We luisteren naar 1 gevaren Groote brand te Kota Pinang De prinselijke woning 1 De Kertosono aan- DE SAMENWERKING DER OSLO-STATEN ■VP-' o Voor de goede orde wordt opgemerkt. da£ jjn deze bedragen niet is begrepen het in artikel b, onder lo, van voornoemde beschikking be doelde gedeelte van het prijsverschil. MAANDAG 8 FEBRUARI 1937 De Veertig dagen H. Mis door den Internuntius LET OP DEN ORAN J E-B A N DI Nog vischschaarschte Sandler over zijn reis HEFFING OP BOTER Meteoor waargenomen JACHT OP INBREKERS Hoe een hunner wi»t te ontsnappen zeer Dinsdag 9 Februari I Drieling geboren te Goor J I 1 Leerling-machinist hervat zqn werk DE TREINBOTSING BIJ DEDEMSVAART Geen persoonlijke ongevallen Onderscheidingen aan de redders uitgereikt NA DE ONTPLOFFINGSRAMP BIJ WILTON Een vierde party haring naar Rusland? PROEFPROCES ERFENIS NEELTJE PATER Motorrijder op feestgangers ingereden OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE e- Verjaardag van de Pauskeuze Advocaat-generaal heeft cassatie aangeteekend Het K.N.M.I. te De Bilt deelt bijzonderheden mee DE HITLER-PLAAT IN HET VOLK Hoopvolle stemming by de erfgenamen Verkeersongeluk maakt twee dooden Getroffen door de belangstelling van den H. Vader Fietser by een aanrijding ernstig gewond Koffer met kostbaren inhoud in den trein achtergelaten By een botsing met een Engelsch oorlogsschip een scheur in den voorsteven gekregen Door een treinpoetaer gevonden Zwarte Zee ter assistentie uitgevaren Denemarken bereid deskundigen naar Den Haag te zenden Loonsverbetering te Njjverdal Bijzonderheden over de inrichting PRINSES JULIANA DANKT" Z.H. DEN PAUS Veerdienst EnkhuizenStavoren hersteld AUTO HAD SLECHTS EEN LAMP OP Kazerne der veldpolitie en zeventig woningen verwoeat In alle Ozlo-»taten belangstelling voor samenwerking Is waarschijnlijk de per kilogram. maakt be- van „-.30 o ■I worden verstrekt, waardoor men ultelndelijk een beter eindloon zou kunnen -behalen. Er-is momenteel sprake van een vierde levering aan Rusland. Mocht deze tot stand komen hetgeen wel te verwachten is dan zal de harlngvoorraad zoo goed als ge ruimd zijn. 7.35 I 10.40 Op den grintweg in de gemeente Hlllegers- berg Is Zaterdagnacht een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan twee mensehen het leven heeft gekost. ..-55 „-55 .-30 è- K k e c s. s* 1 niet geëlscht iders op oneer- 'enls zijn geko- b n r 4 4 te van gaan op en T n b n Ir In het bezit kwam van den gestolen gewaanden koffer. BIJ het onmiddelUjk daarna ingesteld -10 -.10 -e •9 Na afloop van een feestavond In Lommerrijk liep een groepje feestgangers op weg naar huls op den grintweg, toen met groote snelheid een motorrijder naderde. Deze schijnt het groepje niet gezien te hebben. Hij botste althans tegen den meest links, hoewel nog rechts van den weg loopenden 21-Jarigen de H. uit Hillegers- berg op, die werd meegesleurd en eenlge meters verder bleef liggen. Ook de motorrijder, de 25- jarige H. uit Bergse hen hoek, kwam te tallen en bleef liggen. Dr. van Dijk, die telefonisch werd gewaar schuwd. kon slechts den dood van beiden ten gevolge van schedelfractuur constateeren. Een dame, die naast den heer de H. had ge- loopen, werd licht gewond. Deze aanleg moet uiterlijk 8 Maart gereed zijn, zoodat. in verband met de verdere In richting der vertrekken, als schoonmaken, opnieuw leggen der kleeden, enz., waar mede ongeveer drie weken zullen verstrij ken, de komst van het vorstelijk paar niet voor April te verwachten Is. Het vrachtschip Kertosono was op weg van Batavia naar Rotterdam, waar het Woensdag as. verwacht werd. Het schip kwam thans van Genua en moest eerst nog naar Londen. Het meet 7323 ton. f DEVTRCHLANDSENDER. Cam av&lsprogramma 10 2011J0 De Nederlandsche Meelcentrale kend: Het gedeelte van het prijsverschil per 100 kg. voor den invoer van veekoeken (In den zin van art. 1, lid 1, onder llo, van het Crlsis-Ak- kerbouwbeslult 1934), als bedoeld in artikel 8, b, onder 2o, van de Crlsls-Akkerbouwbeschlkklng 1934 I, ia .als volgt vaatgesteld. De heffing op boter Is voor de week van 7 tot en met 15 Februari, behoudens tusschentjjd. sche wijzigingen, wederom vastgesteld Op 80 ct. De stabilisatie der valuta van de deelnemen de landen moet het natuurlijke uitgangspunt van de besprekingen zijn. Of na de bespreking der deskundigen een conferentie van ministers zal volgen, zal van de bespreking zelf afhnr. gen. Uit deze mededeellngen blijkt, dat wij hier zeker met een grooten meteoor (in de wereld ruimte zwevende steenen e. d-, die in den aard- schen dampkring tengevolge van hun groote snelheid gaan gloeien en verdampen) te ma ken hebben gehad, getuige het sterke licht, dat hij tenslotte verspreidde (waarnemers in Lochem en St. Oedenrode bijvoorbeeld maken melding van sterke verlichting van de omgeving met zelfs schaduwvorming, en een helderheid waar bij men lezen kon), terwijl de baan hoogstwaar schijnlijk over Hilversum en Eist (Betuwe) zal hebben geloopen en In de omgeving van Nij megen het dichtst bij de aarde moet zijn ge weest. Zondagavond 31 Januari omstreeks half nege„ is door veel personen een meteoor waargenomen. Van dezen meteoor, welke de aandacht trok voornamelijk in het zuld-oostelUk gedeelte van ons land, ontving het Kon. Ned. Met. Inst. Ir. den loop van deze week een 40-tal berichten uit 32 plaatsen ging, vernomen had. kah de Koninklijke goed keuring der statuten dezer dagen de vereenlging bereiken. Het onderzoek is reeds beëindigd. De president van de rechtbank had in een kanttee- kening bij de statuten opgemerkt, dat de voor 1811 uitgedeelde bedragen onaantastbaar waren. In dit verband vestigde de heer Vroegop er de aandacht op, dat het geenszins in de bedoeling ligt om sensatie te maken. Er zal worden, dat families, wier voonAd lijke wijze aan deelen van de erfei men, deze bedragen weer afstaan. De vereenlging wil alleen weten of er nog geld is. dat niet ver deeld werd en of haar leden, wier afstamming bewezen is, daarop aanspraak kunnen maken. 30 April 1937 -M- o' U .0 - - KEI LEN. 456 M. 8 00 Saarbrücker Amu sements-orkest. 11.20 Orkeetconcert. 12.35 Omroeporkest en -dansorkest. 135 Orampl. 3.20 Omroeporkest. 5.20 West- Dultsch Kamerorkest. 7 3012.20 Carna vals programma. De Deensche minister van liuitenlandsche Zaken Munch, heeft verklaard, dat de Deensche regeering bereid is aan de voor gestelde bespreking deel te nemen en des kundigen naar de Haagsche conferentie te zenden. De stoomtrawlers en loggers, welke Zaterdag te IJmuiden markten, brachten weinig vtsch aan, waardoor de prijzen, vooral van tarbot en tong, nog zeer hoog waren. Ook in den haringhandel is het zeer kalmde exporteurs verzenden weinig. De voorraad van de vangst 1936 is weliswaar niet groot meer dank zij de belangrijke partijen, door Rusland afgenomen, doch wil men de hartngvisscherlj In het as. seizoen met succes beginnen, dan moet eerst schoon schip worden gemaakt. Naar wij vernemen, heeft de advocaat-gene raal bij het gerechtshof te Amsterdam cassatie aangeteekend tegen het vrijsprekend arrest, door het hof gewezen in de strafzaak tegen den hoofdredacteur van het dagblad Het Volk die terecht gestaan heeft wegens beleedlging van het hoofd van een bevrienden staat, in casu Hitler. Het voornaamste agendapunt werd gevormd door het bestuursvoorstel om een proefproces aanhangig te maken op kosten van de vereenl ging, waartoe het batig saldo van het eerste Jaar (f332.22) haar in staat stelt. Dit gerechte- lijk onderzoek zou dan geschieden met een fa- milie-tak of bepaald lid, wiens afstamming vol ledig verkregen is en die de vereenlging schrif- teljjk machtigt om het proces te voeren. Alle voordeelen en nadeelen daaruit voortvloeiende komen ten nutte of ten laste van het algemeen belang. Met succes meent men zoo te kunnen nagaan in welke handen het niet aan de recht hebbenden uitgedeelde millioenenbedrag wel is gekomen. Het voorstel werd met algemeene stemmen aanvaard. Naar de heer Vroegop, voorzitter der vereenl- Op den Utrechtschenweg, ter hoogte van de Leenaart Nicaslusstraat te Amersfoort, is Za terdagavond -iaat de 34-jarige wielrijder F. I aangereden door een auto welke bestuurd werd door een zekeren H. B., uit Amersfoort. Vermoed wordt, dat het slachtoffer den auto, waarvan slechts één koplamp brandde, voor *n motor heeft aangezien. D. werd met een schedelbasisfractuur en een gekneusden nefcwervel naar heb St. Zlisabeths- ziekenhuls vervoerd. Zijn toestand is van dien aard, dat hjj nog niet door de politie kon wor den verhoord. De chauffeur, die na de aanrijding was door gereden werd te De Bilt aangehouden. Hij ver klaarde van t ongeval niets te hebben bemerkt. De Rotterdamsche Lloyd ontviMg Zondagavond van den kapitein van de Kertoeono draadloos bericht, dat de toestand nog ofiveranderd was. De Dultsche sleepboot Seefalke van den sleep dienst Bugsler te Hamburg, welke des ochtends te zeven uur Leixoes had verlaten, was In den laten middag bij de Kertoeono aangekomen. Het lag evenwel in de bedoeling eerst Maan dagochtend vast te maken. In dien tusschentijd zou het schip trachten zooveel mogelijk zee te houden, waarbij de machines op achteruit zijn gezet, teneinde het beschadigde gedeelte zoo veel mogelijk van den waterdruk te ontlasten. Zoo dreef het schip Zondagavond langzaam in Noordelijke richting. Behalve de Seefalke bleef ook nog de Engelsche oorlogsbodem Malaya in de nabijheid. Onder deze omstandigheden is de aankomst van de Kertoeono te Lissabon thans nog niet te bepalen. De kapitein seinde uitdrukkelijk, dat van een noodtoestand geen sprake is en dat hij de si tuatie gunstig beoordeelde. Omtrent de toedracht der aanvaring wacht men het uitvoerige rapport van den kapitein at. ‘Ook is de Juiste omvang van beschadiging nog niet bekend. Teker is echter, dat het schip aan de voor zijde gescheurd is, doch de ruimen maken geen water. Aangenomen wordt, dat de schade bo ven de waterlijn is aangebracht. Het gebeurde vond plaats, dwars van Oporto op 41.8 graden N.B. en 9,40 graden W.L. De Kertoeono is het grootste vrachtschip de Rotterdamsche Lloyd en beschikt over pe-s- sagiersaccommodatle. Het schip heeft *n afme ting van 7323 ton. Aan boord bevindt zich een lading stukgoederen. Vervolgens ging generaal van Munnekrede over tot de uitreiking van het kruis van ver dienste, dat werd toegekend aan de verband- meesters Bluissen en Molkenboer en aan de leden der transportcolonne van het Roode Kruis: A. v. d. Berg, W. van Oordt. J. Bressen J. de Gelder, D. v. d. Hoeven en J. L. v. d. Laan. Behalve een kruis van verdienste ontving ieder een oorkonde. Ook chef-verbandmeester Btuyt en de heer Van der Jagt, niet behoorende tot het Roode Kruis, ontvingen een kruis van verdienste en een oorkonde voor hetgeen zij in dienst van de reddingsploeg van Wilton FUenoord op 31 Oc tober gedaan hebben. In opdracht van bet Camegie-Heldenfonds huldigde de burgemeester nog de brandwachten A. van Eyk en B. Frederlks, wlen hij een me daille uitreikte. Deze woorden waren ook gericht tot kapelaan Hazelaar, die echter wegens ongesteldheid niet aanwezig kon zijn. De burgemeester van Schiedam, mr. dr. F. L. J. van Haaren, en lultenant-generaal P. J. van Munnekrede, hoofdcommissaris van het Nederlandsche Roode Kruis, hebben Zaterdagmiddag in een bijeenkomst ten stadhuize hen, die bij het reddingswerk aan boord van het Grleksche stoomschip Pe- trakis Nomikos bijzonder hebben uitgeblon ken, in waardeerende woorden toegesproken. Gezien de ongunstige omstandigheden een zwaaibewolkten hemel zonder sterren was t voor de meeste waarnemers niet mogelijk de richtingen, waaruit de meteoor kwam en waar in hij verdween, voldoende nauwkeurig vast te stellen. Ook liepen de tijdstippen, waarop het verschijnsel gemeld werd, vrij sterk uiteen. Dit zijn dan ook de redenen, waarom er niets te zeggen valt over de hoogte en de ligging van de meteoorbaan. Dank zij den ultvoergen en nauwkeurigen kleu renbeschrijvingen, de vermelding van het uit eenspatten van dezen meteoor, en het al of niet voorkomen van een staart zal het echter mogelijk zijn op deze verschijnselen bij gelegen heid uitvoeriger terug te komen. Deze kamers, te weten, twee zitkamers, twee slaapkamers, een badkamer en een eetkamer, benevens de hal zullen van centrale verwar ming worden voorzien. Voorheen konden slechts een zitkamer, een slaapkamer en de hal door middel van roosters, waardoor heete lucht werd Boegevoerd, verwarmd worden. Het hak- en sloopwerk voor dezen aanleg is needs in vollen gang. RADIO PARIS, 1648 M. 8.20 Orampl. 11.20 Sympbonleoonoert. 1.35 Zuig. 1.50 Vervolg concert. 1.50 Gram.pl. 4.50 en 5.50 Oram.nl. 6.06 Zang. 6 50 Orum.pl. 705 Zang. 7.20 Orampl. 9.06 Omroepor kest 11.201.20 Boullion-Dansorhest. De Osservatore Romano meldt, dat Prinses Juliana voor het Pauselijk geschenk bij haar huwelijk dank gesegd heeft met het volgend telegram aan den Internuntius: H. K. H. Prinses Juliana, levendig getroffen door dit bewijs, dat Zijne Heiligheid belang stelt in Haar geluk, heeft mij opgedragen een beroep te doen op de gewaardeerde bemiddeling van Uwe Excellentie, opdat de betuiging van de diepe dankbaarheid van H. K. H. Hem worde overgebracht. De uitpoodiging van de Nederlandsche re geering, tot de andere staten der Oslo-conven- tle gericht, om deskundigen naar Den Haag te Zenden, teneinde over de mogelijkheid van eer vrijer en ultgebrelder handelsverkeer te over leggen, staat in Denemarken in het brandpunt van de publieke belangstelling HILVERSUM I, 1875 M. (AVRO-l Itzell- dlng) 8.00 Ornm.pl. 10.00 Morgenwij ding. 10.15 Orampl 10 30 Jetty Cantor's Ensemble. 1130 Ensemble J. Cantor. 12 30 Orgelapel 1.00 Kovacs Lajos' orkest. 2 00 Het Omroeporkest. 3 00 Knipcursus 4 00 Pianorecital. 4 30 Klnderkoorzang. 5 00 Klnderlialtuur. 5.30 Het Omroepor kest. 700 Voor de kinderen. 7.06 AVRO- Duisorkest 7.30 Engelsche les. 8 00 Be richten ANP. Mededeellngen. 8 10 Bonte Dinsdags vond trein 9.30 Vocaal concert. 10.00 Gram.pl. 10.30 Bcbaaklee. 11.00 Be richten ANP. Hierna AVRO-Dansorkest. 11 40—12 00 Orampl. pl. 4.40 Het Hungarla-Zlgeuner-orkest. 5.10 Oram pl. 5.35 L. Voaelli'a orkest. 6.20 Berichten. 6.45 BBC-Northern-orkest. 8 35 Revueprogramma. 9.20 Berichten. 10.00 Orgelconcert. 10.20 Radlotooneel. 11.35 MÜirlce Winnlck en zijn Band. 1150 12 20 Dansmuziek (gr.pl De erfgename van de Broeker mllllonnalre Neeltje Pater hebben Zaterdagmiddag te Am sterdam hun eerste jaarvergadering gehouden Het aantal aanwezigen moge aanmerkelijk ge ringer geweest zijn dan vorige malen, de bij eenkomst kenmerkte zich nu toch meer dan ooit tevoren door een sfeer van gegronde hoop. Na een gehouden conferentie met de fabrieks- commissie bestaande uit de organlsatiebesturen besloot de directie der K.S.W. te Njjverdal een loonbijslag te geven voor de B-getouwen wevers: 4 weken 5 pet., 3 weken 4 pet en 2 weken 3 pet. Tevens was de directie bereid ook voor de 12- getouwenwevers een loonbeslag te geven als volgt: 2 weken 5 pet., 2 weken 4 pet en 2 we ken 3 pet. Verder zouden betere grondstoffen Het gezin van den heer L. aan de Groote- straat te Goor, werd Zaterdag verblijd met de geboorte van een drieling. Moeder en kinderen, twee meisjes en een Jongen, maken het uit stekend. In de parochiekerk van O. L. Vrouw van Goe den Raad aan het Bezuidenhout te 's-Graven- hage, in welke parochie de Internuntius Woon achtig is, heeft Z. Excellentie Mgr. Paolo Gtobbe JJ. Zondag een Pontificale Hoogmis opgedra gen, bij gelegenheid van den verjaardag der Pauskeuze van Z. H. Pius XI. Mgr. Giobbe werd daarbij geassisteerd door Mgr. Dr. Th. Verhoe ven als presbyter-assistens, Mgr. J. M. van der Tuyn en Mgr. P. Groenen als troon- diakens. Dr. G. Neefjes als diaken en kapelaan A. Hooljschuur als sut>-dtaken. Tijdens den H. Dienst hadden op het priesterkoor plaatsgeno men Mgr. A. Todlni, secr. van den Internuntius, Mgr. Jos. Posima en Mgr. C. de Gruyter. Deze bijzondere kerkelijke plechtigheid werd door vele geloovigen bijgewoond. In de kerk waren verschillende katholieke leden van het Corps Diplomatique aanwezig, alsmede de Mi nisters Van Schaik en Deckers. In de drie hoofdsteden had hij groote be langstelling te dien aanzien geconstateerd en den indruk gekregen, dat de huidige toestand wordt beoordeeld, dan eenigen tijd Naar men zich zal herinneren, kwam de snel trein Amsterdam-Groningen in den avond van 1 October bij Dedemsvaart la botsing met een grooten vrachtauto, geladen met cylinders buta- gas. De machinist en stoker van den trein wer den belden met brandwonden overdekt, doch hadden de tegenwoordigheid van geest eerst den trein tot staan te brengen alvorens van de ma chine te springen. Thans, na ruim vier maanden, heeft de leer ling-machinist, T. P. van Dijken, zijn werkzaam heden hervat. De machinist, de heer J F. Huls man ia echter nog steeds bulten dienst. Zjjn toestand blijft bevredigend. nog in de meening verkeerende dat het valles gestolen zou zijn, naar Parjjs terugkeerde, in formeerde zij aan leder station, waar de trein stopte, bij de stationsdiensten of daar mogelijk iets van het verloren valles bekend was, totdat zjj eindelijk, te Roosendaal aankomende, weer Inklaring van Inklaring van 8 Febr. af tm. 1 Mei af t.m. 31 Aug. 1937 f-M -8 -- - - 8- TTTT<PTTT<f’TTTTTTTTTti’TW<f’T<iJtF<i3cF<f<P<f,<F,P<F<P<P<fxP'P<PT<F<PTT‘PTTT<P‘F<PT<PT<PT<W,<F<F Weer staan we voor de „veertig dagen.” In den loop der jaren is er veel, heel veel, van de strafheid dezer boetedagen vervallen. Geen onzer herinnert zich meer de vleesch- en zutvellooze begindagen van den vas tentijd en slechts de ouderen onder ons hebben nog heugenis aan de vleeslhlooze laatste dagen der Goede Week, aan den zuivelloozen Goeden Vrijdag enz. Maar wat ook door de Kerkelijke Overheid overeenkomstig den aard der tijdsomstandigheden gemilderd werd, de geest welke heel dezen vastentijd moet doordringen bleef: de geest van boete. Versterving moeten we betrachten op verschillen de wijze en we dienen ons goed realiseeren dat we een periode geestelijken ernst tegemoet waarin we ons moeten bezinnen herziening allereerst van ons zelf door ons zelf ook van de gemeen schap. Indien men zijn Import op verderen termijn nu reeds wenscht vast te leggen tot bovenge noemde prijsverschillen, gelieve men zich daar over met de Nederlandsche Meelcentrale te 'sGravenhage in verbinding te stellen. DROITWICH. 1500 M. >1. 12.10 Reportage. 1.10 Het Wlgston Tem- J 1.502.20 Or.- De Nederlandsche motorbergingssleepboot Zwarte Zee van L. 8mlt en Oo.'s internationalen s'eepdlenst is in den loop van Zondag van haar station te Falmouth vertrokken om assistentie te verleenen aan de Kertoeono. De Zwarte Zee zal het schip over 48 uur kunnen bereiken. Nader vernemen wij nog. dat de botsing ver moedelijk aan mist moet worden toegeschreven. Naar men zich zal herinneren, ontplofte op 31 October van het afgeloopen jaar een ketel aan boord van de Petrakis Nomikos op de werf Wilton Fljenoord, een ramp, die veertien men- schenlevens kostte en waarbij meer dan twin tig personen verwondingen opliepen. Een aantal redders en hun familieleden wa ren Zaterdagmiddag in de raadzaal van het stadhuis bijeen. Burgemeester van Haaren zelde, na een woord van welkom tot de aanwezigen, dat niet allen, die op 31 October JJ. gevoelens van naasten liefde getoond hebben, beloond konden worden en dat ook vele anderen, hier niet aanwezig, van groote offervaardigheid bezield waren. Het was hem een bijzonder groot genoegen den majoor van de rljksveldwacht te Schiedam H. Mulder, mededeeling te kunnen do^n, dat het de Koningin behaagd heeft hem een onder scheiding toe te kennen. Generaal van Munnekrede herdacht de slachtoffers van deze ramp: schepelingen en redders. Namens het Roode Kruis huldigde hij de leden der Schledamsche colonne. Er was op dien dag een collecte ten bate van het Roode Kruis. Door de ontp^>ffingsramp moest deze gestaakt worden. Een week later collec teerde het Roode Kruis weer en er werd veel cpgehaald. Daarvoor dankte spreker de Schie- damsche burgerij. koffer. BJj het onmiddellijk daarna i-_^_ onderzoek bleek, dat niets werd vermist o -- O hebben wekelijks voedsel nodi|, dus POKON kunstmest verkrijgb. bij de bloem- AT JA en saedwinkels met *1 II gratis ver sorg.aanw. L U en I U ct. p.fl. ook bloembollen houden van vraag niet kunstmest, vraag merk STOCKHOLM, 6 Febr. (T.T.). Na terugkeer te Malmoe van zijn bezoeken aan Brussel, Den Haag en Kopenhagen, heeft minister Sandler aan de pers verklaard, dat zijn reis een parti culier karakter droeg. docA dat hÖ,<!hatuurHJJi van zijn ontmoeting met zijn Nederlandsche Belgische en Deensche collega’s gebruik geJ maakt had om in het algemeen van gedach ten te wisselen over Icctueele kwesties, en in het bijzonder de mogelijkheid om de samenwer king der Oslo-staten tilt te breiden. MEDAN, 6 Februari. (Aneta). Te Kota Pinang heeft in den afgeloopen nacht een groote brand gewoed. Zeventig wonin gen en een kazerne van de veldpolitie werden in de asch gelegd. Van de inboe dels werd niets gered. Voorzoover bekend zijn geen persoonlijke ongelukken voorge komen. Onvoorzichtigheid oorzaak. Na dear verbouwing zal met de groote ver bouwing van de toekomstige woning, het Anna Paulowna-gedeelte. een aanvang worden ge maakt. waarvoor de aanbesteding in de laatste week van Februari zal plaats hebben. Zooals bekend, is deze verbouwing een onderdeel van het nationaal huldeblijk. De indeellng der ver trekken na de verbouwing* is in overleg met ■H. M. de Koningin en het vorstelijk paar als volgt vastgesteld: De tegenwoordige bibliotheek welke gelegen is aan de achterzijde van het paleis en uitziet op het schitterende park met vijver, een schepping van den destijds zeer beroemden Haarlemschen tuinarchitect J. D. Zocher. zal ais werkkamer voor den prins worden inpericht. Onmlddellijk daaraan grenzend komt de werk kamer van de prinses De bibliotheek*'zal naar een der vertrekken aan de voorzijde worden overgebracht. De zit- en eetkamer van het vor stelijk paar zullen ook op het prachtige park uitzien, evenals een tweetal zitkamers voor de hofdames. In het Souterrain, waar de keu kenprinses Dirkje van Ree uit Katwijk den schepter zal zwaaien, zullen de keuken en de linnen- en glaskamer, alsmede de wijnkelder worden onctergebracht Deze vertrekken bevin den zich thans nog in den rechtervleugel. Behalve de bibliotheek zal slechts nog het slaapvertrek van het prinselijk paar op den straatweg AmersfoortAmsterdam uitzien. Het slaapvertrek, alsmede twee badkamers en twee slaapvertrekken voor de hofhouding ko men on de eerste verdieping Al deze vertrek ken zullen van centrale vei warming worden voorzien. Bij het zwembassin, achter in het park zul len twaalf kleedkamertjes worden gebouwd. Behalve de beide hofdames, die In het paleis hun intrek zullen nemen, zal het personeel dat slechts uit tien personen zal bestaan, uitwonend zijn. Twee lakeien en twee chauffeurs hebben zich reeds met hun gezinnen in dp gemeente Soest gevestigd, in verband met de mededeeling van H. M de Koningin, dat zij dicht ln de na bijheid van bet paleis moeten wonen. In den ngcht van Vrijdag op Zaterdag zag een controleerend bewaker te 'sGravenhage door een winkelruit, dat twee mannen bezig waren, een winkel te doorzoeken. Hij trok zijn gummistok en stapte naar binnen, waarop een der inbrekers een kist naar zijn hoofd smeet. De nachtwaker kwam daardoor te vallen en de beide mannen, die over hem heen sprongen, maakten zich uit de voeten. Een van hen stapte op de fiets van den nacht waker. de andere verdween te voet, maar werd door den waker heimelijk gevolgd. Toen de nachtvelligheidsman den inbreker een perceel ln een der zijstraten had zien binnengaan, waarschuwde hij de politie. Direct daarop verschenen agenten van de motorbrigade en rechercheurs met politiehon den. Berst werd de op heeterdaad betrapte van Rijn bed gelicht en overgebracht naar het politiebureau. De motorpolitie ging daarop ln de buurt rondrijden om den'anderen man te zoeken. Zij vond echter alleen het rijwiel van den nacht waker in een der straten liggen. Door middel van een hond trachtte men het spoor van den inbreker te vinden. Dit gelukte echter niet, omdat het dier, na lucht te hebben genomen van de fiets, hard naar den eigenaar, die op een afstand geble ven was. toeliep. Zoo eindigde dit nachtelijk avontuur. De on- genoode gasten hadden nog geen gelegenheid gehad iets weg te nemen. Lte gearresteerde is de 30-jarlge B., een goede bekende van de politie. voor Ujnkoeke.. voor soyaschroot voor soyakoeken voor grondnootkoeken voor grorgtapotschilfers voor -grondnootnjeel voor cocoskoeken o ,>’J20 voor Ned. Oost-Indische - - cocoskoeken voor alle andere niet 8*- noemde soorten vee- koeken (al dan niet verwerkt met bijpTo- ducten en/of afval len) Het stoomschip Kertosono van de Rotterdamsche Lloyd heeft draad loos medegedeeld, dat het ter hoogte Van Oporto in ernstige aanvaring met het Britache slagschip Malaya is ge weest. Van persoonlijke ongelukken Wordt geen melding gemaakt. Naar wij van de directie van de Rotterdamsche Lloyd vernemen, heeft de botsing tusschen de Kertosono en de Malaya Zaterdagavond plaats gehad. De Kertosono kreeg een scheur in den voorsteven boven de waterlinie. Het schip vaart op eigen kracht naar een Portugeesche haven. Hoewel er geen enkel gevaar bestaat, blijven het Engelsche slagschip Ma laya en een uit Leixoes ter assistentie gekomen Duitsche sleepboot in de j buurt van het schip. Kapitein van de Kertosono is de heer de Boer. HlLVEKaVM II. 301 M. (KRO-L'ltzendlng) 8.000.15 en 10.00 Oram pl. 1150 Oodsd. halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orke*t en gram.pl 2.00 Vrouwen uur. 3 00 Modecursus. 4.05 Oram pl 4.10 Orgelconcert en gram.pl. 5.20 Oram pl. 5 45 Fellcitatlebezoek. 8.00 De KRO-Me- l<xllaten en eoliat. 6.40 EXperantocuraus. 7 00 Berichten. 7.15 Economische cause rie 7.35 Sporthalfuur. 8 00 Berichten ANP 10.40 Lilly Mathé en haar orkest. 1130—12.00 Orampl. 1571 M. 7.30 9.20 Berichten. Gevarieerd programma. De veerdienst Enkhuizen—Stavoren, welke eenlge dagen waa gestremd, zal vanaf heden weder normaal geschieden. Ook de particuliere secretaris van den prins, Jhr. Ir. W. Q. Röell zal zich na zijn huJ welijk ln deze gemeente vestigen. Als diens toe komstige woning wordt genoemd de buiten plaats Braam-Hage te Soestdijk. Evenwel kon den wij hiervan geen bevestiging krijgen. gunstiger terug. Hij wees er op, dat t bezoek, dat hij in Maart in Londen zal brengen, in geenerlei verband staat met de reis, die hij thans heeft gemaakt Ter aanvulling van het bericht, dat ontleend werd aan de Parjjsche „Matin”, volgens het- 'welk mevr. Louise Goldman, echtgenoote van den bekenden Juwelier van dezen naam te Pa rijs, in den trein Parijs—Amsterdam een valies met een waarde van een half mlllloen francs "aan kostbaarheden is kwijt geraakt, kunnen wjj nog het volgende mededeelen: Toen zjj te Amsterdam arriveerde, liet zij haar koffers over aan de zorgen van een wit kiel, zonder dat zij zelf eerst Inspecteerde of alle zes valiezen en koffers bijeen waren. Zij ging naar haar hotel, waar de witkiel kort daarna de vijf aan zijn zorgen toevertrouwde collis bezorgde. Eerst den volgenden morgerï bij het toilet maken ontdekte mevr. Goldman tot haar groote verbazing en schrik de vermissing van ‘t zesde valies met den kostbaren Inhoud, waarvan zjj zich alleen nog herinnerde, dat zij het in den restauratiewagen naast zich had gezet in de onmiddellijke nabijheid van een haar onbeken den medereiziger. Terstond werden politie en spoorwegautoriteiten te Amsterdam van de ver missing in kennis gesteld, die weldra een onder. 3pek begonD£n Men kon al moeilijk anders veronderstellen, dan dat men met een gerafflneerden roof te doen bad. waaromtrent het niet gemakkelijk zou zijn den sluier op te heffen, daar mevr. Goldman van den reiziger, die tijdens den maal tijd by haar in den restauratiewagen had ge zeten, slechts een zeer vaag signalement wist op te geven. Het laat zich begrijpen, dat de gedupeerde dame erg overstuur was en alles behalve rustige uren doormaakte. Toch was de oplossing van het geheimzinnige raadsel korter bij. dan men kon verwachten en zou het blijken, dat van een roof absoluut geen sprake was geweest. Het valles was nj. intus- schen reeds gevonden en wel te.Roosendaal, waar de restauratiewagen, na het binnenkomen van den Parjjschen trein, des avonds te om streeks elf uur. als naar gewoonte, was afge haakt. Hier werd de wagen, zöoals lederen avond geschiedt, door het personeel van de Société des Wagons Llts gereinigd en weer reisvaardig gemaakt om den volgenden morgen te worden gekoppeld aan den Pullmann-trein, welke te 9 40 van Roosendaal vertrekt naar Brussel Parijs Bjj dit schoonmaken nu werd het valles van mevr. Goldman gevonden en bij den amb tenaar van den douanedienst gedeponeerd. Toen mevr. Goldman den volgenden morgen, Naar wfj vernemen rullen in het hoofd gebouw van het paleis Soestdijk op de eer ste etage een sestal vertrekken voor het prinsclUk paar worden ingericht, waarin zjj tijdens de verbouwing van het Anna Paulowna-gedeelte verblijf zullrn houden. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Oram.pl. 12 50 Kleinorkest 1.30 Salonor- kest. 1.502 20 Oram.pl. 5.20 Omroepor kest 650 en 730 Oram.pl. 8.20 Omroep- •ymphonle-orkest en soliste. 10.301130 Orampl. 484 M.: 1230 Gram.pl. 12.50 Solonorkest. 130 Kleinorksst. 130—230 Orampl. 5.30 Orgelspel. 635 Reportage. 7.06 en 7.35 Oram pl 830 Klelnorkeat en radlo tooneel. 935 Kletnorkeet 10.30—lt.15 Oram.pl. 1120—1150 Or- Het BBC-Emplre-orkest ««1»! 12.41 perance-órkest en solist.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 18