Het offensief tegen Malaga Opstanden uitgebroken Sovjet-Rüsland? ONS BLAD Het Eucharistisch Congres te Manilla I 1 r in Het nieuws van heden te Protesten tegen het proces te Moskou LR De groote opmarsch begonnen DE BAROMETER Litwinof in het nauw? Gpoe-commissaris gearresteerd De onlusten te Sianfoe JOH. LAUWERS PAYCLOP 3 ALKMAAR PLATVOETZOLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER f VRIJDAG 5 FEBRUARI 1937 Het prachtig De toestand van den H. Vader - Veroordeelden naar Siberië ert den kop geslagen 1 Ontruiming van Oviedo? Madrid is onneembaar zegt Largo Caballero De vergaderingen van de Hol land ach-Vlaamec he sectie Pontificale Hoogmis door Mgr. Jurgens De zegening door Z.H. den Paus ‘Brandstichting in de fabrieken Worosjilof terug naar Moskou In Rome is de veertiende verjaardag van de fascistische militie o.a. met groote parades feestelijk gevierd z DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN E D 7 T De onderscheiding van de Gouden Roos Soldaten zouden in de straten van Moshou voor Woroejilof gedemonstreerd hebben De beteekenisvolle en welluidende hylffne Largo Caballero te Madrid ADVERTHMTItPRIJZEN Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 a p. regel; idem op pag. één 55a p. Bij contract sterk verlaagde pi., Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Het conflict Stalin ~W oroejilof MYkWWWUUlll Hevige gevechten zouden geleverd worden tusschen Marbella en Fuengirola De gemeenteraad van Valencia gevormd Auto in Marokko over DERTIGSTE JAARGANG No. 107 1 i T Reuter melden te rk laatste "-1 van naar 3 i ■i Er lUn thans verwoede gevechten gaande tusschen Marbella en Fuengirola. Ojen, Mi Marbella, son door de rechtachea m. Het positie Voorts wordt uit Moskou gemeld, dat In de fabriek Metromer te Klef een brand heeft ge woed, waarbij verscheidene personen om het leven zijn gekomen. Daar de Oepeoe vermoedde, dat de brand door leden der oppositie is ge sticht om op deze wijze te protesteeren tegen de terechtstelling van Pyatakof ca., wordt een streng onderzoek Ingesteld. Ondanks de tegenaanvallen Is de 1 In handen der regeeringstroepen geble' bezit er van Is wegens de strateglsclj van gróót militair belang. RABAT, 4 Febr. (Havas). Ten gevolge van het springen van een band is tusschen Casa Blanca en Rabat een autobus verongelukt en tr. brand gevlogen. Zeven Inzittenden zijn om het leven gekomen. Verscheidene personen wer den gewond. Stand op Vrijdag 1 war ma: 7373 Vorige stand: 73K5 Deze vergaderingen worden gehouden In het College van de H. Theresia in de San Mgrce- Unostraat en staan onder presidium van Mgr. C. Jurgens, CJ.C.M., Blsschop van Tuguegarav. MANILLA. 4 Febr. Ook het 33ste Inter nationaal Eucharistisch Congres heeft sjjn eigen hymne en wjj kannen van dit Eucha ristisch lied hlerbjj den origlneelen Spaan- schen tekst weergeven: uitkomen. Alle kaarsen in de In antwoord op een vraag over den interna tionalen toestand, verklaarde Caballero, dat de mogendheden zich er rekenschap van schijnen te geven, dat het recht aan de zijde der regee- ring Is en dat zjj zal winnen. Verder verklaarde Caballero, dat niet gespro ken is over ontbinding van den verdedlglngs- raad van Madrid. De junta heeft gesproken over de verschillende vraagstukken, welke zjjn ge rezen in verband met den huldigen toestand De regeering zal maatregelen nemen voor de ravitailleering van de stad. In den afgeloopen nacht heeft een duikboot der rechtschen, die zich twee mijl uit de kust bevond, de streek tusschen Almeria en Malaga gebombardeerd. Het was de bedoeling bruggen en wegen te vernielen, zoodat Malaga geïsoleerd zou worden. De rechtschen zouden daarin niet geslaagd zijn. WARSCHAU, 5 Febr. (D.NB.) Naar uit Mos kou gemeld wordt, heeft Lltwtnof, terstond na dat hij uit Genève was teruggekeerd, een on derhoud gehad met Stalin over de beschuldi gingen, die men tegen hem en tegen zijn vrouw heeft ingebracht. Worosjilof en Stalin sou het tot een openlijk conflict gekomen zijn. Geheime organisaties zouden brand heb ben gesticht in verschillende regeeringsge- bouwen en in de fabrieken, uit protest tegen de doodvonnissen. De besprekingen in zake den aanleg van vlieg veld Nerhoven te GUae hebben tot resultaat ge had, dat binnenkort met de werkzaamheden kan worden begonnen. Pater M. A. van Everdingeii 8. i. overleden. O XO h i Lau leu- ea. gr.) NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD regel verlaagde prijzen ar te Het Japanache Lagerhuis verzette zich tegen een verdaging van de zitting, waarop de Keizer een desbetreffend bevel uitvaardigde. De G. F. Oe-commiasaris Woronktn zou zijn gearresteerd. Het groote offensief tegen Malaga ingezet mot verwoede gevechten tusschen Marbella en Fuen girola; Largo Caballero bezoekt Madrid. Ongeveer 10.909 Polen zouden in de weken in Rusland zjjn gearresteerd. Voortgezette behandeling ddr Grondwetsherzie ning in de Twbede Kamer. Naar verluidt zal binnenkort een conferentie der Oslo-Staten te Den Haag worden gehouden. Wetsontwerp ingediend, houdende tijdelijke be palingen strekkende tot het bereiken van een betere verdeeling van den beschikbaren arbeid. Zes jaar getischt tegen den laaghartigen ver dachte. die ie ter Apel zijn bejaarde moeder mishandelde. Uit Warschau woidt gemeld, dat Radek, 8o- kolnlkof, Arnold en Stroikrf onder sterke militai re bewaking uit de centrale gevangenis te Mos kou naar Nartsjlnak in Siberië gebracht zijn om In de mijnen aldaar dwangarbeid te verrichten. Volgens inlichtingen, die het Rlgaache blad .Sevodnja" ontving braken zeer ernstige on lusten uit in verschillende centra In den Oeral en bij de stad Voroniests, waar de bevolking demonstraties hield voor Piatakof. een der slachtoffers van het proces In Moskou. In tal rijke kolchozen In Europeesch Rusland stonden de boeren op, zoodat de Oepeoe van de wa pens gebruik moest maken. In den loop van de laatste dagen is het aantal arrestaties, naar men In Riga verneemt, tot tienduizend geste gen. WARSCHAU, 3 Febr. (D.NB.) Volgens berichten uit Moskou is thans ook de Gpoe- commissaris. Woronktn, die dienst doet in de Loebllanka-gevangenis, gearresteerd. HU zou Pjatakof hebben geholpen bij een poging om te ontvluchten. Het gerucht gaat, dat slechts zes der tijdens het proces te Moskou ter dood veroordeelden terecht gesteld sjjn, daar de anderen niet anders dan agents-provocateurs van de Opoe waren. In de vergaderingen van dezen dag was Pater O. Vromant, C.I.CM., aangewezen als 'debatleider. De eerste conferentie: „Over den opbopwenden Invloed van dit Congrer de Katholieke Kerk in de PhiUppUnen” Na de preek werden de schijnwerpers gedoofd om het schitterend verlichte altaar in den tro- pischen nacht beter te doen aanwezigen kregen brandende hand. Te middernacht werd ficale H. Mis opgedragen, tijdens welke de H. Communie door 300 priesters werd uitgereikt. Als resultaat van onderhandehngen, die ge voerd zUn tusschen Zweedsche en Noorsche co- mlté’s voor het brengen van hulp aan Spanje is besloten een permanente samenwerking in het leven te roepen voor de oprichting van «en ziekenhuis In Spanje. De plaats is nog niet ge kozen, maar zal vrij ver achter bet front lig gen. In den middag vereenigden zich 50.000 geloo- vlgen op het groote grasveld in_ het Luneta- park voor de eerste Internationale vergadering voor leeken. WARSCHAU. 4 Febr. (DNB). De bladen melden, dat in de laatste weken ongeveer 10.000 Polen in Sovjet-Rusland zouden zjjn gearresteerd. Zy worden er van beschuldigd betrekkingen met de Trotskisten te hebben onderhouden. De situatie in Moskou schijnt critiek te zijn; het gist hevig onder de bevolking van Rusland. Men voorste t een wijziging in de samenstelling van de centrale regee ring. in bezit zijn genomen, hoewel de regeerings troepen zich hardnekkig verdedigen en voortdurend uitvallen onderpemen. Na deze vergadering verklaarde Largo Cabal lero aan de pers, dat volgens zyn meenlng Ma drid onoverwinlijk is. Deze overtuiging is beves tigd, sedert hU in de stad is aangekomen. Madrid zal niet genomen worden. In verband met het bericht, volgens hetwelk de Sowjets een’ protest zoudên hebben Inge diend by de Mexicaansche Regeering, met het doel» een uitzetting van Troteki te verkrijgen, dan wel een verbod voor deze om verklaringen af te leggen, wordt in welingelichte kringen verklaard, dat de Mexicaansche regeering geen enkel protest heeft ontvangen, direct noch in direct, in deze aangelegenheid. De vrouw van Sokolnlkof is Woensdag uit de communistische party gezet. Men meent te weten, dat er niet één dokter meer in La Linea is. waar op een bevolking van 60.000 zielen verscheidene honderden ernstige griepgevallen voorkomen. Zes driemotorlge vliegtuigen zijn van Melilla vertrokken naar den sector Marbella, terwyl uit Ceuta drie andere bombardementsvliegtuigen naar het front zijn gegaan. In verscheidene talen werden toespraken gehouden over de hernieuwing van het Eucharistisch offer. Nadat het Heilig Sa crament ter aanbidding was uitgesteld, werd het congreslied gezongen. Des avonds preek te de Aartsbisschop van San Francisco, Mgr. John Mltty, in het Lunetapark. Er Is een provinciale veiligheidsraad te Ma drid gevormd. Hierin zijn alle antl-fascistische organisaties van het volksfront vertegenwoor digd. Deze organisaties werken samen om een organisme te vormen ter bewaking van het platteland, ter verzekering van de orde in de hoofdstad en ter vorming van stoottroepen. Men raamt drie maanden noodig te zullen hebben voor het vormen van dit organisme. Minister-president Largo Caballero is van ochtend te Madrid aangekomen. Hy heeft een bezoek gebracht aan de verschillende frontpos- ten. Hy werd vergezeld door de generaals Miaja en Pozas. Later heeft hij twee ziekenhuizen be zocht. Caballero presideerde tenslotte de byeenkomst van den verdedigingsraad van Madrid. Troondiakens waren Pastoor Aldenhuyzen (Holland) en Dr. Ahaus (Holland). Als pres- byter-assistens fungeerde Pater Duynstee. Diaken in de H. Mis was de H. E. P. De Bra- bandere, Provinciaal van de Paters van Scheut; sub-diaken Pater van Odyk, Overste der Mis sionarissen van het H. Hart. De lagere functies werden vervuld door de Missionarissen van het H. Hart, cantores waren de Paters Flamlngh en Lambrecht, C.I.CÜ. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar 12.— Voor buiten Alkmaarf 2.50 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnested Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger werd gehouden door Pater J. Croonen, MB.C.. pastoor te Surigao. De tweede con ferentie hield Pater N. Flamtógh, C.I.CM.. Rector van de Central School te Tondo, waarin als onderwerp „De Eucharistische Kruistocht” werd behandeld. Men verwacht, dat Utwinof het Volks commissariaat van Buitenlandse he Zaken zal afstaan aan Knestinaki, af, wat nog waarschijnlijker is, aan Tairof. Hy self son dan s in ba soa <tenr in Londen, Parijs of Rome worden. Over het verloop van den eersten zittingsdag kunnen wy nog de volgende nadere byzonder- heden mededeelen: In zyn openingswoord had Mgr. Jurgens als tekst genomen„En Ik, wanneer Ik van de aarde omhoog ben geheven, dan zal Ik alles tot My trekken” (Jo. XII. 32). Als debatleider in deze eerste vergaderingen was aangewezen Pater Trienekens, MAC., pastoor te Opon (Phllippynen). De eerste con ferentie door Pater G. Lambrecht, CJ.CM, pas toor te Bayomboug, had als onderwerp ,J)e won derbare vruchten der H. Communie", terwyl Pater Pr. Duynstee, O.ESA, directeur van het Nederl. Nationaal Eucharistisch Bureau, in de tweede conferentie „Over de H. Eucharistie en het Gezag” heeft gesproken. De regeeringstroepen hebben na een operatie in de Unlverslteitswyk een loop graaf bezet, welke la aangelegd bil bet Pa viljoen van de Lamo-atichting. p m Londen verneemt men voigena het D. N. B., dat Moskou een opstand van hei Sovjetleger te gen Stalin vreest. Gisteren zouden Sovjettroe pen door Moskou gemarcheerd hebben, roe pende: ,J>ve maarschalk Worosjilof”. Tusschen De Hollandsch-Vlaamsche sectie op het Internationaal Eucharistisch Congres beeft, zooals reeds gemeld, gisteren haar eerste vergaderingen gehouden. In prozaïsch Nederlandsch luidt de hymne als volgt; JDe zon der Eucharistie is hier zóó stralend verrezen, dat zy andere volken van het Oosten bereikte met haar glans. En heden, nu zy in het zenith gloeit en zegeningen uitstraalt, zendt zy aan die heldensche landen een kus van liefde. De wereld van heden is een vulkaan van on- menscheiyken haat en wraakzucht; afgunst en vërraad verscheuren haar meedoogenloos. Heilige Hostie, die In den nacht der wereld schitterend glanst, verbrand al deze donkere tweedracht in den vuurgloed van Uw liefde.” Volgens mededeeling van verscheidene uit Oviedo uitgeweken burgers zouden de autori teiten dezer stad zijn overgegaan tot de eva cuatie van de burgerbevolking. Woensdag braken in Moskou 150 branden uit, terwyl de brandweer te Leningrad Woensdag en Donderdag verscheidene branden in munitiefa brieken moest blusschen. Een explosie In de munitiefabriek Metrome- terin had verscheidene dooden ten gevolge, ter- wyl een enorme schade werd aangericht. Personen, die te Moskou wonen, noemen den toestand uiterst gespannen.., (De persbureau* Havas ea dezer zake niets. Red.) De commandant van het Sovjetleger, wiens populariteit voortdurend grooter wordt, zou ge protesteerd hebben tegen het aanstaande pro ces tegen Putna; en hy sou ook trachten het proces tegen andere hooge Sovjet-offlcleren te verhinderen. Stalin verergerde het conflict, door een restatlebevel tegen 22 hooge officieren uit vaardigen. De hymne van het Eucharistisch Congres te Manilla; Donderdag werd door Mgr. Jnrgena voor de Hollandsch-Vlaamsche Sectie een pon tificale Hoogmis opgedragen. Het terugtrekken van de troepen van Tsjang Soe Llang en Liang Hoe Tsjeng in Westeiyke richting gaat langzaam voort, het geen er op zou kunnen wijzen, dat de generaals dezer troepen niet geweken zijn voor de som matie der communisten. El sol de la Ecaristia Surgió aqul tan refulgente Que a otros puablos del Oriente Alcanzó su resplandor Y hoy que en su cenit fulgura Irradiando ben- dlciones, A esas paganas regiones Envia beso de amor. Hoy el orbe es volcAn vlvo De mil odlos y rencores, Envidias, celos traidores Lo destrozan sin piedad Hostia Santa que en Ia noche Del mundo fulgente brillas, Quetna esas negras rencillas Con fuego de caridad. Ter uitvoering van het decreet van 4 Januari J.I., waarby de in deze gemeente sedert het be gin van deyt burgeroorlog gevormde comité's ontbonden worden en waarby bepaald wordt, dat zy moeten worden vervangen door gemeen telijke raadsorganen, samengesteld uit door de tot het volksfront behoorende organisaties aan gewezen personen heeft men thans een ge meenteraad van Valencia gevormd. Deze be staat uit 35 raadsleden, zes zyn lid van de U.G.T., drie van de CJ4.T., drie van de socia listische party, drie van de orthodoxe commu nistische party, drie van de Troukistlsche communistische party, twee van de Valencla- nlstische party, twee llnksch-Valencianen, drie linksch-republikeinen en drie leden van de na tionale republlkeinsche unie. De revolte der communistische elementen van het vroegere leger van Tsjang Boe zou een toenadering tot stand hebben gebracht tusschen alle hooge officieren van dit leger en de commandanten van het Nanklngleger. MANILLA, 4 Febr. (Havas). De geheele clerus was heden in de kathedraal bijeen gekomen om te luisteren naar de eerste conferentie vdn het Congres over de Eucha ristie. Tezelfdertijd baden de leeken In de kerken voor den vrede. Heden werd een pontificale Hoog mis opgedragen in de kapel van het College door Mgr. Jurgens. Z.l H. de Paus heeft, zooals wij reeds eerder berichtten, de Koningin van Italië onderschei den met de Gouden Roos ter gelegenheid van haar veertigjarig huwelyksfeest. Betreffende deze onderscheiding door den H. Vader aan de Itallaansche vorstin verleend, geven wy hier enkele byzonderheden. De „Gou den Roos" wordt volgens een Mlddeleeuwsch gebruik op den Zondag van Laetare gewyd en Is een onderscheiding, welke Z. H. de Paus niet alleen schenkt aan leden van regeerende vor stenhuizen, doch ook aan beroemde Zerken. De Gouden Roos zelve is een meesterwerk van goudsmeedkunst. De verleenlng der onderschei ding heeft steeds een byzondere beteekenls ge had. Zoo b.v. schonk Z. H. Paus Leo X de Gouden Roos aan den vooravond der Hervor ming van 1519 aan Keurvorst Frederik van Sachsen. Z. H. Paus Pius XI heeft deze bijzondere onderscheiding reeds tweemaal eerder verleend. Voor de eerste maal werd de Gouden Roos in 1923 aan de Koningin van Spanje geschonken en In 1925 aan de Koningin van België. Het is thans de eerste maat dat de Gouden Roos wordt geschonken aan een Konlhgin van het vereenlgde Italië en kan als een bewUs te meer gelden voor den gelukkigen en door een verdrag verzekerden vrede tusschen Rome en bet Vatl- caan. GIBRALTAR, 4 Febr. (Reuter). De laatste opmarsch naar Malaga is vanmorgen begonnen uit Marbella. Alle auto's, vrachtauto's en vracht wagens van particulieren rondom Gibraltar zyn vroeg in den morgen r gerequireerd voor het vervoer van alle troepen naar het front Malaga- RIGA, 5 Febr. (Stefani). Berich ten uit Moskou melden, dat ernstige opstanden zün uitgebroken in ver schillende streken van Europeesch Sovjet-Rusland. De bevoUéng pro- L testeert tegen de jongste doodvon nissen van het proces te Moskou. Ook bet leger zou in Moskou gede monstreerd hebben voor Worosjilof, die een conflict heeft met Stalin. NANKING, 4 Febr. (Havas). De onlusten, die Dinsdagavond te Sianfoe hebben plaats gehad, vonden hun oorsprong in de muitery van een garderegiment van Tsjang Soe Liang, dat door de communistische propaganda was bewerkt en dat den generaals den eisch stelde alle besprekingen met de Nanking-regeering te staken, en een onmiddeliyk offensief tegen de regeeringstroepen te beginnen. De generaals weigerden en slaagden er na een bloedigen stryd in, de muitery te onderdrukken. 4 Generaal LI Tsjl Ken, de vertegenwoordiger van Liang Hoe Tsjeng. is te Toengkwan aan gekomen voor het voortzetten der onderhan- dellngen met generaal Koe Tajoe Toeng, den commandant der Nankinglegers. aan zee gelegen hotel .Manilla". Op den achtergrond eenige oorlogsschepen van de Amerikaansche vloot een Ponti- Zondag a.s. te 1 4 uur zal Z. H- de Paus, op golflengte 19.84 Meter, draadloos Zijn zegen geven aan de deelnemers van het Eucharistisch Congres. By deze gelegenheid zal Zijne Heiligheid een boodschap van ongeveer 500 woorden voorlezen. VATICAANSTAD. 4 Febr. (Stefani) De gezondheidstoestand van den H. Vader wordt steeds beter. Z. H. ontving de Kardinalen Fumasonl Blonfli, den Prefect van de Propa ganda Fide, en Mariani, het hoofd van de administratie der Kerkelijke Goederen, Mgr. Tardlnl. substltuut-staatssecretaris en Mgr. Taianl. assessor van het H. Officie. MOSKOU, 4 Febr. (Tass De volkscommissa ris van defensie. Worosjilof, is uit leningrad te Moskou teruggekeerd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1