H Regeeringsantwoord aan de Eerste Kamer De fijnproever gebruikt ”9 aanpassingspolitiek DE JUISTE GEACHT VAN 1 HOUTENS CACAO GEZINSHOOFDEN GAAN VOOR! Hoog water in Brabant Toscanini naar Nederland 6P •i DINSDAG 9 FEBRUARI 1937 Schade voor deri landbouw Marechaussee vermist Inbrekers in de val van Sepp zag de Koningin sg DRIE MEISJES AANGERAND DOODELIJKE VAL Prof. dr. S. G. de Vries overleden W erkloosheidsvraagstuk Bestrijding van de werkloosheid Hevig avontuur van verdwaalden Amersfoort er ALS IEMAND VERRE REIZEN DOET. DE TRIBUNES-STROP TE DEN HAAG KRUIK ALCOHOL LEEG GEDRONKEN Verzekeringsagent verdwenen Rondom Breda staan velden en weiden blank Nederlandsche oorlogsbodems op reis FEESTAVOND VOOR HET HOFPERSONEEL KLEEDINGDIEF LIEP IN DE VAL Dit jaar door pater E. Peters O.E.S.A. VASTENMEDITATIES VOOR DEN K.R.O. Steekpartij te <5*tindh oven 7 Wyziging criiitwetten En met hem ongeveer f 2000. gere- Samen met heler in arrest gesteld Defensie I Het streven der regeering is er op gericht, zorgen, dat bij toenemende vraag naar Dank zy het vlugge en doeltreffende optre den der politie mocht het gelukken Maandag middag drie jongens aan te houden, die later bekenden dezen diefstal gepleegd te hebben. Het zijn een 15-jarige bakker, een 15-jarige loopjongen en een 16-ja;ige kellner. Carnaval vier der onder invloed van sterken drank De Haagsche gemeenteraad behandelde Maan dagmiddag het verzoek van de Commanditaire Vennootschap Handel Mij. C. de Ruiter te Am sterdam. om van de pachtsom van 82.800 voor de tribunes langs den bruidsweg een bedrag van f 75.000 te restitueeren. Het verzoek kon Maandag echter niet in be handeling komen, daar de rechtskundig advi seur geen schrifteljjke volmacht had ingediend. Besloten werd het punt tot een volgende ver gadering uit te stellen. hoogen water fec*- 'erste ia en wat be ide, en- Te Den Haag en in Rotterdam zal hy het Residentie-orkest dirigeer en bureau jongeman op het magazijn, deze ken H M. de Koningin biedt Woensdagavond az. aan haar personeel uit Den Haag en Apeldoorn, dat b(j de prinselijke huwelijksfeesten te Den Haag werkzaam is geweest, in het gebouw De Dierentuin te Den Haag alsnog ter gelegenheid van dit huwelijk een feestavond aan. Hr. Ms. De Ruyter is 7 Februari, om S uur, van Suez vertrokken Hr. Ms. O IS is 5 Februari des middags 13 uur. te Hamilton Harbour (Bennuda-eUandeni aangekomen. -w De zware regenval van de laatste da gen heeft het geheele gebied ten Zuid westen van Breda tot ver over de Belgi sche grens blank gezet. De rivieren de Mark en de Aa af Weerijs konden het water niet meer verwerken daar de sluis te Dintelsas niet meer schijnt te kun nen werken om het overtollige water in het Hollandsch Diep te loosen. •ezlns- of en al- mlnder leer- van t bo- »by- n d» rbars ibllk. ïoed- eugd van druk L H. gen- ge nnee wen- kljst t tn na- mde den. loor :ke- lar- 1 ver gelijk [evers opge- Het >nzen ds tn van n ws •telde her- erste zich rwe- ulair ilzen der- Als ofd- den men wer- isir veel tert. rico ^rd hef to I 0 Uit een staatje van de opbrengst der ver kochte rentezegels over de laatste IS jaren blijkt, dat de werkgelegenheid we<Ar den- selfden omvang benadert van dien van de laatste jaren voor het intreden van de cri sis, waaruit de gevolgtrekking Is te maken, dat de huidige werkloosheid voor een zeer belangrijk gedeelte kan worden toegeoehre- ven aan toename der bevolking en aan ver dere voortschrijding der mechanisatie In het productie-proces. Eenlge landbouwers verklaarden, dat wan neer de wind niet draait of aan den regen een einde komt, de schade in de duizenden zal loopen. En nu betreurt hy het, dat hy H. M. niet eens aan gekeken heeft Een medewerker schrijft uit Zell am See aan de N. Rolt. Crt. Uit het Eindhovensch kanaal nabij de Twee de Brug is Maandagavond omstreeks half zes het lijk, alsmede het rijwiel opgehaald van den 38-jarlgen C. A. van Boven, brigadier der ma- réchaussée van de brigade Princenhage, die tij delijk te Eindhoven was gedetacheerd en Zon- dagavftid om acht uur niet op zijn post bij de Eerste Brug over het Eindhovensch kanaal was aangekomen. Vermoedelijk Is hij. door de duisternis mis leid. te water gereden en verdronken Aan boord van het in aanbouw zijnde tank schip 197, liggende aan het terrein van de Rot- terdamsche Droogdok Maatschappij te Rotter dam. is de 18-jarige boordersmaat J. Vink op een stelling, waar hy aan het werk was, misge stapt en van ongeveer tien meter hoogte haar beneden geslagen. De jongen kwam in het tankrulm terecht en is eenlge oogenblikken la ter aan de bekomen verwondingen overleden. Dat stimuleering van de binnenlandsche con junctuur in ons land tot betere uitkomsten zou hebben geleid is een op niets steunende gis sing en de verwyzing naar de gevolgen van zulk een politiek in andere landen snydt in geen enkel opzicht hout. Wat met name in Scan dinavië op dit gebied kop worden verricht, was hier te lande reeds grootendeels eerder ge daan en voor zooveel het aangelegenheden be treft, waarbij deze landen met ons in een ver gelijkbare positie waren, is hier niet minder gedaan dan elders het geval is. Kaar wy vernemen zullen dit jaar de Vasten meditaties op Dinsdagavond voor den K.R.O. worden gehouden door den bekenden redenaar Pater E. Peters O.E.8.A. uit Eindhoven. Een 19-jarige verdachte gearresteerd Doch het ergst wordt de streek tusschen Meer- le en Hoogstraten (België) door den hoogen waterstand geteisterd. Het wild bruisende wa ter heeft struiken ontworteld en vondertjes weggeslagen. De boeren hebben van palen hout vlotten gemaakt, om aldus met de bewoonde wereld contact te kunnen onderhouden Warmoesstraat gearresteerd, atelier van Gedurende kans Amsterdam werkzaam heerenkleedlng- tyd heeft kleedingstuk- ook Smokkelaar overleed kort daarop Twee bekende smokkelhssa ut* Swartemeer. die frauduleus alcohol vervoerden, zyn in het veld aangehouden door ambtenaren. Toen ‘een van hen. meldt de Telegraaf, begreep, dat aan vluchten niet te denken was, dronk hij achter elkander een kruik leeg en zakte terstond in elkaar, zyn kameraad bracht hem In een krui wagen weg. Toen hy in huls werd gebracht, was de man nog bewusteloos. Dr. Hoenders uit Zwartemeer, die gewaarschuwd werd, kon niet anders dan den dood constateeren. De ontwikkeling van zaken als gevolg van de monetaire gebeurtenissen in September 1938 «al moeten worden afgewacht. Voorloopig heeft de regeering den indruk, dat de loop der rijks- tniddelen (niet-kohierbelastingen) tot eenige te vredenheid aanleiding mag geven. Tydens de camavaldagen is de politiebewa king in *t stadsdeel Stratum te Eindhoven ver sterkt met een detachement marechaussee, waarby ook de 28-jarige A. van Boven, gesta- tlonneerd te Princenhage, was ingedeeld. Zondagavond om acht uur moest Van B. een collega aan de brug over het Eindhovensch Kanaal aflossen, doch deze zag Van B. niet verschynen. Hy gaf daarvan kennis aan -de marechausseekazerne. Daar bleek, dat Van B. op tijd naar zyn post was gefietst. Sedert twaalf jaren heeft het water niet zoo hoog gestaan. Voor het landbouwbedryf dreigt de enorme hooge waterstand een catastrofaal gevolg te krUgen, daar de wetlanden „verkil len" en het winterkoren dreigt te verdrinken. Den bewoners van Notsel. Galder en Heerstaven die voor de Zondagsche kerkdiensten op de Bel gische kerk van de Paters Capucynen in Meer- sel-Dreef zyn aangewezen, heeft het hooge wa ter leeiyke parten gespeeld. De Kemel-brug was geheel overstroomd doch velen lieten zich hierdoor niet weerhouden, trokken kousen en schoenen uit en gingen aldus blootsvoets de H Mis by wonen. De tuin van het klooster alsmede een gedeelte van het processiepark van het Ge- nade-oord te Meersel-Dreef liggen onder water Zoover het oog reikt zyn uitgestrekte lande rijen een woelig golvend watervlak. Talryke boerderyen zyn volkomen geïsoleerd en daar haar bewoners niet over vaartuigen beschikken kan men de woning slechts bereiken, door tot aan de knieën door het water te waden. Op verschillende plaatsen heeft men het vee uit de stallen moeten halen en in inderhaast opge slagen afschuttingen of tn hooischuren moeten onderbrenger Op het politle-bureau werden zy aan een scherp verhoor onderworpen en kwamen wel dra tot een volledige bekentenis, zy hadden de roosters inmiddels weer verkocht voor ƒ1.20.... Later op den middag van Maandag werden nog twee personen gearresteerd, die op klaa: lichten dag in een onbewoond perceel aan den Jacob Pennweg hadden ingebroken. Een inspecteur van een der maatschappyen deed, toen hy V. niet op zyn kantoor aantrof en reeds vermoedde dat er iets niet in orde was, aangifte by de politie van verduistering van t 1000.—. De penningmeester van een vereeniging voor vrUwlllige werkloosheid- en ziekteverzekering kwam kort daarop mededeelen. dat V ten "na- deele van deze instelling f 900.— had achter- gehouden. En spoedig bleken nog enkele andere maat schappijen eveneens gedupeerd te zyn. Al deze gelden waren by verzekerden geïnd en ntet door V. afgedragen. Zoodra de verdwy- ning van V. bekend was, heeft de commissaris van politie in de eerste afdeeling te Utrecnt diens signalement door de radio rond laten roe pen, dat als volgt luidt: lengte 1.75 M.. eenlgs- zins gezet postuur, glazen linkeroog en bevende onderlip, terwyi hy gekleed was in een grys colbertcostuum. De politie mist nog elk spoor Op weg naar zyn post spoorloos verdwenen Natuurlijk denkt de regeering er geen «ogenblik aan te ontkennen, dat in haar beleid fouten zullen zijn aan te wijzen, maar nog altijd is »U van meening, dat do politiek van aanpassing door haar gevolgd de juiste is geweest. Die aanpassing toch heeft er reeds voor het verlaten van den gouden standaard too geleid, dat Nederland mede kon profiteeren van het herstel van de wereldconjunctuur en dat het thans van die verbeterde con junctuur de volle vruchten geniet. Zekere Van Strwonende in de Tulpstraat, die onder invloed van sterken drank verkeerde, viel enkele bezoekers iastlg. Toen een der bezoe kers. zekere 8., h?m daarover een opmerking maakte, bedreigde hy dezen met een mes. 8. ontweek den steek echter en de aanvaller werd de deur uit gezet Een half uur later evenwel kwam hy terug en viel toen onmlddeliyk den kellner Van den Broek, die weigerde hem U-e te laten, aan. Van den Broek werd aan den pols getroffen en viel bloedend neer. HU werd naar het 8t. Joeeizlekenhuls overgebracht, waar hy verbonden werd. Daarna kon hU naar huls worden gebracht. De dader vluchtte doch werd op den Biester- weg door marechaussee achterhaald. Hij werd in de kazerne opgesloten. gezegd, omdat het Immers de wensch van H. M. is. zoo onopgemerkt mogeiyk te blyven. Maar toen ik een paar uur later hem weer casseerde, was het er uit vóór ik het wist: Weet je wie je afgewezen hebt. Sepp? Ik? Ja, die dame, die op het meer wilde wan delen O. dieNeen. Dut was de Koningin der Nederlanden. Een rookwolk, zóó dik als nog nooit uit Sepp's PUp was gekomen. En dan op zijn echt Ooaten- rUksch: Die Is gopd! Daar kan je ook niets aan doen! Haar had ik altyd wel eons willen zien, en nu stond zy vlak voor my en ik heb haar niet eens aangekeken! I Het nationaalsocialisme kan onmogelyk in overeen stemming met de christelijke begin selen regeeren Een inwoner van Amersfoort had zich Zon dagavond opgemaakt om zich van de plaats zyner Inwoning naar Nykerk te begeven, doch hy stapte per abuis in een verkeerden trein, zoodat hy tegen wil en dank in de hoofdstad belandde. HU gaf echter het doel van zUn reis niet op. bladerde in zyn spoorboekje, en consta teerde, dat hy nog wel een eindje in de stad kon gaan kuieren, alvorens de terugreis te aanvaar den. Maar het lot zou anders beschikken. Den buitenman beviel het onverwachte uit stapje biykbaar opperbest en tot zyn ontstel tenis bemerkte hy plotseling, dat de wyzers van de klok ongemerkt het tijdstip waren genaderd, waarop de trein, die hem naar de landelyke stilte moest terugvoeren, zich In beweging zou zetten. Ijlings schoot hy dan ook een taxi aan. welke de laatste redding brengen moest En toen gebeurde het vreeseiyke. Op den hoek van de Oudebrugsteeg en het Damrak, tn het zicht van de haven dus. kwam de wagen in botsing met een uit de richting van den Dom naderen den auto. Beide voertuigen vlogen met een klap tegen elkaar en werden deeriyk gehavend. De wereld reiziger was door het gebeurde zoodanig van streek geraakt, dat de Geneeskundige Dienst er aan te pas moest komen, die hem naar het Wil, helmina Gasthuis vervoerde, waar bleek, dat den man niets mankeerde. Toen hy weer wat op verhaal was gekomen, kon hy zyns weegs gaan, doch de kans op den trein was verkeken, zoodat Nykerk vergeefs heeft gewacht.... Electrise he roosters ter waarde f 15.000 voor f 1.20 verkocht De Eindhovènsche carnavalvlertng. die gewooniyk nogal rustig verloopt, is Zondag avond ingezet met een steekparty in café „Rheingold". De regeering biyft van oordeel, dat byzon- der ingrypende maatregelen op het gebied van 's lands defensie niet vlak voor de verkiezin gen aanhangig behooren te worden gemaakt, vooral dan niet als de gelegenheid tot afhan deling van zoodanige voorstellen ontbreekt. ZU erkent, dat het eenigen tyd zal duren vooraleer de door haar ten opzichte van d» landsverdediging ontworpen plannen volledig tot uitvoering zullen zUn gekomen. Dit is ech ter met dergelyke plannen altyd het geval In den ouderdom van 75 jaar te te Lelden overleden prof. 8. G. de Vries, oud-bibliothe- carte van de Leldsche Universiteitsbibliotheek en oud-bultengewoon hoogleeraar in de middd- eeuwsche handschriften. or de i jaar- ibij d« ng.) I Dezer dagen was het hier weer een mooie dag voor de skiwedstryden van den top van de Schmittenhöhe naar Zeil, voor welke weds try- den honderden deelnemers hebben Ingeschreven en die veel toeschouwers trekken. Beneden aan het meer is het dan ook stil. Mij lokken vandaag de wydte en de stilte van het meer, sterker dan het spel van veel vallen en opstaan op de helling van de Schmltten- böhe en ik ga naar den naastbyen toegang, bewaakt door vriend Sepp. die in de één en vyftig andere weken van het jaar verlokkende Tyroler broekjes uit echte en tmitatie-herte- vellen snydt. Vóór my gaat een dame in een grjjs mantelpak en achter die dame een heer met een sleetje, waar een plaid oo ligt en een schetsboek. Niet bevroedend de gewichtigheid van Sepp. wil de dame den toegang af, die tot het dorado van zonneschyn en wyde witheid voert, maar Sepp heeft al lang In zUn binnenste ge juich!. om weer twee belangstellenden méér voor den schaatsenwedstrUd; de dame en de heer met het sleetje, zy zullen hem niét ontgaan. Hebt u een kaart voor den wedstryd? Neen, Ik wil niet naar den wedstrUd; ik wil alleen op het meer gaan wandelen. Sepp. met zyn naar binnen gekeerden aard, let niet op mijn seinen, zuigt een geweldige rookwolk uit zyn pijp en schudt het hoofd. Dan moet u verder langs het meer zyn; hier is er wedstryd. De Koningin der Nederlanden (want Zy is het) zegt niets meer; zy gaat, zy gaat tn de ’•ichting, door Sepps doorpikten vinger gewezen langs het meer en van een der steigertjes, waar des zomers de roeibootjes aan leggen, springt zy vlug op het Us en gaat daar verder over de wyde vlakte, alléén met de stilte en met de witheld en met de bergen, die in hunne om- manteling van sneeuw en ijs zoo puur tegen den blauwen hemel staan. Ik heb in het voorbUgaan niets tegen Sepp Zaterdagmorgen is uit Utrecht spoorloos verdwenen de 49-jarlge Johan Versendaal, vertegenwoordiger van verschillende ver zekeringsmaatschappijen, die ongeveer f 2000— heeft verduisterd, welke gelden toebehoorden aan de instellingen, waarvoor hy werkte. Hy was woonachtig in de Pie ter Nieuwlandstraat te Utrecht en daar hy Zaterdag contróle verwachtte, heeft hy de vlucht genomen tegen het geven zonderlinge De overstroomingen in Amerika hebben ook de stad Columbus eenige dagen geïsoleerd. Sen kijkje op het station en omgeving By de politie te Hilversum heeft de heer B. uit Naarden aangifte gedaan; dat uit een pakhuis, staande aan den Trompen- burgerweg te Hilversum, drie electrische roosters waren ontvreemd. Deze roosters vertegenwoordigden een be drag van 15.000. - De wereldberoemde Italiaanache dirigent Arturo Toscanini heeft aan een desbetref fende uitnoodlglng van het Residentie orkest gevolg gegeven en zich bereid ver klaard, twee concerten te geven met het Reaidentle-orkest en wel Donderdag 4 Maart te *s Gravenhage en Zaterdag 8 MaaH te Rotterdam. Dit is de eerste maal, dat Toscanini In Nederland zal dirigeeren. Naar aanleiding van door verscheidene leden gestelde vragen, kan medegedeeld worden, dat binnenkort een ontwerp tot wUslging van de crislslnvoerwet by de Staten-Generaal zal worden Ingediend. Dit ontwerp zal. tot wet ver heven, de mogeiykheld geven het aantal onder- handelingsobjecten te vermeerderen. De politie heeft Maandag den 19-jarigen kleermaker K. H„ wonende te Zuidwolde, ge arresteerd. Hy wordt er van verdacht. Woensdagavond j.l. aan het Boterdlep te Bedum drie meisjes te hebben aangerand. HU is ter beschikking gesteld van den Offi cier van Justitie te Groningen en in het Huls van Bewaring opgesloten. Gemeld werd by de politie, dat looden bui zen en koperen voorwerpen gestolen waren. Onmlddeliyk werd de motorbrigade uitge zonden en wederom had het snelle en door tastende optreden der politie succes. De twee Inbrekers, de 22-jarige G. D. en de 23-jarige N. P. werden onderweg en nog in het bezit van hun buit gearresteerd. zy werden Ingesloten en zullen aan de justi tie worden overgeleverd. T^xe regeerlng-Colljn, die, om zoo te J zeggen, op haar laatste beenen loopt, tracht er desondanks den stap in te houden. Wel heeft zij het dringende vraagstuk van een algehee- le en diep ingrijpende reorganisatie en een aan de dwingende elschen des tljds nauwkeurig aan te passen defensie voor haar opvolgster „gereserveerd” maar op sociaal en economisch gebied beteekent elke stap, dien zij nog zet. een nieuw wetsontwerp. Zoo is thans van wege het ministerie van Sociale Zaken bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, houdende lijdelijke bepalin- welke ten doel hebben een betere ar- een en, helaas. Bespreking van restitutie-verzoek uitgesteld Verleden week heeft de recherche van het te Amsterdam een die werkzaam was een langen employé kans gezien als jassen, broeken, doch ook stoffen- goed te verduisteren. Als hy des avonds de zaak verliet, wist hy ongemerkt een of ander klee- dlngstuk mede te nemen. Doordat er by con tróle verschillende artikelen werden vermist, kreeg men verdenking tegen den jongeman. Men riep de hulp der politie in .en gedurende een paar weken werd hy door rechercheurs ge volgd. Zaterdagavond, toen hy zyn woning op de Nleuwmarkt verliet, zat men hem weer op de hielen. En met succes. HU ging by iemand binnen, waar hy drie jassen trachtte te verkoo- pen. Op het oogenblik. dat de koop gesloten scheen, grepen de rechercheurs in en arresteer den dief en heler. Men bracht heir naar het bureau Warmoesstraat over. Zeer waaf^chynlyk is er nog iemand by dit complot betrokken. De twee aangehoudenen zUn Maandagmorgen ter beschikking van de Justitie gesteld. ben nagelatei geven van systeem. Ook de grieven, die hunnerzijds bestaande bewind werden ingebracht, biyk van op zyn minst genomen opvattingen. Wanneer toch de klacht wordt geuit, dat de regeering by hare gezagshandhaving een be paalde volksgroep biykt te onderdrukken, dan mag de wedervraag worden gesteld, of In een dictatoriaal geregeerd land het voor de wild ste verbeelding denkbaar kan worden geacht, dat eenige party zich een vryheid van critlek zou zien toegestaan als in Nederland aan de nationaal-soclalistlsche party wordt gelaten. Aan het verdere antwoord der regeering ont- leenen we nog het volgende: Ongetwyfeld wint de gemeenschapsgedachts- ook op economisch terrein veld, maar als het gaat om de wyze, waarop deze gedachte moet worden toegepast, dan biykt vaak diepgaand meenlngsverschil te bestaan. Dit neemt intusschen niet weg, dat de re geering een open oog houdt voor hetgeen ter zake in het eigen land en elders groeiende is. Alleen meent zy de waarschuwing niet achter wege te mogen laten, dat men zich te hoeden heeft voor het creëeren van beginseltegenstel- Ungen. die niet aanwezig zyn. gen. verdeellng van den beschikbaren beid. Dit wetsontwerp, dat weer schuchter en bescheiden slechts voorloopig stapje is in de rich ting van ordening, beoogt niet zoozeer vermindering als wel verschuiving van den druk der werkloosheid. Het wil voor de overheid de gelegenheid schep pen om gedurende de eerste drie ko mende jaren dien druk zooveel moge lijk te verplaatsen van hen. die er zwaarder onder gebukt gaan, naar hen, die er minder onder te lijden hebben. Dit is een verstandig, sociaal en recht vaardig streven. Het tot nu toe onbe perkt vervangen van volwassen arbei ders en in het bijzonder van hoofden door jeugdige personen vrouwelijk personeel, enk^l leen, omdat deze laatsten op loon aanspraak kunnen maken dan de eersten, moet worden beperkt. Immers, het afdanken van volwassen arbeiders, die een gezin wenschen te stichten of reeds gesticht hebben, en het bezuini gen door bij voorkeur onvolwassenen of vrouwen en meisjes in hun plaats te stellen, is onder de huidige econo misch moeilijke omstandigheden hier en daar uitgegroeid tot een sociale on rechtvaardigheid. welke van overheids wege moet kunnen worden tegenge gaan, zoolang er nog werkgevers zijn, die van den nood een ondeugd trachten te maken. arbeidskrachten zooveel mogeiyk ook ge- «teunden worden te werk gesteld en dat het aantal permanente werkloozen, zoo het niet geheel kan verdwynen. dan toch zoo klein mogelijk wordt. De vraag, in hoever re voor de ondersteuning van mogeiyk per manente werkloozen op den duur speciale regelingen noodig zyn. maakt by de regee ring nog een punt van overweging uit. De kwestie van.' de voortzetting van de aan passingspolitiek ziet de regeering in hoofdzaak aldus, dat het ook thans nog noodzakeiyk zal zyn. er voor te zorgen, dat de op het stuk der aanpassing aan het Intematiqnale prUspell reeds bereikte resultaten niet teniet gedaan worden door een ongemotiveerde stUging van de bin nenlandsche kosten en prUzen. Wat betreft het niveau, waarop te zyner ty<l tot stabilisatie van den gulden zal moeten wor den overgegaan, meent de regeering zich op dit oogenblik nog niet te kunnen uitspreken. Reeds op menig gebied kan worden geconsta teerd. dat het Nederlandsche bedrUfsleven op internationaal gebied d» concurrentie met suc ces kan voeren Aldus deelt de regeering aan de Eerste Ka mer mede in antwoord op de algemeene be schouwingen over de RUksbegrooting 1937. Juist met het oog op een wonderiyke gedach tenverwarring, betreurt de regeering, dat de aanhangers .van het nationaal-socialisme heb- :n, een princlpleele uiteenzetting te het door hen bepleitte regeerings- Wanneer van de zjjde van het na- tionaal-socialisme het alternatief wordt gesteld: communisme of na- tionaal-socialisme, dam wijst de re geering zulk een alternatief met be slistheid af. Niet alleen, omdat geen van beide richtingen in Nederland ooit een rol van beteekenis spelen zal, maar vooral omdat de probleemstel ling zelve niet deugt, omdat men niet behoeft te kiezen- omdat er een be tere weg is, omdat ons huidig staats bestel, gelouterd van enkele euvelen die het aankleven, voor het Neder landsche volk het meest geschikte is. Het nationaal-socialisme kan, wil het ooit iets bereiken in den geest van de fascistisch gekleurde staats- idee, onmogeljjk in overeenstemming met de christelijke beginselen regee ren, zal daarentegen voortdurend in botsing komen met wat door christe nen tot de heiligste goederen kend wordt. et ontslaan van volwassen arbei ders, vooral van gezinshoofden, om ze te kunnen vervangen door niets of veel minder verdienende volon tairs, onvolwassenen, vrouwen of meis jes is een steeds meer gebruikelijke practljk geworden van patroons, wien het oude liberalisme nog diep in het bloed zit- Principieel moeten wij voor op stellen, dat gezinshoofden én vol wassen arbeiders, die zooveel mogelijk In de gelegenheid moeten gesteld wor den om een gezin te kunnen stichten, bij de inschakeling In het productie proces den voorrang Vërtfienen boven jeugdige personen en vrouwen. Over het algemeen behooren vrouwen en meis jes In het gezin thuis en niet op werk plaats of fabriek. Maar wanneer wij dit voorop gesteld hebben, moeten wij toch ook erkennen, dat er zich bepaalde om standigheden kunnen voordoen, waar door een inbreuk op deze algemeene stelregelen gemotiveerd kan zijn. Wan neer een bedrijf, ondanks zaakkundig be heer, dreigt ten onder te gaan, kan het gerechtvaardigd zijn, dat gezinshoofden en volwassen arbeiders worden ontslagen en door jeugdige personen of vrouwen worden vervangen, opdat daardoor de productiekosten worden verlaagd, zoodat het bedrijf en daafrmede het gezin van den werkgever en de werkgelegenheid voor de andere aan dat bedrijf verbon denen daardoor kunnen worden gered. Niet ieder bedrijf kan zich de weelde ver oorloven, uitsluitend vol loon trek kende gezinshoofden in dienst te hebben maar een bedrijf, dat uitsluitend met jeugdige personen, vrouwen en volontairs In stand kan worden gehouden, kan be ter worden opgeruimd. Wanneer jeugdige personen of vrouwen kostwinners zijn In dezelfde mate als gezinshoofden, moeten zij natuurlijk op één Hjn met dezen wor den gesteld en dienovereenkomstig wor den behandeld. Ook zijn er zekere beroe pen en bedrijven, of afdeelingen in be roepen en bedrijven, waarvoor jeugdige personen en vrouwen meer geschikt zijn dan volwassen arbeiders. Het behoeft dus nletaltljd en overa'l een daad van sociale onrechtvaardigheid te zijn, wanneer een werkgever een volwas sen arbeider of zelfs een gezinshoofd -«’n congé geeft en'een volontair of een on volwassene of een vrouw In diens plaats stelt. De overheid zal dus, wanneer dit wetsontwerp wet wordt, zich zoowel van den algemeenen stelregel als van de mo gelijke gemotiveerde uitzonderingen daarop moeten rekenschap geven, om zelf geen onrechtvaardigheden te begaan, maar daar de kans op het begaan van onrechtvaardigheden in deze materie véél geringer is dan die van het voor komen en herstellen van onrechtvaar digheden. behoeven wij ons daarover niet al te bezorgd te maken. Men kan betreuren, dat de overheid hier weer een taak op zich wenscht te nemen, welke eigenlijk geheel aan de werkgevers moest kunnen worden over- gelaten, maar zoolang de beginselen van de eenvoudige sociale rechtvaardigheid niet door Iedereen wordgn toegepast, Is het een onafwijsbare plicht van de over heid de toepassing van die beginselen met de wet in de hand- af te dwingen. Ook in Breda, doen vooral in Ginneken on dervindt men veel last van het water. De singels te Breda hebben een ongekend waterstand terwyi vele kelders onder staan. In Ginneken zyn bU veie hutten o m langs den Glnnekenweg, de tuinen over stroomd en reikt het water tot aan den ach terkant van de hulzen. /De bouwwerken tusschen de Baronielkan en oen Glnnekenweg liggen diep onder water ter- wUl planken, steigerpalen en kruiwagens zin loos dooreen dryven. Het Burgemeester van Sonsbeeck-park te Breda staat al eveneens blank.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5