuur kan in zoo een geval het per centage worden vastgesteld, dat de volwassen mannep. in de betrokken fabriek of fabrieken van de totale bezetting moeten uitmaken. Als volwassen arbeiders noemt het artikel de manned van 25 jaar of ouder. Werkgevers, die er op uit zijn met goedkoope jonge krachten te wer ken, houden hun personeel niet tot het 25e jaar. Meri kan wel In het algemeen aannemen, dat In zoo een fabriek een man. die eenmaal den 25-jarigen leeftyd bereikt heeft, niet meer be hoort tot de groep, welke voor jeugdige arbeiders het veld zal moeten ruimen. De anti-revolutionnalre heer SMEENK stem de in met stichting en bedoeling van het ont werp en stond over het algemeen ook niet on welwillend tegenover de amendementen-Gose- llng cs., waarin de ordenlngsgedachte veel di recter voor practische toepassing in gereedheid wordt gebracht dan in het plan der Regeering. De heer Smeenk hoopte, dat de Grondwet op het thans betreden terrein geen doode letter zou blyven en dat de ontwikkeling der maatschappeiyke organisatie-gedachte en het toenemend af wenden van de indivi dualistische gedachte den gewonen wetgever spoedig in staat zouden stellen om practische uitvoering .te geven aan de grondwetsar tikelen betreffende ordening van het maatschappeiyk le ven; hy waarschuwde echter ook tegen de op vatting, dat de Grondwet nu nieuwe, tot dus verre niet bestaande mogeiykheden zou openen: de'nieuwe, artikelen zullen op zich zelf prac- tlsch geen grootere beteekenls hebben dan het bestaande artikel 194. Intusschen moest de heer Smeenk toch er kennen, dat de nieuwe bepalingen een meer ge detailleerde omschryving geven en enkele ook door hem op prys gestelde richtiynez trekken, met name ten aanzien van t centraal lichaam voor het bedrijfsleven met advlseerende en ten slotte uitvoerende bevoegdheid. En bil erkende daarmede impliciter, dat de Regee ringsvoorstellen, vooral als de amendementen- Goseling cs. zouden worden aangenomen, dan toch in ieder geval de erkenning der uit het maatschappeiyk leven opgekomen organisatie dichter by een bepaalde practische verwezen- lyking kunnen brengen. Namens de sociaal-democraten toonde zich de heer VAN DER WAERDEN niet hevig enthousiast; alles was hem nog niet duidelyk: hy vroeg zich ook af, of voor dit alles wel Grondwetsherziening noodig was; hy zou het ontwerp èn de onschuldige” amendemen ten niet beschouwen als een dooie musch, maar alseen musch en géén paradysvogel; het belangrijkste van het heele geval lag voor hem eigeniyk in de propagandistische waarde van deze behandeling voor de bedryfsorgani- aatle-gedachte. Liep ook de vryzinnig-democratische fractie leider, de heer JOEKES, nu niet bepaald heet voor de voorstellen. hy achtte een nader? definitie van mogelykheden op dit gebied, door de Grondwet erkend, wél van belang. De liberale héér WENDELAAR wilde van deze sociale en economische vooruitstrevend heid niets weten; hy vroeg, of voor zóóiets nu wel het moment was aangebroken; hy wist niet precies wat we wél zouden moeten hebben en hy kan zich oA geen duideiyke voorstelling maken van wat er komen gaat; hy vreesde in ieder geval onderdrukking van persoonlyk ini tiatief, verstarring van het bedryfsleven en „uit plundering" van den consument. En waar de heer Goseling ervan gesproken had om ook het cultureele leven in de ordenlngs gedachte te betrekken, schrok de heer Wende laar terug voor zooveel driestheid! De liberalen ware- niet tegen alle ordening, zoo zouden zy in bepaalde gevallen wel advlsee rende bevoegdheid willen toekennen, d w z. ordening is goed, als de organen maar niets te vertellen hebben enalles by het oude biyfti Ons Kamerlid Dr. KORTENHORST wat is hy toch *n knap en slagvaardig debater! kon de verleiding niet weerstaan, den recalcitranten liberaal het onjuiste van zyn betoog onder het oog te brengen; men bedoelt geen initiatief te onderdrukken, alleen wil men de gedachte toe passing doen vinden, dat de vrije concurrentie allerminst „de ziel van de negotie" mag zyn. doch dat het algemeen bedrijfsbelang moet voorop gaan; goede ordening zou het bedryfs leven juist stimuleeren (India docet op dit ge bied!), en de overheid zou er heusch wel voor waken, dat het consumentenbelang niet in de verdrukking zou komen. De MINISTER had de gemakkelyke taak te constateeren, dat er over 't algemeen een pret tige instemming heerschte. Toen kwam er wéér een ontwerp aan de orde, dat beteugeling van politieke heethoofden be doelde. De geldende Grondwet bepaalt, dat Ministers en Kamerleden niet gerechtelyk vervolgbaar zyn wegens hetgeen zy in de vergadering hebben gezegd of aan haar schriftelyk hebben overge legd. Het Regeerlngsvoorstel wilde op deze straf- rechterlyke immuniteit deze uitzonderingen ge maakt zien, dat wél strafrechteriyke vervolging zou kunnen plaats hebben ter zake van op ruiing of schending van geheimen. De S.DAJ».-er Donker stelde vooreerst voor de opruiing uit de uitzonderingen te schrappen, zoodat alleen schending van geheimhouding als uitzondering zou overblyven. Vervolgens wilde de heer Donker cs. die schending van geheimhouding nauwer omschre ven zien. En ten derde wilde hy een nieuwe be paling Invoegen ten einde vast te steden dat gerechtelyke vervolging van een lid der Staten Generaal (de voorgestelde bepaling zou dus niet betrekking hebben op ministers, reohters. commissarissen en ambtenaren) voorzoover deze volgens het hier behandelde Grondwetsartikel zou zyn toegelaten-, slechts zou kunnen plaats hebben na vergunning van de Kamer, waarvan het betrokken lid deel uitmaakt. De heer DONKER heeft de amendementen naar best vermogen verdedigd, maar of zyn betoog succes zal hebben! Een merkwaardig gouden jubileum «al 19 Februari de heer Anton Kabelaar vie ren. Het zal op dien dag vyftig jaar gele den zijn, dat hy H. M. de Koningin het leven redde. In den afgeloopen nacht is te Waalre over leden de gepensionneerde generaal-majoor der cavalerie, A. G. M. J. baron van Oldeneel. Baron Van Oldeneel werd in 1878 ingeiyfd by het 2e regiment huzaren en werd in 1882 be noemd tot 2en luitenant by dat regiment. Ach tereenvolgens weffl hy bevorderd tot len lui tenant, ritmeester en instructeur. In 1905 werd de thans ontslapene by de re organisatie verplaatst by het eerste depót hu zaren en in 1906 volgde zyn benoeming tot instructeur by de rijschool. Twee jaar later in 1908 werd hy tot di recteur dier school benoemd. In hetzelfde jaar werd hy bevorderd tot ma joor en in 1910 tot luitenant-kolonel. Ten einde de noodlge waarborgen te scheppen, dat geen overylde maatregelen genomen worden, is bepaald, dat elk in- grypen. ook wanneer het slechts één fabriek betreft, gebonden is aan een algemeenen maatregel van bestuur. In tyden van crisis trachten verschillende werkgevers te bezuinigen door het vervangen van volwassen mannen door jeugdig of vrou- welyk personeel. Door tegen bedoelde vervanging eenige rem mende bepalingen uit te vaardigen kan een eenigszins betere verdeeling van den beschik baren arbeid bereikt worden. Verkregen kan worden, dat de werkloosheid van de plaatsen waar zy het meest schrijnt, verschoven wordt naar plaatsen, waar zy minder ernstig gevoeld zal worden. De werkloosheid vertoont by de vrouwelyke arbeidskrachten een heel ander beeld dan by de mannelyke. De by de organen van open bare arbeidsbemiddeling op 14 November 1935 ingeschreven werkloozen omvatten 384.875 man nen en 17.880 vrouwen. Naar raming staan naast die werklooze, meerendeels Nederlandsche vrouwen, thans ruim 45.000 in ons land werk zame buitenlandsche vrouwen. Deze cyfers doen de vraag rozen, of niet, naast de bestrijding van de werkloosheid in het algemeen, als crisismaatregel naar te noodig. maa/vre' de 'mogeiykheld van zulke Im> hopen is een kwestie van een paar jaren iéts I lende gedeelten van ons land. Tengevolge van een misverstand zyn in ons Kamerverslag van gisteren den heer Goat ling woorden in den mond gelegd, die hy niet gesproken heeft. Betreffende art. 194 in de Grondwet (instel ling nieuwe openbare lichamen) heeft de heer Goseling gezegd, dat de grondwet sinds de wy- ziging van 1922 aan nieuwe openbauw lichamen geen beletsel in den weg legde; art. 194 staat echter ofj) de verkeerde plaats enz. Adonker Maan

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 15